Akustika místnosti

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Odpovědět
Odar

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Odar »

O to lepsie - nazorne by bolo vidno, ako sa zmenili akusticke pomery v tvojej miestnosti.
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 887
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Mě by to měření také moc zajímalo.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Pytell »

Tak zde máte to měření bez VariBass : Obrázek

a zde z VariBass : Obrázek
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Je vidět zklidnění a jak jich máš rozložené v místnosti ? Já nad basham taky uvažuji. Jenže mám strach, aby nemizely hodně basy a tím projev Wotanu, který je založený na hutných basech. Pytell, tvoje poslechovka chybí v klubu :clap: ...
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Pytell »

Monte, pár fotek je v mém vláknu. Vari Bass je variabilní, u mě po mnoha pokusech s umístěním jsou vedle poslechové sedačky.
Odar

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Odar »

Dakujem za zverejnenie merani.
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 887
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Také děkuju za grafy.
Nechci být za stále nespokojeného kritika, ale nejsou vůbec takové aby se dali brát jako korektně vypovídající o úpravě. Navíc je křivka, zejména v basech naprosto neovlivněná módy místnosti (žádné prudké propady ani převýšení), což není prakticky možné docílit, na hlubokých basech to nejde ani v běžné bezdozvukové komoře.
Na křivkách jsou jasně vidět rozdíly i ve vyšších výškách (čím to je způsobeno- VariBassem jistě ne) musí to být způsobeno rozdílnou pozicí mikrofonu. Měření neproběhla evidentně bezprostředně před a po instalaci, ale časově vzdáleně a jistě z ne zcela totožného místa, což dokazují rozdíly v průběhu i mimo oblast ovlivňující instalované prvky ( rozdíly jsou i na výškách !?)
Pozor- i jen několikacentimetrová změna pozice mikrofonu přinese jasné rozdíly ve frekvenční křivce při měření ve větší vzdálenosti od beden.
VariBass je zařízení fungující na velmi úzké frekvenční pásmo, které se dá měnit nastavením. Zde je ale vidět širokopásmové snížení celé basové oblasti od 120Hz níže.
Aby to nevypadalo, že jen kritizuju zde zveřejňovaná měření akustických úprav (jednou jsem to již udělal ve vlákně Klub akustik) u měření u lubina, tak v dohledné době zveřejním měření své nové poslechové místnosti před a po úpravách ve formě která je jasně srozumitelná a jasně vypovídající co se po úpravě naprosto přesně stalo s frekvenční křivkou. Budou to dvě křivky v jednom grafu rozlišené barevně. Mikrofon je na shodném místě. Měření dělí jen několik minut nutných k instalaci akustických prvků.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Sklep Polski http://www.acousticity.pl/sprzet-studyj ... -vari-bass, taky měřili. NA, až naistaluješ akustiku, tak se nebude chtít ani měřit, jen poslouchat :clap:
Odar

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Odar »

Ako v pohode - tie merania su pravdepodobne z ineho casoveho obdobia, nie bezprostredne 2 X po sebe. To by pytell musel dat Vari Bass prec zmiestnosti, zmerat, dat naspat do miestnosti a zas zmerat, bez pohybu mikrofonu. Na tych meraniach nevidno, ze by Vari Bass "zabral" tam, kde by som ja ocakaval podla speci vyrobku. Ale nie je to podla mna tym, ze by "nefungoval", ale tym, co popisuje NA. Hlupo povedane, zaujimalo ma to, ci to "stiahne" povedzme 1 db, alebo 5 db v reale v pytellovej miestnosti (cca tych 12 m^2).
Tak ci tak, vdaka za ochotu zverejnit grafy.
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Pytell »

NA : Ahoj Pavle, zdravím, jsem rád za kritická slova. Je vidět , že si už pár měření dělal, ano máš pravdu bylo to odstupem času asi týden, ale pozice mikrofonu byla stejná. To měření jsem dával jen kvůli basové složce, ty ses všiml výšek, ano je tam markantní změna ( konečně jsem našel kombinaci signálových kabelů, které mě a mému uchu vyhovují ) výšky se zklidnily , ale prostor a ostatní pásma zůstaly. Prostě zvuk který mě baví.
Uživatelský avatar
Tony
Příspěvky: 492
Registrován: 06 led 2011 22:15
Bydliště: Bratislava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Tony »

Údajne je treba merať aj dobu dozvuku, tá je vraj dôležitejšia.
Opravte ma, ak je to inak.
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od boxer »

Pokud to nebudete mít jako " když střelí ", viz graf, tak není o čem. :crazy:
Předpokládám, že znalí ví, "odkud vítr fouká".


Obrázek
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 887
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Odara i mě zajímalo co přineslo použití ne zrovna levného akustického prvku Vari Bass, a to jsme se z měření bohužel nedozvěděli. Z odkazu od monteho ano.

Buď zdráv Mirku, zvu Tě s lachimem do nové poslechovky.
Změna kabeláže je téměř vždy slyšitelná, ale na frekvenční křivce se ty rozdíly neprojeví, respektive jsou tak malé, že nejsou vidět. Tedy nemůžou být rozdíly takto patrné jako na vložených grafech. Udělal jsem už opravdu dost měření různých beden v jedné místnosti i jedněch beden v různých místnostech. Měřil jsem i ty změny kabeláže, takže neteoretizuju od klávesnice.

Nejsem propagátor naprosto vyrovnané frekvenční charakteristiky a nikdy a nikde jsem nic takového nepropagoval. :crazy:
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od boxer »

:crazy: x_x
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Co tak porěšit strop sádrovým obkladem, jde kdykoli natřít třeba na modro http://www.simplestone.cz/obklady-venezia/


Obrázek
Uživatelský avatar
ZUSK
Příspěvky: 1
Registrován: 22 pro 2013 09:48

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od ZUSK »

Zdravím všetkých "riešiteľov" akustiky miestnosti.
Tiež riešim akustiku miestnosti-obyvak, panelák 4,2mx5,1mx2,6m,drevena plavajuca podlaha-bez koberca, stierkovane betonove steny a strop, kožena sedačka, sektorový nábytok so sklom = doba dozvuku veľká - potreba zatlmiť miestnosť.
Zatiaľ jediné možné úpravy - povolené - akustická omietka na strop a stenu za repro - najmenej zmení terajší stav miestnosti.
Takže mám otázku: má niekto osobné alebo sprostredkované skúsenosti s akustickou omietkou, napr. STO-Akustikputz, http://www.sto.cz/28872_CZ-Duben_2007-S ... ikputz.pdf, prípadne od iného výrobcu a s jej aplikáciou? podla vzššie uvedeného postupu by to mal robiť profík - PORAĎTE dakujem.
Aparatura: VPI Aries3+ZuAudio, Audiomat Phono2, Electrocompaniet EMC 1 UP, Audiomat OPERA, ZuAudio Essence, ZuAudio Event.
ZUSK
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Ramones »

...za těchto "povolenek" neřešitelné. Jediná akustická úprava možná: poslech pro sluchátka :thumbdown:

Je třeba si uvědomit jednu věc, akustika a dnešní holointeriéry jsou neslučitelné. Základ pro ucházející akustiku je symetrie rozestavení repro, potlačení nebo rozbití prvních odrazů ze všech ploch, takže co nejvíce drobného nábytku, koberců, závěsů a podobně, pokud neřešíme akustiku zcela radikálně a to akustickými materiály a speciálními produkty......
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 887
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od NA-Noble Audio »

To ZUSK
Ta omítka utlumí vyšší výšky, zbytek bude beze změn.
Je potřeba minimálně 4-5cm akustický molitan, nebo minerální materiál aby to tlumilo i vyšší středy, na nižší středy je i to málo, o basech nemluvě.
Doporučuju nastudovat problematiku (čím nižší frekvence tím je potřebný silnější materiál na utlumení toho kmitočtu) Prostuduj celé toto vlákno a koukni i sem: v

viewtopic.php?f=40&t=1673
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Vlado222 »

Možno Ti Tvoja pani dovolí aspoň toto: viewtopic.php?f=40&t=2086
Inak sa plne stotožňujem s Ramonesom a NA.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Spousta lidí bydlí v paneláku a poslouchá muziku bez šílených akustických úprav, které mění obývák v technickou místnost.
Já bych v tvém případě obývák normálně zabydlel- vlněný kusový koberec, knihovna bez skla, závěsy.
Existují i hezké akustické sádrokartonové konstrukce. http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=32
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od slayers »

Jaký máte názor na tenhle materiál? V kombinaci s minerální vatou v pěkném rámu?

http://www.tlumicimaterial.cz/katalog/0 ... -10-s.html
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od lubin »

Chtělo by to vidět alespoň graf tlumícího účinku v závislosti na frekvenci. Na webu jsou minimální informace. Jinak potřebuješ řešit co?? Předpokládám, že bych mohl i tipovat, když máš 234-ku. Měl jsem ji také. Středy a vejšky to nebudou...
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od slayers »

Přesně tak.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Uživatelský avatar
timcs
Příspěvky: 476
Registrován: 13 kvě 2012 12:00

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od timcs »

lubin píše:Chtělo by to vidět alespoň graf tlumícího účinku v závislosti na frekvenci. Na webu jsou minimální informace. Jinak potřebuješ řešit co?? Předpokládám, že bych mohl i tipovat, když máš 234-ku. Měl jsem ji také. Středy a vejšky to nebudou...
Tak potom 4x bass trap do rohov a budeš mať vymaľované.
Ayon-AudioNote-Pathos-HarmonicTechnology-SonusFaber-PSAudio-Lessloss-Benalex-akusticky upravená miestnosť
bobolix
Příspěvky: 7
Registrován: 01 zář 2012 16:58

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od bobolix »

Řešení akustiky na zakázku není principiální problém, ale když to má být k něčemu, je to práce a ta se dělá za peníze.
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od slayers »

No to je mě novina. Dobrá rada nad zlato.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od sekal »

Ne nad zlato, ale za přiměřený honorář. Já v tomto dr. Sýkoru chápu a má moji plnou podporu.. Nikdo nepracuje zadarmo, ani p. Schuster ne..
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od slayers »

Nikomu tady přece neberu že práce se platí, to je samo sebou. Jen se ptám na názor a diskutuju o akustice, nikoho nenutím odpovídat pouze reaguju na velmi přínosnou odpověď.
Ale tohle už je zase tlachání o ničem, že vás to baví.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Jenyk
Příspěvky: 37
Registrován: 26 říj 2014 10:34

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Jenyk »

Mark Levinson píše:S tím tlakem si nedovedu představit jak by se to řešilo
Utěsněná místnost, řízený tlak, teplota, vlhkost. Osobně se dost divím, že tohle uniká pozornosti, vzduch je přece významná překážka a současně transportní cesta na cestě zvuku od zdroje k posluchači. Teplota a tlak vzduchu mají zásadní vliv na rychlost šíření zvuku, vlhkost zase na absorbční vlastnosti. Dá se o tom dost vygůglit zejména od lidí, kteří ozvučují velké prostory.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od aretax »

slayers píše:Jaký máte názor na tenhle materiál? V kombinaci s minerální vatou v pěkném rámu?

http://www.tlumicimaterial.cz/katalog/0 ... -10-s.html
Vlastnosti a použitie ako bitumenové pláty.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Nedávno jsme přemístili pianino mé dcery z pokoje pro hosty do moji poslechovky. Překvapilo mne, jak se změnil zvuk k lepšímu. Hudební nástroj v poslechové místností je možná lepší, než nákladné akustické úpravy. Vřele doporučuji. :smile:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Dieter Burmester »

To mohu potvrdit, znam to ale s kridlem. A kdyz se to trosku ohuli, funguje to jako pruzinovy reverb :clap:
Dieter Burmester
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Vlado222 »

V Hi-Fi Voice si hrali s akustikou -> http://www.hifi-voice.com/teorie-a-prax ... tikou.html
01.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Mark Levinson »

Vlado, zajímavé čtení :thumbup:
Každá snaha akusticky upravit poslechový prostor je chvályhodná.
Mark Levinson
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od aretax »

Vlado už viac rokov nie je medzi nami.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odpovědět