Casea Lyra

Diskuze o sluchátkových zesilovačích.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pasul
Příspěvky: 268
Registrován: 23 pro 2010 12:31

Casea Lyra

Příspěvek od pasul »

Tento přístroj tady do fóra určitě patří. Nečekám, že v sluchátkovém hifi to tady bude nějaký přetlak. Ale určitě se někdo najde, kdo zde poslouchá na sluchátka. A potom tento přístroj určitě nevynechejte. Je to opravdu výborný přístroj. Je to už déle, co jsem toto sepsal.

Dostal se ke mě přístroj Casea Lyra. Sluchátkový zesilovač moravské firmy Casea.

Před zapůjčením jsem byl dotázán, jaké operační zesilovače chci mít osazeny. Nebylo to tedy přímo podle označení, ale rozdělení je na analytický nebo studiový. Samozřejmě jsem chtěl ty analytické. Bohužel nevím přesně jaké nesou označení tyto OZ. Jsou přelepeny značkou Casea. Jen mohu naspat, že jsou v SMD provedení. Zjišťovat to bohužel nemůžu.

Krabička přístroje je opravdu velice pěkná. Pevná a robustní. Hlavně čelní panel je tedy poctivý kousek. Podílí se určitě nemalým dílem na ceně přístroje. Trochu se mě nelíbí, že přečnívá přes samotnou krabičku. Ale jinak skvělé.

Obrázek
Obrázek

Samozřejmě mi to nedalo a přístroj jsem otevřel. Díval jsem se podrobně na zapojení. Ale nemám žádné povolení cokoli psát k zapojení, tak si to nechám pro sebe. Ovšem pěkné fotografie vnitřku jsou přímo na stránkách výrobce i s měřením a tak stačí jen nakouknout. Docela dost jde vykoukat.

http://www.casea.eu/produkty.php?p=Casea%20Lyra

Lyru jsem testoval na mém systému, kde zdroj je Emm Labs CDSD SE a DAC6e SE. Bohužel Lyra nemá symetrický vstup a tak jsem musel použít cinc propojení a to kabelem Xindak FA-1. Velice slušný kabel v ceně 5000Kč. No a poté již jen Lyra a moje Sennheiser HD800. Myslím si, že opravdu jedny z nejlepších sluchátek.

Obrázek

Prošel jsem větší množství nahrávek. Avishai Cohen Trio - Gently Disturbed (RAZ DAZ), Antonio Forcione - Touch Wood(Naim), Smetana - Má vlast (MFSL/SACD), ABWH (YES) (SHM CD), The Very Best of Enya (Werner), YES - 90125 (Audio Fidelity) a mnoho dalších. Vesměs audiofilní nahrávky. Ale schválně jsem prošel obyčejné věci jako Roxete, Enya či Coldplay atd.

Zvuk tohoto přístroje v tomto osazení je opravdu špičkový. Když kouknu na cenu, tak není co řešit. Cena by určitě mohla být mnohem vyšší. Zvuk je jemný, čistý a řekl bych precizní. Sám jsem očekával superostrý nářez, kdy po chvíli odkládám sluchátka z hlavy a nelze dál poslochat. Naštěstí to tak není. Audifilní nahrávky jsou skvělé. Smetana - Má vlast a Vltava v MFSL SACD- Takhle jsem to ještě neslyšel. U vážné hudby je potřeba naprostý klid v celé poslechové místnosti a patřičná hlasitost, protože dynamika nahrávky bude určitě velice vysoká. Sluchátkový poslech to umožňuje. Na reprosustavách to večer nelze (Dětičky). Přes den to není ono. Všechny nejmenší detajly, které Emm umí nejlépe, co jsem do teď měl možnost slyšet, jsou naprosto vtahující a člověk nevěří, co tam všechno je. Samozřejmě jdou ale slyšet naprosto všechny zvuky v nahrávce. Problémy, které má sluchátkový poslech s prostorem jsou rychle zapomenuty. Antonio Forcione - Touch Wood. Zde je slyšet i náznak dobrého prostoru. Ale to připisuji konstrukci HD800. Hráči hrají všude okolo a dokážou ihned vtáhnout do děje. Skvělá nahrávka!!! U obyčejných nahrávek jdou samozřejmě slyšet i ty problémy. Například nová Enya a její výběr toho nejlepšího. Jsou slyšet obrovské rozdíly mezi jednotlivými skladbami. Něco je velice dobré, ale něco určitě ne.

Zkoušel jsem Lyru zapojit na můj druhý systém a to Mediabox MB200/Mark Levinson No.36 DAC. Mark Levinson je posazen níže a to některým nahrávkám pomůže. Hlavně ty japonské SHM. Ale vyzkoušel jsem stáhnout něco ve vyšším rozlišení. Mám tady ve flacu Sara K. - No cover 24/96. A musím říst, že to je naprosto špičkové. Opět to rozlišení a detajly okamžitě vylezou ven a jsou tam.

Takže já bych Lyru určitě doporučil. Slyšel jsem, že se chystají nějaké modifikace a výrobce slibuje ještě lepší zvuk. Sám jsem o tom opravdu začal přemýšlet. Pokud se ještě podaří udržet ta neskutečná cena, tak není o čem přemýšlet. Jen bych ještě dodal, že to chce špičkové věci okolo. Jak zdroj, tak sluchátka. Tenhleten přístroj si to zaslouží. *thumbs up*

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Slíbil jsem fotky přístroje v systému, aby si dokázal dotyčný udělat představu. Tak doufám, že to takhle stačí. ;)

Obrázek
Obrázek
davidsound

Re: Casea Lyra

Příspěvek od davidsound »

Moc hezky Robine, diky. Cekal jsem, ze k tomu taky napises, ze to bylo spise vice posazene do horniho pasma, protoze jak jsem nekde cet, mel jsi moznost poslouchat HD800 i pres Leben, coz je elektronkovy zesilovac a Lyra klasicky tranzistor. Ja tam samozrejme nepomer ceny mezi obema vyrobky. I na zahranicnich forech meli nekteri vytky k HD800, ze jsou malinko ostrejsi. Ale taky asi zalezi na zbytku retezce jak rikas, coz ve tvem pripade je spickovy EmmLabs a Lyra. Byl bych urcite zvedav na zvuk Lyry i pres Tvuj system, coz je absolutni top v hifi svete a je i myslim hodne dobre, ze cesky vyrobek dostava velmi dobre reference. :thumbup:
Uživatelský avatar
pasul
Příspěvky: 268
Registrován: 23 pro 2010 12:31

Re: Casea Lyra

Příspěvek od pasul »

Je to přesně tak. HD 800 jsou posazeny výš. A tím se jednoduše odvodí, jaký charakter má Leben. Proto se tak tento zesilovač líbí. Samozřejmě zdroj má také svůj vliv. Je třeba se na to dívat jako na celý systém. A hlavně je třeba si uvědomit, jaký zvuk vlastně chceme. Poté se až snažit sladit aparát k obrazu svému.

Měl jsem slabou chvilku a povedlo se mě postavit nějaký ten sluchátkový zesilovač. Je to vlastně stavebnice jednoho velmi známého konstruktéra. A taky pěkně drahá. Tak až budu mít zase slabou chvíli, tak nahodím nějaké fotky. ;)
davidsound

Re: Casea Lyra

Příspěvek od davidsound »

Urcite souhlas, ze zalezi na systemu jako celku a na konecnem posluchaci, jaky konkretni zvuk preferuje, takze je to tezko shrnout, ze tak je to to spravne, ci spatne. Urcite sem hod nejake povidani o co se jedna. Docela by mne to zajimalo. Foto taky potesi.
Odpovědět