Tazitko na platnu

Doplňky - hifi stojany, podložky, hroty a ostatní doplňky pro kvalitiní poslech.
Odpovědět
Vinco
Příspěvky: 1144
Registrován: 03 úno 2019 18:15

Tazitko na platnu

Příspěvek od Vinco »

https://www.synergisticresearch.com/acc ... rd-weight/
Novinka...Som zvedavy, ako to vyznie v porovnani so Stillpoints LPI...
J@nik

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od J@nik »

To vazne das zato 900dol?
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od aretax »

Vyzerá to veľmi dobre, ale tá cena...Naozaj to treba najpv vyskúšať. Vinco, daj prosím vedieť výsledok.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
matori
Příspěvky: 187
Registrován: 01 bře 2018 13:07

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od matori »

Moc pěkné. Mám ale dotaz do pranice.Co to udělá s deskou (LP) když ji zatížím jen ve třech bodech a ne plochou? Není pak deska náchylná ke zvlnění? Těžko se z obrázku vyčte nebo odhaduje průměr toho "ložiska". Opravdu jsem také zvědav na praktickou zkušenost. Zajímavé řešení.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od aretax »

Matori: ťažítko Ti LP nevyrovná. To by muselo byť naozaj poriadne ťažké a navyše Ti vyrovná iba tú stranu, ktorá je v strede vypuklá. Ťažítko sa používa hlavne na potlačenie rezonancií.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
matori
Příspěvky: 187
Registrován: 01 bře 2018 13:07

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od matori »

Aretax- to co mi píšeš, je jasné. Spíš jde o to, že pokud známá exaktní věda jako geometrie jasně ukazuje, že kružnice (kulička) se s tečnou (LP) dotýká v jednom bodě, tak veškerá váha přítlaku je jen ve třech bodech. To s tím dotekem určitě v daném případě není jeden bod - přece jen ta plocha bude hodně malá- miniaturní. Tudíž zatížení bodové. Je tedy přítlak lepší ve třech bodech, nebo plochou? Určitě víš jaký je rozdíl mezi bodovým a plošným zatížením. Myslel jsem že pokud zatížíš nerovnou plochu (a to LP je) v jednom bodě, tak se ti to podle fyzikálních zákonu musí deformace projevit v místě jiném.
matori
Příspěvky: 187
Registrován: 01 bře 2018 13:07

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od matori »

Je to čistě teoretická otázka. Nic nekritizuju.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1046
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od YamahaMan »

matori píše: 24 kvě 2020 17:03 Aretax- to co mi píšeš, je jasné. Spíš jde o to, že pokud známá exaktní věda jako geometrie jasně ukazuje, že kružnice (kulička) se s tečnou (LP) dotýká v jednom bodě, tak veškerá váha přítlaku je jen ve třech bodech. To s tím dotekem určitě v daném případě není jeden bod - přece jen ta plocha bude hodně malá- miniaturní. Tudíž zatížení bodové. Je tedy přítlak lepší ve třech bodech, nebo plochou? Určitě víš jaký je rozdíl mezi bodovým a plošným zatížením. Myslel jsem že pokud zatížíš nerovnou plochu (a to LP je) v jednom bodě, tak se ti to podle fyzikálních zákonu musí deformace projevit v místě jiném.
Máš pravdu, podľa fyz. zákonov áno - ALE záleží na tvrdosti a pružnosti materiálu a veľkosti sily, ktorá naň pôsobí.
Vinyl, ako základný material je veľmi tvrdý. To by ťažítko muselo vážiť 100 násobok viac aby v ňom zanechalo malé priehlbinky.
Príklad /odolnosti proti pádu/:
Vinylová podlaha má tiež základ z uvedeného materiálu a je momentálne najodolnejšia voči poškodeniu.
Hrniec padol z výšky cca. 1m hranou na vinylovú podlahu a nič. Žiadna stopa...
Ak máš pochyby - každý má doma poškodenú LP, ktorá je zrelá do koša, polož do stredu 3 guličky a zaťaž cca. 10kg
Uvidíš, čo to urobí... :thumbup:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od Frogyman »

Mne zaujalo to ladění červená/modrá podle stylu hudby. To je už i na mne voodoo a to je co říct. :lol: :angel:
Jsem zvědav na poznatky z praxe a i srovnání se Stillpoints LPI, který na mém seznamu "co si jednou koupím" už je, i když zatím nemá prioritu...


Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
matori
Příspěvky: 187
Registrován: 01 bře 2018 13:07

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od matori »

Aretax- ta praktická zkouška mne napadla jako první. Ale přiznám se, že se mi zrovna moc nechtělo běžet do dílny a jakž tak něco vyrábět. Je to prostě zatím teoretická úvaha.
A co se těch vyměnitelných "špuntů" týká, tak to je majstrštyk, nebo.....
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od Fidji99 »

zabiny007 píše: 24 kvě 2020 19:24 Mne zaujalo to ladění červená/modrá podle stylu hudby. To je už i na mne voodoo a to je co říct. :lol: :angel:
Jsem zvědav na poznatky z praxe a i srovnání se Stillpoints LPI, který na mém seznamu "co si jednou koupím" už je, i když zatím nemá prioritu...

Zabiny - myslim, ze to su len inac pouzite tie zavazia, co uz par rokov predavaju, za cca 100 eur/ks - pripevnuju sa na headshell. Tiez je za tym nejaky pribeh - myslim, ze 10 farieb kazda meni zvuk uplne inym smerom.
Rovnake, len nafarbene inac - vyrovnavaju frekvencnu odozvu v miestnosti [idealne ich treba kupit cca 20].

Legenda hovori, ze ak sa pouzije spravne mnozstvo [666] a rozmiestnenie [pentagram] - vyvola ducha interpreta a ten sa zhmotni v miestnosti, aby zahral len tebe.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
matori
Příspěvky: 187
Registrován: 01 bře 2018 13:07

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od matori »

No tak další teoretické rýpnutí. Uložení na "ložiskách" - tedy pohyblivý spoj. Nasazení na "trn" gramo. I když malé otáčky = přece jen nějaká odstředivá síla (máme tu přece na kuličkách pohyb). Tudíž nějaké boční-střihové síly musí působit na trn. To dá přeci rozum. Některým. A ta boční -střihová síla pak maličko namáhá ten "trn". Tedy i ložisko uložení, nebo motor. Mluvím o sílách skoro nic, ale jsou tu. A kde něco je tak to něco dělá. Pokud položíme závaží na plochu, vznikne třením smyková síla, která přeci jen eliminuje při otáčkách boční síly na "trn". Ty všechny síly jsou nikde nic, ale tady se operuje s jinými , nefyzicky doložitelnými kra...., tak to píšu taky. Asi výkřik do tmy,že? Ale asi spíš od výrobce. Vůbec nechápu proč je na ložiku. Třeba je nutné před spuštěním raménka roztočit káču do protisměru s dvojnásobnými otáčkami. A možná pak ta dírka v té vyměnitelné vložce nasaje vzduch a vyloudí nějaké harmonické. Jen je rozdíl v laku, modrý je tvrdší tak ten používat na metal, na džezík žlutá.
Spíš mi přišlo na mysl, že nechali těch barevných špuntů moc vyrobit a neví co s nimi, protože asi moc lidí pentagram nezrobilo, tak to musí někde udat.
Nejkrásnější věta v hodnocení výrobku: Okamžitě jsem poznal ten rozdíl! Sakra!! Hrál jsem Claptona a moje žena z její kanceláře přišla a řekla mi, že si myslí, že kytara zněla v našem domě živě !
Berte to prosím jen jako teoretickou úvahu, která se zrodila v hlavě senilního starce. Ale popřemýšlejte pokud vás neohromilo těch xxx doláčů.
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od F2014 »

OFF TOPIC:
Normálně do vláken o gramofonech nepřispívám, protože nemám co. Ale občas je čtu. Co kdybych se dozvěděl něco poučného. A hle, je to tady!

@matori: Tvůj příspěvek přesahuje rámec diskuse o hifi a aspiruje na téma v nějakém volnočasovém kroužku s orientací na fyziku. Volně navážu na Tvou formulaci a přiznám se, že "mě to rozum nedává". Mohl bys, prosím, nějak blíže pro absolutní neználky vysvětlit, jak jsi to myslel?
Ztrácím se už v základních pojmech - například, co je to ta "smyková síla", která vzniká "třením". Já si doposud myslel, že samo tření je síla. No a tu "boční -střihovou sílu" bys možná mohl taky trochu více vysvětlit.
Děkuji za osvětu..
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od Ramones »

...a hlavně budou středové etikety desek skákat radostí z vytlačených důlků po kuličkách.
Ze všech těch gramopokusů mi příjde nejlogičtější kombinace středového závaží a přítlačného prstence na okraji LP.
matori
Příspěvky: 187
Registrován: 01 bře 2018 13:07

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od matori »

F2014-já myslím, že zrovna ty jsi pochopil a hledáš jak... no to je jedno, pokud přesto potřebuješ vzdělat- tak něco málo tady: https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99en%C3%AD
Ano, mám tam troch chybu, ale ........
matori
Příspěvky: 187
Registrován: 01 bře 2018 13:07

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od matori »

K bádání : Pokud posouvající síla na těleso působí přes pružný prvek, to znamená, že síla na těleso plynule narůstá od nuly, nastane situace, kdy se po překonání klidového tření posune těleso tak daleko, kolik umožní nahromaděná energie pružného prvku. Pak se těleso zastaví a začne opět působit klidové tření, takže se situace neustále cyklicky opakuje. Výsledkem je trhavý pohyb posouvaného tělesa. Tento jev se nazývá Stick-Slip efekt (anglický výraz Stick-Slip znamená doslova „Drží-Klouže“). Tento jev působí například trhavý pohyb hydraulických a pneumatických válců zejména za nižšího tlaku. Také vrzání dveřních pantů má původ v tomto jevu. Je na něm však založeno i například hraní na smyčcové nástroje, i hra na skleněné skleničky třením prstu o jejich okraj.
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od F2014 »

@matori: To je už lepší :angel:
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od F2014 »

Ale abych jen neprudil...
Netuším, zda může či nemůže dojít k vytvoření důlků do vinylové desky vlivem toho těžítka, ale počítám, že by sami uživatelé takové udělátko vyhodli hodně rychle ze systému. IMHO to uložení přes kuličky může mít podobné vysvětlení jako u Ceraballu a podobných antivibračních udělátek (s trochou snahy se dají dohledat patenty, kde je princip vysvětlen).
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
matori
Příspěvky: 187
Registrován: 01 bře 2018 13:07

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od matori »

A neodvažuji se zde ani vyslovit, že k tomuto problému se váže i tak zvaný valivý odpor. A ten je právě tvořen těmi kuličkami. Prosím nekamenovat- nastudovat. Teda kdo chce. Ale jak píšu, je to nikde nic- ale děje se to.
Ano princip je znám a vysvětlen-https://cs.wikipedia.org/wiki/Valiv%C3%BD_odpor
matori
Příspěvky: 187
Registrován: 01 bře 2018 13:07

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od matori »

F2014- :angel:
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od aretax »

:thumbup:
Naposledy upravil(a) aretax dne 28 kvě 2020 12:45, celkem upraveno 1 x.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Tazitko na platnu

Příspěvek od aretax »

matori píše: 28 kvě 2020 10:34 A neodvažuji se zde ani vyslovit, že k tomuto problému se váže i tak zvaný valivý odpor. A ten je právě tvořen těmi kuličkami. Prosím nekamenovat- nastudovat. Teda kdo chce. Ale jak píšu, je to nikde nic- ale děje se to.
Ano princip je znám a vysvětlen-https://cs.wikipedia.org/wiki/Valiv%C3%BD_odpor
Rozumiem všetkému, čo píšeš, ale ani mne princíp toho ťažítka "nejde do hlavy. Neviem si ho vysvetliť, napriek Tvojmu výkladu. Predsa úlohou ťažítka je pohltiť rezonancie. Ako môžu guličky tie rezonancie pohltiť? Chápem princím podložiek Ceraball, kde sa jedná o rozloženie statickej sily, pôsobiacej na podložku. Naozaj budem rád, keď toto ťažítko niekto vyskúša a poreferuje, čo zistil. Je tu však viac "nevysvetliteľných" problémov. Písal si, že si dobrý fyzik. Doteraz mi však ani jeden z fyzikov nevedel vysvetliť , prečo má zdroj pohonu gramofónu vplyv na jeho zvuk a to aj v tom prípade, ak je motor aj jeho zdroj umiestnený každý zvlášť, mimo gramofón. Dokonca aj výmena prívodného kábla zdroja má vplyv na zvuk. Pritom jediný styčný bod pohonu a taniera je gumička (v mojom prípad 0,1 mm hrubé silonové lanko). Gramofón pritom bude hrať aj bez elektrického pohonu, stačí ručne otáčať tanierom. Ja som na gramofóne vymenil pôvodný adaptér za kvalitné trafo a zvuk sa počuteľne zlepšil. Ak to vieš vysvetliť, prosím Ťa, napíš. Ale nie v zmysle, že to je blbosť a že je to iba psychoakustika. Takýchto vysvetlení som dostal veľa. V prípade potreby tento "jav" nie je problém dokázať.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odpovědět