Audio Research REF 3-chlazení lampových zesil.

Diskuze o zesilovačích-principy zesílení, jejich třídy apod.
Odpovědět
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Audio Research REF 3-chlazení lampových zesil.

Příspěvek od aretax »

Rád by som všetkých majiteľov eletrónkových predzosilovačov tejto značky upozornil na nutnosť ich dobrého odvetrania. Píšem to preto, lebo mne sa "podarilo" zlým odvetraním zavariť elektrónku vo výkonovej časti.
Nad hornou mriežkou zosilovača musí byť aspoň 10 cm voľného priestoru. Ja som tam nechal iba 1 cm a po niekoľkých hodinách prevádzky (v jednom kuse) zosilovač začal strácať zvuk. Behal som s ním po servisoch, všetci všetko merali a nič nenamerali. Potom ma napodlo postupne meniť všetky elektrónky až som našiel tú vo vysokonapäťovej časti. Nakoniec som ich radšej vymenil všetky a zosilovač je ako nový. Stálo ma to 400 € a dúfam, že touto správou som niekomu tých 400 € ušetril.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2134
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Audio Research REF 3

Příspěvek od zappa »

Tak toto se cení,jsi borec nakonec. :thumbup: A pak,že jsou fora k ničemu.
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Odar

Re: Audio Research REF 3

Příspěvek od Odar »

aretax píše:Ja som tam nechal iba 1 cm
Mna zas udivuje, ze tak skuseny hifista, ako aretax spravi takuto prasaren.
Uživatelský avatar
Tony
Příspěvky: 492
Registrován: 06 led 2011 22:15
Bydliště: Bratislava

Re: Audio Research REF 3

Příspěvek od Tony »

Stačí si prečítať návod ;)
Ale aj bez neho je jasné, že 1cm je žalostne málo.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Audio Research REF 3

Příspěvek od Mark Levinson »

zappa píše:Tak toto se cení,jsi borec nakonec. :thumbup: A pak,že jsou fora k ničemu.
Souhlasím se Zappou, Aretax je borec :thumbup:. Nejen, že dokáže přiznat chybu, ale ještě jde s kůži na trh a možná pomohl nejednomu hifistovi, který by si takovou chybu třeba neuvědomil.
Mark Levinson
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Audio Research REF 3

Příspěvek od Mirek »

Souhlas ze Zappou a M.L. mají pravdu, dělat ze sebe chytrého, to je jednoduché, to umí každý, ale bez ohledu na svoje ego dát na forum takovou zkušenost (která vznikla třeba i vlastní chybou), která může být dalším k prospěchu to už vyžaduje zralou osobnost. :thumbup:
eLko
Příspěvky: 107
Registrován: 29 pro 2010 20:19
Bydliště: Bratislava

Re: Audio Research REF 3

Příspěvek od eLko »

Teoreticky to mohla byt smola aj na kus,stane sa,ze elektronka "rupne" :???:
Mne sa tak odpalila nejaka NOS ECC83,ked som skusal menit a testovat zvuk lamp v predzosiku. Hra to hra to a zrazu velky sum z jedneho kanalu. Zalial ma pot,ze ktora masina si to odniesla. Skusil som vymenit lampy z laveho do praveho kanala a naopak a aj sum sa zmenil na druhy kanal,takze mi odlahlo.

Ono tie lampy v predzosiku az tak moc nehreju a predsalen to je vacsinou pre vojensku techniku robene a malo by to vydrzat extremnejsie podmienky. Kazdopadne skus zhodit tie gumene prstence a dat tam cooldampre. Ma to znizit teplotu elektronky.

Ale na 2ej strane,1cm je fakt malo :smile: Tak mozno aj to bolo ta pricina :angel:
anawak
Příspěvky: 497
Registrován: 29 pro 2010 00:29
Bydliště: Bratislava

Re: Audio Research REF 3

Příspěvek od anawak »

Na zaklade tychto neblahych skusenosti Aretaxa, som dnes nechal hrat REF 5 cca 8 hodin vkuse. Hrialo to jak svina ale nestalo sa nic. (vdaka Bohu)

Mam tam ale COOL Dampre , tak mozno preto. Od vrchnej police to sice nie je len 1 cm ale ani predpisanych 10 cm. Mozno tak nanajvys 5.

Mozno to kludne mohla "vzdat" elektronka s celkom ineho dovodu.

Ale nechcem polemizovat. Rozhodne , vdaka Aretaxovi za info a upozornenie. Vazim si toho o to viac, ze som ARC positive.
bohus
Příspěvky: 133
Registrován: 12 led 2011 21:51

Re: Audio Research REF 3

Příspěvek od bohus »

Anawak:
asi bych to až tak neřešil.
Mám nad svou REF5 necelých 6 cm a to mám celou aparaturu u ústředního
topení a klidně na ni přes víkend hraji i 15 hodin nepřetržitě.
A to jsem ani neměnil ty pryžové "hnusy" na lampách za cool dampry.

PS : zkoušel jsem je sundat, ale měl jsem strach že rozmačkám lampu
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Audio Research REF 3

Příspěvek od aretax »

Odar píše:
aretax píše:Ja som tam nechal iba 1 cm
Mna zas udivuje, ze tak skuseny hifista, ako aretax spravi takuto prasaren.
Nie sme všetci géniovia.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Audio Research REF 3

Příspěvek od aretax »

anawak píše:Na zaklade tychto neblahych skusenosti Aretaxa, som dnes nechal hrat REF 5 cca 8 hodin vkuse. Hrialo to jak svina ale nestalo sa nic. (vdaka Bohu)

Mam tam ale COOL Dampre , tak mozno preto. Od vrchnej police to sice nie je len 1 cm ale ani predpisanych 10 cm. Mozno tak nanajvys 5.

Mozno to kludne mohla "vzdat" elektronka s celkom ineho dovodu.

Ale nechcem polemizovat. Rozhodne , vdaka Aretaxovi za info a upozornenie. Vazim si toho o to viac, ze som ARC positive.
Máš pravdu, mohla, ale nie 2 tie isté elektrónky po sebe. Navyše som prístroj nechal premerať v servise a žiadna iná závada na ňom nebola. Teraz je O.K. a mal som ho zapnutý viac ako 24 hod. a bol položený sólo. Tak - aké je z toho resumé?
Predať ho už nemienim. Porovnával som ho (vlastne teraz porovnávam) s Jeff Rowland Synergy - je to prístroj v rovnakej cenovej kategórii. Mám ich možnosť vymeniť - ale rozhodol som sa definitívne pre AR. Rozdiel medzi nimi je síce minimálny, dokonca sa podobajú aj zvukovým prejavom, ale AR je vzdušnejší a živší, JR je dynamickejší, presnejší, ale viac analytický. podotýkam, že rozdiely sú cca 2-3 stupne na 100 stupňovej stupnici. Ale mne to na rozhodnutie stačí. Aj inzerát som zrušil. Na celej výmene ma najviac motivoval phono predzosilivač JR Cadence. Ten sa radí medzi najlepšie phono predzosilovače, ale má spoločný napájací zdroj s predzosilovačom, čiže sa nedá bez neho pripojiť k inému predzosilovaču a investícia spolu so zdrojom je trochu vysoká (6800 €).
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Audio Research REF 3

Příspěvek od aretax »

bohus píše:Anawak:
asi bych to až tak neřešil.
Mám nad svou REF5 necelých 6 cm a to mám celou aparaturu u ústředního
topení a klidně na ni přes víkend hraji i 15 hodin nepřetržitě.
A to jsem ani neměnil ty pryžové "hnusy" na lampách za cool dampry.

PS : zkoušel jsem je sundat, ale měl jsem strach že rozmačkám lampu
Tam ani tak nezáleží na tom, či je pri kúrení, pokiaľ je zabezpečená dobrá cirkulácia vzduchu. 5 cm pravdepodobne postačuje. Aj ja mám chladiace krúžky EAT, ale nie na vysokom napätí - tam jednoducho nevojde. Tam mám iba originálne gumené krúžky proti vibráciám.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odpovědět