DIY difuzer

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Uživatelský avatar
Teti
Příspěvky: 439
Registrován: 26 črc 2011 18:59
Bydliště: Velka Britanie

DIY difuzer

Příspěvek od Teti »

Obrázek
Narazil jsem na foto drevenych difuzeru od Mirka z High end Mnichov http://highendforum.cz/viewtopic.php?f=18&t=1088

Nevite v jakou vysku a kde dat jaky spalek? Neni na to nejaky vypocet?
Audio Tweak.net - Humble home of newbie tweaker
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: DIY difuzer

Příspěvek od bigjoe »

Myslím, že je to jedno - jde o to, aby se zvuk na členité zadní stěně "rozbil" a neodrážel se dál.
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: DIY difuzer

Příspěvek od pajuna »

Vidim to stejne, spise zalezi na plose, nez na tom, jak je to kde vystouple...
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
lubos
Příspěvky: 297
Registrován: 27 čer 2011 22:47

Re: DIY difuzer

Příspěvek od lubos »

Druha moznost je, ze si ich kupis uz hotove. ;)

http://www.vicoustic.com/vn/Homecinema/ ... asp?Id=105
Uživatelský avatar
Tony
Příspěvky: 492
Registrován: 06 led 2011 22:15
Bydliště: Bratislava

Re: DIY difuzer

Příspěvek od Tony »

Pokial je za hlavou cca 30-40cm priestoru, co je lepsie - difuzor, alebo absorber?
Najradsej by som si to vyskusal v praxi..
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: DIY difuzer

Příspěvek od pajuna »

Az jednou vyclenim pokoj na muziku, budou tam zaklad tvorit absorbery, difusory, pasti aj. od Vicoustic. Je to jedny z mala, ktere se me designove libi.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
bertram

Re: DIY difuzer

Příspěvek od bertram »

Tony píše:Pokial je za hlavou cca 30-40cm priestoru, co je lepsie - difuzor, alebo absorber?
Najradsej by som si to vyskusal v praxi..
Mal som doma požičané cca 2 metre priestorové tj . 4ks a v bežne zariadenéj miestnosti - koberec ,záves ,záclona ,sedačka,
knihovnica, obrazy po stenách , som pri rôznom experimentovaní po stenách za a pred reprosústavami ku zmenám neprišiel.
Aj tieto určite akusticky velmi dobré veci treba použiť vrámci dobre vyrátanéj akustiky a tam kde je to treba. Dať to len do
zadu za repro , alebo za hlavu poslucháča ,bez podlozenia meraním , je pri cene hotového výrobku len mrhaním peňazí.

Vyrobiť to svojpomocne dá tiež určite zabrať a vysledok povesenia na stenu môže byť nulový.
Odar

Re: DIY difuzer

Příspěvek od Odar »

bertram píše:bez podlozenia meraním
2 X podciarknut a zvyraznit hrubym.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: DIY difuzer

Příspěvek od pajuna »

Odar píše:
bertram píše:bez podlozenia meraním
2 X podciarknut a zvyraznit hrubym.
A co vypocet?
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
Maretti
Příspěvky: 290
Registrován: 21 pro 2011 14:59
Bydliště: Novojičínsko ...

Re: DIY difuzer

Příspěvek od Maretti »

a máte někoho kdo se v tom vyzná a dokáže přijet - provést měření a navrhnout co a jak ?? (jako placenou službu)

Tak abych na základě toho dokoupil třeba několik absorberů na stěnu (třeba ten Vicoustic)
Electrocompaniet a NAIM komponenty *** propojené kabelem Nordost Heimdall2, Wilson Benesch A.C.T. C60 propojené kabelem Nordost Frey2, napájencí kabely Heimdall2/Frey2, síťová lišta Quantum QB4 s kabelem Nordost Valhalla
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: DIY difuzer

Příspěvek od slayers »

Já s odsuzováním home made řešení akustiky nemůžu souhlasit.Mám jiné zkušenosti.Samozřejmě že jako v jinejch DIY směrech i v akustice je nejlepší zadat to odborníkovi ale ne každej je ochoten dát přes 100k do řešení a dá se říct že pokud je pokoj větší s menší částkou se nedá počítat.
Na netu je spousta čtení o akustice,to si člověk musí pročíst před začátkem aby alespoň trochu pochopil skládanku kterou by měl domů pořídit.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Iwonb
Příspěvky: 1
Registrován: 16 říj 2012 20:18

Re: DIY difuzer

Příspěvek od Iwonb »

Jak se vám líbí?Budu rád za jakékoli návrhy,tipy a kritiku.V současnosti připravujeme další výrobky,převážně dřevo.Pracujeme na designu,materiálech a hlavně na ceně.

http://www.gearslutz.com/board/attachme ... uzor-1.jpg
drvoštěp
Příspěvky: 81
Registrován: 17 led 2012 14:43

Re: DIY difuzer

Příspěvek od drvoštěp »

Mě se to líbí moc.Jenom dotaz ,jak je ošetřen příčný řez hranolu?Je doleštěn? Protože na příčném řezu je nejvíce nerovností které se časem ukážou jako problematické.Pavučiny,prach atd.Promiň,jsem drvoštěp a mám profesní deformaci.Jaké dřevo preferuješ a rozměry hranolku? :thumbup:
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: DIY difuzer

Příspěvek od pajuna »

Vzhledove to vypada moc pekne, ja mam drevo rad a podobne barvy obzvlaste. Nebude to prilis tezke? Jakym zpusobem se to da pripevnit na zed (strop)?
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: DIY difuzer

Příspěvek od bigjoe »

Já myslím, že je to naprosto špatný. Promiň. Od rovných konců hranolů se zvuk bude odrážet zpět. Musí se seříznout šikmo a na různé směry, aby se zvuk odrážel různě a ne zpět na repro. Také ta povrchová úprava - moření ? (nebo co to je) mi připadá hodně amatérská.
Musíte se snažit, pane správče...
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: DIY difuzer

Příspěvek od lubin »

Kluci, jedná se o QRD panel, v tomto případě N11 dle příslušných výpočtů. Panel má z principu rovné zakončení hranolů. Je to reverze štěrbinového rezonátoru. Rozměry hranolů jsou dané poměrem stran, hloubky a typu difuseru. Co se týče povrchovky, také se mě nelíbí. Ideální povrchovka pro mě, je povrch ošetřený voskováním. Těžké to zase až tak není, většinou je to z měkkého dřeva. Sám si dokončuji podobný difuser, je to nádherný pocit....
Co mohu našemu kolegovi pochválit jsou fotografie...
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: DIY difuzer

Příspěvek od Mark Levinson »

lubin píše:Kluci, jedná se o QRD panel, v tomto případě N11 dle příslušných výpočtů. Panel má z principu rovné zakončení hranolů. Je to reverze štěrbinového rezonátoru. Rozměry hranolů jsou dané poměrem stran, hloubky a typu difuseru. Co se týče povrchovky, také se mě nelíbí. Ideální povrchovka pro mě, je povrch ošetřený voskováním. Těžké to zase až tak není, většinou je to z měkkého dřeva. Sám si dokončuji podobný difuser, je to nádherný pocit....
Co mohu našemu kolegovi pochválit jsou fotografie...
Lubine,
klobouk dolů, u Tebe se stále něco vylepšuje :thumbup:. Škoda, že jsi smazal své vlákno, protože tohle by bylo pro mnoho lidí (včetně mně) velmi atraktivní čtení a zdroj inspirací. A Tvé fotky? Taky se někdy dají =))
Mark Levinson
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: DIY difuzer

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

bigjoe píše:Já myslím, že je to naprosto špatný. Promiň. Od rovných konců hranolů se zvuk bude odrážet zpět. Musí se seříznout šikmo a na různé směry, aby se zvuk odrážel různě a ne zpět na repro. Také ta povrchová úprava - moření ? (nebo co to je) mi připadá hodně amatérská.
Musíte se snažit, pane správče...
Uhol odrazu sa rovná uhlu dopadu, takže späť do repro sa nič neodrazí. Difúzer má za úlohu zabezpečiť aby sa zvuk odrazil do rôznych smerov a nie do jedného ako od "rovnej" steny.
lubin píše:Těžké to zase až tak není, většinou je to z měkkého dřeva.
Niekde som čítal, že by to nemalo byť z mäkkého dreva. Práve tvrdé drevo bude fungovať správne ako difúzer.
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: DIY difuzer

Příspěvek od slayers »

Dle mě lepší varianta rozbíjení zvuku je poly..
Obrázek
Lepší foto:
http://slayers.rajce.idnes.cz/Nova_slozka
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: DIY difuzer

Příspěvek od lubin »

Bubu....ano, lepší je tvrdší, má menší pohltivost. Avšak rozdíl mezi měkkým a tvrdým dřevem v pohltivosti není tak velký, jak se může jevit. Moc krásné by to bylo vyrobené např. z dubu, ebenu, mahagonu ap. Ale rapidně stoupá cena a hmotnost. Jeden difuser 600*600 takto postavený z dubu by měl jistě kolem 15-20kg. Navíc povrch lze ošetřit pro lepší odraz....
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: DIY difuzer

Příspěvek od lubin »

Slayersi pěkný, pochvalu máš i na kečupu. Je dobré, že jsi dal bedny do prostoru atd...jde vidět, že si s tím hraješ.... :thumbup:
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
lubo212
Příspěvky: 8
Registrován: 09 zář 2012 13:13

Re: DIY difuzer

Příspěvek od lubo212 »

Čaute.
Dozrel čas na akustickú úpravu mojej posluchovej miestnosti - obývačky. Rozhodol som sa poriešiť priestory kombináciou DIY absorbčných panelov umiestnených po bočných stranách miestnosti a DIY Skyline panelov umiestnených na zadnej stene.Samozrejme aj rohy poriešim absorbčnými panelmi väčších hrúbok /cca. 20 cm/, tu uvažujem o nejakom otváravom resp. posuvnom riešení...Strop asi 4 ks. stropných panelov http://www.rockfon.cz/u/website_eu_prod ... 20Eclipse/, v závere by som dal akustiku miestnosti pomerať odborníkovi a podľa jeho odporúčaní by som už iba doladil.
Priznám sa, určitým štartérom bol súhlas manželky s niečím takým ako sú Skyline panely, ktoré som jej poukazoval na nete a napodiv súhlasila. Takže som najskôr chcel od jedného člena hifislovanetu kúpiť akýsi polotovar z polystyrénu, ten skompletovať a nastriekať.V snahe o čo najväčšiu rozmerovú presnosť som sa ale nakoniec rozhodol pre výrobu panelov z dreva.
Vybral som si toto "difúzne" riešenie, lebo aj pre mňa je Skyline skôr esteticky prijateľnejším riešením do obývačky ako QRD paney. Na nete je DIY výroba dostatočne popísaná, pokiaľ som študoval správne, ide tu skôr o hĺbku a plochu prvkov. Nedisponujem meracím zariadením, SW ani vedomosťami, aby som si dokázal niečo pomerať, vyberal som skôr s ohľadom na "dostatočnú" hĺbku a estetiku.
Preto som sa rozhodol vyrobiť panel podľa tohto návodu : https://www.youtube.com/watch?v=oHTmNyo_0O0, rozmery panelov 60x60 cm, hĺbka skoro 23 cm, 6 ks.Sprvu som uvažoval o tom, že kúpim zodpovedajúce množstvo škárovky z dubového dreva, dám stolárovi narezať na hranolky, nakrátiť a ide sa lepiť....Lenže z tohto materiálu by len materiál vyšiel cca. 350,- €, čo je pre mňa dosť. Teda som stavil na super vysušené profily zo smrekového dreva /konštrukčný materiál na výrobu drevodomov/, ktoré odpady som mal možnosť lacno kúpiť. Materiál som dal najskôr narezať na 5,5x5,5 cm a laty následne dal stolárovi na hrúbkovačke nahoblovať na výsledný rozmer 5x5 cm a ďalej nakrátiť na špalky podľa návodu. Nasledovalo šmirľovanie rezných plôch špalkov a vôbec celej plochy špalku. Ako podklad pre lepenie difúzora som zvolil štvorec 60x60 z OSB dosky hr.15 mm, ktorú som však musel zbaviť vonkajšej impregnácie, aby lepidlo lepšie chytilo.
Trochu banujem, že som pri rozhodovaní o použitom dreve nepátral trochu viac a nekúpil dubové foršne /3 ks. dl. cca 4 m by stačili/, takto by to vyšlo cca. 150,- € a mohol by som panel nechať v prírodnej drevenej farbe ošetrenej iba priesvitným lakom. Totiž aj v smrekovej "forme" panel vyzerá "nebezpečne", jednoducho pekne, avšak smrek ako mäkké drevo počas morenia - ak by som sa rozhodol pre prírodný vzhľad- pustí alebo vystúpia z neho chĺpky, ktoré pred ďalším náterom je potrebné znovu prebrúsiť. Čiže panel Skyline by sa musel kompletovaťaž po finálnom farbení špalkov, čo by bolo veľmi veľmi pracné. Teda som sa rozhodol pre iné riešenie - nastriekanie difúzoru po jeho zlepení polyesterovým podkladom a vrchným lesklým bielym lakom. Polyesterová farba je údajne veľmi tvrdá, čo difúzoru prospeje /aj preto som sa rozhodol pre drevo a nie polystyrén, ktorý údajne hudbu jemne zmäkčuje alebo prifarbuje.../.
Nateraz mám hotových 5 ks. panelov, ešte jeden a ide sa striekať. Panely budem na stenu upevňovať pomocou závitových tyčí a chemickej kotvy. Istota je istota, už teraz jeden panel váži odhadom 20 kg.
Po finálnej úprave a upevnení dodám aj výsledné foto.
Skyline.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
ivandk
Příspěvky: 144
Registrován: 12 kvě 2013 17:37

Re: DIY difuzer

Příspěvek od ivandk »

Vypada to moc hezky. Bude to jste dobre v interieru vypadat a hlavne by me zajimal zvukovy prinos.
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: DIY difuzer

Příspěvek od bigjoe »

Vypadá to dobře, ale myslím, že horní plochy hranolů by měly být šikmé, aby se odrazy rozbily :?: .
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
martinowsky
Příspěvky: 641
Registrován: 17 dub 2011 21:07
Bydliště: Ostrava

Re: DIY difuzer

Příspěvek od martinowsky »

Taky me to napadlo. Ale vzhledem ke clenitosti povrchu si myslim, ze to bude fungovat velice dobre. Celni plochy jsou sice rovne, ale maji velmi malou plochu. Krasna prace. At je prinos obrovsky preju, at je vynalozeny nemaly cas zurocen maximalne.
CA, MFA, DYNAUDIO,PROJECT,FURUTECH,SUPRA,REL.......OSTRAVAR,BERNARD,ROHAN a jiné, hlavně hodně dobrého, nežli málo špatného.
lubo212
Příspěvky: 8
Registrován: 09 zář 2012 13:13

Re: DIY difuzer

Příspěvek od lubo212 »

Chlapi, ďakujem za pochvalu. Pred samotnou výrobou som trochu poštudoval web, tiež by sa niekomu viac pozdávalo mať tie predné hrany skosené. Asi by to ani nebol problém spraviť, podľa mňa by to viac vyniklo /skosené hrany/ pri ponechaní prírodnej farby dreva. Ale tie diskusie na túto tému majstri od fachu končili fyzikou tohto typu difúzora tak, že v princípe ide ďaleko viac o hĺbku použitých prvkov ako o tvar skosenia predných strán hranolkov. No ale, dosť bolo teórie, ide sa chváliť.... ^:)^ .
Difúzory hotové, striekané polyesterovým základom cca 4x, potom pracné zbrúsenie vystúpených chĺpkov a následne 4x streknuté bielym polyesterovým lakom. Vešal som to na závitové tyče a chemickú kotvu.
Čo sa týka zvukového prínosu - samozrejme prínos. Takto, ak skúšate resp. porovnávate komponent, repro, kábel atď., tak sa to samozrejme dá. Ja počúvam hudbu vtedy, keď mám momentálne čas, náladu a je doma čo najmenej ľudí /počúvam hlavne metal typu Korn, Soulfy, Metalica a pod./ Pred montážou som cca týždeň prakticky nič nepočúval, až teraz. Chcem tým povedať, že nieje to celkom objektívne, ale......Výška difúzora /23,5 cm/ mi "odtlačila" sedačku o túto hodnotu /dám do vzniknutej medzery policu zarovno sedačkou/ - čo je pre zvuk len dobre. Celkovo, keď som si pustil posledný album Kornov, ktorý v poslednej dobe stále točím /2CD/, zvuk resp. scéna sa mi zdá plastickejšia a nieviem, či je to vôbec možné, niektoré zvuky ma doslova preľakli.... asi sa zvuk spresnil, "očistil" od echa zadnej steny alebo čo, aspoň takto si to vysvetľujem ja. Nieje predsa možné, aby ma niečo prekvapilo na albume, ktorý som počul min. 15x.
Čiže nechcem to prechváliť, ale prínos to určite je. Na moje prekvapenie, aj výsledný estetický efekt difúzora je pre mňa výborný a doposiaľ od členov rodiny všetkých vekových kategórií sa mi dostalo iba pochvaly.
Zrejme som to už spomínal, ale ja som na manželku išiel tak, že som vybral na webe pekné aplikácie týchto prvkov a ich zapracovanie do interiéru, potom to ukázal manželke a tá ani okom nemrkla a povedela aby som to urobil keď chcem. Tento prístup teda vrelo odporúčam.
Teraz sa pustím do výroby absorbérov, ktoré budú na bočných stenách. Niečo bude trvalo zavesené a niečo budem schovávať /napr. panel na parapetu toho dvoj-okna na foto nižšie. Taktiež vyskúšam "basové" absorbéry do rohov /podľa skúsenejších basové absorbéry sú na nízkych basoch neúčinné, tu pomáhajú ladené prvky - toto beriem len ako experiment, časom dám nejakému odborníkovi pomerať a navrhnúť účinné riešenie, čo bude snáď už len dokombinovanie už existujúcich prvkov, ako cenovo prijateľné riešenie. Záverom pár foto.
Čafte.
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: DIY difuzer

Příspěvek od slayers »

Moc pěkný, zeptej se manželky jestli by jich pár snensla ještě na stropě, tam by to bylo taky hodně znát.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: DIY difuzer

Příspěvek od aretax »

slayers píše:Moc pěkný, zeptej se manželky jestli by jich pár snensla ještě na stropě, tam by to bylo taky hodně znát.
Na strope a medzi reprobedňami to má najväčší vplyv.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
lubo212
Příspěvky: 8
Registrován: 09 zář 2012 13:13

Re: DIY difuzer

Příspěvek od lubo212 »

Díky chlapi, dali ste mi chrobáka do hlavy. Asi ich ešte 6 ks. vyrobím, ale už iba z polystyrénu. Bolo by dobre, ak by sa to dalo rovnako povrchovo upraviť....čo ale pochybujem, lebo do tej polyesterovej farby resp. základu šlo riedidlo....musím to pozisťovať. Jednoducho by sa ďalšie panely akoby preklopili na strop, dokonca by boli v polovici dĺžky medzi repro a posluchovým miestom....
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: DIY difuzer

Příspěvek od aretax »

lubo212 píše:Díky chlapi, dali ste mi chrobáka do hlavy. Asi ich ešte 6 ks. vyrobím, ale už iba z polystyrénu. Bolo by dobre, ak by sa to dalo rovnako povrchovo upraviť....čo ale pochybujem, lebo do tej polyesterovej farby resp. základu šlo riedidlo....musím to pozisťovať. Jednoducho by sa ďalšie panely akoby preklopili na strop, dokonca by boli v polovici dĺžky medzi repro a posluchovým miestom....
Polystyrénové difúzory neodporúčam. Mám ich, ale nie sú to čisté difúzory, aj keď to píšu. Majú aj určitý stupeň absorbcie, čo by Ti nemuselo vyhovovať. Ak by si ich použil, doporučujem Ti ich natrieť nejakou farbou, aby sa ich absorbčný účinok maximálne eliminoval.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: DIY difuzer

Příspěvek od slayers »

Ano přsně tak, já mám difusory z polystyrenu kolem místnosti a tvrdosti jsem docílíl nátěrem barvou Dulux. Je omyvatelná a povrch zatvrdí. Je to barva na malbu interiérů.
Řekl bych že na stropě bude účinek znát ještě víc nežli vzadu na zdi.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
lubo212
Příspěvky: 8
Registrován: 09 zář 2012 13:13

Re: DIY difuzer

Příspěvek od lubo212 »

Samozrejme by som to striekal nejakou farbou, aj keď len interiérovou farbou na vápnovom základe.....aby nebolo vidieť póry resp. štruktúru polystyrénu. No práve tá polyesterová farba na tých drevených difúzoroch má byť podľa výrobcu super pevná a tvrdá, a dal som lesklú. Minimálne dám tú interiérovú bielu, prípadne aj 3 druhy podkladov, ak by som sa takto mohol dopracovať k tej lesklej bielej. Zajtra idem do predajne s týmto sortimentom a uvidíme.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: DIY difuzer

Příspěvek od aretax »

lubo212 píše:Samozrejme by som to striekal nejakou farbou, aj keď len interiérovou farbou na vápnovom základe.....aby nebolo vidieť póry resp. štruktúru polystyrénu. No práve tá polyesterová farba na tých drevených difúzoroch má byť podľa výrobcu super pevná a tvrdá, a dal som lesklú. Minimálne dám tú interiérovú bielu, prípadne aj 3 druhy podkladov, ak by som sa takto mohol dopracovať k tej lesklej bielej. Zajtra idem do predajne s týmto sortimentom a uvidíme.
Mám inštalovaný ten istý typ difúznych panelov Vicoustic z polystyrénu. Nebol som s nimi spokojný, pretože napriek tomu, že sú difúzne, veľmi absorbovali výšky a to až do takej miery, že mi hučali basy. Nechcelo sa mi vyrábať z dreva nové panely (náročná práca a navyše mi prekážala ich veľká hmotnosť), tak som pôvodné polystyrénové 3 razy nastriekal primalexom, na plochy vystupujúcich hranolov som nalepil cca 3mm drevené doštičky z borovicového dreva a zvuk sa výrazne zlepšil. Absorpčný efekt zmizol, pribudli výšky, zmizlo dunenie basov a celkový zvuk sa veľmi spresnil. Myslím, že ani drevené panely by lepší efekt nepriniesli.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: DIY difuzer

Příspěvek od pajuna »

lubo212 píše:Chlapi, ďakujem za pochvalu. ..
Jak to vypada na strane sestavy? Muzes dat nejake foto?
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
lubo212
Příspěvky: 8
Registrován: 09 zář 2012 13:13

Re: DIY difuzer

Příspěvek od lubo212 »

Pridávam foto na strane zostavy. Len doplním, že samozrejme bedne pred počúvaním vyťahujem cca o 1/3 do priestoru, lebo AC M-102 zadný basreflex.
Aretax : díky za radu, drevo je drevo. Medzičasom som sa spýtal na možnosť nástreku polystyrénu polyesterovou farbou ako tie predošlé difúzory.... Kamoš predavač chvíľu rozmýšlal a povedal, že to pôjde. Neviem či totožnou farbou ako bolo pri dreve, tváril sa tajomne, ale povedal, že výsledný efekt - lesklá biela - bude. Uvidíme povedal slepý.... :thumbup:
D.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: DIY difuzer

Příspěvek od fox »

Uvidíme povedal slepý.... :thumbup:

... a šel do kina na němý jilm. :smile:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
adrian
Příspěvky: 831
Registrován: 07 lis 2013 18:10

Re: DIY difuzer

Příspěvek od adrian »

lubo212 píše:Pridávam foto na strane zostavy. Len doplním, že samozrejme bedne pred počúvaním vyťahujem cca o 1/3 do priestoru, lebo AC M-102 zadný basreflex.
Aretax : díky za radu, drevo je drevo. Medzičasom som sa spýtal na možnosť nástreku polystyrénu polyesterovou farbou ako tie predošlé difúzory.... Kamoš predavač chvíľu rozmýšlal a povedal, že to pôjde. Neviem či totožnou farbou ako bolo pri dreve, tváril sa tajomne, ale povedal, že výsledný efekt - lesklá biela - bude. Uvidíme povedal slepý.... :thumbup:
Pekna zostavicka...BV audio som mal tiez a zaobjednane AC M102 k tomu,no kym dosiel kontajner z Ciny,som si odniesol Usher Mini One a zacal kolotoc. Nevsimol som si aky mas k tomu zdroj? (sorry za offtopic)
Marantz SA-11 S1 - Acoustic Revive Triple C - Leben CS-660P ( Matsushita 6cs7 x 6p3s-E ) Cerabase Slimline - ? - Harbeth Super HL 5 - Filtracia Noble-Audio - Isol8 Isolink Wave - rack Noble-Audio
lubo212
Příspěvky: 8
Registrován: 09 zář 2012 13:13

Re: DIY difuzer

Příspěvek od lubo212 »

Adrian ďakujem, tvoje "manévre" s Usher-ami som si kdesi na fóre všimol. 102-jky sú úplne super, neľutujem. Zdroj je vpravo hore nad BVA - pasiv HTPC NUC Intel v Akase, za ľavými dvierkami je tuner a CD H/K 970...
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: DIY difuzer

Příspěvek od aretax »

lubo212 píše:Pridávam foto na strane zostavy. Len doplním, že samozrejme bedne pred počúvaním vyťahujem cca o 1/3 do priestoru, lebo AC M-102 zadný basreflex.
Aretax : díky za radu, drevo je drevo. Medzičasom som sa spýtal na možnosť nástreku polystyrénu polyesterovou farbou ako tie predošlé difúzory.... Kamoš predavač chvíľu rozmýšlal a povedal, že to pôjde. Neviem či totožnou farbou ako bolo pri dreve, tváril sa tajomne, ale povedal, že výsledný efekt - lesklá biela - bude. Uvidíme povedal slepý.... :thumbup:
Najprv to skús na malom kúsku, či Ti polyesterová farba nezačne leptať polystyrén. Pri vodou riediteľnej farbe máš istotu, že Ti s polystyrénom nebude reagovať.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odpovědět