Nově vydávané vinyly

Vše o kvalitě vydavatelství, nahrávek i nosičů (CD,SACD,DVD,Bluray,Vinyl).
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Nově vydávané vinyly

Příspěvek od dvader »

Jak je to vlastně se zvukovou cestou vinylů současných nahrávek?
Dnes přeci studia drtivě nahrávají digitálně, ne? Takže hi-res primární nahrávku masteringem upraví pro parametry desky, D/A konvertují a pak vylisují...
Když se bude prodávat i ten hi-res záznam a budu mít v sestavě kvalitní D/A převodník, tak musí být výsledný zvuk výrazně kvalitnější než ten z vinylů, ne?

Pokud by se nahrávalo primárně analogově, tak už to tak jednoznačné být nemusí - ale to nevím, jestli se vůbec dneska dělá...
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od tujatuja »

Problém je v tom, že (1) high res. záznam je nabízen ve značně omezené míře a tak to i dlouho zůstane, protože vydavatelé ani posluchači nemají zájem, a (2) vinyl je vinyl! :lol:
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od dvader »

O malé šíři Hi-Res nabídky samozřejmě vím a ptal jsem se na 2 jiné věci...
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od Dieter Burmester »

dvader píše: 26 pro 2020 21:12 Když se bude prodávat i ten hi-res záznam a budu mít v sestavě kvalitní D/A převodník, tak musí být výsledný zvuk výrazně kvalitnější než ten z vinylů, ne?
Ne.
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od dvader »

Proč?
Quentin

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od Quentin »

Dieter Burmester píše: 30 pro 2020 18:41
dvader píše: 26 pro 2020 21:12 Když se bude prodávat i ten hi-res záznam a budu mít v sestavě kvalitní D/A převodník, tak musí být výsledný zvuk výrazně kvalitnější než ten z vinylů, ne?
Ne.
:razz:
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od Dieter Burmester »

dvader píše: 30 pro 2020 19:03Proč?
No protoze vinyl mastering pocita se vsemi atributy mech. zaznamu pri rezani a prehravani.

Priklad: “seriznes” to na vejskas, protoze vis, ze jinak by to neslo vyrezat, ale taky vis, ze to zkresleni pri prehravani tam ty vejsky zase vrati. Ale v digitalni domene bys to seriznute na vejskach urcite poslouchat nechtel.
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od dvader »

Takže když D/A procesem při masteringu pro vinyl lze kvalitně převzat výšky, tak v kvalitním D/A převodníku to udělat nejde?!?

A to znovuvyrobení výšek pomocí zkreslení při přehrávání - to je myšleno jako vtip? :lol:
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od Dieter Burmester »

Koukam, ze tebe bude lepsi i nadale ponechat v nevedomosti :roll:
Dieter Burmester
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od aretax »

Digitálne sa nahrávalo už v 70-tych rokoch. Aj ja mám doma veľa pôvodných, digitálne nahraných LP. Princíp zvuku LP však je v niečom inom, nie iba v samotnej nahrávke. Nechce sa mi tu vysvetľovať a rozpisovať, zhrnul by som to nasledovne: princíp LP je práve v "analógovom" prepise záznamu na LP a následnom analógovom prehrávaní.
Čo sa týka faktu, že niektoré "vydavateľstvá" vyrábajú LP z bežných CD nosičov ani netreba komentovať. Jednoducho sa nesmieš "ulakomiť" na lacné LP (ako ich napr. ponúkajú na burze vo Viedni). Kvalitné LP sa aj naďalej robia z pôvodných master pásov, teda z pôvodných originálnych záznamov.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od dvader »

No ale tyto předpoklady tu uvádím hned od začátku... stačí si pořádně přečíst první příspěvek.

Tedy znovu a polopatě - např.:
1. Nahrávka vznikne v digitálním nahrávacím studiu rovnou do formátu 192/24.
2. Master záznam má tedy kvalitu 192/24 a ten se za prvé bude prodávat jako digitální soubor ke stažení (ev. může být uložen na DVD-A) a za druhé se z něj vyrobí master pro výrobu vinylu.
3. Přehrává se na sestavě, kde jsou 2 vstupní zdroje - gramofon a D/A převodník

Při přehrávání Hi-res záznamu přes D/A převodník dochází ke „zkreslení“ (zde používám toto slovo obecně pro všechny možné odlišnosti zvuku od master originálu) pouze v tom D/A převodu a záleží na kvalitě převodníku, jaký bude výsledek (během cesty od masteru k posluchači je zachována plná dynamika, rozlišení, frekvenční rozsah separace kanálů tak, jakou má 192/24 záznam).

Při přehrávání vinylu dochází ke „zkreslení“ v těchto místech:
a. v D/A převodníku před výrobou vinylového masteru
b. při výrobě vinylového masteru (nutnost ořezat hloubky, výšky, nižší separace kanálů nižší dynamika atd.)
c. při výrobě vinylu (mechanické vlivy a nepřesnosti při řezání a lisování)
d. při přehrávání vinylu (mechanické vlivy a nepřesnosti při snímání záznamu přenoskou)
e. při RIAA ekvalizaci/konverzi

D/A konverze v domácím převodníku a v převodníku v bodu a. může znamenat shodné „chyby“, pokud se použijí převodníky obdobné kvality.
Body b. až e. lze pečlivým procesem a kvalitními komponentami minimalizovat, ale principiální omezení zůstávají...

U vinylu se lze zcela jistě dobrat k pěknému zvuku, ale rozhodně ne dosažení vysoké věrnosti, tedy maximální shody výsledného zvuku s originálem.

Hezký článek zde:
http://www.audiodrom.net/cs/jak-to-vidi ... vek-vinylu
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od Dasta »

dvader,
Co je to věrný zvuk? Ty ho doma máš? Asi těžko, že.
Všechny tyhle teoretické debaty jsou úplně na nic.
Domluv si návštěvu s nějakým kolotočářem, poslechni, porovnej a potom můžeme diskutovat.
Uvedu příklad.
Oblíbený titul, zde na fóru je "The Game" od skupiny Queen na nosiči DVDaudio. Mnoha lidmi je zrovna tato nahrávka prezentována jako reference digitálu, na kterou už nic nedosáhne.
Toto DVDaudio při porovnání s prvním anglickým vydáním na lp. pobledne. Zpěv na DVDaudio zdaleka není tak hladký, v některých momentech nabírá až k agresivnosti, z celé nahrávky je oproti lp znát jistá míra komprese.
Pokračovat můžu i na jiných titulech, ale nemá to cenu, chce to poslechnout, názor si udělá každý sám.
Článek, který jsi postnul je jistě velmi zajímavý, nicméně je to soubor názorů přítomných odborníků, pro mně z článku vyplývají dvě věci
1Vinyl si nevede vůbec špatně.
2.To co já nasbíral za padesát let, co se věnuji reprodukci z gramofonových desek,
může si příznivec digitálního streamu stáhnout během jednoho víkendu, možná i zadarmo.
To je potom ta správná věrnost.
Je mi to k smíchu.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od dvader »

The Game DVD-A mám.
Ale to není zrovna ten správný příklad, protože původní nahrávka je analogová...
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od Dasta »

Dobře, tak tedy "Brothers In Arms" od Dire Straits to je původně DDD.
Vinylová verze od MoFi 45rpm.je nepřekonatelná a máš na ní i bas, o kterém tvrdíte, že nelze na vinyl dostat.
Zda byl původní záznam proveden digitálně, nebo analogově by v podstatě mělo být jedno, to tvrdí zvukový inženýr a spolumajitel labelu Cheski Records David Cheski.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od terahera »

Dasta
Honzo,je zbytečné nekolotočáře přesvědčovat,škoda energie,radši si pust nějakou pěknou desku,to bude lépe strávený čas :angel:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od dvader »

Brothers In Arms mám na SACD a je to vynikající nahrávka.
„Chesky“ pánů si velice vážím, vědí co dělají a snaží se to dělat dobře... Jejich nahrávky jsou výborné.

Jinak já rozhodně neteoretizuji.
Hudbu poslouchám od předškolního věku, včetně klasiky a nejen reprodukovaně, ale i živou. Mám naposloucháno, jak co hraje, stavěl jsem si kdysi bedny i zesilovače, průběžně obměňuji sestavu. Teď jsem si např. dal k vánocům novou dražší přenosku. Mám cca 200 LP (většina je českých z mých mladších let před revolucí, ale několikrát do roka si koupím i nové, protože to kouzlo prostě má). Mám cca 800 CD, dohromady asi 100 SACD/DVD-A a nyní i okolo stovky koupených nahrávek v Hi-Res...

P.S.:
Teď jsem si zrovna pouštěl na vinylu krásnou desku Boba Marleyho, krásně se na mě otáčel a šklebil :mrgreen:
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od PítrsPraha »

dvader:
Tohle teoretizovani je opravdu k nicemu. Svou sestavu tajis... Mozna jen nemas dobrou analogovou vetev a proto ty mylne zavery. Domluv se s nekym, kdo ma, dohodni si poslech a rychle zmenis nazor ;-) .
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od dvader »

Sestavu tu mám uvedenou...
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od PítrsPraha »

Mne se nezobrazuje:
dvader.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od terahera »

dvader píše: 31 pro 2020 12:39 Sestavu tu mám uvedenou...
Mě se taky nezobrazuje
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od terahera »

Aha,tak vlákno jsem našel,asi tam :cool:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od Dasta »

Ještě jeden příklad.
IMG_20201231_133311.jpg
IMG_20201231_133425.jpg
Toto je cd Chesky Records, vydáno v roce 94 a považováno za zvukovou referenci v oblasti ženského vokálu.
IMG_20201231_133457.jpg
IMG_20201231_133601.jpg
Toto 2lp vyšlo letos, na značce Analogue Production Jako 45rpm.
Zvukový rozdíl ve prospěch vinylu, vůči cd, které je považováno za zvukovou referenci je dechberoucí.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od dvader »

Tohle by mohlo být zajímavé pro porovnání - to mám v Hi-Res 96/24 ...
A ten Hi-Res je běžně dostupný.
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od terahera »

dvader píše: 31 pro 2020 14:13 Tohle by mohlo být zajímavé pro porovnání - to mám v Hi-Res 96/24 ...
A ten Hi-Res je běžně dostupný.
A jsme zas u toho,záleží na jaké digivětvi hires pustíš,tak jak záleží,na jaké analogové větvi pustíš to lp.Jak digi,tak analogová větev potřebuje pořádně ošetřit,vymazlit,aby byl zvuk takový,jak píše Dasta-dechberoucí
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
RedBaron
Příspěvky: 265
Registrován: 10 zář 2013 14:19

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od RedBaron »

Teorie o tom, že vyškrabáním digitálního záznamu do kusu umělé hmoty a tím i přidáním několika dalších zařízení, kterými musí projít, se zvýší kvalita zvuku, je sice tajemná a zajímavá, ale myslím si o tom své.
SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od terahera »

Teorie o tom,že bys ty napsal někdy něco,co dává smysl,nebo z vlastní zkušenosti je tajemná a zajímavá,ale myslím si o tom své
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od terahera »

RedBaron píše: 31 pro 2020 16:33 Teorie o tom, že vyškrabáním digitálního záznamu do kusu umělé hmoty a tím i přidáním několika dalších zařízení, kterými musí projít, se zvýší kvalita zvuku, je sice tajemná a zajímavá, ale myslím si o tom své.
A ano,pokud ten kus umělé hmoty položíš na hifistolek,a nepřidáš několik dalších zařízení,jako je třeba gramofon,přenoska,phonopreamp,zesilovač,reprobedny atd,tak ti nic jiného,než jen teorie nezbývá,takže tím pádem už tvé příspěvky chápu
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od aretax »

Už sa tu o LP versus CD veľa napísalo. Aj v mojej zbierke mám prípady, že CD hrá lepšie, ako vinyl, je to skôr výnimka, ale posr.ť sa dá všetko. Je tu však jeden základný fakt: nie je možné porovnať ho.no s Pitralonom. Mám na mysli skutočnosť, že mnohí "priaznivci" CD a celkove digitálu (v tomto prípade Dvader a Red Baron) porovnávajú prehrávanie LP platní na lacných gramofónoch s digitálnymi prehrávačmi na podstatne vyššej úrovni. Veľa sa už písalo, že na to, aby vinylová vetva hrala lepšie, je potrebná podstatne väčšia investícia, ako do CD a ostatných digitálnych prehrávačov a taktoež je jej používanie oveľa náročnejšie. Ak si niekto kúpi CD prehrávač za niekoľko tis €, zapojí ho, založí CD a vytešuje sa zo zvuku. V prípade LP je k dosiahnutiu dobrého zvuku cesta podstatne náročnejšia ( pračka LP, kabeláž, phono predzosilňovač, samotný gramofón, jeho napájanie, zvoliť slipmat, nájsť vhodnú kombináciu ramienka a prenosky...) a potom samotné prehrávanie, ošetrenie LP pred jej založením, odmagnetovať a vyčistiť prenosku...
Na druhej strane aj medzi fandami vinylu sú dosť skreslené názory. Mnohí si myslia, ak si kúpia hocijaký lacný gramofón za 200 €, tak im bude hrať o niekoľko tried lepšie, ako CD prehrávač. Na záver iba toľko: z mojich osobných skúseností vyplýva, ak má vinylová sekcia hrať výrazne lepšie ako digitál, bude aj výrazne drahšia a to je iba začiatok jej "budovania".
Red Baron: Nič v zlom, ale podľa popisu zostavy, čo máš v nicku Ti gramofón absolútne nedoporučujem.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od aretax »

dvader píše: 31 pro 2020 12:18 Jinak já rozhodně neteoretizuji.
Hudbu poslouchám od předškolního věku, včetně klasiky a nejen reprodukovaně, ale i živou. Mám naposloucháno, jak co hraje, stavěl jsem si kdysi bedny i zesilovače, průběžně obměňuji sestavu. Teď jsem si např. dal k vánocům novou dražší přenosku. Mám cca 200 LP (většina je českých z mých mladších let před revolucí, ale několikrát do roka si koupím i nové, protože to kouzlo prostě má). Mám cca 800 CD, dohromady asi 100 SACD/DVD-A a nyní i okolo stovky koupených nahrávek v Hi-Res...
Určite neteoretizuješ. Kde sa ja s mojimi úbohými skúsenosťami a zbierkou LP a CD na Teba "hrabem"...Dokonca si aj "niekoľko ráz do roka" kúpiš LP. To Ti môžem iba závidieť (dokonca aj novú prenosku, a ešte k tomu drahšiu...)...Že by si nám Tvoju zostavu, ako aj novú, drahšiu prenosku predstavil?
Bolo by zaujímavé vedieť, o čom to stále "meleš".
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od PítrsPraha »

terahera píše: 31 pro 2020 17:46 Teorie o tom,že bys ty napsal někdy něco,co dává smysl,nebo z vlastní zkušenosti je tajemná a zajímavá,ale myslím si o tom své
:lol: Joj, ta sedla :thumbup:
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od Mark Levinson »

Trochu mne překvapuje jak jste se do Dvadera pustili a argumentace přešla skoro do osobní roviny včetně ironických poznámek a to jen proto, že si dovolil napsat, že cosi jako HiRes by mohlo hrát lépe než vinyl? A navíc od člověka, který je sám vlastníkem gramofonu, tak je to kacíř! Vždyť je to jen teorie o které by se dalo diskutovat. Asi nejlepším argumentem je poslechová seance u kvalitní vinylové větve a zároveň i digitální větve včetně stejně kvalitních nahrávek jak na vinylu, tak i na nějakém nosiči HiRes (DVD-A/SACD). Tato praktická zkušenost by mohla na mnohé odpovědět, tak pánové nebuďme na sebe hned od začátku roku hnusní.....
Mark Levinson
Quentin

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od Quentin »

Pokud by byl zájem, mohu udělat pokus:

:arrow: Nahrál bych na KORG v DSD stejnou skladbu z LP vs CD vs SACD (napadá mě Jacintha "Georgia on My Mind", vše vydané od Groove Note Records) a umístím sem odkaz...tak napište, jinak se s tím patlat nebudu :mrgreen:
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od dvader »

A to bys to nahrával přes mikrofon nebo linkově (např z pre-out na zesilovači)?

Pro mě to ale asi nebude... DSD64 bude málo, bude to raději chtít DSD128 a to já nepřehraji...
Každopádně díky za ochotu!

Já jsem zase ochoten zdarma poskytnout tu Rebeccu/Raven jako hi-res 96/24... a případně cokoliv dalšího. Mám toho celkem dost, akorát sem na fórum asi nějakou přílohu jako seznam nahrávek nedám, co?
Quentin

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od Quentin »

dvader píše: 01 led 2021 19:23 A to bys to nahrával přes mikrofon nebo linkově (např z pre-out na zesilovači)?

Pro mě to ale asi nebude... DSD64 bude málo, bude to raději chtít DSD128 a to já nepřehraji...
Každopádně díky za ochotu!

Já jsem zase ochoten zdarma poskytnout tu Rebeccu/Raven jako hi-res 96/24... a případně cokoliv dalšího. Mám toho celkem dost, akorát sem na fórum asi nějakou přílohu jako seznam nahrávek nedám, co?
Ne, přes mikrofon opravdu ne :lol: . Je tam link na ADC KORG DS-DAC-10R do formátu DSD 5,6MHz a nebo PCM 192 kHz/24-bit

Jsem to sem dal pro váhavé střelce...sice někdo by řekl, že to také není nejobjektivnější, ale už je to porovnatelné, protože by vše bylo převedeno z analogu zpět do digitálu...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od dvader »

Tak já bych byl pro to PCM...
Jsi schopen (aspoň zhruba) srovnat při nahrávání hlasitost, aby se to při přehrávání snadněji porovnávalo?
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od tujatuja »

dvader píše: 28 pro 2020 14:18 O malé šíři Hi-Res nabídky samozřejmě vím a ptal jsem se na 2 jiné věci...
Promiň, že jsem neodpověděl přímo, ale tvé otázky mi pŕipadaly tak naivní, že jsem netušil, že je myslíš vážně......

Je snad zcela nasnadě, že nahrávku pořízenou digitálně nelze nijak vylepšit převedením na vinyl. Lze ji však zmršit při převodu na uživatelský formát jak digitální (včetně hi-res), tak i analogový. Teoreticky však hi-res digitální uživatelský formát má šanci znít lépe než digitální záznam na vinylu, to je snad jasné, ne?

K čemu jsou mi ale teorie, když hudba, která mě zajímá, není v hi-res formátu dostupná? Stahování a ukládání hudby na HD mě vůbec nebere - pro uspokojení svých mrzkých sběratelských choutek potřebuji pevný nosič - a s vinylem je mnohem větší zábava než s digitálem! :smile:
Quentin

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od Quentin »

Tak tady je WAV 192kHz/24bit

Je to Jacintha, ale jiná skladba, aby šlo porovnat CD vs SACD vs Vinyl od stejného vydavatele.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od Mark Levinson »

Japexi, díky za Tvou ochotu. Měl jsem spíše na mysli nekompromisní porovnání obou formátů (vinyl x digitál) a to srovnání stejně kvalitní nahrávky od stejného vydavatele na stejné kvalitativní úrovni obou větví. Jako příklad uvedu např. Patricia Barber - Cafe Blue od MFSL vydáno na SACD a na vinylu 45 rpm, ale není podmínkou, může být i jiná nahrávka, ale pokud možno hodně kvalitní a od stejného vydavatele. Dále je důležitá srovnatelná technická úroveň aparátu obou větví, tedy v ceně gramofonu, ramena, přenosky a phono předzesilovače mít i CD/SACD přehrávač. Obě tyto cenově vyvážené větve napojit na stejný zbytek řetězce (kabeláž, zesilovač i reprosoustavy) a porovnat. Toto je dle mne objektivní porovnání formátů i když je ještě mnoho faktorů, které to mohou ovlivnit. Takto vyvážený systém má doma málokdo, většina lidí upřednostňuje jednu větev. Je to buď z úsporných důvodů nebo proto, že jsou přesvědčeni o tom, že digitál/vinyl je prostě lepší.
Navštívil jsem mnoho hifistů, kteří mají vinylovou větev i několikanásobně dražší než větev digitální, např. gramofon Michell Gyrodec SE, rameno SME V., drahou přenosku i phono a digitální větev zastupuje multiformátový přehrávač Oppo. Také opačný případ jsem zažil kdy v digitální větvi byl dělený CD/SACD player EMM Labs a pro vinyl byl určen nějaký základní model gramofonu ProJect včetně phono předzesilovače a přenosky (model si již nepamatuji). Pro objektivní posouzení zda je lepší vinyl nebo digitál jsou oba systémy nevhodné, ale kdyby se z obou systému vzalo to lepší, tak by to mohlo být zajímavé.
Co je lepší je opravdu těžko říci, slyšel jsem mnoho vynikajících systému s vinylem i mnoho vynikající systémů s digitální větvi. Teď jsem si uvědomil, že je zde hodně vlastníků Oppo, tak doufám, že jsem nikoho neurazil. Není to myšleno osobně, ale jen jako příklad, abychom si rozuměli. Snad je podstata jasná a nebude mne nikdo chytat za slovo.
Mark Levinson
Quentin

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od Quentin »

Já vím co jsi měl, Viktore, na mysli. Proto jsem udělal digitální nahrávku ze "zesilovaného" analogu. Je to všechno od jednoho a toho samého vydavatele Groove Note (rok vydání je označen v názvu souboru). Nahrál jsem z výstupu TAPE z Luxmana převodníkem KORG při stejném nastavení (DSD 1bit 5,6MHz) Takže pokud jsou nějaké nuance na stejném SACD/CD playeru při přehrávání CD a potom jiného SACD a následně porovnané s ničím menším, než mou analogovou větví :angel: , měly by být zaznamenány na té digitální nahrávce.
Bohužel, jinak, krom nějakého nahrávání mikrofony, to ve virtuálním prostoru nejde zprostředkovat :-?

Zvolil jsem právě Groove Note a Jacinthu, protože toto mám na 3 různých médiích. Zmiňovanou Patricii Barber - Cafe Blue mám jenom na vinylu, na SACD mám un-mastered, a to zrovna není vhodné porovnávat.
PS: pokud to bude potřeba, mohu popsat do posledního "drátu" celou trasu od zásuvky :mrgreen: . Mimochodem Groove Note považuji za lepší etalon kvality, než slavnější MFSL. Pro představu přikládám i booklet, kde je popsáno na čem, čím a jakými kabely propojeno...a pro zajímavost dokonce kdo Jacinthu učesal :razz:

.
IMG_8412.jpg
IMG_8413.jpg
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Nově vydávané vinyly

Příspěvek od Mark Levinson »

Honzo,
celkem tomu rozumím, i nahrávka by vyhovovala, ale já nechci poslouchat vinyl z digitálu. Já bych chtěl porovnat vinyl proti SACD v původním řetězci bez nějakých převodů a nahrávání, tak jak jde od jehly až po reproduktor. Myslím si, že jedině takto lze objektivně porovnat klady a zápory obou formátů.
Mark Levinson
Odpovědět