IRON MAIDEN

Odpovědět
monte

IRON MAIDEN

Příspěvek od monte »

Kdo je víc, je tvrdý kov

Obrázek Obrázek

Iron Maiden (anglicky železná panna, mučicí nástroj) je anglická heavymetalová skupina založená v roce 1975 baskytaristou Stevem Harrisem. Kapela se stala legendární nejen díky své hudbě, ale také kvůli svému maskotovi Eddiemu, který se objevuje na obalech všech alb a singlů kapely (kromě prvního singlu Running Free).

Historie kapely Iron Maiden se začala psát v roce 1975, kdy se spolu poprvé setkali Steve Harris a Dave Murray, kteří později vytvořili základní pilíř této legendární heavy metalové skupiny.
V 70. letech měla kapela proměnlivé složení, střídali se zde zpěváci, kytaristé i bubeníci, pouze baskytarista Steve Harris, zakladatel kapely, měl své stálé místo. Skupinu v té době hlavně ovlivňovala hudba Deep Purple, Judas Priest, Yes, Black Sabbath, Led Zeppelin, Queen a Wishbone Ash. Iron Maiden začali hrát a vystupovat ve složení Paul Day, který zpíval, Dave Sullivan a Terry Rance hráli na kytary, Steve Harris na baskytaru a na místě bubeníka se usadil Ron Matthews. V roce 1977 se v kapele objevil klávesista Tony Moore, tento pokus se však nakonec neujal.
V roce 1977 se začalo formovat stálé složení, v kapele se objevili kytarista Dave Murray a bubeník Doug Sampson. V následujícím roce se k Iron Maiden přidal zpěvák Paul Di'Anno. O rok později vydala kapela jednu z nejslavnějších demo nahrávek celé historie tvrdé hudby, EP The Soundhouse Tapes. Jediným postem, na kterém se členové střídali jako na běžícím pásu, zůstalo místo druhého kytaristy. To natrvalo obsadil až v roce 1980 Adrian Smith, přítel Davea Murrayho z dětství. Ve stejném roce byl ještě Doug Sampson nahrazen Clivem Burrem.

Obrázek \m/ \m/ \m/
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: IRON MAIDEN

Příspěvek od Mark Levinson »

Kapelu jsem poslouchal v období někdy kolem desek "Killers" přes "The Number of the Beast" a "Piece of Mind" a skončil jsem "Powerslave". Potom mi už tento žánr říkal míň a míň, přesto do dnes považuji za jejich nejlepší desku "The Number of the Beast" i když jsem ty nejnovější desky neslyšel.....
Mark Levinson
davidsound

Re: IRON MAIDEN

Příspěvek od davidsound »

Myslim, ze stoji urcite za zminku, ze prichodem Bruce Dickinsona do Iron Maiden se teprve stala tou spravnou kultovni heavy metal skupinou. Mozna je nekdo jineho nazoru a libi se mu i predchozi tvorba, nabo tvorba po odchodu BD. Ale mne se libi jen s BD. Nedavno jsem se dival na vice jak hodinovy dokument o kapele, kde brouzdili po svete svym vlastnim letadlem, ktere pilotoval sam Bruce. Moc se mi na nich libi jak porad jsou verni svym fanouskum a jejich pristup k nim. Uplne normani chlapi, zadne namyslene hvezdy a porad jim to slape.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
monte

Re: IRON MAIDEN

Příspěvek od monte »

A jsou rychlejší a rychlejší, díval jsem se na DVD live z Ria. Takový výkon, mne by asi trefil šlak.
monte

Re: IRON MAIDEN

Příspěvek od monte »

Na počátku 80. let kapela vydala své první album Iron Maiden, v době jeho vydání byl však v sestavě ještě kytarista Dennis Stratton. Deska se překvapivě dobře prodávala, v žebříčku prodejnosti se dostala až na čtvrté místo. Tím se Iron Maiden stali jednou z vůdčích kapel tzv. Nové vlny britského heavy metalu. Ve stejném roce dělali předkapelu na turné skupiny Kiss, po skončení tohoto turné nahradil Dennise Strattona Adrian Smith.
O rok později vydala kapela album Killers. Nachází se na něm většinou písně, které se nevešly na debutovou desku. Nově napsanými skladbami jsou pouze Murders in the Rue Morgue a titulní Killers. Album se však tak dobře jako první neprodávalo.
V době po vydání alba Killers došlo v kapele k zásadní změně, zkušeného zpěváka Paula Di'Anna, který propadl kokainu, nahradil mladý zpěvák z kapely Samson, Bruce Dickinson. V roce 1982 z dílny Iron Maiden vzešlo album, které se stalo pro kapelu velikým krokem vpřed. Jmenovalo se The Number of the Beast, je to jedna z nejlegendárnějších desek celé heavy metalové historie a nejznámější deskou skupiny. Největším překvapením však bylo, kam se vyhouplo v prodejnosti, kde se na čas objevilo na prvním místě. V hitparádách bodovaly singly Run to the Hills a The Number of the Beast, další slavnou písní z této desky je Hallowed Be Thy Name. Úspěch byl o to větší, že jím bylo docíleno novým zpěvákem. Bruce Dickinson se totiž proslavil díky svému hlasu a patří k nejlepším heavy metalovým zpěvákům na světě, vysloužil si přezdívku the anti air-raid siren, která se dá do češtiny přeložit jako siréna při leteckém náletu.
V následujícím roce kapela vydala album Piece of Mind, které bylo podobně jako The Number of the Beast oceněno platinovou deskou. Před vydáním alba ale skupinu z osobních důvodů opustil bubeník Clive Burr a nahradil jej Nicko McBrain, který od té doby vydržel v sestavě dodnes. Na albu Piece of Mind se nachází další kultovní píseň – The Trooper. Rok 1984 se nesl ve znamení desky Powerslave, k nejznámějším skladbám, které jsou na ní obsaženy, patří singly Aces High a 2 Minutes to Midnight, další známou písní je pak třináctiminutový epos Rime of the Ancient Mariner, který byl složen na motivy stejnojmenné básně anglického básníka Samuela Taylora Coleridge. Album bylo propagována mamutím turné, které skončilo po neuvěřitelných 190 koncertech.
V roce 1985 nevydala kapela studiové album, pro změnu ale vyšlo živé album Live After Death, které přineslo záznam koncertu právě z obrovského turné k předchozímu albu. O rok později skupina vydala desku Somewhere in Time. V té době však kapela upadla do jistého stereotypu, každý rok vydala nové album, které doprovázelo velké turné, členové byli vyčerpaní, písně si byly velmi podobné.
Z tohoto kruhu se kapela dostala v roce 1988 vydáním alba Seventh Son of a Seventh Son, kde byly použity i klávesy. Album bylo pojato jako koncepční, vzešly z něj čtyři singly: Can I Play with Madness, The Evil That Men Do, The Clairvoyant a Infinite Dreams, všechny se objevily v první desítce hitparády singlů. Samotné album pak napodobilo legendární The Number of the Beast a také se dostalo na první místo žebříčku prodejnosti. Během turné hrála kapela také na festivalu Monsters of Rock v obci Castle Donington v Anglii.
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: IRON MAIDEN

Příspěvek od Kokin »

Alba The Number of the Beast, Piece of Mind, Powerslave, Seventh Son of a Seventh Son jsou kultovní alba. Provázela mne postpubertálním(tedy nejlepším) věkem. Mám je rád dodnes a pouštím hodně často, v žádném případě pouze z nostalgie. Je to prostě klasika. A Bruce Dickinson je PAN zpěvák.
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
Uživatelský avatar
Sanycz
Příspěvky: 21
Registrován: 24 led 2013 20:49

Re: IRON MAIDEN

Příspěvek od Sanycz »

Skvělá kapela, jsem jejich velký fanoušek již celých 32 let tedy od svých 13 roků! Na jejich koncerty jezdím kde jen můžu naposledy 27.6.2013 Piešťany - jak jinak než skvělí.Jejich CD mám v několika verzích některá v klasické verzi, některá v limitované edici s bonusovým CD a všechny pak v nejnovější remastrované verzi od EMI-zvukově nic moc ale bukety jsou luxusní! :lol:
Electrocompaniet AW250R+EMM Labs CDSA SE+WB Discovery
Uživatelský avatar
RSC
Příspěvky: 206
Registrován: 20 lis 2013 16:45

Re: IRON MAIDEN

Příspěvek od RSC »

Když iron Maiden, tak jen za zpěvu Bruce Dickinsona \m/
Pár alb také vlastním a i nějaké ty pásky, kdy jsme to vařili z kazeťáku. :thumbup:
Marantz Premium, Tannoy Dimension TD12, Kimber Select, Groneberg Quattro Reference, Drawmer Master Clock
Uživatelský avatar
RSC
Příspěvky: 206
Registrován: 20 lis 2013 16:45

IRON MAIDEN

Příspěvek od RSC »

IM.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Marantz Premium, Tannoy Dimension TD12, Kimber Select, Groneberg Quattro Reference, Drawmer Master Clock
Uživatelský avatar
-NIN-
Příspěvky: 116
Registrován: 04 led 2014 13:27
Bydliště: Strakonice

Re: IRON MAIDEN

Příspěvek od -NIN- »

V osmičce si můj spolužák všiml zajímavého obalu desky v lavici u deváťáků. "Vole, tam má někdo desku Iron Maiden. Brácha mi jednou říkal, že je někde u někoho slyšel a že jsou dobrý." Ukecal jsem staršího týpka, aby mi jí půjčil druhý den na hodinu (místo oběda), abych si jí mohl doma nahrát, ale měl podmínku. Při krátkém rozhovoru ze mě dostal, že můj táta vlastní desku Jirky Schelingera "Nemám hlas jako zvon" a tu on chce koupit. Buď prodám nebo nic. Když jsem viděl ten obal, věděl jsem, že to bude něco velkýho, co se s Schelingerem vůbec nedá srovnat. Už nevím jak jsem to tenkrát udělal, ale desku jsem druhej den do školy maníkovi přinesl. S dalšíma dvouma klukama jsme běželi k nám domů a hodili to na gramec. Byli jsme úplně vodvařený. Ta deska mi změnila život a do dnes patří mezi mé nejoblíbenější nahrávky (jako třeba Black Sabbath - Heaven and Hell, Judas Priest - Screaming for Vengeance, Scorpions - Animal Magnetism, Slayer - Reign in Blood, Anatema - Alternative 4 nebo taky Tears For Fears - Elemental, U2 - Achtung Baby, Madonna - Ray Of Light a samozřejmě Schelinger - Nemám hlas jako zvon :D a spousta dalších).
Psal se rok 1983 a ta deska, která vyšla o rok dříve se jmenovala The Number Of the Beast !!! :thumbup:
Ayon+MF+Tannoy
Uživatelský avatar
-NIN-
Příspěvky: 116
Registrován: 04 led 2014 13:27
Bydliště: Strakonice

Re: IRON MAIDEN

Příspěvek od -NIN- »

Dle mého vkusu nejhezčí obal alba od dob "Powerslave" :thumbup:
Doufám, že hudebně to neposerou \m/
Obrázek
Ayon+MF+Tannoy
monabenson
Příspěvky: 1
Registrován: 09 lis 2016 20:19

Re: IRON MAIDEN

Příspěvek od monabenson »

oh, that the band of my childhood, I like them! http://bigpaperwriter.com/blog/the-rime-of-the-ancient-mariner-essay has an essay about the rime of the ancient mariner!
JamesCranston
Příspěvky: 1
Registrován: 14 lis 2016 08:45

Re: IRON MAIDEN

Příspěvek od JamesCranston »

It is an excellent article worthy a read! Guys, I wish you will be able to read an award-winning essay about "The Rime of the Ancient Mariner" available http://bigpaperwriter.com/blog/the-rime ... iner-essay. The guide contains a biography of Samuel Coleridge and overview of his famous literature essays!
Odpovědět