Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Ostatní diskuze, nesouvisející s Hifi.
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od Dasta »

Chtěl jsem tím říct, že i gramofon s Odinem může hrát na ho..o.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od dvader »

Ono je to především o tom dávat si sestavu dohromady s rozumem - pak bude hrát pěkně a pro radost. Dražší komponenty nutně nemusí znamenat větší radost (kromě radosti z utracených peněz). Ale to už tu na fóru zaznělo mnohokrát…

A pak už je to jenom o tom, kdo chce dát násobky peněz za zlepšení v jednotkách procent - někdo jo, někdo ne. :cool:
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od efičák »

Levny kabel si "muze" nechat chyby pro sebe.
Jak rekl Jasne slunce Lachim, pravda je nejdrazsi.
Zvuk dobrý - všechno dobré
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od efičák »

A analog je hystericky na vse.
Zvuk dobrý - všechno dobré
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od aretax »

PGH píše: 16 črc 2021 13:06 Nakupka Plzně necelá dvacka a on to prodává za 47 ale když to lidi kupuji tak se musím smát
Já si to taky dam ale za jinou cenu 😀
Tak to mi je Ťa úprimne ľúto. Taký život by som nechcel.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od aretax »

F2014 píše: 17 črc 2021 09:03 Až ten nejmenovaný čínský výroce bude:
- jmenovaný
- bude mít vybudovanou síť distributorů
- a na to navázanou síť prodejců,
tak, abych mohl jako zákazník přijít do studia, výrobek si zapůjčit k vyzkoušení a když mi nesedne do systému, tak zase vrátit ...
potom si ty jeho kabely rád půjdu vyzkoušet a možná i zakoupit.

Jen upřímně pochybuji, že by ještě pořád stačilo těch 300 EUR.
Ľutujem, ten kábel tu menovaný nebude. Viac ráz som tu niečo doporučil. Už sa mi nechce čítať tie "múdre" komentáre. Predpokladám, že viacerí už majú internet a niektorí (asi vedia o koho ide) možno už aj na ňom vedia komunikovať s p. Googlom. Mnou zmieňovaný kábel sa predáva aj v Nemecku, aj v USA, teda distribútori už sú a kábel má stále rovnakú cenu. To, že nie sú u nás - to asi nebude chyba čínskych výrobcov. Na druhej strane, ak som si ho vedel objednať a vyskúšať ja, všetci majú možnosť navštíviť stránky rôznych čínskych výrobcov a na tak isto si na vlastné náklady môžu objednať vzorku na vyskúšanie. Minimálne "veľmi jednoduché" (ja tomu hovorím: vychcané) je použiť skúsenosti niekoho, kto si ich zaplatí a potom mudrovať "o nekonečnosti sveta". Myslím si, že keď práve Ty nebudeš môcť si prísť niečo vybrať do štúdia, nikto z toho neschudobnie.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od PGH »

Tady je nejlepší se k ničemu nevyjadřovat.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od PavelDosko »

jsou to jen slova a symboly, je jedno co je na kabelu a konec koncu i komponentech napsane, jen to musi tvorit celek co dokaze co nejverneji reprodukovat nahravku, tak "jednoduche" to je
neni placka, neni highend
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od terahera »

PavelDosko píše: 18 črc 2021 18:17 jsou to jen slova a symboly, je jedno co je na kabelu a konec koncu i komponentech napsane, jen to musi tvorit celek co dokaze co nejverneji reprodukovat nahravku, tak "jednoduche" to je
Přesně tak :thumbup: A u mně není třeba ani té věrnosti,jen se mi to jako celek musí líbit a hlavně bavit :cool:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2134
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od zappa »

Halíř píše: 17 črc 2021 10:51 zappa píše, cituji:
„Je to tak, ale na druhou stranu, si ke konci před důchodem mohu dovolit koupit pekelně drahou filtraci s kabelama, dokonce 2 od různých firem ve stejnou dobu). Řeknete si, tyjo, jak to dělá. No tak, že šetřím na všem ostatním, na dovolených, na vánocích, bez výletů, bez drahých aut, bez kupování zbytečných blbostí atd.”

Tak teď ti nevim, zappo, jestli lze zrovna něco takovýho brát v životě lidskym za příklad toho pravýho vořechovýho! Aniž bych chtěl někoho soudit, resp. posuzovat jeho přístup k prioritám, tak jsem se teda alespoň já snažil užívat si života plnejma douškama v době, kdy jsem byl mladej, v plný síle a relativně krásnej =)) , přičemž byl ňákej filtr s drátama pro důchodovej věk asi to úplně poslední, co by mě tehdy (a asi nejen tehdy) mohlo zajímat. Navíc myslim, že opravdu nemam čeho litovat, páč to, co jsem prožil a zažil mi už nikdo nevezme, natož aby mi takový zážitky mohla ňáká filtrace a kus káblu nahradit :roll: !
Zažil jsem si velmi mnoho, a stále si myslím, že slyšet nejen svoje srdcovky tak jak to ted slyším jako super bonus pro stárnoucího milovníka hudby, je to pro mne zcela prozření, že slyším neskutečné věci, které bych jinak neslyšel, jsem naprosto nadšený z každého poslechu, peníze nejsou všechno, svět jsem viděl, a zažil mnoho krásných chvil v přírodě i v hudbě na živo. Děkuji za přípsěvek.
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od valderon »

zappa píše: 18 črc 2021 21:12
Halíř píše: 17 črc 2021 10:51 zappa píše, cituji:
„Je to tak, ale na druhou stranu, si ke konci před důchodem mohu dovolit koupit pekelně drahou filtraci s kabelama, dokonce 2 od různých firem ve stejnou dobu). Řeknete si, tyjo, jak to dělá. No tak, že šetřím na všem ostatním, na dovolených, na vánocích, bez výletů, bez drahých aut, bez kupování zbytečných blbostí atd.”

Tak teď ti nevim, zappo, jestli lze zrovna něco takovýho brát v životě lidskym za příklad toho pravýho vořechovýho! Aniž bych chtěl někoho soudit, resp. posuzovat jeho přístup k prioritám, tak jsem se teda alespoň já snažil užívat si života plnejma douškama v době, kdy jsem byl mladej, v plný síle a relativně krásnej =)) , přičemž byl ňákej filtr s drátama pro důchodovej věk asi to úplně poslední, co by mě tehdy (a asi nejen tehdy) mohlo zajímat. Navíc myslim, že opravdu nemam čeho litovat, páč to, co jsem prožil a zažil mi už nikdo nevezme, natož aby mi takový zážitky mohla ňáká filtrace a kus káblu nahradit :roll: !
Zažil jsem si velmi mnoho, a stále si myslím, že slyšet nejen svoje srdcovky tak jak to ted slyším jako super bonus pro stárnoucího milovníka hudby, je to pro mne zcela prozření, že slyším neskutečné věci, které bych jinak neslyšel, jsem naprosto nadšený z každého poslechu, peníze nejsou všechno, svět jsem viděl, a zažil mnoho krásných chvil v přírodě i v hudbě na živo. Děkuji za přípsěvek.
:clap: ^:)^
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od F2014 »

aretax píše: 18 črc 2021 16:50
F2014 píše: 17 črc 2021 09:03 Až ten nejmenovaný čínský výroce bude:
- jmenovaný
- bude mít vybudovanou síť distributorů
- a na to navázanou síť prodejců,
tak, abych mohl jako zákazník přijít do studia, výrobek si zapůjčit k vyzkoušení a když mi nesedne do systému, tak zase vrátit ...
potom si ty jeho kabely rád půjdu vyzkoušet a možná i zakoupit.

Jen upřímně pochybuji, že by ještě pořád stačilo těch 300 EUR.
Ľutujem, ten kábel tu menovaný nebude. Viac ráz som tu niečo doporučil. Už sa mi nechce čítať tie "múdre" komentáre. Predpokladám, že viacerí už majú internet a niektorí (asi vedia o koho ide) možno už aj na ňom vedia komunikovať s p. Googlom. Mnou zmieňovaný kábel sa predáva aj v Nemecku, aj v USA, teda distribútori už sú a kábel má stále rovnakú cenu. To, že nie sú u nás - to asi nebude chyba čínskych výrobcov. Na druhej strane, ak som si ho vedel objednať a vyskúšať ja, všetci majú možnosť navštíviť stránky rôznych čínskych výrobcov a na tak isto si na vlastné náklady môžu objednať vzorku na vyskúšanie. Minimálne "veľmi jednoduché" (ja tomu hovorím: vychcané) je použiť skúsenosti niekoho, kto si ich zaplatí a potom mudrovať "o nekonečnosti sveta". Myslím si, že keď práve Ty nebudeš môcť si prísť niečo vybrať do štúdia, nikto z toho neschudobnie.
@aretax:Jsi zbytečně osobní. Myslím, že smysl mého příspěvku byl celkem jasný. Nicméně, specielně pro tebe vysvětlení: Fakt mne nezajímá ten Tvůj konkrétní kabel.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od lubin »

zappa píše: 18 črc 2021 21:12
Halíř píše: 17 črc 2021 10:51 zappa píše, cituji:
„Je to tak, ale na druhou stranu, si ke konci před důchodem mohu dovolit koupit pekelně drahou filtraci s kabelama, dokonce 2 od různých firem ve stejnou dobu). Řeknete si, tyjo, jak to dělá. No tak, že šetřím na všem ostatním, na dovolených, na vánocích, bez výletů, bez drahých aut, bez kupování zbytečných blbostí atd.”

Tak teď ti nevim, zappo, jestli lze zrovna něco takovýho brát v životě lidskym za příklad toho pravýho vořechovýho! Aniž bych chtěl někoho soudit, resp. posuzovat jeho přístup k prioritám, tak jsem se teda alespoň já snažil užívat si života plnejma douškama v době, kdy jsem byl mladej, v plný síle a relativně krásnej =)) , přičemž byl ňákej filtr s drátama pro důchodovej věk asi to úplně poslední, co by mě tehdy (a asi nejen tehdy) mohlo zajímat. Navíc myslim, že opravdu nemam čeho litovat, páč to, co jsem prožil a zažil mi už nikdo nevezme, natož aby mi takový zážitky mohla ňáká filtrace a kus káblu nahradit :roll: !
Zažil jsem si velmi mnoho, a stále si myslím, že slyšet nejen svoje srdcovky tak jak to ted slyším jako super bonus pro stárnoucího milovníka hudby, je to pro mne zcela prozření, že slyším neskutečné věci, které bych jinak neslyšel, jsem naprosto nadšený z každého poslechu, peníze nejsou všechno, svět jsem viděl, a zažil mnoho krásných chvil v přírodě i v hudbě na živo. Děkuji za přípsěvek.
:thumbup:
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

zabiny007 píše: 16 črc 2021 12:51 Anebo to dej do distribuce a počítej:
- tvůj náklad 10tis, tvůj zisk 10tis, takže do distribuce dáváš za 20tis. Distributor tomu věnuje čas, platí sklady, auta, zaměstnance, odvádí daně atd, takže si dá svých 100%. a tedy dodá do obchodu za 40tis. Koncový prodejce má náklady s provozem, prodejnou, zaměstnanci atd, takže si dá také svých 100% a tedy jsme na ceně 80tis. Ale sakra - je tu ještě stát, na který jsme zapomněli, ale kdyý vstupuje dohry hned od počátku. Ale pro zjednodušení jej zmiňuji až na konci. Takže - stát chce z každého našeho byznysu krom daní od firem, zaměstnanců atd ještě i paušální daň z přidané hodnoty, tedy slavné DPH. Takže obchodník musí k ceně přidat 21% DPH a to poslat státu. A najednou jsme skoro na 100tis...
To sú potom tie zošlapané topánky a zle padnúce sako pána majiteľa firmy Marten.... Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Len prečo ten čo niečo vyrába na vlastnú zodpovednosť, ergo ide s kožou na trh, má z toho mať najmenej? A určite s tým nemá menšie náklady ako distribúcia, prípadne predajca.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od Frogyman »

Protože - ke vší úctě ke všem výrobcům - je mnohem větší umění něco prodat, než vyrobit. A ano, je to nespravedlivé a není to jen v hifi.
I proto mnoho menších výrobců nejen od nás, ale z celého světa, jde raději cestou přímého prodeje bez distribučních firem a obchodníků ( a často, zejména i u nás, bez účasti státu), kdy sice prodají méně, ale s větším a adekvátnějším ziskem.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od F2014 »

@zabiny007: Popsal jsi to dobře. A ještě navrch bych přidal cenu peněz. Zavedení nové značky na trh trvá, no minimálně 2-3 roky. Pominu-li prodejce typu - "máme katalog, po zaplacení u výrobce objednáme", tak celou tu dobu držíš skladové zásoby a demo výrobky k zapůjčení, platíš úroky z úvěru, investuješ do propagace ... a výsledek je nejasný.
I tohle riziko nakonec musíme zaplatit... pokud tedy nechceme namátkově kupovat produkty přes internet a hledat naslepo sami, což je ostatně cesta, kterou se mnozí z nás vydali.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od aretax »

Ešte by som dodal, že predajcov je spravidla niekoľko. Myslím tým najprv veľkoobchod, ktorý má svoje náklady (a nie malé), distribúcia a maloobchod. Ešte aj ten posledný v rade - maloobchodník musí mať takú maržu, aby bol z nej schopný dať zľavu koncovému užívateľovi v prípade väčšieho nákupu. Buďme úprimný - každý z nás má "svojho" predajcu, kde nakupuje so slušnými zľavami. Asi nikto z nás nie je ochotný platiť plnú cenu za tisícové položky. Veľkoobchod zrába predovšetkým na obrate, ale maloobchod iba na marži. Koľko asi predá obchodník za rok zosilňovačov, gramofónov, bední a pod. pri cene položky nad 10000 €? Ale keď ich predať chce, vo väčšine prípadov ich musí mať aj na sklade. Ak nie, zákazník je "fajnový", kupovaný predmet si chce vyskúšať a v prípade rozhodnutia "áno" ho chce aj hneď mať. Číňania majú inú politiku. Vyber si z katalógu v e-shope, zaplať a my Ti tovar pošleme do 1-2 mesiacov. Aj zľavu poskytujú do cca 5%. Tovar je lacný, ale kupuješ "mačku vo vreci". Navyše s rizikom, že nevieš, čo Ti príde. Ale každý má na výber, pri niečom sa takáto politika dá akceptovať, pri niečom nie, hlavne ak má výrobok vyššiu cenu.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
roberto
Příspěvky: 57
Registrován: 24 úno 2020 09:50

Re: Moonriver Audio - zesilovače ze Švedska

Příspěvek od roberto »

Treba referencni sluchatkač Grado RA-1..cena si 20 000,- kč

https://www.lpgear.com/product/GRADORA1.html

oslavne recenze, oceneni.. A realita?

primitivní zapojení, levný mizerný operák (cca 0,5 dolaru), ty nejpodřadnější soucastky- potak, konektory..nestinene vodiče.. v kusu dreva :mrgreen:

Obrázek

Obrázek

Neni nad to udelat si svuj nazor..
Vinco
Příspěvky: 1144
Registrován: 03 úno 2019 18:15

Re: Moonriver Audio - zesilovače ze Švedska

Příspěvek od Vinco »

roberto píše: 10 srp 2021 18:16 Treba referencni sluchatkač Grado RA-1..cena si 20 000,- kč

https://www.lpgear.com/product/GRADORA1.html

oslavne recenze, oceneni.. A realita?

primitivní zapojení, levný mizerný operák (cca 0,5 dolaru), ty nejpodřadnější soucastky- potak, konektory..nestinene vodiče.. v kusu dreva :mrgreen:

Obrázek

Obrázek

Neni nad to udelat si svuj nazor..
....tak zrovna Grado je evidentny priklad toho, ako sa moze clovek nechat dobehnut...ale staci si pozriet par videii na youtube, pozorne pozerat kde a ako funguju a jednemu sa hned rozjasni :roll:
V porovnani napr. s nemeckym Audio Valve je tato americka manufaktura nebe a dudy....
koudy42

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od koudy42 »

To jsou veci, ktere nechapu. Kdyz si vyrobce muze vse nacpat do finalni castky, proc pouziva takove podradne komponenty? Neco podobneho jsem ted nasel u sveho repra, ktere ma cenovku 100k+, pritom pouziva jednoduchou vyhybku 2 kondy a 1 odpor. Vyrobce pouzil uplny cinsky odpad v radech haleru. Pri takove cene by ho opravdu par korun preci nezabilo. Samozrejme to hralo nadherne, ale ted po predelani mam daleko lepsi pocit a zaroven to cloveku otvira oci, jak to v hifi mnohdy funguje. Timto smekam pred zlatymi rucemi CZ/SVK vyrobcu, kde clovek plati za kvalitu!
Halíř
Příspěvky: 293
Registrován: 17 lis 2018 18:31
Bydliště: Litvínov

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od Halíř »

sorry ako, ale "před zlatými rucemi" už si fakt přehnal...zas vocaď - pocaď!!!
Uživatelský avatar
bacil2
Příspěvky: 239
Registrován: 17 zář 2016 19:26

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od bacil2 »

koudy42 píše: 29 srp 2021 13:22 ... Timto smekam pred zlatymi rucemi CZ/SVK vyrobcu, kde clovek plati za kvalitu!
=)) =)) =))
koudy42

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od koudy42 »

Nic neni absolutni, ale urcite se nedeji takova zverstva.
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od Fidji99 »

koudy42 píše: 29 srp 2021 13:22 Timto smekam pred zlatymi rucemi CZ/SVK vyrobcu, kde clovek plati za kvalitu!
No konecne sa tu na fore dockal uznania aj p. Bunta =))
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Pitbull
Příspěvky: 192
Registrován: 17 říj 2021 10:59

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od Pitbull »

Zkusím k tomu také něco napsat.
Vyberu si reprokabely, ať je to aspoň něco trochu konkrétně. Pominu skutečnost, jestli stačí kabel 4x4 k míchačce, nebo je lepší kabel za 100k, 500k, dá se koupit i pár kabelů 2,5m dlouhých za milion.
XX roků používám do svých sestav "nějaké " reprokabely a nemohu říct, že ke změně by mě nutilo zlepšení kvality zvuku. Tak jak to mám, se mi to zdá přiměřené. Druhá věc je, že po diskusích s kamarády a z vlastní zvědavosti jsem chtěl zkusit, jestli je možné doma vyrobit něco z těch TOP kousků. Dělal jsem to hlavně proto, že to dobře vypadá, rád se na to někdy podívám a pro návštěvníky je to divítko. Když už jsem to ale dělal, volil jsem materiály a konstrukci bez nějakých větších kompromisů.
Vyrobit reprokabel se slušnými el. vlastnostmi dokáže každý s přiměřeným elektrotechnickým vzděláním, manuální zručností a stačit mu bude dost jednoduché přístrojové vybavení pro měření. Jak to bude celé esteticky vypadat je věc druhá a tohle nemusí být úplně levná záležitost.
Konstrukce a použité materiály reprokabelů jsou různé. Já jsem zvolil pletenec mnoha vodičů slučovaných do svazků znovu vzájemně zapletených.
Materiál vodiče postříbřená měď nějaké čistoty, izolace teflon, kabelové koncovky, plášť, připojovací konce......
Realizoval jsem to asi před 4 rokama, cena komplet materiálu cca 30 000,-???
Takže za 30 000,- jsem získal pár reprokabelů v délve 2x3m. Práci nepočítám, mám to jako hobby, takže počet hodin = zábava.
Kdybych to měl vyrábět:
Ty dráty jsem měl tenkrát za dobrou cenu, byl to 300m zbytek...., dnes je to trochu jinde, ale i tak by materiál mohl vyjít do cca 50 000,-???
Bylo to dost pracné, cca 120 hod, několik jednoduchých přípravků jsme si vytisknul z PLA, nějaké zkoušky, laborování ..., ale dá se říct, že to vzniklo na první dobrou.
Takže práce cca 90 000,.- ???
To už je za 140 000,- Když to rozpočtu do nějaké dvacetikusové serie, zdaním to, dám si něco málo na materiál, na know how a přiměřený zisk ( jestli někdo říká, že na tomhle má 10% zisku, tak jednoduše lže. 30-50% je normál, aby bylo možné vrátit aspoň něco zpětně do rozvoje).
To už vychází na cca 220 000-280 000,-
To je fázi, že je to vyrobené, zabalené, leží to ve skladu. Ještě je nutné to prodat. Buď marže prodejci, nebo reklama, případně další náklady.
Tak vychází reprokabel za 30 000,- v případě, že to budu dělat někde v garáži. :smile:
kychtax

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od kychtax »

Nechci nic zpochybnovat, jen jsem zvedavy. :thumbup: :angel:
50m dratu na 1m reprokabelu je uz dost velky prurez. Stacil by I nizsi. Kolik byl prumer dratu? 100Kc za metr postribrene medi nebo 130Kc.. nakupni ceny vyrobcu jsou o dost nizsi. Prace je mechanizovana, jinak ~x( cena. Jak jsi kabel spletal? Spletal nebo kroutil?
Jinak si myslim taky, ze se to da udelat. Klicovy je drat. Dobry a levny. Neco malo k tomu vedet a mit na to trpelivost/cas.
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od terahera »

Přesně tak,jde to udělat doma a z levného drátu.Člověk je pak nadmíru spokojen,jak stím vydrbal,ušetřil prachy a zvuk jak víno :thumbup: Do doby,než vás někdo navštíví s oním drahým komerčním kabelem a zapojíte ho do sestavy :lol:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od PavelDosko »

preci jen mi popisek Pitbulla prijde dost nekonkretni (ano, take mam diy kabely).
Terahera : je to tak
neni placka, neni highend
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od YamahaMan »

terahera píše: 18 říj 2021 09:57 Přesně tak,jde to udělat doma a z levného drátu.Člověk je pak nadmíru spokojen,jak stím vydrbal,ušetřil prachy a zvuk jak víno :thumbup: Do doby,než vás někdo navštíví s oním drahým komerčním kabelem a zapojíte ho do sestavy :lol:
To je pravda ale len čiastočne. Nie každej zostave "chutí" striebro. Nehovorím, že drahé nie sú aj čisto medené káble ale cena je podstatne nižšia...
zatty
Příspěvky: 552
Registrován: 24 úno 2017 14:51
Bydliště: Zubří

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od zatty »

příspěvek pitbulla je super, velmi jednoduše a srozumitelně to napsal, není potřeba se v tom pitva do poslední položky. Já bych se na DIY kabely vykašlal osobně. protože pokud to člověk myslí vážně potřebuje k tomu spoustu věcí a kdejakých měřicích přístrojů atd. a to nejsou za mne investice které si sami jen tak každý koupí. Ten proces a vývoj i v té garáži prostě stojí dost. v konečné verzi se dostanu pak na cenu kabelu od výrobce a ten je technologicky ve výrobě daleko přede mnou. No a zvukově asi jak píše terahera
Bedny: Aurum Cantus V3M, Zesilovač: BC Acoustique EX362D-casea, Převodník: ,Casea Lynx MK II
Cd přehrávače: Denon SACD 2000
Kabely: Viablue,Furutech,Audioqest,Chord,Lessloss
Ethernet: Chord + Viablue
Filtrace: RDacoustic
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od PítrsPraha »

Pitbull:
Velmi hezky shrnutá nesmyslnost trollení na téma "to je předražené". A netýká se to jen kabelů, ale všech audio komponent.
A kdybyste třeba věděli, kolik z konečné maloobchodní ceny škodovek tvoří nákladová cena samotných dílů a práce a kolik tvoří to všechno ostatní kolem, protočily by se vám panenky...

Prostě představa, že výrobek celosvětově působícího velkovýrobce je "předražený", když jeho cena je výrazně vyšší než cena součástek plus třeba 10 %, je nebetyčně hloupá.
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Pitbull
Příspěvky: 192
Registrován: 17 říj 2021 10:59

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od Pitbull »

Psal jsem příspěvek na téma "předražené kabely".
Nerad bych tady tedy pitval, jestli jsem taky poslouchal na kabelech značky XX za 200k, jestli jsem měl zvolit značku YY za 201k , jestli jsem měl zvolit jiné vodiče, izolaci, konstrukci.
Rozhodně nikomu tenhle přístup nenutím, a sám jsem to nedělal abych s tím vydrbal a ušetřil.
Zkusil jsem to pro zábavu, protože se něčemu podobnému věnuji profesně, mohl jsem mít ty vodiče za jinou cenu ( to k tomu "levnému drátu" - až tak levné to není i když to nakoupím za jiných podmínek než v maloobchodě), mám možnost na tom provést měření atd.
Padlo tady ale pár technických dotazů, tak se pokusím odpovědět. Odpovídám tak, jak si to pamatuji, dokumentaci od toho nemám, kabely rozřezávat nebudu, tak mě prosím tolerujte, pokud budou nějaké nesrovnalosti.
" .....50m drátu na 1m kabelu je už dost velký průřez ...."
No, jak se to vezme a hlavně co kdo považuje za velký průřez. V jednom třímetrovém kabelu je 42 vodičů, z toho 36 pro + a - reproduktoru.
Průřez vodiče už si nepamatuji, vím, že jsem to řešil pro 0,22 - 0,35mm2. Takže by to bylo ve výsledku něco mezi cca 2x4mm2 až 2x6mm2.
Mně se to zdá jako přiměřené. (Také nejde uvažovat že z jednoho metru vodiče zapletu 1m kabelu. To tak při zaplétání není.)
".....Prace je mechanizovana, jinak ~x( cena. Jak jsi kabel spletal? Spletal nebo kroutil?...."
Práce moc mechanizovaná není. Je to celé ručně. Zapletených (nekroucených) 6 vodičů a potom ty svazky po šesti znovu zapletené plus ta neaktivní šestice.
Na tohle tady dotaz nebyl, ale řešilo se to jinde ve vlákně: připojení konektorů, vidliček...... na konce kabelu. (Předpokládám, že tam přijde něco na úrovni WBT apod.). Nemyslím si, že je řešením pocínovávat konce kabelů, zalepovat utahovací červíky......, jak byly některé nápady.
Všechny tyhle kvalitní připojovací terminály mají dostatečně velké díry na to, aby se tam vešly běžné průřezy s nakrimpovanýma koncovkama. Jestli mají být ty krimpovací trubičky měděné, cínované, nebo zlacené je záležitostí použitého vodiče. (I ty zlacené lze běžně koupit). Utahovací červíky jsou většinou na imbus, lze je zajistit např. Loctite 242, ale zdá se mi to zbytečné. Některé připojovací terminály lze i přímo naletovat. Ten kdo tohle bude dělat, ale určitě nepotřebuje rady odsud jak to udělat, jakou pájkou, jak to následně ošetřit.
Ještě celkovému výsledku. Kdybych měl reálně spočítat cenu co mě ten pár kabelů stál, tak se na to musím vykašlat a jít to koupit.
Jestli to jde zvukově a technologicky udělat stejně jako to udělá velký výrobce? Technologicky určitě, protože některé ty TOP kousky se dělají ručně a velký výrobce nemůže měnit sortiment co půl roku. Zvukově ? To tady nechci rozebírat.
Každopádně způsobem, který jsem uvedl, dokážu vyrobit ten kabel jenom dráž než je cena celosvětově působícího výrobce.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Cenotvorba anebo "předražené kabely"

Příspěvek od aretax »

Čo je to vlastne "predražené"? Kto to dokáže posúdiť, keď nemá žiadne informácie o výrobe? Aké sú náklady na výrobu, vývoj a hlavne, aká je obchodná marža ? Faktom je, že obchodné marže sú neúmerne vysoké, u niektorých značiek až 70% !! Kto však z nás kupuje za štandardné maloobchodné ceny? Všetci vieme, že skoro každý kábel sa dá kúpiť nový za podstatne nižšiu cenu, niekedy aj za polovicu. Ďalšou otázkou je, ktorý kábel je predražený ohľadom na zvuk? Sám som nie raz zažil, že nižší a teda aj lacnejší model hral lepšie, ako ten vyšší. Čiže "predražanie" je naozaj relatívny pojem. Ako som už viac ráz písal, vyrábam si niektoré veci sám. Nie preto, aby som ušetril, ale aby som si vyrobil to, čo chcem a bez kompromisov a hlavne pre radosť, ako hobby (káble nie, to ma nebaví). Ak to má byť bez kompromisov, náklady sú naozaj vysoké. Keby som to mal však robiť komerčne, bolo by to asi vzhľadom na cenu nepredajné. Nie je problém niečo vyrobiť pre seba, prípadne pre kamaráta za relatívne slušnú cenu, ale vyrábať niečo komerčne so všetkými "potrebami", ako napr. zaplatiť vývoj, náklady na výrobu vrátane pracovných nástrojov, dopravu a zabezpečiť slušnú maržu obchodníkom (ako písal Zabiny, sú v reťazci dôležitejší, ako samotný výrobca), aj oni majú ďalšie náklady, ktoré v tejto marži musia byť zohľadnené....Kde je potom hranica predraženia? Samozrejme, že som týmto príspevkom mal na mysli iba seriózne firmy a nie rôznych tzv. výrobcov - špekulantov, ktorých je naozaj dosť.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odpovědět