Porovnávání formátů

Vše o kvalitě nahrávek i nosičů (CD,SACD,DVD,Bluray,Vinyl).
Mark Levinson
Administrátor

Porovnávání formátů

Příspěvekod Mark Levinson » stř 27. srp 2014 15:56:22

Na zítřek se rýsuje zajímavé poslechové porovnání formátů (i když se nejedná v pravém smyslu slova o formáty), jen aby mne někdo nechytal za slovo. Porovnávat by se měla nahrávka Herbie Hancock - Head Hunters vydaná na SACD, K2HD, Blu Spec 2. Poslech bude proveden na neutrální půdě na špičkové aparatuře za účasti několika posluchačů.
Mark Levinson

Odar

Re: Porovnávání formátů

Příspěvekod Odar » stř 27. srp 2014 16:06:52

Tak sa tesime na vysledok a report z porovnavacky. Cosi podobne pred par rokmi robil Ketos v BA na HES (vinyl, CD, HiRes).

BTW snad je ta nahravka od 1 vydavatelstva, lebo ak nie, tak je porovnanie skreslene masteringom daneho nosica a porovnavaju sa vlastne 3 rozne veci O:-)

Odar

Příspěvekod Odar » sob 30. srp 2014 11:36:02

Mark, ako to dopadlo? Bude nejaky report? :ymdaydream:

Mark Levinson
Administrátor

Příspěvekod Mark Levinson » sob 30. srp 2014 11:52:37

Odar píše:Mark, ako to dopadlo? Bude nejaky report? :ymdaydream:

Report bude, neměl jsem včera vůbec čas, až dnes. Veřer nebo zítra dopoledne písnu ;)
Jen k těm vydavatelstvím, měli jsme štěstí vše je vydáno u Sony Music, což jsem dopředu nevěděl.
Mark Levinson

Mark Levinson
Administrátor

Příspěvekod Mark Levinson » ned 31. srp 2014 12:06:58

Na úvod musím napsat, že jsme poslechový test nechtěli postavit jako válku formátů, ale porovnat si co je po zvukové stránce nejzdařilejší a ujasnit si kterou verzi Herbie Hancock - Head Hunters si pořídit domů. Kromě zmíněných formátů SACD, K2HD, BluSpec 2 (vše od vydavatelství Sony Music) jsme měli ještě k dispozici HiRes data ve streameru Pioneer.
Poslech se uskutečnil v High End studiu Navrátil v Havířově na nejvyšších modelech značky Luxman, sloupové repro Sonus Faber a propojení zprostředkovala značka Siltech. Především zdroj byl excelentní player Luxman D-08, který je výborný jak na CD, tak i na SACD. Ještě musím napsat, že levný streamer Pineer (cca 15.000,- Kč) byl propojen digitálně s playerem D-08 a používal tak jeho převodník. Nutno dodat, že streamer byl mimo náš zájem, ale když byla ta možnost se stejnou nahrávkou, tak jsme si řekli proč ne.
První co jsme slyšeli byla nahrávka HiRes ze streameru, po tom jsme vložili BluSpec 2 a hned po prvních úsecích bylo jasné, že placka má více detailů a lepší prostor. Streamer měl zvuk plochý s menším objemem detailů (jako by mírně pod dekou), rozdíl nebyl propastný, ale jasně slyšitelný. Potom jsme vložili K2HD, to bylo ještě lepší. Zvuk měl drajv, byl jasnější bez deky, plný detailů, které byly zřetelnější a s velkou dynamikou. Po vložení SACD, které bylo nahráno tišeji (museli jsme upravovat hlasitost) jsme na první dojem měli pocit, že není tolik dynamické jako K2HD, ale zato bylo klidnější jako by bez stresu a zvuk byl celkově hladší hlavně na výškách. Vyzkoušeli jsme několik kol ukázek z různých skladeb této desky.
Z mého pohledu se jeví jako nejlepší SACD v těsném závěsu K2HD, které se zdá na první dojem lepší a efektní, ale po delším poslechu je znát vyšší hlasitost a dynamika až moc vysoká (na hranici agresivity), ale toto se jeví jen při bezprostředním srovnáním s SACD. Pokud by jste slyšeli nahrávku odděleně asi budete nadšeni. Toto platí o všech výše zmíněných nahrávkách včetně BluSpec 2, nic nebylo vysloveně špatné. Jen při přímém porovnání jsou slyšet ty rozdíly. I streamer nebyl špatný a kdyby to hrál jen stroj za 15.000,- Kč, tak jsem vysloveně nadšen, ale když si uvědomím, že hrál přes převodníky D-08 za cca 350.000,- Kč, tak to pro mne bylo opět zklamání.

V neposlední řadě může rozhodovat i cena media:
BluSpec 2. - 19,99 €
SACD - 26,99€
K2HD - 39,99€

2014-08-28 16.53.42.jpg

2014-08-28 16.54.36.jpg

2014-08-28 16.54.52.jpg

Na závěr bych ještě rád poděkoval Valdovi za jeho ochotu a čas na poslech, který překročil i otevírací dobu studia ^:)^.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Mark Levinson

miero

Příspěvekod miero » ned 31. srp 2014 13:10:34

(offtopic) Ten K2HD je dosť podozrivý... prezrel som si http://www.jvcmusic.co.jp/flair/e/k2hd/k2hd.html a nevidím tam nič čo by nasvedčovalo, žeby to bolo niečo iné ako doekvalizované CD.

Dieter Burmester

Příspěvekod Dieter Burmester » ned 31. srp 2014 13:37:36

Tak predne je potreba vedet, co to to K2HD vubec je...
Dieter Burmester

miero

Příspěvekod miero » ned 31. srp 2014 14:20:45

K2HD = CD + nejaká príručka pre zvukového technika ?

Zatiaľ nič čo by nasvedčovalo, žeby to malo byť v čomkoľvek lepšie než DVD audio, či Blue Ray.

Odar

Příspěvekod Odar » ned 31. srp 2014 16:23:58

Mark --> Pekne hracky :cool: Vdaka za report. Ten K2HD format je asi nejaky vymysel od JVC. Ako spravnemu hnidopichovi mi nie je jasna jedna vec. Dovolim si vytrhnut z kontextu to, co sa mi hodi (povodne znenie je vyssie, takze no problem):
Mark Levinson píše:Po vložení SACD, které bylo nahráno tišeji (museli jsme upravovat hlasitost) jsme na první dojem měli pocit, že není tolik dynamické jako K2HD
.
.
.
Z mého pohledu se jeví jako nejlepší SACD v těsném závěsu K2HD, které se zdá na první dojem lepší a efektní, ale po delším poslechu je znát vyšší hlasitost a dynamika až moc vysoká (na hranici agresivity)
Nemas nahodou DR analyzu oboch nahravok? Z vlastnych skusenosti ma v 99%-ach pripadov nahravka, ktora znie tichsie vyssi dynamicky rozsah, ako opacne. A ty to popisujes naopak. Nebolo to K2HD viac nabasovane? Vela hifistov hodnoti terminom "dynamickejsie" nahravky, ktore su viac nabasovane, pritom maju realne nizsi dynamicky rozsah. A ta unava (agresivita) by mohla suvisiet prave s tym, ze je to uz v limitacii (v niektorych pripadoch natvrdo "ufiknute"). Pri beznych "domacich" hlasitostiach nepostrehnutelne.

davidsound

Příspěvekod davidsound » ned 31. srp 2014 18:27:32

Je to tak. Alba s vyšším dynamickým rozsahem hraji méně nahlas.

Mark Levinson
Administrátor

Příspěvekod Mark Levinson » ned 31. srp 2014 18:53:29

OK, nevhodně použité slovo Dynamika mělo tam být spíše vybuzení nahrávky či přebuzení, ale nebudeme slovíčkařit, asi všichni pochopili co jsem myslel. DR analýzu nahrávek nemám a K2HD neznělo s větším důrazem na basovou složku.
Jen, aby tady nedošlo ke špatnému pochopení, K2HD je velmi zdařilá nahrávka a ty výtky jsou opravdu drobnosti patrné jen v bezprostředním porovnání s SACD, jak jsem psal výše.
Mark Levinson

pajuna
Administrátor

Příspěvekod pajuna » pon 01. zář 2014 12:45:44

Zajimave porovnani Viktore. Docela by me zajimalo, kdo se zucastnil.
Skoda ze jsem nebyl pobliz, donesl bych jeste stejny titul na "beznem" CD

http://dr.loudness-war.info/album/list? ... ad+hunters
1. Jadis DA88S MkII(KT120),McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,JMR Cantabile Sign,Pro-ject Debut III ES

Mark Levinson
Administrátor

Příspěvekod Mark Levinson » pon 01. zář 2014 18:49:28

pajuna píše:Zajimave porovnani Viktore. Docela by me zajimalo, kdo se zucastnil.
Skoda ze jsem nebyl pobliz, donesl bych jeste stejny titul na "beznem" CD

http://dr.loudness-war.info/album/list? ... ad+hunters

Jardo, to mne nenapadlo, že by jsi mohl dorazit. Kdybych to věděl, tak bych avizoval akci dříve. Běžné CD by jistě bylo zajímavé porovnat v této konkurenci, ale i tak to bylo zajímavé.
Proto jsem založil toto vlákno, abychom se mohli podělit o různé zkušenosti s různými typy nosičů a nahrávek. Pro mnohé to může být vodítkem jakou verzi potom zakoupit do své sbírky.
Mark Levinson

soundgarden

Příspěvekod soundgarden » sob 03. čer 2017 19:38:56

Výborné vlákno, Prosím pokračujte Dobré sa to číta :thumbup: mám CD aj SACD a je tam Veľký rozdiel
2017-06-01 17.28.27.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na “Nosiče-nahrávky a jejich kvalita”