Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Odpovědět
monte

Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od monte »

Zajímalo by mne, jak se vlastně projevuje a jak prostorový zvuk vnímáte u stereo nahrávky. Jako osmnáctiletý (jen půl roku) jsem měl Qudrofoní zesilovač asi značky Tesla, ještě mám někde nastavovací desku. Měl jsem ho jen asi rok, neboť titulů bylo velmi málo, krom klasiky nic. Tady prostor byl a silně slyšitelný.

Myslím, prostorový zvuk v omezené míře může vytvořit jen zvukař ve studiu, nebo procesor někde v zesilovači. Posunutím beden metr před hifi vzniknou jen jiné odrazy zvuku a střední prostor se jakoby propadne dozadu.
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2134
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od zappa »

Moje současná zkušenost z prostorem.Prostor by měl být hlavně plastický,něco jako 3D.Činely a bicí např. by měly být slyšet vzadu,zpěv ve předu a uprostřed,postavení kláves a kyrar a ostatních nástrojů záleží jak stojí na podiu nebo ve studiu.Pak už záleží na technických možnostech studia a šikovnosti producenta a na možnostech vaší sestavy prezentovat záměr skupiny a jejich pomocníků(studiových).Některé nahrávky jsou na prostor vynikající,některé už horší.Prostor u bigbítu je většinou horší než u akustických nahrávek.Většina nových prodkcí v bigbítu si nedělají hlavu s prostorem.
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od bigjoe »

Ano, prostor u akustických nahrávek bývá lepší, protože vždy (snad) natáčí celá skupina, nebo orchestr (u klasiky), kdežto u "elektrických" nahrávek (Rock atd.), nezřídka nahrávají členové kapely zvlášť a pak se to míchá. A na takovéto nahrávce je samozřejmě zbytečné prostor hledat. Potom přijde na výstavu nějaký borec s takovouto nahrávkou a prohlásí, že přístroje nestojí za nic :crazy: .
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od pajuna »

V pripade, ze by toto borec prohlasil, tak jedine v pripade, ze by tu nahravku nikdy neslysel nikdy a na nicem predtim a neco podobneho co tam neni by ocekaval :smile:
Vidim to tak, jak oba prechozi napsali. Zajimalo by me ale, jestli u akustickych nahravek opravdu cela grupa ve studiu je a jednotlivci jsou umisteni tam, kde jsou na nahravce slyset. Osobne jsem se niceho podobneho neucastnil, tak nevim. U slozitejsich nahravek jde nejspis jen o zamer a um toho kdo to micha, treba vzpominam na Roger Waters - Amused to death - to byla pro me jedna z prvnich, kde to opravdu lita, hraje, steka, cinka kolem a clovek si rika, jestli jde jeste o stereo.
Rozhodne prostor vnimam jako velmi dulezitou slozku celeho poslechu a nejen nahravka, ale i komponenty na nej maji velky vliv.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
monte

Re: Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od monte »

Pajuna napsal : Roger Waters - Amused to death, nebylo by špatné sem tam napsat, která CD jsou TOP po stránce prostoru.
Odar

Re: Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od Odar »

monte píše:TOP po stránce prostoru.
Za seba napr. http://www.last.fm/music/Jean-Michel+Jarre/Aero (pocuval som vcera vecer). Aby ma ale nik nekamenoval, lebo je to elektronika, tak napr. odporucam https://www.hdtracks.com/index.php?file ... 3497936588
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od bigjoe »

To pajuna:
V pripade, ze by toto borec prohlasil, tak jedine v pripade, ze by tu nahravku nikdy neslysel nikdy a na nicem predtim a neco podobneho co tam neni by ocekaval :smile:
Kéž bys měl pravdu. To bych měl ještě nějaké iluze. Tohoto jednání jsem byl svědkem...ale co, vždycky se najdou takoví "machři" co si někde něco přečtou a mají dojem, že pochopili o čem to je :lol: .
To Monte:
Roger Waters - Amused to death, nebylo by špatné sem tam napsat, která CD jsou TOP po stránce prostoru.
Ano, toto CD je perfektní i když co se týče prostoru, tak jsou to takové hrátky (díky chvilkovým přefázováním), ale když ti na začátku 1. skladby (The Ballad of Bill Hubbart) psi štěkaj opravdu ze dvora tak máš vše o.k.
Pak je také zajímavá bouře v "Perfect Sense, Pt.1, kolikrát přeběhne hrom ze strany na stranu (někde jednou a někde třikrát - v závislosti na kvalitě aparátu a akustiky).
Mám rád, když je prostor v pořádku, ale u Rocku to bohužel opravdu není pravidlem. Přesto by pro mne byla větší tragedie, kdyby mi hrál celý symfoňák z jednoho bodu.
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
monte

Re: Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od monte »

Přispěl bych s CD MIKE OLDFIELD - Guitars, řekl bych TOP. Zvuk kytary líce po místnosti jako by chtěl někoho chytnout pod krkem a :lol: . O moje hifi se není potřeba strachovat, poslech kámoše a zrovna Oldfielda mu přivodilo nevolnost :lol:. Zrudnul a šel se projít :lol:

Téma nakonec dobré. Šlo mi hlavně o problém, aby si ostatní nemysleli, že vše hraje nebo musí hrát v prostoru atd. :thumbup:
Uživatelský avatar
enregistree
Příspěvky: 111
Registrován: 05 led 2011 08:42
Bydliště: Praha

Re: Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od enregistree »

pajuna píše:Zajimalo by me ale, jestli u akustickych nahravek opravdu cela grupa ve studiu je a jednotlivci jsou umisteni tam, kde jsou na nahravce slyset.
Soucasne nahravky (vetsina) vznikaji michanim jednotlive nahranych nastroju. Nejlepe zadat do google "one take" recording vs. overdubs. Nekdo oba postupy kombinuje, ale bez michani vznika nahravek malo… Ohledne nastroju v prostoru doporucuji katalog Blue Note 50. a 60. let, budete si rochnat (smile). Vsechny nastroje jsou nahrane najednou, ale jedna se o akusticke nastroje bez amplifikace. Dneska vic hudebniku pouziva misto klaviru a kontrabasu napriklad klavesy a elektrickou basu. Nahravat el. basu s kombem nazivo ve studiu se zbytkem kapely je neco jineho nez nahravat kontrabas…

Dnesni jazz nahravky = vetsinou michani inzenyrem. Pojdme najit vyjimky. Mozna ECM…
Vyvoj hudby (jazzove) k elek. nastrojum viz M. Davis ve sve biografii (nadherna knizka).

Obrázek
L_u_k_a_s
DD

Re: Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od DD »

nemam uz to CD, ale mam dojem ze spominany album Amused to death je dorobený metodikou Q sound - nie je to teda priklad klasickej stereonahravky s dobre urobenym priestorovym podanim IMHO - je to nieco viac (samozrejme priestor je tam vynikajuci)

Q sound: http://en.wikipedia.org/wiki/QSound

alebo http://www.qsound.com/demos/3d-audio.htm
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od pajuna »

Mas pravdu, jde o Q-sound, proto jsem dal dodatek, jestli jde jeste o stereo. Nicmene, poslech je stale pres dve reprobedny a prostor, ktery to vytvari je vyborny. Ale, to byla jen jedna ukazka, urcite bychom meli spise najit nahravky s vybornym prostorem nahranym "klasickou" cestou.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
martinowsky
Příspěvky: 641
Registrován: 17 dub 2011 21:07
Bydliště: Ostrava

Re: Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od martinowsky »

Obecně se mi vždy líbí prostor u nahrávek Roberta Křesťana a Druhé trávy.
CA, MFA, DYNAUDIO,PROJECT,FURUTECH,SUPRA,REL.......OSTRAVAR,BERNARD,ROHAN a jiné, hlavně hodně dobrého, nežli málo špatného.
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2134
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od zappa »

Mně se líbí prostor u nahrávek Weather Report,i jejich práce s dynamikou uvnitř jejich hudby je vyjímečná,např. fantastická 1.skladba Black market na stejnomenném albu od Weather Report je jasnou ukázkou.
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
bertram

Re: Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od bertram »

Niekedy som sa bavil s priestorovosťou nahrávky . Po zmene priestoru s mojéj pracovne do našéj obývačky sa tým už nezaoberám.
Pokial som mal aparatúru u mňa v pracovni , nebol problém experimentovať.Tam som sa mohol vyhrať do zbláznenia . Velmi ma to
bavilo . Nebol problém u mňa vyskúšať rôzne zosilovače , bedne , prehrávače. Bola tam radosť niečo skúšať a vymýšlať.Bol tam priestor
a volnosť , bola to miestnosť , kde bolo všetko dovolené. Nik sa nezamýšlal , ako to tam vyzerá , čo tam robíme a ako to tam chcem mať.

Život však ide ďaléj, problém je tu a ja už vlastnú miestnosť nemám. Svojmu koníčku som nezanevrel , ale rozvíjať a experimentovať v takom
rozsahu ako predtým už nemôžem.Snažím sa udržať svoj koníček. Možno raz. Manželka je velmi tolerantná , ale aj tak , chýba mi tá sloboda.

Hifi je pre mňa sloboda , možnosť experimentovať , skúšať , mať vela priatelov , ktorý majú radosť s našich koníčkov.Hifi nie je len o zvuku
hifii , ale aj hifi poslucháčoch , ich koníčkoch a názoroch.

Priestor budeme mať vždy , ak budeme mať priestor na svoje experimenty aj my, ak budeme mať možnosť skúšať a počúvať , ale nie je to dopriaté všetkým,budeme čiastočne spokojný.

Je tu vela kompromisóv.Priestor verzus priestor , stereo verzus stereo :smile: A nakoniec sme tu my - poslucháči ;)
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Re: Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od Fox_25 »

Slušný prostor lze také nalézt u nahrávky Novo Piano od Maxence Cyrin. Vzhledem k tomu že je to záznam jen klavíru hodně mě to překvapilo.
elektrosklady
Příspěvky: 26
Registrován: 04 říj 2012 18:28

Re: Prostorový zvuk u stereo nahrávky.

Příspěvek od elektrosklady »

Mám moc rád zaniklou americkou kapelu Morphine, jejíž nahrávky mají nádherný prostorový zvuk. Morfine je unikátní kombinací jazzu, blues a rocku s temně komickými a ironickými texty. Jejich zvuk spoléhal na neobvyklou kombinaci baryton/tenor saxofonu, bicích a dvou linek basové kytary.

Činely cítím někde v pozadí, oba saxofony slyším umístěné v prostoru na různých místech. Rocková energie a rytmika - prostě pohádka pro každého audiofila.

Morphine: 1991 Good (2007 Remastered)
Morphine: 1993 Cure for Pain
Morphine: 1993-01-14 Santa Monica, CA
Morphine: 1995 Yes
Morphine: 1997 B-Sides & Otherwise
Morphine: 1997 Like Swimming
Morphine: 1998-04-26 Bethlehem, PA
Morphine: 2000 The Night
Morphine: 2000 Opium
Morphine: 2000-03-07 Bootleg Detroit (Live)
Morphine: 2003 Best of 1992-1995
Morphine: 2009 At Your Service [2 CD]
Odpovědět