Lampové zesilovače

Diskuze o zesilovačích-principy zesílení, jejich třídy apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od fox »

rOn píše:
fox píše:Od úterka mám ze studia Panský Dvůr zapůjčený tento malý zesilovač. I když disponuje pouze výkonem 12 W, s Tannoy si velmi dobře rozumí.

Příští týden bych chtěl Pavla ještě požádat o zapůjčení zesilovače Almarro.

Jak asi dopadne souboj těchto dvou zesilovačů na moji aparatůře ?
Leben má úžasný prostor, jiskrné výšky a kultivované basy. Včera jsem si tak trochu hrál s propojením mezi zdroji, reprobednami a zásuvkou. Na všechny změny zesilovač okamžitě reagoval.
Almarro mě zase láká svým vzhledem. Fascinuje mě načervenalé světlo elektronek. Zvuk oproti Lebenu bude určitě jiný. Uvidíme. Už se těším.
Ruské 6c33c (6s33s-v) sa dajú pomerne ľahko zohnať i v čechách. Niekde som čítal že ich hojné zásoby v rusku a na ukrajine vystačia minimálne na 20 rokov tak si netreba s ich dostupnosťou robiť hlavu. Jeden pár vyjde na tisícku a vydrží od 700 do 1200 hodín. V mojom Almarre A318B som menil ešte pôvodný pár po 5tich rokoch, v zásobe mám ešte jeden pár z tubestore. Po výmene je potreba chvíľu sledovať bias kým sa neustáli, inak je to celkom bezúdržbový lampáč.
Vnútorné predrátovanie je striebrom point-to-point. Topí to ako ďas, v zime pri prepínaní vstupov a nastavovaní hlasitosti točítka príjemne hrejú :)
Vplyv na zvuk má hlavne výmena predzosilovacích 6sn7 a 6sl7, nejaký čas som s nimi laboroval. Skúsil som RCA, Tung-Sol a Svetlanu, nakoniec som skončil u nového páru Sophia Electric grade-A.
Lampáč si veľmi dobre rozumel s Tannoy DC6T Signature, u Sonus Faberov GP Domus som preferoval tranzistory. Výborne hraje tiež s MHI Evidence (malé dvojpásmo s páskovým výškačom).

A takto to u mňa vyzerá večer :ymdaydream:

Obrázek
Jak se ve zvuku projevily Sophia Eletric grade-A ? Nejsou jedny z nejlevnějších. Jedna stojí 100 USD.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Riki
Příspěvky: 64
Registrován: 05 dub 2013 11:00

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od Riki »

Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od pajuna »

pajuna píše:
zappa píše:Foxi.Paráda,jsem rád,že vyzkoušíš Almarro,osobně se mi líbil o mnoho více než Leben.Jsem moc zvědav na tvé poznatky. :thumbup:
Michale, mohl bys popsat, proc se ti libil Almarro vic, v cem?
Zappa

Fox sve poznatky uz vystizne popsal. Jak je to u tebe, shoduje se to?
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od fox »

Našel jsem jeden zajímavý test zesilovače Leben.

Leben CS-300 - vynikající, velmi kladně hodnocený lampový integrovaný zesilovač uznávané japonské značky Leben, vynikající elektronkový zvuk, vysoce ceněný v odborných recenzích - Japonsko - Audio Excellence Award, Francie - Revue du Son - 5 hvězdiček, Diapason D'or - zlatá medaile za Nejlepší zesilovač roku 2006, Polsko - High Fidelity Online - Nejlepší komponent roku 2006, Řecko IHOS - 5 hvězdiček.

lampy předzesílení 2 x 12AX7A (Sovtek)
lampy koncové 4 x EL84/6BQ5 (Sovtek)
výkon 2 x 12W
frekvenční rozsah 15Hz - 100KHz (-2 dB)
zkreslení 0.7%(10W)
vstupní citlivost 600mV
vstupní impedance 100 kΩ
výstupní impedance přepínatelná - 4/6/8 Ω
příkon 65W
rozměry š x v x h 360 x 140 x 270 mm
hmotnost 10 kg

LEBEN CS300 – test z německého časopisu LP Magazin - duben 2005

V lednu 2005 jsme psali o tom, že to vypadá, že téměř všechny elektronkové zesilovače jsou vyráběny v Číně. Opravdu všechny? Ne, nyní jedna japonská firma vyrábí ručně zesilovače s mnohem lepší konstrukcí. Firma se jmenuje LEBEN, což německy znamená „ živý “ a byli jsme na něj velmi zvědaví.

V roce 2004 se svým vzděláním a konstrukčními zkušenostmi uvedl na trh bývalý konstruktér firmy Luxman pan Hyodo svou vlastní řadu zesilovačů. Ta zahrnuje dva integrované zesilovače CS300 a CS300X, jeden předzesilovač s phono vstupem, a dva výkonové zesilovače s různou sestavou elektronek. Ve stejném roce 2004 byl integrovaný zesilovač CS300 testován a získal ocenění v japonském high-endovém časopise Audio Excellence.

První dojmy

Úsměv – ten je ale maličký! Rozměry zesilovače Leben CS300 jsou 35 cm x 14 cm x 27 cm. To jsou opravdu velmi elegantní rozměry na rozdíl od většiny méně důvěryhodných elektronkových zesilovačů na trhu. Rozpačitý pokus umístit malý zesilovač na polici jen dvěma prsty selhal, a široký úsměv na mé tváři zmrznul. Je jasné, že malý zevnějšek nebyl v poměru k jeho hmotnosti. Leben váží poctivých deset kilogramů a dává tím na srozuměnou, že konstruktéři Lebenu rozhodně neudělali žádný kompromis při výběru součástek.

Popis

CS300 je integrovaný zesilovač v klasickém designu uzavřené skříně plné kvalitních součástek. Po obou bočních stranách jsou dřevěné bočnice z krásného pravého japonského masivu. Čelní panel je zlatě eloxovaný se zelenými pruhy zdobící jeho vrchní a spodní část. Z leva do prava jsou decentní hliníkové knoflíky pro výběr vstupů, větší pak pro ovládání hlasitosti, kontrolu balance a přepínač pro dvojstupňová basovou podporu. Je zde také přepínač pro páskovou smyčku Tape monitor, a přepínač sluchátka/reproduktory. Tyto přepínače jsou vyrobeny z černého plastu. V centru čelního panelu je vstup na sluchátka, a nad síťovým vypínačem je dioda ukazující, že přístroj je v provozu.

Retro design se podobá rannému McIntoshi, Marantzi nebo Harman Kardonu. Jakkoli, co se týče vzhledu já mám dojem, že jeden nebo dva konstrukční prvky by mohly být vynechané pro uhlazenější vzhled. Potenciometr hlasitosti by byl lepší, kdyby měl více kroků, plastové přepínače by mohly být lepší.

Na zadním panelu přístroje je síťová pojistka a pět vstupů, vstup pro síťový kabel a čtyři velmi solidní šroubovací připojovací svorky pro pár reproduktorů. Do těchto reprosvorek lze připojit jak holý odizolovaný drát, lopatky tak i banánky. Nelze říci, že by přístroji chyběly nějaké přípojné místa. Více důležitě pro elektronkový zesilovač je to, že má 3 impedanční nastavení, se kterým mohou být použity různé reproduktory mající čtyři, šest, nebo osm ohmovou zátěž. Vnitřek Lebenu je větraný štěrbinovým krytem, a po odstranění spodní desky se odkryje velmi čisté konstrukční provedení zesilovače. Konstrukce skříně z tabulového plechu připomíná stavby z klasické elektronkové éry. Použity jsou dvě elektronky General Electric 5751 a dva páry elektronek Sovtek EL84 v označených paticích. Transformátory jsou vyrobené přímo v Lebenu, a působí velmi solidním dojmem. Kompletní obvodová část přístroje je naprosto běžná s použitím velmi solidní konstrukce bez jakéhokoliv šamanství "žádný absurdní návrh".

A co se týče konstrukčního složení, není zde ve srovnání se sesterským modelem CS300X použito žádného zjednodušení ani hospodárnosti i když je vyšší model o 1000 EUR dražší. U něj jsou použity důkladně vybírané důležité součástky, a navíc, jsou použity i lepší výstupní transformátory.

Technologie

Obvodová konstrukce nenabízí žádnou novou převratnou technologii, ale pro znalé v oboru elektronkových zesilovačů je zde zapojení se dvěma řidícími elektronkami 5751 a se dvěma páry EL84 v "single Push Pull" zapojení s nominálním výstupním výkonem 12 wattů na kanál. Laboratorní výsledky ukázaly, že tato hodnota je ve skutečnosti jen deset wattů na kanál, ale se kterými pracuje již velmi řádně. Jistěže, zesilovač není vhodný pro práce v profesionálních rozhlasových a nahrávacích studiích, nicméně je určen pro všechny domácí účely, s použitím reproduktorů s minimálně průměrnou citlivostí a dobrou impedancí, která nedožene zesilovač k tepelné smrti. Inženýři Lebenu udělali velmi dobrou domácí práci, čímž je zesilovač CS300 abnormálně úspěšný.

Poslechové testy

Použité reproduktory byly nejprve malé širokopásmové boxy mé vlastní konstrukce, pojmenované Breitbänder. Tyto reproduktory mají velmi průměrnou citlivost 85db. Poslechový prostor byl velmi vhodný pro CS300 pouhých 15 metrů čtverečních. Malý zesilovač pro hifi nadšence, který instaluje sestavu v malé poslechové místnosti. Při testování dokonce při plném vybuzení hlasitosti zesilovače nebyl slyšet z reproduktorů téměř žádný šum nebo brum, který je u lampových zesilovačů běžný.

Zpočátku, jsem si dělal starosti a měl jsem pochybnosti, ale nakonec jsem byl velmi příjemně překvapen: Leben, navzdory letité obvodové konstrukci zní jen trochu jako elektronkový zesilovač, zvuk je velmi široký v jeho výškovém frekvenčním pásmu. Toto nemá nic společného s ostrostí, která udělá zvuk rozháraný, ale zvuk, který nabízí další dodatečnou informaci, kterou nenajdu u většiny jinak proslulých elektronkových zesilovačů. Krystalicky průzračné a nikdy neznervózňující vysoké kmitočty dodávají zvuku dokonalosti. Nikdy bych si nemyslel, že je možné nějakým způsobem ještě zlepšit úžasnou prostorovou informaci mých reproduktorů, ale Leben to udělal velmi snadno, jak to bylo slyšet na sólové kytaře ve skladbě Kokain ze zázračného LP Slowhand Erica Claptona. Bicí jsou důrazné a přesně, každý uder na kopák se zastaví přesně a bez plazivé ozvěny. To je hodně dobré zábavy, a vysoké tóny činelů jsou tak jemně konturované, že nejsou v žádném případě znervózňující nebo nepříjemné.

Pouze nižší basový rozsah ve srovnání k zastoupení vyšších frekvencí je vzhledem k fyzikálním rozměrům malých reprosoustav v menším objemu. Při nastavení přepínače pro basovou podporu na + 3dB je tento problém vyřešen k plné spokojenosti i s tónovou rovnováhou a malý zesilovač s malými reproduktory hrál dokonce hlasitěji.

Potom byla poslechová místnost změněna na prostor větší než 20 čtverečních metrů, a zde byly umístěny velké citlivější trasmission line reprosoustavy. Výstupní impedance byla nastavena na 4 ohmy a přepínač pro basovou podporu na "0". Leben CS300 byl jako puštěný z řetězu. Vyjádření Live In The Room nabývá zde nový význam. Jemné rozlišení vysokých kmitočtů jsme slyšeli již dříve, ale s novými reproduktory s lepšími vysokotónovými měničizde to nabylo nových rozměrů. S většími reproduktory byla získána rovněž správná tónová vyváženost. Hlas Marka Knopflera na jeho posledním sólovém LP "Shangri La" byl velmi přítomný, a bylo slyšet dokonalé spojení jeho kytary s intimní atmosférou nahrávky.

CS300 také zahraje bez problémů tvrdší a rychlejší hudbu. První skladba na posledním albu Elvise Costella "The Delivery Man" je velmi tvrdá zkouška. Leben autenticky předvádí jemné detaily a žívý zvuk Costellovy kapely. V této nahrávce je velmi úderný bas a ječivá kytara, ale přesto i uvnitř tohoto hudebního chaosu nedojde k žádnému slévání zvuku a nástroje jsou dokonale oddělené. Tato titulní píseň z alba vypovídá o ohromné síle Lebenu, aniž ztratíte atmosféru a výraz v hudbě.

Pouze například na albu Johna Cougara MeIlencampa "Lonesome Jubilee", kde je nahrávka velmi roztříštěná a příliš ostrá, může být tónová vyváženost už nepříjemná. Ale toto platí pro všechny špatné nahrávky přehrávané na dobrých systémech.

Poslouchajíc vzorky vážné hudby a jazzu se potvrzují výše uvedené popisované dojmy. Větší orchestr oplývá mnoha detaily co do šířky a hloubky s přesným zaostřením jednotlivých nástrojů. Sólové hlasy a nástroje vystupují významně, ale nikdy nejsou příliš zdůrazněné Dojem chybějících basů nikdy nevznikl s většími reproduktory. CS300 reprodukuje dokonale nejen vysoké kmitočty, ale také má ohromnou dynamiku a sílu na basech, má nádherné středy, vyváženou reprodukci bez zbytečného zdůraznění některých kmitočtových pásem.

Pokud jsme vyměnili elektronky za velmi chválené JJ EL84, to přineslo trochu tmavší prezentaci zvuku. Tato výměna měla za následek získání velmi příjemného svérázného zvuku těchto elektronek. Osobně jsem nyní cítil ztenčení vysokých kmitočtů a hudba se odehrává více ve středu zvukové scény. Tento dojem byl možná způsobený tím, že vyměněné elektronky JJ EL84 nebyly vůbec zahořené na rozdíl od Sovteku EL84.

Závěr

Krásný malý integrovaný zesilovač. Tento zesilovač by se neměl skrývat, protože představuje to nejlepší z elektronkové technologie a všechny její slabé stránky ustupují do pozadí. Leben CS300 má jediné omezení, měl by být propojen s reprosoustavami s vyšší citlivostí a pak předvede skvělý zvuk a dá skutečný význam frázi " Live InThe Room ".
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od fox »

Tak nakonec v moji sestavě zvítězil Leben CS300. :thumbup:
Almarro hrálo taky pěkně. Nakonec se mi ho podařilo vyladit pomocí kabelů k dobrým výkonům. Prostor nahrávky byl při tichém poslechu horší než u Lebena. Při normální hlasitosti se podstatně zlepšil, ale na Lebena ani moje Red Wine Audio nemělo. Výšky v porovnání s ostatními dvěma zesilovači byly trochu zastřené. Celý zvuk byl posunutý trochu dolů. Po dvou dnech poslechu mě přestalo bavit. K moji sestavě se asi moc nehodí, ale s ostřeji hrajícími bednami v méně zatlumené místnosti to bude asi v pořádku.

Sláva vítězi...

Obrázek


... čest poraženému.

Obrázek
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od pajuna »

Moc pekne napsane Foxi :thumbup:
Dava mi to celkem jasnou zakladni predstavu o tom jak by to mohlo hrat. Ja jsem slysel Leben jen na sluchatkach, a me se to moc libilo. Treba nekdy zakotvi u me ve druhe sestave, az bude ovsem doladena ta prvni :smile:
Preju hodne spokojenych chvil pri poslechu.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2196
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od zappa »

pajuna píše:
pajuna píše:
zappa píše:Foxi.Paráda,jsem rád,že vyzkoušíš Almarro,osobně se mi líbil o mnoho více než Leben.Jsem moc zvědav na tvé poznatky. :thumbup:
Michale, mohl bys popsat, proc se ti libil Almarro vic, v cem?
Zappa

Fox sve poznatky uz vystizne popsal. Jak je to u tebe, shoduje se to?
Nejdříve Foxi gratuluji a věřím,že sis vybral dobře dle tvého vkusu.
Pajuna.Bohužel je to dlouho co jsem Leben namátkově slyšel s Tannoy Canterbury(Foxi ty jsi u toho tenkrát byl,ne?),určitě si pamatuji 2 věci,za prvé nebyly schopny vydolovat z TC to co dokážou,tím se také dostáváme k druhé,na můj vkus hrál suše,ale to je možná díky malému výkonu.Všichni ví,že občas poslouchám poměrně nahlas,že? :lol: Pro mne Almarro monobloky zvládaly více než Leben 300,ten integráček Alamarro také nestíhal.Tady musím souhlasit s Montem,že větší výkon má velké výhody,zvláště při dynamických špičkách kde při malém výkonu zesilovače slyšíte omezení či limitaci(zvláště na basech).Takže nepotvrdím Foxův komentář a ani nejsem proti. ;)
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od fox »

Jsem přesvědčený, že do druhé sestavy je Lebena škoda. Je to zesilovač, který dá na pr. el dražším přístrojům. Samozřejmě Zappovým "bobečkům" se nevyrovná, ale se stolitrovými zesilovači si to klidně může rozdat, i když je to muší váha. :smile:

místo pr.el mi v textu vyskočila "autocenzura" :lol: Kde je svoboda projevu ?!
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od fox »

Michale, u tebe jsme zkoušeli koncák od Lebenu. Ten má úplně jiný charakter zvuku. Tehdy se mi víc líbil Shroll.
S tvoji poslechovkou se dá těžko něco srovnávat. Naše malé pokojíky na tvoji "tělocvičnu" nemají. Ale zase nepotřebujeme tolik honit watty. :lol:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Riki
Příspěvky: 64
Registrován: 05 dub 2013 11:00

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od Riki »

tak vela pekneho elektronkoveho zvuku :thumbup: s Leben
Riki
Příspěvky: 64
Registrován: 05 dub 2013 11:00

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od Riki »

akurat vcera ma upozornili na cesku vyrobu elektronkovych zosilnovacov KR Audio
http://www.kraudio.com/index.php?option ... 13&lang=en
tak toto je dost divocina \m/
rOn
Příspěvky: 169
Registrován: 07 bře 2012 22:04

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od rOn »

fox píše:
rOn píše:
fox píše:Od úterka mám ze studia Panský Dvůr zapůjčený tento malý zesilovač. I když disponuje pouze výkonem 12 W, s Tannoy si velmi dobře rozumí.

Příští týden bych chtěl Pavla ještě požádat o zapůjčení zesilovače Almarro.

Jak asi dopadne souboj těchto dvou zesilovačů na moji aparatůře ?
Leben má úžasný prostor, jiskrné výšky a kultivované basy. Včera jsem si tak trochu hrál s propojením mezi zdroji, reprobednami a zásuvkou. Na všechny změny zesilovač okamžitě reagoval.
Almarro mě zase láká svým vzhledem. Fascinuje mě načervenalé světlo elektronek. Zvuk oproti Lebenu bude určitě jiný. Uvidíme. Už se těším.
Ruské 6c33c (6s33s-v) sa dajú pomerne ľahko zohnať i v čechách. Niekde som čítal že ich hojné zásoby v rusku a na ukrajine vystačia minimálne na 20 rokov tak si netreba s ich dostupnosťou robiť hlavu. Jeden pár vyjde na tisícku a vydrží od 700 do 1200 hodín. V mojom Almarre A318B som menil ešte pôvodný pár po 5tich rokoch, v zásobe mám ešte jeden pár z tubestore. Po výmene je potreba chvíľu sledovať bias kým sa neustáli, inak je to celkom bezúdržbový lampáč.
Vnútorné predrátovanie je striebrom point-to-point. Topí to ako ďas, v zime pri prepínaní vstupov a nastavovaní hlasitosti točítka príjemne hrejú :)
Vplyv na zvuk má hlavne výmena predzosilovacích 6sn7 a 6sl7, nejaký čas som s nimi laboroval. Skúsil som RCA, Tung-Sol a Svetlanu, nakoniec som skončil u nového páru Sophia Electric grade-A.
Lampáč si veľmi dobre rozumel s Tannoy DC6T Signature, u Sonus Faberov GP Domus som preferoval tranzistory. Výborne hraje tiež s MHI Evidence (malé dvojpásmo s páskovým výškačom).

A takto to u mňa vyzerá večer :ymdaydream:
Jak se ve zvuku projevily Sophia Eletric grade-A ? Nejsou jedny z nejlevnějších. Jedna stojí 100 USD.
elektrónky Sophia Electric som kúpil po veľmi dobrej skúsenosti s malým elektrónkovým zosilovačom od S.E., toho času som za ne dal asi 65$ za kus. Oproti tung sol/rca majú S.E. lepšie rozlíšenie na výškach a celkovo mi prišlo že nemajú ten typický elektrónkový nasládlý charakter. Majú lepšie podanie priestoru a detailnejší prejav. Ale už je to nejaký ten rok čo som robil porovnanie a bolo to na iných bedničkách ako mám teraz.
Ak by si mal Almarro ešte nejaký čas k dispozícii, kľudne by som ti zopár elektróniek poslal k testu. svojho času ma "tube rolling" celkom bavil :-)
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od fox »

Rone, děkuji. Almarro jsem vrátil. Doma mám Leben CS300.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
monte

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od monte »

monte píše:Malá vize, sice u nás jde vše pomaleji, ale do pěti let skončí většina místních hafistů na lampě :lol:. Důležité, bez KT88 ani ťuk.

http://www.youtube.com/watch?v=qc9inluSfT8

Obrázek


:arrow:
monte

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od monte »

T.A.D. máte někdo zkušenost, co je to vlastně za firmu ? Někdo zesilovače u nás myslím i prodává.

Obrázek
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od slayers »

Britek a Melissa.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
monte

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od monte »

T.A.C. nemohu vyčíst kdo vyrábí, kde a co je to za firmu http://www.vincent-tac.de/tac/de.html, na první pohled čistokrevná čína.
Naposledy upravil(a) monte dne 03 pro 2013 16:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 713
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od lubin »

T.A.C. patří ke Germánům, výroba je v Číně. T.A.C. má tuším nějakej testík na Audiodroomu. Jinak hraje excelentně. P. Holcner z Melissy Ti rád představí....
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,Magnepan 3.7i,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od pajuna »

Vypada to stejne jako s Vinckem, konstrukce v Nemecku, vyroba v Cine. Slysel jsem doma jeden v porovnani s mym byvalym delenym Vincentem a bylo to vyrazne horsi, cenovka byla taky ale skoro polovicni. Tusim, ze to byla ta 35-ka
Drive se to vyskytovalo na HEP v saloncich Melissa/Britek

Die Tube Amp Company (T.A.C.) wurde in den 90er Jahren von röhrenbegeisterten Menschen im Rahmen der Sintron Vertriebs GmbH gegründet. Das Ziel war und ist es Röhren-Geräte zu vertreiben welche ein sehr gutes Preis/Leistungsverhältnis aufzuweisen.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
monte

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od monte »

Na netu jsem našel značení elektronek


Nejčastější značení elektronek jsou dvě až tři někdy i čtyři písmena a dvě až tři číslice.



První písmeno udává typ žhavení:
E - paraelní napájení 6,3V

P - sériové napájení s proudem 0,3A

F - napětí 12,6V

U - proud 0,1A, sériové napájení

D - napětí 1,2V až 1,4V, paraelní napájení z baterií

A - napětí 4V, paraelní napájení

B - stejnosměrný proud 180mA, sériové napájení

C - stejnosměrný i střídavý proud 200mA, sériové napájení

K - bateriové napájení 2V

V - proud 50mA, sériové napájení




Druhé písmeno udává druh, nebo funkci elektronky:
A - jednoduchá (demodulační) dioda

B - dvojitá dioda (duodioda)

C - trioda (nevýkonová)

D - trioda koncová (výkonová)

E - tetroda

F - pentoda zesilovací (vf i nf)

H - hexoda, heptoda

L - pentoda koncová (výkonová)

K - oktoda (pentagrid)

P - násobič elektronů

Q - enioda

M - elektronový indikátor vyladění (magické oko)

N - tyratron

W - jednoduchá usměrňovací dioda plněná plynem

X - dvojitá usměrňovací dioda plněná plynem

Y - jednoduchá vakuová usměrňovací dioda

Z - dvojitá vakuová usměrňovací dioda



Některé elektronky udávají poslední dvě až tři číslice druh patice:
90 - 99 heptal

80 - 89, 180 až 189 a 800 až 899 noval

200 až 209 dekal

500 až 599 magnoval




Příklad: PCL86 je trioda + výkonová pentoda se sériovým žhavením a s paticí noval.

PL500 je výkonová pentoda se sériovým žhavením a paticí magnoval.

EL34 je výkonová pentoda s paraelním žhavením 6,3V a paticí oktal

EAA91 je dvojitá dioda s paraelním žhavením 6,3V a paticí heptal.

PABC80 je trojitá dioda a nevýkonová trioda s paticí noval.

ECC88 je dvojitá trioda s paraelním žhavením 6,3V a paticí noval.

ECH81 je heptoda + trioda s paraelním žhavením a paticí noval.

EM84 je indikátor vyladění (magické oko) s paraelním žhavením 6,3V a paticí noval.

EZ80 je dvojcestný usměrňovač s paraelním žhavením 6,3V a paticí noval



Jak je vidět většina elektronek má patici noval.


Druhy patic:
7 kolíkové - Heptal

8 kolíkové - Oktal

9 kolíkové - Noval - většina elektronek

10 kolíkové - Dekal

9 kolíkové většího průměru - Magnoval - např. PL500



Pak jsou ještě elektronky, které mají značení trochu jiné např. 6F31, 6L31
První číslo, nebo dvojčíslí je zaokrouhlené žahvení potom prostřední písmena je druh, nebo funkce elektronky, a poslední čísla je patice.
Bond 007 alias Monte

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Nasadil jsem KT 120

Obrázek
adrian
Příspěvky: 831
Registrován: 07 lis 2013 18:10

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od adrian »

Skvele,Tun-sol je super.Verim ze aj nejake to zdelenie bude,ze ako si postupil :thumbup:
Marantz SA-11 S1 - Acoustic Revive Triple C - Leben CS-660P ( Matsushita 6cs7 x 6p3s-E ) Cerabase Slimline - ? - Harbeth Super HL 5 - Filtracia Noble-Audio - Isol8 Isolink Wave - rack Noble-Audio
Bond 007 alias Monte

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

:clap:
1898150_10152222148244887_2102846179_n.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Fidas
Příspěvky: 229
Registrován: 22 úno 2014 10:28
Bydliště: Pardubice

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od Fidas »

Jak to hraje?
Jsem zatim u KT120 na Cayin A88 MK2.
Tidal a Qobuz, Nuc ROCK, Antipodes EX+ Roon, Sroll Epos, Sroll Rhytm, repra Sroll Soundgarden ll, filtr Sroll Purify Quantum, signálové kabely Sroll
Bond 007 alias Monte

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Nemám jich, taky jen KT120 a hrají hodně pěkně.
Bond 007 alias Monte

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Včera jsem se díval na lampičky. Zjišťuji, že nastal lampičkový klondike, ceny stouply za pět let minimálně o 200%. Platit jednou za tři roky i patnáct tisíc, ty peníze lze lépe využit. Příští rok se vracím na tranzistor.
Uživatelský avatar
Tinariwen
Příspěvky: 318
Registrován: 01 led 2013 12:33

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od Tinariwen »

Ahojte,
nevie mi niekto poradiť ake lampy mam kupiť do preampu AR REF 5 SE a kde by som ich vedel objednať? Teraz mam pôvodne od AR.
Možete napísať aj do SZ

Vopred vdaka.
ATC SCM50 ASL,ATC CDA2 MkII
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od Yngwie »

4x 6H30Pi Sovtek nebo 4x 6H30Pi Electro Harmonix ... nejlépe NOS 6H30Pi DR (měl jsem možnost zkusit pár - pouze půjčený rozehraný a je tam nějaký rozdíl oproti dnes vyráběnenému 6H30Pi). Rozdíl v ceně je ovšem tak markantní, že se to nevyplatí ... 4x 6H30Pi Sovtek = cca 3000-3500 tisíce (neber rozhodně kryogenický ošetřené - je to bullshit). Kup také novou usměrňovací 6550, ať se nestane neštěstí ....

http://www.ebay.de/itm/Sovtek-6H30PI-el ... Swp5JWWe1a

Nebo jinde

http://www.ges.cz/cz/elektronka-6h30pi- ... 02534.html
Uživatelský avatar
Tinariwen
Příspěvky: 318
Registrován: 01 led 2013 12:33

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od Tinariwen »

Yngwie,ďakujem :smile:
ATC SCM50 ASL,ATC CDA2 MkII
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od Yngwie »

Další možnost je získat čtveřici přímo od Audio Research, ale je to dražší.
aretax
Příspěvky: 3070
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od aretax »

Tinariwen píše:Ahojte,
nevie mi niekto poradiť ake lampy mam kupiť do preampu AR REF 5 SE a kde by som ich vedel objednať? Teraz mam pôvodne od AR.
Možete napísať aj do SZ

Vopred vdaka.
Ak chceš objednať originálne, tak v Bratislave v Ketose, alebo v BIS Audio.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Tinariwen
Příspěvky: 318
Registrován: 01 led 2013 12:33

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od Tinariwen »

Ďakujem aretax!
ATC SCM50 ASL,ATC CDA2 MkII
Uživatelský avatar
timcs
Příspěvky: 476
Registrován: 13 kvě 2012 12:00

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od timcs »

Ak dobre viem tak AR používa Electroharmonix a tie sa dajú bežne kúpiť, napr. Nisel v Blave. Ale na tvojom mieste do takéhoto stroja by som radšej zháňal 6h30dr. Mám ich v cd a je tam rozdiel oproti EH.
Ayon-AudioNote-Pathos-HarmonicTechnology-SonusFaber-PSAudio-Lessloss-Benalex-akusticky upravená miestnosť
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od valderon »

Příští rok se vracím na tranzistor
Taky jsem několik let poslouchal ,a to hoodně spokojeně , lampy.Ano,zvyšování cen lamp a alespoň podle mě a mých zkušeností,zhoršující se kvalita lamp mě spolu s neustálým servisem zesilovačů dohnaly k přechodu na tranzistor. A za sebe tvrdím,že se dá najít tranzistor s "lampovým charakterem" zvuku.Potom je to bez starostí.A zvukově jsem spokojený taky. Jasně,každý tento svět má něco.Na lampě jsem byl pár let a nově na tran. jsem necelý rok.Nevím co budu říkat za pár let,ale ted jsem spokojený a užívám si to.Ale kecal bych,kdybych se nepřiznal,že si při určitých skladbách na lampy nevzpomenu.Lampy jsou pro mě doslova duševní záležitost. Ale ty ceny lamp jsou hrozný,a je třeba s tím počítat.To jsem chtěl vlastně říct :lol:
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od Yngwie »

timcs píše:Ak dobre viem tak AR používa Electroharmonix a tie sa dajú bežne kúpiť, napr. Nisel v Blave. Ale na tvojom mieste do takéhoto stroja by som radšej zháňal 6h30dr. Mám ich v cd a je tam rozdiel oproti EH.
http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40 ... r&_sacat=0

Ovšem ty ceny :thumbdown:
Uživatelský avatar
timcs
Příspěvky: 476
Registrován: 13 kvě 2012 12:00

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od timcs »

Yngwie píše:
timcs píše:Ak dobre viem tak AR používa Electroharmonix a tie sa dajú bežne kúpiť, napr. Nisel v Blave. Ale na tvojom mieste do takéhoto stroja by som radšej zháňal 6h30dr. Mám ich v cd a je tam rozdiel oproti EH.
http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40 ... r&_sacat=0

Ovšem ty ceny :thumbdown:
Ceny na ebay sú fak neúnosné, toľko by som ani ja nedal za ne v živote. Ja som ich kupoval za 100€/pár, to je podľa mňa ešte znesiteľné.
Ayon-AudioNote-Pathos-HarmonicTechnology-SonusFaber-PSAudio-Lessloss-Benalex-akusticky upravená miestnosť
adrian
Příspěvky: 831
Registrován: 07 lis 2013 18:10

Re: Lampové zesilovače,

Příspěvek od adrian »

Neda mi nezareagovat,ale vsimol som si tu nejake zmeny byvalych majitelov tranzistorov,ktori presli na lampy...nebudem konkretny,no nejake postrehy zo zmeny by nebolo na skodu si precitat. Dane kombinacie sa javia velmi zaujimavo...tak nakoniec tam vsetci skoncime :thumbup:
Marantz SA-11 S1 - Acoustic Revive Triple C - Leben CS-660P ( Matsushita 6cs7 x 6p3s-E ) Cerabase Slimline - ? - Harbeth Super HL 5 - Filtracia Noble-Audio - Isol8 Isolink Wave - rack Noble-Audio
Odpovědět