Špatná akustika a opravdu otravné basy

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

Ahoj všem,

asi před 3/4 rokem jsem někam psal podobný dotaz, který se nakonec "sám" vyřešil, no když se problém objevil znovu a já bohužel staré téma nemohu nikde najít, obracím se na zkušené se svým dotazem znovu:

Vlastním sestavu VMA II od Martina Vitvara se zesilovačem Hypa 10. Akusticky mám bohužel zcela nevhodnou místnost o velikosti cca 33m2 - obývák s KK, no nemám jinou místnost, kam bych sestavu umístil a ani by to nedávalo ve smyslu použitelnosti smysl, protože sestavu využívám ve spojení s PC (Xonar Essense ST), který je součástí "pracovního koutku" v obýváku. Problém je, že co jsem se nastěhoval do nového koupeného bydlení, potýkám se s problémy s basy a to tak, že v poslechovém místě (viz. křeslo na obrázku s náhledem místnosti v příloze) basy ani při úpravě EQ s nastavenými kmitočty 30 a 60Hz na maximum nejsou téměř patrné, ale v prostoru za poslechovým místem (především u pracovního stolu) se vytvoří totální "maglajs", ve kterém basy duní tak, že se to nedá poslouchat...

Poněvadž pokoj ještě stále rekonstruuji, od posledního řešení tohoto problému proběhlo mnoho změn - převážně stavebních. U nového bydlení jsem kompletně měnil a měním nábytek a tak navzdory původně ještě chybějící pohovce a méně zastavěnému prostoru (bez zděného výklenku a jídelního stolu u kuchyňské části vč. židlí, bez výklenku za TV (hloubka 10cm), aj.) byla situace s basy lepší, než jak je po větším obestavění nábytkem dnes. Tehdy si stačilo pohrát s EQ, posunout reprobedny dále od stěny a i když nebyla situace 100%, byla to ještě snesitelná míra. No nyní, když mám za reprobednami onen 10cm hluboký (dutý) výklenek, překrytý lepenou plovoucí podlahou v imitaci dřeva, problém s basy se opět mnohonásobně zhoršil (přitom jsem vzdálenost beden od stěny zachoval = posunul jsem je o oněch 10cm dopředu), jenže nic nepomáhá..
Oproti návrhu dle obrázku z přílohy v pokoji momentálně nejsou ještě závěsy (ty situaci asi lehce zlepší, ale nic moc si od toho neslibuji) a kolem výklenku za TV a repro ještě není vyrobená bytová stěna (ta bude ale uzavřená a kolem reprobeden, proto očekávám, že to zvuk ještě zhorší). Zbytek až na v tuto chvíli nepodstatnou estetiku již odpovídá skutečnosti.

Bohužel osobně jsem vyčerpal možnosti řešení a tak se chci zeptat, zda někoho z vás napadá něco, jak situaci vyřešit, nebo ne. S ohledem na designovou podstatu pokoje bohužel nepřichází v úvahu různě lepené molitany, či pasti na basy, apod., rád bych situaci nějak vyřešil pokud možno s tím, co mám - třeba konstrukčním zásahem do beden (změna čehokoli, případně změna podstavců - nyní jehly, apod.), nebo doporučením umístění (místo je dané, spíše ve smyslu korekcí vzdálenosti od zdi, aj.), ačkoli nepozoruji žádné zlepšení, ať už jsou bedny u stěny, nebo půl metru od stěny, nepomáhá ani úhlové natočení k poslechovému místu.

Předem děkuji za případné rady, pokud tedy nějaké ještě existují..
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
RedBaron
Příspěvky: 269
Registrován: 10 zář 2013 14:19

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od RedBaron »

První, co mě napadlo je, že pan Vitvar řeší i akustiku místností :razz:
http://www.vmaudio.cz/clanky_pokracovani/boomkiller.php
http://www.vmaudio.cz/clanky_pokracovani/laaksum.php
SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

Děkuji za odpověď, toto je nějaká novinka, o které jsem neměl tušení :smile:
Zkusím se Martinovi ozvat a zeptat se ho, mj. s ohledem na to, zda je možné "boomkiller" umístit kdekoli a dle toho ho následně ladit, nebo zda je nezbytné konkrétní umístění někde, kde by to třeba prostorově nebylo možné.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Vlado222 »

Vyzerá to zaujímavo. :thumbup: Napíš prosím potom svoje postrehy ak ich budeš mať náhodou doma.
aretax
Příspěvky: 3071
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od aretax »

Neviem si predstaviť ten dutý priestor za bedňami, ktorý si prekryl plávajúcou podlahou. Môj návrh je, aby si tú plávajúcu podlahu odstránil. Mne sa niečo podobné v minulosti stalo. Ak prekrytie nemá dostatočnú hrúbku, môže pôsobiť ako pasívny reproduktor a to môže mať vplyv hlavne na basy. Ak ten priestor potrebuješ prekryť, tak ho vyplň pevným materiálom, napr. tehlami s pod., prípadne hrubou MGF platňou (aspoň 30mm). Čo sa týka závesov, basy Ti neutlmia, práve naopak. Píšeš, že hlavne za pracovným stolom sú basy neznesiteľné. Je to typický jav v holých rohoch miestnosti (podľa obrázka predpokladám, že v rohoch nič nemáš). Na to sú vhodné práve basové pasce. Píšeš, že ich nechceš. Doporučil by som Ti aspoň nejakým spôsobom tento priestor "rozbiť", napr. umiestniť do rohov police s knihami. To by malo pomôcť.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Federmann »

Odrazy vznikají od hladkých stěn, rovnoběžné stěny vytvoří rezonátor, dutý prostor s plovoučkou asi taky dělá své, chtělo by to tento prázdný prostor zatlumit, vyplnit, povrch překrýt alespoň hrubým kobercem, dát závěsy a záclony, sice toho moc nepohltí, ale zabrání odrazům.

Nejlíp odráží sklo, keramika, ale i plovoucí podlaha, navíc volně nezatlumená v prostoru bude sama rezonovat, to vše je špatně.
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od pajuna »

Vyhod ten stolek na zkousku pryc, vysun bedny cca 70cm ode zdi, neco tlumiciho za ne dej a natoc je na posluchace...pak dej zpravu co se s tim stalo.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

Děkuji za rady.

Co se prostoru za bednami týče, s ohledem na design místnosti a především na to, že na sebe vše navazuje i rozměrově, to určitě to neodstraním. Bohužel tlumení mě sice napadlo, ale neviděl jsem v tom přínos (a přitom ho mám ve sklepě) a tak jsem ho tam nedal, což už nezměním, protože překrytí je lepené k sobě navzájem i k profilům, které tvoří kostru, čili jediným způsobem by bylo zahodit měsíční práci, vše rozřezat a vyhodit materiál v hodnotě cca 10 tisíc Korun, což také bohužel nepřichází v úvahu..

Taktéž bedny bohužel 70cm od zdi vysunout nemohu (teď neberu v potaz to, že tak by to tady tak obecně stát nemohlo, ale především to, že mám pletený řetěz jako reprokabely, který má 1,5m a tak lze bedny vysunout max. o necelých 40cm - a když jsem je zkusil vysunout a natočit v této vzdálenosti, nezměnilo se vůbec nic, jen se prostorovost paradoxně zhoršila (tlumení za jsem ale nezkoušel).

Ty hladké zdi budou hlavním problémem, především proto, že je mám zatím vystěrkované, ale ani nenabarvené, to teprve čeká. Hlavní zeď vpravo od beden bude komplet polepena poměrně hrubou vliesovou tapetou, která snad malinko pomůže, prostor za pracovním stolem kolem okna bude vyplněn hrubými bavlněnými závěsy a záclonami, které aspoň překryjí jednu zeď + rohy.

Mimo těch Martinových plátů, pohlcujících basy, které bych ještě snad někam dát mohl, přichází v úvahu vlastně jen nějaká ta navrhovaná polička s knihami, či tak něco.

Každopádně já basy zesílit chci, v poslechovém místě opravdu nejsou kdoví co (a to nejsem příznivcem nesmyslného dunění) ani za předpokladu vyhnaných kmitočtů na maximum, jde mi především právě o to "přesunout" ty basy, které se odrážejí v prostoru kolem pracovního stolu, do poslechového místa - a jejich množství pak normálně dle potřeby korigovat.

Jinak snad to nevyznívá tak, že všechny rady neguji. Já si rad cením, jen jde o to, že se nejedná o poslechovku, ale o obytný prostor, na který mám vysoké a dlouho plánované nároky na design, kterého se vzdávat nechci - kdyby ano, různými pastmi a koberci a tlumícími hmotami bych si dokázal poradit. Jde právě o to zjistit od vás co možná nejvíce rad a tipů tak, abych měl větší inspiraci a mohl usoudit, co z toho by se dalo udělat, abych dosáhl kýženého výsledku (třeba ve smyslu poličky, nebo "něčeho") :thumbup:
PS: Tu poličku byste umístili někde v prostoru nad stůl na zeď vpravo od beden?
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od pajuna »

Doporucuji ti zamerit se na par bodu
- precist si neco o akustice
- precist si co ti napsalo par lidi v predchozich prispevcich
- jestli neberes tyto rady nebo se dle nich nemuzes alespon na zkousku ridit, doporucuji ti zaridit si pokoj dle tvych "designovych" predstav, dat tam vse to o cem pises a chces a pak teprve posoudit vysledek a prijit se stavem
- dle meho, zabyvat se umistenim policky tam ci tam, a doufat v nejakou zmenu na basech, je nesmysl
- chces-li mit holou podlahu, hole hladke zdi a velky jidelni stul (predpokladam ze to tak je), zadne znatelne zmeny bych tam necekal
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Federmann »

Ty basy nejsou v poslechovém místě proto, že se odečtou přímé a odražené, proto je třeba odrazy eliminovat.

Tu dutou stěnu bych stále ještě nevzdával, dala by se vyplnit třeba pěnou a k tomu stačí malé otvory, jenom se té pěny nesmí dát mnoho aby se to nenafouklo, navíc bych to zkušebně překryl hrubým kobercem, včetně podlahy a poslechl rozdíl, ten zamýšlený zbytek vybavení tomu pak jen pomůže.

Cely prostor se stejně musí doladit až v hotové podobě, nemá smysl nyní dělat úpravy, které potom kompletace vybavení úplně změní.
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

No ono vesměs vše podstatné už na místě je, pomoci může jen ta tapeta a závěsy. Koberec na zemi je (rozměr cca 230 x 120 cm, vlna), zeď vyjma tapety má (a bude mít, jen trošku jiné) obrazy. Samozřejmě má-li mít na zvuk opravdu citelný vliv právě uvedené (tapety, závěsy), asi teď fakt nemá smysl spekulovat. Jen se osobně obávám, že ne.

O akustice něco vím (nemyslím tím profi zkušenosti, ale už nějaký pátek se o to zajímám) a proto vlastně prosím o rady, protože z toho, co je mi známo, mi nesedí nic, co by se dalo zkombinovat s designovým pojetím místnosti. Spoustu toho nevím, proto mě zajímají nápady ostatních, co s tím. Tím míním něco ve smyslu "Doporučuji bedny postavit od zdi XX, zkusit dát tam a tam kytku, tam navrtat poličku..." - to je jen nadsazený návrh, ale pokud by mi nemělo zbývat nic jiného, než zasahovat do designu místnosti ve smyslu celoplošného koberce, nebo pastí, molitanů a nevím, čeho všeho, raději ten zvuk obětuji, zase denně ho neposlouchám a protože žiju sám, do jisté míry když sedím v poslechovém místě, "dunění" za sebou mi tolik vadit nemusí a nedostatek bas není úplně nesnesitelný, jen zvuk trošku postrádá dynamiku. Ale pokud na něco přijdeme, budu jen rád :smile:

Jinak ten výklenek.. Otvory tam každopádně jsou a ta pěna by teoreticky šla, trošku tedy překážkou mohou být rozměry (necelé 3 metry na šířku a přes 2 na výšku) a hlavně to, že v něm vedou kabely a s ohledem na rozmístění a (ne)velikost otvorů si úplně neumím představit, jak by se dalo rozmístění pěny korigovat, no :-?
aretax
Příspěvky: 3071
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od aretax »

Pýtal si radu. Nikto Ti od stola nedá fundovanú odpoveď, aj keď si poslal obrázok. Základ je bezpochyby to, čo píše Pajuna, vytiahnuť tie bedne do priestoru, lebo ich máš utopené vo výklenku a to akustike rozhodne neprospieva. Všetky rady, čo si dostal sú teoretické, iba na základe Tvojho nákresu a skúseností tých, čo Ti ich dali. Ale ak je Tvoj postoj taký, ako píšeš, že Ti je prednejší dizajn izby, tak Ti asi neporadí nikto. Akustika sa totiž nedá vyriešiť tak, ako chceš Ty (to by bolo super!!!), ale iba tak, ako to vyžaduje situácia, čiže aj so zásahom do miestnosti. Zvukové vlny sa Ťa nebudú pýtať, kadiaľ ich chceš poslať. Ak je Tvoje stanovisko také, že radšej obetuješ zvuk, ako zasahovať do interiéru, tak to s akustikou a hifi nemyslíš vážne. Preto moja posledná rada je: vykašli sa na to a nežiadaj rady. Urob si obývák podľa dizajnu a hudbu si púšťaj ako kulisu. Potom Ti však bude stačiť prenosná veža za 5000 Kč a máš všetko vyriešené.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3071
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od aretax »

Ešte niečo - škoda, že si si neprečítal "Návod na používanie", keď si kupoval bedne. Je v ňom určite napísané, ako majú byť inštalované. Mohol si ušetriť zaujímavé peniaze, lebo by si zistil, že Ti nebudú do izby pasovať, resp. ich navrhované rozloženie nebude vyhovovať Tvojim požiadavkám.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

No ono kdybych kupoval bedny pro toto bydlení, VMAII nekoupím, když jsou navrhovány pro 16m2. Přesně tak velký pokoj jsem původně měl a bedny hrály úplně jinak. Když jsem si koupil nové bydlení a prostor se zvětšil, je 2-násobně tak velký a VMA II už nejsou dostatečné, no s ohledem na pořizovací náklady nemá smysl kupovat sadu novou.
Jak jsem psal, "utopené" ty bedny zatím nejsou, protože ta bytová stěna ještě není vyrobena, zatím existuje jen TV stolek. A taky jsem psal, že očekávám, že to zvuku neprospěje, no po krabicích mít věci nemohu, úložný prostor je potřeba a tak ano, opravdu na rozpracovaném projektu, který mě za poslední rok stál skoro 400 tisíc a který je z 80% hotov, nemohu a nechci vše zahodit a začít znovu - jednak se držím své představy, jednak nechci zahodit rok práce a jednak nejsem milionář. Protože s tím, co zatím píšete, by nešlo o malou úpravu ve smyslu "toto vyměň", ale o potřebu vše předělat, pro hraní 4x do měsíce žít "na hromádce" fakt nechci. Kdo to se zvukem myslí opravdu vážně, má poslechovou místnost. Tu já nemám a opravdových výsledků nikdy v obýváku nedosáhneš, tím tuplem ne v této velikosti s propojenou kuchyní..

Takže kolem a dokola asi netřeba pitvat má rozhodnutí. Já si rad cením, no vše jsem popsal hned v prvním příspěvku a až na první odpověď se vlastně pořád bavíme jen o tom, abych svá rozhodnutí přehodnotil, což jsem psal, že nechci. Proto jsem prosil o radu s otázkou, zda pro uvedenou konfiguraci existuje nějaké řešení, nebo ne. A pokud ne, což zjevně ne, stačilo to napsat v několika slovech :smile:
analog2001

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od analog2001 »

Kup si sluchatka!
aretax
Příspěvky: 3071
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od aretax »

DenyKr píše:No ono kdybych kupoval bedny pro toto bydlení, VMAII nekoupím, když jsou navrhovány pro 16m2. Přesně tak velký pokoj jsem původně měl a bedny hrály úplně jinak. Když jsem si koupil nové bydlení a prostor se zvětšil, je 2-násobně tak velký a VMA II už nejsou dostatečné, no s ohledem na pořizovací náklady nemá smysl kupovat sadu novou.
Jak jsem psal, "utopené" ty bedny zatím nejsou, protože ta bytová stěna ještě není vyrobena, zatím existuje jen TV stolek. A taky jsem psal, že očekávám, že to zvuku neprospěje, no po krabicích mít věci nemohu, úložný prostor je potřeba a tak ano, opravdu na rozpracovaném projektu, který mě za poslední rok stál skoro 400 tisíc a který je z 80% hotov, nemohu a nechci vše zahodit a začít znovu - jednak se držím své představy, jednak nechci zahodit rok práce a jednak nejsem milionář. Protože s tím, co zatím píšete, by nešlo o malou úpravu ve smyslu "toto vyměň", ale o potřebu vše předělat, pro hraní 4x do měsíce žít "na hromádce" fakt nechci. Kdo to se zvukem myslí opravdu vážně, má poslechovou místnost. Tu já nemám a opravdových výsledků nikdy v obýváku nedosáhneš, tím tuplem ne v této velikosti s propojenou kuchyní..

Takže kolem a dokola asi netřeba pitvat má rozhodnutí. Já si rad cením, no vše jsem popsal hned v prvním příspěvku a až na první odpověď se vlastně pořád bavíme jen o tom, abych svá rozhodnutí přehodnotil, což jsem psal, že nechci. Proto jsem prosil o radu s otázkou, zda pro uvedenou konfiguraci existuje nějaké řešení, nebo ne. A pokud ne, což zjevně ne, stačilo to napsat v několika slovech :smile:
Nikto Ťa tu do ničoho nenúti. Hlavne Ty si mohol obmedziť svoj príspevok na niekoľko slov: Nehrá mi to, nič nemienim s tým robiť a poraďte mi, ako sa robia zázraky. Dostal by si určite odpovede v niekoľkých slovách, ak by si ich vôbec dostal. Svojou odpoveďou si vlastne potvrdil môj predchádzajúci príspevok. Dostal si niekoľko návrhov od ľudí, ktorí o tom niečo vedia. Stačilo napísať ďakujem. Okrem iného s tým, že to v obývačke, kombinovanej s kuchyňou nikdy nemôže hrať dobre, nemáš pravdu. Bol som vo viacerých takýchto priestoroch a hralo to tam naozaj výborne....Ozaj, nevieš mi poradiť ako na to, aby moje bedne hrali o niekoľko tried lepšie ale tak, aby som s nimi nič nemusel robiť (maximálne "lusknúť" prstami)? Okrem iného bedne VMAII sú navrhované n ie pre 16m2, ale od 16m2.
Naposledy upravil(a) aretax dne 21 srp 2016 08:16, celkem upraveno 1 x.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
mumu
Příspěvky: 63
Registrován: 10 říj 2011 20:29

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od mumu »

Deny Kr - nenechaj sa znechutiť a Aretaxa neber moc vážne, večne si lieči nejaké komplexy, slušne si sa opýtal, určite Ti ešte niekto poradí. Ale ak nechceš ísť do nejakých vážnejších zmien v izbe, vidím to tiež na sluchátka, lebo otravné basy dokážu človeku znechutiť hudbu úplne.
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

Děkuji @mumu za odpověď, na ten přecházející příspěvek nemá smysl ani reagovat, protože ten člověk nečte, co píšu a pořád si povídá svou. Možná bych jen dodal, že ty bedny vlastním a Martina znám, na toto téma jsme se bavili a opravdu je optimum 16m2, 33m2 je na VMA II hodně.

Mi osobně nejvíce pomohl RedBaron, který mě upozornil na ty Boomkillery od Martina Vitvara, protože jsem o nich nevěděl a na tomto základě jsem podal podobný dotaz Martinovi. Ten mi spolu s prosbou o komplet 3D model napsal hned v prvních slovech "spolu s boomkillery to nebude žádný problém". Takže jsem zvědav, na co přijdeme a případně pokud to nějak budeme řešit, dám někdy vědět, jak to dopadlo :smile:
Každopádně všem s kloudnými příspěvky děkuji za rady, jak jsem psal hned, je to o kompromisu a nalezení něčeho, co bude vyhovovat mě a co může pomoci. Ne každý nápad je pro mě uskutečnitelný, ale každý svou trochou do mlýna pro inspiraci přidal :thumbup:
aretax
Příspěvky: 3071
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od aretax »

mumu píše:Deny Kr - nenechaj sa znechutiť a Aretaxa neber moc vážne, večne si lieči nejaké komplexy, slušne si sa opýtal, určite Ti ešte niekto poradí. Ale ak nechceš ísť do nejakých vážnejších zmien v izbe, vidím to tiež na sluchátka, lebo otravné basy dokážu človeku znechutiť hudbu úplne.
Ja nevidím na mojej odpovedi nič neslušné. Ak si myslíš, že sa takto liečia komplexy, asi máš s tým vlastné skúsenosti...A či ma berieš vážne, alebo nie, na tom mi naozaj nezáleží. Ja som napísal svoje skúsenosti a každý má právo k nim zaujať svoje stanovisko. Medziiným - dal si mu podobnú radu ako aj ja. Ja som navrhoval prenosnú vežu a Ty sluchátka. Jedno aj druhé vylučuje stĺpové reprosústavy bez príslušných úprav. A či si ich dotyčný urobí, alebo nie, je to jeho vec. Nikto ho tu k ničomu nenúti (a ani nemôže). Chcel rady ohľadom akustiky, dostal ich. Že sa nestotožňujú s jeho predstavami, za to nemôžem ani ja, ani ostatní, čo mu radili.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
efičák
Příspěvky: 661
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od efičák »

DennyKr, nejsem akustik a sám řeším zvuk v nešťastném pokoji 4 x 4 m.
Rady co vím už napsali členové přede mnou a já souhlasím s kobercem a policí na knihy.
Jsi-li vnímavý na design napadla mě taková extrémní úprava knihovnou, podle návrháře Karla Lagerfelda z rozhovoru v Reflexu.

Obrázek

Mírně neuspořádané knihy jsou velmi účinné a navíc plní úlohu dostupné zábavy třeba právě k poslechu hudby.
Knihy se dají kupovat na metráky a police je malá investice.

Ve vlákně o zesilovači jses s náma nepodělil jak to nakonec dopadlo. Tvůj příspěvek přečetlo spoutu lidí a ti co věděli, nebo chtěli ti odepsali.
Ptát se komunity na rady a pak se neobtěžovat s rozhodnutím, ať je jakýkoli , vypovídá o tom, jak to s forem myslíš.

A závidím, že nejsi tak závislý na zvuku jako já, nebo další členové.
Ačkoli se ti to může zdát nelogické, upuštění od náročného super sterea může být řešení Tvého problému. Vidím tam kvalitní subwoofer třeba uzavřený, nebo větší klidně pro PA do větších pokojů. K němu normální kvalitní systém jako Yamaha Pianokraft a sám jsem byl překvapený, jak to moderně zařízených cimrách dobře hraje.

Pak mě napadl jeden problém, ale můžu se mýlit.
DIY bedny VMA používají ve starší verzi nepovedený basák. Jde o dynamiku a rozlišení a jde jen o můj vlastní názor. Nejsem "výhybkář" jdu jen po pocitu...
Jde udělat slušnou bednu s průměrnýma měničema, ale z čínského bláta nelze očekávat dobrý výsledek. Ten basáček je nepoužitelný. Rozumím tomu , že cena by se zvýšila a nevyposlouchanému kolegovi může z počátku zvuk vyhovovat.


V mé bídné akustice hrály dobře dvoupásma s kvalitním až HE středobasem SEAS Vintage 17W.
Ten odešel kvůli odpálení integráčem a nahradil jsem jej nižší řadou o stejném průměru. Ten hyper kvalitní zvuk se spoustou informací se nahradil běžným hifi zvukem a možná s příjemnějším charakterem na slabších nahrávkách. Ale brnknutí na basu už není dynamické a masivní, kopák je jen příjemný, už netlačí na bránici a celkově si to tak neporadí s právě horší akustikou. A to je možná část problému VMA s "opravdu otravnými basy".

Kupovat si další DIY zástěny přímo od původce problému s VMAII., je trochu na promyšlení. Jakoby osazování blbých repráků pomáhalo obchodu.
Zvuk dobrý - všechno dobré
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Vlado222 »

To Mumu,
Aretaxa poznám už dlhšie osobne, ale nijaké komplexy som u ňho nevypozoroval.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Vlado222 »

efičák píše: Ve vlákně o zesilovači jses s náma nepodělil jak to nakonec dopadlo. Tvůj příspěvek přečetlo spoutu lidí a ti co věděli, nebo chtěli ti odepsali.
Ptát se komunity na rady a pak se neobtěžovat s rozhodnutím, ať je jakýkoli , vypovídá o tom, jak to s forem myslíš.
Slušný človek poďakuje a poskytne spätnú vezbu .

Dúfam že ju poskytneš ohľadne VMA Laaksum.
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Federmann »

Federmann píše: Cely prostor se stejně musí doladit až v hotové podobě, nemá smysl nyní dělat úpravy, které potom kompletace vybavení úplně změní.
Ty hladké zdi budou hlavním problémem, především proto, že je mám zatím vystěrkované, ale ani nenabarvené, to teprve čeká. Hlavní zeď vpravo od beden bude komplet polepena poměrně hrubou vliesovou tapetou, která snad malinko pomůže, prostor za pracovním stolem kolem okna bude vyplněn hrubými bavlněnými závěsy a záclonami, které aspoň překryjí jednu zeď + rohy.
Jak sem psal, vyčkal bych až to bude ve finální podobě, pak to bude zcela jiné, teprve pak se dá ta či ona změna posuzovat. :thumbup:
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

@efičák:

Děkuji za rady. Co se zesilovače týká, vůbec netuším, oč se jedná, upřímně jsem kdysi otázku zesilovačů (obecně výběr, jde-li o to?) řešil na mnoha fórech a poněvadž jich není málo, nepamatoval jsem si přesně, kde všude jsem se ptal, protože vím, že překlenutí doby mezi mou otázkou a samotným výběrem nebylo krátké. Pokud šlo o něco jiného, tak mi prosím připomeň o co, protože už je to poměrně dlouho a opravdu si nic víc nevybavuji.

Ono spíše, než měnit koncept prostoru, by byla lepší výměna. Problém je, že si nejsem jistý, jestli bych si opravdu polepšil. VMA II jsou podle mě kvalitní bedny, ačkoli ten Dexon žlutý basák opravdu není kdoví co a proto Martin začal dělat upgrade na jiný. Ovšem to jsou další náklady s nejistým výsledkem a protože jsem si všiml, že spolu s tímto upgrade začal měnit i středobasy a následně i samotné zkosení ozvučnice, nejsem si jistý správnosti rozhodnutí měnit basový měnič za něco, na co původně nebyly bedny konstruované a co si mj. žádá úpravu výhybky. Problém je spíše v tom, že bych ty bedny mohl prodat řekněme za 20 tisíc, zesilovač bych si nechal, v tomto případě jsem přesvědčen, že je HYPA opravdu kvalitní a v porovnání s předchozím H/K je to někde jinde. Jenže co dnes koupit za 20 tisíc? Řekněme, že bych měl fakt zájem a navýšil bych rozpočet na 30 - a to už je další hlodání do kvůli rekonstrukcím napjatému rozpočtu o nemalých 10 tisíc.. Mě vždy lákaly bedny B&W, no nikdy jsem neměl "tu čest" je slyšet, možná bych byl mile překvapen, ale možná taky hluboce zklamán. Jenže zase - Nautilus jsem schopen sehnat za 50 tisíc. Jenže to teď do beden fakt dávat nechci, byl by to doplatek ve výši 30 tisíc. A nižší řady? Něco seženu i pod 20, ale osobně pochybuji, že ten zvuk bude za něco stát...

Jinak samozřejmě dokončení místnosti zvuk ještě změní, doufám, že odrážení bas bude méně dramatické a zvuk bude jemnější. No přesto nevěřím tomu, že by se tím můj problém vyřešil a obecně je tedy otázkou, zda má efičák pravdu a (mimo samotné místnosti, která ale svým konceptem bude vždy špatně, to bych musel přestavět barák) hlavní problém je v konstrukci beden, nebo zda ať už tady koupím cokoli poslouchatelného, prostor ten zvuk doprasí tak, že si nepomohu ničím..
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Dieter Burmester »

DenyKr píše:Nautilus jsem schopen sehnat za 50 tisíc...
Vazne? :-?
Dieter Burmester
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

Zapomněl jsem dodat vyšší řady :lol:
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od pajuna »

K cemu by ti byly vetsi lepsi bedny nalepene na zed do stejneho mizerneho prostoru? Kdybych zvazoval vymenu, tak zkusit jinou konstrukci a ne jeste vetsi krabice, napr. TML. Pak si take nemyslim, ze ozvucujes celou mistnost, ale spise tak 60%, nehlede na to, ze tam mas vylozene "neakusticke prvky", ktere budou vadit stale!
Za dalsi, neznam sice blize tento zesik, ale co se tyce basu a jejich velke zmeny ve stejnem prostoru. Jedna z mych zkusenosti - vymena Vincent delence v acku (radove 95.000,-) za McIntosh (integrac cca 220.000,-), teda vlastne obracene:-), naprosta zmena! Hrano drive na JMR Cantabile Signature (v pripade zajmu jsou k dispozici, stoji a nehraji)...
Zvazit bys mel vse mozne kdyz do designu nechces zasahovat.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

Já si osobně taky myslím, že výměna beden by nic neřešila, ale právě že zvažuji vše možné, takže i toto :-) Faktem je, že jsou VMA II na ozvučení prostoru malé = musím více vyhánět hlasitost = citlivost klesá = roste zkreslení. Taktéž by nové bedny vyřešily absenci bas v místě poslechu, ale ne ty hnusné odrazy, které tady vlastně řeším, to souhlasím.
Třeba to B&W je jen o tom, že se mi ta značka a její produkty vždy líbily, nevím proč, ale zase jsem kdysi četl názor nějakého majitele VMA II, který byl při porovnání s B&W bednami hodně zklamaný, jak špatně B&W hrály. Otázkou však je, o jakou šlo řadu, to já nevím.

Jinak ten zesilovač. Je velmi dobře možné, že takový H/K a podobné zesilovače, které nabízí automatické nastavení EQ dle akustiky místnosti, by mohl ty odrazy aspoň trošku uměle potlačit, protože z praxe vím, že to opravdu docela fungovalo. No samotným přednesem je HYPA někde jinde, je to masivní zesilovač, který nemá mimo diody a tlačítka nic, je striktně účelový, ale hraje opravdu výborně, tedy dle porovnání s tím, co jsem měl možnost slyšet (Yamaha, několik H/K, Onkyo, Denon, Pioneer - přesné řady ale už nevím, až na před HYPOU vlastněný H/K AVR645, kde jsem ale nakonec stejně využíval jen stereo).

Ono jde pořád o to, že vlastně reálně není co do zvukového přednesu ten problém s odrazy nijak významný. Přednes je slušný, prostorový, avšak holé zdi jsou ještě stále znát, protože výšky v některých skladbách trošku koušou a kmitočet kolem 500 Hz při výraznějších scénách je občas trošku otravný. Díky EQ ale spíše minimálně, bez EQ by však v prostoru byly bedny nepoužitelné. To by mělo samo zmizet po nalepení té tapety a pověšení závěsů a záclon. Co se ale asi nevyřeší je ta absence bas v místě poslechu a to HYPA basy umí vzít hezky silně a odspodu. To je ten hlavní problém, který řeším a čistě hypoteticky to by jiné bedny vyřešit mohly. Bylo by to ale zase na úkor těch odrazů za poslechovým místem, které by tím musely být logicky ještě horší, no.. :-?
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

efičák píše:V mé bídné akustice hrály dobře dvoupásma s kvalitním až HE středobasem SEAS Vintage 17W.
Ten odešel kvůli odpálení integráčem a nahradil jsem jej nižší řadou o stejném průměru. Ten hyper kvalitní zvuk se spoustou informací se nahradil běžným hifi zvukem a možná s příjemnějším charakterem na slabších nahrávkách. Ale brnknutí na basu už není dynamické a masivní, kopák je jen příjemný, už netlačí na bránici a celkově si to tak neporadí s právě horší akustikou. A to je možná část problému VMA s "opravdu otravnými basy".

Kupovat si další DIY zástěny přímo od původce problému s VMAII., je trochu na promyšlení. Jakoby osazování blbých repráků pomáhalo obchodu.
Prepáč, ale to je pekná blbosť. Riešiť zlú akustiku výmenou reprobedni za nejakú horšiu? Toto je HighEnd fórum?
analog2001

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od analog2001 »

To Kilbru;

Precti si to jeste jednou...........eficak to napsal trochu kostrbate, ale pocbopit se to da :lol:
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2561
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od PavelDosko »

dokud bude akustika nanic tak se může měnit železo jak chce a nikam to nepovede
neni placka, neni highend
Bond 007 alias Monte

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Pěkně se to tady rozvinulo, ale akustika je jen jeden kamínek v mozaice. Viděl bych to spíš na mizerné repro. Mám Tesly v hodně mizerné místnosti po stránce akustiky a basují, že uchcávám, kolikrát lepší jak Tannoy :lol: . Rada neexistuje a ještě přes net, jen hledat a zkoušet. Bas, čím větší repro, tím lepší . :cool:
Bond 007 alias Monte

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Když se dívám na plánek, dej hifi do prostoru sedačky, je to zadarmo.
DenyKr
Příspěvky: 43
Registrován: 24 pro 2012 16:52

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od DenyKr »

Tak, slíbil jsem, že dám vědět ohledně těch boomkillerů od Martina Vitvara, takže píšu.
Martin je ochotný, za co mu děkuji a těší mě to, navrhl řešení zatím "od boku", ale s tím, že by to mělo +/- odpovídat, blíže by se tím zabýval až pokud bych projevil zájem.
Návrhem je 7-8 boomkillerů. Když teď nebudu uvažovat způsobem hrubého zásahu do designu místnosti, což nechci, jde hlavně o cenu. Bavíme se o 26.400,- Kč bez dopravy, což je s ohledem na pořizovací cenu beden totální šílenost, alespoň pro mě. Jak mnozí víte, zcela mimo téma pro již delší uvažování nad změnou, ke které mě konečně nakoplo řešení tohoto problému, řeším na Hifinazory.cz fóru otázku vhodného nástupce beden VMA II. Když vezmu možnou prodejní cenu beden (20 tisíc se asi nepovede, ale řekněme za o něco nižší částku) a hodnotu boomkillerů s dopravou, jsem na cca 50 tisících. A to už se mi vyplatí realizovat změnu sestavy třeba na něco ve smyslu AURUM CANTUS V6F, který, myslím, zvuk zase posune někam dál. Akustický problém to nevyřeší, ale asi momentálně nejpalčivější problém s nedostatkem bas by to vyřešit mohlo a případné dunění za poslechovým místem, pokud zůstane, můžu řešit pak postupně. Taktéž bude pak možné spekulovat nad umístěním vzdálenosti od zdi, apod., což v případě VMA II momentálně nemá vliv.

Očekávám, že sklidím další vlnu kritiky, no polemizace o výměně beden, pro kterou jsem asi z 90% rozhodnut, nemá momentálně s řešením akustiky nic společného, nespoléhám na to, že se tím problém vyřeší, je to spíše jiný uvažovaný postup výměny beden za takové, jaké bych již delší dobu chtěl a až následné řešení akustiky, pokud by se tedy výměnou beden situace nezlepšila (může se však i zhoršit, s tím počítám). Momentálně to tedy nesouvisí, po úvaze to spíše jen udělám trošku jinak a řešení tohoto tématu posunu v čase. Každopádně to nebude hned, záleží také na prodeji VMA II, zda se podaří, kdy a za kolik.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2561
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od PavelDosko »

nevim jak AC V6F ale moje AC V8F maji rady prosotr kolem sebe, kdyz je narves ke zdi libit se jim to nebude. Mam sice trosku jine dispozice mistnosti, ale odstup od steny 3 m jim svedci, miimalne metr to asi bude chtit
neni placka, neni highend
RedBaron
Příspěvky: 269
Registrován: 10 zář 2013 14:19

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od RedBaron »

Ten průser s akustikou ti tam bohužel zbyde i k dalším bednám, které možná vyměníš nadobro zbytečně a výsledkem celého čachru bude jen trochu jinak chutnající basová kaše. Takhle bys měl vyřešené nejhorší neduhy místnosti pro všechny další upgrade a sestavy, které v místnosti budou. Ano, je to bolestné, ale pokud máš sestavu dokupy za sedmdesát litrů, nepřipadá mi koncepční vyřešení nejhorších akustických problémů za necelých 30 tisíc nic, co bych označil za neadekvátní řešení či investici. Mně to v budoucnu čeká určitě a spíš se na to těším než že bych to odmítal nebo se toho obával. :thumbup:
SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
Uživatelský avatar
acibuk
Příspěvky: 71
Registrován: 10 říj 2011 23:46

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od acibuk »

Já bych s tím vyjadřováním se o průseru byl opatrný. Pokud chceš měnit bedny a třeba i něco dalšího a ladíš to podle ucha tak prvně kup bedny a potom laď. Pokud nemáš nalazenou místnost akusticky měřením na nějakou hodnotu a nejsi si jistý průběhem na jednotlivých frekvencích tak s příchodem jiné aparatury se ti můžou projevit jiné problémy a ty co máš teď můžou úplně zmizet.

Když jsem před 1/2 rokem vybíral bedny domů, měl jsem podobný problém na basech a vyhýbal jsem se sloupovým bednám jako čert kříži. Měl jsem doma několik regálů, ale všude mi basy zase chyběly. Pak mi to nedalo, přivezl jsem domů i pár sloupůl a ejhle, problém s basy nikde.

Pokud chceš koupit nové bedny tak je kup, dej tomu pár týdnů, měsíců a potom začni ladit.
Audio Research Reference 80S, Meitner MA3, Avantgarde Acoustic UNO fino XD, NuPrime CDT-8 Pro,Tellurium Q ultra silver, Acrolink
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Vlado222 »

...Pak mi to nedalo, přivezl jsem domů i pár sloupůl a ejhle, problém s basy nikde.
Acibu, píšeš o SF Olympica II?
Uživatelský avatar
acibuk
Příspěvky: 71
Registrován: 10 říj 2011 23:46

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od acibuk »

Ano, přesně i nich, i když mi všichni tvrdili, že to jsou přebasované bedny :o) Já si to nemyslím...
Audio Research Reference 80S, Meitner MA3, Avantgarde Acoustic UNO fino XD, NuPrime CDT-8 Pro,Tellurium Q ultra silver, Acrolink
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Špatná akustika a opravdu otravné basy

Příspěvek od Vlado222 »

Ani ja. Mám ich tiež. :smile:
Zamčeno