Klub akustik

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: Klub akustik

Příspěvek od Kokin »

A ještě bych dodal, že měření by nebylo zbytečné. Pro každou místnost stejných rozměrů samozřejmě nejsou vhodné totožné úpravy. V potaz se musí brát materiál stěn a jeho pohltivost a v neposlední řadě vybavení místnosti nábytkem a dalšími doplnky, což má zajisté doma každý úplně jinak.
Ale jakmile si necháš doma jednou udělat nekompromisně akustiku, tak si můžeš střídat bedny jak je libo.
Naposledy upravil(a) Kokin dne 24 úno 2013 15:58, celkem upraveno 1 x.
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Klub akustik

Příspěvek od lubin »

Kokin píše:monte
Ale no tak. Zacházíš do extrémů. Akustika se přece nedělá na míru reprobednám, ale právě na míru té místnosti. Samozřejmě že pokud bude měření provádět na ptačích budkách, které nezvládnou nejhlubší frekvence (hodně jich zvládne 40Hz, sice s propadem, ale zvládne), tak nezměří chování místnosti na těchto frekvencích. A jestli vyšleš signál 80Hz, nebo 250Hz ze stojanovky nebo zappových Tannoy je úplně jedno. Ovšem mody místnosti a problematické frekvence se dají vypočítat. Ty jsou dané poměrem stran. A pod 50Hz to má málokdo vyřešené bez kompromisu.
Tat, tak. Jsou věci Monte, které samozřejmě nezměříš...prostorovost nahrávky, uvěřitelnost nebo barva nástrojů ap. (ale to je záležitost spíše komponentů)..Jinak Kokinova slova jsou podle mého názoru naprosto pravdivá.
Přesně tak, pod 50Hz je 90% problémů....proto je měření vhodné. Chtěl jsem jen upozornit na to, že není od věci se postavit ku problému komplexně, tedy s technikou (měření) a s vlastním sluchem a akustiku řešit pomocí obou metod. Přeci jenom výsledek budume přijímat ušiskama a ne mikrofonem. :lol: Zároveň ale nepopírám to, že si někdo může vytvořit "příjemnější" akustické prostředí "na ucho" než jiný hlušec pouze "měřením". :cry:
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Klub akustik

Příspěvek od fox »

Pánové, velmi dobrá diskuze. :thumbup:
Chtěl bych ale jedno vysvětlení k měření. Proběhlo už určitě nespočetně diskuzí o kvalitě aparátů, ať beden, zesilovačů, CD, gramofonů, kabelů..... Každý přístroj přístroj hraje jinak. A navíc existuje tisíce kombinací propojení těchto komponentů. Skutečně platí, že to co se naměří na jedné sestavě to bude platit i pro druhou ? Vždyť kolikrát vyměním jenom kabely a hraje to úplně jinak. :eek:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Klub akustik

Příspěvek od lubin »

fox píše:Pánové, velmi dobrá diskuze. :thumbup:
Chtěl bych ale jedno vysvětlení k měření. Proběhlo už určitě nespočetně diskuzí o kvalitě aparátů, ať beden, zesilovačů, CD, gramofonů, kabelů..... Každý přístroj přístroj hraje jinak. A navíc existuje tisíce kombinací propojení těchto komponentů. Skutečně platí, že to co se naměří na jedné sestavě to bude platit i pro druhou ? Vždyť kolikrát vyměním jenom kabely a hraje to úplně jinak. :eek:
To samozřejmě doslovně neplatí. Já hovořil o měření frekvenční charakteristiky v poslechovém místě a o délce dozvuku na jednotlivých frekvencích. Navíc zdroj zvuku není CDP, ale generátor napojený na předzes.. Do řetězce při měření je tedy zapojený pre a konec, reprokabeláž a repro. Pletou se tady jablka a hrušky. Při zařizování akustiky měříš v podstatě místnost a ne komponenty.

Modulový příklad: něco změříš (cháru, dozvuk). Vyměníš zesilovač. Měření bude na grafu jiné, ale minimálně!!! Pokud oba zesíky budou vpořádku, uvidíš ty stejné basové výkyvy v cháře (s velmi minimálním rozdílem) jako předtím a pro dozvuk to platí stejně. Měříš místnost , ne komponenty. Akustika se neřeší na základě té či oné sestavy, ale na základě dané místnosti a ustavení repro.

Jsem přesvědčený, že když vyměníš pouze kabel k bednám , tak rozdíl v měření bude zanedbatelný a přitom zvukový "posun" Ti bude připadat velký.
Schválně jsem si nechal změřit cháru se síťkou na repro a bez síťky...viz. grafy výše. Na spodcích bez vlivu...na středech a výškách minimum. Přirovnal bych to k výměně kabeláže nebo komponentu (třeba CDP nebo přenosky). Mrkni na to...
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Klub akustik

Příspěvek od Guliver »

Treba si uvedomiť o čom meranie pri akustike je: ideálna akustika je žiadna miestnosť, konštantná teplota, tlak a žiadna alebo minimálna ruchová kulisa. Je jasné, že s tým je v praxi problém - bývame vo viac či menej uzavretých priestoroch v rôznych lokalitách a prostrediach. A to samo osebe spôsobuje, že v miestnosti kde počúvame nie je konštatná úroveň akustického tlaku (v celom spektre počúvaných frekvencií) nielen v ľubovolmom mieste ale väčšinou ani v posluchovom mieste. Módy miestnosti vyplývajúce z jej rozmerov sú fundamentálnym problémom: isté frekvencie sú silne potláčané a iné silne zosilňované. Okrem toho sa zvukové vlny odrážajú od plôch v miestnosti a rôzne sa sčítajú a odčítajú čím opäť komplikujú presnosť zvukového vnemu. Takže výpočtom a nasledovným meraním sa snažíme čo najlepšie zistiť tieto negatíva konkrétneho posluchového priestoru. Následne sa navrhujú riešenia, ktoré s týmto stavom bojujú a podľa možností ho naprávajú. A to je v normálnom prípade vždy nejaký kompromis - priestorový alebo finančný. Ale ak sú dostatočné prostriedky a nie úplne nevhodné rozmery či tvar priestoru vždy sa dá dosiahnuť stav, diametrálne odlišný od neupraveného stavu. A pri tom je úplne jedno aká aparatúra tam bude hrať. Ak sa musia zohladniť vážnejšie priestorové či finanančné kompromisy - tak v oblasti do cca 150Hz vstupuje ako možnosť aj výber reprosústav, ktoré v tejto oblasti nevyžiaria toľko energie a teda aj spôsobia menej problémov. Jednoducho nie sú basy - nie je problém. Ďašia možnosť je nasadenie 2 až 4 vhodne umiestnených a spriahnutých subwooferov, s ktorými sa dá dosiahnuť praktický rovnomerná distribúdia akustického tlaku nízkych frekvencií. Ak ale trváme na plných - bezproblémových basoch nezostáva len postupovať nekompromisne: výpočet, meranie, úprava priestoru, verifikačné meranie, korekcia v úprave priestoru,... až do nesplnenia stanovených kritérií dozvuku v danom pásme. Mimo merania nastupuje potom subjektívne vnímanie prirodzenosti zvuku a priestorové podanie. A to sa už dá ovplyvniť podstatne jednoduchšie ako basy do 150 Hz - záleží na potrebe estetična či údržby prostredia. A tam by som aj videl podobnosť s alchýmiou káblov a vodoo pomôcok.
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 887
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Klub akustik

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Až nyní jsem prošel toto vlákno, a zastavil bych se u příspěvku lubina z první stránky.
Překvapilo mě to měření před a po profesionálních ak. úpravách.
Dozvuk je OK, ale frekvenčka po úpravách se mi nelíbí. Vyrovnání v basech je pěkné, ale co to velké vyžrání výšek zejména v oblasti 5-7kHz o 10dB! Před byly výšky krom těch nejnižších naopak pěkně vyrovnané.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Klub akustik

Příspěvek od Mirek »

Vím, že technicky založeným jednotlivcům se postaví na hlavě vlasy hrůzou....ale pro mne jsou osobně nejlepší měřáky mé uši, opakovaně vyhledávám živý poslech akustických
nástrojů a snažím se aby se jim zvuk mé sestavy, co nejvíce podobal. Určitě nejsem takový poučený teoretik jako Guliver (viz. jeho předešlý příspěvek), ale vůbec mi to nevadí protože mojí prioritou je zábavný poslech hudby.
To o čem píše NA jsem si všiml ihned po uveřejnění na fóru, ale nechtěl jsem na to reagovat, aby to nevypadalo jako kritika....ale když už je to venku, myslím si, že u podobných akustických úprav s pohltivými materiály často bývá něco za něco. Když jsme u těch pohltivých materiálů, kolik koncertních sálů se skvělou akustikou, které postavili naši předkové má na zdech pohltivé materiály.....vím, že je to trohu něco jiného než domácí poslech. Mimoto se stavělo podle uší a panečku jak to tam a vše je řešeno členěním prostoru a poměru stran.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Klub akustik

Příspěvek od lubin »

NA-Noble Audio píše:Až nyní jsem prošel toto vlákno, a zastavil bych se u příspěvku lubina z první stránky.
Překvapilo mě to měření před a po profesionálních ak. úpravách.
Dozvuk je OK, ale frekvenčka po úpravách se mi nelíbí. Vyrovnání v basech je pěkné, ale co to velké vyžrání výšek zejména v oblasti 5-7kHz o 10dB! Před byly výšky krom těch nejnižších naopak pěkně vyrovnané.
Postavíš mikrofon o 2cm jinde a výšky se drasticky mění...klidně v řádu 5-10dB. Měříš dvě bedny, takže součet...každý pohyb hlavou hlavou na poslechovém místě je znát, patrně také díky páskům a to i pootočení hlavy na stejném místě. Ti, kdo u mě slyšeli, vědí, že pocitově mě výšky jistě nechybí. A chára i tak, bez totálního pohrání si s mikrofonem je +-7dB. Co se týče charakteristiky, ta kritika je zbytečná pánové. Poslech to potvrzuje.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Klub akustik

Příspěvek od lubin »

Mirku, zkus si udělat měření u sebe. Tak , jak to posloucháš. Až to uvidíš, tak Tvoje obhajoba bude.."mě to takhle zní dobře". A já Ti jenom řeknu, že bude SPRÁVNÁ!!. Protože i u mě , v postavení beden, řeklo poslední slovo "ucho".
Doufal jsem, že to někoho může "navnadit", dělat něco doma s akustikou. Ohlasy buď žádné nebo kritika v tom lepším případě. Bude asi lepší na forum přispívat méně, třeba jen inzercí...ať se to tu hezky vyvíjí... :lol:
Děkuji Guliverovi a Kokinovi za napsání relevantních příspěvků, které jasně ukazují to, co řeší akustika.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
monte

Re: Klub akustik

Příspěvek od monte »

ta kritika je zbytečná pánové. Poslech to potvrzuje (*) (*) (*) (*)

Zlatá slova :thumbup:
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Klub akustik

Příspěvek od Guliver »

lubin píše:Bude asi lepší na forum přispívat méně, třeba jen inzercí...ať se to tu hezky vyvíjí...
Prosím len to nie, hodnota fóra je práve v zdielaní skúseností, nápadov, myšlienok a nie bazoš!
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Klub akustik

Příspěvek od fox »

Chlapi, nepropadejte panice. :lol: Je to diskuze. Každý příspěvek může mít oponenturu. Ty vaše jsou přínosem pro toto forum. :thumbup:
Myslím, tohle vlákno je a bude poučné i pro ostatní.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Klub akustik

Příspěvek od Mark Levinson »

monte píše: ta kritika je zbytečná pánové. Poslech to potvrzuje (*) (*) (*) (*)

Zlatá slova :thumbup:

Tak, tak, lépe je zajet si to poslechnout. Já už jsem objednán na poslech.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 887
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Klub akustik

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Jestli můj příspěvek vyzněl jako jednoznačná kritika, nebo dokonce útok, tak takový záměr neměl.
Bylo to podivení se nad tím co vidím a zároveň otázka.
Díky za doplňující informace. Vím co dokáží páskové měniče když měříš obě bedny najednou, když jsem to dělal poprvé dost mě to překvapilo. Pokud se, ale povedlo to první měření na tom přesném správném místě, tak po úpravách jste ho měli znova najít, aby byl výsledek správně vypovídající. Nebo ještě měřit každou bednu zvlášť. Takto to bohužel vypadá , že ty úpravy vyžraly výšky a takový graf jsi neměl zveřejňovat.
To, že to tak při praktickém poslechu není, bude jasné každému kdo to tam bude moci slyšet, ale musíš si uvědomit, že jsi ty grafy dal jako informace na fóru a vyznívá to bohužel negativně hlavně pro autora té úpravy.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Klub akustik

Příspěvek od lubin »

N.A. každou bednu zvlášť?? Jakou to bude mít vypovídací hodnotu pro poslechové místo??
Ano, mohli jsme si s tím víc vyhrát, ale bylo velmi málo času...bohužel.
Úpravama to "přetlumit" na výškách můžeš, ale pouze v rámci dozvuku (ten se snížil v celém spektru). Ale že by v přímo vyzařovaném směru poklesla hladina nižších výšek o 10dB vlivem panelů umístěných z 80% za reprosoustavama je kravina jak zvon. Když Ti bedny natočím o centimetr jinam, graf na výškách se opět zásadně změní. To víš přece sám N.A. Kdo do toho trochu vidí, tak si to dovede domyslet. A kdo nechápe podstatu věci, ten kritizuje propad. Ber to N.A. klidně i tak, že bedny nejsou na svém původním místě a dostaly flek tam, kde se mě nejvíce líbí reprodukce typu hudby, kterou rád poslouchám.
Neříkám, že mám doma TOP zvuk :lol: , slyšel jsem daleko, daleko lepší sound, ale nedostatek výšek je to poslední, čím by trpěl.
Ale končím tímto debatu z mé strany, protože už nyní je to poloviční házení hrachu na zeď :mrgreen:
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 887
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Klub akustik

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Zjevně došlo k nepochopení o co mi jde.
Nepíšu o chybě v akustických úpravách, ale ve zveřejnění takovéhoto grafu, který nevypovídá o skutečné realitě po úpravách, a proto byla chyba ho zveřejnit. Je přece jasné, že jsi tím vyvěšením chtěl demonstrovat k jakému došlo vylepšení, nebo ne? Takhle je to stejné, jako bys psal, že po půlročním cvičení v posilovně se Tvé tělo krásně vyrýsovalo a na fotce současného stavu by bylo vidět vypracované nohy a břicho, kdežto prsa a ruce bys měl jako koncentráčník. Jestli jsem nebyl pochopen, je mi líto, lépe se už písemně vyjádřit nedovedu.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Klub akustik

Příspěvek od lubin »

N.A. pochopen jsi samozřejmě byl. Nejsem blbec. Snažím se tu ale napsat, a ty jako konstruktér repro to jistě víš, že páskové měniče jsou silně náchylné na natočení směru k vytyčené ose a podle toho se taky chovají při měření. Stačí, aby jedna bedna byla natočena mírně jinak. Tečka. Nic víc, nic míň. Druhé měření se odehrálo téměř půl roku po instalaci panelů. Bedny jsou už, byť v rámci několika centimetrů postaveny "na ucho" jinak (to jsem také psal pro komplexnost informací). Podle vkusu soudruha. Na grafech je vidět srovnání původních skoků 13-14dB na 7-8dB v celém pásmu. Graf dozvuku je přímo luxusní oproti "před úpravou". Toto není zlepšení?? Co tedy je zlepšení?? Pro rejpaly je uvedena i křivka 1/3 vyhlazením, která se dokonce vleze do +-5dB. Myslíš si, že kdybych nebyl spokojený, že to sem cpu? To, že je na druhém grafu pokles mezi 5-7kHz je pouze a jen směrovostí výšek pásku a natočením beden. Myslím, že demonstrace vylepšení to je. Máš ovšem pravdu v tom N.A., že chyba byla ty grafy vůbec :mad: zveřejnit :D
Mimochodem mrkni se na Stereophile , kde jsou měřeny třeba Wilsony s jiným úhlem natočení...lítá to k deseti decibelům v pokoji...
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Klub akustik

Příspěvek od Mirek »

Lubin :
Doufal jsem, že to někoho může "navnadit", dělat něco doma s akustikou. Ohlasy buď žádné nebo kritika v tom lepším případě. Bude asi lepší na forum přispívat méně, třeba jen inzercí...ať se to tu hezky vyvíjí... :lol:
Děkuji Guliverovi a Kokinovi za napsání relevantních příspěvků, které jasně ukazují to, co řeší akustika.
Lubine, co jsem napsal já nebo NA jsou snad také ohlasy, nebo se mýlím ? Nevidím na to nic špatného napsat, že k naší spokojenosti s domácím poslechem může vést i jiná cesta než si aspoň z mého pohledu hyzdit obyvák nějakými úpravami za desítky tísíc - nemusí to přece vyhovovat úplně každému a někdo třeba chce slyšet i o jiném řešení. A pokud je něčí nekonkrétní příspěvek, který ti vyhovuje relevantní (jak píšeš) a jiný odlišný (než tvůj) konkrétní názor někoho jiného irelevantní...tak když už jsi začal s těmi cizími slovy, promiň tohle je demagogie. Já přeci nikomu svůj názor nevnucuji ani ho nevydávám za jediný správný.

Nicméně to o čem píše NA jsou fakta a nevím, proč si to bereš osobně, to přeci není tvoje chyba, ale je chyba tvého "akustika", pokud to ovšem není nějaký nám skrytý záměr skýtající nějakou výhodu. Takže by tedy měl spíš reagovat on.

Lubine, kamaráde hlavně se neurážej, myslím si, že každý má právo na to mít i tu svůj názor (pokud se nejedná o urážky) i kdyby byl z pohledu druhého sebeblbější. Nerozumím, ale proč ti tak vadí odlišný názor někoho jiného pokud jsi přesvědčen o správnosti svého řešení, ZÁSADNÍ PŘECE JE, ŽE SE SVOJÍ SESTAVOU JEJÍM ZVUKEM JSI SPOKOJENÝ TY....nebo ne ?
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2134
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Klub akustik

Příspěvek od zappa »

Abych to jěště trochu zkomlikoval tak může nastat i tato situace.Pře několika lety jsem si nechal změřit místnost,tenkrát bez těžkých sametových černých závěsů(bývalé divadelní opony,dostal jsem je zdarma),jiné rozložení nábytku,jiný nábytek,jiné bedny,jiná hifi sestava,schody,které tu nyní nejsou.Jsem rád,že jsem tenkrát nedělal žádné akustické úpravy,dnes bych mohl brečet,že jsem zbytečně vyhodil 200 hadrů.Jěště před měsícem jsem hrál na jiný zesilovač,dnes rozdíl jako kráva,hlavně na basech(myslím co se týká akustiky),bas je úplně někde jinde a místnost má najednou potřebu na nějakou tu malou akustickou úpravu.Mnoho úhlů pohledu,musí se řešit dle dané konstalace všech faktorů,přihlédnout k budoucím změnám a designovém vkusu(i manželky) a nakonec i k samotné sestavě a hlavně zvuku,který chceme dosáhnout(někteří zkušení hifisté nemají rádi přehnané akustické úpravy).Nakonec občas se i stane,že si někdo přinese domů zařízení za mnoho peněz od prodejce,který má absolutně vychytanou akusticky pořešenou poslechovku,pak to zapojí a hraje mu to doma blbě a brečí,pak ze zrtátou prodává,protože podcení právě AKUSTIKU(někteří ani neví,že by úprava akustiky mohla vyřešit jejich problémy).Takže závěrem,za mne důležité,to ano,ale nepřehánět to! ;)
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
monte

Re: Klub akustik

Příspěvek od monte »

V klubíku pro akustiky se nám diskuze rozjela. Všiml jsem si, ale jedné věci. Ti co nemají akustiku, tak zbrojí proti a jedině Zappa je diplomatický, asi je nahlodaný. Michale pro začátek bych vyměnil dlažbu za dřevěnou plovoucí, ale nalepit, neplavat :lol: . Dej vědět, pošlu zeťáka, umí. Sice vím, když chci poradit, jsem pro mnohé "autocenzura", ale je to jako s dětmi. Jak píše Zappa, nesmí se vše přehnat a proto jsem si vybral Vicoustic. Jsou to už sofistikované, odzkoušené výrobky :thumbup: a hlavně i na estetické úrovni dřeva. Sice se těžko rozhoduje pokud je obyvakoposlechovka, jak píše Mirek prznit. Jenže jeho klasický činžovní místnost, bych s klidem prznil :lol: . V těchto místnostech je vše i o bohu. Kamarád bydli v takovém a pokaždé měl hifi na jiném místě. Tak mu říkám, pověz hifi na strop :lol: . Přít se komu to hraje, nehraje a kde, kdy je taky blbost. Už jen ze slušnosti bych nemohl po návštěvě napsat, jo slyšel, ale zvracet budu až později z převalených středů :lol: , jenže detaily jsou důležité.
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 887
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Klub akustik

Příspěvek od NA-Noble Audio »

„N.A. každou bednu zvlášť?? Jakou to bude mít vypovídací hodnotu pro poslechové místo??“
To lubin

Zcela relevantní, což se nedá říct o tom, co jsi sem dal. To je naopak vyloženě matoucí měření. Když se u měření po úpravách nechtělo si dát tu práci s najitím toho správného místa, kde nedochází k odečtu částí spektra vyzařovaného páskovýma měničema, měli se provézt samostatná měření pro každou bednu zvlášť, tam by se to neodečítalo. Mělo by to tu správnou vypovídající hodnotu, protože takhle čitatel vidí jen graf, který vypadá ve výškové oblasti MNOHEM HŮŘE než před úpravama.
I přes Tvé ujišťování, že mi rozumíš tomu doposud tak není proto ještě toto:

Nenapsal jsem nic o tom, že těma úpravama došlo k fyzickému vyžrání výšek. Jádro toho oč mi jde je zveřejnění takto zavádějícího grafu, a tím znehodnocení a zmatení informační hodnoty toho příspěvku.
Pokud bys jen napsal, že jsi provedl takové a takové úpravy a že výsledek je velmi pozitivní a doplnil to fotkama je vše OK. Pokud chceš ale ukazovat i grafy jako doplnění a podpoření svých řádků nemůžeš zveřejnit něco co vypadá hůře než původní měření, to se na mě nezlob. Je to stejné, jako bych tu já napsal, že mam nové bedny, které jsou lepší než ty předešlé. Ukázal bych tu měření těch původních -solidně vyrovnaný graf a pak druhé s obrovskou boulí na basech. Někdo by mi napsal, koukám na ten graf, a udivuje mě ten velbloudí hrb na spodku, to přece není v pořádku. Odpověď by dostal, že nejsem přeci trouba abych doma poslouchal houkající bednu a nová bedna je naprosto OK. Hrb tam je jen proto, že jsem jí změřil namáčklou v rohu místnosti, protože se mi jí nechtělo posouvat, a navíc ideální místo zabírá bedna předešlá, protože mam doma na správných místech zrovna zapojené ty starší.
O nic jiného mi nešlo.


Mirek si mě "přitahuje" na svou stranu člověka, který zastává názor nehyzdit běžný obývák nepřehlédnutelnými panely a difuzery. Ale k tomuto jsem se já vůbec nevyjadřoval, nehodnotím jestli úpravy ano, nebo ne, dokonce ani o vzhledové stránce jsem nic nenapsal. Mimochodem mam doma akustický podhled už asi 6 let, tedy jsem jeden z prvních co doma něco takového řešili. V novém domku budu letos akustiku také řešit, takže nejsem z těch kteří jsou proti tomu. Na druhou stranu mi naprosto není proti mysli přístup Mirka, a když mu to doma hraje k jeho plné spokojenosti, má místnost tak říkajíc hodně zabydlenou, tak proč do úprav dávat nemalé prostředky a dráždit manželku estetickou stránkou?
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Uživatelský avatar
Zalán Schuster
Příspěvky: 245
Registrován: 11 říj 2011 23:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Klub akustik

Příspěvek od Zalán Schuster »

Ku frekvencnej krivke po akustickej úprave v prispevku od Lubina by bolo dobre doplnit aby to bolo jasne pre všetkých:
"väčšie výkyvy nad frekvenciou 2 KHz sú z dôvodu nerovnomernej vzdialenosti medzi reproduktormi (pravým a ľavým) a meracím mikrofónom vrátane neideálneho sklonu meracieho mikrofónu. Táto nerovnomernost, ktorá by mala byť na milimeter presná sa odzrkadluje na grafe predovšetkým v miestnostiach, ktoré sú akusticky upravené. Bohužial kvôli času nebolo možné uplnú symmetriu dosiahnúť."
Dakujem.

K debate pri zmene reproduktorov v tej istej miestnosti:
Merať a urobiť akustický plán má význam vtedy, keď už máme finálny reproduktor (aspoň na dlhšiu dobu). Keď zmeníme reproduktory, treba znova prekontrolovať, či už urobená akustická úprava stále vyhovuje s novými reproduktormi, alebo treba niečo zmeniť. Obzvlášť je to potrebné pri čiastočnej akustickej úprave, kde sme riešili len hlavné akustické problémy. Tí, ktorí si myslia, že pôvodná akustická úprava bola zbytočná investícia sa mýlia. Môže sa stať, že netreba nič zmeniť a v najhoršom pripade treba dokúpiť ďaľšie akustické elementy, alebo niečo vymeniť za iný typ. Ak však necháme pôvodnú akustickú úpravu aj v najhoršom prípade bude hrať lepšie, ako bez akustickej úpravy, ak akustická úprava bola správna pre predošlé reproduktory. Pri zmene miestnosti sa dá nakúpené akustické prvky odmontovať a namontovať do novej miestnosti. Treba znova merať a na základe toho najideálnejšie ich umiestniť, dokúpiť alebo časť vymeniť na iné akustické prvky.
ZS Acoustics
GIK Acoustics pre Česko a Slovensko
Mierová 85
821 05 Bratislava
tel.: +421 905 616 440
zalansch@hotmail.com
http://www.zs-acoustics.com
http://www.gikacoustics.co.uk
http://www.facebook.com/ZalanSchusterAcoustics
Uživatelský avatar
timcs
Příspěvky: 476
Registrován: 13 kvě 2012 12:00

Re: Klub akustik

Příspěvek od timcs »

Zopár fotiek akustickej úpravy tzv. obývačko-posluchovky a la kompromis ja vs manželka. Nie je to nič extra, ale mne to zatiaľ postačuje.
P1010099.JPG
P1010100.JPG
P1010102.JPG
P1010101.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Ayon-AudioNote-Pathos-HarmonicTechnology-SonusFaber-PSAudio-Lessloss-Benalex-akusticky upravená miestnosť
martinowsky
Příspěvky: 641
Registrován: 17 dub 2011 21:07
Bydliště: Ostrava

Re: Klub akustik

Příspěvek od martinowsky »

Pěkné dík za fotky. SF + Pathos + Copland ??
CA, MFA, DYNAUDIO,PROJECT,FURUTECH,SUPRA,REL.......OSTRAVAR,BERNARD,ROHAN a jiné, hlavně hodně dobrého, nežli málo špatného.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Klub akustik

Příspěvek od Mark Levinson »

Parádní fotky, díky. Každá snaha řešení akustiky se cení.
Martine, řekl bych spíše Ayon.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Klub akustik

Příspěvek od pajuna »

Ty svetle ramy na sebe strhavaji pozornost. Ve tmavsim dreve by to vice splynulo. Co na to manzelka? Lamu si hlavu s tim, kde sedis, kdyz poslouchas. Vysledek uprav ale bude urcite znat, coz je samozrejme hlavni ucel.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Klub akustik

Příspěvek od fox »

Gratuluji. Máš velmi tolerantní manželku. Akustické úpravy určitě mají smysl. :thumbup:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
drvoštěp
Příspěvky: 81
Registrován: 17 led 2012 14:43

Re: Klub akustik

Příspěvek od drvoštěp »

Posluchové miesto je pred stolom....Tolerantní manželka to je ono!!! ^:)^
martinowsky
Příspěvky: 641
Registrován: 17 dub 2011 21:07
Bydliště: Ostrava

Re: Klub akustik

Příspěvek od martinowsky »

Popis stroju je v podpisu. Nevsiml jsem si. Jsem slepy jak dva dny stary kocur. Ber tedy muj dotaz na aparat za zodpovezeny. Nic se nemeni na tom ze se mi to libi. Cenim snahu a dekuju za fotky. Rad se podivam a inspiruju. Vice takovych. :thumbup:
CA, MFA, DYNAUDIO,PROJECT,FURUTECH,SUPRA,REL.......OSTRAVAR,BERNARD,ROHAN a jiné, hlavně hodně dobrého, nežli málo špatného.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Klub akustik

Příspěvek od Guliver »

NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
timcs
Příspěvky: 476
Registrován: 13 kvě 2012 12:00

Re: Klub akustik

Příspěvek od timcs »

pajuna píše:Ty svetle ramy na sebe strhavaji pozornost. Ve tmavsim dreve by to vice splynulo. Co na to manzelka? Lamu si hlavu s tim, kde sedis, kdyz poslouchas. Vysledek uprav ale bude urcite znat, coz je samozrejme hlavni ucel.
Ďakujem všetkým za pozitívne ohlasy. ^:)^
Na rámy mám dve variácie 1 - budú upravené morením na čierno alebo tmavo hnedo, 2 - celý panel potiahnem priezvučnou látkou, na ktoré budem maľovať (viď inšpirácia). Apropo manželka. No je to ťažký oriešok, silná a tvrdohlavá osobnosť, ktorá ide za svojím vytúženým cieľom...a ja taktiež. Tak vzniká kompromis. Za ten čas spolužitia sa už tak poznáme, že viem kde je tá hranica, ktorú ešte smiem prekročiť a nebude namietať. Veď je stále lepšie doma počúvať hudbu a byť s rodinou, ako sedieť za stolom v krčme a splavovať rodinný rozpočet. Ešte taký malý "bonbónik", tie Sonusy som nič netušiac dostal pred pár rokmi od manželky na Vianoce. A to ani nevedela, čo je to. Je proste super. :-bd :-bd
Prikladám foto posluchového miesta.
P1010003.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Ayon-AudioNote-Pathos-HarmonicTechnology-SonusFaber-PSAudio-Lessloss-Benalex-akusticky upravená miestnosť
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Klub akustik

Příspěvek od pajuna »

Tvuj kompromis schvaluju :smile: , mas pravdu. Jeste lepsi moznost by byla, sedet doma s rodinou a mit jeste jednu separatni mistnost na obcasny poslech o samote. Ale to neni kazdemu doprano.
Btw, take jsem zil dlouha leta s SF Concertino, ale to byly jeste ty prvni. S nima me akustika prilis netrapila. Tak at ti to hraje.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
ozzy8
Příspěvky: 26
Registrován: 29 kvě 2011 10:43

Re: Klub akustik

Příspěvek od ozzy8 »

Veľmi pekne má upravenú svoju posluchovku môj známy. ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebola meraná po úpravách, ale so zvukom je veľmi spokojný.
davidsound

Re: Klub akustik

Příspěvek od davidsound »

Tohle vypadá moc pekne a utulně :thumbup:
ozzy8
Příspěvky: 26
Registrován: 29 kvě 2011 10:43

Re: Klub akustik

Příspěvek od ozzy8 »

davidsound píše:Tohle vypadá moc pekne a utulně :thumbup:
Áno, pri stavbe domu si túto izbu vyhradil len pre svoje hifi, tak si ju mohol zariadiť po svojom.
martinowsky
Příspěvky: 641
Registrován: 17 dub 2011 21:07
Bydliště: Ostrava

Re: Klub akustik

Příspěvek od martinowsky »

Paráda, nechce známý nebo Ty něco víc o strojích napsat? Určitě by to potěšilo více lidí ne jen mě. :thumbup:
CA, MFA, DYNAUDIO,PROJECT,FURUTECH,SUPRA,REL.......OSTRAVAR,BERNARD,ROHAN a jiné, hlavně hodně dobrého, nežli málo špatného.
ozzy8
Příspěvky: 26
Registrován: 29 kvě 2011 10:43

Re: Klub akustik

Příspěvek od ozzy8 »

Aj ja dúfam, že sem niečo napíše o svojej aparatúre. Nechám to naňho, aby sa sám pochválil, aké prístroje mu doma spôsobujú radosť z počúvania hudby.
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Klub akustik

Příspěvek od bh69 »

nezlobi tam ta stresni okna primo za/nad hlavou ?
ozzy8
Příspěvky: 26
Registrován: 29 kvě 2011 10:43

Re: Klub akustik

Příspěvek od ozzy8 »

Tak majiteľ tohto priestoru a zostavy je momentálne na cestách, tak nejaké informácie môžem podať aj ja. Izba má rozmery 3,6m x 4,9m, reprosústavy sú od seba vzdialené v osiach skríň 2,5m a je dodržaný rovnostranný trojuholník v mieste poslucháča. Tým pádom sú reproduktory svojou zadnou stenou vzdialené od zadnej steny 30cm a keďže ich hĺbka je cca 70cm, tak čelné dosky sú od zadnej steny 100cm.
Miestnosť je zatlmená špeciálnymi panelmi, strop je členitý, na zvažujúcej sa strešnej podkrovnej konštrukcii sú takisto umiestnené tlmiace panely, aby sa rozbila táto šikmá plocha.
Zostavu tvoria tieto stroje:
- player OPPO BDP-95
- hudobné centrum a zároveň aj streamer player Olive 03HD, ktoré na obrázkoch nevidno, pretože je na úprave vo firme Casea
- sieťová pračka PS Powerplant 5
- AV Denon AVR-4310
- plazma Pioneer
- reprosústavy na domáce kino tvorí zostava od B&W
- preamp je Pass Labs XP-20
- reprosústavy sú anglické, aktívny model firmy ATC SCM50ASLT
- signálové káble do preampu z OPPO vedú Audioquest Niagara XLR, na káble vedúce z Passa do aktívnych ATC si teraz neviem spomenúť
Ako vidno, reprosústavy sú postavené na šírku miestnosti, čím nehrozí nedostatok basov, hudba má "gule". Zvuk ako taký ho baví, často prejavuje nadšenie a spokojnosť, ako mu to hrá. Jediná vec, ktorá pre neho nie je dokonalá, je podanie predozadného priestoru, čo je vzhľadom na dané umiestnenie pochopiteľné. Preto chce na skúšku repro postaviť na dĺžku miestnosti a zistiť, aký to bude mať efekt.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Klub akustik

Příspěvek od Dieter Burmester »

Vicoustic :thumbup:
Dieter Burmester
Odpovědět