High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
davidsound

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od davidsound »

Hlavně je to úplne jedno, přirovnání neprirovnani. Jake ma pan Schuster vzdělaní, nebo vědomosti. Jestli jsou zákazníci spokojeni je to to oč bezi. Hlavně je tady zase spousta diskutérů, kteří v jeho upravené poslechovce nikdy nebyli, ale jsou chytří jak rádia.
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Kokin »

Typicky čecháčkovská diskuse. Místo debaty o přínosu úprav prvky firmy GIK Acoustic, o čemž by toto vlákno mělo být, se tu řeší nesmysly.
Chápu, že někomu nevyhovuje vzhled, a přikloní se k něčemu, co mu v tomto směru vyhovuje více. Ale zpochybnovat schopnosti a odborné předpoklady p. Schustera k tomu, aby mohl svou práci dobře vykonávat před tím, než ji má dotyčný vůbec možnost osobně posoudit a zhodnotit, jsou jen hloupé a ubohé spekulace. On totiž i člověk s několika akademickými tituly dokáže svou práci maximálně odfláknout. Je to také o přístupu.

Na poslech do Pardubic se chystám, přestože vzhledově se mi také více líbí úpravy u Beryho.
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od slayers »

No tak já nevím ale je to diskusní fórum a někomu to může pomoct při rozhodování, já na tom pokud je to vedeno v pohodě nevidím nic divnýho a čecháčskýho.
Myslím že než někdo dá 100k do úprav tak by měl mít alternativy a vědět že existuje i jiný způsob úprav.
Zase tolik toho není po netu v češtině.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od aretax »

sekal píše:Aretax :
Nic jsem z kontextu nevytrhnul.. Napsal jsi, že vzhledem k nízké účinnosti metod léčby rakoviny alopat. medicínou jsou lepší volbou alter. medic. postupy, aplikované lidovým léčitelem, které mají dle tebe lepší efekt.. Předpokládám, že toto tvrzení máš patřičně podloženo, takže se znovu táži, zda by ses i ty sám při zjištění maligního nádoru svěřil do rukou lid. léčitele. A očekávám jasnou odpověď bez nějakých obezliček..
Čítaj znovu a poriadne. Nepodsúvaj mi niečo, čo som nenapísal. Jasnú odpoveď chceš? Áno, pokiaľ by ma liečil liečiteľ zo Skalky nad Hronom, ktorý má 80% úspešnosť (ale o tom asi Ty nič nevieš). A k téme: kľudne by som si nechal urobiť posluchovku p. Schusterom, Mal som možnosť vidieť a hlavne počuť jeho dielo a dal by som mu rozhodne prednosť pred vyštudovaným akustikom, ktorého prácu nepoznám. Kritizovať, odsudzovať, mudrovať a hľadať všetky negatíva je tá najjednoduchšia vec na svete. Prečo nenapíšeš konkrétne, čo sa Ti na práci p. Schustera nepáči a prečo nenavrhneš konkrétne zlepšenia? Že nemá VŠ? Myslíš, že keď mu doporučíš vysokoškolské štúdium, tak to, čo urobil, bude lepšie? Alebo keď si na každý panel napíše ing. - bude lepšie znieť (myslím, ten panel)? Nikto Ťa nenúti, aby si jeho služby využil. Ak si fanda "urob si sám", je to Tvoja vec, ale neznevažuj prácu niekoho, hlavne keď tú prácu nepoznáš. Tu už žiadne ďalšie komentáre nemajú zmysel. Tvoj rozkaz som splnil, jasnú odpoveď si dostal.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
davidsound

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od davidsound »

Sekal

S jakou akustickou úpravou a s jakýma audio sestavama mas Ty osobni zkušenosti. Nikde jsem si nevšimnul, ze by jakýkoliv Tvůj příspěvek vedl k necemu jinému nez spekulacím vycházejícím ze zkušenosti nabytych získáváním informaci na internetu.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od lubin »

Tak tady se to rozjelo... :lol:
Je jasné, že akustika je velmi složitý obor, který, stejně jako všechny obory lidské činnosti vyžaduje nejen určité vzdělání, ale hlavně, a to bych podtrhl, zkušenosti v oboru. Zkušenosti jsou mnohdy značně cenější, než vzdělání. Příkladem může být mnoho lidských činností....v podstatě všechny, které mě napadají, snad kromě přísně věděckých záležitostí, kde je však určitá zkušenost také vítána, nepřevažuje však nikdy nad vzděláním.
Zalána Schustera znám osobně. Mám od něj akustiku pořešenou v bytě. Tak, jak se daly jednotlivé prvky v normálním obýváku umístit, tak to přesně dopadlo. Není to řešení 100%, není ani 90%. Akustiku mám však pořešenou jistě ze dvou třetin. Zbytek musím "obětovat" normálnímu životu, nejsem z těch šťastných, kteří mají svoji poslechovku. A věřte, že ani tam nikdo nemá cháru srovnanou v lajně 3dB od 20 do 20 :D A ještě k tomu super prostor a emoce...
Osobně jsem byl s výsledkem úprav od Zalána spokojen. A jako aktivně fotografující člověk vím, že i slušně fotí. Zároveň však věřím, že lze stejného výsledku akustických úprav dosáhnout levněji....otázkou je, jestli nám to dovolí čas a jak se zachová osud...který nám "vodí" lidi do cesty.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
timcs
Příspěvky: 476
Registrován: 13 kvě 2012 12:00

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od timcs »

No a ja som si myslel, že sa tu bavíte o akustike, ale pomaly sa dostanete ku psychológovi a následne ku psychiatrovi. Ja poznám tiež mnoho ľudí s ukončeným vš plus nejaké to školenia v obore a prd sa vyznajú vo veciach na čo sú vyučený. A vtedy príde človiečik a jednoduchým myslením ho odfajčí. A takto by to malo v živote fungovať, len u nás zostal zvyk spoliehať sa skôr na doklady o vzdelaní než na skúsesti a schopnosti. Nechcem tým nikoho uraziť, sú to moje osobné skúsenosti.
Ayon-AudioNote-Pathos-HarmonicTechnology-SonusFaber-PSAudio-Lessloss-Benalex-akusticky upravená miestnosť
Uživatelský avatar
Zalán Schuster
Příspěvky: 245
Registrován: 11 říj 2011 23:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Zalán Schuster »

Ďakujem všetkým, ktorí na základe výsledkov mojej práce mi vyjadrili podporu.

To Slayers:
Ďakujem ti za nápad, popisy z webovej stránky GIK Acoustics v angličtine preložím a zverejním na mojej novej webovej stránke
http://www.zs-acoustics.com
GIK Acoustics panely nie sú porózne akusticke elementy, ale obsahuju minerálnu vlnu v špecifickej hustote.

Pre lepšie pochopenie videa posluchovne High-End Pardubice, uvediem z neho tento popis:
Na prednej stene sme inštalovali drevený 2D N17 difuzer, nad tým sú GIK VeriFusori, a po stranách sú GIK Monster Bass Trap (pasce na basy).
V rohoch sú GIK Tri-Traps. (kombinovaná pasca na basy)
Na prvom reflexnom bode stropu sú umiestnené 4 ks GIK Monster Bass Trap a tvoria akustický oblak.
V stropových rohoch (kde sa stretne bočná stena so stropom) sú umiestnené GIK Soffit Traps (pasca na širší rozsah basov).
Na zadnej stene je inštalovaných 5 ks GIK Scopus Tuned Trap (uzavreté ladené rezonátory), pod nimi je 5 ks GIK Monster Bass Trap, pred ktorými sa nachádzajú difuzery N13. Touto úpravou sa stane zvuk v miestnosti živším. V neskoršej dobe bude celopodlahový koberec vymenený za palubovku, s miestnym kobercom medzi reproduktormi a posluchovým miestom.

Touto úpravou sa frekvenčná charakteristika rozsahu 20-20KHz, zmenila z pôvodných výkyvov 48dB na výkyvy menej ako 20dB.

Pôvodná charakteristika vykazovala najväčšie výkyvy basov v rozsahu 30 - 60 Hz. To to bola snad najhoršia charakteristika, ktorú som kedy nameral. Obzvlásť ťažko sa dajú vyrovnať špičky pri 30 Hz, 55 Hz a 90 Hz a "diery" pri 45 a 78 Hz. S bežnými prostriedkami sa s nimi nedá veľa robiť.

Najväčším výsledkom je podstatne vyrovnanejšia charakteristika v celom pásme a zvlášť v rozsahu nízkych tónov, kde sa výkyvy zmenšili o viac ako 28 dB!

Od 45Hz -20KHz sa zmestím do +- 8,5dB.

Pri 30Hz, 60Hz, 80Hz, 90Hz bol pôvodny dozvuk viac 1,5 sekundy. Po úprave je najväčší dozvuk len pri 30Hz 0,7 sekund a v ostatnom rozsahu vyrovnané 0,25 sekund.

Najdôležitejší je však subjektívny dojem zo zážitku nádherného zvukového priestoru, ktorý poslucháč vníma na posluchovom mieste vynikajúco upravenej posluchovne High-End Pardubice u Luboša Kubiasa. Doprajem každému záujemcovi tento zážitok a preto odporúčam navštíviť ho. Navyše môžete dostať od neho dobré rady a možnosť na zaobstaranie špičkového audio zariadenia.
ZS Acoustics
GIK Acoustics pre Česko a Slovensko
Mierová 85
821 05 Bratislava
tel.: +421 905 616 440
zalansch@hotmail.com
http://www.zs-acoustics.com
http://www.gikacoustics.co.uk
http://www.facebook.com/ZalanSchusterAcoustics
SF
Příspěvky: 2
Registrován: 22 říj 2012 21:29

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od SF »

Dovolil bych si připomenout otázky, které jsem tady už položil:
SF píše:Na videu je i po úpravě vidět poměrně výrazná maxima na 30 a 53 Hz. Dají se takovéhle špičky ještě "požrat" nějakými přesně laděnými rezonátory?

Jak se dá akusticky upravovat místnost, pokud výrobce dodává rezonátory pouze na 40, 70 a 100 Hz?

Nesnižuje namontování difuzeru přímo na zvukopohltivý materiál účinnost tohoto materiálu?
Na první otázku se snad vztahuje toto:
Zalán Schuster píše:... Obzvlásť ťažko sa dajú vyrovnať špičky pri 30 Hz, 55 Hz a 90 Hz a "diery" pri 45 a 78 Hz. S bežnými prostriedkami sa s nimi nedá veľa robiť.
Pokud bysme měli rezonátory přesně naladěné na frekvence 30 Hz, 55 Hz a 90 Hz, opravdu by to nepomohlo?

Na další otázky tady myslím nikdo nereagoval.
Zalán Schuster píše:Najdôležitejší je však subjektívny dojem zo zážitku nádherného zvukového priestoru, ktorý poslucháč vníma na posluchovom mieste vynikajúco upravenej posluchovne High-End Pardubice u Luboša Kubiasa.

Tohle se mi vůbec nelíbí. Nejdůležitější není subjektivní dojem, nejdůležitější je měření. Měření ukazuje špičky v basech, se kterými jste se ani nepokusil nic udělat, protože výrobce nedodává rezonátory na těchto frekvencích.

"nádherný zvukový priestor" Co to znamená?

"vynikajúco upravená" Co to znamená?
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od sekal »

V návaznosti na příspěvek výše bych si také dovolil připomenout ještě jeden dotaz, a tj. tento http://highendforum.cz/viewtopic.php?f=40&t=1526#p18232 .. Předmětná otázka sice byla zodpovězena, ale dosti vágně. Bylo by možné - pro utvoření přesnější představy - odpovědět poněkud konkrétněji ? Děkuji...
Uživatelský avatar
winelover
Moderátor
Příspěvky: 445
Registrován: 28 pro 2010 12:05
Bydliště: Teplice

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od winelover »

Pánové,
myslím, že je nejvyšší čas na zchlazení hlav. Nerad bych, aby to zbytečně došlo ještě dál a bylo nutno sáhnout k sankcím (k čemuž oba nevyhnutelně směřujete)!
Pokud chcete diskutovat, tak k tématu a slušně!
NAS QNAP TS-439 ProII+->Meitner MA3->Electrocompaniet AW250R->Dynaudio Confidence 20, Zappiti Reference, IsoTek Sigmas GII, Nordost Valhalla, XLO 10b AC...
Uživatelský avatar
winelover
Moderátor
Příspěvky: 445
Registrován: 28 pro 2010 12:05
Bydliště: Teplice

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od winelover »

Tak znovu a doufám naposled!
Přestaňte to tu zahnojovat vstupy, které sem nepatří. Pokud už musíte, vyřešte si to přes PM!!!!!!!!!!


(Edit by ML)
Příspěvky, které nijak nesouvisely s tématem o poslechové místností v High end studiu Pardubice jsem přesunul do vlákna "Korea".
NAS QNAP TS-439 ProII+->Meitner MA3->Electrocompaniet AW250R->Dynaudio Confidence 20, Zappiti Reference, IsoTek Sigmas GII, Nordost Valhalla, XLO 10b AC...
Uživatelský avatar
Zalán Schuster
Příspěvky: 245
Registrován: 11 říj 2011 23:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Zalán Schuster »

Na videu je i po úpravě vidět poměrně výrazná maxima na 30 a 53 Hz. Dají se takovéhle špičky ještě "požrat" nějakými přesně laděnými rezonátory?
Ak sa sústreďujem len na to aby som tieto frekvencie "vyhladil" a používam mnoho rezonátorov na tieto frekvencie presne naladených na celú plochu steny, kde je to vhodné a nepozerám na cenu, vzhľad a na montáž, tak by sa to dalo ešte zjemniť. Úplne to vyrovnať v tej miestnosti sa nedá. Ak by som takto "vytapetoval" celú stenu, hoci by na tých frekvenciach by charakteristika bola podľa merania jemnejšia, neznamená to, že by to bolo globálne lepšie. Rezonátory absorbujú len tú frekvenciu, na ktorú sú ladené. Preto nie je dobré použiť len rezonátory, ale treba použiť akustické elementy kombinovane. Vyrovnaná frekvenčná charakteristika nie je všetko. Dozvuk je tiež velmi dôležitý a tretia vlastnosť, ktorú neviem merať je priestor/obraz zvuku. Vysvetlenie neskôr.
Tieto výkyvy, ktoré som meral po akustickej úprave sú merané bez vyrovnacieho filtra, prípadne s 1/12 oktávovým vyrovnávacím filtrom (nie 1/3 okt. ktorý používajú firmy väčšinou, aby grafy vyzerali lepšie, ten filter vyhladí charakteristiku velmi a preto je nepresný, výkyvy vykreslí menšie). Hodnoty po akustickej úpravy patria už medzi najlepši s veľkými reproduktormi s veľkou membránou a akustickým tlakom, ktoré dokážu vydať zvuk už od 20Hz. Bežná izba má okolo 40dB výkyvy. Ak by som meral s policovými alebo menšími reprákmi, tak výkyvy frekvenčnej krivky by boli menšie.

Jak se dá akusticky upravovat místnost, pokud výrobce dodává rezonátory pouze na 40, 70 a 100 Hz?
Scopus Tuned Trap sa dá naladiť na požadovanú frekvenciu za príplatok. Treba rátať, že na nízku frekvenciu napr. 30Hz rezonátor musí byť velmi hlboký a tažký a je preto drahší, ale je možné ho naladit.

Nesnižuje namontování difuzeru přímo na zvukopohltivý materiál účinnost tohoto materiálu?
Nie, neznižuje. Cez VersiFusor a difuzer 1D N13 hlboké tóny prejdú a preto na tej istej ploche je absorbcia aj difuzia.

Tohle se mi vůbec nelíbí. Nejdůležitější není subjektivní dojem, nejdůležitější je měření. Měření ukazuje špičky v basech, se kterými jste se ani nepokusil nic udělat, protože výrobce nedodává rezonátory na těchto frekvencích.
Na zníženie 30Hz sú vzadu Scopus Tuned Trap ladené na frekvenciu 40Hz, ktorá bola zvolená z praktického hladiska. Rezonátor ladený na 30Hz by bol veľmi hlboký a tažký. Zabral by veľa priestoru z miestnosti. T40 má stále čiastočný účinok aj na 30Hz a akceptovatelné rozmery.
Na 53 Hz sú Soffit-y a 4ks Monster Traps na strope. Ak by som sa nepokúsil nič urobiť s basmi nepodarilo by sa práve v nízkych frekvenciach znížiť výkyvy až o 28 dB. Aj 30Hz špička sa znížila.

Cielom nie je len vyrovnať frekvenčnú charakteristiku v miestnosti (hlavne nie na úkor iných tiež dôležitých faktorov). Podľa merania frekvenčnej krivky miestnosti by bola najlepšou posluchovňou anechoická komora. Jedine tam sa dá úplne vyrovnat výkyvy, ale pre posluch opak je pravdou.
Odrazy v miestnosti sú potrebné. Je to komplexnejšie a zložitejšie, ako by si človek myslel. Meranie dokáže nám ukázať veľa veci, ale nie všetko. Viem zistiť podla merania, ktoré zvuky budú znieť hlasnejsie a najtichšie, môžem mať predstavu z toho, ako bude hrať hudba vyrovnane. Dokážem podla merania zistit, či ide o veľký priestor alebo malú posluchovňu a aký má dozvuk. Zistím aj to, že v tej miestnosti aká buďe zrozumitelnosť ľudskej reči. Všetko nebudem pomenovať, ale "priestor/obraz zvuku" nie. Neviem zistiť podla grafu, ako budem počuť spev z reproduktora trojdimenzionálne v miestnosti. Ako dokážem lokalizovať jednotlivé nástroje, aké bude podanie hudby do hĺbky. Nedokážem zistiť, kde sú umiestnené reproduktory, odkiaľ počúvam hudbu v miestnosti, ale keď som v tej miestnosti, tak chybajúce informácie počujem. Napríklad určitým umiestnením akustických elementov dokážem dosiahnúť lepšiu frekvenčnú krivku, ale za cenu pokazenia práve toho o čom som písal "obraz zvuku". Hľadám všeobecne tú najlepsiu akusticku možnosť a v tom mi meranie pomáha.


"nádherný zvukový priestor" Co to znamená?
"vynikajúco upravená" Co to znamená?

Znamená to, že mám taký pocit z počúvanej hudby ako na tomto videu. :-)
http://youtu.be/THoD6KTEEgQ

Podľa merania vynikajúco upravená znamená:
frekvenčná krivka od 20Hz - 20Khz menej ako +-10dB
Dozvuk podľa normy pre konkrétny účel miestnosti, ktorá závisí od veľkosti miestnosti.
Konkrétne na posluchovňu High-End Pardubice ako posluchová miestnost norma je a ktorú aj splní:
63 Hz 0,4-1,1 sek
125 Hz 0,25-0,9 sek
250 Hz 0,25-0,8 sek
1 KHz 0,25-0,6 sek
4 KHz 0,2-0,45 sek
a miestnosť by mal byť 70m3 alebo viac.
ZS Acoustics
GIK Acoustics pre Česko a Slovensko
Mierová 85
821 05 Bratislava
tel.: +421 905 616 440
zalansch@hotmail.com
http://www.zs-acoustics.com
http://www.gikacoustics.co.uk
http://www.facebook.com/ZalanSchusterAcoustics
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Mirek »

Tohle se mi vůbec nelíbí. Nejdůležitější není subjektivní dojem, nejdůležitější je měření.
Tohle, co napsal SF mě překvapilo....podle toho bychom si při poslechu mohli nasadit protihluková sluchátka, popřípadě dát špunty do uší aby nás poslech hudby nemohl ovlivnit, dát si před sebe noťas a kochat se případnou dokonalou křivkou nebo zuřit nad křivkou nedokonalou....chápu, že každý z nás má jiný pohled na věc. Pro mne například vůbec není měření důležité, pro mne je důležité aby se můj domácí zvuk, co nejvíc podobal zvuku živé hudby, tím ale nemyslím přeřvané koncerty, ale poslech akustických nástrojů, nejlépe někde venku. A k tomu porovnání mi stačí uši. Tím pochopitelně nechci říci, že na měření je něco špatného, ale podle mého hudba to je umění a umění je hlavně o emocích.

Ale abych přešel k věci, ve studiu v Pardubicích jsem nebyl a proto nemohu posoudit jak to tam hraje, ale měl jsem možnost slyšet 2 různé akustické úpravy od stejného dodvatele v domácích podmínkách. V jednom případě se jedná o poslechovku, kde akustická úprava vzhledem k velké ploše holých stěn byla bezpodmínečně nutná a majitel moudře zkombinoval akustické panely pana Schustera s jinými úpravami a výsledek je velmi dobrý. Ve druhém se jedná o akustickou úpravu obývacího pokoje, kde je použito podle mého použito zbytečně mnoho pohltivých kabelů. Z mého pohledu zde hudba zní velmi pohodově, ale na můj vkus až příliš decentně a osobně mi v ní chybí větší drajv a emoce, také prostor není díky nedostatku odraženého zcela ideální a zvuk vychází spíše z beden - osobně si myslím, že zde je poněkud přetlumeno - ale to je přirozeně jenom můj osobní názor a daleko důležitější je pokud je ze zvukem spokojený majitel.

Podle mého laického názoru je poslech hudby nejenom o přímém vyzařování z reprobeden, ale i o poslechu odraženého zvuku a jde o to aby odražený zvuk byl ve správném poměru s přímým, popř. aby neměl příliš silný vliv na kvalitu poslechu opožděný odražený zvuk od zadní stěny za repro (můj názor mi podporuje více článků na toto téma v odborném tisku a vlastní poslechové zkušenosti mnoha sestav v různých akustických podmínkách), takže stěna za reprobednami by neměla bý hladká. Mám za to, že pokud náš obyvák má obdélníkový tvar a my máme bedny umístěny na kratší straně místnosti a za naším poslechovým místem je dostatek volného prostoru, velkou čast akustického vylepšení nám může obstarat vhodné zařízení obyváku, rozčlenění velkých ploch prostoru a použití vhodných materiálů, koberců atd., přitom při zachování estetičnosti a s tím související přízně manželky. Chce to jenom trochu trpělivosti a krok za krokem se to dá vyřešit většinou bez pomoci specálních panelů a rezonátorů a ušetřené peníze se dají využít na koupi kvalitnějších komponentů.

U prezentací pana Schustera mě zaujalo, že zlepšení zvuku bylo vždy prezentováno při obložení panely akusticky absolutně nevhodné místnosti - ten rozdíl zvuku tam musí přironě být vždy, na to není potřeba se nějak hlouběji zabývat akustikou - stačí selský rozum. Ale myslím, že většina z nás má normálně zařízený obyvák a vše by bylo jinak, druhá věc kdy by chtěl takto obložen panely žít.

Moje zkušenost je, že ani koncertní sály ani kluby, kde hraje hudba nebývají obloženy pohltivými panely a akustka bývá ovlivněna tvarem a členěním stěn místnotí.

Zajímavý článeček na téma akustika v poslechově nevhodné místnosti byl v posledním německém Stereu, kdy byla měřena akustika v malém jinak holém kamrdlíku s patrovou postelí a redaktoři zjistili, že větši pozitivní vliv na akustiku než profesionální pohltivý panel umístěný na dveřích měl plyšový medvěd na rohu postele.

Vím, že vliv akustiky na poslech je zásadní, ale tak jako u mnoha věcí se dají najít levnější a přitom účinná alternativní řešení.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od lubin »

Mirek napsal: Ale abych přešel k věci, ve studiu v Pardubicích jsem nebyl a proto nemohu posoudit jak to tam hraje, ale měl jsem možnost slyšet 2 různé akustické úpravy od stejného dodvatele v domácích podmínkách. V jednom případě se jedná o poslechovku, kde akustická úprava vzhledem k velké ploše holých stěn byla bezpodmínečně nutná a majitel moudře zkombinoval akustické panely pana Schustera s jinými úpravami a výsledek je velmi dobrý. Ve druhém se jedná o akustickou úpravu obývacího pokoje, kde je použito podle mého použito zbytečně mnoho pohltivých kabelů. Z mého pohledu zde hudba zní velmi pohodově, ale na můj vkus až příliš decentně a osobně mi v ní chybí větší drajv a emoce, také prostor není díky nedostatku odraženého zcela ideální a zvuk vychází spíše z beden - osobně si myslím, že zde je poněkud přetlumeno - ale to je přirozeně jenom můj osobní názor a daleko důležitější je pokud je ze zvukem spokojený majitel.

Mirku, předpokládám, že ta první místnost byla ML a ta druhá můj obývací pokoj. Nevím, zda-li si poslouchal před a nebo po umístění difusorů N13 za reprobednama. Měl jsem je cca. se 14 denním zpožděním oproti zbytku akustických prvků. U mě jsi reagoval slovy, že "takhle nějak si představuješ, že by to mělo hrát". Po soustředěném poslechu jsi měl výtky k zobrazení prostoru. Mohu Tě ujistit, že jsem ještě "piloval" rozmístění beden a poslechového místa, stejně jako různá zapojení kabeláže, včetně výměny síťových šňůr ap. Prostor a emoce jsou rozhodně, pro mé ucho, daleko lepší, než jsem slyšel naposledy u Tebe. Tvoje tvrzení, že "zvuk vychází spíše z beden" je naprosto mylné (alespoň nyní). Při dobré nahrávce zavřu oči a mám před sebou širokou a poměrně hlubokou kompaktní scénu, kde nejsem schopen lokalizovat reproduktory. Stereobáze drží pohromadě a hudba přichází z velké scény s výbornou lokalizací.
Když jsem byl u Tebe poprvé, byl jsem mile překvapen hloubkou prostoru a barevnými středy, vtahujícími do hudby. Naposledy jsem ten pocit neměl ani z poloviny. Vím, že jsi dělal nějaké množství dílčích úprav, ale nejsem si jist , jestli správně. Ale jak píšeš, důležité je, aby byl spokojený majitel.
Pravdou je, že se Ti objevily chybějící nejnižší spodky, předpokládám ale, že to není díky korekcím eq. na zesu.
Přetlumeno, můžu Tě ujistit, nemám :D S prvky Obifon to předtím bylo daleko horší.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
Zalán Schuster
Příspěvky: 245
Registrován: 11 říj 2011 23:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Zalán Schuster »

Mirek a Lubin, dúfam, že sa nepohádate kvôli akustike. :-) Pravdepodobne ešte tie 1D N13 difúzery neboli namontované, ktoré prišli neskôr a iné zmeny neboli urobené, ktoré Lubin napísal.

Ak niekto chce naozaj dobrú akustiku v miestnosti, nedá sa profesionálna akustická úprava nahradiť iným spôsobom. (vhodným nábytkom, kobercom, oponou...) Netvrdím tým, že Mirek so svojou zručnosťou nemohol dosiahnuť slušné akustické výsledky s akustickými elementami z vlastnej výroby.
Sú rozdiely aj medzi profesionálnymi akustickými elementami. Sme radi že o Rocky Mountain Audiofest-e 2012 napisali o GIK Acoustics
"They are the Rolls Royce of room treatments." Sú Rolls Royce-om v akustickej úprave miestností
a
"This years absolute best of what I saw at this show is:"

Odyssey Audio/GIK Acoustics

http://www.audiocircle.com/index.php?topic=110643.0

Bude mi potešením, ak mi tykáte.

Zalán
ZS Acoustics
GIK Acoustics pre Česko a Slovensko
Mierová 85
821 05 Bratislava
tel.: +421 905 616 440
zalansch@hotmail.com
http://www.zs-acoustics.com
http://www.gikacoustics.co.uk
http://www.facebook.com/ZalanSchusterAcoustics
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

Mirek píše:.......Zajímavý článeček na téma akustika v poslechově nevhodné místnosti byl v posledním německém Stereu, kdy byla měřena akustika v malém jinak holém kamrdlíku s patrovou postelí a redaktoři zjistili, že větši pozitivní vliv na akustiku než profesionální pohltivý panel umístěný na dveřích měl plyšový medvěd na rohu postele.

Vím, že vliv akustiky na poslech je zásadní, ale tak jako u mnoha věcí se dají najít levnější a přitom účinná alternativní řešení.
Dôležité je aj správne umiestnenie akustických prvkov, takže medveď na rohu postele (keď postele bývajú v rohu miestnosti) mohol byť vo výhode. Ale je to námet na účinné alternatívne riešenie. Profesionálny pohltivý panel je k svojmu rozmeru veľmi drahý, preto si hifisti bežne dovolia kúpiť maximálne dva. Lacnejšie príde vykúpiť hračkárstvo a urobiť stenu s plyšových medveďov, slonov, krokodílov a podobne. Ako výhodu vidím aj fakt že deti prestane zaujímať kalota vášho výškáča a začnú vám štelovať akustiku presúvaním akustických prvkov.
Uživatelský avatar
Tony
Příspěvky: 492
Registrován: 06 led 2011 22:15
Bydliště: Bratislava

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Tony »

Najlepším akustickým prvkom je určite plyšový slon, už aj preto, že je najväčši :smile:
Uživatelský avatar
Maretti
Příspěvky: 290
Registrován: 21 pro 2011 14:59
Bydliště: Novojičínsko ...

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Maretti »

v jedné věci musim s Mirkem souhlasit (a to se ne vždy shodneme, že ? ;) ) - akustika je důležitá, ale někdy mírná nedokonalost (s pohledu měříci křivky) se může naopak jevit jako plus vnímané uchem a pocitově. U mé velké místnosti mám menší dozvuk, ale u instrumentálních skladeb nebo zpívaných balad či koled je to spíše ku prospěchu - zní to tak nějak realněji, třeba jako v kostlele na mši.

Vše je to o preferenci - samozřejmě úplně neřešená akustika je špatně. Ale prostorem v kombinací s reliefním povrchem, knihovnama, kobercem a medvědem se dá dosáhnout zajímavých výsledků bez velkých investic. Stačí se držet základních pravidel a dobře ustavit bedny.
Electrocompaniet a NAIM komponenty *** propojené kabelem Nordost Heimdall2, Wilson Benesch A.C.T. C60 propojené kabelem Nordost Frey2, napájencí kabely Heimdall2/Frey2, síťová lišta Quantum QB4 s kabelem Nordost Valhalla
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od pajuna »

K tomuto tematu zatlumeni mistnosti... Moje laicka uvaha o dotvoreni vhodne akustiky vyplyva z uvahy, ze jde predevsim o doladeni frekvenkcni krivky, odstraneni "bouli" ci "propadu" a zejmena vetsinou snizeni dozvuku na uroven ktera by se mela pohybovat v urcitych tolerancich. Tak kdysi byla take pocitana situace u mne v obyvaku.

Maretti pise take o jeho zvuku a dozvuku. Trochu me nejde dohromady ten maly dozvuk, realny zvuk a podobnost kostelu, ale necham si to pripadne vysvetlit. Myslim, ze cim vice zatlumeno, tim mensi dozvuk a tim mensi drajv a otevrenost - stejne jak popsal Mirek jeho pocity na jinem miste.

Vyjadreni Mirka beru jako jiny subjektivni slusny nazor na upravene misto a urcitou preferenci beznych prirodnich veci , nic vic. Kazdy mame jine ucho a to tak bude vzdycky. Ale nemuzeme se vyjadrovat, nebyli jsme u toho, ze?

Moje uvaha dobudoucna je takova - mit spojeni nekolika kusu dreveneho nabytku jako zaklad s naslednym promerenim a doladenim akustickymi prvky, ktere splnuji designove predstavy. Neumim si napr. predstavit pouze poslechovku od nuly zarizenou akustickymi panely, v tom bych se necitil. Samozrejme kazdy vychazi ze svych moznosti a prostoru.

Co se tyce plysovych zvirat, ja bych momentalne v pokoji asi potreboval 5 plysovych mamutu (sorry Mamute, ty jsi zivy ;) ), myslim, ze sloni by nemuseli(y) pomoci :smile:
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od lubin »

Jednou z nejdůležitějších věcí je samozřejmě ustavení beden do prostoru a určení poslechového místa. Ideální doporučení je dle mého podle Cardas nebo podle firmy Audio Physic (lze najít na netu). Platí jen, pokud máme pravidelnou místnost a vůbec možnost tak hýbat s bednama. Pak si člověk může hrát s akustikou...první reflexe, bas. pasti, difusory atd. S tím souhlasím s Marettim (důležitost prvních kroků, které nestojí NIC). Také souhlasím se Zalánem, že bez akustických prvků nelze dosáhnout takových výsledků, jako běžnými prostředky...koberec, nábytek,medvěd :D . Kdo si myslí, že dosáhne uspokojivého výsledku jen pomocí nábytku, koberců a medvědů, ve zvláště tak složité (členité) místnosti, jakou mám např. já, je na omylu. Součástí Zalánové práce je samozřejmě i určení nejlepšího postavení beden, ještě před vlastním měřením.
Co se týče názoru Mirka, Pajuno, já ho beru samozřejmě také. Jen je velký rozdíl, když "kritiku" na sestavu či akustiku (byť velmi slušnou), čte člověk o sobě, nebo o někom jiném, koho nezná. Ty víš sám nejlépe, proč jsem zrušil osobní vlákno! Nelze hodnotit akustické úpravy, když nejsou hotové. Srovnání CDP Accu a Siria také Mirek nechtěl popsat, protože seděl mimo poslechové místo (nebo protože se mě zdály CDP až na detaily srovnatelné). Že bych měl doma přetlumeno, jsem od Mirka u sebe neslyšel. Dočtu se to až zde. A to mě s..e, Mirku. Nebylo to poprvé. Pokud to pochopíš, Pajuno, zmizí snad i Tvoje (v mých očích nyní) , nechtěná "tichá podpora" tohodle "nešvaru".
Každý by si měl dát pozor, jak na webu popisuje něčí práci, či cokoli jiného, protože hrana, která překračuje pomyslnou "tolerantnost" je ne netu velmi, velmi tenká. A každý umí číst mezi řádky.
V řeči mezi čtyřma očima je to úplně někde jinde.
Při dobré nahrávce mám po úpravách Zalánem zvukovou scénu úměrně velkou místnosti, přehlednou, detailní. Při dobrém rozpoložení mé nálady si v hudbě můžu hezky "zaplavat" a úžasně mě to baví :D
Na referenční poslechovku, jakou má ale Zalán v BA, nejsem schopen u mě doma dosáhnout ani při vynaložení jakýchkoli finančních prostředků. A to prosím pěkně nemá Zalán superdrahou aparaturu. Kdekdo na foru zde má mnohonásobně dražší hračky. Tímto, dle mých zkušeností, stavím akustiku (dělanou dle měření a s akust. prvky) nad kvalitou komponentů. Samozřejmě, aby mě nikdo nechytil za slovíčko, nemyslím tím AVR za 4000,- 7.1 ap.
To, že nemám poslechovku přetlumenou, dodám brzy měřením frekv.charakteristiky na poslechovém místě vč. samozřejmě dozvuku na jednotlivých frekvencích, které značně ukazuje na přetlumenost či opak.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
Maretti
Příspěvky: 290
Registrován: 21 pro 2011 14:59
Bydliště: Novojičínsko ...

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Maretti »

pajuna píše:
Maretti pise take o jeho zvuku a dozvuku. Trochu me nejde dohromady ten maly dozvuk, realny zvuk a podobnost kostelu, ale necham si to pripadne vysvetlit. Myslim, ze cim vice zatlumeno, tim mensi dozvuk a tim mensi drajv a otevrenost - stejne jak popsal Mirek jeho pocity .....
Pajuno, v podstatě jsi odpověděl za mě. V mé velké místnosti je menší trochu slyšitelný dozvuk, ale mě se to naopak líbí. Nechci to přetlumit a přijít tak o tu atmosféru nahrávek - nevím jak to popsat. Z více stran slyším, že je třeba si dávat pozor aby se nepoužívaly pouze pohltivé prvky, a naopak se nezapomnělo na odrazivé.
Electrocompaniet a NAIM komponenty *** propojené kabelem Nordost Heimdall2, Wilson Benesch A.C.T. C60 propojené kabelem Nordost Frey2, napájencí kabely Heimdall2/Frey2, síťová lišta Quantum QB4 s kabelem Nordost Valhalla
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Kokin »

Maretti píše:...U mé velké místnosti mám menší dozvuk...
Rozumíme. Každá místnost má dozvuk, ty ho máš asi mírně větší, než by bylo záhodno. Tvoje místnost je hodně velká. Čím větší místnost, tím se dá tolerovat větší dozvuk. Jsou na to tabulky. Mírně větší dozvuk ve velké místnosti jistě není na škodu. Určitě lepší než silně přetlumeno. Jen si myslím, že pokud je správně a přirozeně zachycen dozvuk např. kostelní lodě nebo velkého sálu na nahrávce, měla by mít už ty informace o prostoru obsažené v sobě. Uměle, větším dozvukem poslechovky se to moc nedožene, byt to lehce může ten dojem vyvolávat.

Kdybych měl speciální poslechovou místnost, čehož se snad jednou dočkám, tak by se mi asi taky nelíbilo mít to obložené kolem dokola akustickými panely a nic víc. Přišlo by mi to strašně sterilní a necítil bych se tam dobře. Asi bych volil nějaký kompromis, designové doplnky, dekorace atd.
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od pajuna »

Maretti píše:
pajuna píše:
Maretti pise take o jeho zvuku a dozvuku. Trochu me nejde dohromady ten maly dozvuk, realny zvuk a podobnost kostelu, ale necham si to pripadne vysvetlit. Myslim, ze cim vice zatlumeno, tim mensi dozvuk a tim mensi drajv a otevrenost - stejne jak popsal Mirek jeho pocity .....
Pajuno, v podstatě jsi odpověděl za mě. V mé velké místnosti je menší trochu slyšitelný dozvuk, ale mě se to naopak líbí. Nechci to přetlumit a přijít tak o tu atmosféru nahrávek - nevím jak to popsat. Z více stran slyším, že je třeba si dávat pozor aby se nepoužívaly pouze pohltivé prvky, a naopak se nezapomnělo na odrazivé.
Uz to chapu, bylo me to divne. Takze tam nemas maly dozvuk, ale slysitelny dozvuk. Tim se meni ten vyznam. Ono take zalezi na tim jaky je kde dozvuk na kterych frekvencich.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
Maretti
Příspěvky: 290
Registrován: 21 pro 2011 14:59
Bydliště: Novojičínsko ...

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Maretti »

ano špatně jsem se vyjádřil ..... místo malý dozvuk jsem měl na mysli "menší dozvuk" (trochu slyšitelný, ale nevadí a neruší)..... jak je ta čeština pestrá :crazy:
Electrocompaniet a NAIM komponenty *** propojené kabelem Nordost Heimdall2, Wilson Benesch A.C.T. C60 propojené kabelem Nordost Frey2, napájencí kabely Heimdall2/Frey2, síťová lišta Quantum QB4 s kabelem Nordost Valhalla
Uživatelský avatar
Tony
Příspěvky: 492
Registrován: 06 led 2011 22:15
Bydliště: Bratislava

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Tony »

"Malý, menší" - ale veď to sú aj slovenské výrazy ;)
Uživatelský avatar
Naprach
Příspěvky: 152
Registrován: 03 bře 2012 12:47
Bydliště: Tábor

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Naprach »

Stejně je to nakonec o osobních preferencích. Třeba pro mě jako muzikanta je nejlepší si pro názornost vybavit opačné extrémní možnosti. Na jedné straně socialistický kulturák s balkonem, kde bas lítá ode zdi ke zdi jako tasmánský čert a na druhé nahrávací místnost ve studiu, kde Vám zatlumení doslova žere slova od pusy a automaticky začínáte mluvit hlasitěji, protože se neslyšíte. ;) Ideál je podle mě někde uprostřed, popř. přikloněný na jednu stranu - podle vkusu. Aneb i trocha "bordelu" v rozumné míře přidá do nahrávky o něco více života. :angel:
Electrocompaniet EMC-1 UP-> Kimber Kable Select KS 1130 XLR-> Electrocompaniet ECI 5 MK II-> Kimber Kable Select KS 3033-> Dali Helicon 800. RSA Emmeline II. "The Raptor" + AKG K701. Oyaide Tunami. Spectral HE 1203.
bertram

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od bertram »

Presne tak , si muzikant a vieš , že v každéj ,,kuči,, to hrá inak .Kulturák ,sála , skušobňa , nahrávacie štúdio. Vždy dáš do toho
všetko najlepšie ako vieš a nikdy to nebude akusticky rovnaké.
Je to presne o preferenciach. Prídeš domov , trebárs s práce a čo Ti viac dá . Príjemne zariadená a upravená miestnosť s tvojou,
aparatúrou a priestorom na relax , alebo sa posadíš do sterilnéj , velmi presne upravenéj miestnosti , kde sa usadíš na presne určené
miesto a relaxuješ , alebo si to aspoň myslíš.

Každý si na to musí odpovedať sám.

Je vela ludí , ktorým sa upravené posluchovky vyslovenie nepáčia a nie sú tým po čom túžia. Sú to hlavne taký , ktorý bývajú v starších
domoch , kde je vela nábytku , často vela obkladov a stropy sú nie úplne železobetónové. Väčšinou je tam krátka doba dozvuku a material
použitý v izbách a priečkach izby , tak isto trošku zafarbuje svojim zložením zvuk.A možno ani nie , možno to tak má znieť,nikto to väčšinou
nikdy nemeral.
Akustika ,ako to každému vyhovuje a ako sa mu to páči. každý , kto tu je, už má určite napočúvané tisícky hodín v rôznych priestoroch a na rôznych
aparatúrach a vie si urobiť vlastný obraz o zvuku a priestore , ktoré mu vyhovuje , alebo sa mu podobá.

Vždy to budú jeho preferencie , nie sa prezentovanie sa pred zvyškom zvukových guru.
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Mirek »

Po delší době jsem sem podíval na fórum a a dost mě překvapila Lubinova reakce na můj a to zdůrazňuji jenom osobní názor, který se přitom netýká jeho osoby ani sestavy. Přiznám se, že mi proto poněkud unikl smysl jeho 2 poněkud emočních příspěvků….nevím proč si vydedukoval, to co si vydedukoval a aniž bych psal o jeho sestavě, či osobě, proč v tomto vláknu hodnotí moji sestavu i mně – klasické OT. Pokud vím, vlákno je akustických úpravách a ne sestavách členů fóra, popř o chování jeho členů. Když jsem viděl slova o čtení mezi řádky vzpomněl četl jsem si jedno přísloví "myslet znamená hov.. vědět".

V Lubinových příspěvcích je několi věcí, které bych rád uvedl na pravou míru.

Po jistých zkušenostech zcela záměrně již nepíší o sestavách členů tohoto fóra pokud nemám potřebu jenom bezvýhradně chválit. Protože chápu, že můj osobní a tudíž zřejmně subjektivní názor se může někoho dotknout. Nyní, ale udělám vyjímku abych vysvětli některé věci. Všichni jsme jenom lidé a kolikrát slyšíme, co slyšet chceme a ne, co bylo opravdu vyřčeno….viz. můj údajný výrok u Lubina, kde jsem měl říci "takhle nějak si představuji, že by to mělo hrát". Mluvil jsem pouze o velkém vylepšiení….protože mé představy o tom jak by to mělo hrát, kromě živé akustické muziky naplňují sestavy takových firem jako Einstein, MBL atd.…..je tedy jasné, že v případě reprodukované hudby se jedná o zcela jinou cenovou i kvalitativní úroveň než má Lubin…..ať mi případní majitelé stařičkých CD přehravačů Pioneer a levných sloupků Aurus Cantus prominou.

Lubin hodnotí moji sestavu a píše, že mně přibyly nejnižší spodky, které jsem dřív neměl a uvažuje, zda-li to není použitím korekcí. Vysvětlení je velmi jednoduché, než udělal Lubin u sebe zásadní změny, střední basy byly u něj „mázlé“ a reprodukce jimi byla téměř stále podbarvena a on jejich délku (která mu u mne chyběla) považoval za jejich větší hloubku….co se týče korekcí (osobně pokud by měly mít přínos nejsem jejich kritikem), určtě Lubin, který se tady etabluje jako velmi zkušený hifista ví, že tónové korekce bývají obvykle : basy +/-10dB při 100Hz a výšky +/-10dB při 10kHz, takže ty asi tedy ty nejhlubší basy nevyčarují.

Něco ke srovnání CDP Accuphase a Pioneer, protože jsem nechtěl tady na fóru řešit že já to slyšel u něho jinak než on (protože se mohlo jednat jak už majitelů přístrojů bývá jenom o subjektivní dojem), tak jsem navrhl jsem, že můžeme porovnat na oplátku oba přístroje u mne za přítomnosti MMM a Pinka (pro skutečně objektvní porovnání), z toho se ale Lubin vyvlíkl, proč asi ?
Tak mě napadá, že by vyvojáři od Accuphase byli, tak neschopní, že neumí ani po 10 nebo 15 letech udělat lépe hrající přehravač (i když upravený) než Pioneer 904 (nebo tak nějak)...., a všichni ty majitelé Accuphase, ML, Esotericů, Luxmanů apod. jsou asi úplní hlupáčci, že kupují takové přístroje….ale možná je to tím, že se ty letité superstroje Pinoeer již špatně shánějí.

Tohle mne také zaujalo Když jsem byl u Tebe poprvé, byl jsem mile překvapen hloubkou prostoru a barevnými středy, vtahujícími do hudby. Naposledy jsem ten pocit neměl ani z poloviny – zajímavý způsob hodnocení a vynikající sluchová paměť (mezi návštěvami uplynulo minimálně půl roku a mezitím Lubinova sestava hraje úplně jinak).

Také jsem nepochopil Lubinovo mentorování a napomínání Pajuny ohledně nějakého údajného nešvaru, protože já osobně vidím nešvar v tom jak reagoval Lubin na můj příspěvek :
Dočtu se to až zde. A to mě s..e, Mirku. Nebylo to poprvé. Pokud to pochopíš, Pajuno, zmizí snad i Tvoje (v mých očích nyní) , nechtěná "tichá podpora" tohodle "nešvaru".
Každý by si měl dát pozor, jak na webu popisuje něčí práci, či cokoli jiného, protože hrana, která překračuje pomyslnou "tolerantnost" je ne netu velmi, velmi tenká. A každý umí číst mezi řádky. V řeči mezi čtyřma očima je to úplně někde jinde.
Takže nechám Lubina ve své hudbě si příjemně plavat (jak uvádí) na jeho evidetně dokonalé sestavě a já zase budu spokojeně dál poslouchat hudbu na té své nedokonalé. A každý bude spokojen. A tak to má být !

Jo a jenom mimochodem jsem měl možnost slyšet o minulém víkendu další sestavu upravenou GIK, kde bylo použito hodně panelů a přitom drahé komponety a zase pocit zvukové Nirvány se jaksi nedostavil ani u mne ani u spoluposluchačů, ale vše je opravdu věcí vkusu a někdo zase nůže být nadšený.

Omlouvám se za OT. A považuji další komunikaci na toto téma z mé strany za ukončené.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od lubin »

howgh :D
Zdravím tě Mirku ;)
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Mark Levinson »

Vážení,
já tam konečně byl, seriózním zájemcům doporučuji poslech. Opravdu velmi dobré.
Varování, u některých jedinců může poslech vyvolat trauma, u slabších potom závist =)).

Obrázek
Mark Levinson
Uživatelský avatar
MicroSeiki
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2011 23:50

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od MicroSeiki »

ATC SCM100?
Slyšel jsem je na výstavě a parádní zvuk, kdybych měl kupovat nový repro a nebyl omezený finančně, tak sáhnu určitě po ATC :thumbup:
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Kokin »

Mark Levinson píše:Vážení,
já tam konečně byl, seriózním zájemcům doporučuji poslech. Opravdu velmi dobré.
Varování, u některých jedinců může poslech vyvolat trauma, u slabších potom závist =)).
Můžu jenom potvrdit, a to jsem návštěvu absolvoval ještě před realizací akustiky.
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
Uživatelský avatar
Zalán Schuster
Příspěvky: 245
Registrován: 11 říj 2011 23:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Zalán Schuster »

Ako som slúbil, už mám popisy z webovej stránky GIK Acoustics v angličtine preložené a zverejnené na mojej novej webovej stránke
http://www.zs-acoustics.com

Zalán
ZS Acoustics
GIK Acoustics pre Česko a Slovensko
Mierová 85
821 05 Bratislava
tel.: +421 905 616 440
zalansch@hotmail.com
http://www.zs-acoustics.com
http://www.gikacoustics.co.uk
http://www.facebook.com/ZalanSchusterAcoustics
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2134
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od zappa »

Před akustickou úpravou průser,po akustické úpravě jsem zatím slyšel Kudos,který hrály na výstavě celkem na hovno(nebyly rozehrané ),a byl to výborný zvuk do středně velkých prostorů,jsem zvědav na ATC,mám v plánu poslechnot v příštích dnech,a očekávám super zvuk!
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Kokin »

zappa
pokud ti nebude vadit ta "chirurgická přesnost", pak ano. ;) :smile:
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Mark Levinson »

Kvalitní poslechovka nedá spát ani na jiných fórech, nedávno jsem narazil na toto:

šeďour 6. 5. 2013 09:04

Naim+Kudos

Tohle řešení akustiky poslechový místnosti, neni zrovna moc povedený.
Spousta absorberů, minimum difuzerů, popírání fyzikálních dějů (bass traps v rozích) a přitom podle výsledků měření, nedořešený basový pásmo.

Sestavu jsme slyšeli s Kocem na HEP...zábavný, ale zabarvený.
Naim...krásný mašinky za děsnou raketu a s technologií, která se přestala používat v sedumdesátejch letech.
Vzbuzuje to při nejmenším úsměv, Šeďour očividně akustice nerozumí. Doporučuji si to raději poslechnout než soudit podle fotek nebo videa.
_D2W0255.jpg
_D2W0251.jpg
_D2W0244.jpg
_D2W0230.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
šeďour
Příspěvky: 127
Registrován: 03 lis 2011 12:20
Bydliště: Praha

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od šeďour »

Věřim, že se to poslouchá dobře.Ten aparát se mi líbí (teda hlavně reprosoustavy), mám rád retrovzhled.
Jenže popírat fakt, že měření nevyšlo moc dobře, spíš svědčí o nadšení z poslechu, než o střízlivém pohledu na věc.

A jseš přesvědčený o tom, že nastrkat tzv. basový pasti do rohů je z profesionálního hlediska správně ?
Já ne.
Ale na rozdíl od tebe, vím proč.
Audio mini PC, napájení iFi, DAC Topping D30 PRO, zesilovač HEGEL H300, NextWaveSS PK Audio, reprokabel Kabelguru Reptilian Silver, XLR kabel Kabelguru Ultra
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od lubin »

Šeďoure, hovořme věcně.
Kam tedy s bas. pastmi, když ne do rohů místnosti a proč?
Nadhoď věcnou kritiku a nechme Zalána zareagovat. Zajímá mě to.
V Pardubicích jsem bohužel nebyl. Měření se mě jako průšvih nezdá.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
Tinariwen
Příspěvky: 318
Registrován: 01 led 2013 12:33

Re: High-End posluchovňa v Pardubiciach v Českej Republike

Příspěvek od Tinariwen »

Jasné, basove pasti do rohov nepatria [-x ,ja ich mam v rohoch14 (Vicoustic. Superbass extreme) Ak ich dam preč,môžem predať komplet moju aparaturu a v sekcii "Prodám"uvediem " Přebasovano - končim" :thumbdown:
ATC SCM50 ASL,ATC CDA2 MkII
Odpovědět