Hi-Fi a jeho budúcnosť

Obecná diskuze o kvalitě zvuku a možnostech techniky.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Vlado222 »

Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1516
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od jirie »

:razz: po všech těch inovačních a informačních turbulencích docela uklidňující článek.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Mark Levinson »

Líbí se mi přístup firmy Accuphase, tak jako jiných konzervativních firem, které se nehrnou do všeho nového. Ono totiž ukáže až čas jestli je to správná cesta a jestli se zákazníci budou masově ubírat tímto směrem. A to raději nechávám bez komentáře kvalitativní rozdíly.
Co je dnes jasné je to, že Hifi jako takové (bez rozdílu jestli streamery, CDP nebo vinyl) je na ubytu a dnešní mladí lidé, až na výjimky, nemají o tradiční Hifi vůbec zájem. Celkově klesl i zájem o hudbu jako takovou a to především nezájmem mladé generace.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Yngwie »

Já mám kvalitní streamery rád. Pokud se hraje z disku DSD pocházející z analogu nebo nahrané přímo v DSD, tak je to lahoda. Jako vděčný posluchač klasiky mám hodně, kde vybírat. Např. Lumin S1 bych se nebál postavit proti nejlepším CD přehrávačům. Přístup Accuphase chápu .... tradiční high-endové firmy se do streameru nehrnou. Od Luxmanu se něčeho podobného asi také nedočkám :mrgreen:
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Federmann »

Hi-Fi bude mít vždy své příznivce a vždy bude kam jej posouvat, vždy bude mít své odpůrce a vždy bude s kým bojovat.
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Dieter Burmester »

Yngwie píše:...tradiční high-endové firmy se do streameru nehrnou...
Tak zle to, myslim, neni :cool:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Yngwie »

Já vím, Burmester své dva streamery má .... jeden za 900 a druhý pro "socky" za 400 :mrgreen:
lachim
Příspěvky: 1114
Registrován: 01 led 2011 11:40
Bydliště: Praha

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od lachim »

co placky bluray s nahrávkami vážné hudby. prosadí se?
(zda je zde budounost poslechu na high-endových sestavách?)
několik placek bd mám a ač hraji na starém přehrávači bluray denon 3800, zvuku nahrávek klasické hudby si užívám.
podivné je, že téměř všechny koncerty rock+pop se z bd nedají poslouchat.
ten zvuk je vždy tak nějak podivný.
koncerty vážné hudby jsou naopak výborně nahrané a je to zážitek.
jelikož jsem ještě neslyšel streamer/PC, který by mě zvukově zaujal, jsem zvědavý na budounost placky blueray jako nosiče hudby.
(dát 400t je pro mě za streamer zcela nedostupné/nemyslitelné)
jejich ceny však zřejmě toto médium "zabijí" stejně jako to bylo u sacd.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Vlado222 »

Lachim píše:
"podivné je, že téměř všechny koncerty rock+pop se z bd nedají poslouchat.
ten zvuk je vždy tak nějak podivný.


Hmm... Túto skúsenosť mám aj ja. - Svoje BD audio placky počúvam cez oppo 83 SE.
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od PGH »

BLU-RAY jsou a dopadnou podobně jako SACD a Hires to je dalši pokus o taháni peněz (vydavatelských firem) za nekonečné vydáváni už několikrát vydaných nahrávek, nakonec to přežiji nejdéle CD a okrajově LP? Dnes už se hudba poslouchá méně než dřiv a HIFI zustává u středni a starši generace takže časem začne asi mizet? Třeba muj syn(24) kdyby jsem doma neměl žadné HIFI zařizeni tak ani nevi co hifi je byt hudbu poslouchá hodně (PC a telefon).
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Yngwie »

Lachim: jsou i levnější streamery. Pioneer N-70A hraje slušně ... Aurendery a Luminy hrají slušně. Není potřeba investovat statisíce.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Vlado222 »

--> http://www.hifi-voice.com/component/con ... aming.html
Píšu tam:
:smile: Vraj ..."Hudba v nehmotné digitální podobě je rozhodně budoucností a i extrémně konzervativní svět high endové reprodukce se tímto směrem začíná stáčet čím dál víc. ".....
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Dieter Burmester »

Yngwie píše:Já vím, Burmester své dva streamery má .... jeden za 900 a druhý pro "socky" za 400 :mrgreen:
Dieterovy strojky jsem uplne nemyslel, ale ano - Burmester se asi takovych novot nestiti. Navic to nejsou uplne streamery jako spise hudebni servery se vsim vsudy. Pro "ultra socky", kdyz uz jsi zde tuto terminologii zavedl, pak bude model 151, ktery vsak jeste neni na trhu :mrgreen:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Dieter Burmester »

PGH píše:nakonec to přežiji nejdéle CD a okrajově LP...
Jak ty to delas, ze to mas vzdy presne opacne popletene? Jedine fyzicke medium s sanci na preziti je prave jen LP. Davam ti za ukol popremyslet o duvodu.
Dieter Burmester
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od PGH »

Možná fyzicky přežije déle ale takové rozšíření jako Cd už nestihne. Asi to bude i škoda, třeba jen kvůli krásným obalům.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Vlado222 »

Dieter Burmester napísal:

" ..."Jedine fyzicke medium s sanci na preziti je prave jen LP"...

Tak tak. Moja reč. Len dodám, že treba mať kvalitný gramec ktorého rameno si dobre rozumie s kvalitnou prenoskou a samozrejme si sadnú s phono predzosíkom. . To je potom iná káva. Kto ju raz ochutná tak ten na vinyl nedá dopustiť. :smile:

PGH napísal:
"Možná fyzicky přežije déle ale takové rozšíření jako Cd už nestihne. Asi to bude i škoda, třeba jen kvůli krásným obalům."


Vinyl je tu oveľa dlhšie ako CD a rozšíreny bol v minulosti až až. Povedal by som že viac ako CD. :smile:
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Dieter Burmester »

Predevsim jde o to, ze k prehravani jednicek a nul nutne fyzicke medium potreba neni. Avsak u analogu.... Druha vec, ktera se libi zejmena vydavatelum, je, ze vinyl nezkopirujes. Pro ty, kteri se uz nadechuji, dodavam, ze mam na mysli fyzickou kopii jakozto podminku k provozu gramce. Ma vize je tedy takova, ze budoucnosti je soubor nebo stream, a velmi okrajove se budou produkovat i fyzicke nosice v cele s vinylem.
Dieter Burmester
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od aretax »

Vlado222 píše:--> http://www.hifi-voice.com/component/con ... aming.html
Píšu tam:
:smile: Vraj ..."Hudba v nehmotné digitální podobě je rozhodně budoucností a i extrémně konzervativní svět high endové reprodukce se tímto směrem začíná stáčet čím dál víc. ".....
Podľa mňa si každý formát vždy nájde svojich priaznivcov - LP, CD aj Blue-ray (prípadne iná forma video nahrávok). Pre "fajnšmekrov" je úplne iný zážitok vytiahnuť kedykoľvek z obalu svoju obľúbenú nahrávku, založiť a prehrať, ako loviť "imaginárnu" nahrávku niekde z webu a za chvíľu zabudnúť, čo som vlastne počúval. Pripadá mi to, ako keď sa pozriem na digitálne hodinky a nikdy neviem koľko je hodín. Ďalším dôvodom sú audiofilské zbierky LP, CD a pod. Zo streamerov také niečo neexistuje. Mne osobne robí veľkú radosť, keď pozriem na svoju zbierku LP a CD, niečo "vylovím" a pustím si to. Hudbu z rádia počúvam iba v aute a aj to skôr ako podmaz, než ako hudobný zážitok. O zvuku ani nehovorím. Doteraz všetky záznamy zo streamerov sa mi zdali zbytočne premodulované a bez dynamiky - všetky pasáže hrali v rovnakej hlasitosti. Basy búšili, výšky cinkali, ale skutočný pôžitok = 0. Na zážitok z počúvania LP do zďaleka nemalo, dokonca ani na kvalitne nahrané CD.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od PGH »

Jejda ale to LP používá tak malé množství lidí oproti Cd že se to nedá srovnat ale to nejsem proti LP zaujatý, pouštím si ho taky a rád. V mém okolí mají gramofon asi tři lidi a to posluchačů hudby znám spoustu.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Vlado222 »

PGH,
ánoLP počúva malé množstvo ľudí, ale nebude to s vinylom až také zlé, pretože tu -> http://kultura.sme.sk/c/7457527/ziadne- ... latna.html píšu že v GZ Lodenice ročne vyprodukujú 13 000 000 Lp a pracujú na 3 smeny, aby stačili lisovať.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Dieter Burmester »

Na tri smeny jedou vsechny velke lisovny v EU a USA. Nekde jsem to uz psal, ze kapacity jsou na dlouhe mesice vyprodane dopredu - GZ dva mesice, americke lisovny 6 mesicu, Pallas a Optimal v Nemecku 12 (!) mesicu, pricemz zrovna Optimal je vubec nejvetsim producentem vylisku. Daleko pred GZ, ktere v tomto lže nejen Svetu, ale hlavne svym zamestnancum.
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Federmann »

Pokud vím, tak se na Vinylu dnes vydává cokoliv, ale kvalita Vinylu nemůže opravit nekvalitu masterované nahrávky, často dodané v MP3 formátu. Takže to není ani tak o Vinylu jak o původním zdroji, nejlepší Vinyly byly kolem roku 1972-1976, před nástupem digitálu.
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Vlado222 »

No paradox je, že CD nosiče mali zniesť zo sveta LP a samy budú pravdepodobne vytlačené z trhu audio streamermy a LP ich asi prežiju :smile:
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od PGH »

Ono je celkem jedno co vydrží déle ale ten pocit z fyzického nosiče je lepší než si kupovat něco na co si nemůžu ani sáhnout! Snad tady ty nosiče s náma ještě dlouho budou.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Vlado222 »

:thumbup:
Tak tak. Moja reč..gif
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od efičák »

Hezké v článku mi přijde : "nikomu se nepodařilo vyloudit hudbu, vznikající třením koňských žíní ovčími vnitřnostmi, z libovolného syntezátoru " .
Trik je právě od té chvíle, co se k hudbě přiloží nějaký ten Neumann, Bayerdynamic či jiný mikrofon a už to přechází ze zvuku na elektrický signál. Nechci sice aby muzikanti nahrávali desky mechanicky , jako v počátcích gramofonového záznamu, kdy zpěvák zpíval na směny před nahrávajícími gramofony. :-)
KAždý vážený hifista má jiný ideál zvuku a chce, aby našel to své.
Současně s velkou tolerancí k vkusu těch jiných poslouchačů.

Počátky digitálu byly ještě dobré, protože technici byli vystaveni přímému srovnání s magnetickým záznamem a snažili se o podobný výsledek.


Mě se spíš nedaří se oprostit od návyku na příjemné zkreslení nižší kategorie HiFi. Začal jsem nahráváním (stream) hudby z gramofonů mých blízkých na svůj kotoučák.
Zvuk levné komerční spotřebky gramofonů třídy Tesla 420 či HC16 s jejím zkreslením byl násoben dalším přidaným zkreslením magnetického záznamu na kotoučák.
Dílo dokonal papírový výškáč a sředobas mých dvoupásem Tesla ARN..., protokol o měření beden z Tesly mám dodnes a od té doby na mě nedělá dobrý dojem když nějaký garážový produkt je propagován "neoddiskutovatelným" měřením, jako hlavním a nic jiného nepřipouštějícím argumentem.

HiFi mě nepřestává udivovat svou proměnlivostí. Jako když dám do sestavy špičkový stroj jež kvalitou výrazně předčí zbytek sestavy a ono to ze zvuku trčí. Vždyť logicky by to mělo pomoci. Složit original původní věž z komponentů stejné školy je ve výsledku mnohem příjemnější - jednopásmové - scelené - nekonfliktní. O tu harmonii tu běží.

Výsledkem je, že lidem nepostiženým posedlostí zvukem závidím jejich telefon či asijské plastové repráčky napájené obrovskou databankou uloženou na HD nebo z internetu.
Neřeší a poslouchají hudbu.
Zvuk dobrý - všechno dobré
Bond 007 alias Monte

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Efíku, napsal jsi to skvěle. Každý ať poslochá co má rád. Mne dostal levný lampový a pokud bude hrát, nevyměním.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Mark Levinson »

PGH píše:Dnes už se hudba poslouchá méně než dřiv a HIFI zustává u středni a starši generace takže časem začne asi mizet? Třeba muj syn(24) kdyby jsem doma neměl žadné HIFI zařizeni tak ani nevi co hifi je byt hudbu poslouchá hodně (PC a telefon).
Přesně tohle jsem měl na mysli, my co máme již větší děti, tak to známe z vlastní zkušenosti (samozřejmě existují výjimky). Současná mladá generace poslouchá masově jen z mobilu nebo PC do sluchátek, případně do maličkých repro k PC. Sám jsem jedny kupoval jako dárek na Vánoce, samozřejmě jsem chtěl, aby to bylo alespoň v této kategorii kvalitní, abych následně zjistil, že je to jedno.....
Nedovedu si představit, že bych koupil jako dárek CD, byť by to byl oblíbený interpret. Dnešní generace je zvyklá to mít z radia, netu zadarmo a když ne, tak radši nic, nevadí. Při obědě hrála v rádiu nějaká popová skladba a mladá si ji začala pospěvovat se slovy "mám to v mobilu", tak jsem se zeptal "a ty by jsi nechtěla slyšet celou její desku, když ji máš ráda?" Na odpověď "a proč?" jsem jen mávnul rukou a odešel...... A to jsou mladí, kteří jsou s hifi od malička v kontaktu a mělo by jim to něco říct. To když přijdou jiní mladí, tak to jsou perly co z nich lezou např. posledně jeden borec prohlásil "velikost beden se odvíjí od toho jak nahlas chceme poslouchat, já nemusím moc nahlas, tak mi stačí ty malé u notebooku nebo pecky od mobilu", zato přijel BMW!
A to souvisí i s dnešní tvorbou, kde jsou ta zlatá 60, 70, 80, 90 léta? Kdy jsme čekali na vydání nové desky, singlu naších oblíbených kapel a byli jsme schopni za to dát čtvrt výplaty? Ruku na srdce, kolik novodobých interpretů Vás uchvátilo tak, že jste si pořídili několik jejich desek a s chutí si je pouštíte (prosím nechytat za slovo, existují i výjimky)? V mé sbírce je spočítám na prstech jedné ruky, většinu tvoří staří matadoři.
S tím souvisí úpadek jak celkového hudebního průmyslu, tak i hifi zařízení. Podívejte se např. na firmu Lindemann, před pěti léty přední výrobce SACD playerů, zesilovačů integrovaných i dělených, reprosoustav a kabeláže. Dnes v jejich nabídce nic takového nenajdete, vše je v archívu a je mi z toho smutno. Mnozí si myslí, že budoucnost je ve streamingu, ale já myslím, že i toto je jen odnož. Pořád jsme to jen my (střední a starší generace) kdo tu hudbu milujeme a jsme schopni za ni zaplatit. Streaming vykazuje poslední léta nárůst, ale toto bude pokračovat jen do určité hranice nasycení a potom to bude stagnovat, tak jako prodej jiných médií. Pořád jsme to jen my a jen se tříštíme na příznivce CD/SACD/Bluray, Vinylu nebo Streamingu případně se přeléváme z jedné kategorie do druhé, ale celkový prodej hudby jako takové nestoupá!
Mark Levinson
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od sekal »

Snižování prodeje hudebních nosičů souvisí nejen s nástupem nových informačních a komunikačních technologií, ale i s cenami těchto médií a s existencí organizací typu OSA, IFPI apod. Výkonní umělci si prostě budou muset zvyknout na to, že hlavním zdrojem jejich obživy budou živá koncertní vystoupení a nikoliv prodej (vesměs nevalně nahraných) hudebních konzerv. A já tento trend v podstatě vítám, neboť při živé performanci se teprve ukáže, kdo za co stojí. Koncert je ten pravý prubířský kámen kvality interpreta nebo hud. tělesa, který nelze nijak obejít. Mám na mysli pochopitelně plnohodnotné živé vystoupení, nikoliv mimiku za doprovodu playbacku..
Bond 007 alias Monte

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Myslím, že zánik hifi tak brzy nebude, spíš naopak. http://video.aktualne.cz/dvtv/obliba-de ... 590604f2e/ , zmizí jen garážové firmy.
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Federmann »

Slušné garážové firmy dokáží udělat to, co nikdy velké neudělají
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Federmann »

Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od aretax »

Mark Levinson píše:
PGH píše:Dnes už se hudba poslouchá méně než dřiv a HIFI zustává u středni a starši generace takže časem začne asi mizet? Třeba muj syn(24) kdyby jsem doma neměl žadné HIFI zařizeni tak ani nevi co hifi je byt hudbu poslouchá hodně (PC a telefon).
Přesně tohle jsem měl na mysli, my co máme již větší děti, tak to známe z vlastní zkušenosti (samozřejmě existují výjimky). Současná mladá generace poslouchá masově jen z mobilu nebo PC do sluchátek, případně do maličkých repro k PC. Sám jsem jedny kupoval jako dárek na Vánoce, samozřejmě jsem chtěl, aby to bylo alespoň v této kategorii kvalitní, abych následně zjistil, že je to jedno.....
Nedovedu si představit, že bych koupil jako dárek CD, byť by to byl oblíbený interpret. Dnešní generace je zvyklá to mít z radia, netu zadarmo a když ne, tak radši nic, nevadí. Při obědě hrála v rádiu nějaká popová skladba a mladá si ji začala pospěvovat se slovy "mám to v mobilu", tak jsem se zeptal "a ty by jsi nechtěla slyšet celou její desku, když ji máš ráda?" Na odpověď "a proč?" jsem jen mávnul rukou a odešel...... A to jsou mladí, kteří jsou s hifi od malička v kontaktu a mělo by jim to něco říct. To když přijdou jiní mladí, tak to jsou perly co z nich lezou např. posledně jeden borec prohlásil "velikost beden se odvíjí od toho jak nahlas chceme poslouchat, já nemusím moc nahlas, tak mi stačí ty malé u notebooku nebo pecky od mobilu", zato přijel BMW!
A to souvisí i s dnešní tvorbou, kde jsou ta zlatá 60, 70, 80, 90 léta? Kdy jsme čekali na vydání nové desky, singlu naších oblíbených kapel a byli jsme schopni za to dát čtvrt výplaty? Ruku na srdce, kolik novodobých interpretů Vás uchvátilo tak, že jste si pořídili několik jejich desek a s chutí si je pouštíte (prosím nechytat za slovo, existují i výjimky)? V mé sbírce je spočítám na prstech jedné ruky, většinu tvoří staří matadoři.
S tím souvisí úpadek jak celkového hudebního průmyslu, tak i hifi zařízení. Podívejte se např. na firmu Lindemann, před pěti léty přední výrobce SACD playerů, zesilovačů integrovaných i dělených, reprosoustav a kabeláže. Dnes v jejich nabídce nic takového nenajdete, vše je v archívu a je mi z toho smutno. Mnozí si myslí, že budoucnost je ve streamingu, ale já myslím, že i toto je jen odnož. Pořád jsme to jen my (střední a starší generace) kdo tu hudbu milujeme a jsme schopni za ni zaplatit. Streaming vykazuje poslední léta nárůst, ale toto bude pokračovat jen do určité hranice nasycení a potom to bude stagnovat, tak jako prodej jiných médií. Pořád jsme to jen my a jen se tříštíme na příznivce CD/SACD/Bluray, Vinylu nebo Streamingu případně se přeléváme z jedné kategorie do druhé, ale celkový prodej hudby jako takové nestoupá!
Suhlasim s Tebou, ale podla mna ma kazda generacia svoje priority. My sme ,fachcili' na hifi, pred nami boli radia, predtym operne koncerty, dnes dominuju pocitace. Ale doteraz nic nezaniklo. Zuzil sa okruh pouzivatelov, ale aj sa stabilizoval. Co bude dalej? Nieco urcite. Mozno high end nausnice a prijimace budu priamu v usiach.
'
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Tinariwen
Příspěvky: 318
Registrován: 01 led 2013 12:33

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Tinariwen »

Som optimista, HI-FI nikdy nezanikne [-x
Hifi je jednoducho nádherný koníček snáď na celom svete :smile:
ATC SCM50 ASL,ATC CDA2 MkII
Miro
Příspěvky: 205
Registrován: 15 úno 2017 19:17

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Miro »

Dneska vela ludi ani nemaju sajmu co vlastne HIFI dokaze a aky je to zvuk.Ja som zacal s HIFI asi pred cca 3-4 rokmi postupne...A z mojich znamich nemal nik hifi ..ale ked pridu ku mne tak prve co pocujem ZAPNI NECO :smile: ...a dost znamych mi zacalo verit ze STEREO je STEREO a ziadne 5.1 7.1 ci 100.1
JAPEX

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od JAPEX »

Miro píše:Dneska vela ludi ani nemaju sajmu co vlastne HIFI dokaze a aky je to zvuk.Ja som zacal s HIFI asi pred cca 3-4 rokmi postupne...A z mojich znamich nemal nik hifi ..ale ked pridu ku mne tak prve co pocujem ZAPNI NECO :smile: ...a dost znamych mi zacalo verit ze STEREO je STEREO a ziadne 5.1 7.1 ci 100.1
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od LawIAR »

Miro píše:Dneska vela ludi ani nemaju sajmu co vlastne HIFI dokaze a aky je to zvuk.Ja som zacal s HIFI asi pred cca 3-4 rokmi postupne...A z mojich znamich nemal nik hifi ..ale ked pridu ku mne tak prve co pocujem ZAPNI NECO :smile: ...a dost znamych mi zacalo verit ze STEREO je STEREO a ziadne 5.1 7.1 ci 100.1
a ešte keď človek zistí, aké vie byť hifi lacné, keď prestane veriť marketingovým žvástom a neprepadne aure a cvengotu svetových značiek. Počínajúc lešteným predným krytom Burmestera a končiac VU metrami Meka.

Nevravím, že hrajú zle, to ani náhodou, sú to parádne skonštruované stroje, no marketingom a cenovou politikou budia dojem, že hifi je len pre horných 10k.
Miro
Příspěvky: 205
Registrován: 15 úno 2017 19:17

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Miro »

To ano ..dnes uz je toho tolko ze fakt mozes zostavit HIFI za malo penazi vela muziky...
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Federmann »

Hi-Fi je hlavně pro ty co mu dokáží mnohé obětovat, v mnohém je to součást jejich pohledu na svět a životní styl, velmi tenká je však hranice mezi Hi-Fi a snobizmem, který je navíc všeoborový.
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od aretax »

LawIAR píše:
Miro píše:Dneska vela ludi ani nemaju sajmu co vlastne HIFI dokaze a aky je to zvuk.Ja som zacal s HIFI asi pred cca 3-4 rokmi postupne...A z mojich znamich nemal nik hifi ..ale ked pridu ku mne tak prve co pocujem ZAPNI NECO :smile: ...a dost znamych mi zacalo verit ze STEREO je STEREO a ziadne 5.1 7.1 ci 100.1
a ešte keď človek zistí, aké vie byť hifi lacné, keď prestane veriť marketingovým žvástom a neprepadne aure a cvengotu svetových značiek. Počínajúc lešteným predným krytom Burmestera a končiac VU metrami Meka.

Nevravím, že hrajú zle, to ani náhodou, sú to parádne skonštruované stroje, no marketingom a cenovou politikou budia dojem, že hifi je len pre horných 10k.
Dovolím si s Tebou nesúhlasiť. Nie všetko, čo je drahé sú iba marketingové žvásty. Keď si raz kúpiš napr. Mazdu MX5, budeš mať síce plnohodnotné športové auto, ale nikdy nebudeš mať Porsche 911 a ani zážitok z jazdy nebude rovnaký. Nie každý, kto si kúpi Porsche je snob a tak isto nie každý, kto si kúpi drahý zosilňovač je snob. Dúfam, že sám uznáš, že nemôžeš porovnávať zvuk nejakého 1000 € - ového Fudžijamu napr. so zosilňovačom triedy McIntosh 1,2 a pod. V zásade všetko hrá pekne, súhlasím, že aj lacná aparatúra sa dá zladiť, aby hrala dobre, ale to isté platí aj o drahej. A ten rozdiel je naozaj veľký. Na druhej strane je otázne, čo od zvuku očakávaš. Priemernú, resp. dobrú hifi kvalitu kúpiš dnes naozaj lacno. Ale špičku po zvukovej stránke ani náhodou. Sám neveríš tomu, že všetkým firmám, čo vyrábajú drahé prístroje milióny ľudí "sadli na lep" a nechali sa oblbnúť marketingovými kecami. Tento výraz je na fórach heslom pre tých, ktorí nechcú, alebo nemôžu investovať do drahých vecí a ja ich chápem. Všetci hľadáme to najvýhodnejšie. Ale neviem, prečo by som nemal priznať, že som počul hrať aparatúru, ktorej cena ďaleko prekračuje moje možnosti a keď hrala vynikajúco, prečo to nepriznať? Prečo sa skrývať za marketingové táraniny? Sám som nedávno počul aparatúru v BIS Audiu v cene rádovo 300000 € a hrala tak fantasticky, že doma som niekoľko dní nemohol počúvať hudbu. No a čo? Niekto na to má a kúpi si ju (čo sa aj stalo), iný nie a musí byť spokojný s tým, čo má. K tej cene: v zásade sa každá firma snaží cenu udržať čo najnižšie, aby bola konkurencie schopná. Pri tých najdrahších prístrojoch je potrebné do ceny premietnuť platy ľudí, čo prístroj (niekedy aj roky) vyvíjajú, platy zamestnancov (veľa ráz sa jedná o manufaktúrnu výrobu), cenu súčiastok, nemalé dopravné náklady, zisk a s tým súvisiaci marketing (Bez neho sú výrobky nepredajné) a spústu ďalších vecí. Verím tomu, že aj Ty by si rád prepadol "cvengotu svetových značiek", keby si mal tú možnosť. A posledná vec: snob si radšej kúpi niečo drahé a nablýskané a hlavne značku, čo každý pozná, napr. Sony a pod. a nebude prácne dopasovávať jednotlivé komponenty, čiže sú ľudia, čo si dokážu celý život niečo odopierať, aby si kúpili vysnenený prístroj a trvá to často roky - je to ich hobby. Ty si začal s hifi pred 3-4 rokmi, ja pred 40. rokmi. Asi je logické, že som v koníčku ďalej, ako Ty. Zaujímal by ma Tvoj postoj po tých 40-tych rokoch. A tykých je nás na tomto fóre veľa. Kritizuješ Burmester, McIntosh - mal si ich doma? Vieš, o čom vôbec píšeš?
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odpovědět