Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Obecná diskuze o kvalitě zvuku a možnostech techniky.
motýl
Příspěvky: 121
Registrován: 15 dub 2017 18:03

Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od motýl »

Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům,pokud tady nějací jsou.
Jedna pomůcka psychologie říká: Pokud máš v hlavě neodbytné myšlenky, napiš je. Proto jsem musel...
S radostí jsem si přečetl vlákno záhada B&W řady D3 a jsem rád, že jsou tady podobně postižení, jako já. S tím rozdílem, že já se pohybuji v cenách o desetinnou tečku vlevo.
Prožil jsem čtyři dny "boje" s mými komponenty a tak vznikl tento popud, cosi shrnout a pomoci dosud nezorientovaným začátečníkům. Jsem "ujetý" na repra, takže ostatní zde neřeším.
Řekněme, povídá se, že cena reprosoustav by měla být cca 60% celé sestavy. Takže, pro pracujícího nováčka který nedědil, 30 000 Kč za repra, dejme tomu.
Stav: Začátečník začne studovat recenze a diskuze, má snahu se zorientovat. Přirovnal bych to k obecnému samostudiu, bude to pro něj 3x obtížnější, než když navštíví několik přednášek či laboratorních cvičení s odborným výkladem. I moje zakoupené regálovky byly dle recenze na Hifivoice,velmi dobrý poměr cena/zvuk. Nikdy jsem si je neoblíbil a ani poslech by to tenkrát nevyřešil,ještě jsem nevěděl, co hledám.Teprve po čase, zpětným přečtením recenze jsem 100% odsouhlasil názory recenzenta.
Viz věta: Zvuk je svižný a kontrolovaný, má však také tendenci, poněkud typickou pro levné reprosoustavy být maličko strohý, přísný,,,přestože celkové vyznění jaksi trošku postrádá onu naléhavost a svižnost – tu zvuk zjevně dodává hlavně středobasový měnič. Pozn: Za použití mých levnějších komponentů, než mají v redakci, je třeba vypustit slovíčka trošku a maličko.
Osobně dnes, bych tedy začal výběr reprosoustav od nahrávky. Na jakémkoliv přehrávači CD bych vybral tři cdčka tak, aby na prvním byl koncert téměř bez basové složky, na druhém basy tak akorát a třetí basy nadupané. Tady bych si začínal ujasňovat, jaké (1)množství basů mi vyhovuje při vypnutých korekcích. A zde bych chtěl ujistit začátečníky, že dobré korekce nejsou deformátory zvuku, ale posléze naši pomocníci. Zjednodušil jsem to do slova množství, ale basy, pro začátek a zvolenou cenovou hladinu, mohou "jen" hrát,nebo dokonce i (2)nadchnout svým projevem.
Aby to nebylo dlouhé: Poslechnout si, jak basy navazují na středy a středy přechází do výšek. Recenzenti tomu říkají, že je to "bezešvé". Mně napadá srovnání, když se sklouznete na klouzačce a máte z toho radost,dobrý pocit,je to plynulé. Nebo vám někdo nasype doprostřed hrst písku. I regálky do 15000 Kč to dokáží.
Ještě doplněk. Když si přečtu v recenzi o sloupových reprosoustavách shrnutí, že jsou to vstupní jednotky do kategorie HiFi, už vím, že bych je nekoupil. Protože vím, že by mi brzy nepostačovaly.
Ale kdo si chce pořídit jedny poměrně dobře zrecenzované napořád a dál to neřešit, určitě si lze mezi nimy vybrat poslechem,,,, a dál to neřešit. :ympeace:
Zatím konec. Každá reakce vítána. Přiučím se já, a třeba i ostatní, kteří sem zabloudí. Vše co bylo napsáno výše je čistě subjektivní a vyhrazuji si právo se mýlit,pokud nebudu konfrontován s dalšími, čistě subjektivními pojmy. :smile:
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od PavelDosko »

a konkretne reprosoustavy zkouset ve vlastni poslechovce, to jak hrajou u prodejce je celkem nevyznamne
neni placka, neni highend
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od aretax »

Mňa by zaujímalo, prečo riešiš iba basy. Nemyslím si, že hifista, resp. každý, kto má rád kvalitný zvuk rieši iba to, ako to silno buchne. V reprodukovanej hudbe je množstvo iných aspektov, podľa ktorých sa vyberá kvalitná bedňa. Poriadne "buchnutie" medzi ne nepatrí.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Bond 007 alias Monte

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Fakt je, že za třicet tisíc mnoho neuslyšíš.
JAPEX

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od JAPEX »

Bond 007 alias Monte píše:Fakt je, že za třicet tisíc mnoho neuslyšíš.
Myslíš třicku za všechno? Protože pokud myslíš jenom bedýnky (bez podstavců), tak bych si dovolil nesouhlasit.
kychtax

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od kychtax »

To s temi cdecky a basy je fajn napad. Taky mam ceda, kde vim ze je napr. min ci vic basu. Clovek si udela snadno predstavu, jak jina sestava hraje proporcne, vic dolu ci nahoru. A rozdily u hifistu jsou pomerne velke. Ale je to jenom jedna "metrika".
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od Frogyman »

motýl píše: Řekněme, povídá se, že cena reprosoustav by měla být cca 60% celé sestavy.:
Přiznám se, že neznám nikoho, kdo by podobný poměr měl. Odhaduji, že průměr bude někde kolem 25% s rozptylem +- 15% oběma směry.
Nebo jak to vidíte u sebe/kolem sebe vy?
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
JAPEX

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od JAPEX »

...třeba to bylo myšleno, jako 60% z právě hrajícího řetězce. :-?
matori
Příspěvky: 187
Registrován: 01 bře 2018 13:07

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od matori »

Ty ceny bych nebral až tak v potaz. Tady něco stojí 50-ku a z venku to dovezu za 35. No a pak podle čeho ten poměr? Reciever za 40, nebo stereo zesák za 20? A pak ten reciever koupím ve Vídni za 20. Tak to nemá vypovídací hodnotu.
Oldear

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od Oldear »

Musíš srovnávat ceny na stejném trhu. Pokud se liší cena zesíku, budou se lišit i ceny ostatních aparátů.
Jako člověk, co už lecos pamatuje, dovolím si zde uvést jakýsi vzoreček, který platil v minulosti. Později po "digitalizaci" se to trochu pokroutilo, ale pořád platí, že největší investicí by měly být ty reprobedny. Je třeba mít na paměti, že ani s novými technologiemi se z ho*na bič neuplete.

Bralo se v potaz: gramo, intergrovaný zesilovač a reprobedny. Např. gramo 10000,-: zesilovač 20000: a reprobedny součet obou a x 2 - tedy 60000.

S výpočten pro CD player je to stejné jak výše uvedeno. Jinak je to dnes s různými "udělátky", kdy to bude např. transport, procesor - či DAC a dělený zesilovač. To už pak vyjde jinak. Já jsem zastáncem výše uvedeného vzorečku, ale dnes to mám také jinak: transport+procesor+předzes+konec je vůči bednám ve značné přesile a to jsem do toho nepočítal gramo, DG a pod. Takto to dle mně dneska lze, ale podmínkou jsou na konci velice kvalitní reprobedny.
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od PítrsPraha »

Můj názor je, že tyhle vzorečky jsou k ničemu. Pokud bych se tím řídil, měl bych dnes doma mnohem horší zvuk než ze stávající "nevyvážené" sestavy. Největší slabinou zmíněných pravidel je z mého pohledu vynechání nejdůležitějšího komponentu: akustiky. Chybí taky filtrace, kabeláž... Přičemž zrovna u té kabeláže (alespoň z mé nevelké zkušenosti) obecně neplatí vyšší cena = vyšší kvalita. Důležitější než cenové poměry je podle mého názoru zvuková sladěnost celé sestavy jako celku.
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Oldear

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od Oldear »

Ani jsem nic jiného nečekal, už to tady bylo jednou. Dovoluji si upozornit, že poslechovka, filtrace, kabely a další taškařice jsou samostatnou kapitolou a musí se řešit, či neřešit ( podle požadavků každého soudruha ), vždy a u každé aparatury. Se žádnými vzorečky ani standardy to nemá nic společného. Kapišto.

Četls to celé? I já dnes již nemám sestavenou aparaturu podle toho vzorečku ( to bylo v 70-80. ), neboť mám zcela jiné aparáty, jiné technologie a i jiné množství. Pokud bych to však všechno vyházel a zavzpomínal na mládí a zůstal jen u analogu, tak to gramo, integr. zesík a bedny budou zcela jistě odpovídat tomu uvedeného vzorečku. Není to však pravděpodobné s ohledem na rozsáhlou "digi" sbírku nosičů a už to jistě dojedu s tím co mám.

PS: Pouč mně - jak se měří zvuková vyváženost.
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

Zvuková vyváženosť sa, Kefalín, meria miskovými váhami.
terahera

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od terahera »

Tak to já se vymikám vzorečkům ůplně,u mě je repro v podstatě nejlevnější část řetězce,když nepočítám kabeláž a sereprtičky :smile:
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od PítrsPraha »

Oldeare, proč to bereš tolik osobně ;-)? Ber můj příspěvek tak, jak je - tedy jen jako pohled dalšího člověka na dané téma.

Ohledně měření odpověděl Bubuxin :-).
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
kychtax

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od kychtax »

U mne to vychazi, ze mam jenom Konc zesak zhruba v cene beden. Dac/pre za polovic. Kably zhruba nekde mezi dac a bednami. Zda se mi to vyvazene.
lubos
Příspěvky: 297
Registrován: 27 čer 2011 22:47

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od lubos »

PítrsPraha píše:Můj názor je, ... Důležitější než cenové poměry je podle mého názoru zvuková sladěnost celé sestavy jako celku.
Tak túto vetu treba víriť do kameňa. :thumbup:
matori
Příspěvky: 187
Registrován: 01 bře 2018 13:07

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od matori »

U "já" je nejdražší a nejlepší část ŘETĚZCE moje věc od krku nahoru. K nezaplacení. Tam je ta největší radost a emoce, údiv jak ty noty poskládali a jak to ta kebule vyhodnotila. A místo wenge podložek zavřu oči a ono se to projasní a když si k tomu něco dám do skla tak to je filtr nad filtry. A když zhasnu tak to všechno vyleze jaksi do jiné dimenze. Nemluvě o tom když je to po 21:00. To i ta elektrika z Dukovan má jiné parametry. A druhá nejdražší část řetězce je snad po právu muzika v jakekoliv podobě. =))
A na třetím místě "sama doma", to si přidám a to pak nad McBingoš. %-(
JAPEX

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od JAPEX »

Šťastný to člověk, =))
Oldear

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od Oldear »

kychtax

No, může být. Slyšel si však tu Tvoji aparaturu s lepšími bednami? Pak bys mohl hovořit o vyváženosti a třeba i porovnat. Ať ten poměr má znás kdo jak chce, nic to nemění na faktu, že nejslabším článkem audiořetezce jsou ty bedny. Proto také ty kvalitní stojí takovou raketu a ty se superbasy pak megaraketu. Ono, když pak někde slyšíš nějaké velmi povedené a bohužel i superdrahé, ztratíš názor na vyváženost. Nedávno jsem na "svých" aparátech slyšel v Německu v rámci předváděčky Focal Stella Utopia EM EVO a to mně tedy roztrhalo. Bohužel už je to mimo můj dostřel a "bytná" by mně zardousila.
kychtax

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od kychtax »

No u mne to je temer zes+dacpre = cca bedny. Cili to neni zas tak daleko. Schvalne neberu presna cisla, protoze cenotvorba muze byt u ruznych vyrobcu ruzna, jsou to starsi kousky, ruzne marze prodejcu atd. Samozrejme lepsi bedna bude hrat lip. Ale lepsi cokoliv bude ve vysledku ovlivnovat celou sestavu k lepsimu zvuku. Lepsi bedny na zkouseni jsem doma nemel. (Uz mme dost natrapily tyto, nez jsem je vubec trochu rozehral :lol: )
Uživatelský avatar
mrba
Příspěvky: 70
Registrován: 09 kvě 2014 09:28
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od mrba »

matori: s väčšinou sa dá súhlasiť, ale myslím si, že predpokladom je aspoň určitá úroveň komponentov a akustiky. Zvuku z TV v sklom obklopenej miestnosti si to asi ani tá hlava nedokáže prispôsobiť na výborný hudobný zážitok. A u mňa cena za DAC+zos sa približne vyrovná cenám za repro a suby, ale reprá by zniesli ešte zlepšenie.
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REW+DLP\FF)>
>(usb)>(cwDAC1USBm\ToppingE50\SMSL D300>>ToppingPRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE)NA Sunrise>
>(ZEF MAX)>DIY RS52+>(Cu-1mm2)>2xSVS SB-1000Pro+Velodyne SPL-800R
JAPEX

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od JAPEX »

Hmmm, jak to tady čtu, tak to mám úplně blbě :lol:

(gramo + zesilovač) : 5 = bedny

Takže, co mám vyhodit? :-?
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od Fidji99 »

kychtax píše:U mne to vychazi, ze mam jenom Konc zesak zhruba v cene beden. Dac/pre za polovic. Kably zhruba nekde mezi dac a bednami. Zda se mi to vyvazene.
no, matematicky to vychadza: repro 31% amp 31% Dac/Pre 15% Kable 23%.
Pravdepodobne, tie cisla budu ine, lebo ti chyba zdroj,
teda, ak nehras len z internetu.

Suhlasim s Oldearom, ze repro je najlslabsi clanok, a ked sa chces pohnut dalej, asi najlepsie vyuzijes peniaze,
ked ich das do repro.

Moja osobna nakupna strategia bola, je stanovit si rozpocet na celu zostavu, minut 75% na repro,
a "potom sa uvidelo". ale snazim sa neklesnut s repro pod 50% , porovnavajuc cennikove ceny, aby som sa vedel priblizne zorientovat.
hovorim o zostave, 1xzdroj/pre/power/repro + kabelaz&tweaks
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od PavelDosko »

JAPEX : vse a znovu a lepe dokud se do vzorecku nenapasujes :-)
Naposledy upravil(a) PavelDosko dne 02 říj 2018 14:31, celkem upraveno 1 x.
neni placka, neni highend
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od PavelDosko »

panove, cenotvorba je nestala, poucky o pomerech nejsou dogma. Nejdrazsi komponent u mne jsou bedny, pak zesik = preamp +dac, kabely kdybych mel tovarne vyrabene a ne na koleni z origo kabelaze tak vyrazne drazsi nez zes+preamp+dac, filtrace cca preamp+dac atd ... zalezi jak si to k sobe sedne, ne na procentech. Samozrejme to vzdy hraje tak jak hraje nejslabsi strejda v sestave
neni placka, neni highend
kychtax

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od kychtax »

Kdyz bych dal k mym bednam zes rekneme za 40-50tis. Napr nejakou jamahu a odpovidajici dacan ani nahodou nevyuziju jejich potencial. Toto obdobi uz mam za sebou. Protoze jsou ad1 zrave a ad2 neodpousteji. U mne je drazsi (vykonnejsi a lepsi) elektronika ne nutnost. Ale temer ano, jinak hraju rekneme na 65%.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od Frogyman »

Souhlas - lépe mít na 100% hrající bedny, které jsou téměř nejlevnějším komponentem v řetězci, než nacpat 75% peněz do beden a hrát na 30% jejich možností...
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od aretax »

lubos píše:
PítrsPraha píše:Můj názor je, ... Důležitější než cenové poměry je podle mého názoru zvuková sladěnost celé sestavy jako celku.
Tak túto vetu treba víriť do kameňa. :thumbup:
Prosím Ťa, ako sa "víri" v kameni?
A je to tu zas: Motyl nadhodil téma, rozprúdila sa debata a Motyl - nikde...
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
jimmi
Příspěvky: 551
Registrován: 14 kvě 2012 09:08

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od jimmi »

lubos chcel napísať asi "- graver sur une pierre"

:cool:
Oldear

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od Oldear »

zabiny007
Čau chlape. Jak jsi zjistil, že Ti bedny hrajou na oněch 100%, jak se to měří. Ono ty procenta a jakási vyváženost jsou neměřitelné pojmy.

Hlavně klid, žádný vzoreček není dogmatická direktiva - jen doporučení právě podle cen výrobků a to ještě v rámci těch základních. Tedy jak jsem psal: gramo ( nebo CD player ), integr. zesík a reprobedny a nemontovat do toho žádně filtry, kabely a další komponenty - to by bylo zkreslené. Ten pomocný vzoreček platil "tenkrát" 70 a 80. a pokud bude někdo provozovat i dnes přístroje v tomto složení, tak to platí i dnes. Žádné výrobní technologie ty poměry výrazně nepomíchaly. Faktem je, že dnes je situace jiná, jsou jiné komponenty a hlavně se to dělí a to se také výrazně podraží. Ve stejné kvalitativní třídě CD player stojí méně než transport a procesor, interg. zesík stojí méně než předzes a konec. Proto to v digi platformě již tak striktně neplatí, ale platí, že reprobedny jsou tím nejslabším článkem audiořetězce. Nic na tom nemění fakt, že někomu to vyhovuje, či se mu to zdá tzv. vyvážené. Bohužel většina nevyzkoušela ty "výrazně lepší" reprobedny, pak by bylo po vyvážení. Ale klid, je to jen názor pramenící z vlastní letité zkušenosti a vím co píšu.

Např. si dnes někdo koupí gramec nějakého AVIDA za cca 100000 k němu integr. zes toho novýho Fejse za 300000 a k tomu 800 D3, tak to bude mít vyvážené. Tolik asi a je jedno zda k tomu bude mít i další přístroje, ty už se pak do toho vzorce nepočítají.

Ale v poho, hlavně poslouchejte hudbu na tom, co Vám vyhovuje a je poslech pro Váši potřebu kvalitní.
JAPEX

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od JAPEX »

PavelDosko píše:JAPEX : vse a znovu a lepe dokud se do vzorecku nenapasujes :-)
=))
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od Frogyman »

Oldear píše:zabiny007
Čau chlape. Jak jsi zjistil, že Ti bedny hrajou na oněch 100%, jak se to měří. Ono ty procenta a jakási vyváženost jsou neměřitelné pojmy.
Jednoduše skromným zaokrouhlením směrem dolů. Kdybych totiž napsal popravdě, že hrají na 140%, někteří by s tím mohli mít problém :cool: :lol:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
terahera

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od terahera »

zabiny007 píše:Souhlas - lépe mít na 100% hrající bedny, které jsou téměř nejlevnějším komponentem v řetězci, než nacpat 75% peněz do beden a hrát na 30% jejich možností...
:thumbup: Toť asi můj případ :angel:
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od aretax »

Oldear píše:zabiny007
Čau chlape. Jak jsi zjistil, že Ti bedny hrajou na oněch 100%, jak se to měří. Ono ty procenta a jakási vyváženost jsou neměřitelné pojmy.

Hlavně klid, žádný vzoreček není dogmatická direktiva - jen doporučení právě podle cen výrobků a to ještě v rámci těch základních. Tedy jak jsem psal: gramo ( nebo CD player ), integr. zesík a reprobedny a nemontovat do toho žádně filtry, kabely a další komponenty - to by bylo zkreslené. Ten pomocný vzoreček platil "tenkrát" 70 a 80. a pokud bude někdo provozovat i dnes přístroje v tomto složení, tak to platí i dnes. Žádné výrobní technologie ty poměry výrazně nepomíchaly. Faktem je, že dnes je situace jiná, jsou jiné komponenty a hlavně se to dělí a to se také výrazně podraží. Ve stejné kvalitativní třídě CD player stojí méně než transport a procesor, interg. zesík stojí méně než předzes a konec. Proto to v digi platformě již tak striktně neplatí, ale platí, že reprobedny jsou tím nejslabším článkem audiořetězce. Nic na tom nemění fakt, že někomu to vyhovuje, či se mu to zdá tzv. vyvážené. Bohužel většina nevyzkoušela ty "výrazně lepší" reprobedny, pak by bylo po vyvážení. Ale klid, je to jen názor pramenící z vlastní letité zkušenosti a vím co píšu.

Např. si dnes někdo koupí gramec nějakého AVIDA za cca 100000 k němu integr. zes toho novýho Fejse za 300000 a k tomu 800 D3, tak to bude mít vyvážené. Tolik asi a je jedno zda k tomu bude mít i další přístroje, ty už se pak do toho vzorce nepočítají.

Ale v poho, hlavně poslouchejte hudbu na tom, co Vám vyhovuje a je poslech pro Váši potřebu kvalitní.
To je veľmi "zaujímavá" teória. Ak som to správne pochopil, tak Ty si doma zostavíš aparatúru podľa nejakého vzorca, káble a podobné "hlúposti" neriešiš. Namiesto seba posadíš do kresla meracie prístroje. Ty spokojne so ženou umývaš riad a merací prístroj Ti vyhodnotí, ako Ti to hrá. Predpokladám, že máš aj algoritmus, ktorý Ti z toho "vyrobí" percentá. My, tzv. neodborníci počúvame. Podľa nás, nevedomých, je potrebné k aparatúre doladiť kabeláž a rôznu ďalšiu bižutériu a keď sa nám zvuk páči, tak my, elektrotechnicky nevzdelaní si sami pri počúvaní vyhodnotíme zvuk podľa toho, či sa nám páči, alebo nie. Obdivujem Tvoju nekonečnú múdrosť v tejto oblasti. My, hlúpy, budeme radšej počúvať a necháme vzorce a percentá niekomu inému. Naďalej budeme vrážať peniaze do nezmyselných hlúpostí, ako sú káble, koncovky, stoppery, antivibračné podložky a pod. Bedne si budeme naďalej vyberať podľa ich zvuku a nie podľa cenového pomeru k zbytku aparatúry.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
kychtax

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od kychtax »

On taky pocuva. Oldear je muzikant, jestli se nemylim.
Oldear

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od Oldear »

aretax

Ty se mi snad zdáš. Co si to vymýšlíš za kraviny, přece nic takového jsem nepsal, nic o mně nevíš a jsi úplně vedle. Já psal jen, že kabely a podobné příslušenství se do toho vzorce nepočítají, protože by to zkreslily. Neuvěřitelné, Ty nerozumíš psanému textu v češtině? Pro Tvůj klid, já za své kabely u audio věže v poslechovce zaplatil několik desítek tisic korun a je to ve stříbře, jestli Tě to zajímá. U druhé věže na DK v obýváku mám "jen" ty stíněné kabely, ale co to tu budu psát - zase se to otočí proti mně, že jsem snob.
Ty jsi asi dáreček, jedeš na vlně vlastního výmyslu a né na mém příspěvku a už vůbec né na skutečnosti mého vybavení, o kterém nic netušíš.

Ty teório, nech si ten pokus o edukaci pro někoho jiného a nikde jsem nepsal cosi o múdrosti, ale o 40 letech praxe v oblasti HIFI a to skutečného HIFI, aby to uspokojilo moje nároky bývalého profesionála. Ty si kupuj, počúvaj co Tvoje hrdlo ráčí - je mi to úplně ukradené a hlavně nesuď lidi podle Tvých představ. A mimochodem, to není jen zaujímavá teória, ale také skutečnost prověřená praxí. V HIFI platí, že z ho*na bič neupleteš, za skutečnou kvalitu musíš platit, nenahradíš ji podložkou, nebo kusem kamenu. Měřicí přístroj jsem použil pouze v případě vybavení poslechovky pro řízení odrazů zvuku a srovnání charakteristiky, stejně jako dříve ve studiu, či koncertním sále. Jinak reprodukovanou hudbu hlavně u klasiky vyhodnocuji svým sluchovým orgánem, neboť za ta léta mám ještě ty nástroje naposlouchané.

Je mi Tě líto, že takto musíš reagovat, poslouchej si co chceš a hraj si taky s čím chceš, třeba potírej konektory česnekem, třeba tu kvalitu vyženeš o patro výš. Neuvěřitelné, Ty jsi vůbec nepochopil podstatu mého sdělení.

kychtax
Jo, to bývaly časy v symfoňáku, dnes už mi zbyly jen ty striktní požadavky na kvalitu reprodukované hudby, aby se alespoň trochu přiblížila té skutečné - živé, tak jako v tom orchestru.

Už jdu koukat na Viktorku, ikdyž je to neskutečná mazanice, ale monopolní v podmínkách ČR.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od aretax »

Na takú variantu - že si to napísal nezrozumiteľne si nepomyslel? Vieš, nie všetci disponujeme Tvojou závratnou inteligenciou...Mňa zas nezaujímajú Tvoje "léta praxe..." Ale Tvoja teória je pre moje chápanie - minimálne čudná. Ale to by asi k tomuto - možno nedorozumeniu - stačilo. Neviem, kto si, čo si - ani po tom netúžim, iba čítam a z napísaného usudzujem...
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
terahera

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od terahera »

Chlapci klid,konečně téma,kde se do nás nepustili jiní odborníci :angel:
svartenatt
Příspěvky: 71
Registrován: 21 úno 2017 19:44

Re: Pokus mírně pokročilého o rady začátečníkům

Příspěvek od svartenatt »

Myslím, že pokud spojíte přístroje s nejlepšími technickými vlastnostmi, dostanete ten nejvěrnější zvuk, který je v tu dobu možný.
Jestli se někomu líbí určité zkreslení, to je na debatu pocitářů se všemi podložkami a jiným voodoo.
Pokud reprosoustava za 50000 Kč přenese slyšitelné pásmo bez propadů, tak je možné k nim připojit parametrově dokonalý zesilovač za několikanásobek ceny.
Stále se hledí na cenu, ale ta nemusí být vždy jen ve zvuku.
Foobar2000, ASIO, Aune X1s DAC, Primare i22, Monitor Audio Silver 2.
Odpovědět