Gigawatt

Obecná diskuze o jednotlivých Hifi značkách (Accuphase, dCS, ProAc apod.).
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Gigawatt

Příspěvek od aretax »

V poslednej dobe začali byť populárne sieťové pračky Gigawatt . Ja jednu skúšam 2. deň a som s ňou veľmi príjemne prekvapený. Bol by som rád, keby sa k téme vyjadrili tí, ktorí ich môžu z vlastnej skúsenosti porovnať s pračkami iných značiek. Nezaujímajú technické parametre, ale výsledný zvuk, prípadne kombinácia s kabelážou.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Gigawatt

Příspěvek od Mark Levinson »

Měl jsem doma před nějakým časem na zkoušku dva modely filtrace GigaWatt a to model PC-3 SE EVO a model PC-4 EVO. V bezprostředním porovnávání zvuku v mém systému musím konstatovat, že jsou obě vynikající. Zvláště pak model PC-4 EVO, která je o kus dál a je opravdu vlajkovou lodí firmy GigaWatt. Kvalita zpracování a celkové provedení je opravdu na špičkové úrovni. Nicméně je nutné dodat, že se jedná o filtraci a ani jeden model nebyl tak dobrý jako plnohodnotná síťová pračka Exactpower EP-15A se kterou jsem oba přístroje porovnával. Jen model PC-4 EVO se tomu blížil, jedinou pihou na kráse těchto výborných filtrací byla jejich cena.
Zajímavé by bylo takové porovnání s vícero značkami najednou např, Accuphase, Isotek, PS Audio, PurePower, Kilbru, NA, apod..

Pro obraznost to zkusím ohodnotit bodově:
Exactpower EP-15A - 10 bodů
Gigawatt PC-4 EVO - 9 bodů
Gigawatt PC-3 SE EVO - 7 bodů
P1000528.JPG
P1000532.JPG
P1000533.JPG
P1000541.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Mark Levinson
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Gigawatt

Příspěvek od Vlado222 »

ML škoda že si nemal pri tých dvoch aj PS A P10.
Sám mám Gigawatt PC4 EVO, som sním spokojný.
ps_audio_p10.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 887
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Gigawatt

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Osobně nemám zkušenost s touto značkou, ale Koudelka zkoušel i PC EVO 4
viewtopic.php?p=41266#p41266

Aretaxi Tvá spokojenost s Gigawattem podle mě pramení zejména z faktu s čím to porovnáváš. Filtrační jednotka Acon totiž nebude zcela optimálně navržena. Sice filtruje, ale je fakticky pro AUDIO NÁROKY poddimenzovaná. Její celková proudová schopnost je dost omezená (6A) a to podle závěrů zkušeností z mého testování při mém vývoji přináší horší výsledek než bohatší proudové předimenzování (výrazně nad teoretické papírové požadavky na odběr sestavy) ale nižší stupeň filtrace jak to používám nakonec já ve svých jednotkách. Jsou to spojené nádoby, čím více a níž filtruju tím menší proudová propustnost. Toto přináší zhoršení plasticity a přirozenosti, případně až zhoršené dynamického chování zejména zesilovačů, což se dále projevuje na změknutí a nafouknutí basového pásma.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gigawatt

Příspěvek od aretax »

NA-Noble Audio píše:Osobně nemám zkušenost s touto značkou, ale Koudelka zkoušel i PC EVO 4
viewtopic.php?p=41266#p41266

Aretaxi Tvá spokojenost s Gigawattem podle mě pramení zejména z faktu s čím to porovnáváš. Filtrační jednotka Acon totiž nebude zcela optimálně navržena. Sice filtruje, ale je fakticky pro AUDIO NÁROKY poddimenzovaná. Její celková proudová schopnost je dost omezená (6A) a to podle závěrů zkušeností z mého testování při mém vývoji přináší horší výsledek než bohatší proudové předimenzování (výrazně nad teoretické papírové požadavky na odběr sestavy) ale nižší stupeň filtrace jak to používám nakonec já ve svých jednotkách. Jsou to spojené nádoby, čím více a níž filtruju tím menší proudová propustnost. Toto přináší zhoršení plasticity a přirozenosti, případně až zhoršené dynamického chování zejména zesilovačů, což se dále projevuje na změknutí a nafouknutí basového pásma.
Ja to neporovnávam, iba počúvam. Preto som požiadal o názor tých, čo to porovnávali . Ak si dobre prečítaš, čo som napísal, tak som písal, že ma uvedený filter veľmi príjemne prekvapil. To je všetko a nič viac za tým nie je.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 887
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Gigawatt

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Ve svém systému jsi zaměnil Gigawatt za Acon a píšeš, že tě Gigawatt mile překvapil. Tak je přeci jasné, že musí být zvuk lepší než ten na který jsi zvyklý, takže logicky dochází v mysli k porovnání s důvěrně známým stavem. Nelze v tomto případě neporovnávat.
Nerozumím proti čemu se vyhraňuješ, jakoby bylo něco hanlivého napsat, že někdo něco porovnává.
Mimochodem tento zmíněný DETAIL je to nejméně důležité z mého sdělení k dané problematice.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gigawatt

Příspěvek od aretax »

NA-Noble Audio píše:Ve svém systému jsi zaměnil Gigawatt za Acon a píšeš, že tě Gigawatt mile překvapil. Tak je přeci jasné, že musí být zvuk lepší než ten na který jsi zvyklý, takže logicky dochází v mysli k porovnání s důvěrně známým stavem. Nelze v tomto případě neporovnávat.
Nerozumím proti čemu se vyhraňuješ, jakoby bylo něco hanlivého napsat, že někdo něco porovnává.
Mimochodem tento zmíněný DETAIL je to nejméně důležité z mého sdělení k dané problematice.
Nehnevaj sa, vážim si Tvoju prácu, uznávam Ťa ako šikovného konštruktéra, ale táto slovná "prestrelka" ma nebaví. Nikde som nepísal, že je hanlivé niečo porovnávať, ale naopak: Požiadal som tých, ktorí porovnávali, aby napísali svoje skúsenosti. Ty si napísal svoju teóriu, ktorú akceptujem, ale nie je k veci. Z Tvojho príspevku som sa nič také, čo by ma zaujímalo, nedozvedel. Že Tebou vyrobený filter je dobrý, to som už počul a verím, že je to tak.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Gigawatt

Příspěvek od Vlado222 »

:sad: ľudská reč je prameňom nedorozumení.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: Gigawatt

Příspěvek od sekal »

Jen bych doplnil, že max. proudová zatížitelnost filtru Gigawatt PC-4EVO je 16 A, což je zcela standartní hodnota. O žádném předimenzování zde nelze mluvit. Pokud jde o cenu tohoto produktu, (která činí ca 160000,- Kč), souhlasím s ML. Je příliš vysoká. Za ty peníze lze pořídit např. PS Audio PerfectWave Power Plant 10, což je zcela jiná liga a ještě cosi ušetříte..
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gigawatt

Příspěvek od aretax »

sekal píše:Jen bych doplnil, že max. proudová zatížitelnost filtru Gigawatt PC-4EVO je 16 A, což je zcela standartní hodnota. O žádném předimenzování zde nelze mluvit. Pokud jde o cenu tohoto produktu, (která činí ca 160000,- Kč), souhlasím s ML. Je příliš vysoká. Za ty peníze lze pořídit např. PS Audio PerfectWave Power Plant 10, což je zcela jiná liga a ještě cosi ušetříte..
Možno je to "iná liga", hlavne čo sa týka vybavenia, ale po zvukovej stránke nič moc. Mal som ju minulý rok zapožičanú, ale rozdiel oproti pôvodnému stavu bol minimálny. Možno by som ušetril, ale načo mi je doma stroj, ktorý pomaly urobí sviečkovú na smotane, ak nehrá tak, aby sa mi to páčilo ? Mňa osobne nezaujíma, aká krivka z neho "ide", aké sa dajú nastaviť skreslenia, mňa zaujíma výlučne zvuk a ten sa nekonal. Aby nevznikli zbytočné nedorozumenia a neprepukli vášne, podotýkam, že to, čo tu píšem, nemusí platiť všeobecne, ale iba na mojej aparatúre !!!
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Gigawatt

Příspěvek od Vlado222 »

sekal píše:Jen bych doplnil, že max. proudová zatížitelnost filtru Gigawatt PC-4EVO je 16 A, což je zcela standartní hodnota. O žádném předimenzování zde nelze mluvit. Pokud jde o cenu tohoto produktu, (která činí ca 160000,- Kč), souhlasím s ML. Je příliš vysoká. Za ty peníze lze pořídit např. PS Audio PerfectWave Power Plant 10, což je zcela jiná liga a ještě cosi ušetříte..
Sekal, citujem z recenzie: -> http://www.audiodrom.cz/recenze/sitove- ... ml?start=1

"...A vůbec, Adam Szubert je jeden z těch, kdo mezi prvními správně rozeznal dynamicky "
devastující účinky, které má na reprodukovaný hudební signál proudová limitace. Vše začíná už na vstupu. PC-4 EVO se nepřipojuje IEC konektorem, který stěží zvládne 16A zátěž, ale profesionálním PowerCon zámkem od Neutrik s bezmála dvojnásobnou kapacitou a až 70A rezervou pro špičkový signál. Obvody PC-4 EVO obsahují i vysokokapacitní články kompenzačního bufferu, který krátkodobě dokáže vyrovnávat nelinearitu připojené zátěže. To vše by mělo umožnit bezproblémový provoz i těch proudově nejhladovějších zesilovačů.

Kamarát má PS Audio P10. bol som uňho počul som jeho aparatúru napájanú filtrovanou energiou z P10. a nepresvedčil ma o tom že je lepší. ako môj Gigawatt PC 4EVO .

súhlasím so slovami recenzenta z -> http://www.audiodrom.cz/recenze/sitove- ... ml?start=4

..."PC-4 EVO je jedním z nejefektivnějších síťových kondicionérů, se kterými jsem měl kdy čest se setkat, aktivní pračky Accuphase nevyjímaje, a to za celých patnáct let, co se hifi zabývám. Poskytuje solidnější a plnější zvukový obraz než můj modifikovaný Nordost Thor,  je transparentnější a dynamičtější než kterýkoli z modelů Power Plant od PS Audio, a nabízí zajímavější možnosti konektivity než novinkové PS-520 a PS-1220 od Accuphase.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Gigawatt

Příspěvek od Yngwie »

aretax píše:
sekal píše:Jen bych doplnil, že max. proudová zatížitelnost filtru Gigawatt PC-4EVO je 16 A, což je zcela standartní hodnota. O žádném předimenzování zde nelze mluvit. Pokud jde o cenu tohoto produktu, (která činí ca 160000,- Kč), souhlasím s ML. Je příliš vysoká. Za ty peníze lze pořídit např. PS Audio PerfectWave Power Plant 10, což je zcela jiná liga a ještě cosi ušetříte..
Možno je to "iná liga", hlavne čo sa týka vybavenia, ale po zvukovej stránke nič moc. Mal som ju minulý rok zapožičanú, ale rozdiel oproti pôvodnému stavu bol minimálny. Možno by som ušetril, ale načo mi je doma stroj, ktorý pomaly urobí sviečkovú na smotane, ak nehrá tak, aby sa mi to páčilo ? Mňa osobne nezaujíma, aká krivka z neho "ide", aké sa dajú nastaviť skreslenia, mňa zaujíma výlučne zvuk a ten sa nekonal. Aby nevznikli zbytočné nedorozumenia a neprepukli vášne, podotýkam, že to, čo tu píšem, nemusí platiť všeobecne, ale iba na mojej aparatúre !!!
PS Audio P5 jsem taky zkoušel chvíli a spíše negativa než pozitiva ... divně to modifikovalo zvuk ... zaneslo to do něj něco cizorodého, co se mi až tak úplně nelíbilo. Gigawatt PC-4 Evo jsem nezkoušel, ale cena, kterou žádají za pár součástek pro "víceúrovňovou" filtraci je opravdu šílená. Jenom hloupý tišťák s DC filtrem stojí u nich 1000 Euro pro tuhle mašinu (osazený součástkami za 40 Euro). Tenhle trend se mi hodně nelíbí ... ať už to je Isotek nebo Gigawatt. Pro Accuphase PS-1220/520 bych si šel mnohem raději....tam tak nějak vidím za co platím a ještě mají neoddiskutovatelný přínos. S tím omezováním dynamiky jsem u Accu nikdy v normálních poslechových hladinách nesetkal, pokud to bylo spárováno rozumě. Pro malý integráč a CD stačí PS-520 a pro dělenec (ne zrovna A-200/P-7200 atd.) stačí s přehledem PS-1220.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Gigawatt

Příspěvek od Vlado222 »

Yngwie píše:....Gigawatt PC-4 Evo jsem nezkoušel, ale cena, kterou žádají za pár součástek pro "víceúrovňovou" filtraci je opravdu šílená. Jenom hloupý tišťák s DC filtrem stojí u nich 1000 Euro pro tuhle mašinu (osazený součástkami za 40 euro...
Starší model Gigawatt pc4 bol osadený separačnými transformátormi ako Accu Phase, ale upustili od toho. Prečo asi?

A k tým lacným súčiastkám vo vnútri PC 4evo...
Citujem z recenzie mnou vyššie poštnutej:

..."Adam Szubert rezignoval na využití separačních transformátorů, které vykazovaly příliš mnoho omezení vzhledem k přínosu, který poskytovaly, a místo toho se zaměřil na vývoj nové generace několikaúrovňové paralelní filtrace. V PC-4 EVO najdeme tři zcela nezávislé filtrační větve, každá pro určitou skupinu výstupních zásuvek. Tím bylo možné přizpůsobit ´výkon´přípojného místa příslušné zátěži, neboť jiné proudové nároky má analogové zařízení typu gramofon a jiné proudově náročný koncový zesilovač, který ve špičkách vyžaduje ohromné množství neškrceného proudu, jinak to odnesou jeho dynamické schopnosti.
Industriální účelnost najdeme i uvnitř PC-4 EVO. Výběr součástek byl nejen víc než pečlivý, ale řídil se pravidlem „pokud jsi na pochybách, předimenzuj to“. 550 mikrometrů silné stříbřené cesty cesty na deskách tištěných spojů jsou jedním z příkladů, stejně jako nízkoindukčnostní metalizované polyesterové kondenzátory v části RFI filtrace, nebo masivní tyče, které místo drátů distribuují proud v prvním filtračním stupni. GigaWatt nepoužil v PC-4 EVO na ochranu proti přepětí typické tepelné pojistky a místo nich práci zastává hydraulicko-magnetický spínač Carling, kterým se i celé zařízení uvádí do chodu a který je americkou firmou vyráběn na pro GigaWatt zakázku."
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Gigawatt

Příspěvek od Yngwie »

Vlado222 píše:
Yngwie píše:....Gigawatt PC-4 Evo jsem nezkoušel, ale cena, kterou žádají za pár součástek pro "víceúrovňovou" filtraci je opravdu šílená. Jenom hloupý tišťák s DC filtrem stojí u nich 1000 Euro pro tuhle mašinu (osazený součástkami za 40 euro...
Starší model Gigawatt pc4 bol osadený separačnými transformátormi ako Accu Phase, ale upustili od toho. Prečo asi?

A k tým lacným súčiastkám vo vnútri PC 4evo...
Citujem z recenzie mnou vyššie poštnutej:

..."Adam Szubert rezignoval na využití separačních transformátorů, které vykazovaly příliš mnoho omezení vzhledem k přínosu, který poskytovaly, a místo toho se zaměřil na vývoj nové generace několikaúrovňové paralelní filtrace. V PC-4 EVO najdeme tři zcela nezávislé filtrační větve, každá pro určitou skupinu výstupních zásuvek. Tím bylo možné přizpůsobit ´výkon´přípojného místa příslušné zátěži, neboť jiné proudové nároky má analogové zařízení typu gramofon a jiné proudově náročný koncový zesilovač, který ve špičkách vyžaduje ohromné množství neškrceného proudu, jinak to odnesou jeho dynamické schopnosti.
Industriální účelnost najdeme i uvnitř PC-4 EVO. Výběr součástek byl nejen víc než pečlivý, ale řídil se pravidlem „pokud jsi na pochybách, předimenzuj to“. 550 mikrometrů silné stříbřené cesty cesty na deskách tištěných spojů jsou jedním z příkladů, stejně jako nízkoindukčnostní metalizované polyesterové kondenzátory v části RFI filtrace, nebo masivní tyče, které místo drátů distribuují proud v prvním filtračním stupni. GigaWatt nepoužil v PC-4 EVO na ochranu proti přepětí typické tepelné pojistky a místo nich práci zastává hydraulicko-magnetický spínač Carling, kterým se i celé zařízení uvádí do chodu a který je americkou firmou vyráběn na pro GigaWatt zakázku."
Vlado, Accuphase pracuje na úplně jiném principu než ten původní PC-4, který byl oddělovacím trafem s filtrací. Accuphase je v podstatě "zesilovač" s FETy v Push Pull zapojení ... 2x 10 párů výkonových tranzistorů, což alespoň z mého amatérského pohledu znamená velmi příjemné nadimenzování pro nenadálé špičky.Nic podobného jsem nikde jinde neviděl. Věřím, že ten Gigawatt bude také dobrý, ale asi ne za každých podmínek (např. bytovka versus rodinný dům).
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Gigawatt

Příspěvek od Vlado222 »

Yngwie píše:...Tenhle trend se mi hodně nelíbí ... ať už to je Isotek nebo Gigawatt. Pro Accuphase PS-1220/520 bych si šel mnohem raději....tam tak nějak vidím za co platím a ještě mají neoddiskutovatelný přínos. ...

No dať 11 580 € za Accu Phase 1220 -> http://www.nisel.sk/?p=3285
tiež nie je málo. To sa ti nezdá predražené?

Rozhodne je to viac ako 6 599€ -> http://www.nisel.sk/?p=9303
to je cena Gigawattu PC 4EVO aj so sieťovou šnúrou a rozhodne lepšou konektivitou.

Mimochodom doteraz som nepochopil prečo Accu Phase osádza svoje filtre zásuvkami vhodnými tak na pripojenie holiaceho strojčeka. :?:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Gigawatt

Příspěvek od Dieter Burmester »

Vlado222 píše:Mimochodom doteraz som nepochopil prečo Accu Phase osádza svoje filtre zásuvkami vhodnými tak na pripojenie holiaceho strojčeka. :?:
Po mych zkusenostech (pravda, s modelem 1210) a primym porovnanim s nejpodobneji fungujici konkurenci na duverne znamem aparatu jsem zjistil, ze ty zasuvky na strojcek jsou tam naprosto spravne :thumbup:
Dieter Burmester
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Gigawatt

Příspěvek od Vlado222 »

DB, Ty sa zvykneš pri počúvaní holiť? :smile:
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Gigawatt

Příspěvek od Yngwie »

Jak ho znám ... starého kverulanta ... tak spíše myslel, že je to na ho*no a vhodné pro holící strojek:D

Každopádne PS - 1220 je extrémně drahé řešení, ale když se mrknu na PC-4 Evo s kabelem LS-1 a DC filtrem tak jsem taky na 9k Euro. Samozřejmě, pokud má někdo žravé koncáky a velké množství dalších komponent, tak je lepší asi to PC-4 EVO. Když má někdo komponenty dva nebo tři, tak ten Accuphase může být často lepší řešením. Já slyšel rozdíl mezi Accu a Isotekem Nova v bytovce (byt měď trojka ale zbytek rozvodů staré 40-50 let) a bez váhání bych bral Accu. Jinde to může být jiné.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Gigawatt

Příspěvek od Dieter Burmester »

Vlado222 píše:DB, Ty sa zvykneš pri počúvaní holiť? :smile:
Ne, ja tu muziku dycky vypnu :thumbup:
Dieter Burmester
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Gigawatt

Příspěvek od Vlado222 »

Yngwie, Prečo priratávaš k cene PC 4 kábel LS 1? Keď ho nemusíš kupovať? LC3, či LC 2 ktoré sú pri Gigawatte pribalené sú dostačujúce.
Accu Phase nepribaľuje k svojim filtrom žiadny kábel. Ak LS1 prirátaš aj k cene Acu 1220, tak ťa bratu výjde na 13480€.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Gigawatt

Příspěvek od Yngwie »

Vlado222 píše:Yngwie, Prečo priratávaš k cene PC 4 kábel LS 1? Keď ho nemusíš kupovať? LC3, či LC 2 ktoré sú pri Gigawatte pribalené sú dostačujúce.
Accu Phase nepribaľuje k svojim filtrom žiadny kábel. Ak LS1 prirátaš aj k cene Acu 1220, tak ťa bratu výjde na 13480€.
Já se nehádám:) ... byla to pouze ukázka. Sám nevím, co by pro mě bylo lepší, ale tolik za filtraci nebo regenraci nikdy nedám:)
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Gigawatt

Příspěvek od Vlado222 »

Skrátka nie si zákazník (cieľová skupina) pre tieto firmy. Im to predpokladám že nevadí. :smile:

Yngwie, ani ja sa nehádam iba reagujem na to ako si vyššie napísal že Gigawatt je predražený pretože je osadený súčiastkami za 40€ a Accu Phase už tak nie pretože tam tak nejak vidíš za čo platíš.
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: Gigawatt

Příspěvek od sekal »

Ty ceny jsou víceméně přepálené u všech zde zmíněných produktů. U firem Gigawatt a Isotek je však tento jev nejmarkantnější. Situaci docela dobře popsal Yngwie. Já bych jen dodal, že u jakékoliv filtr. jednotky je podstatné, pro jakou proudovou zátěž jsou dimenzovány tlumivky, z nichž se (kromě jiného) jednotlivé filtry skládají. A tyto součástky jsou v případě Gigawattu PC4 EVO dimenzovány na výrobcem deklarovanou max. proud. zatížitelnost 16 A. Typ v přístroji použitých síťových konektorů a zásuvek, vč. stříbřených spojů na DPS apod., jsou v této souvislosti vcelku podružné. Doporučoval bych něco si o těchto věcech přečíst na obor. webech a nečerpat informace jen z propagačních e-zinů typu Audiodrom apod..
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Gigawatt

Příspěvek od Vlado222 »

Sekal viem že nie každý má peniaze alebo ak ich má tak nie je ochotný toľko zaplatiť za sieťovú filtráciu. To je ten kameň úrazu.
Viššie N.A. upriamil pozornosť na svoj produkt, (Koudelkovú skúsenosť) - na alternatívu ktorú ponúka voči tu uvedeným predraženým filtrom . Myslím že nie je problém si od neho sieťový filter zapožičať na test a v prípade spokojnosti si ho aj u neho zakúpiť.
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Gigawatt

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

..."Adam Szubert rezignoval na využití separačních transformátorů, které vykazovaly příliš mnoho omezení vzhledem k přínosu, který poskytovaly, a místo toho se zaměřil na vývoj nové generace několikaúrovňové paralelní filtrace. V PC-4 EVO najdeme tři zcela nezávislé filtrační větve, každá pro určitou skupinu výstupních zásuvek. Tím bylo možné přizpůsobit ´výkon´přípojného místa příslušné zátěži, neboť jiné proudové nároky má analogové zařízení typu gramofon a jiné proudově náročný koncový zesilovač, který ve špičkách vyžaduje ohromné množství neškrceného proudu, jinak to odnesou jeho dynamické schopnosti.
Industriální účelnost najdeme i uvnitř PC-4 EVO. Výběr součástek byl nejen víc než pečlivý, ale řídil se pravidlem „pokud jsi na pochybách, předimenzuj to“. 550 mikrometrů silné stříbřené cesty cesty na deskách tištěných spojů jsou jedním z příkladů, stejně jako nízkoindukčnostní metalizované polyesterové kondenzátory v části RFI filtrace, nebo masivní tyče, které místo drátů distribuují proud v prvním filtračním stupni. GigaWatt nepoužil v PC-4 EVO na ochranu proti přepětí typické tepelné pojistky a místo nich práci zastává hydraulicko-magnetický spínač Carling, kterým se i celé zařízení uvádí do chodu a který je americkou firmou vyráběn na pro GigaWatt zakázku."
Tu
http://www.6moons.com/audioreviews2/gigawatt/2.html
http://www.6moons.com/audioreviews/gigawatt5/3.html
je vidno novú generáciu paralelnej filtrácie. 4 kondy a jedna prúdovo kompenzovaná cievka. To muselo dať námahu.
Rovnako mi príde divné keď po 550 mikrónovej striebornej ceste a masívnej tyče namiesto drôtov nasleduje tenký káblik na prepojenie plošáku a výstupných zásuviek. Nie je tak trochu lievik pre "ohromné množství neškrceného proudu"?
Jenom hloupý tišťák s DC filtrem stojí u nich 1000 Euro pro tuhle mašinu
To buď ešte rád, pretože ešte ndávno to mohlo byť samostatné zariadenie
"We agree that DC filtration is a desirable feature and are already working on a dedicated device. However, it's important to know that we had very good reason not to include one inside a conditioner. There can also be negative influences on the sonics to become a compromise. Thus the power conditioner was designed to just focus on improving the sound and protect the connected gear. The DC filter will be a separate device optimized for just one thing - to symmetrize the AC sine wave so it is equal on both sides of the zero line and thus remove DC offset."
http://www.6moons.com/audioreviews/gigawatt5/4.html
V odkaze vyššie sa tiež zmieňujú prečo prestali používať oddeľovacie trafo. Pretože sa im nepodarilo odstrániť brum zariadenia citlivého na DC zložku.
"If the transformer hums loudly, DC is more than 4V. Though our toroids use narrow-band cores, Plitron assures us they are no more sensitive than others. Our Chinese mains supply isn't very good."
Asi stačilo vymeniť čínskeho dodávateľa za niečo kvalitnejšie....
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Gigawatt

Příspěvek od Yngwie »

Vlado222 píše:Skrátka nie si zákazník (cieľová skupina) pre tieto firmy. Im to predpokladám že nevadí. :smile:

Yngwie, ani ja sa nehádam iba reagujem na to ako si vyššie napísal že Gigawatt je predražený pretože je osadený súčiastkami za 40€ a Accu Phase už tak nie pretože tam tak nejak vidíš za čo platíš.
Nejsem pro ně zákazník, protože vím, že když těch 10k Euro přidám např. do zesilovače a ten bude ve výsledku stát 20k Euro, tak mi i ze zásuvky bude hrát podstatně lépe, než průměrný integráč zapojený v PC-4 Evo. Tuhle svou filozofii ovšem nikomu nenutím.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Gigawatt

Příspěvek od Vlado222 »

Yngvie, ani ja nikomu nevnucujem svoju filozofiu. Je mi jedno či si niekto kupuje to či ono.
Reagoval som len na to že sa ti ACCU nezdá byť také predražené ako Giga. Kto chce nech si kúpi drahú komerčnú filtráciu, kto nechce nech si kúpi lacnejšiu lepšiu poctivejšie spravenú napr Kilbru, alebo od N.A. ktorému držím palce.(Ohlasy od jeho spokojných užívateľov sa šíria široko ďaleko)
Sme rôzní. Niekto by nedal toľko za káble, za filter, za búdky, za CDP, či gramec, rack, či to či ono. Svet nie je čiernobiely a to je na ňom pekné.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gigawatt

Příspěvek od aretax »

Toto vlákno je o ničom. Minulo sa účinkom. Dúfal som, že sem (okrem ML) viac ľudí napíše svoje skúsenosti a porovnania. Zatiaľ sa tu opakujú iba žvásty o predražených komponentoch, ako pri každom prístroji. Iba neviem pochopiť, keď je to všetko také jednoduché a pritom tak predražené, prečo tí, čo kritizujú, nevyrobia niečo sami? Oproti výrobnej hodnote sú predražené aj autá, televízory, chlieb, nakoniec aj mrkva a iná zelenina. Veď investícia je iba semiačko, mrkva narastie sama - predraženie o 100%, lebo cena mínus nákladu na semiačko predstavuje čistý zisk, aspoň podľa tých, čo všetko kritizujú. Veď nikto nikoho nenúti niečo kupovať. Ak s cenou nesúhlasím, tak to nekúpim. Rešpektujem rozhodnutia tých, čo kupujú prístroje podľa váhy, podľa počtu súčiastok a pod. Je to ich vec. Mňa zaujímala zvuková stránka a okrem ML na to nikto nereagoval. Bolo by dobré, keby niekto rešpektoval aj toto stanovisko a ak k tomu nemá čo napísať, nech si založí vlastné vlákno podľa svojich predstáv, napr. vyplatí sa za 1000 € kúpiť prístroj, ktorý má 2000 súčiastok a váži 100 kg, alebo nie, prípadne podľa toho, akú čiaru vykazuje na merákoch v závislosti od jeho hmotnosti a pod.
Ďakujem ML za príspevok, ostatné boli o ničom - klasické žvásty.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Gigawatt

Příspěvek od Dieter Burmester »

V hodnoceni zvukoveho prinosu pasivni filtrace ci jakysyk hybridu typu PS-1220, Exactpower nebo P10 vidim porad milionkrat zminovany problem - v kazde domacnosti budou jine vysledky (rozdilnost zvukovych projevu jednotlivych aparatur ani nezminuji). Takze ackoliv jsem mel moznost slyset cizi sestavu na PC4 EVO, tak ti rozhodne nemam chut sdelovat, co si o tom myslim. U ML to je jine - ten provadel test u sebe a na svem aparatu.
Dieter Burmester
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Gigawatt

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

Bolo by vhodné niečo si o problematike naštudovať, ale to asi nie je reálne. Potom by sa niektorým rozjasnilo. Chápem že firmy potrebujú predávať a odlíšiť sa od konkurencie. Preto majú marketingové oddelenia, ktoré aj okolo jednoduchého CLC filtra vyrobia požadované magično. Adam Szubert venoval svoju snahu vývoju novej generácie filtrácie. Asi ju podrobil veľkému počtu testov aby minimalizoval to o čom píše DB "v kazde domacnosti budou jine vysledky". To mi vadí najviac, že tu z nás niekto robí blbečkov. Snaží sa nám nahovoriť že vypestovať mrkvu zo semiačka dokáže vypestovať iba čarodejník Merlin, a preto musí byť drahá. NA to povie bez okolkov, použil predimenzované priemyselné filtre. Žiadna rozprávka o hviezdnom prachu, alebo vedľajšom produkte vesmírneho programu.
Keby ste si o problematike niečo naštudovali, začali by ste nazývať veci pravými menami. Aretax píše o sieťových práčkach Gigawatt, pričom sú to všetko len obyčajné sieťové filtre. Dieter Burmester zase spomenie "jakysyk hybridu typu PS-1220, Exactpower nebo P10"..... Accuphase PS-niečo je vlastne oddeľovacie trafo s meniteľným prevodom, Exactpower EP-15A a P10 sú regenerátory sieťového napätia.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gigawatt

Příspěvek od aretax »

Bubuxin-KILBRU power píše:Bolo by vhodné niečo si o problematike naštudovať, ale to asi nie je reálne. Potom by sa niektorým rozjasnilo. Chápem že firmy potrebujú predávať a odlíšiť sa od konkurencie. Preto majú marketingové oddelenia, ktoré aj okolo jednoduchého CLC filtra vyrobia požadované magično. Adam Szubert venoval svoju snahu vývoju novej generácie filtrácie. Asi ju podrobil veľkému počtu testov aby minimalizoval to o čom píše DB "v kazde domacnosti budou jine vysledky". To mi vadí najviac, že tu z nás niekto robí blbečkov. Snaží sa nám nahovoriť že vypestovať mrkvu zo semiačka dokáže vypestovať iba čarodejník Merlin, a preto musí byť drahá. NA to povie bez okolkov, použil predimenzované priemyselné filtre. Žiadna rozprávka o hviezdnom prachu, alebo vedľajšom produkte vesmírneho programu.
Keby ste si o problematike niečo naštudovali, začali by ste nazývať veci pravými menami. Aretax píše o sieťových práčkach Gigawatt, pričom sú to všetko len obyčajné sieťové filtre. Dieter Burmester zase spomenie "jakysyk hybridu typu PS-1220, Exactpower nebo P10"..... Accuphase PS-niečo je vlastne oddeľovacie trafo s meniteľným prevodom, Exactpower EP-15A a P10 sú regenerátory sieťového napätia.
Aretax o pračkach Gigawatt nepíše, iba chcel o nich niečo vedieť. Hlavne o ich zvuku. Ako som napísal, nezaujímajú ma technické podrobnosti. Ak zaujímajú Teba, študuj. Ja si kupujem zvuk, nie súčiastky na váhu. Čo sa tej mrkvy týka, prosím Ťa, prečítaj si, čo som o nej písal a nečítaj medzi riadkami. Ak sa nechceš nechať "okrádať", tak ani tú mrkvu si nemôžeš kúpiť. Svet je založený (alebo by aspoň mal byť) na princípe ži, a nechaj žiť. Nie je mysliteľné, aby si každý všetko vyrábal sám. Ľutujem ľudí, ktorí si pre vlastnú lakomosť nevedia nič dopriať a ani mať z niečoho radosť bez toho, aby špekulovali, kto ich okradol a na aký marketingový ťah skočili.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Gigawatt

Příspěvek od Dieter Burmester »

Bubuxin-KILBRU power píše:Dieter Burmester zase spomenie "jakysyk hybridu typu PS-1220, Exactpower nebo P10"..... Accuphase PS-niečo je vlastne oddeľovacie trafo s meniteľným prevodom, Exactpower EP-15A a P10 sú regenerátory sieťového napätia.
Presne tak...regeneratory. Nikoliv vsak generatory - ten znam jen od PurePower.
Dieter Burmester
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Gigawatt

Příspěvek od Vlado222 »

sekal píše:....Já bych jen dodal, že u jakékoliv filtr. jednotky je podstatné, pro jakou proudovou zátěž jsou dimenzovány tlumivky, z nichž se (kromě jiného) jednotlivé filtry skládají. A tyto součástky jsou v případě Gigawattu PC4 EVO dimenzovány na výrobcem deklarovanou max. proud. zatížitelnost 16 A.
Sekal, podľa teba keď Gigawatt vytrubuje do sveta: -> http://www.highendpardubice.cz/znacky/4 ... tt-detaily

Citácia:
..."Vnitřní prvky PC-4 EVO dovolují trvalé zatížení až 25
A (ve špičce až 70 A) pokud to dovolí síťový kabel. Tato
ohromná rezerva je potřebná nejen k bezztrátovému přenosu energie z napájecí
sítě, ale i vzhledem k potřebě nadměrné proudové rezervy ve špičkovém zatížení.
Proudová rezerva je základní věc zvláště při napájení silných výkonových zesilovačů,
které zatěžují napájecí vodiče hodnotami mnohonásobně překračující nominální
zatížení.)
Jako hlavní vstupní zásuvky je použito
profesionálního konektoru PowerCon 32 Amp se stříbřenými kontakty,
schopného přenášet trvalé zatížení v
hodnotě 32A. Trvalé zatížení pračky v hodnotě 25A představuje právě
trojnásobnou hodnotu než běžné zatížení podobných napájecích zařízení,
používajících oblíbenou zásuvku IEC. V
případě polské národní sítě, využívající normalizované zásuvky IEC při
nominálním napětí 230V, představuje maximální výkon sítě sotva 10-16A ( v
závislosti na přijaté normě), avšak některá náročná zařízení jsou schopna
zatížit síť hodnotami, dosahujícími ve špičkách téměř 70A.
..."Pro zajištění nejvyšší možné impulzní odezvy, byl PC-4 EVO vybaven dvojitým vyrovnávacími
obvody s kompenzačními prvky se zvětšenou kapacitou. Zapojení zvětšuje proudový
výkon při nelineárních zatíženích, který představují zesilovače a vyrovnává
rozdíly mezi výkonem na vstupu a výstupu pračky. Zvětšená kapacita vyrovnávacích
obvodů dovoluje téměř neohraničené impulzové možnosti."


Podľa Teba a Bubuxina teda klamú celý svet? (kedže sa Gigawatt po svete aj úspešne predáva)A celý svet im to žerie všetko aj s chlpami??

Ďalej píšeš:
Typ v pří stroji použitých síťových konektorů a zásuvek, vč. stříbřených spojů na DPS apod., jsou v této souvislosti vcelku podružné.

To je iba Tvoj názor. Ja si to nemyslím.
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Gigawatt

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

Nikomu nič nezakazujem, nech si každý za svoje peniaze kúpi čokoľvek. Štúdiom problematiky si rozšíriš obzor a možno prídeš na to ako sa dá dosiahnuť najlepší pomer ceny k výkonu. Keď nechceš nechaj tak. Nechám ťa žiť.
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: Gigawatt

Příspěvek od sekal »

Dieter Burmester píše:Presne tak...regeneratory. Nikoliv vsak generatory - ten znam jen od PurePower.
Musím tě zklamat, ale i pračky od PurePower jsou jen regenerátory síť. napětí. Ostatně sám výrobce je tak označuje. Principielně jde v podstatě o on-line UPS s dvojitou konverzí (viz http://www.daluso-audio.nl/purepower-su ... ric-power/), takže také žádný zázrak..



Bubuxin : Souhlas. Mám na to stejný názor. Nejde o nějaký extrémní projev lakoty, ale o snahu obdržet za svoje peníze co nejkvalitnější výrobek s rel. co nejvyšší užitnou hodnotou. Tak alespoň postupuje každý racionálně uvažující člověk. Tento přístup ovšem nikomu nevnucuji a je mi jedno, co si kdo koupí. Ale ať mi laskavě nikdo - jen na základě marketing. článků výrobce - netvrdí, že např. filtr. jednotky zn. Gigawatt jsou to nejlepší, co existuje. Není to pravda.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gigawatt

Příspěvek od aretax »

[quote="Bubuxin-KILBRU power"]Nikomu nič nezakazujem, nech si každý za svoje peniaze kúpi čokoľvek. Štúdiom problematiky si rozšíriš obzor a možno prídeš na to ako sa dá dosiahnuť najlepší pomer ceny k výkonu. Keď nechceš nechaj tak. Nechám ťa žiť.[/quote]

Som Ti za to nesmierne vďačný. Pomer cena/výkon totiž každý chápe inak. Pre niekoho to znamená cena/zvuk (výkon), pre druhého cena/ počet súčiastok na mm2, pre ďalšieho zas cena/hmotnosť a pod.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Gigawatt

Příspěvek od Vlado222 »

sekal píše:....je mi jedno, co si kdo koupí. Ale ať mi laskavě nikdo - jen na základě marketing. článků výrobce - netvrdí, že např. filtr. jednotky zn. Gigawatt jsou to nejlepší, co existuje. Není to pravda.
[-x Sekal nevkladaj mi prosím ťa do úst to čo som nikdy nepovedal. Napísal som iba že som s Gigawattom spokojný, a reagoval som na Yngvieho ktorý napísal že si myslí že filter Acu nie je tak predražený ako Giga, že u ACCU aspoň tak nejak vie začo platí.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gigawatt

Příspěvek od aretax »

Veľmi "zaujímavé" sú úvahy typu: pomer cena/výkon. Aj vyššie uvedené články na tento "fenomén" niektorých tzv. hifistov narážajú. Spočítajú si cenu súčiastok, kasne a povedia že výrobná hodnota prístroja za cca 5000 € je menej ako 500 €. Vážení však zabúdajú na to, že väčšinou aj oni sú zamestnanci, ktorí neustále nariekajú nad tým ako slabo ich platia. Veď ak ich zamestnávateľ má zabezpečiť výhodný pomer výkon/cena, tak ich ani nemôže lepšie platiť. Na jednej strane vidia iba seba a skutočnosť, aby ich niekto "neobtiahol", ale svoju prácu hodnotia si veľmi vysoko. Veľmi radi zabúdajú na skutočnosť, že za výslednou cenou výrobku nie je iba cena súčiastok, či prípadne hmotnosť zariadenia, ale je tam zaplatený celý vývoj prístroja, platy zamestnancov, ktorí stále pýtajú pridať a v neposlednej miere marketing a "zlodejskí" obchodníci. Oni však nechcú vidieť ten fakt, že aj obchodník má náklady na prenájom, zamestnancov, marketing a navyše prístroj musí riadne zaplatiť a môže mu stáť na sklade aj niekoľko rokov. Za tie peniaze, čo má vo veciach na sklade si dovolenku nezaplatí !!! A bez obchodníkov - predajcov to nejde. Aké by ste mali náklady, keby ste za každým prístrojom museli cestovať k jeho výrobcovi? Napr. za Krellom do USA, za Aurum Cantus do Číny atď. Asi je potrebné sa zamyslieť skôr, ako vyrieknete vetu, že je niečo predražené, keď o problematike nič neviete. Je totiž obrovský rozdiel povedať, je to drahé, nemám na to, ako to hodiť do jedného pytla s nápisom: PREDRAŽENÉ. V BIS Audiu som počúval najnovšie Sonus Faber. Zvuk bol úžasný, cena taktiež. Nemám na ne a ani by som nebol ochotný tú sumu za ne zaplatiť (36000 €) ale nebudem tvrdiť, že sú predražené a ich zvuk nezodpovedá ich cene. Ako mám vedieť, či sú predražené, keď o ich výrobe nič neviem? Hrajú naozaj fantasticky, bez ohľadu na to, čo stoja. To podľa mňa platí aj o Gigawatt.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Gigawatt

Příspěvek od Dieter Burmester »

Vlado222 píše:
sekal píše:Acu nie je tak predražený ako Giga, že u ACCU aspoň tak nejak vie začo platí.
Kdo mi vysvetli, za co se u Accu tak nejak plati? :shock:
Dieter Burmester
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gigawatt

Příspěvek od aretax »

Bubuxin-KILBRU power píše:Nikomu nič nezakazujem, nech si každý za svoje peniaze kúpi čokoľvek. Štúdiom problematiky si rozšíriš obzor a možno prídeš na to ako sa dá dosiahnuť najlepší pomer ceny k výkonu. Keď nechceš nechaj tak. Nechám ťa žiť.
Znovu ma dostali tí hnusní obchodníci. Pretože som si nenaštudoval problematiku a nerozšíril som si obzor a teda som nedosiahol najlepší pomer výkon/cena, pretože hustota súčiastok na mm2 a celková hmotnosť prístroja nedosahovali požadovanú úroveň. Napriek tomu Gigawatt ostal doma. Chápem, že samotný zvuk nehrá pri stanovení pomeru cena/výkon žiadnu úlohu, ale pri mojej nevzdelanosti hral zvuk rozhodujúcu úlohu. Všetkým teoretikom sa ospravedlňujem, že som nedal na ich rady a riadil som sa iba svojimi ušami. Ale výsledok mi nedovolil vrátiť prístroj predajcovi.
Zároveň sa chcem pracovníkom fy Nisel v BA poďakovať za profesionálny prístup. Zapožičali mi da týždeň 2 prístroje Gigawatt EVO a 3 SE EVO aby som si ich doma v kľude vyskúšal a hlavne bez nátlaku k ich kúpe. Ani pri osobnom rozhovore som nepociťoval žiaden nátlak. Bolo iba na mne, ako sa rozhodnem a či niečo kúpim. Určite sa tu nájde niekto, kto bude tvrdiť, aký to je dobrý obchodný ťah na naivného zákazníka, ktorí nevie správne odhadnúť pomer cena/výkon. Ale nech si dotyčný dopredu uvedomí, že aj takúto službu zahrňuje cena prístroja a aj keď ju zákazník zaplatí, v konečnom dôsledku mu to šetrí peniaza , ak po čase zistí, že sa zle rozhodol a prístroj bude zo stratou predávať a kupovať druhý.
Niseláci - ste super, ďakujem !!!
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odpovědět