Radio Rock (Piráti na vlnách)

Domácí kino, DVD, Bluray, TV aneb tipy na dobrý film či koncert.
Odpovědět
monte

Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od monte »

Dnes už myslím po šesté se dívám na film Radio rock (Piráti na vlnách), dnes na Cinemax :clap: . Co ostatní, ještě jste film neviděli? Je to základ doby, muziky a nakonec i hifi.
pirati rock.jpg
Mladý vlevo vzadu je Waters :thumbup: Zaujala mne i hláška jednoho: Sice jsem byl ženatý sedmnáct hodin, ale přežil jsem to, neboť žiji pro muziku :lol: :thumbup: .

Tube http://www.youtube.com/watch?v=K7smPkOWUKU The Boat That Rocked
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
monte

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od monte »

Když jsem u toho radia, na tube se dají najít věci :thumbup:

Peter Antony on air at Radio Luxembourg April 1985 featuring Stuart and Ollie Henry

http://www.youtube.com/watch?v=J6ygP6I0 ... re=related


Pamatujete http://www.youtube.com/watch?v=C-pwY5na ... re=related
monte

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od monte »

Střední vlny, byl jsem vděčný za každou minutu, kdy se signál zesílil a nebyl rušený :thumbup: Dnešní naše radia nemají žádný imič, úroveň ! Zahlcené špatnou muzikou a reklamou. Dříve interpret musel radiu zaplatit, aby ho hráli. Dnes je vše naopak !
monte

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od monte »

Radio Luxemburg je hodnota, která trvá

Přiznejme si, snad trochu neskromně, že rozhlas je mocné medium. Před sametovou revolucí přinášela informace o dění za železnou oponou a o drolícím se socialistickém systému hlavně západní rádia jako Svobodná Evropa a Hlas Ameriky. Významnou úlohu v zemích střední a východní Evropy ovšem hrála i stanice, která nevysílala politické komentáře a informace o životě na západě. Jmenovala se Radio Luxembourg.

Radio Luxembourg se dalo chytit na střední vlně - nejdřív 1191 a od 50. let na vlně 208 metrů. Mluvila anglicky, německy a francouzsky. Její vysílání trvalo skoro 60 let. Pro západní svět to byl zcela nový druh rozhlasového programu. Rockové rádio, které ještě v Británii ani jinde nikdo neslyšel. Nejnovější desky se z Londýna do Lucemburku vozily letadlem. Pro státy východního bloku to bylo po válce jedno z mála spojení se světovou moderní hudební scénou. Byl to jeden ze symbolů svobody.

Ani sama tato stanice si tehdy asi přesně neuvědomovala, jakou roli v životech Východoevropanů hraje. Vlastníka tohoto rádia společnost RTL proto překvapil zájem médií z postkomunistických států o historii této stanice.

"Upřímně řečeno ano, protože ve stejnou dobu se na nás obrátilo několik médií z Polska a také od vás a chtěli mluvit o historické úloze Radia Luxembourg. Chtěli najít tehdejší moderátory. Udivilo nás, jak v lidech povědomí o této stanici přetrvává. To nám potvrdilo, že to je stále známá značka. Hodnota, co trvá," řekl mi zástupce ředitele sekce vnější komunikace RTL Oliver Fahlbusch. A ještě se pochlubil.

"Minulý rok dokonce pořádal zdejší polský velvyslanec recepci, aby poděkoval Radiu Luxembourg za příspěvek ke svobodě a k šíření kultury i za železnou oponou," řekl.

Ano, Radio Luxembourg se poslouchalo zvláště v Československu, Polsku a východním Německu. Jedním z těch, kteří v něm posluchače oslovovali od roku 1979, byl i bývalý americký voják z posádky ve Frankfurtu Benny Brown. Na lucemburském rádiu RTL vysílá dodnes ve všední dny večer. I o třicet let později z něj skrz rozhlasové přijímače srší proud energie a optimismu. Uvědomoval si tehdy na počátku 80. let, jakou je Radio Luxembourg pro posluchače v socialistických zemích ikonou?

"V jistém ohledu ano. Věděli jsme, že máme velmi výkonný vysílač středních vln v Marnachu. Přes milión wattů. To nám umožňovalo zasáhnout i posluchače v Československu, Polsku a na východě Německa. Od lidí jsme odtamtud dostávali i dopisy. Když jsem si některé z nich četl, říkal jsem si: 'Ty jo, to je úžasné. Ti lidé nás tam poslouchají.' Psali nám lámanou angličtinou. Angličtinou, kterou se naučili z rádia. To bylo zkrátka něco. Bylo to hodně povzbuzující," vzpomínal Benny Brown.

Pro lidi za železnou oponou jste byli naopak povzbuzením vy, opětoval jsem Bennymu Brownovi poklonu. Mohli jste jim dát nějak najevo, že o nich víte? Že jejich dopisy dorazily?

"Věděli jsme, a byla to i strategie společnosti RTL, že nemůžeme moc troubit do světa, že máme posluchače ve východní Evropě. Šlo o jejich bezpečnost. Nemohl jsem říct 'Díky těm nebo oněm posluchačům v Praze', protože bych je dostal do problémů. Měli jsme dovoleno je pozdravit jménem, ale nepoužívat žádná příjmení a adresy," přiblížil Benny Brown.

Z té doby mám na Radio Luxembourg jednu vzpomínku. Když moji rodiče na konci 70. let pořídili první kazetový magnetofon a doma jsme jej zkoušeli, myslel si můj tehdy skoro 80letý dědeček, že je to nové rádio a radil nám: "Chyťte tam Luxembourg, tam hrajou príma šlágry." Věděl, o čem mluví.

Radio Luxembourg 208 definitivně ukončilo vysílání z pozemních antén na konci roku 1992. Nastupovaly jiné komerční projekty.

Moderátor Mike Hollis tehdy 30. prosince 1992 děkoval jménem všech tehdejších i předešlých pracovníků Radia Luxembourg posluchačům a věřil, že jejich "Laxík" zůstane hluboko v jejich vzpomínkách. Stalo se. A slušelo by se říct: My vám také děkujeme.


Radio Luxemburg je hodnota, která trvá :Autor: Pavel Novák
monte

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od monte »

Už mne chápete, není rozhodující, jestli zesilovač je osazeny YX kondenzátorem nebo prostorem a já nevím ještě čím. V hudbě je podstata všeho :thumbup: :clap: .
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od noaid »

"Věděli jsme, a byla to i strategie společnosti RTL, že nemůžeme moc troubit do světa, že máme posluchače ve východní Evropě. Šlo o jejich bezpečnost. Nemohl jsem říct 'Díky těm nebo oněm posluchačům v Praze', protože bych je dostal do problémů. Měli jsme dovoleno je pozdravit jménem, ale nepoužívat žádná příjmení a adresy," přiblížil Benny Brown.
Přiznám se, že "Laxík" jsem nijak neposlouchal, byl pro mne spíše symbolem komerce (asi jako dnes Evropa 2) a pro puberťáka tudíž nezajímavý, pro mne i další z mého rockově-jazzového okolí byl v 70.letech symbolem kvality z těch mi dostupných rádií spíše Větrník na Vltavě či polská trojka, kde se vysílala kompletní alba k nahrání. Přesněji poslouchal jsem RL jen kolem roku 1976, a to hlavně půlhodinku 19:00-19:30, kdy se běžely žádosti o dopisování.
Párkrát jsem na zveřejněnou adresu odepsal, párkrát jsem napsal přímo do Laxíku, ale nic... Pak jsem napsal jedné Belgičance, ta mi odepsala, že by mi mohla přednostně zařídit odvysílání mé adresy, souhlasil jsem... a stalo se ! :D
Do schránky mi začaly chodit dopisy z celého světa, s mnoha z nich jsem si pak pár let psal. Nedovedl jsem ale pochopit, jak se k mé adrese dostala holka až z jihoamerického Surinamu :?: Tam snad signál nedoletěl, to muselo být písemnou formou.
Nikdy jsem s tím neměl žádné problémy, přestože jsem to nijak nikde netajil a ve schránce jsem míval i několik dopisů denně. U žádného jsem si nevšiml, že by byl nějak otevíraný, což mne hodně zajímalo, jen jednou jeden tlustší balíček měl nastřiženou obálku, kudyma někdo nahlížel dovnitř. Když jsem po pár letech viděl při práci na poště, kolik dopisů k nám chodí ze západu každý den jen do našeho města, tak jsem pochopil, že to s tou cenzurou opravdu nemohli stíhat.

Adresu znám dosud nazpaměť:
"Rejdijou Laxmberg píoubox tůoueit braslz and detzinbeldžm!!!!"
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od pajuna »

Ja jsem Radio LUX poslouchal casto v obdobi realneho socialismu, i kdyz prijem nebyl uplne vzdy LUXusni.
Jestli pamatujete scenu ze znameho filmu, kde Dejdar dela caru nozem na starem radiu, tak to bylo obdobne tomu na kterem jsem poslouchal (je i v jine sekci tady). Ja nemusel delat caru, protoze jeden ze sviticich obdelnicku byl Luxembourg.
Dalsi zajimavou stanici byla i Vltava, kde Vetrnik probihal leta. Obcas k nam na sever doletl signal i z Bayern 3.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
monte

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od monte »

Noaid píše, Přiznám se, že "Laxík" jsem nijak neposlouchal, byl pro mne spíše symbolem komerce (asi jako dnes Evropa 2) a pro puberťáka tudíž nezajímavý. Neberu Ti tvé hudební zaměření, ale v 60-70 letech nebyla komerce, jak ji možná chápeme dnes. Vše bylo o talentu a hudební dřině. Tenkrát si většina top uskupení, interpretů tvořila hudbu sama a mnozí hráli za měsíční mzdu. Hráli a hráli, protože hudbou žili. Dnes není nikdo schopen složit píseň, jako třeba Země vycházejícího slunce. Nazval bys ji komercí ?
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od noaid »

Možná komerce není nejvhodnější slovo.
V době, kdy jsem to slyšel já, v 70. letech, se tam hrál jen na tehdejší poměry popík, 60. léta byla obecně jiná, všude a ve všem, pak byl zlom. Nebo myslíš, že RTL hrálo v 70. letech a později Led Zeppelin, Black Sabbath, Yes, Jethro Tull, Dylana, Zappu, Pink Floyd, Weather Report,, C. Coreu, Santanu, Garbarka apod. (to jsem tehdy v 15-18 letech poslouchal já)? Kdepak, byla to jen obdoba dnešní komerčních rádií. Fakt neznám nikoho z mládí, kdo by to nějak víc poslouchal, navíc s tím škvrčivým zvukem a množstvím neustále se střídajících znělek prošpikovaných kratičkými úryvky skladeb apod. Leda ten, kdo neměl jiné zdroje hudby, to chápu, já v tom ale fakt nikdy nic neviděl. Popularita RTL se traduje asi spíše z dřívějších dob, z 50.-60.let.

Že se ale tehdy skládaly kvalitnější melodie v rocku i v popu, s tím s tebou naprosto souhlasím.

Tady si lze i ledasos poslechnout.
http://offringa.nl/radioluxembourg.htm
http://www.208itwasgreatradioluxembourg.co.uk/
http://www.rtl208.de/
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od noaid »

Já v 16ti místo Laxíku poslouchal Zappu a Santanu či Garbarka z LP na tomhle :-)
ObrázekObrázekObrázek
http://www.repromania.net/tesla/ruzne-v ... udio-1.php
Nebylo to sice přímo moje (doma jsem měl vše od gramofonu, přes zes. po repro jen vlastní DIY výrobky), ale měl jsem to k dispozici každý pracovní den odpoledne vč. sbírky mnoha set LP, z nichž kteroukoliv jsem si mohl také přímo nahrát domů rychlostí až 19cm/s na mgf.
Proto taky šel možná Laxík mimo mne a mé kámoše...

Bože, už je to 40 let... :sad:
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
monte

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od monte »

Prní vlny radia Laxik jsem začal vstřebávat někdy kolem roku 1968 díky invazi. Bylo mi deset a na lampovém radiu. Už nevím přesně kdy rodiče koupili tranzistorák , byl velký a měl i anténu . Poslouchal jsem hlavně v noci pod peřinou. O sedm let později teprve nastoupilo u mne VKV a tuner Prometheus, ale Slušovice jsou v údolí, tak příjem čehokoli byl velmi složitý. Ono ve městech byly podmínky daleko lepší, já bojoval skoro sám a vydržel. Ostatní z mladých let u nás nic, vůbec nic. Dnes jen chlastají a hledí jako sova do baně :lol: .

Minulý týden mne navštívil v obchodě mladší pán, ani jsem nevěděl kdo to je. Tak jsme se rozpovídali a byl jsem udiven, že mne zná. Vzpomínal, jak jsem prodával vinyly :thumbup: . Ani jsem nevěděl, že jsem byl tak populární. Asi ano, neboť jsem měl i složku u STB, jako nepřítel státu. :lol:
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od boxer »

Nechci nijak popichovat,ale já v těch letech napsal "jeden jediný " dopis a už jsem měl problém. Tedy hlavně rodiče.

Jaxitaxi mě moc nevychází,že by si nikdo nevšímal kvant dopisů ze západu. Ale ....
Uživatelský avatar
Mamut
Příspěvky: 296
Registrován: 29 pro 2010 23:09

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od Mamut »

Já sem poměrně mladej, takže ta doba co o ní hovoříte se mě nějak míjí. Ve svých nácti-let sem však měl v radiu u nás tenkrát oblíbený, především tvrdými rockery pořad Gung-Ho. Uváděl ho Petr Hanzlík, pozdější majitel stejnojmenného CD shopu.

Metalisti určitě nezapomenou na počáteční znělku tohoto pořadu http://www.youtube.com/watch?v=7jAeZCUBVyA
Sláva bustrovanejm kytarám a rychlejm bicím!!!!
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od noaid »

Boxer
Asi jsi měl smůlu. Možná byl problém v adrese, nebyla to žádost o azyl? :-)
Můj celkem kvalifikovaný odhad je, že přes poštu Praha 120 (zahraničí) šlo řádově tak 5 000 - 15 000 dopisů a pohlednic denně jedním směrem, balíků nevím kolik, ty jsem neviděl, fakt si nedokážu představit, že by je četli všechny a pak zase pečlivě zalepili. To se dá dělat jen namátkově případně u konkrétních osob či adres.
To dnes už jsou v běhu mnohem sofistikovanější systémy, které kontrolují, co kdo říká či píše, díky voice recognition zcela automatizovaně, a umožňují kontrolu v mnohem větším měřítku. Nejen tajné služby, i takový youtube dekóduje, co za hudbu je v uploadovaném videu a co natočené osoby říkají. Zcela automatizovaně (viz automatická tvorba titulků k videu) a Google pak ty i jiné informace předává na vyžádání policii (desítky tisíc případů ročně). Naštěstí na západě zatím snad doufejme jen u kriminálních případů, ale v Číně udává i politické odpůrce režimu, když to sype.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od boxer »

Smůlu? No nevím. Dopadli tak tenkrát všichni kluci,co jsme tenkrát psali. Byla jsme scházející se parta čítajících proměnlivě od 10 do 15 kusů.

7 nás tenkrát napsalo a všech 7 bylo "zviditelněno". A o azyl v té době (myslím tím svůj věk), jsem tedy nepsal.
Ale to je stejně dnes už jedno.
monte

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od monte »

Oni měli nějaký systém, ale myslím v celku k ničemu. V osmdesátých se vše už hroutilo a byli i slušní lidé, kteří systém sabotovali. Pamatuji jak jsem posílal v knihách třeba i tisíc marek, kupodivu vždy došly. Balíky velké, ale byly pod rentgenem víc. Odesilatel nikdy nebylo moje jméno a střídal jsem pošty.

Jak píše Noaid, to co se děje, začíná dnes, nemá obdoby. Ztrácíme svobodu za zástěrkou terorismu, kriminality v nebývalé míře. Je to pár let jsem v Otrokovicích zaparkoval na zákazu, šel jsem do lékárny, bolela mne hlava. Za měsíc mi přišel dopis, foto a nevěřili byste. Tolik paragrafů, byl jsem obviněn ze spáchání trestného činu :lol: , dle právního oddělení úřadu. Za jejich práci a pokutu jsem zaplatil 1200,- Czk. Byl jsem rozhodnutý jít k soudu, ale právník mi to rozmluvil. Kvůli pár stovkám, kašli na ně. Dnes s odstupem času, kdoví kdo tam sedí z bývalých dob atd., jsem se měl bránit !

Jdu si raději pustit, Duran duran/Duran Duram :thumbup:
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od boxer »

Duran Duram

No jen aby z toho nebyl Durman.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od pajuna »

Jeste ze se Montemu nepovedlo napsat "Durak, Durak", to by mohlo vypadat jako politicka provokace :lol:....Takove uvolnujici se velikonocni pondeli ;)
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
monte

Re: Radio Rock (Piráti na vlnách)

Příspěvek od monte »

Pajuna, krucinál, jak si to uhádl. Chtěl jsem napsat durak :lol: , ale pak by tady byla hromada lidí opět nas... :lol: . Hned první skladba je velmi výstižná, cvakání uzávěrky :thumbup: :clap: .
Odpovědět