STARÉ KRÁSNÉ STROJE

O přístrojích, které už zestárly technicky nebo morálně, ale stále dělají radost.
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

Tak mám novou hračku Luxman L510:
http://www.thevintageknob.org/luxman-L-510.html
Nekoupil jsem ho k JBL 250ti, ale kupodivu jim to spolu šlape až jsem překvapený, čekal jsem zahuhlaný basy (má jen 100W/8 ohmu), ale ono to hraje skvěle :-)
Třída A a vintage Luxman, to není pitva zvuku, ale totální pohoda a radost z muziky 8) Zvlášť pyšný jsem na stav v jakém jsem ho sehnal. Nikde ani škrábaneček a voní novotou. V zimě taky dost ušetříme za topení, A třída topí krapet více :D

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
monte

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od monte »

Je to nádhera, prostě překrásný. Cos ho koupil ? Sice nejsem zastáncem značky Luxman, ale vintage by ke mne možná promluvil. V roce 95jsem vybíral mezi Pioneer a Luxmanem, vyhrál pincek :cool: . Všechno v jedné bedně, žádných sto krabiček navíc.
monte

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od monte »

Všimněte si nožek, prvotřídní. Dnes tam šoupnou šunt a kup si z hlouposti zaručené high podložky za deset tisíc !
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

monte píše:Je to nádhera, prostě překrásný. Cos ho koupil ? Sice nejsem zastáncem značky Luxman, ale vintage by ke mne možná promluvil. V roce 95jsem vybíral mezi Pioneer a Luxmanem, vyhrál pincek :cool: . Všechno v jedné bedně, žádných sto krabiček navíc.
Ahoj Monte, Luxman někdy v roce 1984 koupila mega korporace Alpine, která dříve výlučně highendovou firmu tlačila do spotřebky (aby byly zisky). Takže v druhé polovině 80. let šla kvalita hodně dolů a Luxman začal vyrábět také hodně spotřební hifi. Bohudík si vedle toho Luxman prosadil po celou dobu i výrobu highednových malých sérií. Pohár trpělivosti přetekl inženýrům z Luxmanu koncem 90. let, kdy Luxman dělal takové prasárny jako plastové domací kina atd. a tuším, že několik konstruktérů vykoupilo většinový podíl Luxmana od Alpine a od nového milénia se snaží vrátit firmu tam kam kdysi patřila. Jestliže píšeš, že jsi vybíral zesilovač v roce 1995, tak předpokládám, že jsi nezkoušel něco takového:
http://www.thevintageknob.org/luxman-L-580.html

ale spíše takového:
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... man-a-311/

a to je podstatný rozdíl :-)
Zatímco to první je následovník mého nového krasavce, ten druhý příklad je vcelku nepovedený pokus o "běžné" hifi pro masy :-(
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

monte píše:Všimněte si nožek, prvotřídní. Dnes tam šoupnou šunt a kup si z hlouposti zaručené high podložky za deset tisíc !
Nožky jsou antivibrační a už tenkrát o tom psali v katalozích :-) Navíc je tam skvělé phono, takže člověk nemusí kupovat další krabičky... Prostě vše v jednom :)
monte

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od monte »

Nevím co to byl za typ zesilovače, černý a stál kolem 50000,-. Kámoš si ho koupil, ale zas koupil slabé bedny a zvuk byl díky bednám nevýrazný. Fikus z Malenovic, je tady na foru ???


Přikup LUXMAN PD 444
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

Monte ten první gramofon je Micro Seiki BL91:
http://www.audioscope.net/micro-seiki-b ... -1464.html
To je vynikající gramofon a i ta cena tomu odpovída, jde stále nahoru.

Stejně tomu je i u gramofonů Luxman, dnes se dají sehnat až s trojnásobně vyšší cenovkou oproti původní ceně. Dřív to ale byly marky, dnes Eura :-D
Ten druhý gramofon je už Luxman PD444, ten taky stojí raketu:
http://www.thevintageknob.org/luxman-PD444.html

Cenově dostupnější je ale jeho menší bráška PD441, který umožňuje instalaci jen jednoho ramínka:
Obrázek

Mě osobně by k zesilovači pasoval PD350, je ze stejné doby a má stejný odstín dýhy:
Obrázek
Obrázek
info tady:
http://www.thevintageknob.org/luxman-PD-350.html

Specialita těchto gramofonů je takzvaný VDS systém, který tlakem desku dokonale přicucnul k talíři. Taky si všimni těch nožiček, ty byly v ceně (bez příplatku) :-)
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

Jo a Monte tohle by tě taky mohlo zajímat: Luxmana do Německa dovážel All-Akoustic, distributor Quadralu. Takže Luxman byl nabízen vždy v kombinaci s Quadralem. Dokonce jsou pělný dobový prospekty:
http://wegavision.pytalhost.com/quadral85/
Obrázek

monte píše:Nevím co to byl za typ zesilovače, černý a stál kolem 50000,-. Kámoš si ho koupil, ale zas koupil slabé bedny a zvuk byl díky bednám nevýrazný.Přikup LUXMAN PD 444
Hmm nedivím se Ti, že se nelíbil, v té době procházel Luxman největší krizí a pokud to nebyl TOP za stovky tisíc, tak věřím, že to stálo za starou belu...

Co se týče zvuku, tak je Luxman prostě svůj. Má vlastní výraz a ksicht, což je dobře. Hraje to hodně "analogově", jakoby lampově, ale přitom to má "tranzistorovou" dynamiku a důraz. Zvlášť jejich zesilovače co pracují ve třídě A, to se pak dají poslouchat i prezentně nepříjemná CD, najednou to zní jako ze starého dobrého Studeru A80 :cool:
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

70. léta jsou stejně designově nejpovedenější! Všechny klasický značky dělaly nejkrásnější stroje právě v 70. letech (většinou ve druhé polovině této dekády). Souhlasíte?

Tohle bych chtěl jednou vidět naživo:

Obrázek
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od lidumil »

Já měl tenhle - http://www.vintage-audio.com.ua/en/cat/210/2672.html - a nic lepšího od té doby mi doma nehrálo. Už ani nevím, proč jsem ho tehdy prodal :-(
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

Našel jsem fantastický stránky vintage nadšence z Německa. O všech strojích které mu projdou rukama si píše "deník". Takže na stránkách jsou stovky recenzí a vzájemných porovnávání vintage mašinek. V případě že neumíte Německy, použijte překladač :cool: Na netu je myslím řada testů jednotlivých přístrojů, ale pokud máte reference od člověka, kterýmu těch strojů prošla rukama stovky, je to něco úplně jiného :-)


http://www.mackern.de
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od tujatuja »

Při vší úctě ke starým strojům Luxman - současné integrované zesilovače Luxman jsou podle mého názoru zdaleka nejkrásnější přístroje nejen z historické stáje Luxman, ale ze všech značek. Řekl bych, že v tomto ohledu je Luxman opravdu výjimečný :clap: .
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od Mastervoice »

fox píše:Připomíná mi Sonet B Duo. :smile:
Tenkrát byly cívkáče dost podobné, koukněte třeba na značky
Philips, Telefunken nebo Dux.
http://www.johansoldradios.se/
Tesla Sonet duo byla ve své době třída, úspěšný vývozní artikl.
B3 taky, nejlepší řada B4 (B 42, B400, B444)
B5, B54 a odvozené byly krokem zpět, B70, B90 přišly pozdě - mono již téměř nikdo
nevyráběl. A ten dizajn...B73 strereo nehrála špatně, jenomže to už trh ovládly
audio kazety.
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

Krásné stránky o klasickém stereu :thumbup:
http://seventiesstereo.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

http://audioklassiks.de/wordpress/?cat=65&paged=2
Nádherné fotky, obvzlášť ten Pioneer Exclusive :thumbup:
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

Sansui
Obrázek
Kotoučák Sony
Obrázek
Málo známá značka Nikko
Obrázek
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

Malý kvíz: film Mechanický pomeranč a gramo ... ??? ;)

Obrázek
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od Mastervoice »

[quote="MicroSeiki"]Malý kvíz: film Mechanický pomeranč a gramo ... ??? ;)
Gramofon ve skleněném soklu ? Že by Transrotor...
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

Bych řek, že to je spíš Transcriptor :-)
http://www.flickr.com/photos/8309248@N0 ... 785108625/
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od Mastervoice »

[quote="MicroSeiki"]Bych řek, že to je spíš Transcriptor :-)
Může být, podle těch špuntů na obvodu talíře. Přikládám jednu fotku, jiná třída sice ale co je to za stroj ? Deska zdá se Supraphon podle znaku na etiketě ale gramofon, kdo pozná ?
gramofon.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

Tak to vůbec netuším, nějaká Tesla vyráběná pouze pro Export a prodávaná pod jinou značkou?
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od Mastervoice »

MicroSeiki píše:Tak to vůbec netuším, nějaká Tesla vyráběná pouze pro Export a prodávaná pod jinou značkou?
Nějaký snad SL100 jak jsem pracně dešifroval. Vůbec nic to nepřipomíná ani nemá logo na panelu tuž fakt nevím.
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

A tu fotku jsi stáhl kdepak? Třeba by to šlo nějak vydedukovat :ugeek:
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od Dieter Burmester »

Ten gramec je Michell :cool:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

Transcriptor vyvinul tenhle gramofon - Hydraulic Reference - již v roce 1963 (!) a později prodal licenci firmě Michelle. Tohle je rok 1971 a IMHO to bude ještě Transcriptor. Možná by se vyjádřil Teti, který je na tyhle gramofony odborník :cool:
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

Syn konstruktéra se vyjádřil takhle:
The original Reference was designed by my father in 1963, which was a three weight platter design, marine grade plywood plinth, stained black finished with aluminium trim. There were four/five different version of this turntable between 1963-1973. We moved to Ireland in 1973 and dad issued a manufacturing license to J A Michell in 1973 until this was revoked in November 1977. dad also exported these in kit form to a dealer in Iceland.

Regards

Michael Gammon
Managing Director


Takže gramofon ve filmu Mechanický pomeranč je na 100% ještě Transcriptor :-) Mám pocit ze Michelle vyráběl tenhle model jen v akrylu, ale nejsem si jistý...
Uživatelský avatar
Teti
Příspěvky: 439
Registrován: 26 črc 2011 18:59
Bydliště: Velka Britanie

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od Teti »

Zdar ja jej mam doma

Obrázek
Obrázek

Mika osobne znam.

Tady jak jsem restauroval stary Transcriptor http://audiotweak.net/?s=transcriptors kdyby to nekoho zajimalo. Jinak spousta informaci o historii na http://www.transcriptors.net/
Audio Tweak.net - Humble home of newbie tweaker
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

to Teti:
krása, musím zatleskat, krásná a citlivá rekonstrukce :clap:
Zajímaly by mě ty nožky, starší model měl tři klasický nožky, Tvůj gramofon má hodně specifické nožky, z jakého je období? Taky nevím, zda Michell a Transcriptor vyráběly nějakou dobu tento model současně...
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od MicroSeiki »

TV reklama na gramofon? V 70. letech běžná věc :)
http://audioklassiks.de/wordpress/?p=109
Uživatelský avatar
Teti
Příspěvky: 439
Registrován: 26 črc 2011 18:59
Bydliště: Velka Britanie

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od Teti »

MicroSeiki píše:to Teti:
krása, musím zatleskat, krásná a citlivá rekonstrukce :clap:
Zajímaly by mě ty nožky, starší model měl tři klasický nožky, Tvůj gramofon má hodně specifické nožky, z jakého je období? Taky nevím, zda Michell a Transcriptor vyráběly nějakou dobu tento model současně...

Originalni jsou ty kovove nozky jako v obrazku nahore. Pozdeji se take vyrabela verze z nozkami ktere mam ja. Ta puvodni trojnozka je lepsi. Michell od nej potom prevzal licenci a vyrabel naprosto identicke gramofony. David Gammon to zabalil a odesel od ameriky. Transcriptor mel verzi se svoji fluid tone arm, ktera nebyla moc dobra, mnohem lepsi je verze s SME 3009. Gramofon je naprosto nadherny kousek. Posledni dobou se objevuji aukce za 1200 liber za pekny kousek.
Audio Tweak.net - Humble home of newbie tweaker
rOn
Příspěvky: 169
Registrován: 07 bře 2012 22:04

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od rOn »

Pravdu hovorí Teti, Hydraulic Reference ide v poslednej dobe za šialené čiastky, v UK majú tieto kúsky vysokú zberateľskú hodnotu. Jeden s ramienkom Transcriptor sa vydražil včera na fleaBay za neskutočných 1387 libier :shock: Ale pri troche šťastia sa dá zohnať i za polovicu.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od Dieter Burmester »

Tento gramec jiz s logem Michell. neni to moc videt, ale zase jsou tam k videni jine hracky :cool:

Obrázek
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Teti
Příspěvky: 439
Registrován: 26 črc 2011 18:59
Bydliště: Velka Britanie

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od Teti »

rOn píše:Pravdu hovorí Teti, Hydraulic Reference ide v poslednej dobe za šialené čiastky, v UK majú tieto kúsky vysokú zberateľskú hodnotu. Jeden s ramienkom Transcriptor sa vydražil včera na fleaBay za neskutočných 1387 libier :shock: Ale pri troche šťastia sa dá zohnať i za polovicu.
Dost zalezi v jake kondici no. Ja mam svuj naprosto renovovany, dal jsem za nej 500 liber pred dvema roky. Od te doby ceny dost vystrelili nahoru. Jeste bych si chtel kupit Saturn.
Audio Tweak.net - Humble home of newbie tweaker
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od Mastervoice »

On je koukám audiofil. Co to tam má za aparáty ? Rozpoznal jsem akorát cívkový deck Technics RS-1500, lepší třída.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od Dieter Burmester »

:clap:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od lidumil »

Mastervoice píše:On je koukám audiofil. Co to tam má za aparáty ? Rozpoznal jsem akorát cívkový deck Technics RS-1500, lepší třída.

Gramo mi přijde jako nějaký vyšší model Clearaudio.
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
Uživatelský avatar
Davidus
Příspěvky: 137
Registrován: 27 pro 2010 20:09
Bydliště: Praha

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od Davidus »

Gramo Avid, ta krabice pod ním je zdroj (?), cd Naim, předek, monobloky a repro Daniel Hertz. Repro se vyrábí v Petrofu (minimálně ty skříně).
ProJect RPM 5.1 -- Ortofon 540 mk II -- iPhono 2
Pioneer PD-91
Luta DAC
SPX 2010 -- DPA 223 -- Tannoy Revolution DC6T Signature
Morbid
Příspěvky: 45
Registrován: 18 led 2011 21:09

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od Morbid »

Dieter Burmester píše:Tento gramec jiz s logem Michell. neni to moc videt, ale zase jsou tam k videni jine hracky :cool:

Obrázek

Ten je s prepáčením obr "autocenzura", gramofón položiť na subwoofer.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: STARÉ KRÁSNÉ STROJE

Příspěvek od Dieter Burmester »

On je tam jenom jako okrasa zatim, neb potrebuje trosku repasovat ;)
Dieter Burmester
Odpovědět