Konečně pořádný surround

Vše o kvalitě vydavatelství, nahrávek i nosičů (CD,SACD,DVD,Bluray,Vinyl).
Odpovědět
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Konečně pořádný surround

Příspěvek od noaid »

Není to tak dávno, co se (téměř) všichni tady vysmívali většímu počtu kanálů než 2. Že kvalita nemůže mít víc než 2 kanály. :lol:

Doteď se používalo pro kvalitně nahranou hudbu 4.0, 5.0, 7.0, popřípadě i 5.1 či 7.1. To ale pořád ještě není pořádný 3D surround, tak se začínají prosazovat i systémy s výškovou informací. První komerční pokusy byly se systémem 6.0, kde 2 z kanálů byly vepředu nahoře, v tomhle systému mám pár nahrávek klasické hudby na nosiči DVD-A.
No a nyní se možnosti rozšiřují na systém 11.1 či 13.1 v profesionální praxi a trošku omezenější 9.1 až 10.1 pro kvalitní domácí audio. V tomto "home" systému se už prodává minimálně jedna nahrávka klasické hudby, další budou určitě následovat.
Kanály jsou označeny L, C, R, LS, RS, LH, RH, LSH, RSH. Takže 5x repro dole a 4x repro nahoře. Při nahrávání použit obdobný setup - 7 mikrofonů do kruhu směrovaných dolů a 4 mikrofony nahoru. Vše nahráváno v 24/352 a následně mixováno do 10 x 24/96.

Pro systém se počítá i s poslechem na sluchátka, patrně přes nějaký procesor převádějící signál x.y na binaurální audio.

V tomto formátu ale určitě nebude vydáván žádný recyklovaný elektronický odpad, ale špičkové akustické nahrávky pořízené špičkovou technikou.

A teď si představte to laborování s kabely !!! Hifistova noční můra!!!!!!!!!!!! Celkem 20 různých kabelů...

Obrázek

Obrázek
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od Dieter Burmester »

Buďte v klidu, Auro je ještě zlaté. Alespoň v porovnání s Dolby Atmos - míchat do toho film je fakt peklo ~x( Zajímalo by mě však, zda v tomto formátu chtějí opravdu vydávat muziku - Barco to nikdy neprezentovalo jako systém pro domácí zábavu (ale pouze pro kino).
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od noaid »

Ano, už jeden bluray s tímto zvukem vyšel, TrondheimSolistene - SOUVENIR u 2L. A Barco s tím počítá, jak jsem psal, pro kina 13.1, na doma 9.1, případně 10.1. Viz jejich stránky. http://www.auro-technologies.com/system ... ng-formats
Teď si ten bluray v klidu poslechnu, bohužel jen v 4.0 :sad:

Ten Atmos není pro lidi, až 64 kanálů je fakt masakr.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od Dieter Burmester »

Atmos ve skutečnosti 64 kanálů nemá, dělá se to švindlem ;)
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od noaid »

Zajímavý efekt - zvuková stopa v kodeku Auro-3D se v BD přehrávači jeví jako DTS HD MA 5.1. Tzn. že 4 horní kanály jsou tam nějak přidány tak, že je systém zpětně kompatibilní s dekodéry, které Auro-3D neumí.
Podobně jako DTS HD MA obsahuje jádro klasického DTS kvůli zpětné kompatibility. A podobně u Dolby True HD.
Ony ty kodeky jsou trošku jako Lego...
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od Dieter Burmester »

Tak se to většinou dělá. Ty kanály se ''sloučí'' s těmi nejpodobnějšími. Jak to hraje? Není tam nějaký problém s fází, nekroutí to ušiskama? :smile:
Dieter Burmester
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od Vlado222 »

No neviem ja som z tých multi kanálov nejako vyrástol. :idea: Mne stačia dva. Pre mňa je v tomto prípade menej viac.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od fox »

Jako oddechovka je multikanál moc příjemná věc. Včera jsem takto poslouchal poslední album Stevena Wilsona a moc se mi líbilo. Když se podaří dobrý mix, je to paráda. :thumbup:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od noaid »

Dieter Burmester píše:Tak se to většinou dělá. Ty kanály se ''sloučí'' s těmi nejpodobnějšími. Jak to hraje? Není tam nějaký problém s fází, nekroutí to ušiskama? :smile:
Nemyslím, že by to byl downmix, ty čtyři kanály navíc jsou tam asi nějak přimuxované a při přehrávání dekódérem, který to neumí, se příslušná data přeskakují. Čte se jen původní 5.1.
Při přepínání mezi stopou 5.1 a auro-3D jsem si nevšiml rozdílu. Ušiska to nekroutilo, standardní nahrávka v kvalitě 2L.
Vlado222 píše:No neviem ja som z tých multi kanálov nejako vyrástol. :idea: Mne stačia dva. Pre mňa je v tomto prípade menej viac.
Jeden zdejší zapřísahlý zastánce sterea nedávno prohlásil něco jako "To album hraje v multikanále na horších bednách mnohem lépe než ve stereu na špičkové aparatuře." A o tom to většinou je.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od Vlado222 »

Ja som bol zas kedysi zástanca multikanálu. Teraz keď mi stereo vie zahrať predozadný priestor, v ktorom sú hudobníci ppekne lokalizovaní, tak okolo seba nepotrebujem kopec búdiek. Stačia mi dve kvalitné búdy, ktoré hrajú čisto detailne, a verne vedia vykresliť spevákov (speváčkin) hlas.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od Dieter Burmester »

To je ta druhá možnost - buď se to přičte nebo vynechá. Pokud to nekroutí ušiskama, tak ty čtyři kanály jsou asi fakt vynechány, páč obsahují podobné informace a přičítat je nejspíš zbytečné. Jsem ale zvědavý, kdo si doma vybuduje setup podle představ Barca. Pár jedinců se asi najde :smile:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od fox »

Stevena Wilsona jsem poslouchal ve více formátech. Stereo na CD, vinylu, LPCM stereo 98/24 a multikanál DTS 98/24. Nejpřehlednější se mi zdál multikanál. Myslím, že stereo aparát nemám zas tak špatný. Předozadní prostor vykresluje velmi slušně.
Na kvalitní stereo ale nedám dopustit.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Konecne poradny surround

Příspěvek od noaid »

Dalsi release od 2L v Auro-3D 9.1 :
PHILHARMONIA ORCHESTRA - Vladimir Ashkenazy
REMOTE GALAXY by Flint Juventino Beppe
https://shop.klicktrack.com/2l/1001153

Bohuzel posloucham jen ve 4.0 ale i tak krasa.

Prvni release v A-3D byl
TrondheimSolistene - SOUVENIR
http://www.2l.no/pages/album/090.html

Ve vychodni evrope je zatim jedine kino s a3d a to v Lounech. Ze bych si to tam zajel prehrat?

http://www.nowatron.cz/cs/aktuality/aur ... dub-stage/
http://www.nowatron.cz/cs/prvni-zvukovy ... 0814daf34/
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Konecne poradny surround

Příspěvek od noaid »

Takovyhle rack se zesilovaci je v kine (presneji ceska orezana verze)
Obrázek

Pekne clanky na dane tema

hhttp://www.audiozone.cz/recenze/auro-3d-t20100.html
ttp://www.digitalnikino.cz/node/757

Michani zvuku v Dolby Atmos
http://youtube.com/watch?v=MoGE8R_YBI4
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Uživatelský avatar
RSC
Příspěvky: 206
Registrován: 20 lis 2013 16:45

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od RSC »

fox píše:Jako oddechovka je multikanál moc příjemná věc. Včera jsem takto poslouchal poslední album Stevena Wilsona a moc se mi líbilo. Když se podaří dobrý mix, je to paráda. :thumbup:
Pod to bych se také podepsal. Přestože uznávám stereo, má pětikanál své kouzlo, když je nahrávka povedená a bedýnky nejsou plastové výlisky. Já se pětky nevzdám... ;)
Marantz Premium, Tannoy Dimension TD12, Kimber Select, Groneberg Quattro Reference, Drawmer Master Clock
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od fox »

Některé nahrávky jsou tak vyumělkované, že působí až nepřirozeným dojmem. Pokud hudba vyplňuje prostor a nehrají mi nástroje za hlavou, je to v pořádku. Některým nahrávkám multikanál sluší. Uvedu například Fink Floyd-Dark Side Of The Moon/ta byla nahrána v kvadrofonní verzi/, Mike Oldfield - Tabular Bells, Emerson Lake & Palmer - Brain Salad Surgery, Queen - A Night At The Opera, Yes - Fragile.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1516
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od jirie »

fox píše:Yes - Fragile.
Máš Fragile na DVD-A ???
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od fox »

ANO. Můžu ti je půjčit.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1516
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: Konečně pořádný surround

Příspěvek od jirie »

Díky jsi hodný, ale mám už to snad více než 10 let. Troufám si tvrdit, že je to asi nejkvalitnější provedení Fragile na zeměkouli :razz:
Odpovědět