Pravda o highendu(?)

Obecná diskuze o kvalitě zvuku a možnostech techniky.
Odpovědět
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Pravda o highendu(?)

Příspěvek od boxer »

Dovolím upozornit na dle mého výborný článek Slepá cesta highendu: iluze a hyperrealita na Audiodromu.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od fox »

Žijeme ve virtuální realitě. A to se netýká jenom hudby.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od PGH »

Pod ten članek se mužu s klidem podepsat.
Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 659
Registrován: 28 pro 2010 22:28
Bydliště: Stockholm, SWE

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od MB »

Dobre napisane...ja už som s hifi upgrade davno skončil a kupujem už iba CD a LP s datumom vydania do 1992-93... a uživam si muziku na tom, čo mám v podpise a serem na to, či to tam cinka alebo nie ...
B&W CDM-7NT,Sony TA-E90ES+TA-N90ES+SCD-555ES+TC-KA6ES+ST-SA5ES,Kuzma Stabi+Stogi+Denon DL-304&Ortofon QB+P-J PhonoBoxRS&PowerBoxRS,Linn Basik+Akito+Sumiko BP2,D AH-D2000+S HD800+Creek11SE
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od pajuna »

Diky za odkaz. Jsem velice rad ze takoveto clanky vznikaji, jelikoz me jsou blizke a maji vypovidajici hodnotu.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
monte

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od monte »

To je zas téma. Spíš je to takový luzácký článek. Porovnávat živý a domácí poslech ?? High End (hifi) je i stařičká Tesla, takže by lidé měli zůstat v minulém století ?? Všechny body se na různých forech, časopisech atd. dávno probíraly. Mít pěkné kvalitní hifi není žádná ostuda. Některé věci jsou hovadina, ale kupovat si jich člověk nemusí. Nahrávám vnučku na Revoxe a pokaždé jsem rád, když se mi zvuk nějakým zásahem zlepší . Nevím co tím autor neustále naznačuje , běžte někam do lesa poslouchat muziku. Taky je tady možnost dostupnosti a šíření pro všechny lidičky na zemi. Chovat se jako autor, tak mnoho hudby v životě neuslyším.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od fox »

Před časem jsem se setkal s člověkem, který hraje ve filharmonii. Ten mi říkal, že na highend sere. Kašlání a posmrkávání a taky vrzání židlí svých kolegů a publika má plné zuby. Nejvíc si odpočine, když poslouchá jenom hudbu. Aparát má celkem obyčejný.
My jsme spíše lovci zvuků. :smile:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od lidumil »

Honíme se za zvukem a zapomínáme na hudbu. Technokrat bude nespokojený vždycky.
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
monte

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od monte »

Myslím větší problém hifi je u výrobce a to hlavně dnes. Prostě se snaží z lidí udělat blbce. Jen malé přirovnání....

Moje šunka SAKI,CD, CACD, převodník na optice, USB, Cena 32000,-
Marantz_SA_KI_PEARL_Lite_inside_670.jpg
Luxman, jen CD, cena 74000,-
d38v.jpg
Bude podle ceny tak velký rozdíl v kvalitě ? Možná jen ve stylu zvuku, ale uši máme jen jedny.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
anawak
Příspěvky: 497
Registrován: 29 pro 2010 00:29
Bydliště: Bratislava

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od anawak »

Vynikajuci clanok.... :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Uživatelský avatar
Naprach
Příspěvky: 152
Registrován: 03 bře 2012 12:47
Bydliště: Tábor

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od Naprach »

Zajímavý článek. Autor si s ním dal hodně práce ale osobně k němu mám několik výhrad.

Hodně se tam probírá vjem z koncertu vs. vjem z hudebního nosiče. A co vlastně má být realita. Zapomíná se ale na jeden aspekt - záměr hudebního tvůrce.

Minimálně co se týká elektrifikované hudby, tak hodně interpretů si to studia půjčuje mnohem dražší aparatury se zvukem lepším než který normálně mají. Anebo nahrávají přes svoje a používají studiové vybavení (efekty, mikrofony) mnohem lepší než které mají na koncerty. Anebo nahrávají přes unikátní aparatury s výjimečným a vzácným zvukem. Anebo kombinace obojího a pak dochází k laborování, specifickému zapojování anebo kombinaci různých typů nahrávání. Popř. se různé nástroje nahrávají v různých studiích nebo na různých místech pro dosažení specifického zvuku. A pak se stejně při finalizaci nahrávky dělá několik mixů, které zásadně ovlivní vyznění hudby.

A kromě toho jsou už dávno pryč doby, kdy kvůli nedostatku nahrávacích stop kapela nahrávala pohromadě. Dneska se většinou nahrává odděleně. Vytváří se postupně x často různých stop a stříhá se o stošest. A k tomu se jede na CTRL+C a CTRL+V. Identické stopy části písní se jednoduše nakopírují. Proč se namáhat, že? Čest výjimkám. :smile: Takže i technický proces nahrávání nemá s živým koncertem nic společného.

Pro mnoho interpretů je tedy zvuk zachycený na CD vytoužený záměr a umělecký cíl a ne odraz reality. Takže by otázka měla spíše stát: Na kolik se pak na koncertě dokáží přiblížit svému zvukovému záměru?

A druhá může znít ... Kdo může říct, že se koupí drahého sterea nepřibližuji ke zvukovému ideálu, který tvůrce chtěl mít? ;)
Electrocompaniet EMC-1 UP-> Kimber Kable Select KS 1130 XLR-> Electrocompaniet ECI 5 MK II-> Kimber Kable Select KS 3033-> Dali Helicon 800. RSA Emmeline II. "The Raptor" + AKG K701. Oyaide Tunami. Spectral HE 1203.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od Dieter Burmester »

Naprach píše: A k tomu se jede na CTRL+C a CTRL+V...
Má-li to za něco stát a nemá-li se přijít o natočený materiál, tak spíše cmd + C a cmd + V ;)
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Naprach
Příspěvky: 152
Registrován: 03 bře 2012 12:47
Bydliště: Tábor

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od Naprach »

Já myslím, že už dávno nemusíš mít Apple, abys mohl v klidu pracovat. :D
Nuendo 5 např. potřebuje procesor od 2 GHz a pamět od 1024 MB RAM. A to za chvilku bude mít mobil každého druhého školáka. :D
Electrocompaniet EMC-1 UP-> Kimber Kable Select KS 1130 XLR-> Electrocompaniet ECI 5 MK II-> Kimber Kable Select KS 3033-> Dali Helicon 800. RSA Emmeline II. "The Raptor" + AKG K701. Oyaide Tunami. Spectral HE 1203.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od Dieter Burmester »

O vykonu pociace to neni. Ale jsme OT ;)

Pekna uvaha :thumbup:
Dieter Burmester
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od Zdeny »

E=mc2

Vše je relativní.

Z článku mě zaujal odstavec na poslední straně - návrat do minulosti. Těším se, až se zase začnou vyrábět Auta....Ženy budou Ženy a ne zmalované silikonové kreatury. Až vepřové maso bude vyrobeno z čuníka. Až mezi lidmi zavládne Morálka a přestane nám vládnout Hyenismus.

Je to jen o tom, co si konkretní jedinec nechá vnutit. Já nepslouchám stramovou hudbu, nemám IPody, tablety a nechodím na facebook. Nepiju ovocný pivní sračky. Nežeru hamburgery. Jezdím s mechanickými auty. Poslouchám muziku mého mládí a ne výplody robotické kapely s kytaristou o 78 prstech....
Být normální!
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od lidumil »

Ale to je dnes svobodná volba každého soudruha. Jen nic nikomu nenutit. Kolik lidí, tolik uší a vkusů.
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od lubin »

Článek dobrej, ale v němčem si také odporuje. Například já jsem se hned usmál, když jsem klikl někde na vedlejší odkaz, kde byla na atomy rozpitvaná recenze na nějaký kabel... :D
Ale jako k zamyšlení jistě ANO. Má mé doporučení.
Podle mého názoru je technicky nemožné vykouzlit úplně stejnou realitu doma. Velmi mnoho nahrávek je , jak již bylo řečeno sestříhaných a snímaných vícero mikrofony a dějí se i další zvěrstva při zpracování (komprese, frekv. úpravy). Ale i sestříhaný záznam a poskládaný zpět může mít svoje EMOCE.
A tak nám stejně nezbývá nic jiného, než se snažit dosáhnout toho, aby to, co je na nosiči zachyceno, bylo co nejvěrněji přeneseno k našim uším. To je jediná univerzální pravda, kterou má cenu hledat, jinak se z toho nikdy nedostaneme (a ani tak to není zárukou) a to bez ohledu na to, jak moc či málo je dobrá či zmršená nahrávka na CD či jiném nosiči.
Je tu ale ještě jeden zásadní problém, pokud nemáme k dispozici zaručeně tu pravou a referenční sestavu , kde je všechno správně (a kdo ji taky má), nemáme srovnání a nemůžeme se blížit k cíli, dosáhnout věrné reprodukce záznamu (ne reality). Tím pádem jen přešlapujeme na místě, motáme se v začarovaném kolečku a tu a tam vykročíme doprava či doleva. A rázem ztrácí tahle debata i článek HLUBŠÍ smysl a tudíž nezbývá nic jiného než popřát příjemný (záměrně nepíši věrný) zvuk záznamu. A jsme u slova příjemný a to je myslím to, co z nás většina hledá. Muzika musí bavit.
Jako největší chybu vidím to, že si můžeme naivně myslet, že jsme v cíli, když nám všechny nahrávky (nebo alespoň většina) znějí příjemně (dobře).
Toho nelze z mých zkušeností dosáhnout. Byl jsem mnohokrát svědkem toho, že na levnější, nebo jiné aparatuře zněla nějaká nahrávka výborně a na druhé, třebas dražší špatně. U jiného CD to bylo zase přímo naopak. Je to jako bludiště a není cesty VEN. Na závěr bych to přirovnal rád k realitě společnosti...někdy je lepší si na režim zvyknout a naučit se v něm dobře žít, než se ho za každou cenu snažit změnit.
Vyšší ideály pro toto srovnání momentálně ponechme stranou...to by byla další kapitola.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od Guliver »

Z mojho pohľadu je pravda o highende taká, že mu často venujeme viac pozornosti, než si v skutočnosti zaslúži. Akoby sme zabúdali, že zmyslom života nie je hromadiť drahé krámy pod roznymi alibistickými zámienkami. Ale mali by sme si uvedomiť (aspoň občas) aké obrovské šťastie máme, že sa vobec možeme zabávať s hifi, hudbou a odolať pokušeniu vrážať čoraz viac peňazí do v podstate egoistickej zábavky. Aby ste ma zle nerozumeli, nemám nič proti tomu ak ľudia míňajú svoje ťažko zarobené peniaze na čo chcú. Len mi pri tom občas chýba taká nejaká zdravá miera. A to sa týka aj diskusií - očakával by som vačšinu príspevkov o hudbe ako o zvuku, aspoň teda tam vidím zmysel hifi.
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od aretax »

Guliver, toto je high end fórum, myslím že príspevky o zvuku sú na mieste. Je tu aj vlákno o hudbe. Podľa mňa je to O.K. Každý sa venuje tej téme, ktorá mu vyhovuje. Čo sa týka zvuku ako takého, myslím, že väčšina si ladí aparatúru podľa svojich možností a predstáv o zvuku. Určite sú aj takí, ktorí radšej počúvajú "cinkanie" ako vlastnú hudbu, ale to je ich vec. Každý z nás preferuje to, čo sa mu páči. Preto je aj toľko výrobcov high end, hifi a pod. a každá zostava hrá ináč. Niekto má rád koláče, iný mäso...Podľa mňa je článok, o ktorom sa tu hovorí bezpredmetný. V zásade je pravdivý, ale aj tam sa konštatuje, že "reálny" zvuk akustických nástrojov je závislý od viacerých faktorov, ako napr. akustika miestnosti, na otvorenom priestranstve a pod. To nehovorím o elektronickej hudbe. To je kapitola sama o sebe. Čo sa týka reprodukovanej hudby, problém je ten istý, ale na výsledný zvuk vplýva podstatne väčšie množstvo faktorov, ako je kvalita aparatúry, zladenie, kabeláž, kvalita nosičov a pod.
Záverom len toľko: Ako som písal, každý sa snaží upraviť si zvuk podľa svojej chuti. Také názory, ako tu boli prezentované, že high end je predražená záležitosť, že stačia prístroje nižšej cenovej triedy a pod. sú podľa mňa scsestné. To je to isté, akoby ste niekoho presviedčali, aby si kúpil Škodu 105, pretože Mercedes, BMW a pod. sú predražené šunty od výrobcov - podvodníkov. Áno, aj Škoda aj Mercedes majú 4 kolesá, volant, motor a pod., ale...To isté je aj pri High end. Ak má niekto reprosústavy za milión a páčia sa mu, nevidím iný dôvod ako závisť, keď ich budem zhadzovať a tvrdiť že je to predražená high end zlodejina, lebo ja mám repro za 10000 a som s nimi spokojný.
P.S. Nezabúdajme na to, že každý človek ináč počuje a neexistujú dvaja ľudia na svete, ktorí by počuli rovnako.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
bertram

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od bertram »

Ten článok je naozaj zaujímavý a autor si s nim dal naozaj námahu. Ale mám dojem , že stále nám uniká to , čo chcelo byť týmto článkom povedané. Sú tu stále názory , že jeden má rád to ,druhý ono , výrobcovia a
predajcovia často nesúhlasia a majú to za pindy.Ja si mýslím , že článok je o jednom, že v dnešméj dobe sa stráca to prečo sme začali počúvať muziku v mladosti a v súčasnosti.Je tu úplne jedno na čom sme to
počúvali , a prečo sme sa začali tomu venovať.Ide o to , že v posledných rokoch sa pod vplyvom rôznych názorov skupín , recenzií a v neposlednéj miere aj všetkých fór , meniť náš pohlad na posluch muziky , nosiče a
aparatúru ako takéj.
Začíname špekulovať , hladať, skúšať a hladať svoj grál , podla toho čo niekto napýsal , alebo povedal. Často si začíname osvojovať názory iných a prispôsobujeme sa . Hladáme to , čo niekto našiel , aj keď
čisto len teoreticky a snažíme sa to nájsť aj mi. A podla toho aj konáme a posudzujeme.

Článok je hlavne o tom , aby sme sa vrátili na začiatok , k podstate všetkého , k počúvaniu hudby. Je jedno na akéj aparatúre a za kolko peňazí.
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2134
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od zappa »

Bertam.Bravo
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od boxer »

Bertram to vystihl.

O tom je ten článek.

Když jsem byl mladý, (a je to dávno), tak jsme seděli kolem jednoho tranzistoráku a hltali skladby na Laxíku a BBC a jinde.

Když jsme trochu dospěli a mohli si koupit "něco lepšího", tak jsme nahrávali na pásky a hltali doma a chodili po návštěvách a hovořili, dikutovali o hudbě. Znali všechny dostupné skupiny, jejich složení, co vydali, jaké skladby...žili jsme tím, žili jsme s tím.

Dnes se drtivá množina "hifistů" soustředuje na jednotlivé tóny, nuance, drtivá většina "nechce být OUT" , tak dovede bravurně popsat rozdíly ve zvuku toho a onoho, ač ruku na srdce tam mnohdy neslyší nic a nebo jen sugesci. (stačilo by zakrýt co hraje, a došlo by k tomu, že by výsledek byl tak jak většinou dopadají slepé testy, že je to jen věcí náhodné chyby.) Když napíše pod jméno sestavu, jakou má, tak ono se tam přeci jen lépe vyjímá XYZ než jen obyčejné abc.

To hlavní, vnímání poslouchané hudby cele a plně dnes skoro nikdo nedělá, není čas. Dříve jsme si to pověděli mezi sebou a hlavně hovořili o hudbě.

Dnes díky vlastnímu materialistickému masochismu a internetu se dohadujeme o všem možném, ale na to hlavní, HUDBU, nám stačí jedno vlákno, "Co právě poslouchám".

Než uznat, že dražší aparát nám nepřináší to, co jsme očekávali a dostáváme se do kolotoče změn, výměn a nebojím se říct lhaní si do nejen vlastního já,ale i jiným stejně postiženým kolegům.

Dřív umělci museli umět, dnes to "dokáže" každý. Skoro.

http://www.youtube.com/watch?v=OWoQpzdB ... ture=share
paul
Příspěvky: 318
Registrován: 26 pro 2010 20:10
Bydliště: Šumperk

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od paul »

boxer - Zdendo-nádherně popsané :clap:
monte

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od monte »

Víte co mne udivuje, sice je tady jen pár názorů, ale někteří se v poslední době hodně změnili :thumbup:

Pamatujete můj slogan: První byla muzika, pak hifi .... :D

I tady jsem upozorňoval, poslech disc atd, je absolutní degradace. Neustálé přepínaní na další a další , nebo nechci koupit celou desku, ale jen skladbu která se mi líbí. Naštěstí tyto problémy nemám a vždy si poslechnu celé Lp, CD. Proč myslíte, že jsem neustále otravoval s vinylem/co poslouchám/ (napsal jeden člen), vše bylo moje upozornění, že hudba je hlavní. Hifi je jen prostředek, ale patří k zabavě a hudbě taky. :thumbup:

Nakonec i z koníčku může lidem začít hrabat a konce nemusí být veselé, třeba rozvody atd. :lol:
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od aretax »

Bertram, súhlasím s Tebou vo veľa veciach, ale ja si myslím, že treba ísť s dobou. Pre mňa osobne nostalgia nie je na mieste. Áno, začínali sme nejak, bolo to za komunizmu, keď všetko bolo nedostupné, pašovali sa sem prístroje a LP, ktoré vždy obehli celú Bratislavu (v mojom prípade) a v spomienkach to bolo krásne. Vtedy sme však rozmýšľali inak. Snívali sme, aké by to bolo super, keby sme žili v Nemecku, Rakúsku a pod. a mohli si kúpiť to, o čom u nás iba snívame. Ako som písal, je to nostalgia. Teraz to tu máme. Ja osobne sa snažím v rámci mojich možností ísť s dobou, vyberám si hudbu, ktorá mi je blízka a chcem, aby mi hrala podľa možnosti v čo najvyššej kvalite. Či je nosič nahraný kvalitne, alebo nie, to je druhoradé. V prvom rade mi ide o to, čo je na ňom nahrané a aby som z neho po kvalitatívnej stránke dostal maximum. Chcem dosiahnuť to, aby sa mi páčila hudba, ktorú počúvam, ale aj jej podanie prostredníctvom aparatúry. Či je to verné, resp.ako "blízko" je to vernosti nahrávky, to neriešim. Neide tu o cinkanie, ale o celkový dojem, aby ma hudba neunavovala a aby ma "vtiahla" do deja. Návrat naspäť do rokov minulých nie je možný. Dnes spomínať na to, čo bolo pred 30 rokmi je síce príjemné, príjemné je stretnúť ľudí, s ktorými sme boli po nedeľných burzách vyšetrovaní políciou, ale tie časy sú dávno preč. Z nostalgických spomienok mi ostal návrat k LP, ale na modernej aparatúre. Nikde nie je napísané, ak si človek kúpi kvalitnú aparatúru, že "odchádza" od podstaty, a tou je počúvanie hudby ako takej. Naopak. Zážitok z hudby sa na kvalitnej aparatúre násobí. To, čo som písal, je iba môj postoj k tejto záležitosti. Nikoho tým nechcem ovplyvňovať, ale ani nechcem papúškovať tzv."moderné" názory. Dnes, ako som si všimol, je "moderné" všetko, čo nemôžem dosiahnuť jednoducho "zhodiť" s vysvetlením, že je to: zlodejina, obchodnícky ťahák, marketingová záležitosť a pod. a je potrebné sa vrátiť k počúvaniu hudby tak, ako pred 30-timi rokmi. Nie je problém - stačí si kúpiť tranzistorové rádio, naladiť stredné, alebo dlhé vlny a výsledok sa dostaví. Ale odsudzovať niekomu jeho drahú aparatúru len preto, lebo ja na ňu nemám, to asi nie je tiež to pravé "orechové". Preto si myslím, že ten článok je hodne tendenčný a napísaný iba z jedného uhla pohľadu.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od sekal »

aretax píše:..Snívali sme, aké by to bolo super, keby sme žili v Nemecku, Rakúsku a pod. a mohli si kúpiť to, o čom u nás iba snívame. Ako som písal, je to nostalgia. Teraz to tu máme..
Jenomže to, co je v SRN, Rakousku apod., tady zdaleka ještě nemáme.. Tedy alespoň v ČR ne.. Nabídka zboží (všeobecně) je omezená, a to co se běžně nabízí v obchodech, je šunt resp. zboží 2. jakosti.. Tento stav mi vadí zejména u potravin (!).. Co se týče nabídky nahrávek, tak ta je ve srovnání s např. něm. e-shopy velmi chudá, a mnohé tituly zde prostě neseženete.. U HiFi komponentů je nabídka zhruba srovnatelná se západem, avšak často za podstatně vyšší ceny.. Kupodivu na Slovensku je situace v této oblasti poněkud lepší, což platí jak pro HiFi, tak i pro nahrávky.. Dále musím konstatovat, že lepší stav je na Slovensku i např. v segmentu zdravotnictví, neboť některé (velmi účinné) léky, které jsou v ČR nedostupné, lze na Slovensku bez problémů sehnat.. A mohl bych pokračovat..

Takže ona ta konstelace (v ČR) není zas tak růžová, jak by se leckomu, Aretaxi, mohlo zdát...:sad:
monte

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od monte »

Je to tady jako na filozofické fakultě, ale taky existuje ověřená krize středních let :lol:
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: pravda o highendu(?)

Příspěvek od sekal »

Midlife crisis se mě již netýká.. Tedy alespoň doufám..:D
Uživatelský avatar
Popírač
Příspěvky: 2
Registrován: 20 črc 2022 19:41

Re: Pravda o highendu(?)

Příspěvek od Popírač »

Nevěřím, měřím.
Odpovědět