SPEC RSP-901 EX

Doplňky - hifi stojany, podložky, hroty a ostatní doplňky pro kvalitiní poslech.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Mark Levinson »

Nedávno jsem si zapůjčil k poslechu a vyzkoušení Hifi doplněk od Japonské firmy Spec - RSP-901 EX. Zkratka RSP znamená Real Sound Processor, jedná se o nevelkou krabičku s repro terminály, která se zapojuje paralelně k terminálům reproduktorových soustav. Krabička je s precizní Japonskou pečlivostí vyrobena z Amerického smrku a vypadá opravdu nádherně. Její přínos by měl být v zlepšení zvukového projevu reproduktorových soustav, zvuk by měl být jemnější a přirozenější v celém zvukové spektru.
2018-05-19 12.54.19.jpg
2018-05-19 12.54.41.jpg
2018-05-19 12.54.52.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Mark Levinson
adrian
Příspěvky: 831
Registrován: 07 lis 2013 18:10

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od adrian »

A mozes,prosim Ta,popisat osobnu skusenost s nimi? Napriklad Yngwie si ich chvali a zostali uz natrvalo v jeho zostave.
Marantz SA-11 S1 - Acoustic Revive Triple C - Leben CS-660P ( Matsushita 6cs7 x 6p3s-E ) Cerabase Slimline - ? - Harbeth Super HL 5 - Filtracia Noble-Audio - Isol8 Isolink Wave - rack Noble-Audio
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Mark Levinson »

Zatím to testuji a poslouchám, možná se s námi podělí u své zkušenosti jiní uživatelé.
Mark Levinson
adrian
Příspěvky: 831
Registrován: 07 lis 2013 18:10

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od adrian »

Mozno ano. Po teste mozes vklude napisat svoje dojmy.
Marantz SA-11 S1 - Acoustic Revive Triple C - Leben CS-660P ( Matsushita 6cs7 x 6p3s-E ) Cerabase Slimline - ? - Harbeth Super HL 5 - Filtracia Noble-Audio - Isol8 Isolink Wave - rack Noble-Audio
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Zdeny »

Je tu někdo, kdo věří na zázraky? :-)

V krabičce bude RC člen a toť vše. A nejmín za 200USD:-)))
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od fox »

Mark Levinson píše:Nedávno jsem si zapůjčil k poslechu a vyzkoušení Hifi doplněk od Japonské firmy Spec - RSP-901 EX. Zkratka RSP znamená Real Sound Processor, jedná se o nevelkou krabičku s repro terminály, která se zapojuje paralelně k terminálům reproduktorových soustav. Krabička je s precizní Japonskou pečlivostí vyrobena z Amerického smrku a vypadá opravdu nádherně. Její přínos by měl být v zlepšení zvukového projevu reproduktorových soustav, zvuk by měl být jemnější a přirozenější v celém zvukové spektru.
2018-05-19 12.54.19.jpg
2018-05-19 12.54.41.jpg
2018-05-19 12.54.52.jpg
Měl by ? Nebo je přínosem ? Tak se konečně vyjádří a nechoď kolem horké kaše !
Viktore, nebuď srab. Řekni nám svůj názor. Proč by se měli vyjadřovat ostatní, když ty to máš z první ruky. :smile:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Mark Levinson »

Ivo, až budu vědět, tak napíšu svůj názor. Nečteš pozorně! Nemohu psát výsledek před vyzkoušením.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Yngwie »

Zdeny píše:Je tu někdo, kdo věří na zázraky? :-)

V krabičce bude RC člen a toť vše. A nejmín za 200USD:-)))
Tento koncept (kompenzátor impedance reprosoustav) je známý a publikovaný již v 70.letech. SPEC ho oprášil a přizpůsobil. Jeho uplatnění vidím především u lampáčů a class D zesilovačů. Jednoznačně mění zvuk ... pro mě k lepšímu a to nemám nijak náročné reprosoustavy.
merhaut
Příspěvky: 178
Registrován: 05 led 2018 00:46

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od merhaut »

Jeden obrázek za tisíc slov:-)

Obrázek
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Mark Levinson »

Obrázek má dokázat co? Ovlivňuje to zvuk (pozitivně-negativně)? Jinak co je uvnitř není žádným tajemstvím, ostatně popisuje to i firma Spec na svých stránkách.
Zajímá mne vliv na zvuk, ne poměr výkon cena. To bychom jinak měli doma všichni Racionální Audio nebo NAD.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Yngwie »

Na fotce trouby hlavně není 901EX ale 101EX ... 901EX má trošku složitější RC člen. Podle mého názoru tu nehraje ani tak vliv zázračného zapojení, ale použitých součástek MICA + Arizona Capacitors atd. Jsem zvědav, co napíšeš ... přeci jen máš koncepčně zcela odlišnou sestavu. Mě je Pavel tehdá skoro vnutil ... skepse byla veliká. Ovšem cena je ... no problematická.
Uživatelský avatar
-Kocour-
Příspěvky: 217
Registrován: 25 úno 2016 09:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od -Kocour- »

Jestli je v tom skutecne RC clen, a ma to kompenzovat impedanci, tak to nemuze byt univerzalni pro vsechny reprosoustavy. Kazda bedna ma jiny prubeh impedance, a solidne navrzena bedna nepotrebuje zadnou kompenzaci. Zaroven, pokud je to RC clen nejak ovlivnujici impedanci, paralelne zapojeny k reprosvorkam, tak neovlivnuje frekvencni charakteristiku. Maximalne to ovlivni, jak zesilovac bude reagovat na reprosoustavy.
Spis bych se obaval, ze po pripojeni ke skutecne 4ohm bedne, s hladkym prubehem, muze celkova impedance padnout moc nizko. Ale to asi maji osetrene tim, ze se ten RC clen impedanci projevuje nad audio pasmem, a to uz by jeho pouziti bylo jeste vice otazkou.
Uživatelský avatar
-Kocour-
Příspěvky: 217
Registrován: 25 úno 2016 09:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od -Kocour- »

ML: chapu, ze uz jste tu na Merhauta najezeni, a demagogie je tu naduzivane oblibene slovo, ale daleko od pravdy neni. Nazyvat to sound processor je....usmevne. Sance ze vevnitr bude to podobne, jako na te fotce, je vysoka. A jestli tam bude trochu lepsi kondenzator, protoze to na v nazvu vyssi cislo, na principu nic nezmeni. Jinak plati co jsem psal. Rozhodne v tom zadne DSP nebude. No a jak se to bude jevit poslechove me samozrejme zajima.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Yngwie »

-Kocour- píše:ML: chapu, ze uz jste tu na Merhauta najezeni, a demagogie je tu naduzivane oblibene slovo, ale daleko od pravdy neni. Nazyvat to sound processor je....usmevne. Sance ze vevnitr bude to podobne, jako na te fotce, je vysoka. A jestli tam bude trochu lepsi kondenzator, protoze to na v nazvu vyssi cislo, na principu nic nezmeni. Jinak plati co jsem psal. Rozhodne v tom zadne DSP nebude. No a jak se to bude jevit poslechove me samozrejme zajima.
Kocoure, díky za celkem vstřícnou reakci, my samozřejmě nejsme všichni úplní "autocenzura":). Rozebírat název výrobku, který funkčně s DSP nemá nic společného je zcela zbytečné (prostě se to tak jmenuje - možná s ohledem na to, že to nějaký způsobem výsledný zvuk ovlivňuje). Tyto malé japonské firmy si vše dělají v několika lidech na kolenech a marketing samozřejmě taky ... na míru těm, kteří to kupují. Pan Yazaki to vysvětloval tak, že tahle věc funguje jako kompenzátor pro repro s problematičtějším průběhem impedance (a nejen pro ně) a rovněž jako "counter electromotive force", což já si vysvětluji (amatérsky) česky v překladu jako kompenzaci toho, když repro ovlivňuje zesilovač skrze elektromotorické síly respektive elektromotorické napětí indukované na cívkách repro a následně ovlivňující koncový stupeň ... možná úplně blbě.

Je samozřejmě divné, že by to mělo být zcela univerzální zařízení ... počítám, že v některých případech bude vliv menší a v některých větší (osobně jsem to zkoušel na Harbeth - min. někde nad 4 Ohmy, Franco Serblin - min. kolem 3 Ohmů, a pak ještě na Audio Physics -tady nevím). SPEC dělá Class D, takže předpokládám, že motivace byla mít nějakou kompenzaci pro náročnější repro, které obecně třídě D moc nesedí. 901EX nevypadá vevnitř o nic lépe, jen jsou tam ty kondíky SPEC 3 (off-topic - cena na krámu těch součástek je někde okolo 450 Euro bez krabiček - dělají je Arizona Capacitors USA - nesklouzněme prosím k debatě o cenách kondů).
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Mark Levinson »

-Kocour- píše:ML: chapu, ze uz jste tu na Merhauta najezeni, a demagogie je tu naduzivane oblibene slovo, ale daleko od pravdy neni. Nazyvat to sound processor je....usmevne. Sance ze vevnitr bude to podobne, jako na te fotce, je vysoka. A jestli tam bude trochu lepsi kondenzator, protoze to na v nazvu vyssi cislo, na principu nic nezmeni. Jinak plati co jsem psal. Rozhodne v tom zadne DSP nebude. No a jak se to bude jevit poslechove me samozrejme zajima.
Kocoure:
Nejsme naježení jen mi vadí to rafinované trollování, ono je to sice jakoby k tématu, ale záměr je jasný. Vím o určitém počtu lidí, kteří si to koupili, ale teď se už tady s námi o své zkušenosti nepodělí.
Jinak to pěkně shrnul Yngwie.
Mark Levinson
Fidas
Příspěvky: 229
Registrován: 22 úno 2014 10:28
Bydliště: Pardubice

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Fidas »

Zajímavé čtení o něčem podobném je tady, kdo neumí anglicky, použij překladač:
http://www.6moons.com/audioreviews/ring/ring.html
Myslím, že to bude jak kdy a jak u čeho nápomocné. Krabička je opravdu nádherná, nicméně kdo chce, může RC člen připojit na reprosvorky amzkusit. V mém případě to vliv nemělo, ale jinde to může být nápomocné.
Tidal a Qobuz, Nuc ROCK, Antipodes EX+ Roon, Sroll Epos, Sroll Rhytm, repra Sroll Soundgarden ll, filtr Sroll Purify Quantum, signálové kabely Sroll
Bond 007 alias Monte

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Ježíšmarjá, nejde o kondíky, ale o nápad. Jestli funguje, není co řešit. Já taky poznám na zvuku Tannoy uzemnění spojené s předzesilovačem. Nedávno jsem byl na výměnu oleje v Mazdě, značkový servis není levný, ale dostal jsem japonský deštník :lol: , ale kvalita je někde jinde ! Japonská mentalita nedovoluje podvádět !
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Yngwie »

merhaut píše:Cena součástek je 450,- €? Odkaz, děkuji:-)
Podívej se kolik stojí ty kondy a neotravuj furt. Googlit snad umíš. Aurizona Capacitors Green Cactus (30-39 Euro pp) + SPEC MC DA Ruby Mica (60-250 Euro pp). Teďka zase můžeš onanovat nad cenou kondíků :mrgreen: ... přeji ti příjemný víkend :ymdevil:
Fidas
Příspěvky: 229
Registrován: 22 úno 2014 10:28
Bydliště: Pardubice

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Fidas »

Nežeňme to do extrémů, prosím.
Ale stejně by mě zajímalo, jak by se projevil SPEC oproti RC za 65 nebo dokonce RC stejných hodnot přímo na reprosvorkách.
Myslím, že nikdo nezpochybňuje případnou účinnost SPEC, vnější provedení je opravdu highend, jen se snažím přemýšlet, zda je možné dosáhnout kýženého vlivu levněji. Asi tak.
Tidal a Qobuz, Nuc ROCK, Antipodes EX+ Roon, Sroll Epos, Sroll Rhytm, repra Sroll Soundgarden ll, filtr Sroll Purify Quantum, signálové kabely Sroll
Fidas
Příspěvky: 229
Registrován: 22 úno 2014 10:28
Bydliště: Pardubice

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Fidas »

Dovolím si ještě téměř svatokrádežnou myšlenku...a to zda by nebylo lépe RC umístit do reprobedny přímo na výhybku. Ve SPECu jsou drahé kondy, pravda, určitě a většinou o třídu nebo více kvalitnější, než osazení výhybky. A kvalitu, jak myslím, ovlivňuje nejslabší článek řetězu...
Tidal a Qobuz, Nuc ROCK, Antipodes EX+ Roon, Sroll Epos, Sroll Rhytm, repra Sroll Soundgarden ll, filtr Sroll Purify Quantum, signálové kabely Sroll
Uživatelský avatar
-Kocour-
Příspěvky: 217
Registrován: 25 úno 2016 09:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od -Kocour- »

Zajimavy test by byl to zmerit, a duplikovat primo na svorkach nebo ve vyhybce, a poslouchat. Nejdrive ale zmerit, jak to ovlivni impedanci dane bedny. Pote zkusit kompenzovat impedanci dane bedny "spravne", tim chci rict primo na miru dane bedne. K tomuto by ale bylo vhodne vybrat bednu s problematickym prubehem impedance, vhodnym ke kompenzaci.
Jak jsem ale naznacil, je mozne, ze kompenzuji az nad audio pasmem, treba indukcnost civky vyskace. To by totiz bylo pomerne bezpecne pro sirsi pole reprosoustav. Nebo v tom maji odpory tak, ze se to temer neprojevi na vysledne impedanci. Zmerit to, alespon zakladni profil impedance, je na chvilku, samostatne i s bednou. Nicmene to asi nebude kompenzovat peaky impedance basaku. Tohle uz se tuplem neda zevseobecnit.
Fidas píše:Dovolím si ještě téměř svatokrádežnou myšlenku...a to zda by nebylo lépe RC umístit do reprobedny přímo na výhybku. Ve SPECu jsou drahé kondy, pravda, určitě a většinou o třídu nebo více kvalitnější, než osazení výhybky. A kvalitu, jak myslím, ovlivňuje nejslabší článek řetězu...
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Yngwie »

Fidas píše:Dovolím si ještě téměř svatokrádežnou myšlenku...a to zda by nebylo lépe RC umístit do reprobedny přímo na výhybku. Ve SPECu jsou drahé kondy, pravda, určitě a většinou o třídu nebo více kvalitnější, než osazení výhybky. A kvalitu, jak myslím, ovlivňuje nejslabší článek řetězu...
Oni mají verzi v plastu pro vnitřní montáž za třetinu ceny (jednu pro nízkotónové a jednu pro středy/výšky) ... teoreticky by dobře navržené bedny neměly z tohoto profitovat. Nebudu mluvit za všechny, protože možnost vyzkoušet jsem to měl na několika bednách (a něco slyšel ve studiu) ... aplikace vždy vedla k jakémusi "zahuštění" středu a lepší odezvě na nižších frekvencích. Celkově se těžiště zvuku posadilo níže a subjektivně se zlepšila plasticita zvuku. Samozřejmě by to bylo fajn naměřit, co se vlastně děje a porovnat poslechem v několika lidech.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Yngwie »

Yngwie píše:
Fidas píše:Dovolím si ještě téměř svatokrádežnou myšlenku...a to zda by nebylo lépe RC umístit do reprobedny přímo na výhybku. Ve SPECu jsou drahé kondy, pravda, určitě a většinou o třídu nebo více kvalitnější, než osazení výhybky. A kvalitu, jak myslím, ovlivňuje nejslabší článek řetězu...
A jinak jo bylo ... ale žádný komerční výrobce ti to neudělá asi. V Japonsku je firma, která restauruje staré bedny + upravuje výhybky nebo dělá přímo externí výhybky. No cena je taková jaká je a bednu je potřeba do toho Japonska poslat :) V okolí tady nevím o nikom, kdo by to dělal ... určitě by to někdo zvládl, ale zdejší nejsou až takoví hračičkové. Mým SHL5 Plus by určitě něco podobného prospělo :smile:

https://www.youtube.com/watch?v=KshdcobtS50

Je to jen Youtube, ale záznam celkem kvalitní.

The diaphragms of tweeters changed. The registers and capacitors have upgraded. Woofer surrounds have adjusted.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: SPEC RSP-901 EX

Příspěvek od Mark Levinson »

Fidas píše:Nežeňme to do extrémů, prosím.
Ale stejně by mě zajímalo, jak by se projevil SPEC oproti RC za 65 nebo dokonce RC stejných hodnot přímo na reprosvorkách.
Myslím, že nikdo nezpochybňuje případnou účinnost SPEC, vnější provedení je opravdu highend, jen se snažím přemýšlet, zda je možné dosáhnout kýženého vlivu levněji. Asi tak.
Praktické porovnání za poslechu více osob, případně s měřením by bylo samozřejmě nejlepší řešení. Já tady nechci tvrdit, že Spec je nejlepší nebo lepší než Ocos, to ostatně nemůže nikdo bez srovnání, ale mohu napsat své postřehy. Mám Spec doma několik týdnů a nechtěl jsem dělat nějaké předčasné závěry. Zatím mám poznatky, že vliv na zvuk v mém systému je minimální. Basy jsou beze změn, tady jsem čekal změny, ale zatím bez poznatku. Výšky minimum, ale středy se mírně změnily, jako by předozadní prostor se zlepšil nebo hloubka prostoru či plasticita jak píše Yngwie. Jsou to jen drobné změny, ale postřehnutelné. Nedávno jsem potkal jednoho známého hifistu na obědě, prohodili pár slov a na otázku co je nového jsem se zmínil o tom, že mám Spec doma (nebudu jmenovat o koho jde, pokud bude chtít, tak sem napíše). A on mi poradil, ať to nechám alespoň týden zapnuté a poslouchám hudbu jako normálně a po týdnu to mám odpojit a budu vidět ten rozdíl. On sám si Spec RSP-901 EX půjčil na zkoušku a už nevrátil, zůstal doma na trvalo.
Mark Levinson
Odpovědět