Nordost

Obecná diskuze o jednotlivých Hifi značkách (Accuphase, dCS, ProAc apod.).
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr 5-Naimstudio
Příspěvky: 464
Registrován: 24 pro 2010 14:17
Bydliště: Kopřivnice
Kontaktovat uživatele:

Nordost

Příspěvek od Petr 5-Naimstudio »

Již delší dobu čtu o těchto kabelech samou chválu, proto zakládám toto vlákno, někdy bych si jej chtěl zapůjčit .....

Zde Nordost Valhala :

Obrázek

Máte někdo s těmito kabely, nejlépe s Valhallou nějaké poslechové zkušenosti?

Na zdejším foru je registrovaný člen Winelover, který jej má, mohl by jsi se prosím podělit s poslechovými dojmy a z čím jsi to porovnával, popřípadě na jaké sestavě?

Předem děkuji za odpověd.

Zde velmi krásná recenze s Audiodromu :

Nordost Valhalla


V oslavné recenzi signálových a reproduktorových kabelů Nordost SPM Reference zaznělo, že jsou jednou z nejlepších možných investic bez ohledu na cenu. Pakliže byly SPM Reference označeny jako drahé, je cena, za kterou se prodává Valhalla, několikanásobně vyšší. Zaplatit cca 75 tisíc za 1m signálového kabelu, respektive necelých 90 tisíc za pár metrových repro kabelů, se zdá jako žert. Přesto existují lidé, kteří jsou ochotni takové peníze za tyto skvosty obětovat. A není se co divit, Nordost Valhalla jsou jedny z nejlepších kabelů v absolutním měřítku..

V hifi se ani tak nepočítá cena, jako hodnota (měřená zvukovým přínosem), kterou daný komponent přináší. Obecně platí, že čím je, naoko, zařízení jednodušší, tím je poměr cena/výkon zastřenější. Desetitisíce zaplacené za zesilovač jsou přece jen před okolím zdůvodnitelnější, než stejná částka zaplacená za nožičky pod komponenty nebo třeba právě kabely. U Nordost Valhalla naštěstí není o jejich zvukovém přínosu třeba dlouze polemizovat - stačí si je jen poslechnout a nebudete mít problém požadovanou částku z kapsy vytáhnout (pokud ji ovšem budete mít). Ke cti dovozce je nutno připočíst, že produkty Nordost pořídíte v ČR za cenu prakticky totožnou jako v USA (málo je těch, kdo si nenarážejí na hifi komponenty nesmyslné marže), což je díky silné koruně pro případného zájemce velmi zajímavé. Firma Nordost je jedna z mála, která si své jméno opravdu hlídá, takže spekulovat s nákupem jejich kabelů přes pokoutní internetové obchodníky je téměř vyloučeno. Také na různých aukcích se vyšší modely objevují jen velmi sporadicky, což svědčí o tom, že se jich jejich majitelé jen neradi zbavují.

Reproduktorové kabely jako stužky se vinou…
Vodiče použité ve Valhalle vycházejí konstrukčně z firmou Nordost patentované technologie MMF (Micro Mono-Filament). Tato specialita, poprvé představená v dnes již neprodávaných Quattro Fil, má za úkol minimalizovat vliv dielektrika na vlastnosti kabelu. V podstatě jde o to, že okolo každého jednotlivého vodiče je jako závit šroubovitě vine tenké vlákno teflonu (FEP). Teflon je použit i k zapečetění celé konstrukce reproduktorové varianty kabelu do ploché pásové konstrukce, dnes již legendární Nordost stužky, která firmu proslavila prostřednictvím řady Flatline. Podobně jako u SPM Reference se i u Valhally toto děje extrudováním, tedy průběžným nanášením protlačováním, nikoli laminací.

Repro kabel Valhalla tak vypadá jako stříbřitá závodní dráha rozdělená do čtyř pramenů po 10 vodičích. Každý vodič (základem je ultračistá měď) je potažen 78 mikrony čistého stříbra a vyleštěn do vysokého lesku (kvůli homogenitě povrchu). Na takto upravený vodič je aplikován teflon technologií MMF. Každý ze čtyřiceti vodičů se tak chová jako samostatný káblík se minimální styčnou plochou s izolací, což má za následek přiblížení se ideálu vakua co by dielektrika. Dielektrická konstanta Nordost Valhalla je 1.12 (pro srovnání - konstanta vakua je referenční 1.00). Rychlost šíření signálu udávaná výrobcem je 96% rychlosti světla, kapacita 11.8pF a indukčnost 0.96µH.

Na kabel je radost pohledět, díky průsvitné izolaci se můžeme kochat stříbrnými vodiči ovinutými jemnými nitkami teflonové izolace. Práce odvedená na 1m takového ´drátu´je vidět na první pohled a vytvořit v amatérských podmínkách napodobeninu je prakticky vyloučeno.
Standardně jsou reprokabely ukončeny banánky, které mají průměr o něco větší než je otvor v terminálech, a při zasunutí tak zajistí kvalitní spojení. Pokud byste raději vidlice, není problém, stejně jako bi-wiringové nebo bi-ampingové varianty. Katalog Nordost je na ukončovací prvky a další příslušenství velmi štědrý a různé varianty ukončení je možno mít za jednotnou cenu. Tak se nám to líbí…

Signálové kabely jako stříbřití hadi…
Interkonekt je vyroben stejnou technologií jako reprokabel - najdeme v něm 8 měděných a stříbrným kabátem opatřených vodičů. I zde jsou vodiče leštěné a izolované MMF technologií. Na rozdíl od repro kabelu a předchozího SPM Reference nemá interkonekt už tvar stužky, ale má podobu klasického kabelu se stříbřitou izolací.
Použité konektory jsou špičkové stříbrné WBT Nextgen (RCA cinch u testovaného páru), pochopitelně je můžete mít i ve variantě XLR . Pro pořádek ještě opíšu z průvodní dokumentace, že kapacita je 22.0pF, indukce 0.13µH a signál cestuje 80% rychlosti světla.

Nordost Valhalla obsadil nejvyšší příčku firemní řady Reference (kromě SPM Reference, jehož výroba byla bohužel ukončena, sem patří ještě kabel Tyr, který vás vyjde přibližně na polovinu). Nad touto řadou najdeme jako novinku už jen jediného zástupce nejvyšší kategorie nazvané Supreme Reference, a to Nordost Odin, dnešní kabelová konečná, jehož cenu zde v zájmu ochrany hifistického zdraví raději neuvádím.

Pootevřené dveře do ráje…
Proč se Valhally natrvalo usídlily v referenčních systémech časopisů, zabývajících se tím nejvěrnějším zvukem? Proč jsou všechny jejich recenze jen pozitivní? A proč bychom je měli všichni povinně mít? Na všechny tyto otázky existuje zcela jednoduchá odpověď - protože to jsou moc a moc dobré kousky drátu a protože ten, kdo je má, je veselý, šťastný, zdravý a reprodukovaná hudba ho baví.
Pokusím se teď shrnout o co jsme vlastně ochuzeni, když je nemáme, ale stejně doporučuji jejich poslech na vlastní uši. Klidně si vezměte na porovnání k prodejci jakékoli vlastní kabely - s jistotou téměř stoprocentní mohu uhodnout, kdo bude vítězem. V průběhu testu vydatně pomáhali: univerzální přehrávač Ayre Cx-7e, sestava předzesilovače a konce Audio Research SP17 / SD135 a reprosoustavy Usher Be-10 Dancer, které byly o měsíc později vystřídány monitory KEF 201/2. Ale jelikož bylo řečeno, že Valhally jsou na západ (víc na západ a ještě přes velkou louži) poměrně dost rozšířené a ceněné, podařilo se je slyšet ve více různých sestavách - z toho titulu si troufnu říci, že zde uvedené závěry jsou relativně objektivní, i když pochopitelně nakonec bude záležet na soudu vlastních uší. Takže pojďme do toho.

Zastavení první: Uhrančivá čistota…
Podobně jako SPM Reference i zde vás překvapí čistota zvuku, který k vám proudí z reprosoustav. V nahrávce je najednou slyšet všechno mnohem přesněji, všechno má své místo, všechny překážky mezi hudbou a posluchačem mizí. V tomto ohledu jsou Valhally plně srovnatelné se skvělým předchůdcem. Podobný efekt jsme zaznamenali už jen u jediného dalšího komponentu, fenomenálního digitálního zesilovače Lyngdorf Millenium a těšíme se, až bude možné něco podobného napsat i o CD přehrávači - mohla by z toho potom být moc zajímavá sestavička.

Zastavení druhé: Jemná preciznost…
Pokud jsme mluvili o čistotě, musíme k ní přidat adjektivum precizní. Z hudby (respektive jejího pozadí) zmizí veškerý neklid. Normálně si ani neuvědomujeme, že něco takového existuje. Teprve až si poslechnete Valhallu a pak se vrátíte ke svým standardním kabelům zjistíte, co všechno vám najednou vadí. Nordost je jako břitva - každý záchvěv tónu má své přesně dané místo v prostoru a čase. Neuslyšíte zde mírné rozmazání a inkoherenci tak typickou pro klasické kabelové konstrukce. I špičkové dráty třeba od Wireworld musely před Nordostem hodit ručník do ringu. Valhalla vám totiž nažene husí kůži - dostanete strach, aby se vám dech Diany Krall nevysrážel na okenní tabulce a bežíte zatopit.

Zastavení třetí: Koupel v detailech…
Valhalla vám nedá šanci něco přehlédnout. Vyždímá z černého nebo stříbrného kotoučku všechno, co na něm je. Jedním z příkladů je třeba okamžik, kdy bubeník odloží paličky a vezme do rukou metly. To, co i v některých velmi dobrých sestavách zní jako hůře či lépe definované lechtání kovu kovem, dostane v případě Valhally velmi konkrétní obrysy. Jasně slyšíte krouživý pohyb kovových drátů po tělese činelu, není problém vnímat jeho rezonance a časově přesně ohraničené doznívání. Když použiji nadsázku, napíšu, že lze počet drátů na metlách i spočítat. V záplavě nenásilně podaného mikrodetailu se doslova koupete - těžko je vracet se zpět.

Zastavení čtvrté: Prostor
Z výše uvedeného není těžké odvodit, že máme co do činění jedním z nejlépe zobrazujících kabelů současnosti. Zvuk jednotlivých nástrojů se krásně promítá do jednotlivých vrstev v pravolevém i předozadním směru. Každý z nástrojů má rovněž své pevné místo v prostoru a průhled do dění v nahrávce je tím, co se označuje jako holografický, trojdimenzionální.

Vivaldiho koncerty pro dechové nástroje a smyčce (Vivaldi: Concerti for Wind & Strings, LJ 417 777/2) jsou v podání Academy of St. Martin-in-the-Fields řízené Sirem Neville Marinerem klasickým Vivaldim. Je pravdou, že při běžném náhledu se celé dílo italského génia může jevit jako variace na totéž téma, ale ponoříme-li se do Vivaldiho kompozic hlouběji, najdeme v nich mnohem víc. Tento disk je čistou koncentrací virtuosity. Přes Valhallu, podporovanou výbornými Ushery, zněla tato dílka velmi realisticky. Baso continuo, zastoupené Christopherem Hogwoodem na cembalo, iluminuje nenápadně pozadí nahrávky a představuje plátno pro ostatní sólové instrumenty. Valhally dokázaly vytáhnout nenásilně jemnou texturu tohoto nástroje s každičkým zvukovým detailem a propojit ji s přelévajícími se smyčcovými party tak mistrně, jak to nedokázal žádný jiný kabel, který se klání účastnil. Nebudu snad ani zmiňovat ambienci koncertního sálu, která byla rekonstruována jen tak jaksi mimochodem - to je pro Nordost Valhalla naprostá samozřejmost.

Samozřejmá je i vysoká míra neutrality…
To co na první poslech zaujalo u SPM Reference zůstalo naštěstí zachováno i v případě Valhally. Veškeré výše uvedené zvukové atributy jsou prezentovány velmi relaxujícím způsobem. Nic nevyčnívá a nestrhává na sebe pozornost. Detailů je obrovské množství a přitom jsou organickou a přirozenou součástí hudby a není jich dosaženo na úkor zdůraznění některých částí zvukového spektra. U SPM Reference bylo řečeno, že nejsou úplně neutrální - jejich signaturou je přílišná lehkost, éteričnost, křehkost. Valhally tento nedostatek nemají. Jsou velmi neutrální, nebo lépe řečeno, transparentní. Prostě lépe zmizí. Jsou spojovacím článkem s minimálním vlivem na zvuk - zlepšení, která slyšíme jsou způsobena pouze tím, že se (téměř) podařilo odstranit další překážku na cestě zvuku k posluchači.
Valhalla nejsou na rozdíl od předchůdců éterickými stvořeními - hudba má větší váhu. Když je třeba, dokáže vás překvapit tak mohutným a těžkotonážním zvukem, jak si lze pamatovat z živých rockových koncertů. A opět toho není dosaženo na úkor ztráty pověstné Nordost vzdušnosti - ambience je zachována v plné míře, dozvuky prostředí, kde nahrávka vznikala jsou bez problému čitelné. Nicméně SPM subjektivně působí „rychlejším“ dojmem - když použiji příměr, SPM jsou taktickým vrtulníkem a Valhally taktickým bitevníkem. Tak si to nějak přeberte.

Je zde ještě jeden jev, kterého si nelze nepovšimnout. U kvalitních referenčních komponentů je tu a tam poznamenáno, že „nemilosrdně roztřídí vaši sbírku CD na dobré a špatné nahrávky“. U Valhally jsem nic takového nezaznamenal (pochopitelně pokud není dané CD opravdu zvukový průšvih). Jde to pravděpodobně na vrub rychlosti přenosu signálu, výborné časové koherenci všech pásem a dotažené konstrukci. S Valhallou lze žít bez obav. A mohou s ní žít bez obav nejen majitelé luxusního high endu. Za celou dobu testu jsem se nesetkal se sestavou, kde by přínos kabelů Nordost nebyl slyšet. Chce to ale vyzkoušet. Například u mého Accuphase nebyl rozdíl tak markantní jako třeba u NADu z Masters série (je ale pravda, že s Accuphase jsem měl k dispozici pouze interkonekt, takže vlastně pouze polovinu). Aniž bych chtěl kohokoli protěžovat můžu říci, že některý z vyšší řady kabelů Nordost by měl být povinně s komponenty NAD dodáván. I relativně levnou sestavu předzesilovače a konce (C162/C352) posunuly hned o několik tříd výše. Investované peníze do kabelu u takto levné sestavy jsou sice hodně neadekvátní, ale zase to názorně boří mýtus o tom, že levné komponenty příliš vylepšovat pomocí doplňků nelze.

Mají tedy nějaké chyby? A opět jsme u subjektivity jakéhokoli názoru. Uvítal bych třeba větší „barevnost“, analogovou teplost, něco na způsob toho, co umí třeba Cardas. Už ale slyším hlasy křičící, že tím je s neutralitou amen. Mají pravdu, ale nevadilo by mi to. Taky by se mi líbilo, kdyby se Nordostu podařilo i reprokabely stvořit v jiné variantě než je stužka, což je nesmysl, protože právě plochá konfigurace umožňuje Nordostu dosáhnout rekordně nízkých hodnot kapacity a indukčnosti současně. No jo, ale kdo se má pořád dívat, kam šlape. Máte-li v domácnosti děti, je Valhalla prakticky tabu, ledaže byste ji schovali pod koberec. Jinak se ovšem chyby hledají těžko.

Epilog…
My všichni, co pravděpodobně na Valhally mít nikdy nebudeme zoufat nemusíme. Sáhnete-li do cenově přístupné kategorie „do dvaceti“, najdete ve firemním katalogu také pár skvělých kousků (jmenovitě celá série Norse). Doufejme, že si její zástupce brzy také představíme, spolu s dalšími komponenty rodiny Nordost. Zvěsti kolující kolem jejich síťových kabelů, filtrační jednotky Thor nebo nožiček Pulsar Points silně připomínají černou magii - mám pocit, že v případě této firmy má tato magie pokaždé okamžitý a prokazatelný pozitivní efekt. Vysekáváme hlubokou poklonu…
Audio Solutions, Alluxity, Rockport Technologies, Métronome a Kalista, Vitus Audio , SOtM, Solid Tech, ASI, Nordost, Naim Audio, KEF, Vicoustic.
http://www.amarockstudio.cz/ http://www.sotmaudio.cz/

Mé uši věří tomu, co slyší...
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2134
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Nordost

Příspěvek od zappa »

Mám jednoho přítele,kterého jsem vyprovokoval koupí Kimberů k akci Nordost Valhalla.Doufám,že se sám ohlásí v tomto vlákně.Vím,že to tady čte. :angel:
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Nordost

Příspěvek od Peer »

Já měl svého času doma půjčené Nordost Heimdall.
Bohužel, vůbec si to s mou sestavou nesedlo.
Byl jsem zklamaný.
Obrázek
Uživatelský avatar
winelover
Moderátor
Příspěvky: 445
Registrován: 28 pro 2010 12:05
Bydliště: Teplice

Nordost

Příspěvek od winelover »

A další srdcovka, americká kabelářská firma Nordost. Zvláštní plochá konstrukce reproduktorových kabelů, technologie mikromonofilament - zaručuje minimální kontakt vodiče s izolací. Při porovnání s jinými kabely mi ty konkurenční přišly takové, řekl bych, jakoby zahuhlané.
Velmi dobrý je už Frey. Tyr je perfektní a Valhalla ještě o trochu lepší - takový jemnější, detailnější zvuk.

Obrázek Obrázek
NAS QNAP TS-439 ProII+->Meitner MA3->Electrocompaniet AW250R->Dynaudio Confidence 20, Zappiti Reference, IsoTek Sigmas GII, Nordost Valhalla, XLO 10b AC...
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Nordost

Příspěvek od Peer »

Já jsem si od Nordostu koupil pro zajímavost ECO 3.
S úspěchem to používám.
http://www.nordost.com/ECO-3-P67.asp
Obrázek
Uživatelský avatar
winelover
Moderátor
Příspěvky: 445
Registrován: 28 pro 2010 12:05
Bydliště: Teplice

Re: Nordost

Příspěvek od winelover »

A hele, toto vlákno jsem přehlédl a založil jsem stejné ve značkách, snad to nevadí nebo se to dá nějak přesunout, případně spojit.
To Petr 5: Přímé porovnání jsme s kamarádem prováděli při výběru jeho kabeláže a postupně byly srovnávány s nižšími modely Nordost - Tyr, Frey a Heimdall, Cardas Golden Reference, Neutral Reference a Golden Presence a Audioquest Colorado + Gibraltar. Vesměs vše to byla cenově trochu nižší liga. Nordost obecně vynikal takovou nějakou čistotou podání, zřejmě to je perfektním podáním středového pásma, protože je perfektně rozumět hlasům. Například jsme poslouchali nějakou nahrávku Prodané nevěsty s Beňačkovou a jen s Nordostem jsem zpěvačce opravdu zřetelně rozuměl, co zpívá. Nepamatuju si, že bych to někdy dříve takto vnímal. Vyšší modely se vždy liší od nižších něčím, co by se dalo nazvat větší kultivovaností. Podle mého soudu a zkušeností recenze v tomto případě opravdu moc nelžou.
Cardas měl takové teplejší, barevnější podání. Než jsem slyšel Nordost, tak se mi GR hodně líbily a kamarádovi taky, ale pak se to zlomilo a otočilo a skončil jsem nakonec tam, kde jsem.
Ty AQ byly evidentně nižší liga a nebylo by spravedlivé je porovnávat.
NAS QNAP TS-439 ProII+->Meitner MA3->Electrocompaniet AW250R->Dynaudio Confidence 20, Zappiti Reference, IsoTek Sigmas GII, Nordost Valhalla, XLO 10b AC...
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Nordost

Příspěvek od Mark Levinson »

winelover píše:A hele, toto vlákno jsem přehlédl a založil jsem stejné ve značkách, snad to nevadí nebo se to dá nějak přesunout, případně spojit.
Vlákna jsem spojil, abychom tady měli jen jedno vlákno s názvem "Nordost".
Osobně jsem tuto značku neměl možnost vyzkoušet, ale kabel Nordost Valhala je pojem v High end světě. Takže pokud je možnost, tak zkoušejte a pište jaký, že je to kabel.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2134
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Nordost

Příspěvek od zappa »

winelover píše:A hele, toto vlákno jsem přehlédl a založil jsem stejné ve značkách, snad to nevadí nebo se to dá nějak přesunout, případně spojit.
To Petr 5: Přímé porovnání jsme s kamarádem prováděli při výběru jeho kabeláže a postupně byly srovnávány s nižšími modely Nordost - Tyr, Frey a Heimdall, Cardas Golden Reference, Neutral Reference a Golden Presence a Audioquest Colorado + Gibraltar. Vesměs vše to byla cenově trochu nižší liga. Nordost obecně vynikal takovou nějakou čistotou podání, zřejmě to je perfektním podáním středového pásma, protože je perfektně rozumět hlasům. Například jsme poslouchali nějakou nahrávku Prodané nevěsty s Beňačkovou a jen s Nordostem jsem zpěvačce opravdu zřetelně rozuměl, co zpívá. Nepamatuju si, že bych to někdy dříve takto vnímal. Vyšší modely se vždy liší od nižších něčím, co by se dalo nazvat větší kultivovaností. Podle mého soudu a zkušeností recenze v tomto případě opravdu moc nelžou.
Cardas měl takové teplejší, barevnější podání. Než jsem slyšel Nordost, tak se mi GR hodně líbily a kamarádovi taky, ale pak se to zlomilo a otočilo a skončil jsem nakonec tam, kde jsem.
Ty AQ byly evidentně nižší liga a nebylo by spravedlivé je porovnávat.
Děkuji za velmi zajímavý popis rozdílů.Takže jsi nakonec skončil u NV? :clap:
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Uživatelský avatar
winelover
Moderátor
Příspěvky: 445
Registrován: 28 pro 2010 12:05
Bydliště: Teplice

Re: Nordost

Příspěvek od winelover »

To zappa: Skončil a to doslovně. Je to definitivní konečná. :D
NAS QNAP TS-439 ProII+->Meitner MA3->Electrocompaniet AW250R->Dynaudio Confidence 20, Zappiti Reference, IsoTek Sigmas GII, Nordost Valhalla, XLO 10b AC...
Rothaudio
Příspěvky: 188
Registrován: 29 pro 2010 00:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Nordost

Příspěvek od Rothaudio »

Neskončil!
Konečná je NORDOST ODIN :smile:
podle konstrukce to bude ještě rychlejší a dynamičtější kabel, samozřejmě čistější.
Uživatelský avatar
pasul
Příspěvky: 268
Registrován: 23 pro 2010 12:31

Re: Nordost

Příspěvek od pasul »

Nordost Odin je top. Ale cenově to už moc nechápu. Jak jsem psal. 150 000 Kč bez pošty, CLA+DPH za starší kousek síťového kabelu je tedy řádný mazec.
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: Nordost

Příspěvek od bigjoe »

Tak kabely. Cca koncem sedmdesátých let jsem s kamarádem odebíral Stereoplay (přes jeho příbuzné v NDR) a tam jsme viděli první hifi kabely a ťukali jsme si na čelo (asi jako někteří "znalci" na Názorech). V té době jsme si z toho vzali jen to, že jsme sehnali 4žilový kabel se silikonovou izolací (ze sklárny) a se zapojením do kříže jsme měli první repro kabel. Až po revoluci, kdy se tady objevili renomované firmy jsem se dostal ke kvalitním kabelům. Tím jak jsem se skamarádil vlastně se všemi studii, které něco dováželi, jsem si mohl půjčit cokoli. Slyšel jsem hodně kabelů. Opravdu hodně. Namátkou: Audioquest, Kimber, Cardas, Van den Hul, Wire World, Acuphase, Streight Wire, kabely z Ega, Krautwire, Leedh, Cable4U, Supra, Qed, Nordost, Neotech, Inakustik, Chord, Oelbach, Clearaudio, Dali, atd. A byl jsem v situaci, že jsem nepotřeboval, aby se mi zalíbily, protože jsem je měl půjčeny jen na poslech a posouzení.
Mohu to říct ??? Mohu si to dát ??? Tak dobře: Já na kabely věřím a to tak, že dost a kabely fungují... Váš Galileo Galilei... co to kecám...Váš bigjoe.
K věci. Postupně jsem se tím prokousával a poznával, že někdy se dá zvuk ovlivnit docela dost - kladně, či záporně. Některým kabelům jsem věřil pro jejich neutralitu a některé používal jen účelově např. na oříznutí ostrých výšek (VDH Source - tenkrát ještě ve stříbrném a nebyl to hybrid). Myslím, že už i světové časopisy přišly na to, že nemá smysl dělat nějaké absolutní žebříčky kabelů, protože mimo dané kvality kabelu si také musí sednout (elektricky) k sestavě. Myslím, že v každém studiu vám kabely půjčí na vyzkoušení. Rovnou bych počítal s tím, že tam nechám peníze jako protihodnotu (mluvíme o H.Endu a tak mluvíme o desetitisících). Nikomu to nevnucuju, ať si každý hraje na co uzná za vhodné a co se mu líbí. Dokonce jsem potkal za těch cca 30let lidi, kteří rozdíl neslyšeli (byli 2 - slovy dva). A že jsem měl ve Studiu různý kolenovrty, kteří nechtěli pustit chlup - to si pište.
Postupem času jsem nabízel hlavně Audioquest u kterého myslím opravdu platí, že každou přidanou korunou získáváte lepší zvuk. Na druhou stranu je to asi nejvíc kopírovaná firma na světě. Je to také tím, že výrobu zadali do Číny a díky nesmyslně barevným opletům z toho dělají vietnamskej Silvestr.
Nedávno jsem upgradoval na NORDOST. V signálovém jsem šel do TYRu (skoro Valhalla - super poměr cena/výkon). Zvuk neutrální, detailní k Electrocompanietu (který má trochu "lampový" zvuk) výborná volba. Z repro jsem měl půjčeny: Valhalu, Frey a Heimdall. Heimdall byl zvuk už dost měkký (tenkrát jsem měl EC ECI 3, který je měkčí, než ECI 5), ale zase je to o vkusu a o přístrojích. Frey je opravdu skok ve zvuku. Spousta barev, detailů a odsejpá to. Valhalla - úžasný, úžasný, ůžasný, ale drahý, drahý, drahý. Takže jsem skončil u Freye (i tak USD 2500, není málo). Pokud byste někdo chtěl něco konkrétněji, tak prosím přes SZ, nechci dělat některý dovozcům (vlastně kamarádům) vrásky. Také mám pár tabulek z hodnocení Nordostu v časopisech, takže jestli máte někdo zájem tak mi napište a já vám to pošlu (to sem neumím vložit).

Tady je plakát od AUDIOQUESTU pro mne podepsanej a s díky za prodej od šéfa AQ

Obrázek
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Nordost

Příspěvek od Peer »

Perfektně jsi to popsal. :thumbup:
Mám jednu kacířskou otázku.
Co říkáš na "zahoření" kabelů?
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: Nordost

Příspěvek od bigjoe »

Ahoj Peere. Ano, já jsem kacíř. Sice neznám příčinu, ale zahořování funguje. Někdy stačí chvilka a někdy to trvá dýl. Už se mi stalo, že jsem přinesl nový kabel, který jsem měl naposluchaný a po zapojení, jsem nevěřil, že je to ten samý kabel. Pak to chce hrát a hrát. Audioquest tvrdí, že je to problém dielektrika, proto zavedl to napájení DBS. Oni dokonce říkají, že každý kabel (i starší a zahořený) po vypnutí zesu se při zapnutí musí znovu zahořet (samozřejmě pak už se jedná jen o chvilky), právě aby se jaksi "nabilo" dielektrikum.
Čert ví. Poslechnu a vím. Líbí, nelíbí ? Schází něco, nebo je to v pořádku ? Znervózňuje mne ten zvuk, nebo se líbí ? Je to jednoduché, jenom těch firem, které to opravdu umí je málo.
Jen je potřeba nebát se přiznat - jó tohle se mi líbí a třeba proti všem, protože já s tím budu bydlet a žít a je mi prd platný, že mám něco, co uznávají ostatní, ale mně se ani nepostaví chlupy.
Kolikrát u mě byli lidi se vkusem bum-cink, nebo BUUUM-CINK, CINK, CINK. Mně by praskla hlava, ale proti gustu... jen lehce upozorním na zvýrazněné pásma a jdu od toho. Některým to vydrželo dodnes, jiní za rok měnili a říkali, měl jste pravdu.
Takže zahořovat ano, vím, že se to špatně prokazuje, protože mnozí budou říkat, že jsem si na ten zvuk zvykl. Třeba Nordost na zahořování udělal mašinu "NORDOST VIDAR" a doporučuje zahořovat nový kabel (jejich) něco přes 90hodin. Ahoj bigjoe
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Nordost

Příspěvek od Peer »

Děkuji za obsáhlou odpověď.
Já s tím mám také zkušenosti.
Každý kabel chce minimálně tak 24 hodin hraní.
Některé i víc.
Já momentálně již nějakou dobu používám stříbro od Oyaide - XLR.
Pokud je kabel nový nebo delší dobu nepoužívaný, tak po zapojení zvuk nestojí za nic.
Prostě to chce svůj čas.
A soudit až po rozehrání...
Uživatelský avatar
winelover
Moderátor
Příspěvky: 445
Registrován: 28 pro 2010 12:05
Bydliště: Teplice

Re: Nordost

Příspěvek od winelover »

Ano, příspěvek kamaráda bigjoea nelze než beze zbytku podepsat. Sám jsem některé poznatky z porovnání kabelů u něho doma i dříve ve studiu napsal výše. S tím kabelem Tyr je to trochu zvláštní - u signálového je cenový rozdíl proti Valhalle poměrně značný (tuším, že polovina), což zhruba koresponduje s odstupňováním nižších modelů a poto je tady volba poměrně jednoduchá. Ono totiž, jak všichni víme, platí, že dvojnásobná cena ani zdaleka neznamená dvojnásobný přínos. Takže Tyr je skutečně v poměru cena/výkon asi nejoptimálnější volba.
Jiná situace je u repro kabelů, tam je cenový odstup Tyru od Valhally podstatně menší. Pravda, Tyr má méně vodičů, ale silnějších, disponuje technologií dual micromonofilament a je i moc pěkný, ale stojí proti němu slovutná Valhalla s cenou vyšší tuším o 25% (neberte mně v těch procentech za slovo, byl jsem línej se podívat do ceníku). A to už je potom těžká volba. Takže v konečném důsledku si myslím, že ta odlišná konstrukce a tím i cena, která vybočuje z řady jednotlivých po sobě jdoucích modelů, Tyru trochu ubližuje. Věřte, že vím o čem mluvím, protože jsem si tím prošel.
Snad tu mojí motaninu správně pochopíte. ;)
NAS QNAP TS-439 ProII+->Meitner MA3->Electrocompaniet AW250R->Dynaudio Confidence 20, Zappiti Reference, IsoTek Sigmas GII, Nordost Valhalla, XLO 10b AC...
bohus
Příspěvky: 133
Registrován: 12 led 2011 21:51

Re: Nordost

Příspěvek od bohus »

Nějakou dobu si Valhallu užívám doma a těžko se mi s ní bude loučit. :-t
Zpočátku jsem si myslel, že mám halucinace, takže zpět k původním kabelům a pak znovu k
Valhallům a pro jistotu ještě jedno kolečko.
Né, nebyly a nejsou to halucinace a jsou fantastické. To co je v tom dlouhém
článku na počátku je pravda.
Uživatelský avatar
pasul
Příspěvky: 268
Registrován: 23 pro 2010 12:31

Re: Nordost

Příspěvek od pasul »

Ti Amíci mají prostě pravdu a nikdy jsem se zatím nespletl, když jsem poslouchal jejich rady.

Bohus - Mám návrh. Zapůjčím ti moje Audioquest SKY db 72V. Rád bych slyšel tvůj názor na porovnání mezi těmito kabely. Ale tuším jsem měl poslechnout a vzít si ty Valhally. Sakra fix. Ale prvně by jsme to měli vyzkoušet....
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: Nordost

Příspěvek od bigjoe »

jojo, chlapci, tento duel by mne také zajímal. Dejte vědět výsledek. Ahoj
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
bohus
Příspěvky: 133
Registrován: 12 led 2011 21:51

Re: Nordost

Příspěvek od bohus »

to winelover :
mohl bys prosím Tě popsat alespoň trošinku Tvé zkušenosti s Valhallou a Tyrem u repro kabelů.
Díky moc za ochotu.
PS : Žena by mě zabila kdybych koupil repro Valhalla a jen přidusila u repro TYR :lol:
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: Nordost

Příspěvek od bigjoe »

Odpovím ti já, protože se testovalo u mne. Bohužel jsme TYR neměli k dispozici. Z repro kabelů jsme měli Valhallu, Frey a Heimdal. Už jsem to myslím popisoval někde na začátku tohoto vlákna. Heimdal proti stájovým kolegům o dost "měkčí", Frey velké zlepšení všeho - neutralita, přesnost, barvy, prostor - u něj sem skončil já (a furt šilhám po TYRu). Tyr jsme teda neměli a Valhalla znatelné zlepšení (i když si říkáš - to už je tak dobrý, v čem se to může zlepšit ?). Paráda - ale ty prachy !!!
V signálových já hraju na TYR a tam je rozdíl mezi ním a Valhallou celkem malý. Super poměr výkon/cena.
Musíš zajet do Prahy a půjčit si ho, jinak tě to bude strašit pořád. Ahoj
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
bohus
Příspěvky: 133
Registrován: 12 led 2011 21:51

Re: Nordost

Příspěvek od bohus »

Zdar Bigjoe,
mě to nestraší a Valhallu XLR mám odzkoušenou. Mám odzkoušenou i repro Valhallu,
ale nevím o kolik je repro TYR horší než Valhalla, proto se ptám.
Jinak dík.
Uživatelský avatar
winelover
Moderátor
Příspěvky: 445
Registrován: 28 pro 2010 12:05
Bydliště: Teplice

Re: Nordost

Příspěvek od winelover »

Tak, tak. Bigjoe to napsal zodpovědně a přesně. Tenkrát jsme sice měli v plánu vypůjčit si od prodejce i repro kabel Tyr, protože to byl můj favorit na koupi, ale než jsme to zrealizovali, nastal u mně takový ten klasický kolotoč v hlavě - Tyr je sice určitě skvělej (nakonec při porovnávání signálových verzí těchto modelů se to potvrdilo i když jsme s bigjoem při této seanci byli oba dost nachlazený a aspoň já jsem měl trochu zalehlý uši, takže nebrat doslova), ale už máš signálový Valhalla, tak nedělej kompromisy - jenže ta cena. No a tak to šlo dokola, až jsem si jednou po cca dvou lahvích vína řekl - (mimochodem v tomhle stavu se mi rozhodnutí o utracení větších částek dělají o dost snadněji) - vezmu to jako konečnou a půjdu do ještě jakžtakž zaplatitelného skoro top modelu - vím, ještě je ODIN, ale to už je dost extrém, takže jsem ho ani nebral v úvahu. Rozhodnutí nelituju, protože jsem dříve několikrát zažil ten nepříjemnej pocit, takovej ten červíček, co pořáde vrtá v hlavě a nutí člověka pochybovat, jestli ta úspora byla na pravém místě a nutná. Nakonec to stejně vždy vedlo k ještě větší finanční ztrátě při následné výměně. Takže Bohušu, nic konkrétního jsi se nedozvěděl, ale snad tě ty tlachy k něčemu povzbudí. Určitě se pokus ty Tyry od pana Nováka vypůjčit a dej jim aspoň šanci. :thumbup:
NAS QNAP TS-439 ProII+->Meitner MA3->Electrocompaniet AW250R->Dynaudio Confidence 20, Zappiti Reference, IsoTek Sigmas GII, Nordost Valhalla, XLO 10b AC...
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Nordost

Příspěvek od Guliver »

Vedeli by ste tu niekto porovnať vyššie modely Nordost a KImber KS?
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
bohus
Příspěvky: 133
Registrován: 12 led 2011 21:51

Re: Nordost

Příspěvek od bohus »

Myslel jsem si, že mám Valhallu repro kabely odzkoušeny.
Neměl, bylo to jen zdání. Teď je mám na pár týdnů doma a koukám jak se rozehrávají s každou hodinou.
Musím přiznat, že nebýt té finační sumy, tak u mě zůstaou na trvalo.
Ty kabely jsou normální komponent sestavy, bez kterého to hraje prostě jinak - hůř.
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: Nordost

Příspěvek od bigjoe »

Jasně, že je to komponent a super, ale drahej. Myslím, že TYR jsou skoro na té úrovni a za lepší cenu. Ony už i FREY byly skok ve zvuku (USD 2500 je taky slušnej peníz) oproti dříve používanému AQ Gibraltar, ale musím poznamenat, že FREY jsou cca jednou tak drahé (abych neškodil AQ). Kdo zkusí, ví.
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: Nordost

Příspěvek od bigjoe »

Ahoj.
Dostal jsem otázku, jestli opravdu necítím rozdíl mezi TYREM a VALHALLOU.
Tak to dávám sem na vlákno i pro ostatní.
Když si projdete toto vlákno a přečtete si všechny příspěvky mé a winelovera, tak zjistíte, že jsme se tímto testováním dost zabývali, než jsme se rozhodli.
Řekl bych to asi takto:
Signálové kabely: poslouchal jsem jen TYR a VALHALLU. Samozřejmě, že rozdíl mezi těmito kabely je, ale třeba právě mezi Tyrem a Valhallou je rozdíl, který by mne nepřesvědčil koupit Valhallu, místo Tyru. Možná je to i tím, že Tyr má "Dual Mono-Filament", který má už jen Odin a možná je to i tím, že Valhalla stojí takovej balík, že už nejsem ochoten jít až tam, protože pak by to už chtělo změnit ostatní komponenty atd. Znáte to. Ne, takto jsem spokojený.
Ale opravdu rozdíl tam byl a slyšitelný, ale pro mne zanedbatelný za rozdíl cenový.
Repro kabely:
Heimdall mne celkem nezaujal, zvuk se mi zdál dost "měkký a teplý", ale pozor v porovnání s vyššími, jinak je to určitě dobrý kabel.
Frey mne překvapil. Skok ve zlepšení (i v ceně). jak jsem napsal už dříve: "Frey je velké zlepšení všeho - neutralita, přesnost, detaily, barva, prostor - u něj jsem skončil já (ale furt šilhám po TYRu)".
Tyr jsme bohužel neměli, nebo zaplať pánbůh, protože takhle si mohu říkat, že by nebyl o tolik lepší než FREY....
No a Valhalla. To byl skok ve všem. Ale takový jemný, decentní - jak někde píše winelover - KULTIVOVANÝ. Jasně, protože jsme přeskočili o dvě úrovně (když jsme vynechali Tyr).
Časem se Budu snažit půjčit si TYR a pak dám vědět.

Ještě pro informaci tady uvádím ceny v USD.

Signálové kabely - 1m pár
řada Norse (protože až tady začíná technologie "Micro mono-filament technology"). Z této ředy byl vyjmut BALDUR, takže už jsou tam jen dva kabely.
HEIMDALL - 640
FREY - 950

řada Reference
TYR - 1.900
VALHALLA - 4.300

řada Supreme Reference
ODIN - 16.000

Repro kabely - 2x2m
řada Norse
HEIMDALL - 1.650
FREY - 2.500
řada Reference
TYR - 5.400
VALHALLA - 7.400
řada Supreme Reference
ODIN - 26.000


Takže to je snad vše. Ahoj bigjoe
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Nordost

Příspěvek od Mark Levinson »

(Edit by ML)
Vlákno jsem rozdělil a založil samostatné vlákno s názvem "Kabely-hodnocení dle odborného tisku" kde se můžeme věnovat kabelům obecně. Tady to necháme jen značce Nordost.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Nordost

Příspěvek od Mark Levinson »

winelover píše:Ano, příspěvek kamaráda bigjoea nelze než beze zbytku podepsat. Sám jsem některé poznatky z porovnání kabelů u něho doma i dříve ve studiu napsal výše. S tím kabelem Tyr je to trochu zvláštní - u signálového je cenový rozdíl proti Valhalle poměrně značný (tuším, že polovina), což zhruba koresponduje s odstupňováním nižších modelů a poto je tady volba poměrně jednoduchá. Ono totiž, jak všichni víme, platí, že dvojnásobná cena ani zdaleka neznamená dvojnásobný přínos. Takže Tyr je skutečně v poměru cena/výkon asi nejoptimálnější volba.
Jiná situace je u repro kabelů, tam je cenový odstup Tyru od Valhally podstatně menší. Pravda, Tyr má méně vodičů, ale silnějších, disponuje technologií dual micromonofilament a je i moc pěkný, ale stojí proti němu slovutná Valhalla s cenou vyšší tuším o 25% (neberte mně v těch procentech za slovo, byl jsem línej se podívat do ceníku). A to už je potom těžká volba. Takže v konečném důsledku si myslím, že ta odlišná konstrukce a tím i cena, která vybočuje z řady jednotlivých po sobě jdoucích modelů, Tyru trochu ubližuje. Věřte, že vím o čem mluvím, protože jsem si tím prošel.
Snad tu mojí motaninu správně pochopíte. ;)
Taky jsem se díval na řadu kabelů Nordost a cenová politika hovoří ve prospěch modelu Tyr. Valhalla bude asi lepší, ale ne o tolik o kolik je vyšší cena. U signálového kabelu je to více než polovina, tedy (TYR - 1.900), (VALHALLA - 4.300) :!:
U reprokabelu je to příznivější, tedy (TYR - 5.400), (VALHALLA - 7.400), ale i tak je to rozdíl 2.000,-€. Tohleto si musí rozhodnout každý hifista sám, hlavně prakticky vyzkoušet na své aparatuře a teprve potom zvážit jestli ten zvukový rozdíl stojí za ten rozdíl cenový.
Tady je nutno si uvědomit, že za cenu reprokabelu Valhalla mají mnozí celou aparaturu, proto může tato debata vypadat jako naprosté šílenství :idea:.
Ale kdo ví, že kabel je rovnocenný komponent.................... ;)
Mark Levinson
Uživatelský avatar
winelover
Moderátor
Příspěvky: 445
Registrován: 28 pro 2010 12:05
Bydliště: Teplice

Re: Nordost

Příspěvek od winelover »

Mark Levinson píše: Tady je nutno si uvědomit, že za cenu reprokabelu Valhalla mají mnozí celou aparaturu, proto může tato debata vypadat jako naprosté šílenství :idea:.
No, teď když jsem si to přečetl takhle černý na modro-šedým nebo jakým, tak se se mnou pěkně zhoupla židle! :crazy:
NAS QNAP TS-439 ProII+->Meitner MA3->Electrocompaniet AW250R->Dynaudio Confidence 20, Zappiti Reference, IsoTek Sigmas GII, Nordost Valhalla, XLO 10b AC...
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2134
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Nordost

Příspěvek od zappa »

winelover píše:
Mark Levinson píše: Tady je nutno si uvědomit, že za cenu reprokabelu Valhalla mají mnozí celou aparaturu, proto může tato debata vypadat jako naprosté šílenství :idea:.
No, teď když jsem si to přečetl takhle černý na modro-šedým nebo jakým, tak se se mnou pěkně zhoupla židle! :crazy:
No je to tak.Takový referenční a drahý kabel bych si koupil pouze do sestavy,která je ve stejně kvalitativní relaci,v opačném případě to mohou být vyhozené peníze(pokud mám zeilovač za 50,cd za 30 a bedny za 80 tak kabel za 120 pouze odhalí nedostatky sestavy).
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Nordost

Příspěvek od lubin »

Osobně mám zkušenosti s interkonektem Nordost Heimdall (XLR) a to velice kladné. Za cenu nového (snad kolem 15000,-) dostanete velmi rychlý, dynamický a přehledně znějící kabel, který je výborný i ve zobrazení prostoru nahrávky. Mám ho z druhé ruky za cenu méně než poloviční a na mé sestavě hravě a s přehledem přehrál např. Krautwire Guru S. Heimdall si podle mého zaslouží už v řadě kabelů od Nordost pozornost!
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Nordost

Příspěvek od Peer »

Ono to bude asi aparatura vedle aparatury jinak... ;)
Heimdall jsem měl doma (repro kabel) a u mne totální propadák!
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Nordost

Příspěvek od Mark Levinson »

winelover píše:
Mark Levinson píše: Tady je nutno si uvědomit, že za cenu reprokabelu Valhalla mají mnozí celou aparaturu, proto může tato debata vypadat jako naprosté šílenství :idea:.
No, teď když jsem si to přečetl takhle černý na modro-šedým nebo jakým, tak se se mnou pěkně zhoupla židle! :crazy:
Winelovere,
a co teprve tenhle bůžek ;)
Obrázek

Dělám si srandu, máš Valhallu a tím pádem už jsi v nebi. Jinými slovy, už nemusíš nic řešit. O tom jestli kabely řešit nebo ne a za kolik se tady asi nemá smysl bavit. V tom asi máme jasno a jsme za jedno. Je zbytečné se opakovat, moc dobře to napsal Bigjoe výše.
A jak to vypadá u Nordostu s power kabely?
Tak kabely. Cca koncem sedmdesátých let jsem s kamarádem odebíral Stereoplay (přes jeho příbuzné v NDR) a tam jsme viděli první hifi kabely a ťukali jsme si na čelo (asi jako někteří "znalci" na Názorech). V té době jsme si z toho vzali jen to, že jsme sehnali 4žilový kabel se silikonovou izolací (ze sklárny) a se zapojením do kříže jsme měli první repro kabel.
Mark Levinson
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: Nordost

Příspěvek od Pytell »

Dle mého Nordost je na prvních příčkách výrobce kabelů. Co jsem měl možnost si v klidu poslechnout v minulosti jak TYR, Frey a nedávno Valhallu, mě to potvrdilo. Chce to samozřejmě k tomoto skvostu adekvátní sestavu -- a 100% vyřešeno sitové napajení, pak Vám ukážou v plné síle svůj potenciál.
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: Nordost

Příspěvek od bigjoe »

Na světlo světa přichází inovovaná řada kabelů NORDOST NORSE 2. Zatím jsem zaznamenal změnu v tom, že používají stejný průřez vodičů a mění se počet, jak v signálových, tak v repro.

http://www.nordost.com/default/download ... ure_lr.pdf
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: Nordost

Příspěvek od bigjoe »

Takže jsem si trochu prohlížel nové kabely a porovnával, v čem je změna. Zatím jsem přišel pouze na toto.

Signálové kabely řady NORSE 2:
Používají Ø 24 AWG a mezi sebou se liší pouze počtem vodičů. Materiál, čistota,izolace a síla postříbření jsou stejné.

Porovnání signálových kabelů:

HEIMDALL 2 = 4 x 24 AWG HEIMDALL 1 = 4 x 26 AWG - oba - Precision Micro Mono-Filament

FREY 2 = 5 x 24 AWG FREY 1 = 6 x 26 AWG - oba - Precision Micro Mono-Filament

TYR 2 = 7 x 24 AWG TYR 1 = 4 x 22 AWG - oba - Precision DUAL Mono-Filament

Poznámka: DUAL Mono-Filament má pouze TYR a ODIN

Repro kabely řady NORSE 2:
Používají Ø 22 AWG a mezi sebou se liší pouze počtem vodičů. Materiál, čistota,izolace a síla postříbření jsou stejné.

Porovnání repro kabelů:

HEIMDALL 2 = 18 x 22 AWG HEIMDALL 1 = 24 x 24 AWG - oba - Precision Micro Mono-Filament

FREY 2 = 22 x 22 AWG FREY 1 = 28 x 24 AWG - oba - Precision Micro Mono-Filament

TYR 2 = 26 x 22 AWG Optimized Diameter Micro Mono-Filament TYR 1 = 20 x 22 AWG - Precision DUAL Mono-Filament

Takže si to nějak přeberte, snad vám to k něčemu bude.
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Nordost

Příspěvek od lubin »

Začínají se u mě rozehrávat reprokabely Frey2. Rychlost, přesnost,lokalizace a detail jsou jim vlastní, jak se na Nordost sluší a patří. V mé sestavě se rozhodně nejeví jako chladné nebo výše posazené, ale vyvážené...a emotivní svou přirozeností. Hudba baví...
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Nordost

Příspěvek od aretax »

Presne o tom to je. Predpokladal som, že Ti budú hrať dobre, vzhľadom na charakter Tvojej aparatúry, a hlavne reprosústav. Už som niekde písal svoje postrehy na Nordost Vallhalla. Mne na mojej zostave hrajú presne opačne. Repro mám Dynaudio Contour 5.4. Vallhally mi hrali pomerne chladnejšie. Mali veľký priestor, množstvo detailov, ale hrali oproti XLO Limited "tenšie", nemali tú mohutnosť a dynamiku. Medzi koniec a predzosilovač JR mi absolútne najviac pasuje Cardas Golden Cross, ako to doporučuje aj výrobca JR, medzi phono a predzosilovač zas XLO Limited. Napriek tomu, že v prípade Nordost sa jedná o špičkové káble, ani tie nie sú perpetuum mobile na zvuk. Myslím si, že o nejakej neutralite je u káblov všeobecne ťažko hovoriť, tá neutralita by mala byť výsledný efekt celej zostavy a káble by k tomu mali dopomôcť vhodným dopasovaním. Je množstvo káblov na úrovni Vallhally a každý "hrá" ináč.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2134
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Nordost

Příspěvek od zappa »

Aretax,přesně tak,i já mám takové zjištění u Valhally,co jsi napsal bych mohl pouze zkopírovat.Jen bych přidal,ža analytičnost v mém systému přebíjela muzikálnost,v jiné sestavě by závěr mohl být úplně jiný.V každém případě jsem spokojený majitel Kimbru,prostě mi vuhovuje víc.
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Odpovědět