Můj první Hi-Fi gramofon.

O přístrojích, které už zestárly technicky nebo morálně, ale stále dělají radost.
Odpovědět
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Můj první Hi-Fi gramofon.

Příspěvek od fox »

Obrázek

Můj otec vlastnil tento gramofon NC 410. Začátkem sedmdesátých let to byl opravdový skvost.
Nesměl jsem na něj hrát, protože tatík měl strach, že mu polámu "diamantovou jehlu". Ale já jsem ho stejně neposlechl a pařil jsem vždy po šesté ráno, když odešel do práce. Taky jsem pospíchal ze školy, abych to stihl před jeho návratem z práce.
Myslím, že tím začala moje závislost na hifi.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
jupol
Příspěvky: 351
Registrován: 17 kvě 2012 18:02
Bydliště: Košice, SVK

Re: Můj první Hi-Fi gramofon.

Příspěvek od jupol »

Tak, tomu hovorím náhodička. V roku 1972 som vlastnil presne tento gramec so zosíkom. V tom čase to bol v ČSSR skvost.
Dnes keď niekomu hovorím o 410-ke, nikto ho nepozná. Keď som ho tu zbadal na fotke, veľmi ma to potešilo :thumbup:
Luxman L-590AX MkII, Revel Performa3 F-206, Luxman D-05u, Technics SL-1200GR, PJ Signature 10, Benz Micro ACE S L, Cadenza Black
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: Můj první Hi-Fi gramofon.

Příspěvek od Mastervoice »

Můj první jakž-takž hifi to byl Tesla NC 420, jenomže ten se nekupoval nýbrž sháněl po obchodech, celé týdny, ba i měsíce. Inu, centrálně plánovaná ekonomika, uspokojování hmotných a kulturních potřeb obyvatelstva, jak nás učili v hodinách marxismu. Bez komentáře. Ale to byl rok páně 1979 a začal jsem studovat v Ostravě. Po dlouhých cestách jsem nakonec tento model objevil, za tehdejších 2290.-Kčs, tedy asi jeden průměrný měsíční plat (pokud ćlověk zrovna nebyl například horníkem na čelbě nebo hutníkem-ocelářem u pece). Ale našetřil jsem, jídlo a doprava byly tenkrát dotované = levné, studium bezplatné a bydlel u rodičů.
Nezapomenu jak prodavačka tento aparát připojila na zkoušku ke gramo vstupu radiopřijímače Tesla Soprán a podivovala se že to hraje nějak potichu a zkresleně, asi vadný kus nebo co ? S úsměvem Edisona jsem ji ochtně vysvětlil že přenoska je magnetodynamická tj. rychlostní, kdežto vstup rádia postrádá korekční předzesilovač RIAA. Nevím jestli pochopila ale gramec ni prodala. Ten předzesilovač jsem si zdrátoval sám (4x KC 149) podle knihy Josefa Bozděcha: Stavba doplňků pro magnetofony a hrálo jedná báseň připojeno na běžný gramo input rádia Proxima z DDR. Gramofon mi sloužil až do pádu systému (1989) i když jsem s časem implantoval přenosku SANYO z vraku gramce TP 1010 náhradou za ohranou VM 2101. To bylo tenkrát něco ! Po revoluci jsem propadl kouzlu hudby z CD ale k analogu se vrátil a vystřídal NC 450, Lenco L 435 (chassis Tesla Litovel HC 43) a dnes mám Pioneer PL 355 plný automat, bakelitová škatule Made in Japan. Tož tak.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Můj první Hi-Fi gramofon.

Příspěvek od tujatuja »

Vzpomínám si, že začátkem sedmdesátých let jeden můj kamarád si pořídil gramofon (nebo stavebnici gramofonu?) z tehdejšího HiFi klubu Svazarmu, který měl ploché raménko z balsového dřeva. Vzpomněl jsem si na to, když jsem uviděl tvar raménka posledního modelu gramofonu EAT. Tenkrát jsem jen obdivně zíral, jak to hrálo.
monte

Re: Můj první Hi-Fi gramofon.

Příspěvek od monte »

Sice nebyl první, asi pátý, Dual CS-728Q. Šlo i programovat pořadí skladeb. Prodaný byl za dvacet minut po vyjítí inzerátu. Možná je to on :lol: . Někdo prodává na Aukru :thumbup: .

Obrázek
Odpovědět