základ pod bedne

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Odpovědět
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

základ pod bedne

Příspěvek od aretax »

Na zvuk reprosústav majú výrazný vplyv rôzne nožičky, puky a podobne. Základom je, aby sa basy neprenášali do podlahy. Následkom toho bývajú nadmerné rezonancie niektorých frekvencií, úbytok predovšetkým spodných basov, čo po zvukovej stránke ovplyvňuje všetky pásma. Rôzne špeciálne nožičky bývajú dosť nákladná záležitosť. Nedávno som robil pokusy so základovou doskou pod repro. Bedne mám na nožičkách Soundcare, podlahu mám palubovku, pod ňou je izolácia 50mm polystyrén a pod ním betón. Myslel som si, že to musí stačiť. Nestačilo. Rezonovali mi vyššie frekvencie basov. Vyskúšal som dať pod bedne žulové platne (doma som mal zvyšky z pracovnej dosky). Rezonovanie zmizlo, ale zmizli aj basy a zvuk bol tenší. Potom som v Hornbachu kúpil 2 betónové platne hrubé 40mm. Tieto plane som postavil na vruty 8mm so 6-hrannou hlavou tak, aby boli ukotvené priamo v betóne pod palubovkou a hlavy prevyšovali cca 5mm nad podlahou. Na vruty hlavy som položil betónové platne a stal sa zázrak. Zvuk bol absolútne bez rezonancií, "nastúpili" hlboké, pevné basy a vyčistili sa všetky pásma. Taktiež sa zlepšil priestor a pribudli detaily. Celá úprava ma vyšla: 4,60 € betónová platňa (dlažba 40x80x4 cm) a 0,85€ vruty. Spolu asi 10€. Práca asi 0,5 hod.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
blesk666
Příspěvky: 1294
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: základ pod bedne

Příspěvek od blesk666 »

plavajuca podlaha s sprava ako rezonator a sustava s bednou ktora v nejakych frekvenciach basy "poziera" a v nejakych naopak je ich prebytok. Plavajuca podlaha je znama tym ze skodu zvuku. Tym ako su to vyriesil si to z vacsej casti eliminoval. Mne sa osvedcil sendvich - kamen podlozena tenkou makkou podlozkou (korok, plst...) bedna na kameni na hrotoch
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
power:VDH,Furutech,NA,Viborg,signal:Crystal Cable
Uživatelský avatar
timcs
Příspěvky: 476
Registrován: 13 kvě 2012 12:00

Re: základ pod bedne

Příspěvek od timcs »

aretax píše:Na zvuk reprosústav majú výrazný vplyv rôzne nožičky, puky a podobne. Základom je, aby sa basy neprenášali do podlahy. Následkom toho bývajú nadmerné rezonancie niektorých frekvencií, úbytok predovšetkým spodných basov, čo po zvukovej stránke ovplyvňuje všetky pásma. Rôzne špeciálne nožičky bývajú dosť nákladná záležitosť. Nedávno som robil pokusy so základovou doskou pod repro. Bedne mám na nožičkách Soundcare, podlahu mám palubovku, pod ňou je izolácia 50mm polystyrén a pod ním betón. Myslel som si, že to musí stačiť. Nestačilo. Rezonovali mi vyššie frekvencie basov. Vyskúšal som dať pod bedne žulové platne (doma som mal zvyšky z pracovnej dosky). Rezonovanie zmizlo, ale zmizli aj basy a zvuk bol tenší. Potom som v Hornbachu kúpil 2 betónové platne hrubé 40mm. Tieto plane som postavil na vruty 8mm so 6-hrannou hlavou tak, aby boli ukotvené priamo v betóne pod palubovkou a hlavy prevyšovali cca 5mm nad podlahou. Na vruty hlavy som položil betónové platne a stal sa zázrak. Zvuk bol absolútne bez rezonancií, "nastúpili" hlboké, pevné basy a vyčistili sa všetky pásma. Taktiež sa zlepšil priestor a pribudli detaily. Celá úprava ma vyšla: 4,60 € betónová platňa (dlažba 40x80x4 cm) a 0,85€ vruty. Spolu asi 10€. Práca asi 0,5 hod.
Ak to dobre chápem, tak betónová platňa je napevno ukotvená cez palubovku v betóne pod ňou a medzi palubovkou a platňou je 5mm? To si prevŕtal palubovku? Môžeš sem hodiť aj foto, aby to blo jednoznačné.
Ayon-AudioNote-Pathos-HarmonicTechnology-SonusFaber-PSAudio-Lessloss-Benalex-akusticky upravená miestnosť
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: základ pod bedne

Příspěvek od aretax »

Asi som sa nepresne vyjadril. Betónová platňa nie je ukotvená, iba položená na 6-hranných hlavách skrutiek. Tieto skrutky sú preskrutkované cez palubovku a polystyrén tak, aby dosadali na podkladový betón. Foto sa žiaľ nedá, pretože by som musel rozobrať bedne (vieš, že ich mám 2-dielne a ťažké ako krava), dať ich nabok, taktiež dať preč betónovú platňu a aj tak by si videl iba hlavičky skrutiek a to troch. 2 vpredu a 1 vzadu v strede. Do takej roboty sa mi naozaj nechce.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
timcs
Příspěvky: 476
Registrován: 13 kvě 2012 12:00

Re: základ pod bedne

Příspěvek od timcs »

OK, už to chápem. Išiel si tvrdo na to. Nie je škoda palubovky? Myslím, že to už budú fixné miesta reproduktorov. :angel:
Ayon-AudioNote-Pathos-HarmonicTechnology-SonusFaber-PSAudio-Lessloss-Benalex-akusticky upravená miestnosť
Odpovědět