DAB - FM

Ostatní diskuze, nesouvisející s Hifi.
Odpovědět
Bond 007 alias Monte

DAB - FM

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

V letošním roce dojde k pokrytí DAB celé republiky a tím se vypnutí FM blíží. Staré krásné tunery, radia budou jen do vitriny v museum.

Dnes většinou nabízí jen takové retro mr_chy. Nemám z toho dobrý pocit a dopadne to jako u TV. Uběhne pár let a někdo řekne je potřeba vyšší kvalita a kolečko se rozjede znova.
1A35E3DD00000578-0-image-m-33_1437432363597.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Bond 007 alias Monte

Re: DAB - FM

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Zlínský kraj bude pokryt vysílačem Vizovice. Už někomu docvaklo, že Tlustá hora není až tak ideální místo a Jižní svahy totální blbost. Sice je ještě lepší místo a to Sirákov, nadmořská výška 580m a dobrý přístup. Jenže vola je potřeba vždy kopnout :lol:
2019-1_CR_komplet.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
RedBaron
Příspěvky: 265
Registrován: 10 zář 2013 14:19

Re: DAB - FM

Příspěvek od RedBaron »

Vypadá to, že v jižních Čechách budeme mít od rozhlasu většinou pokoj :razz:
SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
blesk666
Příspěvky: 1294
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: DAB - FM

Příspěvek od blesk666 »

ono to FM az tak hned "zajtra" vypnute nebude:

http://www.ceskamedia.cz/clanek/80231/r ... nds-off-fm

problem je zatial skor odlozeny a to tym ze su platne sucastne VKV licencie pre vysielatelov v CR do 10. října 2025. Tento termin vsak nutne neznamena plosne vypnutie VKV. V Nemecku dokonca vzniklo iste hnutie spomedzi vysielatelmi - "Hände weg von UKW!" Nakolko priklad z Norska je dostatocne odstrasujuci - tento radikalny postup sposobil ubytok posluchacov sposobeny tym ze si DAB tunery nestihli, alebo odmietli zadovazit.
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
power:VDH,Furutech,NA,Viborg,signal:Crystal Cable
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: DAB - FM

Příspěvek od Mark Levinson »

Je někde soupis stanic, které se dají naladit. Myslím v ČR nebo lépe na Ostravsku?
Mark Levinson
Bond 007 alias Monte

Re: DAB - FM

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

U nás se nikdo nikoho neptá, sejde se rada a rozhodne. Většinou dává dva roky, já to odhaduji na rok 2022 po vzoru Dánska.

Bude v síti hromada nesmyslných stanic, jako v TV. Já mám myslím 136 kanálů a vybráno jen 38, hlavně v HD. Zbytek mne nezajímá a radio už vůbec. Mám hrát radio se zapnutou TV, který V to opět vymyslel.
Bond 007 alias Monte

Re: DAB - FM

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Mark Levinson píše:Je někde soupis stanic, které se dají naladit. Myslím v ČR nebo lépe na Ostravsku?
Myslím, že Ostrava má už všechny multiplexy :arrow: http://www.digitalradiodab.cz/rozhlasove-stanice.html
Fous
Příspěvky: 120
Registrován: 29 pro 2010 08:09

Re: DAB - FM

Příspěvek od Fous »

Koukal jsem na seznam stanic, no a když koukám na ten bitrate, tak to je tak pro rádia nad kuchyňskou linku. :shock: :eek:
Bond 007 alias Monte

Re: DAB - FM

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Fousi, tak je to u nás se vším. Ten kodek AAC napsali už někdy v roce 2004-6, teď ho přejmenovali na HE-AAC v2, aby bylo vše důležitější.

prohlédněte si tabulky a potřebné rychlosti k zajištění minimální kvality

:arrow: https://tech.ebu.ch/docs/techreview/trev_305-moser.pdf

nejhorší je, za vše ještě musíme platit
Bond 007 alias Monte

Re: DAB - FM

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

V podstatě to samé se děje u TV, počátek byl v obýváku jednoho programátora, který pouštěl videa. Kodek je neustále opensource (zdarma) . Jenže nastupuje kšeft velkých společností, tak jen přejmenování, many, many atd. Ještě si pamatuji, jak programátor brečel, že držení serveru nemůže finančně zvládat. Byly to vlastně první slušné videa na netu. V reálu video nešlo, muselo se hodiny stahovat.

:arrow: https://cs.wikipedia.org/wiki/DivX
Uživatelský avatar
winelover
Moderátor
Příspěvky: 445
Registrován: 28 pro 2010 12:05
Bydliště: Teplice

Re: DAB - FM

Příspěvek od winelover »

Fous píše:Koukal jsem na seznam stanic, no a když koukám na ten bitrate, tak to je tak pro rádia nad kuchyňskou linku. :shock: :eek:
No, proto taky coby "přehrávadla" prodávaj samý takový je.ky, jako nahoře dal Monte. :thumbdown:
NAS QNAP TS-439 ProII+->Meitner MA3->Electrocompaniet AW250R->Dynaudio Confidence 20, Zappiti Reference, IsoTek Sigmas GII, Nordost Valhalla, XLO 10b AC...
Oldear

Re: DAB - FM

Příspěvek od Oldear »

Je to čistokrevné zoufalství a pro nás, pro poslech hudby naprosto nepoužitelné. Výrobci aut už dostali příkaz montovat to do všech nově vyrobených aut. Bude to hlavně pro systém INFO a pod. Ta hudba je vedlejší. Já už to v autě mám. V ČR pro mně naprosto neposlouchtelné, je to agresivní plechový zvuk, pro mně velice nepříjemný na uši. V porovnání je to jako cca 1/3 MP3 při 128 bit/s. Po přejezdu hranic do Německa o chloupek lepší, ale ani tam se to nedá poslouchat. Snad hlavním cílem je ušetřit pásma a co nejvíce to zmrskat do sebe. Proto se v Německu zvedla vlna odporu a požadují souběžně ponechat to FM. Bohužel FM bude následovat DVB-T a to ještě v ČR toho tam nacpou 4 více než v Německu a proto bude ten bitrate takový "sračkový". Za mně "zlaté FM", také určité neduhy, ale pořád poslouchatelné, alespoň v autě.
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: DAB - FM

Příspěvek od lidumil »

A ještě chtěj za tu sra*ku platit poplatky ... fuj ....
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
blesk666
Příspěvky: 1294
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: DAB - FM

Příspěvek od blesk666 »

za mna jedina cesta - DAB nepouzivat pokial to len pojde. Malo by sa to riesit tak, ze ak bude stale este kriticka masa pouzivat FM, tak bude urcite mensi zaujem FM vypnut, resp stane sa to neskor. DAB bude podla mna rovnako mrtvy medzistupen ako bolo ISDN v telekominikaciach. Skor nez sa investicie donho zaplatili doslo k jeho umretiu. Takze buducnost skor vidim v online streamovacich sluzbach aj aj pocuvaniu vysielania cez net. Dovtedy treba samozrejme dobudovat siete operatorov, aby to mohlo fungovat
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
power:VDH,Furutech,NA,Viborg,signal:Crystal Cable
Bond 007 alias Monte

Re: DAB - FM

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Tak nám na Zlínsku 1 listopadu zapnuli DAB+ tak sednu do auta v garáži a ladím. I přes betonovou zeď žádný problém, přes deset žánrů ČR. Za jízdy nevím, ale když jsem byl před měsícem objet své vinice :lol: , tak pod Brnem a v celé oblasti to byla mizérie. Výpadky, jen na kopečku, Vinařství u kapličky OK . Vaří tam skvěle, ale žádná meníčka za stovku . Telecí koleno na víně 600,- dvě porce :lol:
70640304_2556578634401086_6275797073224794112_o.jpg
Díval jsem se na netu po hifi tunerech , zatím žádná hrůza ve výběru není a asi ani nebude. Líbí se mi Hama DIT2100MSBT , ale u všech narážím pro mne na blbou šířku. Potřebuji 440 mm, většina je 430-435 mm .

:arrow: https://www.mall.cz/radia/hama-dit2100m ... NzEALw_wcB
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: DAB - FM

Příspěvek od dvader »

Je v této problematice něco nového?
Zkoušeli jste někdo porovnávat zvuk na domácí aparatuře mezi DAB+ a internetovým streamem třeba u D-Dur?
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: DAB - FM

Příspěvek od Zdeny »

dvader píše: 14 pro 2021 07:33 Je v této problematice něco nového?
Zkoušeli jste někdo porovnávat zvuk na domácí aparatuře mezi DAB+ a internetovým streamem třeba u D-Dur?
Ano. Šumperk - ve dvou autech mám DAB a ani ťuk. I když podle mapy pokrytí by zde signál DAB být měl. A nebo mám na obou autech něco blbě...
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Odpovědět