Stradivárky ...slepí test

Obecná diskuze o kvalitě zvuku a možnostech techniky.
wolf
Příspěvky: 172
Registrován: 05 čer 2013 21:19
Bydliště: Bratislava

Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od wolf »

Zaujímavý experiment , myslím , že by sa dal plne preniesť na na nehorázne drahý hájend.....


https://dennikn.sk/759975/slavne-stradi ... e/?ref=tit
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Zdeny »

A čím to slepíš? Epoxidem, Nebo PVAc disperzí??? Kuwa aspoň tu hrubku v nadpisu si oprav!
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od PavelDosko »

nehlede na to ze ten clanek je jen pro predplatitele oneho platku ...
neni placka, neni highend
wolf
Příspěvky: 172
Registrován: 05 čer 2013 21:19
Bydliště: Bratislava

Stradivárky ...slepý test

Příspěvek od wolf »

Jak to slepil Stradivári netuším.... :thumbup:

Tak tu je text z webu:
Slávne stradivárky zase prehrali, huslisti aj poslucháči uprednostnili lacnejšie súčasné nástroje
Hodnota stradivárok môže byť aj niekoľko miliónov dolárov a huslisti tvrdia, že ich zvuk je výnimočný. Kontrolované experimenty však ukazujú, že aj nové a oveľa lacnejšie husle majú krásny, ak nie ešte lepší, zvuk.
Experimentu v koncertnej sieni neďaleko Paríža sa zúčastnilo 55 poslucháčov, medzi nimi hudobníci, hudobní skladatelia či výrobcovia huslí.
Na pódiu bolo šesť huslistov, traja z nich hrali na moderných nástrojoch, zvyšní na svetoznámych stradivárkach. Husle sú pomenované po talianskom husľovom majstrovi Antoniovi Stradivarim, ktorý žil na prelome 17. a 18. storočia.
CNN uvádza, že za svoj dlhý život vyrobil necelých tisíc huslí, z nich sa do dneška zachovalo okolo 550 kusov. Tie najvzácnejšie exempláre sa predávajú aj za 15 miliónov dolárov.
Názory odborníkov
Názor odborníkov je, že starodávne husle znejú lepšie ako iné, moderné nástroje. Podľa koncertného majstra Franka Almonda, ktorý hráva na stradivárkach, spočíva výnimočnosť nástroja v tom, že zvuk, ktorý vydáva, získava na komplexnosti, keď sa šíri koncertnou sieňou.
Moderné nástroje, vraví Almond, fungujú opačne a ich zvuk postupne ochabuje, takže sa niekedy „nedostane za šiesty rad“.
Claudia Fritzová z parížskej Sorbonny a jej tím však zistili, že odborníci v publiku nedokázali rozlíšiť medzi modernými husľami a drahými stradivárkami. O zisteniach vedci informovali tento týždeň v prestížnom časopise PNAS.Uprednostnili nové husle
Experiment ukázal, že poslucháči uprednostňovali nové husle a mysleli si, že v koncertnej sieni vydávajú lepší zvuk. Platilo to, keď huslisti hrali sólo aj s orchestrom, píše sa v štúdii.
Autori experiment zopakovali pred väčším publikom vo väčšej sále v New Yorku a výsledky boli rovnaké. Aj tu platilo, že ľudia hodnotili zvuk nových huslí lepšie ako zvuk stradivárok.
Fritzová pre The Atlantic povedala: „Ak sa hráči cítia lepšie, lebo hrajú na stradivárkach, a páči sa im to, tak dobre. Ale chcem, aby mladí ľudia, čo nemajú peniaze, vedeli, že rovnako dobre môžu hrať aj na inom hudobnom nástroji. Mali by mať otvorenú myseľ a uši.“

Výrobcom zmenila život
Podobný experiment so stradivárkami už Fritzová spravila v roku 2012. Prišla na husľovú súťaž do Indianapolisu a 21 súťažiacim a porotcom dala na oči okuliare, aby nevideli, na akom nástroji hrajú.
Hodnota starých nástrojov bola spolu desať miliónov dolárov, išlo o stonásobok ceny nových lacnejších huslí. Až 62 percent huslistov uprednostnilo nové husle. Huslista John Soloninka, ktorý sa experimentu zúčastnil, pre National Geographic pred časom povedal: „Očakával som, že poznám rozdiel, ale nedokázal som to.“
Atlantic píše, že uvedená štúdia sa nestretla s pochopením a kritici jej vytýkali, že huslisti hrali v hotelovej izbe a len 20 minút. „Ani Ferrari netestujete na parkovisku,“ povedal jeden kritik. Huslista Earl Carlyss dodal: „Staré nástroje vynikajú zvukom, ktorý majú v koncertných sieňach.“
Nový výskum od Fritzovej a jej tímu vyšiel námietkam v ústrety. Experiment z Paríža a New Yorku robili v koncertných sieňach a huslisti hrali dlhšie, až 50 minút.

Najlepšia známka, ktorú mohli husle dostať, bola štvorka. Stradivárky dostali v Paríži spolu len štyri body, ale nové husle až 35.

Fritzová pre Atlantic povedala: „Výrobcovia huslí mi vravia, že to (zistenia výskumu, pozn. red.) zmenilo ich život a že sa cítia slobodní. Chcú kopírovať umenie stradivárok, ale vedia, že čo sa týka hudobnosti, vedia robiť lepšie husle. Vidia zmeny aj u zákazníkov, ktorí chcú skúšať nové nástroje, lebo si prečítali o týchto štúdiách.“

Ochutnávali vína

Výskum so stradivárkami ukazuje, aká je naša myseľ omylná. Keď si myslíme, že známe husle vydávajú úžasný zvuk, budeme ho ako taký aj počuť. Prečo? Lebo očakávania menia to, ako vnímame veci okolo seba.
Frédéric Brochet z univerzity v Bordeaux a jeho tím spravili v roku 2001 tento známy experiment. 54 enológom (enológia je náuka o mikrobiológii, fyzike, chémii a technológii vína) povedali, aby ochutnali dva druhy vín, biele a červené, a požiadali ich, aby ich detailne opísali.
Ochutnávači vína nevedeli, že na nich vedci nastražili pascu. Obe vína boli úplne rovnaké, to červené len nafarbili. Žiaden z ochutnávačov rozdiel nepoznal a vo svojich hodnoteniach opisovali červené víno tak, ako keby išlo naozaj o červené víno, hoci v skutočnosti bolo biele.


Značky a symboly

V ďalšom experimente ochutnávačom povedali, aby porovnali lacné a drahé víno. Opäť došlo k podvodu, enológovia nevedeli, že autori výskumu obsah fliaš vymenili. V drahej fľaši bolo lacné víno a naopak. Výsledok? Ochutnávači sa rozplývali nad lacným vínom, o ktorom si mysleli, že je drahé.
Ľudia nepoznajú absolútnu hodnotu vecí a vytvárajú ju na základe očakávaní, ktoré súvisia s históriou značky a tým, čo reprezentuje. Ak je nejaká značka kultom, či už ide o výrobcu huslí, počítačov, vína, alebo automobilov, jej produkty vnímame priaznivejšie, lebo vieme, že sú spojené s vecami a idolmi, ktoré obdivujeme.

Pánové , myslíte , že je to s hájendom inak?
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od PavelDosko »

z budeme porovnavat zesik za 10 milionu dolaru a zesik za 100 tisic dolaru bude to zajimave, kdyz porovnas zesik za 10 tisic korun se zesikem za 100 tisic korun a neslysis rozdil ak jsi stastny a hodne usetris ...
neni placka, neni highend
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od aretax »

Ja som počul hrať pravé Stradivárky. Ten test je hodne tendenčný. Nechcem tu písať o porovnávaní s modernými husľami, pretože výrobcov je naozaj kvantum, z nich mnohé sú naozaj vynikajúce (zaujímavé na tom teste je, že autor neuvádza, s akými značkami boli Stradivárky porovnávané). Tak, ako v hifi, aj tu platí, že každý výrobca má svoj zvuk, ktorý sa niekomu páči a inému nie. Taktiež veľa závisí od akustiky sály. Ale konkrétne k Stradivárkam: spočiatku ich zvuk nebol ničím výnimočný, jednoducho husle. Ale po čase som začal vnímať ich špecifický zvuk, neunavujúci, hladký, na husle až nezvykle plynulý a zamatový. Akoby hrali o niečo nižšie, ako som zvyknutý počúvať husle. Vrchol bol, keď interpret (zabudol som, ako sa volá, bolo to asi pred 20 rokmi v koncertnej sieni Viedenskej Filharmónie) začal hrať od Korsakova Let čmeliaka. Akoby tie husle boli z inej dimenzie. Ďalším výrazným faktorom, ktorý zvuk huslí asi najviac ovplyvňuje je samotný interpret. Aj tu platí, že ten, ktorý majstrovsky ovláda Stradivárky, nemusí tak isto majstrovsky ovládať iné husle. Preto ten test bol dosť zavádzajúci a asi jeho autori chceli dokázať to, čo aj podľa nich dokázali. Majstrovsky ovládať hru na Stradivárkach je naozaj obrovské umenie a nie každý husľový virtuóz to dokáže. To je asi tak, ako keď master sveta napr. v F1 dostane iné, podľa výrobcu totožné auto ale inej značky a chcú, aby s ním okamžite vyhral, alebo cyklista po poruche dostane náhradný bicykel inej značky. V priebehu storočí boli Stradivárky porovnávané s inými značkami a vždy vyšli bez konkurencie. Teraz sa objaví nový test a všetci, ktorí tieto husle po stáročia počúvali a obdivovali ich zvuk boli hluchí?
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Ramones »

On chtěl asi napsat, že shání lepidlo, co Stradivárky "slepí fest" :silent:
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od aretax »

Ešte maličkosť: niekto "zlepí text", ale vykonaný bol slepý test Rozhodne však nie "slepí test".
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Frogyman »

Souhlasím s Aretaxem, že test je tendenční. A nejen Stradivari, ale i zmiňované víno. Vše je o tom, jaký vzorek vyberete. Když dám do slepého testu těžké bílé víno, co leželo na bariku a proti tomu mladé svěží červené, málokdo uhodne co je co. Když ale dám svěží bílé s kyselinkou a proti tomu hutné červené s výraznou tříslovinkou, pozná rozdíl i ten, komu stačí dělení vína na červené/bílé...
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
wolf
Příspěvky: 172
Registrován: 05 čer 2013 21:19
Bydliště: Bratislava

Re: Stradivárky ...slepý test

Příspěvek od wolf »

Iné odozvy na hájend fóru sa ani nedali očakávať. V čom je ten test tendečný? Páni , priznajme si . Sme obeťami našej ješitnosti , pýchi , namyslenosti a žiaľ aj hlúposti. Keď sa pozrieme na šialené ceny , ktoré výrobcovia dnes dokážu zavesiť na svoje produkty je to na smiech aj do plaču zároveň. Ako to , že dokážeme ( niektorí ) za malý krôčik zlepšenia zvukového obrazu vysoliť na drevo nehoráznu sumu? Zdá sa vám to normálne?
Nie je to celé o tom , že šialené konštrukcie za šialené ceny kupujú šialenci , čo sa pitvú vo zvuku? Počúvame ešte vôbec hudbu? Je také dôležité počuť , ako si poslucháč v 6. rade odkašlal? Ako pod klaviristom vŕzga stolička?
Prečo sa celá táto branža tak bráni slepým testom? Nenamýšlajme si , že sme šikovneší ako iní a vidíme do tejto branže viac. Funguje to na našej ješitnosti , hlúposti a výrobcovia top hájendu sa z nás iba smejú.
Pozrite si rubriku "predám" , stále len kupujeme a predávame ( zo stratou ) ... hladáme svätý grál..... vyserme sa na to , za ušetrené si kúpme
dobrú whisky alebo fľašu vína a počúvajme hudbu.
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od LawIAR »

Well, každý nech si investuje do čoho chce. Sám vie, kde mu na to financie stačia. Možno si niekto kúpi "hájendové" repro a za ušetrené peniaze k tomu whiskey, lebo na to má. :D

Alebo sa môžeme vrátiť do dôb minulých a žit v rovnosti chudoby, kde nikto nič také mať nebude a všetci budú nespokojní.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Frogyman »

Jasně že nám záleží i na "dobrým pocitu", který nemá hmatatelné a někdy ani logické opodstatnění. A to všech aspektech života. Takže bych to neřešil a přistupoval k tomu s heslem: Žij a nechej žit. Tedy:
Kdo chceš pít oslazenou vodu, kterou se vypláchl sud od vína, tak ji pij! Žízeň ti to zažene a příchuť vína to může také mít.
Kdo chceš poslouchat MP3 na bedničkách u PC, tak ji poslouchej. Základní melodii poznáš a dá se na to i tancovat.
Kdo chceš jezdit trabantem, tak v něm jezdi. Taky tě většinou dopraví z místa A do místa B.
Kdo chceš místo steaku tofu, tak je měj! Hlad to zažene!
Kdo chceš místo skutečné ženy nafukovací, tak ji měj. Taky poslouží....
atd atd atd...

Ale já osobně mám raději, když nádherné víno dokonale doplní skvělé jídlo. Když si mohu jízdu v autě po okreskách pořádně užít bez strachu, že vyletím v první zatáčce, a stejně tak si rád poslechnu kvalitní nahrávku na své aparatuře. A že nejsem nikdy spokojen a pořád přemýšlím, jak aparaturu posunout, jaké jídlo bych rád ochutnal a jaké víno pil? To je přece v pořádku. Vždyť je obecně známé, že nespokojenost je základem pokroku a spokojenost je začátkem konce :-).
A jestli je můj přístup k životu pro někoho projev ješitnosti, pýchy, namyšlenosti či hlouposti? No co, tak ať. Je to můj život, moje peníze a ostatním je do toho prd :-).
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Urbino
Příspěvky: 657
Registrován: 09 říj 2016 11:28
Bydliště: Ostrava

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Urbino »

zabiny007 píše:Jasně že nám záleží i na "dobrým pocitu", který nemá hmatatelné a někdy ani logické opodstatnění. A to všech aspektech života. Takže bych to neřešil a přistupoval k tomu s heslem: Žij a nechej žit. Tedy:
Kdo chceš pít oslazenou vodu, kterou se vypláchl sud od vína, tak ji pij! Žízeň ti to zažene a příchuť vína to může také mít.
Kdo chceš poslouchat MP3 na bedničkách u PC, tak ji poslouchej. Základní melodii poznáš a dá se na to i tancovat.
Kdo chceš jezdit trabantem, tak v něm jezdi. Taky tě většinou dopraví z místa A do místa B.
Kdo chceš místo steaku tofu, tak je měj! Hlad to zažene!
Kdo chceš místo skutečné ženy nafukovací, tak ji měj. Taky poslouží....
atd atd atd...

Ale já osobně mám raději, když nádherné víno dokonale doplní skvělé jídlo. Když si mohu jízdu v autě po okreskách pořádně užít bez strachu, že vyletím v první zatáčce, a stejně tak si rád poslechnu kvalitní nahrávku na své aparatuře. A že nejsem nikdy spokojen a pořád přemýšlím, jak aparaturu posunout, jaké jídlo bych rád ochutnal a jaké víno pil? To je přece v pořádku. Vždyť je obecně známé, že nespokojenost je základem pokroku a spokojenost je začátkem konce :-).
A jestli je můj přístup k životu pro někoho projev ješitnosti, pýchy, namyšlenosti či hlouposti? No co, tak ať. Je to můj život, moje peníze a ostatním je do toho prd :-).

:thumbup: :clap:
Sonus Faber Olympica I, Meitner MA3, Copland CTA 408, Acrolink, Tellurium Q, Shunyata Research
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Stradivárky ...slepý test

Příspěvek od aretax »

wolf píše:Iné odozvy na hájend fóru sa ani nedali očakávať. V čom je ten test tendečný? Páni , priznajme si . Sme obeťami našej ješitnosti , pýchi , namyslenosti a žiaľ aj hlúposti. Keď sa pozrieme na šialené ceny , ktoré výrobcovia dnes dokážu zavesiť na svoje produkty je to na smiech aj do plaču zároveň. Ako to , že dokážeme ( niektorí ) za malý krôčik zlepšenia zvukového obrazu vysoliť na drevo nehoráznu sumu? Zdá sa vám to normálne?
Nie je to celé o tom , že šialené konštrukcie za šialené ceny kupujú šialenci , čo sa pitvú vo zvuku? Počúvame ešte vôbec hudbu? Je také dôležité počuť , ako si poslucháč v 6. rade odkašlal? Ako pod klaviristom vŕzga stolička?
Prečo sa celá táto branža tak bráni slepým testom? Nenamýšlajme si , že sme šikovneší ako iní a vidíme do tejto branže viac. Funguje to na našej ješitnosti , hlúposti a výrobcovia top hájendu sa z nás iba smejú.
Pozrite si rubriku "predám" , stále len kupujeme a predávame ( zo stratou ) ... hladáme svätý grál..... vyserme sa na to , za ušetrené si kúpme
dobrú whisky alebo fľašu vína a počúvajme hudbu.
Mne sa zas nezdá, keď sa niekto riadi heslom: "podľa seba súdim Teba". Keď si niekto kúpi Porsche, alebo Ferrari a pritom nie je milionár a je to jeho koníček, podľa Teba musí byť pyšný, namyslený, hlúpy a šialený? To iba preto, lebo Ty na to nemáš a podľa toho súdiš iných? Pre bežného človeka sú to nepoužiteľné autá. Ale musíme byť všetci rovnako "bežní" ľudia? Podľa mňa je normálne pre každého človeka to, čo chce on sám a čo mu robí radosť. Keď mu robí radosť piplať sa vo zvuku, nech sa v ňom piple. Ak ho tu bude stáť milióny a ďalšie stratí na výmenách prístrojov, je to jeho vec. Hlavne nie Tvoja !! Pre Teba je normálne kúpiť si whisky a počúvať hudbu. Preto o Tebe nebudem tvrdiť, že si ješitný a hlúpy. Teba by som skôr posudzoval podľa Tvojho príspevku. Myslím, že by bolo pre Teba lepšie venovať sa viac gramatike. Lebo doteraz neviem, čo je "slepí test".
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Tinariwen
Příspěvky: 318
Registrován: 01 led 2013 12:33

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Tinariwen »

Netreba chodiť ďaleko na príklady "vylepšeni a tuningu" bežných ľudí .

Poľovníci - a ich drahý arzenál pušiek , dalekohladov,nočných videní, oblečenia ....( pozor , musíte byt pritom ticho )
Rybári a ich predražený arzenál udic a kdečoho vrátane jachty ...( tiež pssst pokial nie ste na mori :smile: )
Akvaristi - tiež poriadna úchylka na rôzne druhý rýb dovážaných z Ázie, Amazonky , filtre, CO2 na hnojenie rastlín, osvetlenia, liečiva atd

Hifisti sú oproti spomínaným, úplne bežná veselá kategória ľudí čo si radi občas vylepšujú svoje hračky a to dost často systémom pokus-omyl :smile: a este nam pritom dobre hrajú :smile:
ATC SCM50 ASL,ATC CDA2 MkII
wolf
Příspěvky: 172
Registrován: 05 čer 2013 21:19
Bydliště: Bratislava

Re: Stradivárky ...slepý test

Příspěvek od wolf »

Ano ,vlastne čo ma je po tom , máte pravdu ... nech si každý dáva prachy do čoho chce.
Ešte k tým stradivárkam , nemusia hrať najlepšie aj keď stoja 15 miliónov, tak ako aj miliónová aparatúra.
Nenechajme sa zblbnúť dokonalým marketingom a kozmickými technológiami.
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od valderon »

To wolf:
Asi chápu tvoji pointu tvého textu a... ikdyž nerad :smile:, s obsahovým sdělením - ukrytým mezi řádky - souhlasím. Těžce se to vysvětluje, ale nesouhlasím s tebou úplně ve všeobecné rovině, tak jak jsi to napsal. Nechci se chytat trapně slovíček, ani být populárně v opozici. Pocitově- mají pravdu obě strany. Souhlasím i s textem od zabiny007. Sám se cítím být mezi těmito 2 názory. Vždy jsem si myslel, že nebudu mít drahou aparaturu, protože to není potřeba. Nakonec mám víc, než jsem si kdy myslel. Hodně peněz, ale nelituji. Jsem spokojený. Poslouchám HUDBU a mám při poslechu doslova srdeční stavy. A to jsem dříve s levnější sestavou neměl. Ale pravda, vždy hledám poměr - cena. Chci zůstat nad věcí a nespadnout do té spirály. Ale jako vždy a všude - vše je silně individuální a relativní. A nakonec, myslím si, že je zbytečné se obhajovat před okolím, nejtěžší je si to všechno obhájit sám před sebou. Kolikrát jsem byl racionálně přesvědčen o investici za komponent a i tak po určitou dobu se dostavovaly určité výčitky... Tak to mám a cítím já. Ale vývoj je nezastavitený. Pěkný víkend všem a krásný poslech. A hodně srdečních stavů :thumbup:
Uživatelský avatar
timcs
Příspěvky: 476
Registrován: 13 kvě 2012 12:00

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od timcs »

A tu je otvrený list Maxima Vengerova na uvedený test, ktorý tiež hrá na Stradivárkach.
http://slippedisc.com/2017/05/are-strad ... ent-159735
Ayon-AudioNote-Pathos-HarmonicTechnology-SonusFaber-PSAudio-Lessloss-Benalex-akusticky upravená miestnosť
Uživatelský avatar
Tinariwen
Příspěvky: 318
Registrován: 01 led 2013 12:33

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Tinariwen »

:clap:
valderon píše:To wolf:
Vždy jsem si myslel, že nebudu mít drahou aparaturu, protože to není potřeba. Nakonec mám víc, než jsem si kdy myslel. Hodně peněz, ale nelituji. Jsem spokojený. Poslouchám HUDBU a mám při poslechu doslova srdeční stavy.

Chci zůstat nad věcí a nespadnout do té spirály..nejtěžší je si to všechno obhájit sám před sebou. Kolikrát jsem byl racionálně přesvědčen o investici za komponent a i tak po určitou dobu se dostavovaly určité výčitky... Tak to mám a cítím já. Ale vývoj je nezastavitený. Pěkný víkend všem a krásný poslech. A hodně srdečních stavů :thumbup:

:thumbup:
ATC SCM50 ASL,ATC CDA2 MkII
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Stradivárky ...slepý test

Příspěvek od aretax »

wolf píše:Ano ,vlastne čo ma je po tom , máte pravdu ... nech si každý dáva prachy do čoho chce.
Ešte k tým stradivárkam , nemusia hrať najlepšie aj keď stoja 15 miliónov, tak ako aj miliónová aparatúra.
Nenechajme sa zblbnúť dokonalým marketingom a kozmickými technológiami.
Tak to je naozaj "bonbónik". Stardivari musel mať naozaj perfektný marketing a ovládať kozmické technológie, keď kvalita jeho huslí prežila stáročia, až do dnešných dní. Asi to všetko ovláda zo záhrobia. Preto sa ním naozaj nenechajme zblbnúť. Aj v Dráčiku som videl perfektné husle. Stáli 3€ a odporúčam všetkým husľovým virtuózom aby si ich kúpili a nenechali sa zblbnúť Stradivariho marketingom a kozmickou technológiou. Veď husle ako husle.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od aretax »

Keď sme už spomenuli kozmickú technológiu p. Stradiváriho, tak jedno z "tajomstiev" ich zvuku je použitý materiál - drevo. Je to akustický smrek, ktorý rastie iba v horách okolo Cremony. Ďalšie tajomstvo je ich povrchová úprava. Dodnes sa nevie zloženie laku, ktorý údajne tiež prispieva k ich zvuku. Č osa týka ďalších kozmických technolódií, t.j. dĺžka vyzrievania dreva, samotná technológia ich výroby - to si p. Stradivari vzal so sebou. V priebehu histórie boli stovky husliarov, čo sa ich snažili napodobniť. Vyrobili rôzne vynikajúce, ale aj veľmi zlé husle, ale ani jedny Stradivárky.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
wolf
Příspěvky: 172
Registrován: 05 čer 2013 21:19
Bydliště: Bratislava

Stradivárky ...slepý test

Příspěvek od wolf »

to valderon ,

vďaka za pochopenie a milý a slušný príspevok, ospravedlňujem sa za možno príliš ostrú formu môjho názoru. Som na tom podobne ako Ty , dal som do toho ovela viac ako som pôvodne myslel.No dnes som spokojný ....dosiahol som ten povestný END
a nedám do HW už ani cent. Kupujem už len nosiče a dobrú whiskey... a užívam si krásnu muziku :thumbup:

to aretax,

neverím , že si nepochopil ako som to myslel, no asi ,máš potrebu si zakaždým rypnúť.... no každý sme nejaký
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od aretax »

Wolf:
Máš pravdu, chcel som do Teba "rypnúť". Mňa osobne veľmi dráždi, keď si niekto presadzuje svoju pravdu a iných, ktorí jeho pravdu nezdieľajú, nazýva ješitnými, pyšnými, namyslenými a hlúpymi. Myslíš si, že je to v poriadku? A nie je to iba po Stradivárkach. Prečítaj si ešte raz pozorne moje príspevky, možno precitneš a zistíš, že to nie je o rýpaní do Tvojej osoby. Ak to nezistíš.... V jednom máš pravdu, každý je nejaký...
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Jiri »

Někde jsem četl, že houslový virtuóz hrál těžké skladby od Paganiniho v metru kdesi na Manhattanu v New Yorku. Byl inkognito oblečen obyčejně a do futrálu sbíral drobné od kolemjdoucích. Vtip byl v tom, že jen pár jedinců z procházejícího davu bylo schopno rozpoznat, že se jedná o špičkovou hudbu a zastavilo se. Přitom většina těch co prošla bez povšimnutí by tleskala stejnému interpretovi ten stejný večer pokud by hrál v obleku a v koncertním sále.
Viděl jsem video kde Cristiano Ronaldo "zamaskovaný" za pobudu předváděl své brilantní fotbalové kousky na náměstí v Madridu opět zcela bez povšimnutí od kolemjdoucích a jakmile potom sejmul svůj převlek a lidé ho poznali tak se najednou vytvořil dav.

Zdá se, že v dnešním uspěchaném a informacemi přebujelém světě je pro většinu lidí problém rozpoznat a ocenit výjimečnost tam kde ji očekávat nelze.
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 887
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Mám pocit, že problém je v tom, že si většinou ani neuvědomíme co vše má vliv, co vše ovlivní výsledek a náš úsudek.
K hodnocení a tomu jak mohou být závěry ovlivněné aniž si to uvědomíme mám jednu čerstvou zkušenost. V rodině přibylo nové auto, je to Hyundai iX20 vezl jsem se na místě spolujezdce a říkal jsem si, že vnímám v úplně novém autě podvozek a rázy od děr nějak výrazně více než na co jsem zvyklý v několik let staré TOYOTě Verso, která má najeto přes 60.000km. Asi za dva dny jsem se vezl v oné TOYOTĚ opět na místě spolujezdce a sledoval jsem jak to budu vnímat, a opravdu jsem měl pocit, že jedu v autě, které je buď nové, nebo kvalitněji postavené. Ten Hyundai měl najeto jen 400km, tedy nemohlo být ještě nic vymlácené takže jsem si udělal závěr, že je to přeci jen levné auto a ten podvozek není vyřešen jako u té TOYOTy, která i po tolika km nepřenáší tolik výtluky na posádku. Druhý den jsem se opět vezl v Toyotě a můj pocit byl najednou blíže tomu, co jsem zažil v té nové Ix20. Byl jsem velmi překvapen a přemýšlel jsem, co mohlo tolik změnit můj pocit z jízdy stejným autem ve stejném stavu. Přišel jsem na to, že mam na nohou jiné boty než předešlý den, jsou to boty které téměř nenosím, a měl jsem je i při jízdě v Hyundai. Boty mají slabou podrážku, kdežto ty co jsem měl den předem a které nosím téměř stále jsou boty sportovní se silnější odpruženou podrážkou. Je logické, že změnou tlumení se změní pocit který dostává tělo na chodidla, ale člověka to hned nenapadne a udělá si chybné vyhodnocení. Pokud bych si nevzal tu obuv se slabou podrážkou i na jízdu Versem žil bych v mylné představě a šířil bych můj poznatek čímž bych zkreslil mínění lidí kolem sebe. A obdobně to může být i v různých jiných případech, a pak děláme hodnocení do kterého zasáhnou vlivy které si neuvědomíme.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Bartoli
Příspěvky: 313
Registrován: 24 dub 2014 12:20

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Bartoli »

Jiri píše:Někde jsem četl, že houslový virtuóz hrál těžké skladby od Paganiniho v metru kdesi na Manhattanu v New Yorku. Byl inkognito oblečen obyčejně a do futrálu sbíral drobné od kolemjdoucích. Vtip byl v tom, že jen pár jedinců z procházejícího davu bylo schopno rozpoznat, že se jedná o špičkovou hudbu a zastavilo se. Přitom většina těch co prošla bez povšimnutí by tleskala stejnému interpretovi ten stejný večer pokud by hrál v obleku a v koncertním sále.
Viděl jsem video kde Cristiano Ronaldo "zamaskovaný" za pobudu předváděl své brilantní fotbalové kousky na náměstí v Madridu opět zcela bez povšimnutí od kolemjdoucích a jakmile potom sejmul svůj převlek a lidé ho poznali tak se najednou vytvořil dav.

Zdá se, že v dnešním uspěchaném a informacemi přebujelém světě je pro většinu lidí problém rozpoznat a ocenit výjimečnost tam kde ji očekávat nelze.
Ja to taky videl na videu. Byl to slavny houslista Joshua Bell obleceny jako bezdomovec a hral na stradivarky za tehdy pred lety 2 miliony USD :thumbup:

Totalne bez zajmu prochazejicich Newyorcanu.

To je zkratka to jak funguje bias, kouknes na chlapa v hadrech a ten preci nemuze hrat dobre :angel:

A v HIFI je to stejny: kouknes na skaredy bedny bez lakovani a luxusni lesknouci se dyhy a hned hraji na oko bias takove bedny spatne :silent:
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Zdeny »

Bartoli píše:
Jiri píše:Někde jsem četl, že houslový virtuóz hrál těžké skladby od Paganiniho v metru kdesi na Manhattanu v New Yorku. Byl inkognito oblečen obyčejně a do futrálu sbíral drobné od kolemjdoucích. Vtip byl v tom, že jen pár jedinců z procházejícího davu bylo schopno rozpoznat, že se jedná o špičkovou hudbu a zastavilo se. Přitom většina těch co prošla bez povšimnutí by tleskala stejnému interpretovi ten stejný večer pokud by hrál v obleku a v koncertním sále.
Viděl jsem video kde Cristiano Ronaldo "zamaskovaný" za pobudu předváděl své brilantní fotbalové kousky na náměstí v Madridu opět zcela bez povšimnutí od kolemjdoucích a jakmile potom sejmul svůj převlek a lidé ho poznali tak se najednou vytvořil dav.

Zdá se, že v dnešním uspěchaném a informacemi přebujelém světě je pro většinu lidí problém rozpoznat a ocenit výjimečnost tam kde ji očekávat nelze.
Ja to taky videl na videu. Byl to slavny houslista Joshua Bell obleceny jako bezdomovec a hral na stradivarky za tehdy pred lety 2 miliony USD :thumbup:

Totalne bez zajmu prochazejicich Newyorcanu.

To je zkratka to jak funguje bias, kouknes na chlapa v hadrech a ten preci nemuze hrat dobre :angel:

A v HIFI je to stejny: kouknes na skaredy bedny bez lakovani a luxusni lesknouci se dyhy a hned hraji na oko bias takove bedny spatne :silent:

Bartoli dodnes nepochopil, že kabát prodává.... Darmo hovořit. Tvých oblud se lidi bojí. To ti nedošlo za ten rok, co je cpeš všude možně???
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Bartoli
Příspěvky: 313
Registrován: 24 dub 2014 12:20

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Bartoli »

Presne tak bias funguje. Joshua Bell v hadrech bezdomovce se stradivarkami v ruce o tom uz vi sve.

Zda se, ze jen tady je tohle povidani o biasu v HIFI kontroverzni tema.

Pritom je to hodne dulezity bod obratu v mysleni, jakmile se clovek dostane na tuto uroven porozumeni problematiky jak je co skutecne slyset a jak funguje oko bias v HIFI - pak najednou je vsechno zcela jinak:

https://www.youtube.com/watch?v=zrpUDuUtxPM
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od aretax »

Bartoli píše:Presne tak bias funguje. Joshua Bell v hadrech bezdomovce se stradivarkami v ruce o tom uz vi sve.

Zda se, ze jen tady je tohle povidani o biasu v HIFI kontroverzni tema.

Pritom je to hodne dulezity bod obratu v mysleni, jakmile se clovek dostane na tuto uroven porozumeni problematiky jak je co skutecne slyset a jak funguje oko bias v HIFI - pak najednou je vsechno zcela jinak:

https://www.youtube.com/watch?v=zrpUDuUtxPM
Keď ideš obedovať doma, v bufete, alebo kvalitnej reštaurácii, Tebe to je asi jedno. Určite si kúpiš najlacnejšie jedlo, lebo vieš, že u Teba funguje bias a zbytočne by si preplatil. Predsa rezeň, špenát, alebo suchý rohlík je pre Teba jedno a to isté. Proste bias.
Keď akýkoľvek umelec, aj ten najlepší na svete a navyše sa ani nemusí obliecť ako bezdomovec, bude hrať na ulici, kde sa ponáhľajú stovky ľudí za prácou, každý je v inom citovom rozpoložení, každý má svoje starosti, tak ho málokto bude vnímať a určite nikto nebude sústredene počúvať, čo hrá a už vôbec nie to, na čom hrá. Husľoví vurtuózi nie sú tak mediálne známi, aby ich ľudia spoznali na ulici. Verím tomu, aj keby na ulici hral napr. Oscar Peterson, alebo rocková hviezda Jimmi Page, Paul McCartney a pod. nikto by mu nevenoval pozornosť. A už vôbec nie nejakým husliam. Iné je sústredené počúvanie v koncertnej sále, kde ľudia idú práve preto, aby si vychutnali hudbu, jej každý tón. Bartoli, ten najväčší bias si Ty. V Tebe funguje dokonale, možno aj na WC, ani nevieš, čo z Teba ide. Jednoducho: bias.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
timcs
Příspěvky: 476
Registrován: 13 kvě 2012 12:00

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od timcs »

aretax píše:
Bartoli píše:Presne tak bias funguje. Joshua Bell v hadrech bezdomovce se stradivarkami v ruce o tom uz vi sve.

Zda se, ze jen tady je tohle povidani o biasu v HIFI kontroverzni tema.

Pritom je to hodne dulezity bod obratu v mysleni, jakmile se clovek dostane na tuto uroven porozumeni problematiky jak je co skutecne slyset a jak funguje oko bias v HIFI - pak najednou je vsechno zcela jinak:

https://www.youtube.com/watch?v=zrpUDuUtxPM
Keď ideš obedovať doma, v bufete, alebo kvalitnej reštaurácii, Tebe to je asi jedno. Určite si kúpiš najlacnejšie jedlo, lebo vieš, že u Teba funguje bias a zbytočne by si preplatil. Predsa rezeň, špenát, alebo suchý rohlík je pre Teba jedno a to isté. Proste bias.
Keď akýkoľvek umelec, aj ten najlepší na svete a navyše sa ani nemusí obliecť ako bezdomovec, bude hrať na ulici, kde sa ponáhľajú stovky ľudí za prácou, každý je v inom citovom rozpoložení, každý má svoje starosti, tak ho málokto bude vnímať a určite nikto nebude sústredene počúvať, čo hrá a už vôbec nie to, na čom hrá. Husľoví vurtuózi nie sú tak mediálne známi, aby ich ľudia spoznali na ulici. Verím tomu, aj keby na ulici hral napr. Oscar Peterson, alebo rocková hviezda Jimmi Page, Paul McCartney a pod. nikto by mu nevenoval pozornosť. A už vôbec nie nejakým husliam. Iné je sústredené počúvanie v koncertnej sále, kde ľudia idú práve preto, aby si vychutnali hudbu, jej každý tón. Bartoli, ten najväčší bias si Ty. V Tebe funguje dokonale, možno aj na WC, ani nevieš, čo z Teba ide. Jednoducho: bias.
To bolo super. :thumbup: =))
Ayon-AudioNote-Pathos-HarmonicTechnology-SonusFaber-PSAudio-Lessloss-Benalex-akusticky upravená miestnosť
Bartoli
Příspěvky: 313
Registrován: 24 dub 2014 12:20

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Bartoli »

Taky proto ze je to velmi dobre a robustne probadana oblast, vime jak to v praxi funguje:

https://www.youtube.com/watch?v=zrpUDuUtxPM

Kdo tomu neveri, a zajima ho problematika - at si udela nekdy doma slepy test :thumbup:
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Dieter Burmester »

Vidis, vidis, Bartoli. A pritom by tvym bednam stacilo pridat libivy kabatek a sly by na odbyt ako teple rozky. Vyrabet bys nestacil! Ale ty jsi zrejme masochista a ta snaha prodat je v nelibivem vzhledu ti cini potechu :smile:
Dieter Burmester
Bartoli
Příspěvky: 313
Registrován: 24 dub 2014 12:20

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Bartoli »

Aneb o zvuk vubec nejde, vyzaduje se libivy designovy prodejni kabatek a marketing.

Jaky je zaver debaty je imho v souhrnu nasnade: Zaver ucene debaty je ze zalezi jen na tom jak veci na oko vypadaji.

Napr. jakou ma vino flasku a vinetu + drahou cenovku, nebo stradivárky jsou nejlepsi zvuk housli, protoze stoji miliony USD a takhle porad dal a dal...

Me ale zrovna takove "premysleni" o vecech prijde chybne a dokonce i vim proc je to chybne :thumbup:

PS: na foru bych ocekaval i zajem jak veci funguji a ne jen zajem jakou lesklou krabici maji zesilovace nebo jak lesklou dyhu maji reprobedny, aneb co je to platny ze se treba zesilovace burmester lesknou jako chromove zrcadlo kdyz mereni burmestru je takove jake je :crazy:
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Dasta »

Stradivarky se proslavily ne tím, že stojí mil.USdollars, ale tím jak po staletí hrají a jaký mají zvuk, tak je to milý Bartolli třeba chápat. Ne naopak, to je chybné a vždycky špatně. Když něco pěkně vypadá a zároveň špičkově hraje, vždy to budí větší zájem, je to normální a pochopitelné a zároveň je to jeden z důvodu zdárného obchodu. Kdyby Tvoje bedny(nepochybně hrají dobře jak říkáš, není důvod nevěřit) vypadaly jako třeba Sonus Faber nebo Chario, tak už jsi je zdárně prodal ke své spokojenosti a mohl jsi obchod zapít dobrým vínem, ke kterému by tě přivedla ta krásná láhev s nádhernou viňetou, protože by sis řekl:Aha to je to vynikající víno co jsem měl posledně, poznal jsem ho podle láhve s vignetou. Tak to zkrátka je.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Dieter Burmester »

Bartoli píše:Aneb o zvuk vubec nejde, vyzaduje se libivy designovy prodejni kabatek a marketing.

Jaky je zaver debaty je imho v souhrnu nasnade: Zaver ucene debaty je ze zalezi jen na tom jak veci na oko vypadaji.

Napr. jakou ma vino flasku a vinetu + drahou cenovku, nebo stradivárky jsou nejlepsi zvuk housli, protoze stoji miliony USD a takhle porad dal a dal...

Me ale zrovna takove "premysleni" o vecech prijde chybne a dokonce i vim proc je to chybne :thumbup:

PS: na foru bych ocekaval i zajem jak veci funguji a ne jen zajem jakou lesklou krabici maji zesilovace nebo jak lesklou dyhu maji reprobedny, aneb co je to platny ze se treba zesilovace burmester lesknou jako chromove zrcadlo kdyz mereni burmestru je takove jake je :crazy:
Jiz v zarodku tve existence na tomto foru jsem si povsimnul, ze chapat psany text ti cini velike potize. Proto se nebudu snazit svuj predesly text dovysvetlit tak, abys jej pochopili ty i ti vzadu spolecne s tebou. Na to mi uz energie nezbyva.
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Frogyman »

Bartoli píše:Aneb o zvuk vubec nejde, vyzaduje se libivy designovy prodejni kabatek a marketing.

Jaky je zaver debaty je imho v souhrnu nasnade: Zaver ucene debaty je ze zalezi jen na tom jak veci na oko vypadaji.

Napr. jakou ma vino flasku a vinetu + drahou cenovku, nebo stradivárky jsou nejlepsi zvuk housli, protoze stoji miliony USD a takhle porad dal a dal...

Me ale zrovna takove "premysleni" o vecech prijde chybne a dokonce i vim proc je to chybne :thumbup:

PS: na foru bych ocekaval i zajem jak veci funguji a ne jen zajem jakou lesklou krabici maji zesilovace nebo jak lesklou dyhu maji reprobedny, aneb co je to platny ze se treba zesilovace burmester lesknou jako chromove zrcadlo kdyz mereni burmestru je takove jake je :crazy:
Bartolli, promiň, ale teď budu mít jeden osobní dotaz... Podle fotek, co jsi zveřejnil to vypadá, že máš docela cit pro umění a vkus, tak proč nedáš těm bednám alespoň trochu nějaký slušný vzhled, aby byly prodejné? Vždyť i každé dítě ví, že obal prodává a tyto dvě černé brikety si opravdu přece nemůže nikdo soudný dát do obýváku, i kdyby hrály úplně nejlíp na celém světě (teda možná někdo z klubu BDSM by je bral, kdyby dostaly trochu lesk).
A pak - nepřijde ti trochu pokrytecké zesměšňovat vše drahé a značkové, když vidím na fotkách tvé poslechovky křeslo Lounge Chair, jednu z největších klasik moderního nábytkového designu? Nepodlehl jsi také trochu biasu? :silent:

Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Bartoli
Příspěvky: 313
Registrován: 24 dub 2014 12:20

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od Bartoli »

Mam 2 malinky urvany decka a mam ted fakt jine starosti nez HIFI a 1518 :lol:

Mimochodem diskuse byla o biasu kolem stradivarek ktere samozrejme nehraji obvykle nic moc (dochovalo se pres 600 housli, cca 200 viol a violoncel+ snad i nejaky kontrabasy).

Mimochodem neco o Stradivarim jsem si precetl a neco i videl v TV dokumentech.
FYI drtiva vetsina housli od nej je zvukove dnes po 300 letech zcela nanic, ale jsou stale dobry housle ktere maji dobry zvuk i kdyz jsou 300 let stare, ale musi byt z vrcholneho obdobi Stradivariho zivota cca 1705 - 1715....takovy stradivarky ma treba i slavna A. S. Mutter.

Taky mistni hifisty poinformuji ze mit v ruce stradivarky znamena (dnes po vice nez 300 letech) jen tolik ze z tech housli udelal stradivari tak obvykle 20-50%. Opotrebene a poskozene casti vetsiny stradivarek (kobylka, krk, atd) jsou vzdycky novejsi a vymenene, proste ty housle jsou jen kus dreva a opotrebuji se a v case se casto poskodi - tolik fakta.

Ze 95% stradivarek v slepem testu na zvuk propadne jako blbe hrajici housle muze prekvapit jen lidi co tomu nerozumi a co si nic o stradivarkach nezjisti a nic taky kolem housli nechapou :silent:
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od sekal »

Ten experiment s hrou houslového virtuoza ve stanici washington. metra je sice docela zajímavý, leč poměrně zavádějící.

Důvody, proč tomu tak je, jsou nasnadě:
1/ Procento posluchačů klasické hudby v populaci je velmi malé (a stále klesá)
2/ Ta část obyvatel Washingtonu (a "přespolních"), která si může dovolit chodit na koncerty J. Bella, obvykle nejezdí metrem

Tudíž ten pokus nemá prakticky žádnou vypovídací hodnotu a nelze z toho nic vyvozovat.
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od PítrsPraha »

Sekale, takova uvaha postrada racionalitu a vypovida o tom, ze vychazi z tvych predstav, ne z reality.

Za prve predstava, ze ve velkych mestech USA nejezdi metrem lide s prumernymi a nadprumernymi prijmy, je naprosto licha. Zvlast v centrech a sirsich centrech je metro dennim dopravnim prostredkem i lidi s vyssimi prijmy.
Za druhe listky napr. na koncert J. Bella s newyourskou filharmonii stoji od 33 do 169 USD, coz je castka, kterou si muze dovolit naprosto drtiva vetsina obyvatel velkych mest.
A za treti navstevnost koncertu klasicke hudby (resp. jejich chronicka vyprodanost) neni moc v souladu s tvou teorii o malem poctu lidi zajimajicich se o klasickou hudbu.
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: Stradivárky ...slepí test

Příspěvek od sekal »

Obávám se, že mimo realitu jsi tak trochu ty. Ostatně skutečnost, že tohoto nepochybně špičkového houslistu na oné stanici washington. metra téměř nikdo nepoznal, hovoří sama za sebe. Proč ho s té naprosto drtivé většiny obyvatel, která zásadně používá na svou přepravu jen metro a také neustále chodí na jeho koncerty za budget price a vyprodává je, tedy nikdo neidentifikoval? Že by dočasně oslepli a ohluchli? Anebo, že by skutečně chyběl bias, jak tvrdí náš polyhistor Bartoli? :lol:

Pokud jde o pokles zájmu o vážnou hudbu, který se navíc stále prohlubuje, tak to je prostě fakt, který nelze nijak oddiskutovat (viz např. http://www.slate.com/articles/arts/cult ... _door.html).
Odpovědět