Collegium Musicum na vinylu

Doporučte ostatním členům nahrávky, které se vám líbí.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1516
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od jirie »

Možná zajímavá informace:

Po desítkách let vychází reedované vydání kultovního dvojalba Collegium Musicum - Konvergencie na dvou 140g LP, vyrobené technologií přímého analogového metalického masteringu. Mastering i samotné lisování probíhaly v přísně analogové formě, bez jakéhokoliv zásahu do zvuku, se snahou co nejvěrněji reprodukovat originál. Použity byly precizně nastavené studiové magnetofony Studer. Na celý proces dohlížel zvukový mistr Ladislav Krajčovič, s více jak pětatřicetiletou praxí, mimo jiné i ve vydavatelství Opus. Marián Varga je jednou z nejoriginálnějších osobností slovenské hudební scény. Jeho vstup na scénu ve druhé polovině 60. let ve skupině Prúdy a následně ve skupině Collegium Musicum přinesl zásadní originalitu, novátorství a výrazný vývojový posun v slovenské rockové i moderní populární hudbě. Jeho skladatelský a interpretační talent je jedinečný, díky čemuž se stal neopakovatelnou a nepřehlédnutelnou muzikantskou osobností. Konvergencie jsou druhou studiovou nahrávkou formace Collegium Musicum, v které se potkali Marián Varga, Fedor Frešo, František Griglák a Dušan Hájek. Je to zároveň první slovenské rockové dvojalbum a také vůbec první album vydavatelství Opus. Nahrávalo se v Československém rozhlase v Bratislavě v září a říjnu 1971 a bylo vydáno ještě před vánočními svátky téhož roku. Nahrávka měla obrovský úspěch, prodalo se na 140 000 kopií. Album zahrnuje čtyři skladby, první a třetí jsou zpívané (text Kamil Peteraj, zpěv Pavol Hammel), druhá a čtvrtá jsou instrumentalní.
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od LawIAR »

Poznám snobov, ktorí považujú tento album za prejav diletantizmu, no u mňa sa radí medzi najobľúbenejšie počiny vôbec.

Ďakujem za info, isto sa to pokúsim zohnať.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od aretax »

Mariána Vargu považujem za jedného z najlepších svetových organistov. Svojou virtuozitou prekonal aj súčasníka Emersona. Žiaľ, problémy v minulom režime mu nedovolili dosiahnuť jeho slávu. Napriek tomu album Konvergencie je aj v zahraničí dodnes vysoko cenený. Pamätám sa, ako Varga chodil cvičiť na varhany do Bratislavského dómu, niekedy aj s celou kapelou Collegium Musicum. Prístup tam bol voľný a bol to naozaj zážitok počuť ho hrať naživo na jednom z najväčších organov v Európe. Virtuózne dokázal zahrať tak svoje skladby, ako aj klasikov.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
godz
Příspěvky: 2
Registrován: 20 srp 2013 15:20

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od godz »

Aretax, mám Mariána Vargu veľmi rád a vlastním všetky jeho nahrávky. Svojim spôsobom je fenomenálny, ale v jednej veci sa mýliš. Keitha Emersona neprekonal. :smile:
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od LawIAR »

godz píše:Aretax, mám Mariána Vargu veľmi rád a vlastním všetky jeho nahrávky. Svojim spôsobom je fenomenálny, ale v jednej veci sa mýliš. Keitha Emersona neprekonal. :smile:
Minule som mal tú česť rozprávať sa s jedným jeho priateľom, ktorý mi povedal, že keď boli spolu na Emersonovom koncerte v 90. rokoch, tak Varga poznamenal niečo v zmysle, že ten človek je neprekonateľný. Tak mu na to zdvorilostne kontrovali, že kto na svete by sa mal Emersonovi aspoň vyrovnať, keď nie práve ty.

To len taká pikoška.

PS: Traduje sa, že Varga sa rozhodol pre Collegium Musicum po koncete The Nice. Akurát mám na ceste prvé US vydanie v mint stave Ars Longa Vita Brevis, tak som na to zvedavý.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od aretax »

godz píše:Aretax, mám Mariána Vargu veľmi rád a vlastním všetky jeho nahrávky. Svojim spôsobom je fenomenálny, ale v jednej veci sa mýliš. Keitha Emersona neprekonal. :smile:
Vec názoru. Vargov "sortiment" je mierne odlišný, viac inklinuje ku klasike. Počul som ho hrať na jednej omši spolu s Collegiom Musicom a bol to zážitok na celý život. V ČSR bol veľmi uznávaný aj v oblasti klasiky, o čom aj svedčí aj vyjadrenie takých organistov, ako Ferdinand Klinda. Ale naozaj, polemika, kto je lepší nemá zmysel. To by museli prebehnúť majstrovstvá sveta v hre na organ. Navyše Emersona som nepočul hrať Bacha.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
terahera

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od terahera »

Dnes jsem objednal,jak dojde a poslechnu zkusím napsat můj názor,ale nejsem natolik vyposlouchany jako jiní členové,takže předem děkuji za schovivavost :silent:
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od LawIAR »

Vraj to má byť limitka 500 kusov DMM. S tým, že sa vraj jemne pohrali s DR, "aby spĺňala súčasné štandardy".
:roll:

Spolieham sa, že bude na predaj na AVS. Rád by som sa jej potešil.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od Dieter Burmester »

To je ale trochu v rozporu s tim, co napsal v prvnim prispevku jirie :-?
Dieter Burmester
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od LawIAR »

Let me google it for you:

„Je to technológia priameho analógového metalického masteringu. Všetko je v prísne analógovej forme, mastering aj lisovanie. Bez akéhokoľvek zásahu do zvuku, so snahou čo najvernejšie reprodukovať originál. Jediné úpravy sa týkali potlačenia pôvodného šumu a jemného dynamického nastavenia podľa súčasných štandardov.“

Slavomír Kopec
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od Dieter Burmester »

Porad je to v rozporu s tim, co napsal jirie, a dokonce i pan Slavomir si nadherne protireci :lol: Obavam se, ze "dynamicke upravy podle soucasnych standardu" neznamena nic jineho nez kompresi.
Dieter Burmester
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od LawIAR »

Dieter Burmester píše:Porad je to v rozporu s tim, co napsal jirie, a dokonce i pan Slavomir si nadherne protireci :lol: Obavam se, ze "dynamicke upravy podle soucasnych standardu" neznamena nic jineho nez kompresi.
presne tak. to isté som aj ja vyčítal a nerozumiem tomu, keď si dali toľkú prácu s DMM + to plánujú vydať ako limitku 500 kusov. Pre koho to je teda určené? Pre širokú verejnosť alebo pre istý okruh audiofilov? Taká menšia schizofrénia.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od Dieter Burmester »

"Prace s DMM" je nestastne vyjadreni. DMM neprinasi zadnou praci navic (spise naopak, protoze potrebujes o dva galvanicke procesy mene). DMM ma urcite vyhody, ale taky uplne stejne mnozstvi nevyhod (pri srovnami s lakovou technologii). Dale je diskutabilni, jestli se opravdu jedna o celoanalogovy cut, ktery nekteri za takovy povazuji i pri pouziti digitalni zpozdovacky alias cutting delaye. Pokud si hrali s dynamikou smerem ke kompresi signalu, tak nejenze zmenili podobu originalniho masteru, ale v souvislosti s mechanickym zaznamem konali presne proti jeho potrebam.
Dieter Burmester
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od LawIAR »

Noo hej, nemyslel som to tak. Skôr som mal na mysli to, že to nedali vylisovať do GZM, ale šli s tým do Nemecka, napríklad. Taktiež oni sa netaja tým, že to je remaster, no ku veciam ako cutting delay sa zasa nechcem vyjadrovať, lebo tam až moje vedomosti nesiahajú. Ostáva mi len veriť, že to bude skutočne dobré.

Inak je jeden zaujímavý článok s chlapcami z MoV, kde hovoria, že digitálne zdroje sú v istým prípadoch lepšie ako analógové (to fakt len tak nadôvažok), aj keď sa tým zabíja idea analógového záznamu podľa všetkého. No musím povedať, že MoV je jedej z mála vydavateľov, ktorých kvalita masteringu/pressu ma fakt teší. https://www.vinyle-actu.fr/wp-content/u ... _Jun12.pdf
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od Dieter Burmester »

Jsou zanry, kde je digital lepsi volbou. S tim souhlasim. MoV a jejich lisovna je jednou ze dvou nejlepsich na svete :thumbup:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Davidus
Příspěvky: 137
Registrován: 27 pro 2010 20:09
Bydliště: Praha

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od Davidus »

A která lisovna je ta druhá? QRP, RTI, Pallas?
ProJect RPM 5.1 -- Ortofon 540 mk II -- iPhono 2
Pioneer PD-91
Luta DAC
SPX 2010 -- DPA 223 -- Tannoy Revolution DC6T Signature
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od LawIAR »

Inak v Pallase to ma byť tlačené. Mám od ich americkej divízie (abo jak to nazvať...) Frank Zappa - Hot Rats + Turn Blue od The Black Keys a nemôžem tiež krivé slovo povedať veľmi.

A Miles Davis - In a Silent Way od MoFi na RTI mi až také zázračné neprišlo. :???: Veľa tichých pasáží v nahrávke a nie úplne ticho na výlisku. No to sme už asi veľmi OT.

edit: A s Quality Record Pressings skúsenosti zatiaľ nemám. :sad:
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od aretax »

Dieter Burmester píše:"Prace s DMM" je nestastne vyjadreni. DMM neprinasi zadnou praci navic (spise naopak, protoze potrebujes o dva galvanicke procesy mene). DMM ma urcite vyhody, ale taky uplne stejne mnozstvi nevyhod (pri srovnami s lakovou technologii). Dale je diskutabilni, jestli se opravdu jedna o celoanalogovy cut, ktery nekteri za takovy povazuji i pri pouziti digitalni zpozdovacky alias cutting delaye. Pokud si hrali s dynamikou smerem ke kompresi signalu, tak nejenze zmenili podobu originalniho masteru, ale v souvislosti s mechanickym zaznamem konali presne proti jeho potrebam.
Vo zvuku som medzi DMM a klasickou technológiu rozdiel nespozoroval. Dire Straits: Love Over Gold mám anglické originálne vydanie klasickou technológiou a nemecké vydanie DMM technológiou. To anglické hrá výrazne lepšie. Ak je LP dobre nahrané a vylisované, je jednou, akou technológiou.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od Dieter Burmester »

To se ale velmi mylis.
Dieter Burmester
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od aretax »

Asi sa mýlia moje uši. Ale nikdy som netvrdil, že sú "etalónové". Píšem len o tom, čo počujem ja.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od Dieter Burmester »

A to je dobre.
Dieter Burmester
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od LawIAR »

Tak už vidím, že ho pridali na DVDbest za zvýhodnenú cenu 30€.

https://www.dvdbest.sk/LP/210833/colleg ... gencie-2lp
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od Dieter Burmester »

No a ja zase vidim, proc sahli po DMM :smile:
Dieter Burmester
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od LawIAR »

Aby si mohli dať cenu?
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od Dieter Burmester »

Vubec ne, DMM je levnejsi. Jde o stopaz - 3 strany pres 20 minut, to v laku s rozumnou zaznamovou urovni neriznes.
Dieter Burmester
LawIAR
Příspěvky: 136
Registrován: 12 led 2017 16:50

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od LawIAR »

Dieter Burmester píše:Vubec ne, DMM je levnejsi. Jde o stopaz - 3 strany pres 20 minut, to v laku s rozumnou zaznamovou urovni neriznes.
:thumbup:
raskod
Příspěvky: 129
Registrován: 10 kvě 2014 17:05

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od raskod »

Máte to už niekto ?
Uživatelský avatar
Davidus
Příspěvky: 137
Registrován: 27 pro 2010 20:09
Bydliště: Praha

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od Davidus »

Mám to od pátku. Poslechl jsem a v pohodě. Ke kvalitě výlisků nemám výhrad. Zvukově se mi to jeví OK, ale ještě jsem nesrovnával s prvním vydáním. Čekal jsem trochu lepší obal. Chybí např. vložený střední list jako na originálu.
ProJect RPM 5.1 -- Ortofon 540 mk II -- iPhono 2
Pioneer PD-91
Luta DAC
SPX 2010 -- DPA 223 -- Tannoy Revolution DC6T Signature
terahera

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od terahera »

Tak po delším čekání mi dnes došla,po rozbalení a vložení na talíř bohužel LP brutálně háže,takže jsem neměl odvahu jej pustit :-| Ještě mi trochu vadí obal,Varga nemá v hubě klasické cigáro,asi to někomu vadilo,třeba ministrovi zdravotnictví :shock: Zkusím vyreklamovat,snad pošlou další v pořádku
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od Dieter Burmester »

A neni sejdrem nahodou jen etiketa?
Dieter Burmester
terahera

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od terahera »

Ne,ne,když se deska na talíři roztočí,tak kraj háže jak prase
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od Dieter Burmester »

Pokud haze kraj, tak to nemusi byt tim, ze neni dira uprostred. Mohlo pouze dojit ke spatnemu orezu pretoku hmoty bez toho, aby se to nutne dotklo zaznamu. Proste to zkus prehrat a pozoruj ramenko.
Dieter Burmester
terahera

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od terahera »

Vypadá to jak housenkova dráha,v jednom místě fakt hodně háže směrem nahoru,podle mě to nemá smysl vůbec řešit,takhle deska asi vypadat nemá,aspoň myslím
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Collegium Musicum na vinylu

Příspěvek od Dieter Burmester »

Tak to je horky kraj, to fakt zahod :smile:
Dieter Burmester
Odpovědět