Stránka 1 z 1

Teorie akustiky

Napsal: 06 dub 2019 11:48
od RDacoustic
Sdílím snad srozumitelně :-) sepsaný úvod do teorie akustiky. Přehledné vysvětlení základních pojmů + nějaké animace. Doufám, že to někomu pomůže.

https://www.rdacoustic.cz/cs/blog/2019/ ... mistnosti/

Re: Teorie akustiky

Napsal: 06 dub 2019 19:17
od Mark Levinson
Díky za odkaz :thumbup:

Re: Teorie akustiky

Napsal: 06 dub 2019 22:19
od Overgrounder
Taky děkuji... Pořídil jsem si sice dvě poměrně výživné publikace na toto téma, ale takhle ve zkratce to má svůj smysl. V kontextu tohoto jsou všechny ty malichernosti okolo skutečně směšné...

Re: Teorie akustiky

Napsal: 07 dub 2019 10:15
od Federmann
Pěkné.

Jen tu Wikipedii prosím nebrat, je tam víc nesmyslů jak smyslů: "Zvuk je mechanické vlnění v látkovém prostředí, které je schopno vyvolat sluchový vjem." odtud co sluchový vjem nevyvolá není zvuk? ...

Zvuk je forma energie, je to kmitání hmotného bodu …

Člověk slyší podélné vlnění cca od 16 či 20Hz až po 16 či 20kHz, člověk vnímá podélné vlnění od několika Hz až za 100kHz. :mrgreen:

Re: Teorie akustiky - Trochu osvěty

Napsal: 07 dub 2019 10:57
od Federmann
Jak jsem napsal:

"Jen tu Wikipedii prosím nebrat, je tam víc nesmyslů jak smyslů:" "Definice decibelu souvisí s objevením Weber-Fechnerova zákona, že totiž lidské tělo vnímá podněty logaritmicky vzhledem k jejich intenzitě. Míra vytvořená v roce 1923 inženýry Bellových laboratoří původně sloužila k udávání útlumu telefonního vedení."

A ta tabulka je úžasná aby se amplituda a výkon lišila jak se liší? :thumbdown: A co když udělám poměr amplitud výkonů, co pak platí? :thumbup:
__________________________________________________________________________________________________________________________
Původní poměrná jednotka určená pro tyto účely, včetně měření veličin telefonního vedení byla Neper, psáno Np, tedy jednotka vynálezce algoritmů Johna Napiera, který žil roku 1550 až 1617, byla s přirozeným logaritmem ln poměru veličin a používá se dodnes, a ani ten telefon nebyl Bellův, ale Meucciho který jej měl již když měl Bell teprve dva roky. Jednotka Bell psáno B se začala používat spíše pro výkon jako log poměru veličin.

Postupně bylo třeba při tvorbě SI soustavy sjednocovat, tak se to sjednotilo na desetinu Bellu tedy dB, pro jednorozměrné veličiny 20*log poměr, pro dvourozměrné veličiny 10*log poměru.
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Pro názornost počítání s intenzitou a akustickým tlakem, s dvourozměrnou a jednorozměrnou jednotkou:

Pro přepočet intenzity zvuku můžeme použít I=10log(I1/I0). Prahu slyšitelnosti I0 odpovídá intenzita zvuku 10-12Wm-2
Pro přepočet akustického tlaku můžeme použít X=20log(P1/P0). Prahu slyšitelnosti P0 odpovídá akustický tlak 2*10-5Pa.

Něco o tom v minulost zde

Re: Teorie akustiky

Napsal: 07 dub 2019 13:24
od aretax
Prečo sa po každé musia hľadať vo všetkom pi.oviny? Nie sme tu študenti prírodných vied, aby sme ovládali definície zvuku, ani pracovníci Telekomunikácií, aby sme polemizovali o tom, či Bell, alebo ne-Bell. Všetci vieme, o čom je reč a všetkých nás zaujíma zvuk, ktorý počujeme. Zbytočne budeme polemizovať o infra, ultra a ostatných pazvukoch, ktoré nepočujeme a môže nám byť celkom ukradnuté, či sú, alebo nie sú zvukom a kde sa šíria. Myslíte, že keď tieto definície budeme ovládať, zlepší nám to akustiku? Možno tak netopierom...Mne sa vysvetlenie vo Wikipédií pozdáva. Je napísané pre normálnych ľudí, aby sme všetci pochopili, čo chceme riešiť. Na Vaše námietky doporučujem štúdium na vysokej škole, odbor akustika (ale keď ju vyštudujete, určite si drahú aparatúru už nekúpite... :mrgreen: )

Re: Teorie akustiky - Trochu osvěty

Napsal: 07 dub 2019 14:35
od Federmann
Původní odkaz jsem pochválil a chválím jej opět, jen jsem chtěl upozornit na drobné nepřesnosti, neboť chybné zadání vede zákonitě k chybnému výsledku.
aretax píše: Zbytočne budeme polemizovať o infra, ultra a ostatných pazvukoch, ktoré nepočujeme a môže nám byť celkom ukradnuté, či sú, alebo nie sú zvukom a kde sa šíria.
Mne sa vysvetlenie vo Wikipédií pozdáva. Je napísané pre normálnych ľudí, aby sme všetci pochopili, čo chceme riešiť. :mrgreen: )
Infra a ultrazvuk sice neslyšíme, ale jako součást zvuku je vnímáme, to je to co dělá ze zvuku Zvuk, to je ten rozdíl mezi MP3 ve špuntech a koncertním sálem, kterému se chceme alespoň přiblížit. :thumbup:

_____________________________________________________________________________________________________________________________
A nechtějte mi namluvit, že všichni chápou Wikivýklad, že 100dB poměru výkonů je 10 000 000 000 a poměrů amplitud výkonu je 100 000. :thumbdown: Třeba já to nedokážu pochopit, pro mne je to vždy u výkonu či jeho amplitudy 100dB/10, tedy 10 na desátou :thumbup:

Re: Teorie akustiky

Napsal: 07 dub 2019 18:42
od aretax
To je pravda. Všetci, čo vnímajú ultrazvuk potom cez deň visia za nohy v pivnici. Teória je jedna vec. Navrhnite v praxi, ako by Ste vyriešili absorbciu a difúziu ultrazvukových frekvencií v posluchovej miestnosti- Možno by za to bol aj titul prof. Myslím, že sa tu všetci bavíme o vyriešení akustiky v posluchovke a to v počuteľných pásmach. Ostatné frekvencie, čo nepočujeme, ale vnímame, môžeme nahradiť masážnym kreslom, prípadne umiestnením subwooferu pod sedačku.
P.S. Nič Vám nechcem nahovoriť. Väčšinou počúvam hudbu a neriešim amplitúdy.

Re: Teorie akustiky

Napsal: 07 dub 2019 20:24
od jimmi
aretax napísal:

"To je pravda. Všetci, čo vnímajú ultrazvuk potom cez deň visia za nohy v pivnici." :lol: :crazy: :mrgreen: :thumbup: