Testy, recenzie - zmysel

Ostatní diskuze, nesouvisející s Hifi.
Odpovědět
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od Guliver »

Pred výberom prístroja, komponenta, pomôcky ale i celej zostavy obyčajne zhromažďujeme informácie o vhodnosti či zvukových kvalitách toho či onoho výrobcu. V tomto procese hrajú svoju úlohu aj testy, recenzie či odporúčania v časopisoch, na fórach alebo od známych. Ako vnímate relevantnosť takýchto testov? Kedy sú pre pre vás impulzom na hlbší záujem o tú či onú vec a kedy ich ignorujete? Alebo ich čítate len preto, že váš hifi baví a čítať recenzie je zábava? Za seba môžem povedať, že kedysi som testy priam hltal a rebríčky v časopisoch boli skoro "písmo sväté". Postupom času a s pribúdajúcimi skúsenosťami sa mi ale začalo zdať, že testovanie a komentáre nie vždy, ba dokonca málo kedy, korelujú s mojimi poslucháčskymi skúsenosťami. Momentálne som v stave, že ma hlavne zaujímajú postrehy ani nie o technike, ako o tom čo sa počúva. Pritom sa snažím si rozširovať obzory a spoznávať aj iné ako zažité žánre. Z techniky ma zaujme jedine ak niekto na podobnej zostave, ako mojej, príde k nejakému "prekvapivému" záveru hodného vyskúšania. A samozrejme ešte všetko okolo riešenia akustiky v obytných priestoroch.

Ak je to nevhodná téme kľudne ju zmažte, na vedľajšom fóre som bol za podobné otázky označený za rozvracača fóra. :D
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2196
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od zappa »

Trochu provokativně,aby diskuze nestála, se zeptám já.Proč hifisté tak míchají komponenty od různých firem ve své sestavě,viz třeba tvoje sestava Audio Research preamp + Bryston amp. apod.?Tyto výběry korelují s mým zjištěním,že se hledají komponenty tak aby hudba nakonec bavila poslouchat,.Prosím neber to jako osobní útok,to zde není na pořadu dne.Jen se opravdu zajímám ,co k tomu opravdu hifisty vede(a že jich je poměrně hodně)?Výhodná koupě použitých komponentů,doporučení od kamarádů nebo co za tím je?Není to tím,že je člověk zklamaný ze zvuku sestavy od jedné firmy?Něco mu ve zvuku prostě schází a tak se vydá opačným směrem,vymění třeba lampy za tranzistorový zesilovač a ouhle,ono to najednou hraje lépe? ;) Už několkrát jsem se ale na vlastní kůži přesvědčil,že výsledek je lepší pokud se komponenty nemíchají s jinými firmami.I někteří zdejší členové zde už to samé též zjistili,že Tony?Někteří jěště ne,vid Lachime.Jinak s tvým příspěvkem souhlasím,člověk by se měl dostat do nějakého stádia,kdy by ho měly ty recenze přesat zajímat a měl by hlavně poslouchat.Já sem chodím díky mému zájmu diskutovat,o podělení se s vámi o zážitky z poslechu, a také je toto forum výborným zdrojem pro inspiraci při objevování nové hudby!!!
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od pajuna »

Rozhodne si myslim, ze toto neni tema pro mazani nebo napadani! My jsme otevreni a kazdy z nas ma svuj pohled, ktery nemusi byt stejny jako u nekoho jineho. To proto tu snad jsme, ze :?:

Ja jsem cetl "hifi" casopisy za poslednich cca 20 let a hltal zejmena recenze. V te dobe me zajimalo zejmena hodnoceni konkretnich pristroju a jejich poradi v v celem testu a porovnani s ostatnimi. Zajimaly me hvezdicky a zarazeni. To jsem byl jeste ale mladsim a "mensim" hifistou. Byl to pro me zejmena navod, po cem se pripadne poohlednout. Tento pohled jsem zmenil, kdyz jsem zjistil, ze vlastne neni spatne hodnoceneho komponentu. Je treba cist max. mezi radky. Samozrejme, ze recenzent si nedovoli pohrbit zapujceny komponent. Ale o tom se nechci rozepisovat.
V dnesni dobe ctu nektere vybrane recenze take, ale jiz pouze cilene. Urcite davam vetsi vahu na popis zvuku, jeho charakter a pripadne porovnani treba ve srovnani dvou komponentu. Ani ne tak proto, ktery z nich vyhraje. Kazdy mame rad trochu jiny zvuk, a proto pro jednoho muze byt sestava super a pro jineho holt ne.
Nicmene urcite dam vice na pohled kamarada, nekoho z nasi grupy "hifistu", kteri meli moznost komponent slyset, dozvim se kde, s cim, v jake mistnosti a udelam si lepsi obrazek i bez kvetnatych slov "profesionalu". I kdyz je urcite nezatracuji, urcity navod zde je. Rozhodne poslech vlastnim uchem je vzdy nejlepsi.

I kdyz slova zappy nespadaji plne do tohoto tematu, mam stejny pocit co se vyberu komponentu tyce. Myslim, ze by mely zakladni komponenty byt od jedne firmy a sedet si s repro. Vyresilo by se spousta problemu a hledani kabelu, doladovani sestavy apod. Pricina bude zejmena v tom, ze vetsina z nas nemuze nebo nema zajem na tom, dat jednorazove vetsi obnos na nakup celku. Pak se to resi postupnym nakupem, a myslim, ze take casto nakupem za "dobrou cenu", coz potom prinasi ty psy z ruznych vesnic. Mnohdy to stoji potom vice penez. Sam jsem to tak drive mel a neni to jednoznacne i dnes :smile:. Samostatnou kapitolou je akustika kazdeho z nas, nekteri se snazi prizpusobovat vyber tomuto problematickemu bodu.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od Guliver »

Ďakujem Zappa za reakciu aj otázku. Už som myslel, že téma nikoho nezaujíma. História môjho vývinu bola taká, že som najprv mal aj predzosilňovč a aj koniec od jednej firmy - Bryston. To ale bolo ešte v dobe, keď nerobili diaľkové ovládanie a keďže som ho chcel + sa vyskytla možnosť obmeny staršieho modelu konca za novší, začal som hladať. Samozrejme v tom zohral úlohu aj net a názory kamaráta, ktorý sám prevádzkoval 2 x mono konce Bryston + predok ARC. Vyjadril sa asi tak, že výmena predzosiľnovača dostala zostavu presne do stavu, keď už len počúva. No a keďže máme až neuveriteľne podobný vkus ,tak som začal hľadať či sa dá k nejakému kúsku dostať za pre mňa prijateľnú sumu. Stalo sa a tak ho mám z Holandska, ako predvádzací model, za dobrú cenu. No a som spokojný - dosiahol som čo som chcel - diaľkové ovládanie, symetrika a hlavne zvukovo ma to baví. Tým som nechcel povedať, že iné, alebo lepšie to už nemôže byť. Určite áno. Ale mňa to momentálne až tak nezaujíma. Dostal som sa do štádia, že mi robí radosť počúvať a tak to neriešim, pretože viem, že tá cesta nemá konca. Preto som aj založil túto tému, lebo ma zaujíma, či ľudia dosiahli aký taký stav spokojnosti a či sa nechajú z neho "vyhecovať" nejakým testom či recenziou.
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2196
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od zappa »

Guliver. :thumbup:
Pajuna:"I kdyz slova zappy nespadaji plne do tohoto tematu, mam stejny pocit co se vyberu komponentu tyce. Myslim, ze by mely zakladni komponenty byt od jedne firmy a sedet si s repro. Vyresilo by se spousta problemu a hledani kabelu, doladovani sestavy apod. Pricina bude zejmena v tom, ze vetsina z nas nemuze nebo nema zajem na tom, dat jednorazove vetsi obnos na nakup celku. Pak se to resi postupnym nakupem, a myslim, ze take casto nakupem za "dobrou cenu", coz potom prinasi ty psy z ruznych vesnic. Mnohdy to stoji potom vice penez. Sam jsem to tak drive mel a neni to jednoznacne i dnes" :smile:.V tomto ohledu je dobrý Naim,koupíš na co máš a pak postupně vylepšuješ,jejich komponenty se dobře prodávají,není problém.není to reklama,Naim nevlastním. :lol:
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od Guliver »

Pajuna: ano s tými rôznymi výrobcami je to aj o peniazoch (veľa krát hlavne o nich), ale doplním z mojej skúsenosti, je to aj o zvyku. Akonáhle si človek "naprogramuje" neuróny v hlave nejakým druhom reprodukcie, už sa toho veľmi ťažko zbavuje, si myslím. Ale keď sa ten zvyk dá viac-menej korigovať s tým, že základ zostáva rovnaký, tak to celkom ide. Výmenou predzosilňovača som myslím dosiahol presne to - ostalo to na čo som zvyknutý a zároveň sa korigovali niektoré vlastnosti podľa mňa k lepšiemu. Ak by to počúval niekto iný, asi by dospel k inému záveru, ale to je mi jedno - počúvam ja a čo sa odohráva v niekoho inej hlave mi vlastne môže byť úplne jedno. Preto čím som starší, tým radšej skôr debatujem a objavujem ďalšiu a ďalšiu novú hudbu. :angel:
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od pajuna »

to Guliver
Takze vlastne potvrzujes ma slova o doladeni sestavy a zlepseni zvuku komponentem s jinym charakterem.

to all
Mam rad tyto diskuze, ale zminil bych jeste jednou nazev guliverova tematu Testy, recenzie - zmysel,
Take by me zajimaly nazory ostatnich na testy a recenze. Mnohdy jsem si vsiml, ze se zde na ne davaji odkazy, tudiz mi to ukazuje, ze je zde i dost duvery v ne. Jak to vidite? Rozlisujete duveryhodnost konkretnich casopisu, recenzentu apod?
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
Bína
Příspěvky: 200
Registrován: 01 úno 2011 22:54
Bydliště: Praha

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od Bína »

Osobně se už moc neřídím recenzemi v časopisech, ale spíš na diskuzních forech. Tam mám vyhlédnuté třeba 3-4 uživatele, u kterých vím že slyší podobně jako já, tedy můžu brát jejich názor s větší váhou.
Zaměstnanec firmy Shanling
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 568
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od PMA »

Existuje X lidí, které docela dobře znám a vím, jak vnímají zvuk. Potom jejich slovní popis zvuku má pro mě význam. Co se týče recenzí v časopisech a e-zinech, tak tam je pro mě vypovídací úroveň popisu zvuku recenzentem téměř nulová.

Ad značky, ceny atd. - podle mě nelze najít špičkový zvuk v budget kategorii, ale stejně tak cenovka 500 000,- a více nemusí vůbec nic znamenat. Je potřeba si udělat vlastní názor na základě vlastní zkušenosti.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od Guliver »

Pavel Macura-Audio píše:Ad značky, ceny atd. - podle mě nelze najít špičkový zvuk v budget kategorii, ale stejně tak cenovka 500 000,- a více nemusí vůbec nic znamenat.
Ja to vnímam tak, že všetko záleži od toho, kde jedinec vidí Zlatý Grál: niekto v špičkovom zvuku iný v spokojnom, pohodovom posluchu. V tom druhom prípade by mohla teoreticky postačovať aj budget kategória, pokiaľ sa subjekt nenechá vyviesť z kľudu a vie čo chce. Ale to je asi večná téma: o čom vlastne je HIFI koníček (a zjavne nielen ten).
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od boxer »

niekto v špičkovom zvuku iný v spokojnom, pohodovom posluchu

No já doufám,že "grál" je to všechno dohromady. Neumím si představit pohodový a spokojený poslech bez špičkového zvuku.
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2196
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od zappa »

Boxer.máš pravdu,pohodový a spokojený poslech může nastávat i z počítových repro. ;)
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Uživatelský avatar
winelover
Moderátor
Příspěvky: 446
Registrován: 28 pro 2010 12:05
Bydliště: Teplice

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od winelover »

boxer píše: No já doufám,že "grál" je to všechno dohromady. Neumím si představit pohodový a spokojený poslech bez špičkového zvuku.
A někteří zvláště postižení, jako třeba já, k tomu všemu zohledňují ještě i stránku designu. ;)
Jinak, co se týče recenzí a hodnocení v časopisech a e-zinech, tak tam to u mne prošlo asi stejným vývojem jako u předřečníků. Zprvu mne to dost inspirovalo, ale ani ne tak ke koupi konkrétního hodnoceného komponentu, spíš k tomu, řešit nějaký upgrade sestavy, její obměnu nebo vylepšení - vlastně se tím vůbec zabývat.
Teď už to ani moc nečtu, jen občas pro takový všeobecný přehled, aby člověku úplně neujel vlak.
Ona je úplně jiná věrohodnost nějakých posudků a hodnocení v případě, že hodnotitelský subjekt si dané portfolio výrobků k hodnocení nebo porovnání koupí a pak je, relativně nezávisle, porovnává a hodnotí (takhle myslím obecně funguje třeba dtest) a něco jiného je v hifi, kde má recenzent komponent zapůjčen od výrobce nebo dovozce. Tam je to s objektivitou dost těžké - málo jsi mi to pochválil nebo dokonce pohaněl? - příště už ti nic k testu nepůjčím! On je totiž určitě lepší žádný test nežli ten se špatným výsledkem. Potom je z hlediska prodejce lepší si zaplatit reklamu na celou stranu a je vymalováno - nakonec v některých časopisech k tomu stačí odebrat patříčné množství výtisků. Nevím, asi bych se na jeho místě choval stejně.
To je můj názor. win
NAS QNAP TS-439 ProII+->Meitner MA3->Electrocompaniet AW250R->Dynaudio Confidence 20, Zappiti Reference, IsoTek Sigmas GII, Nordost Valhalla, XLO 10b AC...
MilanTuma
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2011 19:36

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od MilanTuma »

Recenze v časopisech má pro mě bohužel nulovou hodnotu. Většina drahých strojů má v časopisech velmi dobré či vynikající hodnocení a univerzální zhodnocení ve smyslu, je to velmi dobrý či výborný komponent pro poslech. Ale už tam nenapíší porovnání s podobně drahými přístroji ve smyslu podání objemu basů, středů, výšek, prostoru atd. Ono se pak totiž při osobním poslechu občas stane, že v časopise velmi dobře hodnocený komponent hraje normálně a násobně levnější dobře vybraný komponent ho beztak přehraje. Zkrátka za dražší komponent vyhozené prachy a ta velmi dobrá či vynikající recenze v časopise jako bonus pro zarámování do poslechovky. Takže jedině poslechnout komponent na vlastní ušiska v domácích podmínkách a pak je jasno. I já jsem se už nejednou z časopisu napálil.
DD

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od DD »

vsetci tie testy a recenzie citame aby sme neskor pochopili, ze nemaju vyznam.. :cool:

nejako rychlo sa zabudlo aka tu bola situacia pred napr. 20 rokmi - mlady clovek bol vacsinou odkazany len na citanie roznych audioreview - dnes je doba ina
mam ale dojem, ze casto za audio-demagogiou dnesnych dni stoja podaktori autori clankov z vtedajsej doby. Aby sa niekto neurazil: demagogiou myslim tvrdenia niektorych predavacov na vystavach ako aj poziadavky a predstavy menej znalych zakaznikov ...
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od Mirek »

vsetci tie testy a recenzie citame aby sme neskor pochopili, ze nemaju vyznam..
Recenze v časopisech má pro mě bohužel nulovou hodnotu
Tohle je myslím diskutabilní, je mi jasné o čem většina testů najmě v zemích Českých je (už jsem víckrát četl jak něco hraje skvěle a až jsem to slyšel naskočily mně pupínky), také se řídím raději svými slechy.....ale jsou případy, kdy člověk nemá možnost si značku, či přístroj o který má zájem možnost poslechnout. To byl třeba můj případ, začala mě zajímat značka Accuphase a 3 roky zpět jsem neměl možnost si ji nikde u nás poslechnout, dovozce byl jistý pán z Prahy a po tel. komunikaci jsem rychle ztratil zájem o osobní setkání, takže jsem si projel na interneru všechny recenze a přečetl s nadhledem všechna fora na zesilovače této značky, které se mimochodem v mnoha bodech shodovaly a pak jsem jel koupit zes. do Němec a až jsem to slyšel, tak jsem si potvrdil, že recenze nelhaly, že zvukový charakter byl a jiné atributy se shodovaly.
anawak
Příspěvky: 497
Registrován: 29 pro 2010 00:29
Bydliště: Bratislava

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od anawak »

Tiez mi je tazko jednoznacne sa vyjadrit k tomu, ci testy a recenzie maju alebo nemaju vyznam. Je to totiz tak subjektivne, ze ani jeden test ci recenzia nedokaze uspokojit alebo usmernit vsetkych 100 zo 100.

Ja som osobne s testov a recenzii v casopisoch za posledne roky sklamany. Ak si dobre vsimnete, nikdy tam nie je napisane ZLE, NEVHODNE, K NICOMU, alebo ine , podobne, hodnotenie. Dokonca som nikdy nevidel, ze by nejaky pristroj nedostal ziadnu hviezdicku alebo len jednu.
vzdy je vsetko super, slusne, za tie peniaze vyborne, a tak dalej a tak dalej. Tiez recenzie samotne uz podla mna nemaju ziadnu vypovednu hodnotu. su to viac menej reklamne kecy a ladene do takej formy a miery, aby bezneho spotrebitela "navnadili" a presvedcili ku kupe.

kedysi ( pred 20 rokmi) si redakcia vzala do ruk komponent a testovala, testovala a na zaver sa vyjadrila. ( slobodne, bez tlakov penazi a zisku, a strachu s udrzania svojho casaku). Precitajme si STEREO s pred 15 rokov a presvedcime sa o OBJEKTIVNOSTI hodnoteni.

Dnes: ak chce vyrobca trochu propagacie, musi si za "TEST a RECENZIU" zaplatit. ak zaplati dost, MY AKO REDAKCIA predsa nemozeme napisat ZLE, NEVHODNE, SHIT. Musime napisat vyborne, slusne, a podobne. sme predsa slusny ludia, vieme sa slusne chovat k nasemu chlebodarcovi - ved bez jeho penazi by sme neprezili tlak konkurencie.
Pred 20 rokmi boli na svete asi 3-4 casaky a pomer reklam k textu bol cca 20:80. Dnes je casakov 200 a pomer reklmay k testu je 80:20!!! Hruza.
a najviac penazi maju ti, ktori na to ideu ekonomicky. tzn vyroba v cine, produktov tri "autocenzura", ceny od 5 eur po 50 000 Eur. zvuk - da sa vydrzat.
kvalitne firmy bud zanikli alebo zaniknu alebo sa musia spajat do konglomeratov aby dokazali prezit. ani neviem ci jedinou "slobodnou " firmou dnes nie je uz len Accuphase. A aj ten len preto, ze v japonsku podnikanie funguje trochu inak a vo vela firmach ma podiel stat. Presne tak ako aj v Accuphase.

A tak sa dostavame k tomu, ze dnes si v casopise precitame same chvaly a super kupy a oni su s tym spokojni. Lebo audiofilia nervosa postihuje cca 5-8 % populacie sveta (vratane nas co sme tu na tomto fore). A to je pre nich zanedbatelne cislo. Ziju z tych zvysnych 90%, ktorym asi staci pozriet do tabulky a hned vedia co je najlepsie. A to si potom idu aj kupit.

Preto mam aj velky problem, najst casopis, ktory by som si rad pravidlene kupoval. Zatial som taky nenasiel.

Aby som sa ale len nestazoval, tak istu formu "orientacie" tieto casaky poskytuju. je to vsak len velmi zahmlene svetlo na konci tunela a bez posluchu alebo doporucenia doveryhodnej osoby, sa to kupit asi neda.

A este velmi dolezita vec: hodnotit komponent ( co vsetci robia Stereoplay, Audio, What Hifi, Stereophile a podobne) sa vlastne ani neda.
Da sa hodnotit zostava. Pretoze kazdy detail v zostave ma tak markantny vplyv na vysledny zvuk, ze je tazke to prisudit komponentu samotnemu.

(dufam, ze tento prispevok nevyznieva arogantne alebo agresivne. Nerad by som tu zase niekoho nastval).
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od tujatuja »

Přiznám se k tomu, že když se rozhoduji o koupi nějakého hifi komponentu, tak vyhledávám o něm informace všude, kde se dá: na internetu i v časopisech. Spíš než slova chvály hledám mezi řádky zmínky o slabinách daného výrobku. Pravdou je, že recenzenti obvykle zaobalí kritická slova tak, aby příliš nevyčnívala. Takže vyzbrojen útržkovitými informacemi se vydávám do studia na poslech, kde konfrontuji získané poznatky s konkrétní zkušeností – ta je v každém případě k nezaplacení, zvláště pak pokud prodejce je tak velkorysý, že vám dokonce demo-výrobek zapůjčí na víkend domů. V minulosti jsem několikrát udělal tu chybu, že jsem se spoléhal výhradně na žebříčky a recenze v časopisech Audio, Stereo a Stereoplay, a po zakoupení přístroje jsem byl zklamán. Přesto považuji získávání informací z těchto zdrojů za užitečné, ovšem výhradně při konfrontaci s vlastní zkušeností.
Uživatelský avatar
davidm535i
Příspěvky: 126
Registrován: 03 úno 2012 20:45
Bydliště: Třemošná u Plzně
Kontaktovat uživatele:

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od davidm535i »

Zajimave tema.

Driv jsem odebiral nemecke casopisy Audio, Stereo i Stereoplay, hltal clanky o monstr bednach a o vyrobcich od firmy Accuphase.
Muj velmi oblibeny redaktor byl a vlastne je Joachim Pfeifer, ten vzdycky dokazal napsat krasnou pohadku (mysleno pozitivne).
Uplne jsem hltal jeho radky. Cas postoupil, a ja pri stehovani vyhodil do sberu asi 10 nebo 12 kompletnich rocniku techto casopisu.
Nekoho asi ted pri tom klepla pepka, ale ja nemel cas ani misto se s tim nekam tahat, nebo prodavat.

Nu, pak jsem vyzkousel prvni Accuphase (E-210A) a pak uz od Accuphase nebyla cesta zpet. Jak po strance zvukoveho charakteru (rychly presny suchy, zkratka bez vlastniho vmesovani do deni), tak designu a zpracovani. Takze me clanky v casopisech vlastne da se rici pomohly.

Jooo, a blaboly v ceskych casopisech me zacaly cim dal vic s.at (zvuk koule (F.Kraut), muzikalni prednes a bla bla), takze jsem to prestal sledovat.

Jeste k tomu gralu, nevim, jestli je zlaty, nebo svaty, ale jsem blizko. Pokud pri poslechu kvalitni nahravky nemam nutkani porad neco stelovat, stehovat, nebo menit hlasitost nebo pozici pri poslechu, tak to pro mne znamena, ze je pohodovy a spickovy. Si tak posloucham, treba pri tom i neco ctu, obcas zvednu hlavu, a zabrucim si, hm, to bylo dobry. A to, ze 98% komercnich veci poslouchat nelze, s tim jsem se taky uz smiril, takovou placku radsi strcim do laptopu, a necham "pohodove" prehrat pres interni repracek. :cool:

David
mp3 + špunty
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od Mirek »

A to, ze 98% komercnich veci poslouchat nelze, s tim jsem se taky uz smiril
Zajímavé já mám právě opačnou zkušenost ze stejnou značkou.....dá se v pohodě poslouchat většina nahrávek (což se nedá říci o všech značkách), samozřejmě skvělé nahrávky hrají exeletně.

Při této příležitosti jsem vzpomněl na povzdech jednoho hifisty - cituji :
Stále mám takovou zvláštní myšlenku, že kvalitní zvukový řetezec má své pro i proti. Poznávám to doma na svém aparátu, který dle mě hraje nyní již velmi slušně, že každé zlepšení přináší sice ještě lepší a reálnější zvuk kvalitně nahraných CD, naopak o to hůře hrají hrají zvukově standardní CD. Problém je v tom, že kvalitních CD s hudbou co poslouchám je mnohem méně, než těch standardních. To nemluvím o poslechu nějakých komprimovaných formátů, to je utrpení. A nyní jsem v pasti, kterým směrem jít? Máte podobná zjištění? Má to vůbec nějké řešení? Lze najít nějaký kopromis?
S tímto osobně nesouhlasím, pamatuji si, že byly časy, kdy jsem mohl doma poslouchat s radostí jenom XRCD apod., ale jak jsem postupně sestavu dolaďoval, skvělé nahrávky zněly ještě lépe....ale, co je důležité začal jsem postupně objevovat nové věci i v nahrávkách průměrných a začal mě bavit i poslech věcí, které jsem dřív bez vyrážky poslouchat nemohl.

Zajímali by mne názory dalších členů.
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 890
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Po přečtení mě napadá, máme tu samé rozumné a zkušené chlapy. No vždyť většina se tomu věnuje už od revoluce, a prošli stejnou dobou a podobným vývojem.
Myslím, že čím lepší výsledek domácí sestava přináší a čím je u poslechu člověk který už něco doma vyzkoušel spokojenější, tím méně má potřebu vyhledávat a hltat hifi časopisy, recenze a testy.
S těma je to jak se zde zmiňujete, ale test Lucidů na e-zine Goliáš nebyl koupen žádnou reklamou, čégro :-)
Pan recenzent Malý mě kontaktoval po výstavě, že ho bedny zaujaly a jestli by byla možnost je slyšet v lépe vyhovujících podmínkách a že by potom i mohl napsat své postřehy na internet.

Anawaku, neboj se, nic závadného ani náznaky jsem nezaznamenal. Myslím, že není nutné být až tak úzkostlivý.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
anawak
Příspěvky: 497
Registrován: 29 pro 2010 00:29
Bydliště: Bratislava

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od anawak »

To NA

Ja by som bol nerad aby to vyznelo tak, ze ti tu "leziem do zadku" ale k tvojej informacii o teste tvojich bedni by som napisal len tolko, ze :

DOBRE VECI SA TESTUJU RELATIVNE LAHKO A DOBRE. A Tvoje bedne ..... juuuujj pani moji, uz si na ne setrim. A ako som sa uz raz vyjadril, pride den, ked budu stat u mna doma. A nebude to trvat dlho. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Uživatelský avatar
davidm535i
Příspěvky: 126
Registrován: 03 úno 2012 20:45
Bydliště: Třemošná u Plzně
Kontaktovat uživatele:

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od davidm535i »

@Mirek

Ale ano, samozrejme ze se da prehrat vsechno. Ale tech 98% bych rozdelil na:

1) nema smysl se rozcilovat, da se pouzit jako kulisa v pozadi (asi jako nektere radiostanice)
2) zvukar by potreboval pendrekem pres zada, protoze CD, ktere ma potencial, dopadlo nakonec spatne (koupil jsem si CD Alzbety Koleckarove :shock: (nekamenovat) a mistama to ma i potencial, ale po vetsinu casu byl zvukar zrejme pod vlivem psychotropni latky \m/ )

David
mp3 + špunty
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od Kokin »

Když jsem začínal začátkem 90. let, tento koníček mě chytil tak, že jsem pročítal časopisy Stereo, později Hifi, a nejoblíbenější rubriky byly testy a recenze všeho druhu. Strašně mě to bavilo, chtěl jsem si tzv. rozšířit obzory. Jediný produkt, který jsem kdy zakoupil díky velmi pozitivní recenzi, byly regály Canton Fonum SC3 s aktivní korekční SC jednotkou (kterou jsem pak stejně nezapojoval :smile: )a pro mě tehdy vůbec nebyly špatné. Jakožto začátečník jsem pak následně prošel vývojem plným chyb a omylů. Takže dodnes mám doma několik nekompletních ročníků, a jednou za čas nostalgicky zavzpomínám na své začátky, začtu se do tehdejších recenzí a uvědomím si, že tenkrát po revoluci byla opravdu jiná doba než ted.

Dnes časopisy nekupuji vůbec, jsou to čistě vyhozené peníze, radši si něco odložím na nějaké ty placky. V současnosti jsou úplně jiné možnosti než před dvaceti lety, proto každý může poznatky nabyté na forech nebo čtením recenzí na internetu porovnat v praxi ve studiích, což tehdy samozřejmě nebylo možné nebo hodně omezené.

davidm535i

Co se týká nahrávek, mám ve sbírce spoustu originálních cd vydaných v 70.-80.letech, sice nezmršených kompresí, ale leckdy horší zvukové kvality poplatné době vzniku, mým cílem tedy je, aby je můj systém dokázal přehrát tak, abych jich nemusel většinu vyhodit, protože je mám rád, a remastery jsou mnohdy horší. A při koupi soudobých cd musí člověk dávat bacha co kupuje.
Co se týká cd A.K. které zminuješ, nevím co jsi čekal, ale bylo nad míru jasné, jak ta nahrávka bude (myslím po stránce zvuku-obsah nehodnotím) vypadat. Já se nedivím vůbec, že stojí za ...
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od Mirek »

CD od Alzbety Koleckarove neznám a ani netoužím poznat a přiznám se, že se současné CZ tvorbě úzkostlivě vyhýbám :smile:, ale já tu kvalitou u zase tak tragicky nevidím....pravdou je, že většinu CD kupuji v Německu a Rakousku a vše si vždy trochu v obchodě poslechnu (s tím, že použiji na porovnání jako referenci některé CD, které znám a oni ho mají např E.C. Unplug.) a pak domu netahám žádné hovadiny, co se týče remástru, není pravda, že je každý špatný. Kvalita CD Jazz a Blues už vůbec nebývá špatná. Ale přirozeně přeferuji CD od některých vydavatelství jako MFSL, Inakustik, Telarc, Audioquest, Chesky, Bell, Japan verze atd., nemluvě o XRCD, SH-CD apod. A pak si tu hudbu jenom užívám. Chce si to holt si vybírat a nekupovat kdejakou sr...., jak obsahově, tak i zvukově a pak na potkání vykládat, že se dnes žádné CD nedá poslouchat. To přirozeně myslím obecně a nechci aby to na sebe vztahoval někdo s členů fora ;)
elektrosklady
Příspěvky: 26
Registrován: 04 říj 2012 18:28

Re: Testy, recenzie - zmysel

Příspěvek od elektrosklady »

Recenze v časopisech a na netu slouží pro mne jako prvotní vytřídění toho , co by mě vyhovovalo a co ne. Poto nastává druhé kolo - pročítání různých fór, kde člověk kolikrát objeví mnoho protichůdných informací, protože pokud jeden hifista pomluví nějaký komponent, tak to neznamená že zesilovač špatně hraje, ale třeba jen že onen člověk používal nekompatibilní předzesilovač, či nevhodnou kabeláž, nemluvě o akustice.
Takže stejně asi většina lidí koupí to, co je všeobecně nejlépe chváleno a to většinou bývají stroje od firem, co nejvíce investují do reklamy ....:-)

P.S. : když si člověk otevře časopis Stereo Video, tak zjistí v testech, že kdejaký AV Receiver za 15 000kč se výborně hodí i přehrávání muziky :-)
Odpovědět