GRAMOFON PIONEER PL-L1000

O přístrojích, které už zestárly technicky nebo morálně, ale stále dělají radost.
Odpovědět
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

GRAMOFON PIONEER PL-L1000

Příspěvek od fox »

OPRAVA MOTOREM OVLÁDANÉHO TANGENCIÁLNÍHO RAMÍNKA.

I když vlastním tento přístroj asi čtyři roky, je tomuto "staříkovi" již něco málo přes třicet let.
Ještě před čtyřmi dny šlapal jako švýcarské hodinky. Z ničeho nic ale přestalo fungovat elektronické ovládání svislého pohybu ramene. To vyjelo na konci desky nahoru a dolů se mi ho už nepodařilo spustit. :eek:
Po prostudování manuálu a za pomoci anglického překladu a elektro znalosti Tetiho jsem přístroj rozmontoval.

Obrázek
Obrázek

Po prohlídce vnitřností přístroje jsem objevil mechanismus zvedáčku ramínka. Elektromotorek pohání řemínkem kolo a to přes šroubovici ozubené soukolí, které pohybuje mechanismem ramene.

Obrázek
Obrázek

Celý mechanismus jsem rozebral a očistil o zbytků staré vazeliny, znovu promazal a opětovně složil.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: GRAMOFON PIONEER PL-L1000

Příspěvek od fox »

Peere, jak je vidět z obrázků, pružné zavěšení přístroje na pružinových věžích nejsou z dílny Michel. Japonci to věděli už před třiceti roky.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: GRAMOFON PIONEER PL-L1000

Příspěvek od Mark Levinson »

Foxi :thumbup:
na gramofon docela slušně zaplněný plošňák. Funguje tedy jako když byl nový?
Mark Levinson
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: GRAMOFON PIONEER PL-L1000

Příspěvek od fox »

Je to automat. Protože u tangenciálu se na na rameno nemůže sahat rukou, musí být všechno řízeno elektronicky.
Posun ramene můžeš ovládat ručně otočným kolem /umístěno vpravo dole/, nebo automatikou.
Kolečkem posuneš rameno na požadovaná místa nad LP a elektronicky spustíš. Tím samým tlačítkem můžeš ramínko kdykoliv během přehrávání zvednout.
Pokud chceš používat automat, nastavíš si velikost gramofonové desky /7, 10, nebo 12 palců / a rameno samo najede na zvolenou pozici.
V obou případech po dohrání desky se rameno samo zvedne a pomalu zajede do výchozí pozice.
Dá se taky nastavit "repeat" pro opakované přehrávání desky a rychlost 33, nebo 45.
Jak jsem psal, vše je řízeno elektronicky, žádná mechanika jako u levných přístrojů. Pozice ramene jsou spínané přes fotobuňky, umístěné uvnitř šasi.
Můžeš taky seřídit jak rychle se bude ramínko pohybovat a spouštět.
Gramofon je ovládán třemi motory. Jeden je pro otáčení desky, druhý pro spouštění a zvedání ramínka a třetí elektromagnetický pro posun mechanismu ramene. Ten se pohybuje po kolejnicích. Když se přenoska vychýlí z tečny, mechanismus popojede.
Proto ten velký plošňák.

http://www.thevintageknob.org/pioneer-PL-L1000.html

Jako nový donedávna fungoval. Teď zlobí motorek zvedacího mechanismu. Snad ho kamarád dá opět do pořádku.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Maretti
Příspěvky: 290
Registrován: 21 pro 2011 14:59
Bydliště: Novojičínsko ...

Re: GRAMOFON PIONEER PL-L1000

Příspěvek od Maretti »

gramofony mě pokaždé fascinuji ..... nikdy jsem žádný neměl ani neslyšel hrát ( kromě těch obyč napojený na TESLA bedýnky a poslouchání Macha a Šebestové nebo Maxipsa Fíka v dětství).

Třeba až budu starý a nebudu vědět co by a od někoho zdědím sbírku asfalťáků .... :?:
Electrocompaniet a NAIM komponenty *** propojené kabelem Nordost Heimdall2, Wilson Benesch A.C.T. C60 propojené kabelem Nordost Frey2, napájencí kabely Heimdall2/Frey2, síťová lišta Quantum QB4 s kabelem Nordost Valhalla
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: GRAMOFON PIONEER PL-L1000

Příspěvek od fox »

Obrázek

Nakonec jsem motorek rozebral a uvnitř vyčistil. Uhlíky a kartáčky jsem zbavil nashromážděného bordelu.
Taktéž jsem seřídil pružiny nožiček.
A teď hraje zase jako za mlada.

Přeji všem šťastný Nový rok. :o) , bez semetrik, které, jak víte, škodí hifi nejvíce.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
monte

Re: GRAMOFON PIONEER PL-L1000

Příspěvek od monte »

Zlepšovák, do pružiny nasoukat tenký molitan, ztlumí vibrace :thumbup:
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: GRAMOFON PIONEER PL-L1000

Příspěvek od fox »

Ten tam nasoukali Japonci už před třiceti léty. :lol:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Teti
Příspěvky: 439
Registrován: 26 črc 2011 18:59
Bydliště: Velka Britanie

Re: GRAMOFON PIONEER PL-L1000

Příspěvek od Teti »

David Gammon od Transcriptoru (Michell) zase soukal do pruzit vatu uz pred 45 lety :)
Audio Tweak.net - Humble home of newbie tweaker
Odpovědět