Placebo efekt

Zajímavé internetové stránky, tipy na výhodný nákup, časopisy apod..
Odpovědět
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Placebo efekt

Příspěvek od PetrJ »

Pan doktor Koukolík vykládá o v hi-fi často zmiňovaném placebo efektu: http://www.youtube.com/watch?v=GoW_IC5rMWw.
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Placebo efekt

Příspěvek od noaid »

Koukolík je velmi chytrý chlapík, jeden z těch, kteří umí věci podat.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
monte

Re: Placebo efekt

Příspěvek od monte »

Děkuji PeptrJ :clap: :clap: :clap:
monte

Re: Placebo efekt

Příspěvek od monte »

Dokonce mám přímo doma jeden příklad z možných, neměl bych ho psát. Manželka před třinácti léty těžce onemocněla a díky informacím na netu, jsem zakoupil psa Benjiho. Jedná se o nevyléčitelnou nemoc atack RS. Pes u ní hodiny lehával s hlavou na břichu. Atack se navrací v cyklu tří let, a následky byvají nepohyblivost (vozíček), další smrt, hlavně u mužů. Zatím se ji po tolika letech atack nevrátil.

Benji http://hifi.duoduo.cz/viewtopic.php?f=24&t=7
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: Placebo efekt

Příspěvek od PetrJ »

Odkaz jsem zde umístil hlavně proto, aby bylo zřejmé, že i efekt placeba má své limity. Ani v hi-fi se nedá použít automaticky, bez rozmyslu a bez praktických zkušeností pod všechno, co zrovna dnes ještě není podloženo vědeckým zdůvodněním a "nelíbí" se technikům. Psychika jistě hraje velkou roli, ale pokud to doma nehraje podle vašich představ, tak se třeba můžete postavit na hlavu, ale spokojenost se nedostaví...
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 893
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Placebo efekt

Příspěvek od NA-Noble Audio »

monte,
to jsou zároveň velmi smutné i povzbudivé věci. Píšeš před třinácti lety.... tak to se blíží smutná událost, velká plemena tu déle nebývají :sad:
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
monte

Re: Placebo efekt

Příspěvek od monte »

Benji má dnes málo přes deset roků. Před rokem Benji strávil Silvestr a Nový rok na operaci, asi pět hodin. Někdo na něho hodil petardu a z prudkého vytočení se mu utrhl žaludek. Nedávno jsem viděl film, psi ve smečce nemocného psa přilehnou. Jako spíše technický typ, jsem na harakiri nikdy nevěřil. Jenže i doktoři jsou z toho pav, nemoc byla v tunelu na sto procent potvrzena. Benji dostane i žulový pomník. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: Placebo efekt

Příspěvek od PetrJ »

monte píše:Dokonce mám přímo doma jeden příklad z možných, neměl bych ho psát. Manželka před třinácti léty těžce onemocněla a díky informacím na netu, jsem zakoupil psa Benjiho. Jedná se o nevyléčitelnou nemoc atack RS. Pes u ní hodiny lehával s hlavou na břichu. Atack se navrací v cyklu tří let, a následky byvají nepohyblivost (vozíček), další smrt, hlavně u mužů. Zatím se ji po tolika letech atack nevrátil.
Tohle ale není příklad placeba - a to je samozřejmě jen dobře, protože placebo efekt neléčí, jen potlačuje uvědomění si negativ (fyzické příznaky jsou stále stejné, jak zmiňoval doktor Koukolík). A to jen u někoho, do určité míry a obvykle jen krátkodobě. A ať už je vysvětlení účinku jakékoliv, hlavní je, že to opravdu funguje - a já jen můžu popřát, ať to tak už zůstane.
Odpovědět