Amatéřina - levně, efektivně

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
amadeus
Příspěvky: 51
Registrován: 20 bře 2012 11:07

Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od amadeus »

Zdravím, napadlo mě, když má člověk holou stěnu za sedačkou... pokud za sebe hodí 4 ks takových panelů
http://www.akusticka-pena.cz/zbozi-ceny ... amozhasive
tak to musí fungovat ne? Teda... řekněme, že to někd ochce relativně levně...bez měření a prostě to udělat a mít... Dá se to tak nějak anebo je opravdu nutné to řešit detailně? Podle mě, za řekněme 2-3 tisíce toho materiálu je dost a dost, v podstatě na kus stěny za sebe, případně ještě jeden nějaký panel do rohu... to přece musí hodně pomoct, nebo je to jen naivní představa?
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od pajuna »

Fungovat to bude, ale otazkou je, jakym smerem ;) . Muzes se jen domnivat jake frekvence ti to ovlivni, asi stredy a vysky ano. No a nejaky panel do rohu - a pak se z tech basu oloupes ;). Take jsem v pokoji pouzil zavesy, akusticke obrazy apod...potlacil jsem vyssi stredy a vysky, ale ten spodek!
Zalezi prece, co je to za mistnost, material, rozmery...nejen co uz v ni mas nastrkane. A dalsi vec je take esteticnost. To je ale subjektivni pohled kazdeho.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
anawak
Příspěvky: 497
Registrován: 29 pro 2010 00:29
Bydliště: Bratislava

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od anawak »

Osobne si nemyslim, ze je to len naivna predstava. Podla mna to moze v pohode zafungovat.

Len sa s tym bude treba pohrat...
Odar

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od Odar »

Ako pise pajuna, fungovat to bude. Nenapisal si ale, co chces v miestnosti riesit.
amadeus
Příspěvky: 51
Registrován: 20 bře 2012 11:07

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od amadeus »

Můžu sem hodit náčrtek místnosti... je to 4 na 5m, z toho pravá část je lehce pracovní, je tam stůl a židle a levá asi dvě třetiny je na poslech - tedy dva gauče a naproti stereo, nalevo i napravo od beden jsou dveře bez dveří, prostě průchody. Okna vpravo, se záclonou. Na zemi koberec položený na plovoučce, ta už tam byla. Takže ekal bych zlepšení už kvůli odrazům za posluchačem...stěna za ním a vlevo je totiž holá... strop taktéž. Možná se mi podaří sehnat někoho, kdo se tím zabývá, ptal jsem se někoho, kdo někoho zná, třeba to klapne :-). Nechce se mi do toho investovat moc peněz, proto jsem rád, že ten materiál je za dobrou cenu. Co znamená přetlumit, to taky ještě moc nevím. Proto sem píšu...má někdo zkušenost, řešil to někdo už tady?

Proč by něco v rohu mělo vadit, když v návrzích to tak mívají i profíci?
amadeus
Příspěvky: 51
Registrován: 20 bře 2012 11:07

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od amadeus »

Tak nějak bych řekl, že tohle by mohlo jít do rohu http://www.akusticka-pena.cz/zbozi-ceny ... amozhasivy a nad to do rohu nějak šikmo něco plochého třeba...

Proto sem píšu, aby mi někdo poradil no :-)
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

Vadiť to bude pretože nevieš na akej frekvencii (frekvenciách) máš v cimre problém. To bez merania nezistíš. Tiež nevieš čo s cimrou urobí materiál z odkazu keď ho niekde prilepíš, alebo postavíš do kúta. Na toto je tiež dobré meranie. Že to niečo s akustikou urobí je jasné, ale čo konkrétne? Aj matrac z postele niečo z akustikou kúpelne urobí.
amadeus
Příspěvky: 51
Registrován: 20 bře 2012 11:07

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od amadeus »

No, už se na to informuju, třeba by se to dalo domluvit někde ... když člověk zná někoho, kdo někoho zná, třeba to bude ok :-). Měřáky by měli mít...
amadeus
Příspěvky: 51
Registrován: 20 bře 2012 11:07

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od amadeus »

Jako mě šlo spíše o něco, co nebude stát 10k jen za práci kolem ;-).

Nějak to vykutím, určitě to nebudu dělat uplně naslepo...ale experienced user to pobere i z fotek a rozměrů místnosti, kam a co dát, a případně zkusím sehnat ty měřiče na pujčení, tak uvidím, za někým se stavím a tak...ale i tak si myslím, že mě chápete, že to chci dokonalé, jenže mě bude stačit, když to bude dobré a nebude ot stát majlant.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od pajuna »

Samozrejme rada hifistu tady zkusenosti v tomto nejake ma. Sam jsem ti dal ty strucne prvotni.
Vetsinou staci zjistit aktualni stav vypoctem, ale neco to zabere casu a penez. Nicmene by navrh mel byt uz s cilem jake prvky a od koho chces pouzit.
Zkus dat treba nacrtek a pak se da pokryt to nejhorsi, odrazy apod. Vypada to ze design te moc nepali, jinak jsou zajimave i akusticke obrazy, i kdyz jejich kvalita silne kolisa. Taky ten rozmer pokoje neni zrovna idealni.
Odkud jsi?
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
amadeus
Příspěvky: 51
Registrován: 20 bře 2012 11:07

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od amadeus »

Jsem z Ostravy. No náčrtek udělám i s popsáním rozměrů, to bude snadné. Nešlo mi o dokonalost, ale právě podle mě to bude možné nějak vymyslet, aby to šlo...a materiál, asi ten, co jsem poslal v prvním odkazu. No a jistě, nepálí mě to, kdyby to byl ona stěně třeba všude a kde ne, tak bych dal třeba obrázek apod. Žiju sám a zvuku hodlám i něco obětovat :-). Takže design je až to druhé, ale tkay se hodí, aby to nějak vypadalo... Už jsi tohle nějak detailněji řešil u sebe? Myslím ty úpravy místnosti...
Odar

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od Odar »

Na premeranie miestnosti v amaterskych podmienkach ti staci vhodny software, mikrofon a vhodna zvukova karta (s phantom power). Viac napr. tu
http://www.hometheatershack.com/roomeq/
Mne osobne sa nepodarilo nakalibrovat zvukovu kartu, tak som to vzdal. Mam ale iny soft (nepamatam si nazov), ktory funguje trosku inak. Len som sa k meraniu stale nedokopal (clovek radsej riesi kable :lol: ).

Nieco najdes k problematike u susedov
http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopi ... 082#p72082
Odar

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od Odar »

Ten druhy soft (zda sa mi jednoduchsi) sa vola Audionet Carma v3
anawak
Příspěvky: 497
Registrován: 29 pro 2010 00:29
Bydliště: Bratislava

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od anawak »

Bol u mna pan Schuster z GIK acoustik a ked som videl co vsetko doniesol zo sebou, co vsetko meral, co vsetko pocital, vyhodnocoval a kopu inych veci, ktore nakoniec vedu k vyhodnoteniu co a kde a ako upravit, TAK SILNE POCHYBUJEM, ze to je nieco co zvladne normalny clovek, ktory sa tomu nevenuje hlbkovo. Nech uz ma software akykolvek. Preto si mylsim, ze dat si priestor zmerat profesionalnej firme je omnoho jednoduchsie a hlavne relevantnejsie ako si to robit sam.
amadeus
Příspěvky: 51
Registrován: 20 bře 2012 11:07

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od amadeus »

Nu a kolik to stojí? Nikde jsem neviděl nějakou přibližnou aproximaci ceny takovéhoto zásahu...
Odar

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od Odar »

A co napisat priamo jemu e-mail?
anawak
Příspěvky: 497
Registrován: 29 pro 2010 00:29
Bydliště: Bratislava

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od anawak »

amadeus píše:Nu a kolik to stojí? Nikde jsem neviděl nějakou přibližnou aproximaci ceny takovéhoto zásahu...
250 eur to stoji. Vela na prvy pohlad ale ked so videl co vsetko robi, tak so uznal, ze to je slusna cena.
amadeus
Příspěvky: 51
Registrován: 20 bře 2012 11:07

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od amadeus »

Předpokládám, že je pak nutno asi pužít panely, které sám dodává a né třeba ty, co jsem poslal v odkaze...? Jen mě to tak zajímá :-)
Odar

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od Odar »

Pokial mas know-how na to, aby si z jeho merani odvodil vhodne pouzitie materialu + vhodne umiestnenie, mozes volit material a riesenie sam. Nevidim v tom problem.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od pajuna »

To amadeus
No a to je ten problem komplexnosti zakazky o kterem jsem psal!
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
anawak
Příspěvky: 497
Registrován: 29 pro 2010 00:29
Bydliště: Bratislava

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od anawak »

amadeus píše:Předpokládám, že je pak nutno asi pužít panely, které sám dodává a né třeba ty, co jsem poslal v odkaze...? Jen mě to tak zajímá :-)
On Ti len povie kde , co a ako. Co s tym nakoniec urobis je ciste len na tebe. Nemal som pocit, ze by ma do niecoho nutil. Len mi doporucil. Ci si uz potom kupis panely u neho alebo si ich vyrobis sam, je na Tebe. On Ti ale presne povie kde co treba.
Meranie akustiky miestnosti panom Schusterom NIE JE PODMIENENE kupou panelov od neho.
amadeus
Příspěvky: 51
Registrován: 20 bře 2012 11:07

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od amadeus »

Ono by to bylo všecko fajn, ale právě ta cena...jako já vím, že v porovnání s high endem je to ok, ale já zas takový ultra systém nemám... Uvidím, jak to pořeším, možná bych měl kontakt na lidi, co to dělají, tak uvidím, jak dopadnu :-)
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

Chceš použiť 4ks panelov z prvého odkazu. Pri cene 479 Kč/m2 je to spolu 3832 Kč za 8m2. Podľa mňa sú to pri hrúbke panelu 7 cm vyhodené peniaze.
Poprosil by som anawaka aby napísal akú má veľkú miestnosť a aké dostal doporučenie od Zalána. Koľko m2 treba použiť difúznych a koľko absorbčných panelov. Možno sa ti mierne rozbrieždi.
Odar

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od Odar »

Ja to vidim nasledovne:
- nenapisal si, co chces v miestnosti riesit, ci mas problem s basom, alebo uzky priestor, ostre vysky . . . alebo ti len niekto povedal, ze musis riesit akustiku
- mozes ist na to stylom pokus-omyl, ale pouzitim nevhodneho materialu / umiestnenia mozes v lepsom pripade vyhodit peniaze do kosa, ako pise bubuxin, v horsom pripade to este zhorsis, pretoze umocnis to, co je zle
- mozes zvolit amaterske meranie, ktore som ti navrhol, aby si mal aspon pribliznu predstavu, co sa v tvojej miestnosti deje, netvrdim, ze je to profi riesenie, ale lepsie, ako ist na to uplne slepo; potom sa da riesit pouzitie materialu, ked budes vediet, priblizne s ktorymi frekvenciami mas problem
- mozes si to dat zmerat profesionalne, ale mam pocit, ze to je nad tvoj rozpocet; na druhu stranu vysledky treba vediet aj interpretovat a previest do praxe; ak merat profikom, v tom pripade aj realizaciu nechat na profika
amadeus
Příspěvky: 51
Registrován: 20 bře 2012 11:07

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od amadeus »

Zatím mám docela dost věcí, tak náčrtek místnosti nemám, ale brzy jej dodám.

Ke zvuku, v podstatě mám problém jen s basem, podle mě, nemám zas takové roky naposlouchané, abych to věděl perfektně. Ale v některých chvílích to má tendenci možná lehce hučet, včera u mě ale byl kamarád hudebník a jediné, co jsem od něj slyšel byla spokojenost se vším...

Není to tak, že by mi to hořelo a musel nutně řešit akustiku. Ale jak jsem viděl na youtube videa z realizací úprav místností...je to i na notebooku slyšitelný rozdíl, když se to utlumí. Co jsem tak odkoukal, tak nejvíce asi dělají potíže přostředky stěn, asi teda přímé odrazy. Je opravdu otázka, jaký to má faktický vliv- jestli vždy anebo je to závislé na malých jevech, které nakonci mají velké vlivy... trochu pohnout s reprem může zásadně změnit celé měření, že? Trochu natočit repro také... právě proto si říkám, že to je lepší pro velmi stabilní osazení místnosti, takové profi měření. Pakliže člověk udělá u sebe lehkou změnu...bude zase vše jinak, nebo se pletu?

Ty materiály z mého prvního příspěvku se vám zdají drahé? Taky ty jehlany jsou levnější, ale údajně jsou zrovna na vyšší frekvenční spektrum, a já bych tlumil spíše basy... jenže třeba zrovna tohle by mohl pomoct no :-). co já vím... Chce to promyslet. Možná udělám pokus s dvěma matracema za gaučem, co to udělá :lol:
amadeus
Příspěvky: 51
Registrován: 20 bře 2012 11:07

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od amadeus »

Prostor se mi zdá dobrý, po výměně kabelu je vše pěkné oddělené...ale jak říkám, jen na těch ukázkových videích, jak vidím ty změny...láká mě to si takhle drsně vylepšit zvuk... určitě když bude méně odrazů, tak to musí pomoct....
Odar

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od Odar »

Tie ihlany ti s basmi nepomozu. Na to potrebujes iny material, aby ich pohltil a zrovna tieto materialy nie su vobec lacne. Pozri napr. sem http://www.obifon.sk/web/zvukopohltive-prvky/acufon tam mas aj graf pohltivosti materialu.
amadeus
Příspěvky: 51
Registrován: 20 bře 2012 11:07

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od amadeus »

Nejsou tam jen jehlany, na hlubší tóny jsou dole v odkaze v pravém menu hrubší materiály...
warezo
Příspěvky: 1
Registrován: 28 zář 2011 06:34

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od warezo »

zdravím, nechcem zbytočne zakladať nové vlákno, tak snáď nebude vadiť ak sa spýtam tu. v obývačke budem dávať sadrokartón na strop a tým vznikne medzi stropom (železobetónová doska v RD, steny z porotermu) a SK 15cm medzera. má význam do tej dutiny dávať nejaky materiál ktorý aspon trochu utlmí echo efekt v miestnosti, alebo to ten sadrokarton zasa "vytvorí" a to tlmenie tam bude zbytočné? vážnejšie akustické úpravy budem riešiť až potom, no rozoberať strop už potom nechcem. a kazetový neprichádza do úvahy, aby to nevyzeralo ako v kancelárii. bude to normálna obývačka (látkovy gauč, koberec, police s knihami). vďaka
VH
monte

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od monte »

Sádrokarton není dobrá věc pro akustiku. FOX by mohl poradit, už jednou o tom někde psal. Existuje sádroš, který pohlcuje zvuk.
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od slayers »

No dát tam akustickej sádrokarton,pod něj vatu a máš o strop vystaráno.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od aretax »

Jednoznačne musíš priestor medzi sadrokartónom a stenou vyplniť. Nesmie tam ostať žiadna vzduchová medzera. Nemusí byť tam byť špeciálny akustický materiál, ani by to nemalo zmysel vzhľadom k tomu, že aj tak by ho prekryl sadrokartón. Keď tam však necháš vzduchovú medzeru môže sa stať, že celý strop sa bude správať ako jedna /alebo viac - podľa toho, ako je upevnený) veľka membrána čo by malo veľmi zlý vplyv hlavne na basovú zložku. Kľudne ten priestor môžeš vyplniť aj interiérovým, alebo tvrdeným polystyrénom (preto interiérovým, aby sa nevyparoval do miestnosti - výpary sú jedovaté). Ak použiješ polystyrén, navyše získaš aj veľmi účinnú tepelnú izoláciu, prípadne aj zvukovú voči susedom nad Tebou (ak ich tam máš).
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od slayers »

Akustický sádrokarton je za dírkami vybaven izolačním průchodným materiálem proti prašnosti kterou vata způsobuje.Ta tam ale být musí kvůli tlumení(zvolit co nejvhodnější),polystyren nedávat,ten netlumí.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 659
Registrován: 28 pro 2010 22:28
Bydliště: Stockholm, SWE

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od MB »

Najnovsí akusticky sadrokarton od Rigipsu je MA, je modry, nema ziadne dierky.
http://www.modreticho.cz/
B&W CDM-7NT,Sony TA-E90ES+TA-N90ES+SCD-555ES+TC-KA6ES+ST-SA5ES,Kuzma Stabi+Stogi+Denon DL-304&Ortofon QB+P-J PhonoBoxRS&PowerBoxRS,Linn Basik+Akito+Sumiko BP2,D AH-D2000+S HD800+Creek11SE
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od slayers »

Tak jasně ale to je na odhlučnění,kdežto tady asi bylo myšleno na úpravu akustiky.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od aretax »

slayers píše:Akustický sádrokarton je za dírkami vybaven izolačním průchodným materiálem proti prašnosti kterou vata způsobuje.Ta tam ale být musí kvůli tlumení(zvolit co nejvhodnější),polystyren nedávat,ten netlumí.
Ja som nepísal o akustickom sadrokartóne, ale o obyčajnom. Tam je podstatné, aby nebola vzduchová medzera a je úplne jedno, či materiál pod sadrokartónom tlmí, alebo nie. Akustický sadrokartón je o niečom inom, a to tak funkčne, ako aj cenovo. Navyše aj izolačné hmoty, ako napr. Nobasil sú dosť drahé. Podľa mňa by bolo lepšie použiť klasický sadrokartón a podľa potreby (na základe merania) naň nainštalovať akustické panely. Pri použití akustického sadrokartónu bude síce strop rovnomerne zatlmený, ale práve táto rovnomernosť nemusí byť pre zvuk prínosom. Akustický sadrokartón je totiž určený na odhlučnenie miestnosti a nemusí byť vhodný na akustickú úpravu. Zatlmenie, resp. odhlučnenie miestnosti nemusí vyhovovať akustike. Preto sa používajú akustické panely, aby ich bolo možné uložiť na potrebné miesto tak, aby to zlepšilo práve akustiku miestnosti. Moje skúsenosti mi hovoria, že nadmerné zatlmenie je horšie, ako nezatlmiť vôbec. Je lepšie a jednuduchšie, ak treba tlmenie pridávať, než ho uberať. Kto to skúsil, vie, o čom hovorím.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od slayers »

Já si zase až tak nemyslím že by z důvodu akustického sádroše bylo přetlumeno,on tam bude fungovat jako širokopásmový rezonátor.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
monte

Re: Amatéřina - levně, efektivně

Příspěvek od monte »

Dobré ráno Vietname :lol: , mám kumbál na sádrokartonu a vím o čem píši. Vědět to tenkrát, tak strop a stěna za hlavou je z akustického. Čím lepší zatlumení, tím lepší zvuk, pokud nebydlíš na samotě a netroubí jen jeleni. Možná bych udělal dvě vrstvy. Zatlumení, zateplení a pak 10 cm akustické s vlnou, bavlnou nebo něčím podobným. Nakonec ještě kvalitní okna proti hluku z venčí, ne made in poland :lol: .

Při slabém, běžném poslechu se to dá, ale běda zesílit. Tak to je sádrokartonový buben a to je vata všude.
Odpovědět