Pojistka přístrojová

Filtry, pračky, síťové zásuvky a elektrické rozvody k hifi.
Odpovědět
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Poistky

Příspěvek od aretax »

Naposledy sa tu riešili káble, čo tak teraz poistky? Určite tu bude veľmi zaujímavá a búrlivá téma. Zdalo sa mi to nereálne, aby jedna poistka mala vplyv na zvuk. Ako budú tvrdiť "odborníci", vplyv poistiek je nemerateľný. Na rozdiel od nich som si zadovážil 3 druhy poistiek, postupne som ich menil v koncových zosilňovačoch a rozdiely vo zvuku boli počuteľné, aj keď nie vždy bol zvuk lepší. Budem rád, keď sem napíšete vlastné skúsenosti. Prosím však o skúsenosti a nie teoretické mudrovanie o merateľnosti a nemerateľnosti ich vplyvu.
Ja som skúšal nasledovné, 6,3 A:
Hifi Tuning medená zvuk plný, detailný s pevnými basmi, teplejší charakter
HiFi Tuning Supreme 3 strieborbná zvuk analytický, tenší, viac zameraný na detaily vo výškach, chladnejší charakter
Synergistic SR 20 zvuk presný, predovšetkým na stredoch a výškach, objemný, výborný priestor, menej dôrazný na basoch (tenšie basy)

(Edit by ML)
Vlákno o přístrojových pojistkách zde již máme, tak jsem to sloučil.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od sekal »

Velmi zajímavé téma. Jsem zvědav, co k tomu řekne Jeronym..
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od aretax »

Nezdá sa Vám táto téma zaujímavá? Nikto sa k nej nechce vyjadriť, tí, čo počujú rozdiel v poistkách radšej mlčia, aby ich "odborníci" nevysmiali (veď meď je meď, striebro je striebro a nejaké "zákony fyziky" zakazujú rozdiel počuť), ale počet zobrazení tejto témy - viac ako 19000 hovorí niečo iné. Téma je mimoriadne sledovaná, ale asi 5 "odborníkov" dokáže ovplyvniť (alebo zastrašiť) toľko ľudí...Koľkí z nich by sa vedeli vyjadriť a napísať svoje skúsenosti? A takto je to na High end fóre so všetkými diskutabilnými témami (káble, hroty, poistky a pod.). Namiesto diskusie, výsmech. Veď načo by poniektorí skúšali, investovali a napísali vlastné postrehy, keď je jednoduchšie sa vysmiať a odvolať na nejaké fyzikálne zákony, kde sa všetko dá odmerať. Čo sa nedá odmerať je voodoo - aké jednoduché. Niekedy by ma zaujímalo, ako títo "odborníci" odmerajú napr. rozdielnu chuť 2 rôznych jabĺk. Odmerať sa nedá a jablko je predsa jablko...Škoda, možno nie iba mňa, ale podľa počtu zobrazení aj mnohých iných by postrehy ohľadom poistiek zaujímali.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od Vlado222 »

aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od aretax »

Presne o tom som písal - naozaj mimoriadne inšpirujúce vlákno. Zo všetkých, ktorí ho sledujú, sa vyjadrilo asi 5 tzv. odborníkov, ktorí merajú. Ak nič nenamerajú, tak nič nepočujú. Navyše v tomto prípade ani nemohli merať, lebo nemali čo - predsa nebudú investovať cca 1000 Kč, to si radšej nechajú navŕtať koleno. Tak je jednoduchšie urobiť bláznov z tých, ktorí vyskúšali a počuli rozdiel. Psychoakustika je záludná, ale "psychosporivost" je horšia.
Ale vidím, že ani na tomto fóre sa asi žiaden príspevok k poistkám neobjaví (pritom Platan ich slušne predáva - to znamená, že viac ľudí ich porovnáva a počuje rozdiel vo zvuku). Jedna vec je šikovnosť predajcu, ale aj tá má hranice. Keby ten rozdiel nebolo počuť, predaj poistiek by sa po pár predaných kusoch zastavil. Nepoznám totiž nikoho, kto by kúpil drahú poistku len preto, aby o tom povedal susedovi. Pre snobov sú vhodnejšie komodity - hodinky, šperky, drahá spotrebná elektronika, autá a pod. Poistky predsa nie je vidieť (a väčšinou ani káble...)
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Pytell
Příspěvky: 833
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od Pytell »

Osobně používám pojistky Hifi-Tuning Supreme 3 u komba Primare BD-32 a u konce Marsh A400S .

Bohužel je to jako před 20 roky když jsem začal kompletovat stíněné síťové kabely , tak si technici ( kterých si osobně vážím ), ( kteří věří jen na měření ) klepali na čelo, že přeci stačí pouze PC šňůra a hle poté cca. asi před 8 roky jeden změřili a už doporučují stínění. Sice jsou i tací kteří pořád hrají na PC šnůry, ale je to jen a jen jejich problém.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od Vlado222 »

Ja som zo zvedavosti len minulý týždeň prvý krát vyskúšal vymeniť original poistku. Skúsil som Sinergistic Research v svojom predzosíku, a zmena bola natoľko výrazná, :thumbup: že by to počula aj delostrelecká kobyla, tak som ju tam aj nechal.
Škoda že som to nevyskúšal už skôr. Pseudoodborníci ktorý bez meráku ani na záchod nechodia (ako tam o nich napísal Homer Simpson) ma v tom vlákne čo som poštol vyššie v minulosti presvedčili že je to hlúposť, lebo nestojí v signálovej ceste.
Doteraz banujem, :sad: že som nevyskúšal nejakú poistku už skôr. Ale tosa zmení. Hifi tuning supreme sú už na ceste. :smile:

Kilo praxe ma v tomto prípade väčšiu váhu ako tona teorie okolo toho.
Uživatelský avatar
Federmann
Příspěvky: 932
Registrován: 09 úno 2014 07:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od Federmann »

Pojistky jsou vyráběny z různých materiálů, proto mají i různé úbytky, myšleno pro stejný vypínací proud, musí se tedy i různě na provozu zesilovače projevit, pak záleží na topologii, jak moc tento vliv bude uplatněn, :idea: pak je slyšet nejenom rozdíl mezi vypálenou a dobrou pojistkou, =)) ale i mezi pojistkami dobrými, rozdíl v úbytku napětí může být až 1:10 :idea:
Vývoj, výzkum, zakázková výroba vysoko věrnostních, ultra lineárních analogových zesilovačů a dalších originálních dílů, přístrojů a komponent. https://www.federmann.cz/

Moudrý napadne slovo, hlupák jeho autora.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od Vlado222 »

...a hle poté cca. asi před 8 roky jeden změřili a už doporučují stínění.
No až keď to zmeral PMA na kábli VDH a keď sa to odvážil po nejakom čase vyvesiť aj na veb sa všetko zmenilo. Teraz paradoxne tí istí ľudia bez tienenia ani ťuk. Chovajú sa ako stádo. Musí ich nejaký miestny guru o niečom presvedčiť.

Ich chovanie mi evokuje scénka -> https://youtu.be/G6AmKm6uIdU?t=23
alebo -> https://youtu.be/JVn0rUPTcAU
jimmi
Příspěvky: 552
Registrován: 14 kvě 2012 09:08

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od jimmi »

Momentálne tam stádo vedie ... Bartoli alebo aspon sa o to snaží. :crazy:

http://www.odpovedi.cz/otazky/z-ceho-vz ... ikuje-dnes

Toho sa treba na poistky opýtať. Hned Vám vysvetlí aj konštantnu smerovosť všetkého :lol: .
sekal
Příspěvky: 644
Registrován: 28 srp 2012 19:22

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od sekal »

Mě by spíše zajímalo, zda ty special pojistky mají standartní atest, stejně jako konvenční pojistky prodávané v elektroobchodech. Viz http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph ... 802#145802 a http://en.wikipedia.org/wiki/IEC_60269 ..
Uživatelský avatar
palipol
Příspěvky: 102
Registrován: 13 pro 2012 08:28

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od palipol »

Ako či ešte vôbec niečo poisťujú podľa normy? Dobrá otázka :-ss

Ja som vec vzal z inej stránky - poistka bez vplyvu na zvuk by mala byť žiadna poistka. Po premostení som však nepočul rozdiel a tak som sa spokojne vrátil k normalizovanému riešeniu za 20 centov. Je pravda, že poistky za 50€/ks som z čistej psychosporivosti neskúšal, ale keď to niekomu zmení zvuk podľa jeho predstáv, prečo nie.
jimmi
Příspěvky: 552
Registrován: 14 kvě 2012 09:08

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od jimmi »

To je ten najhlavnejší dovod " lamomosť " kupiť viac drahších poistiek od cca 15€ -90€ za 1/ks.V nekvalitnom aparáte to asi počuť nebude tak preto to posmeškári ani počuť nebudu. Ale hlavný dovod je ten čo som na začiatku písal. Chce to aj odvahu ak som to počul verejne o tom diskutovať v okruhu známich a potom ešte vačšiu odvahu verejne o tom napísať.

Mám doma 4 rozne ,konkretne AHP,HiFi Tuning-Supreme, Furutech , Synergistic-Research-SR-20 ( robia aj drahší typ- RED cca 80€/ks) . Známi ma od AMR .

Každá poistka má udajne iný material vodiča a inak teda moduluje v kvalitnej aparature zvuk.Ja mám trocha iné poznatky o vplyve ako napríklad aretax .Univerzalnu aby sadla zvukovo nepoznám.Niekedy má vačší vplyv lacnejšia inokedy drahšia. :shock:


(ak má niekdo elektronky v prístrojoch a skušal tam rozne tak je to podobné ako aj rozne poistky meniť ) :razz: :thumbup:
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od aretax »

sekal píše:Mě by spíše zajímalo, zda ty special pojistky mají standartní atest, stejně jako konvenční pojistky prodávané v elektroobchodech. Viz http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph ... 802#145802 a http://en.wikipedia.org/wiki/IEC_60269 ..
Podľa zákonov v SR aj poistky podliehajú CE certifikátom. Tie drahšie, ktoré sú balené v sólo krabičkách majú priloženú značku CE, ktorá to dokumentuje. Tie, ktoré nemajú túto značku musí na požiadanie dokladovať predajca. Poistka patrí medzi elektrické zariadenia, t.j. "vyhradené technické zariadenia". CE certifikát potvrdzuje, že zariadenia splňuje normy EU a teta aj STN. Dokonca aj poistky z Číny, teda aj čínskej výroby mi boli dodané s CE certifikátom.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od aretax »

palipol píše:Ako či ešte vôbec niečo poisťujú podľa normy? Dobrá otázka :-ss

Ja som vec vzal z inej stránky - poistka bez vplyvu na zvuk by mala byť žiadna poistka. Po premostení som však nepočul rozdiel a tak som sa spokojne vrátil k normalizovanému riešeniu za 20 centov. Je pravda, že poistky za 50€/ks som z čistej psychosporivosti neskúšal, ale keď to niekomu zmení zvuk podľa jeho predstáv, prečo nie.
Ak Ti to pomôže, veľmi rád Ti nejaké na vyskúšanie požičiam. Asi budeš ich účinkom prekvapený. Netvrdím, že musí byť iba kladný, ale rozdiel je naozaj dobre počuteľný. O tom, či najlepšia poistka je - žiadna poistka, by som pochyboval. Predpokladám totiž, že konštruktéri pri návrhu prístrojov s účinkom poistiek počítali.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od Vlado222 »

No ja myslím že návrhári a konštruktéri svoje prístroje osádzajú poistkami len kvôli ochrane prístroja proti prepätiu. Musia predovšetkým dbať o to aby sa poistky chovali ako majú - aby mali potrebné vlastnosti , parametre.
Natvrdo prepojiť zosík by som nedoporučoval. Napr. vyhorený koncák určite nikoho nepoteší. :smile:
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

aretax píše:Ak Ti to pomôže, veľmi rád Ti nejaké na vyskúšanie požičiam.
Keby som ja dostal takúto príležitosť, veľmi rád by som ju využil a poistky vo svojej zostave vyskúšal. Fakt ma to zaujíma.
blesk666
Příspěvky: 1316
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od blesk666 »

napodobne, som vlovek zvedavy:-) akurat pozor na pouzitie poistky ktora ma mat rovnake parametre z hladiska prudoveho zatazenia a ci rychla/pomala
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
Uživatelský avatar
palipol
Příspěvky: 102
Registrován: 13 pro 2012 08:28

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od palipol »

aretax píše: Ak Ti to pomôže, veľmi rád Ti nejaké na vyskúšanie požičiam. Asi budeš ich účinkom prekvapený. Netvrdím, že musí byť iba kladný, ale rozdiel je naozaj dobre počuteľný. O tom, či najlepšia poistka je - žiadna poistka, by som pochyboval. Predpokladám totiž, že konštruktéri pri návrhu prístrojov s účinkom poistiek počítali.
OK. Rád využijem ponuku a podelím sa o poznatky. :thumbup:

Žiadna poistka v návrhu prístroja je samozrejme hazard, ale v zmysle vplyvu na zvuk je to z pohľadu preberanej témy predsa len pasívna elektrosúčiastka s definovanými vlastnosťami, ktoré (ak je poistka nízkonákladová) majú akože negatívny vplyv a keď je "sofistikovaná" tak majú vplyv pozitívny, ale stále je to len prechod, ktorý keď premostíme, tak vylúčime akékoľvek jej vplyvy a zvuk by sa mal nejako zmeniť. Konštruktéri spravidla používajú tavné poistky potrebných hodnôt a vlastností ako ochranu pred prúdovým preťažením chráneného obvodu, takže s ich účinkom samozrejme počítajú, ale nemám vedomosť (ak si to tak myslel), ani si neviem predstaviť, že by počítali s použitím tuningových poistiek, montovali ich na konkrétnu zákazku, či deklarovali, že až s highendovou poistkou High Flash MkII od firmy XY dosiahne prístroj svojho zvukového maxima...Ako užívateľ, keď prístroj otvorím a niečo svojvoľne zmením prídem o záruku a po záručnej dobe beriem na seba všetky následky tohoto zásahu, pretože ide o neoriginálnu súčiastku, ktorá nemusí mať absolútne zhodné vlastnosti a teda aj ochranný účinok ako pôvodná. Prejaví sa to samozrejme len v onej kritickej situácii, ale pri prístroji za 10.000€ je to krutá skúsenosť. To je samozrejme katastrofický scenár, ale nemožno ho úplne vylúčiť.

Keď sa ale vrátime k úspešnému použitiu tuningových poistiek, nedokážem si zdôvodniť prípadnú zmenu vo zvuku. Popíšte preto niekto, kde a aký má ich aplikácia účinok najväčší? V zdroji, koncových stupňoch zosilňovača, či všade? Vďaka vopred za info.
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od aretax »

Palipol: Hovoríme prakticky o tom istom. Ja som nespomínal hifi poistky, iba poistky. Výmena poistiek spravidla nepodlieha strate záruky prístroja, je to spotrebný materiál a počíta sa práve s tým, že sa môže vymeniť (samozrejme za takú istú hodnotu). Ak si prečítaš manuál, skoro v každom je napísané: ak sa poistka min. 2 razy po sebe odpáli, prineste zariadenie do odborného servisu. Už som vyššie písal, že aj poistky majú CE certifikáty, t.j. majú zaručené udávané parametre. Nevidím problém vymeniť napr. neznačkovú poistku o hodnote 6,3 A za tuningovú o tej istej hodnote. Pýtaš sa na účinok - ja som zatiaľ ich vymenil iba v koncoch, kde sú voľne prístupné bez toho, aby som otváral zosilňovače. V predzosilňovači ich mám umiestnené vo vnútri stroja, ktorý je v záruke. Tam som to práve z toho dôvodu neskúšal. Ale podľa počutia u kamarátov je zmena zvuku rovnaká. Naschvál nepíšem prínos, lebo to môže byť aj naopak. Zdôvodniť zmenu - to je obdobný prípad ako u káblov. Meď je meď, súhlasím s teoretikmi aj v tom, že meď o čistote napr. 99,00% a 99,9999....% by nemala nejak zásadne meniť zvuk, ale každý druh kábla má iný zvuk. Podobne aj u poistiek. Fakt je, že je to prúdovo asi najviac zaťažená súčasť každého prístroja.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
palipol
Příspěvky: 102
Registrován: 13 pro 2012 08:28

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od palipol »

Máš pravdu k tej výmene trubičkových poistiek - možno si ju urobiť aj doma - navyše ak je prístupná zvonku v puzdre (zväčša zdrojová, niekedy aj toto miesto je s plombou...) , ale sú lokálne istenia v koncových, výkonových obvodoch, ktorých poistky sú bez otvorenia prístroja neprístupné a zvyšok úvahy je v mojom príspevku - a platí aj na normálne aj highendové poistky.

Čo sa týka zmeny zvuku k lepšiemu - či horšiemu (to sa mi viac nezdá a nevidím racionálne vysvetlenie). Konštrukcia je tak jednoduchá, že na rozdiel od zložitejších a dlhších signálových i reproduktorových káblov sú tu javy indukcie a kapacity potlačené na minimum a vstupuje do hry len materiál a kvalita povrchovej úpravy čiapočiek, druh a vlastnosti tavného materiálu...posudzovať to vyžaduje predsa len hlbšie odborné znalosti a nemá to zmysel laicky rozoberať.

Prešiel som si pár úvah na nete a vidím to na jeden spoločný užívateľský záver - neviem prečo a ako, ale funguje to. Za smiešnych 50€. Ostatné ma nezaujíma.
jimmi
Příspěvky: 552
Registrován: 14 kvě 2012 09:08

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od jimmi »

Palipol: Vieš kolko vecí funguje a nepotrebujem vedieť prečo a ani ako.
Horšie je ked prestanu fungovať alebo funguju len čiastočne.
Ako píšeš " sú tu javy indukcie a kapacity potlačené na minimum a vstupuje do hry len materiál a kvalita povrchovej úpravy čiapočiek, druh a vlastnosti tavného materiálu...posudzovať to vyžaduje predsa len hlbšie odborné znalosti a nemá to zmysel laicky rozoberať."

Treba si to hlavne doma v klude vyskušať viac roznych poistiek porovnať a na svojej aparature ktoru dobre poznáš a máš zvuk napočuvaný.
Potom bud počuješ :thumbup: rozdiel alebo nepočuješ :thumbdown: rozdiel. :shh: Aké je to jednoduché. :smile: :silent:
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od aretax »

palipol píše:Máš pravdu k tej výmene trubičkových poistiek - možno si ju urobiť aj doma - navyše ak je prístupná zvonku v puzdre (zväčša zdrojová, niekedy aj toto miesto je s plombou...) , ale sú lokálne istenia v koncových, výkonových obvodoch, ktorých poistky sú bez otvorenia prístroja neprístupné a zvyšok úvahy je v mojom príspevku - a platí aj na normálne aj highendové poistky.

Čo sa týka zmeny zvuku k lepšiemu - či horšiemu (to sa mi viac nezdá a nevidím racionálne vysvetlenie). Konštrukcia je tak jednoduchá, že na rozdiel od zložitejších a dlhších signálových i reproduktorových káblov sú tu javy indukcie a kapacity potlačené na minimum a vstupuje do hry len materiál a kvalita povrchovej úpravy čiapočiek, druh a vlastnosti tavného materiálu...posudzovať to vyžaduje predsa len hlbšie odborné znalosti a nemá to zmysel laicky rozoberať.

Prešiel som si pár úvah na nete a vidím to na jeden spoločný užívateľský záver - neviem prečo a ako, ale funguje to. Za smiešnych 50€. Ostatné ma nezaujíma.
Prečo? To nevedia ani odborníci. Ani mne sa nepozdáva, aby kúsok vlasovo tenkého drôtu zmenil zvuk. Ani to mi nikto doteraz nevedel vysvetliť, prečo keď na gramofóne vymením zdroj, alebo ho zapojím cez filter, mení sa zvuk. Pritom pohon od gramofónu mám oddelený v inej krabici a jediný kontakt pohonu s gramofónom sú 2 silonové lanká o hrúbke 0,1 mm. S poistkami som Ti ponúkol možnosť, ak máš záujem, skúšaj "na vlastnej koži".
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
palipol
Příspěvky: 102
Registrován: 13 pro 2012 08:28

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od palipol »

OK, dohodnuté, SS.
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Poistky

Příspěvek od aretax »

aretax píše:Naposledy sa tu riešili káble, čo tak teraz poistky? Určite tu bude veľmi zaujímavá a búrlivá téma. Zdalo sa mi to nereálne, aby jedna poistka mala vplyv na zvuk. Ako budú tvrdiť "odborníci", vplyv poistiek je nemerateľný. Na rozdiel od nich som si zadovážil 3 druhy poistiek, postupne som ich menil v koncových zosilňovačoch a rozdiely vo zvuku boli počuteľné, aj keď nie vždy bol zvuk lepší. Budem rád, keď sem napíšete vlastné skúsenosti. Prosím však o skúsenosti a nie teoretické mudrovanie o merateľnosti a nemerateľnosti ich vplyvu.
Ja som skúšal nasledovné, 6,3 A:
Hifi Tuning medená zvuk plný, detailný s pevnými basmi, teplejší charakter
HiFi Tuning Supreme 3 strieborbná zvuk analytický, tenší, viac zameraný na detaily vo výškach, chladnejší charakter
Synergistic SR 20 zvuk presný, predovšetkým na stredoch a výškach, objemný, výborný priestor, menej dôrazný na basoch (tenšie basy)

(Edit by ML)
Vlákno o přístrojových pojistkách zde již máme, tak jsem to sloučil.
Synergistic SR 20 po prevádzke cca 50 hod.: zvuk je presnejší, na môj vkus až priveľmi, vyčistili sa výšky, ostali krásne, kovové, ale stredy a vyššie basy tým, že pribudli detaily ostali studenšie, niekedy až z nádychom "plechovosti", hlavne vokály. Hlboké basy sa taktiež vyčistili, spevneli a objemom je ich akoby menej. Môj záver je taký, že táto poistka je vhodná pre komponenty s teplejším zvukom (napr. počul som ju hrať v Luxmanovi a sedela super). Pre mňa toto zistenie znamená návrat ku klasickej medenej poistke HiFi Tuning, ktorá mi napriek menej detailom zvukovo viac vyhovuje. Tu je dôkaz, že nie vždy musí nastať zlepšenie zvuku a nie vždy musí byť viac detailov prínosom. Ideálne by bolo "zobrať" z SR 20 výšky a dať ich k poistke HiFi Tuning. Škoda, že sa to nedá.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

Možno keby si ich do prístroja dal paralelne.
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od aretax »

Nechal som sa nahovoriť a v predzosilňovači som vyskúšal poistku Synergistic Quantum Red (vyšší model od SR20). Spočiatku bol zvuk "nič moc". Bol nesmierne detailný, na stredoch až plechový. Postupne sa však poistka "zahorovala", zvuk zjemnel, vyčistil sa, otvoril sa priestor. Teraz, po cca 50 hodinách hrania môžem zodpovedne povedať, že výmenou poistky v predzosilňovači som dosiahol vyšší zvukový prínos, ako výmenami elektróniek, prípadne káblov. Pribudlo veľa detailov na stredoch a hlavne na výškach, basy spevneli a hlavne sa otvoril predozadný priestor. Pri veľkom orchestri je každý nástroj presne definovaný a má plný zvuk.
Kto chce uverí, kto nie nemusí. Podľa mňa je to najlacnejší účinný upgrade prístrojov. Pre odborníkov typu - to nemôže by pravda, nedá sa to zmerať, je to iba sugescia a pod. odporúčam vyskúšať. Farba zvuku, priestorové podanie, podanie detailov atď. sa totiž zmerať nedajú - dajú sa iba počuť. Tí, čo mali záujem, boli u mňa a počuli na vlastné uši rozdiel v poistkách. Pritom test vôbec nemusel by slepý. Každý sa mohol pozerať. Podmienkou porovnávania bolo, aby neboli hluché uši.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od aretax »

Bubuxin-KILBRU power píše:Možno keby si ich do prístroja dal paralelne.
Alebo klinec? Napr. medený?
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
blesk666
Příspěvky: 1316
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od blesk666 »

Medeny cim hrubsi a pozlateny klinec by bol idealny:-)
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
Uživatelský avatar
Senior
Příspěvky: 43
Registrován: 12 říj 2011 19:42

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od Senior »

aretax píše:Nechal som sa nahovoriť a v predzosilňovači som vyskúšal poistku Synergistic Quantum Red (vyšší model od SR20). Spočiatku bol zvuk "nič moc". Bol nesmierne detailný, na stredoch až plechový. Postupne sa však poistka "zahorovala", zvuk zjemnel, vyčistil sa, otvoril sa priestor. Teraz, po cca 50 hodinách hrania môžem zodpovedne povedať, že výmenou poistky v predzosilňovači som dosiahol vyšší zvukový prínos, ako výmenami elektróniek, prípadne káblov. Pribudlo veľa detailov na stredoch a hlavne na výškach, basy spevneli a hlavne sa otvoril predozadný priestor. Pri veľkom orchestri je každý nástroj presne definovaný a má plný zvuk.
Kto chce uverí, kto nie nemusí. Podľa mňa je to najlacnejší účinný upgrade prístrojov. Pre odborníkov typu - to nemôže by pravda, nedá sa to zmerať, je to iba sugescia a pod. odporúčam vyskúšať. Farba zvuku, priestorové podanie, podanie detailov atď. sa totiž zmerať nedajú - dajú sa iba počuť. Tí, čo mali záujem, boli u mňa a počuli na vlastné uši rozdiel v poistkách. Pritom test vôbec nemusel by slepý. Každý sa mohol pozerať. Podmienkou porovnávania bolo, aby neboli hluché uši.
:silent: :silent: :silent: :silent: :silent: :silent: :silent:
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

aretax: Chýba ti že nič nepíšem, však? V zosilňovači mám celkom štyri poistky, tak by to šlo celkom do peňazí laborovať s nimi. Mám pocit že poistky v prístroji by degradovali pozitívny prínos predradenej poistky. Takže najprv musím vymeniť zosilňovač za nejaký lepší s jednou poistkou, a potom budem experimentovať.
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od aretax »

Bubuxin-KILBRU power píše:aretax: Chýba ti že nič nepíšem, však? V zosilňovači mám celkom štyri poistky, tak by to šlo celkom do peňazí laborovať s nimi. Mám pocit že poistky v prístroji by degradovali pozitívny prínos predradenej poistky. Takže najprv musím vymeniť zosilňovač za nejaký lepší s jednou poistkou, a potom budem experimentovať.
Z čoho usudzuješ že práve Ty mi chýbaš? Ver mi, že nie. Ani ma nezaujíma, koľko a akých poistiek, tranzistorov a pod. máš v zosilňovači a dokonca ani to, aký zosilňovač máš. Ale bolo by dobré vyjadrovať sa na základe vlastných zistení a nie pocitov. Pocity sú nanič.
Moja ponuka stále platí - čo sa týka vyskúšania poistiek.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

Však som na to reagoval už 3.2. Fakt ma to zaujíma.
Bubuxin-KILBRU power píše:
aretax píše:Ak Ti to pomôže, veľmi rád Ti nejaké na vyskúšanie požičiam.
Keby som ja dostal takúto príležitosť, veľmi rád by som ju využil a poistky vo svojej zostave vyskúšal. Fakt ma to zaujíma.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od fox »

Dnes odpoledne jsme dělali s kamarádem test. Pouštěli jsme přístroj s původní pojistkou a potom jsme pojistku vyměnili za měděnou s pozlacenými kontakty. Rozdíl v barvě zvuku byl tak markantní, jako kdybychom použili korekce. Přístroj měl pojistku na zdroji umístěnou tak, že se dala vyměnit v čase cca jedné minuty.
Do nedávna jsem byl přesvědčený, že laborování s pojistkami je naprostý nesmysl. Teď už si to nemyslím. :shock:
Doporučuji každému vyzkoušet.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od Vlado222 »

Priznám sa že aj ja som podľahol marketingu a osadil som minulý týždeň rôznymi poistkami svoj CDP, aj delenec. Rozdiel bol počuteľny. Nie v zmysle možno niečo počujem, tuším to hrá inak, ale :shock: to by som nebol povedal.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od Vlado222 »

To kryogenické ošetrenie zrejme funguje aj u nich, nie len u elektroniek. :smile:
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od aretax »

Popularita tejto témy prenikla aj na Hifinázory. Iba neviem prečo členovia Hififóra reagujú na témy iného fóra. To nie sú schopní si založiť vlastné vlákno? Napr. reakcia
Kite 19:
Nereagujem len na toto vlákno, ale niektorí nemajú ani šajnu a ak by boli upozornení na bludy čo popísali ohľadne krištalizácie kovov, zmrazovaní a ohrievaní kovu... To je jednoducho debilizmus a nič iné! Tvária sa pri tom, že niečo o tom vedia - so 100% istotou napíšem, že o tom vedia hovno.
Je neskutočné, aké nezmysly sú šírené aj v tejto téme, človek podozrieva už aj Boxera z rezignácie :D Verím tomu , že zvukový prínos je počuteľný - v slepom teste je však nepočutelný. Jeden organizovaný slepý test a tieto drísty - no jasné nebola to známa zostava, známe prostredie a použili sa nevhodné nahrávky, to by boli dôvody prečo sa nič nedalo rozlíšiť.
Niektorý už majú také rozlíšenie a toľko detailov po výmene káblov a poistiek, že Pink Floyd znie ako symfónia.
A technici nám len nedokážu vysvetliť prečo je to počuť...

Keďže nemôžem prispieť k tejto téme na vedľajšom fóre, rád by som reagoval tu (nakoniec je to téma z tohoto fóra):
Kite, ja zas tvrdím, že o tom to 100% ho... vieš Ty. Už aj to je dôkaz, že kryštalizácia je od slova kryštáľ a píše sa s ypsilonom. Ak tomu neveríš, stačí si toto slovo pozrieť na obale kryštálového cukru. Stačí si o tejto téme prečítať pár riadkov v učebnici pre strednú školu strojnícku(ale tam si asi nedospel) . Dokonca sa o tom píše aj v učebnici pre ZŠ . Mal by si si urobiť poriadok predovšetkým vo svojej hlave. Na jednej strane pripúšťaš počuteľný zvukový prínos, vzápätí v tej istej vete ho pri slepom teste zamietaš. Že by si mal demontovateľné uši? Jedny, čo používaš, keď počúvaš a tie druhé na testy? Mne z Tvojho príspevku v HN vychádzajú 2 možnosti: buď musíš rýpať za každú cenu, alebo - tú druhú si doplň sám. Ja sa osobne prikláňam k druhej možnosti, lebo som od Teba ešte nikdy nič rozumné nečítal, dokonca nemáš ani vlastný názor - viď vyššie.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od fox »

Vlado222 píše:Priznám sa že aj ja som podľahol marketingu a osadil som minulý týždeň rôznymi poistkami svoj CDP, aj delenec. Rozdiel bol počuteľny. Nie v zmysle možno niečo počujem, tuším to hrá inak, ale :shock: to by som nebol povedal.
:shock: jsem byl z toho, že si to, jako většina, neumím vysvětlit. Spiš jsem měl asi napsat :eek: .
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Vlado222
Příspěvky: 1031
Registrován: 13 led 2013 13:56
Bydliště: pri Piešťanoch

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od Vlado222 »

Fox ja som minulý týždeň :až eek: nebol. O poistky som sa jeden čas zaujímal, -> http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph ... highlight=
Tam ma miestní odborníci, ktorí ich nevyskúšali presvedčili že je to hlúposť, a neriešil som to. už potom neskôr. -> http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph ... 044#146044

Kamarát Jimmi známy to kábelofil, teraz už elektronkofil, ma vyše pred rokom presviedčal nech to vyskúšam. Bol som s ním na návšteve aj u jedného kamaráta hifistu, ktorý laboroval s poistkami aj počas mojej návštevy, ale tam ma to nejako nepresvedčilo, lebo nemal poriešenú akustiku, (vravel som si radšej tú nech si porieši) a jeho aparát som nemal vôbec napočúvaný, ani som hotam poriadne nepočúval bol som u ňho len náhodou lebo ma tam jimmi zavolal.
Už som to tu myslím v tomto vlákne v minulosti písal, že som sedel na boku, dlávil som sa chuťovkami, ktoré nachystala gazdiná a zmenu som začul. Vraveli že vymenili poistku za inú. Laborovali tam aj s kabelážou tak som si nebol istý či ta zmena bola spôsobená kabelážou , či poistkou. Radšej som sa venoval chuťovkám. Bavili ma v tej chvíli viac ako audio. Skrátka bol som tam len náhodou a uši pred aparátom sa mi nechcelo natrčať.
Ako píšem začul som z boku rozdiel, aj mi nadšený Jimmi vravel nech výmenu poistiek vyskúšam, uvažoval som nad tým, ale, stále som tomu neprikladal až takú váhu. Navyše som mal obavy že poistka sa nemusí chovať ako original osadená výrobcom a nemusí sa zachovať tak ako má - v prípade prepätia ochrániť zosík a to sa mi nechcelo riskovať.
Pred pár týždňami som zbadal na slovanete že jeden vlastne tiež môj známi predáva poistku Synergistic Research lebo ide do novšieho modeluu za polovicu. Tak som si povedal, že to skúsim keď sa už o tých poistkách toľko popísalo, dokonca sa aj ľudia rozvadili kvôli nim a bola tu kvôli nim taká búrlivá a neúctivá vymená názorov že moderátor musel upratovať príspevky do septiku, na čo následne odnož konzervatívcov uskutočnila na protest hromadný exodus z tohoto fóra.
:eek: som bol po jej vložení do predzosíku len vtedy.
Minulý týždeň keď som osadil aj delenec poistkami, Hifi tuning , čo mi na moje požiadanie pribalil k Ultrazvukovej práčke LP čo som kúpil jej predajca Hanzelaudio som bol už len :shock: :smile:
Uživatelský avatar
Tinariwen
Příspěvky: 318
Registrován: 01 led 2013 12:33

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od Tinariwen »

Vlado,čiže čo ? :-?
Leší zvuk,alebo ?..... iný a lepší?..alebo nič moc? :thumbdown:

Si spokojný s vymenou poistiek?
ATC SCM50 ASL,ATC CDA2 MkII
Odpovědět