ČISTOTA KONEKTORŮ

Doplňky - hifi stojany, podložky, hroty a ostatní doplňky pro kvalitiní poslech.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od fox »

Dnes mě napadlo podívat se na konektory signálových a reproduktorových kabelů. Když jsem se jenom dotkl vnitřku cinch konektorů vatovým tamponkem, namočeným v isopropylu, nestačil jsem se divit, jak se vata zbarvila šedočerným humusem. Je fakt, že jsem se této činnosti nezabýval dobrého tři čtvrtě roku, ale takové znečistění jsem nečekal. Po vyčistění jsem ještě povrch konektorů a banánku omázl Van Den Hul olejíčkem Solution. Po zapnutí se aparát odměnil krásným jiskrným zvukem. Ne nadarmo se říká:" Kdo (čistí) maže, ten jede !!! :thumbup:

A co na to ostatní ?

Obrázek
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od Mark Levinson »

Tak, tak, kontakty je třeba udržovat v čistotě. Já používám čistící kapalinu Kontak Audio, kterou kdysi objednával Peer, ale zkoušel jsem i Cardas a funkční účinek u obou příjemně překvapil. Psalo se již o tom zde viewtopic.php?f=26&t=85
Mark Levinson
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od tujatuja »

Ten olej od Van den Hul mě zajímá, protože často konektory jdou vytáhnout ze zařízení hrozně ztěžka. Ten vodivý olej The Solution by mohl pomoci :?:
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od fox »

Mi to spíš připadá jako ochrana proti oxidaci kovu.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od bigjoe »

Samozřejmě, je to ochrana proti oxidaci a záruka perfektního kontaktu.
"Solutionů používám min. 10 let a nikdy se mi nestalo, že bych měl potíže s vysunutím konektoru, ale takovýchto přípravků je asi hodně.
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od fox »

Je to určitě dobrá věc. Lahvička stála původně asi devět set korun. Olej používám víc než deset let. A ještě nějaký pátek používat budu, než dojde. :thumbup:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od boxer »

http://www.highend.cz/

Solution = Vodivý olej pro všechny druhy kontaktů, 20cl, kartáček ve víčku = 890,-
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od tujatuja »

fox píše:Mi to spíš připadá jako ochrana proti oxidaci kovu.
To je mi jasné, ale tento přípravek by mohl poskytnout jak ochranu proti oxidaci, tak i umožnit snadnější pohyb konektoru - na rozdíl od britského přípravu DeoxIT Shield, který jsem krátce používal. Ten možná dokonale chrání proti oxidaci, ale konektory po ošetření dost drhnou při zasouvání.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od fox »

Olej používám od počátku svého hlubšího zájmu o hifi. Nikdy jsem problém s drhnutím konektorů nezpozoroval. Používám stahovací konektory na způsob WBT. Měl jsem ale jeden signálový kabel pevnými konektory tipu Neutrik. Tam cinche šly sundat těžko. Měl jsem strach, že je urvu. Proto jsem je raději vyměnil za stahovací. V tomto případě olej nepomáhal.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Petr 5-Naimstudio
Příspěvky: 464
Registrován: 24 pro 2010 14:17
Bydliště: Kopřivnice
Kontaktovat uživatele:

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od Petr 5-Naimstudio »

Obrázek

Já používám ke vší spokojenosti již delší dobu tento dvouláhvičkový přípravek od MFSL, který se používá v profesionální technice a v nahrávacích studijích již od roku 1990 a musím souhlasit s Foxem v úvodním přízpěvku.
První láhvička slouží jako rozpouštědlo, které odstraňuje zaoxidované plochy a druhá láhvička jako silné rozpouštědlo, které odstraňuje mastnotu, oleje a jiné nečistoty.

Tuto očistu provádím po cca 3 měsících a vždy lze ošetření zpozorovat nejen vizuálně ale především zvukově :)
Audio Solutions, Alluxity, Rockport Technologies, Métronome a Kalista, Vitus Audio , SOtM, Solid Tech, ASI, Nordost, Naim Audio, KEF, Vicoustic.
http://www.amarockstudio.cz/ http://www.sotmaudio.cz/

Mé uši věří tomu, co slyší...
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od Yngwie »

Pro čističe kontaktů: směle se můžete vyhnout placení Isotek Bluehorizon Clean, protože za 600Kč dostanete pár ml isopropylalkoholu ... a za 100Kč v Hadexu celý 1l :D
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od valderon »

Přiznám se kolegové zcela bez mučení,že tuto disciplínu jsem zatím nezkoušel :smile: .Ted vážně,opravdu je to tak důležitý? Jak pro kontakty,čili technický stav tak i pro ucho? Opravdu je to slyšet? Omlouvám se za stupidní otázky,ale opravdu o tom nic nevím.Děkuji za vysvětlení,potvrzení výše popsaného.A jestli tomu rozumím,je jedno,zda super čistítko za 1000 Kč pár kapek,nebo 100 Kč za litr? Obojí udělá stejnou práci,ba dokonce má stejné složení ?
PGH
Příspěvky: 3179
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od PGH »

Dělám to lihem z lékárny a vatovymi tyckami jednou za čas pri velkem úklidu. Myslim ze to bohatě staci.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od Yngwie »

valderon píše:Přiznám se kolegové zcela bez mučení,že tuto disciplínu jsem zatím nezkoušel :smile: .Ted vážně,opravdu je to tak důležitý? Jak pro kontakty,čili technický stav tak i pro ucho? Opravdu je to slyšet? Omlouvám se za stupidní otázky,ale opravdu o tom nic nevím.Děkuji za vysvětlení,potvrzení výše popsaného.A jestli tomu rozumím,je jedno,zda super čistítko za 1000 Kč pár kapek,nebo 100 Kč za litr? Obojí udělá stejnou práci,ba dokonce má stejné složení ?
Je to slyšet, pokud je to hodně zanedbané. Ostatně to vidět i na těch vatových tyčinkách, že jsou takové černé:). Já jsem očistil všechny spoje celého systému a mám opravdu pocit, že je je to lepší ... jinak je skutečně jedno, zda koupíš ten "hifi" 5 ml Blue Horizon Clean za 600 Kč (tzn.120 tis. kč/litr) nebo 1 litr "non-hifi" produktu za 120-130Kč/litr. Myslel jsem, že do toho něco přidávají, ale test vyšel tak, že je to obyčejný izopropylalkohol. Ten je samozřejmě velmi vhodný na čištění a nezanechává žádný film na povrchu (může dělat líh, pokud není super čistý, což lékárenský často nebývá). Jinak třeba Deoxit Gold, pokud je už povrch silněji zoxidován.
Bino
Příspěvky: 15
Registrován: 31 pro 2011 15:40

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od Bino »

Uz nejaky ten rok pouzivam tieto pripravky http://www.russandrews.com/eu/kit-of-de ... old-wipes/ a max. spokojnost .
Uživatelský avatar
-NIN-
Příspěvky: 116
Registrován: 04 led 2014 13:27
Bydliště: Strakonice

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od -NIN- »

Yngwie píše: Myslel jsem, že do toho něco přidávají, ale test vyšel tak, že je to obyčejný izopropylalkohol. Ten je samozřejmě velmi vhodný na čištění a nezanechává žádný film na povrchu (může dělat líh, pokud není super čistý, což lékárenský často nebývá). Jinak třeba Deoxit Gold, pokud je už povrch silněji zoxidován.
Mám to taky doma na kontakty a jestli je to co píšeš tak se to dá použít i na čištění optiky např. u CD přehrávače. Je tak?
Ayon+MF+Tannoy
Bino
Příspěvky: 15
Registrován: 31 pro 2011 15:40

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od Bino »

Na cistenie optiky som to zatial nepouzil.
Bond 007 alias Monte

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

izopropylalkohol, nic lepšího neexistuje, vyčistí vše a nic nepoškodí, mám vyzkoušeno i jehly přenosky , lepidla atd.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od Yngwie »

-NIN- píše:
Yngwie píše: Myslel jsem, že do toho něco přidávají, ale test vyšel tak, že je to obyčejný izopropylalkohol. Ten je samozřejmě velmi vhodný na čištění a nezanechává žádný film na povrchu (může dělat líh, pokud není super čistý, což lékárenský často nebývá). Jinak třeba Deoxit Gold, pokud je už povrch silněji zoxidován.
Mám to taky doma na kontakty a jestli je to co píšeš tak se to dá použít i na čištění optiky např. u CD přehrávače. Je tak?
Ano, je to tak ... pokud je čočka skleněná, tak bez problému. Pokud plastová, tak fakt nevím ...
demians
Příspěvky: 117
Registrován: 04 úno 2016 09:53

Čistenie konektorov

Příspěvek od demians »

Zdravím...väčšina hifistov si je určite vedomá faktu, že čistota konektorov, či už RCA, XLR, repro, power a pod. má veľký význam. Na konečnom výsledku po vyčistení je zmena vo zvuku výrazne počuteľná. Ja používam isopropylalkohol a čistiace tyčinky, sú to drôtiky obalené bielou textíliou, z jednej strany tenšie, na opačnej o niečo hrubšie (tie boli pribalené k prípravku Kontak Audio, dá sa nimi pekne vyčistiť hlavne vnútro XLR konektorov, sú naozaj veľmi šikovné, avšak po nejakej dobe, používaním, už dosť zodreté, teda hľadám vhodnú alternatívu. Mnoho ľudí používa vatové tyčinky, sú lacné, bežné zohnateľné, avšak zaujala ma jedna informácia a to, že pri kontakte s isopropylalkoholom sa v nich rozpúšťa nejaké bio svinstvo a to asi nebude dobré, keď chceme mať konektor dokonale čistý. Takže som trošku pátral na nete a objavil tieto čistiace tyčinky, cena primeraná, vyrobené v Japonsku, vyzerajú prakticky.

https://www.texnetshop.sk/cistenie/cist ... bal.-50ks/
https://www.texnetshop.sk/cistenie/prec ... -bal.-5ks/

Zaujímal by ma názor skúsených, alebo rada, či sú uvedené tyčinky vhodné, alebo čím by sa kontakty dali čistiť čo najefektívnejšie. Ďakujem.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Čistenie konektorov

Příspěvek od dvader »

My (astronomové) potřebujeme mít optiku extrémně čistou a běžně čistíme isopropylem a vatičkou a pak oplachujeme destilovanou vodou. Nevím o tom, že by tento postup zanechával nějaké stopy.
demians
Příspěvky: 117
Registrován: 04 úno 2016 09:53

Re: Čistenie konektorov

Příspěvek od demians »

Nespomenul som v mojom príspevku optiku, reč bola o konektoroch, ja do nich destilovanú vodu nelejem, tak asi astronóm nie som.
Tiez ma zaujala, respektíve zaskočila informácia o tom, ze vata úcinkom IPA niečo na povrchu zanechá. Tak neviem, pýtam sa, snáď sa dozviem viac.
Myslim, že keď do HE človek natrieska toľko prachov, tak aj čistenie by malo mať nejakú úroveň.
Tie linky boli ako námet, alebo snaha na názor.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Čistenie konektorov

Příspěvek od dvader »

Já to myslel tak, že když se konektor očistí isopropylem a poté otře destilkou tak by to mělo být v pohodě.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Čistenie konektorov

Příspěvek od Yngwie »

dvader píše: 22 pro 2021 19:15 Já to myslel tak, že když se konektor očistí isopropylem a poté otře destilkou tak by to mělo být v pohodě.
Já bych použil jen ten isopropyl a určitě se nezatěžoval destilovanou vodou. To nedává žádný smyl. Je to kontraproduktivní. Jestli něco, tak pak deoxit gold.
koudy42

Re: Čistenie konektorov

Příspěvek od koudy42 »

Pro takto slysitelne az hmatatelne zlepseni doporucuji take isopropyl konzumovat :thumbup:.
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Čistenie konektorov

Příspěvek od terahera »

Já používám isopropyl a myslím,že je to o.k.(ale piju tedy radši pivo :lol: )
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Čistenie konektorov

Příspěvek od fox »

koudy42 píše: 28 pro 2021 14:00 Pro takto slysitelne az hmatatelne zlepseni doporucuji take isopropyl konzumovat :thumbup:.
... a koupit si bílou hůl.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Čistenie konektorov

Příspěvek od dvader »

Ale slepí prý zase dobře slyšej… =))
koudy42

Re: Čistenie konektorov

Příspěvek od koudy42 »

Hlavne kdyz to hmatatelne zlepsi zvuk :thumbup:
kychtax

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od kychtax »

Isopropyl.. .já jsem už víckrát po otření isopropylem ještě při zaschnutí viděl vytvořivší se tenký povlak (lehce matný). Proto po otření isopropylem ještě lehce přeleštím papírovou utěrkou/ubrouskem na sucho, abych tento "film" sundal. :angel: Např. u vidlice to jde snadno.
B. M. C. G.
Příspěvky: 37
Registrován: 27 pro 2021 20:35

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od B. M. C. G. »

Zajímalo by me jak se čistí XLR konektory, hlavne samice.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od Frogyman »

Naneseš čisticí tekutinu na samce a pak částečným zavedením do samice a pravidelnými rytmickými pohyby, provádíš očistu samice. Puristé se snaží dodržet i rytmus nejčastěji pouštěné skladby pro správné nakalibrování.
Naposledy upravil(a) Frogyman dne 03 led 2022 17:27, celkem upraveno 1 x.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od F2014 »

Zkus tyčinky na čištění dýmek.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Vienna
Příspěvky: 263
Registrován: 04 led 2020 12:51

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od Vienna »

Ja pouzivam origo mycku od Nordost, s izopropylem. Pak jak pise kychtax - jeste lehce prelestit hadrikem...
Nordost.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od F2014 »

kychtax píše: 03 led 2022 12:54 Isopropyl.. .já jsem už víckrát po otření isopropylem ještě při zaschnutí viděl vytvořivší se tenký povlak (lehce matný). Proto po otření isopropylem ještě lehce přeleštím papírovou utěrkou/ubrouskem na sucho, abych tento "film" sundal. :angel: Např. u vidlice to jde snadno.
Nedalo mi to a zkusil jsem jednoduchý testík: Vyčislil jsem isopropylem (99,9%) důkladně kousek skla a pak na malý omezený vyčištené plochy stříkl rozprašovačem trochu isopropylu. Po chvilce se odpařil a nebylo možno poznat místo, kam jsem jej dal. Žádné viditelné residuum nezůstalo.
Jestli Ti tedy po zaschnutí isopropylu zůstane povlak, pak máš buď znečištěný isopropyl anebo je to ještě pořád zbytek nečistot z konektoru.

po očistění konektorů isopropylem aplikuji DeoxIT Gold. Akorát mi zrovna došel, tak přemýšlím, kde sehnat nový, ale trochu tápu který.
Myslím, že to, co potřebuji je 100% varianta bez čistící složky a se štětečkem - například tento, který nemůžu nikde v ČR sehnat. V ČR je k mání tohle, což podle označení "G100L" je stejná látka v jiném balení, ale mate mne popis: "DeoxIT D5S-6P CAIG čistič kontaktů made in USA. Vynikající kvalita. Zlepšení vodivosti a mazání plastových a uhlíkových faderů".
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
kychtax

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od kychtax »

Mě to napadlo taky, že jsem tam zanesl něco já. Ještě možná svinčík ze štětečku nebo z hadříku. Vše samozřejmě na pohled čisté/neznečištěné. Díky za tento test :thumbup: .
zatty
Příspěvky: 552
Registrován: 24 úno 2017 14:51
Bydliště: Zubří

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od zatty »

Zde sem nasel protfolio vyrobce takze by meli vozit vse https://www.digikey.cz/cs/products/filt ... gAytJ%2BoA
Bedny: Aurum Cantus V3M, Zesilovač: BC Acoustique EX362D-casea, Převodník: ,Casea Lynx MK II
Cd přehrávače: Denon SACD 2000
Kabely: Viablue,Furutech,Audioqest,Chord,Lessloss
Ethernet: Chord + Viablue
Filtrace: RDacoustic
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od F2014 »

@zatty: Moc děkuji :thumbup:
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Uživatelský avatar
acibuk
Příspěvky: 70
Registrován: 10 říj 2011 23:46

Re: ČISTOTA KONEKTORŮ

Příspěvek od acibuk »

Ahoj borci,

poradíte mi, čím čistit stříbrné konektory?

Díky
Audio Research Reference 80S, Meitner MA3, Avantgarde Acoustic UNO fino XD, NuPrime CDT-8 Pro,Tellurium Q ultra silver, Acrolink
Odpovědět