amatérské měření akustiky

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Odpovědět
Uživatelský avatar
acibuk
Příspěvky: 70
Registrován: 10 říj 2011 23:46

amatérské měření akustiky

Příspěvek od acibuk »

Zdravím všechny,

mám obligátní dotaz. Je tady někdo kdo má zkušenosti a vybavení na měření akustiky místnosti? Přečetl jsem něco o REW a podobných programech, ale sám se do toho pouštět nechci. Věřím, že tady bude nejeden nadšenec co už to zkoušel. Jsem z Ostravska. Vážní adepti můžou psát do SZ :razz:

Díky
Audio Research Reference 80S, Meitner MA3, Avantgarde Acoustic UNO fino XD, NuPrime CDT-8 Pro,Tellurium Q ultra silver, Acrolink
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: amatérské měření akustiky

Příspěvek od PítrsPraha »

Ahoj, na stránkách REWu máš velmi jednoduchý a srozumitelný návod krok po kroku, jak na to. Případně video. Stačí obětovat několik minut času ;-).
Pro rozumný výsledek potřebuješ kalibrovaný mikrofon.
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Uživatelský avatar
acibuk
Příspěvky: 70
Registrován: 10 říj 2011 23:46

Re: amatérské měření akustiky

Příspěvek od acibuk »

Díky za motivační odpověď :thumbup: Myslím, že u mě to dopadne tak, že měřit budu sám. Horší bude asi vyhodnocení :?:
Audio Research Reference 80S, Meitner MA3, Avantgarde Acoustic UNO fino XD, NuPrime CDT-8 Pro,Tellurium Q ultra silver, Acrolink
MAR
Příspěvky: 217
Registrován: 15 lis 2011 09:48

Re: amatérské měření akustiky

Příspěvek od MAR »

Zkus se zastavit na Ostravskou burzu, tam si povykladaš z lidma, kteří to řeší a řešili před nedávnem.
Bylo to tam velice aktivní téma.
Pak se můžeš i domluvit a vidět a slyšet reálné vysledky.
Uživatelský avatar
acibuk
Příspěvky: 70
Registrován: 10 říj 2011 23:46

Re: amatérské měření akustiky

Příspěvek od acibuk »

Díky za radu. Bohužel mi to tento měsíc nevyjde. Nějak začnu a postupně uvidíme.

TK
Audio Research Reference 80S, Meitner MA3, Avantgarde Acoustic UNO fino XD, NuPrime CDT-8 Pro,Tellurium Q ultra silver, Acrolink
Urbino
Příspěvky: 657
Registrován: 09 říj 2016 11:28
Bydliště: Ostrava

Re: amatérské měření akustiky

Příspěvek od Urbino »

acibuk píše:Díky za radu. Bohužel mi to tento měsíc nevyjde. Nějak začnu a postupně uvidíme.

TK
Posbírám info za tebe. Mar mi poradí s kým o tom mluvit
Sonus Faber Olympica I, Meitner MA3, Copland CTA 408, Acrolink, Tellurium Q, Shunyata Research
terahera

Re: amatérské měření akustiky

Příspěvek od terahera »

Zdar hafisti :smile:
Tak trochu oživím tohle téma.Mám mikrofon Umik 1 a soft REW,konečně se mi to podařilo rozjet a uskutečnit nějaké měření,z čehož mám radost,ale má to chybu,vůbec tomu měření nerozumím :lol: Pokud by někdo byl ochoten to nějak vysvětlit,jestli to vůbec lze takhle od klávesnice,budu vděčný.Jinak velké díky Zabiny007,který mi po telefonu pomohl REW rozjet :thumbup:
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: amatérské měření akustiky

Příspěvek od PítrsPraha »

Ahoj,
pro kombinaci UMIK+REW existují podrobné a velmi srozumitelné návody. Celkově je REW dost intuitivní a jednoduchý SW, navíc i jeho nápověda je zpracovaná do detailu a srozumitelně.

Viz např.:
https://www.minidsp.com/applications/ac ... p-with-rew
https://www.minidsp.com/applications/ac ... asurements

Koukni i na youtube, i tam jsou srozumitelné návody step by step.


Měříš jen ze zajímavosti nebo to bude podklad pro cílené akustické úpravy?
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
terahera

Re: amatérské měření akustiky

Příspěvek od terahera »

Dík za odkazy,ale nemám ani tak problém REW ovládat a provádět měřění,to už jsem zvládl,spíš mám problém z vyhodnocením výsledků,protože ty grafy mi nic neříkají :smile: Jinak ano,meření provádím i pro cílené akustické ůpravy
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: amatérské měření akustiky

Příspěvek od Dieter Burmester »

Jj, interpretace výsledků je hned ten následující problém po zvládnutém proměření :lol:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: amatérské měření akustiky

Příspěvek od Frogyman »

No, ono většinou není problém identifikovat, na jakých frekvencích má člověk problém, jako spíše správně interpretovat, čím to je a následně navrhnout řešení. Pokud by někdo byl schopen v tomto radit či udělat seriál na pokračování, bylo by to super. Nebo otevřít poradnu na základě zaslaného měření. Klidně i komerční. Myslím že by to více členů přivítalo.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: amatérské měření akustiky

Příspěvek od PítrsPraha »

K tomuhle se přidávám :thumbup: .
Myslím, že kolečkem "hučí mi to na 32 Hz, tak jsem nacpal molitanové basstrapy do rohů a hučí mi to na 32 Hz pořád stejně" si tady v různých obměnách prošlo víc z nás :-).
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: amatérské měření akustiky

Příspěvek od Dieter Burmester »

A proto to chce kisně, které takovou frekvenci nevyzáří a je klid :lol:
Dieter Burmester
terahera

Re: amatérské měření akustiky

Příspěvek od terahera »

To sem se zas dověděl,co potřebuji a jsem zas chytřejší a mohu se v hifi posunout dál :lol:
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: amatérské měření akustiky

Příspěvek od Dieter Burmester »

Tak sem placni mereni a my se ti k tomu vyjadrime. To te posune o deset svetelnych let dopredu :!:
Dieter Burmester
terahera

Re: amatérské měření akustiky

Příspěvek od terahera »

Jj,to zní rozumně :angel: Ještě si trochu pohraju a pak sem hodím,co mi to naměřilo :smile:
Odpovědět