Hi-Fi a jeho budúcnosť

Obecná diskuze o kvalitě zvuku a možnostech techniky.
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od LawIAR »

:lol:

Well, toto je ale riadna ukážka dezinterpretácie môjho textu.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od aretax »

Nemienil som sa Ťa nijak napádať, iba napísať svoj názor.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od LawIAR »

Úplne v pohode. Ja nie som (snáď to slovo použijem správne :D) ješitný, takže to beriem s nadhľadom, ale určite sa nestotožním s vysloveným názorom, že kritizujem Burmester, McIntosh po zvukovej stránke, pretože to ani náhodou nerobím. A celkom by ma zaujímala hranica medzi dobrým hifi a tým špičkovým. Je to v cenovke? Značke? V danom komponente? Čo ak je tajomstvo posluchu ukryté viac v akustike ako v samotných komponentoch?
Nechcem tu budiť žiadnu horlivú diskusiu, pretože každý z nás je citlivý na to, čo má doma, čo by chcel a možno aj čo počul u kamoša hifistu, prípadne v štúdiu, no keď sa bavíme o Hi-Fi a jeho budúcnosti, určite je jeho budúcnosť otázna, ak 90% plochy výstav určených na prezentáciu komponentov širokej verejnosti zaberajú štúdia, ktoré ponúkajú produkty, ktoré si veľakrát ani nadpriemerne zarábajúci človek nemôže dovoliť. Snáď som trochu viac objasnil moju myšlienku skrytú v nasledujúcej vete.

"Nevravím, že hrajú zle, to ani náhodou, sú to parádne skonštruované stroje, no marketingom a cenovou politikou budia dojem, že hifi je len pre horných 10k."

PS: analógia s autami je mierne mimo.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od aretax »

Hranica žiadna asi neexistuje. Analógia s autami sa mne zdá veľmi výstižná. Podľa mňa prvou podmienkou je to, čo sa komu páči. Samozrejme, že akustika má rozhodujúci význam, ja by som to hodnotil až na 70%. Ďalších 20% dávam zladeniu komponentov. Písať o nejakej zvukovej vernosti nechcem, lebo podľa mňa je to na každom poslucháčovi. Rozdiely ja vidím predovšetkým v podaní detailov, priestoru, jemnosti, ale v žiadnom prípade nie podľa ceny. Sú aj drahé prístroje, ktoré mi zvukovo nevyhovujú. Napr. Burmester a McIntosh sú zvukovo na opačných koncoch a nie každému vyhovuje ich zvuk. Mne Burmester nesedí. Pre mňa je príliš analytický a hlavne napasuje do mojej zostavy. Ale zato je vynikajúci pre niekoho iného. Skutočnosť je taká, že vo vyšších cenových (ale hlavne kvalitatívnych) hladinách každý "milimeter" zvukového posunu stojí "desiatky centimetrov" vo financiách. Jednoducho cena nerastie lineárne, ale exponenciálne. Na každom z nás je, aby si to sám zhodnotil a rozhodol sa, či mu to za to stojí. V "preklade" asi takto: medzi zosilňovačom za 1000 € a 3000 € budeme počuť veľký zvukový rozdiel. Tento rozdiel však nebude tak výrazný medzi zosilňovačmi za 3000 € a 8000 € (samozrejme od jedného výrobcu). A ďalej budú zvukové rozdiely ešte menšie a finančné vyššie. Tú hranicu, o ktorej píšeš, si musí každý stanoviť sám. Na to, čo mám doma nie som citlivý. Keď vyskúšam niečo lepšie, budem zvažovať: vymeniť - nevymeniť. Rozhodne však nemám to najlepšie na svete a ani sa k tomu nepribližujem. U Zappu sme skúšali môj McIntosh, kde ho zvukovo porazil aj lacný Vincent. Jednoducho k jeho zostave McIntosh nepasoval. U mňa je to naopak.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Tinariwen
Příspěvky: 318
Registrován: 01 led 2013 12:33

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Tinariwen »

Aretax :thumbup:
ATC SCM50 ASL,ATC CDA2 MkII
JAPEX

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od JAPEX »

aretax píše:Hranica žiadna asi neexistuje. Analógia s autami sa mne zdá veľmi výstižná. Podľa mňa prvou podmienkou je to, čo sa komu páči. Samozrejme, že akustika má rozhodujúci význam, ja by som to hodnotil až na 70%. Ďalších 20% dávam zladeniu komponentov. Písať o nejakej zvukovej vernosti nechcem, lebo podľa mňa je to na každom poslucháčovi. Rozdiely ja vidím predovšetkým v podaní detailov, priestoru, jemnosti, ale v žiadnom prípade nie podľa ceny. Sú aj drahé prístroje, ktoré mi zvukovo nevyhovujú. Napr. Burmester a McIntosh sú zvukovo na opačných koncoch a nie každému vyhovuje ich zvuk. Mne Burmester nesedí. Pre mňa je príliš analytický a hlavne napasuje do mojej zostavy. Ale zato je vynikajúci pre niekoho iného. Skutočnosť je taká, že vo vyšších cenových (ale hlavne kvalitatívnych) hladinách každý "milimeter" zvukového posunu stojí "desiatky centimetrov" vo financiách. Jednoducho cena nerastie lineárne, ale exponenciálne. Na každom z nás je, aby si to sám zhodnotil a rozhodol sa, či mu to za to stojí. V "preklade" asi takto: medzi zosilňovačom za 1000 € a 3000 € budeme počuť veľký zvukový rozdiel. Tento rozdiel však nebude tak výrazný medzi zosilňovačmi za 3000 € a 8000 € (samozrejme od jedného výrobcu). A ďalej budú zvukové rozdiely ešte menšie a finančné vyššie. Tú hranicu, o ktorej píšeš, si musí každý stanoviť sám. Na to, čo mám doma nie som citlivý. Keď vyskúšam niečo lepšie, budem zvažovať: vymeniť - nevymeniť. Rozhodne však nemám to najlepšie na svete a ani sa k tomu nepribližujem. U Zappu sme skúšali môj McIntosh, kde ho zvukovo porazil aj lacný Vincent. Jednoducho k jeho zostave McIntosh nepasoval. U mňa je to naopak.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od LawIAR »

Vcelku rozvážne napísaný názor, s ktorým sa dá viac-menej súhlasiť, no ja aj naďalej ostanem skeptikom. O tej exponencialite som už neraz počul, je to obľúbeným argumentom u veľa hifistov, no pravda je taká, že ABX testy cez ňu neraz urobia také jedno veľké X. Ja zasa som fanúšikom analytickejšieho podania zvuku. O tom pre mňa hifi je. Ale nechcem nič absolutizovať, pretože ma dokáže zaujať aj Voxativové jednopásmo, čo skresľuje jak svíň, no ten priestor a "hutnosť" zvuku... Tak isto aj lampy, počul som skvelé PrimaLuny a opäť: izbá plná hudby, no bolo to teplé ako bratislavský gay pride. Ja nie som ten typ človeka, čo donekonečna experimentuje a mení s vidinou svätého grálu. Keby bolo po mojom, najradšej by som mal doma ATC-čka a okolo nich staval až do času, kým by mi to plne vyhovovalo, no reálnejšie to vidím na DIY bedne s obrovskou dávkou pomoci skúsenejších. Bez následnej potreby zmeny.

No tu už idem úplne mimo misu a zdieľam info, ktoré by tu ani nemali čo hľadať. Hlavné je, že nás to baví a hlavne dobre hrá. A čo je na tom najvtipnejšie? Že 90% času človek stratí výberom komponentov, ktoré nakoniec aj tak sprzni nepodarená a nekvalitná nahrávka.
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od Federmann »

Značná část je o pocitech, které významně ovlivňuje právě cena a vzhled, pak se mozek podvědomě naladí někde zcela jinam a výsledné hodnocení významně ovlivní, kdyby to bylo jen o zvuku oproštěném znalosti toho co hraje, bylo by výsledné hodnocení často zcela jiné.
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od aretax »

LawIAR píše:Vcelku rozvážne napísaný názor, s ktorým sa dá viac-menej súhlasiť, no ja aj naďalej ostanem skeptikom. O tej exponencialite som už neraz počul, je to obľúbeným argumentom u veľa hifistov, no pravda je taká, že ABX testy cez ňu neraz urobia také jedno veľké X. Ja zasa som fanúšikom analytickejšieho podania zvuku. O tom pre mňa hifi je. Ale nechcem nič absolutizovať, pretože ma dokáže zaujať aj Voxativové jednopásmo, čo skresľuje jak svíň, no ten priestor a "hutnosť" zvuku... Tak isto aj lampy, počul som skvelé PrimaLuny a opäť: izbá plná hudby, no bolo to teplé ako bratislavský gay pride. Ja nie som ten typ človeka, čo donekonečna experimentuje a mení s vidinou svätého grálu. Keby bolo po mojom, najradšej by som mal doma ATC-čka a okolo nich staval až do času, kým by mi to plne vyhovovalo, no reálnejšie to vidím na DIY bedne s obrovskou dávkou pomoci skúsenejších. Bez následnej potreby zmeny.

No tu už idem úplne mimo misu a zdieľam info, ktoré by tu ani nemali čo hľadať. Hlavné je, že nás to baví a hlavne dobre hrá. A čo je na tom najvtipnejšie? Že 90% času človek stratí výberom komponentov, ktoré nakoniec aj tak sprzni nepodarená a nekvalitná nahrávka.
A presne o tom som chcel písať. Koľko ľudí. toľko chutí. Nie hifi, high end a pod, ale hlavne pocity jednotlivca, jeho "hudobné chute" a hlavne, aby sa zvuk páčil majiteľovi zostavy a nie tým, čo ho prídu hodnotiť. Čo sa týka bední, aj ja som zástancom DIY, pretože za zlomok ceny oproti komerčným bedniam sa dá postaviť super bedňa. Nepotrebuješ pritom pomoc nikoho: http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudsp ... ojects.htm
Ja som si postavil Jenzen Illuminator a do dnešného dňa som nenašiel reprosústavu do 20000 €, čo by zahrala lepšie. Navyše stále sa mám s čím "hrať" - upgradovať tlmenie, občas niečo vo výhybke a pod. a viesi repro doladiť presne podľa potrieb. Držím palec !!
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
RoGi
Příspěvky: 116
Registrován: 12 kvě 2015 13:43

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od RoGi »

aretax píše:
LawIAR píše:Vcelku rozvážne napísaný názor, s ktorým sa dá viac-menej súhlasiť, no ja aj naďalej ostanem skeptikom. O tej exponencialite som už neraz počul, je to obľúbeným argumentom u veľa hifistov, no pravda je taká, že ABX testy cez ňu neraz urobia také jedno veľké X. Ja zasa som fanúšikom analytickejšieho podania zvuku. O tom pre mňa hifi je. Ale nechcem nič absolutizovať, pretože ma dokáže zaujať aj Voxativové jednopásmo, čo skresľuje jak svíň, no ten priestor a "hutnosť" zvuku... Tak isto aj lampy, počul som skvelé PrimaLuny a opäť: izbá plná hudby, no bolo to teplé ako bratislavský gay pride. Ja nie som ten typ človeka, čo donekonečna experimentuje a mení s vidinou svätého grálu. Keby bolo po mojom, najradšej by som mal doma ATC-čka a okolo nich staval až do času, kým by mi to plne vyhovovalo, no reálnejšie to vidím na DIY bedne s obrovskou dávkou pomoci skúsenejších. Bez následnej potreby zmeny.

No tu už idem úplne mimo misu a zdieľam info, ktoré by tu ani nemali čo hľadať. Hlavné je, že nás to baví a hlavne dobre hrá. A čo je na tom najvtipnejšie? Že 90% času človek stratí výberom komponentov, ktoré nakoniec aj tak sprzni nepodarená a nekvalitná nahrávka.
A presne o tom som chcel písať. Koľko ľudí. toľko chutí. Nie hifi, high end a pod, ale hlavne pocity jednotlivca, jeho "hudobné chute" a hlavne, aby sa zvuk páčil majiteľovi zostavy a nie tým, čo ho prídu hodnotiť. Čo sa týka bední, aj ja som zástancom DIY, pretože za zlomok ceny oproti komerčným bedniam sa dá postaviť super bedňa. Nepotrebuješ pritom pomoc nikoho: http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudsp ... ojects.htm
Ja som si postavil Jenzen Illuminator a do dnešného dňa som nenašiel reprosústavu do 20000 €, čo by zahrala lepšie. Navyše stále sa mám s čím "hrať" - upgradovať tlmenie, občas niečo vo výhybke a pod. a viesi repro doladiť presne podľa potrieb. Držím palec !!

-a kolko ak smiem vediet (priblizne) ta vysla skladacka takeho obra ?! ))
Gigawatt pf2+lc2(mk3+mk2)+pangea ac9/Vincent sv 238 mk/Nordost Tyr speaker cable+signal(norse 1ser.)/audioquest carbon usb//Usher dancer dmd 1
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od LawIAR »

3000€ výhybky, reproduktory a tlmenie + pripočítať MDF, robotu a drobnosti ako WBT konektory, internú kabeláž a lakovanie... povedal by som 5000€? Trafil som sa? :D

Ale áno, Troel mi je tiež inšpiráciou, pričom ma stále máta 1518 v Bastlovej verzii.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od aretax »

Netrafil. Si dosť mimo. Ostatné do ss. Ceny si vieš nájsť na nete.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
-Kocour-
Příspěvky: 217
Registrován: 25 úno 2016 09:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od -Kocour- »

LawIAR, plus minus jsi to trefil. Aretax se samozrejme asi vyradil na vyhybce, kabelazi, a bizuterii, nicmene tripasma v kategorii Revelator, Illuminator je osazeni 30000-40000Kc, vyhybky ~15000 (Jantzen, Mundorf), coz je zhruba zacatek. Za kolik kdo sezene drevo, laky, kabely, konektory, pripadne tam vysklada baterii Alumenu do vyhybky, to uz je individualni. Ano tedy, celkove ~3500Euro je startovaci cena. Za specialitky to asi na dvojnasobek naskakat muze.
Dalsi dobry priklad je Audiotechnology 3W Classic od Troelse, co stavel PavelM, je to tu taky.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od aretax »

-Kocour- píše:LawIAR, plus minus jsi to trefil. Aretax se samozrejme asi vyradil na vyhybce, kabelazi, a bizuterii, nicmene tripasma v kategorii Revelator, Illuminator je osazeni 30000-40000Kc, vyhybky ~15000 (Jantzen, Mundorf), coz je zhruba zacatek. Za kolik kdo sezene drevo, laky, kabely, konektory, pripadne tam vysklada baterii Alumenu do vyhybky, to uz je individualni. Ano tedy, celkove ~3500Euro je startovaci cena. Za specialitky to asi na dvojnasobek naskakat muze.
Dalsi dobry priklad je Audiotechnology 3W Classic od Troelse, co stavel PavelM, je to tu taky.
Úplne najviac milujem, keď niekto všetko vie. Okrem toho ceny sú prístupné na stránkach Troelsa.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
-Kocour-
Příspěvky: 217
Registrován: 25 úno 2016 09:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hi-Fi a jeho budúcnosť

Příspěvek od -Kocour- »

Cekal jsem zrovna od tebe neco takoveho, kdyby ses podival na me stranky, tak zjistis, ze uz jsem neco postavil. O tvych bednach jsem nepsal nic konkretniho, tak se necit dotcene. Myslim ze jsem to napsal dost vecne, a stojim si za tim. Tvuj zpusob odpovedi na muj vecny prispevek je presne to, proc vznikaji konflikty. To, jak ma Jantzen nacenene kity, je vec jina. Za kolik se neco takoveho da poridit, a nemusi to byt zrovna od Troelse, jsem napsal.
Odpovědět