Vangelis

Odpovědět
sylvian
Příspěvky: 56
Registrován: 07 črc 2013 07:15

Vangelis

Příspěvek od sylvian »

Oblíbený řecký multiinstumentalista (zjevitel) Vangelis Papathanassiou se opět dostává do hledáčku mnohých.

Kevin Gray remasteroval jeho opus magnum "Blade Runner" O.S.T. a je to skutečný důkaz o tom, že co na zdrojové nahrávce chybí, to překódováním a upsamplováním dohnat nelze. Prostým porovnáním CD-remasteru z r.1994 a nově vydaného SACD zjistíte, že původní CD hraje už i tak dobře, že v případě SACD se jedná skutečně o převedení původního stereomasteru do DSD- nic víc, nic míň. Hraje to famózně, ale nepřekračuje to TrueHD zvuk filmu, kteří mnozí považují za kultovní sci-fi. Co na sacd CHYBÍ JE SURROUND ZVUK....
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: Rush

Příspěvek od sekal »

sylvian píše:Hlavně že Rush nikdy nestvořili žádný kýč:"New World Man".... "Second Nature".... "Hand over Fist"...... "Anagram"....
Vangelis nedělá nic jiného.. Jeho celá tvorba je jeden velký kýč...
sylvian píše:...mimoto chtěl bych umět 1/10 toho, co umí Vangelis..
No, to máš hodně nízké nároky...:D

P.S. Blade Runner je slátanina, a to jak soundtrack, tak film....
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4208
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Vangelis

Příspěvek od Mark Levinson »

Musím se přiznat, že Vangelis jde dnes už mimo mne. Dříve jsem něco od něj poslouchával, ale to už je dávno, to ještě bylo za doby Cassette Decků a Mini Disců. Pamatuji si desky Direct, The City, Chariots of fire a ještě nějaká deska (to nevím jestli si dobře pamatuji), že byla zpívaná Jonem Andersonem z Yes, byla taková? To si, ale už si nepamatuji dobře a nejsem si tím jistý, nevím ani jak se deska jmenovala.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
winelover
Moderátor
Příspěvky: 445
Registrován: 28 pro 2010 12:05
Bydliště: Teplice

Re: Vangelis

Příspěvek od winelover »

A to já si ho občas pustím i teď. Je to taková oddechovka. Navíc alba co mám, jsou poměrně dobře udělána i zvukově - Themes, Portraits a soundtrack k filmu Dobytí ráje. win
NAS QNAP TS-439 ProII+->Meitner MA3->Electrocompaniet AW250R->Dynaudio Confidence 20, Zappiti Reference, IsoTek Sigmas GII, Nordost Valhalla, XLO 10b AC...
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1515
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: Vangelis

Příspěvek od jirie »

Já se přiznám, že poslech Vangelise je pro mne taktéž ve většině případů příjemný.
Pravda, existují trošku "náročnější kousky" jako Hypothesis či Beauborg :???:
S Jonem Andersonem dělal Short stories, Friends of Mr. Cairo, Private collection a Page of life.
sylvian
Příspěvky: 56
Registrován: 07 črc 2013 07:15

Re: Vangelis

Příspěvek od sylvian »

jirie píše:Já se přiznám, že poslech Vangelise je pro mne taktéž ve většině případů příjemný.
Pravda, existují trošku "náročnější kousky" jako Hypothesis či Beauborg :???:
S Jonem Andersonem dělal Short stories, Friends of Mr. Cairo, Private collection a Page of life.

Desky s Jonem nejsou vůbec kýčem, stejně jako jeho starší a nejstarší tvorba....soundtracky jsou fakt prima oddech.....a nejlepší je, že samy od sebe jsou schopny existence bez koexistence s filmem....umí to jen málokdo: např Mark Isham nebo Cliff Martinez.
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1515
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: Vangelis

Příspěvek od jirie »

S filmovou hudbou Vangelise jsem se poprvé setkal ve filmu Missing v 84. :
http://www.csfd.cz/film/1739-nezvestny/
Teprve po jeho zhlédnutí jsem začal pátrat po autorovi hudby.. a ejhle ;)
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4208
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Vangelis

Příspěvek od Mark Levinson »

jirie píše:Já se přiznám, že poslech Vangelise je pro mne taktéž ve většině případů příjemný.
Pravda, existují trošku "náročnější kousky" jako Hypothesis či Beauborg :???:
S Jonem Andersonem dělal Short stories, Friends of Mr. Cairo, Private collection a Page of life.

Jirie díky,
myslel jsem desku Friends of Mr. Cairo, mám na ni krásnou, romantickou vzpomínky.

Obrázek
Mark Levinson
soundgarden
Příspěvky: 516
Registrován: 27 led 2012 10:50

Re: Vangelis

Příspěvek od soundgarden »

Vangelis, vlastným menom Evangelos Odysseas Papathanassiou (grécky: Ευάγγελος Οδυσσέας Παπαθανασίου [evˈaɲɟelos oðiˈseas papaθanaˈsiu]; * 29. marec 1943, Volos, Grécko), je známy inštrumentalista a hudobný skladateľ gréckeho pôvodu. Patrí k priekopníkom elektronickej hudby, jeho tvorba ale zasahuje do viacerých hudobných štýlov.

Začiatkom 60. rokov bol Vangelis členom gréckej hudobnej skupiny Formynx. Roku 1968 odišiel z Grécka a v Paríži založil spolu so svojimi krajanmi Demisom Roussosom a Loukasom Siderasom skupinu Aphrodite's Child, ktorej tvorba sa niesla v znamení progresívneho rocku. Roku 1972 sa skupina rozpadla, Vangelis však s Roussosom aj neskôr spolupracoval.

Svoju sólovú kariéru začal Vangelis skladaním hudby k filmom, ktoré režíroval Frederic Rossif. Nadviazal tiež úzke kontakty so spevákom Jonom Andersonom.

Po čase odišiel do Londýna, kde založil vlastné nahrávacie štúdio nazvané Nemo. Roku 1975 tu nahral svoj prvý známy album Heaven and Hell. Roku 1982 získala Vangelisova hudba k filmu Chariots of Fire Oscara.

V spolupráci s režisérom Ridley Scottom zložil v tom istom roku hudbu k slávnemu sci-fi filmu Blade Runner. Úspešnú spoluprácu potom Vangelis zopakoval roku 1992, kedy vytvoril hudbu k filmu 1492: Conquest of Paradise (1492: Dobytie raja).

Roku 1995 vydal album, ktorým si uctil pamiatku maliara gréckeho pôvodu El Grecoa, v roku 2001 vyšla jeho sprievodná hudba k vesmírnym misiam americkej NASA Mythodea 2001 A Mars Odessey ....
1970 – Sex Power – filmová hudba
1972 – Fais Que Ton Reve Soit Plus Long Que La Nuit
1973 – L'Apocalypse des Animaux – filmová hudba
1973 – La Fete Sauvage – filmová hudba
1974 – Earth – filmová hudba
1974 – Cosmos
1975 – Heaven and Hell
1976 – The Vangelis Radio Special
1976 – Albedo 0.39
1977 – Ignacio
1977 – Spiral
1978 – Beaubourg
1978 – Hypothesis
1978 – The Best of Vangelis – kompilácia
1979 – Opera Sauvage – filmová hudba
1979 – China
1979 – Odes – spolupracovala Irene Papas
1980 – See You Later
1980 – Short Stories – spolupracoval Jon Anderson
1981 – Chariots of Fire – filmová hudba
1981 – The Friends of Mr. Cairo – spolupracoval Jon Anderson
1982 – To the Unknown Man – kompilácia
1983 – Private Collection – spolupracoval Jon Anderson
1983 – Antarctica – filmová hudba
1984 – Soil Festivities
1984 – The Best of Jon & Vangelis – spolupracoval Jon Anderson
1985 – Magic Moments – kompilácia
1985 – Mask
1985 – Invisible Connections
1986 – Rhapsodies – spolupracovala Irene Papas
1988 – Direct
1989 – Themes – kompilácia
1990 – The City
1991 – Page of Life – spolupracoval Jon Anderson
1992 – 1492: Conquest of Paradise – filmová hudba
1994 – Blade Runner – hudba k filmu z roku 1982
1994 – Chronicles – spolupracoval Jon Anderson
1995 – Mundo Magico De Vangelis – kompilácia
1995 – Foros Timis Ston Greco – pôvodná limitovaná séria El Greco na 3 000 kusov (7 piesni)
1995 – Voices
1996 – Oceanic
1996 – Portraits (So Long Ago So Clear) – kompilácia
1998 – El Greco – komerčná séria (10 piesni)
2000 – Reprise 1990 – 1999 – kompilácia
2001 – Mythodea
2003 – Odyssey – kompilácia
2004 – Ithaca – limitovaná séria
2004 – Alexander – filmová hudba
2006 – Chariots of Fire (25th Anniversary Edition) – filmová hudba
2007 – El Greco – filmová hudba
2007 – Blade Runner Trilogy 25th Anniversary (Special Edition) – filmová hudba (3-CD verzia)
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4208
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Vangelis

Příspěvek od Mark Levinson »

Soundgarden :thumbup:,
díky za skvělý popis, ani jsem netušil, že má tak obsáhlou diskografii.
Mark Levinson
Odpovědět