Napětí v síti - 230V aneb kolik jste naměřili doma?

Filtry, pračky, síťové zásuvky a elektrické rozvody k hifi.
Odpovědět
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Napětí v síti - 230V aneb kolik jste naměřili doma?

Příspěvek od Pytell »

Velice rád bych otevřel důležité téma ohledně napájení našich aparátů, dle zkušeností je to základ ( hned po akustice ) pro kvalitní poslech. Nevím jestli jste si všimli a změřili kolik máte v zásuvce Voltů. Samozřejmě asi nebude problém u nových mašinek, ty už jsou připraveny. Ale veliký problém je u starých a hlavně u vintage mašinek, které byly konstruované na napětí 220V. Mám hodně zpráv od majitelů těchto aparátů, že se jim zařízení hřeje, kolísají otáčky u gramce,atd...
U některých mašinek je možnost přepojení vstupního napájení na primáru trafa z 220 na 230V, což většinou pomůže.
U mě na solo přívodu napětí kolem 242V. Vím, že to vyřeší pračka, ale většina lidí vlastnících sestavu např. do sto tisíc nedá za pračku ten samý obnos.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: 230V

Příspěvek od Mark Levinson »

To je velmi zajímavé téma, dříve jsem to doma měřil a taky jsem doma měl v síťi přepětí cca 238V +-2V. Někdy více jindy méně, většinou to večer bylo lepší, později jsem koupil pračku a ta to hlídá na požadovaných 230 V +-1%. Současné stroje by měly být konstruovány na evropských 230V s tolerancí alespoň 10%, takže by jim nemělo činit problém fungovat od 207V do 253V. Ovšem co to bude dělat po zvukové stránce je už věc jiná.
Jinde psal Dieter, že má doma v síťi 255V, to už je opravdu hodně a pračka je asi nutnost. Platí, že třeba pro koncové zesilovače je lepší mírné přepětí než podpětí. Kdysi jsem vlastnil koncové zesilovače Meridian G-57 a ty měly na štítku uvedeno 220V a to nejsou žádné vintage mašinky, nevím přesně, ale v GB je stále norma 220V (to by nám mohl potvrdit David nebo Teti). V tomto případě byla max. tolerance cca 242V, to jsem tehdy měříval a když jsem měl v síťi občas i 240V, tak jsem měl trochu obavy. Vyřešila to pračka, jak jsem psal výše a tím se zlepšilo všechno, zvuk, zklidnily trafa i já měl i klid v duši.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
Tinariwen
Příspěvky: 318
Registrován: 01 led 2013 12:33

Re: 230V

Příspěvek od Tinariwen »

U mna je to v rodinnom dome v zásuvke 243,6 V, pračka to vyrovna na 231,6 V.Koncaky resp.aktivne repro mam priamo v stene a su to tiež angličania( ATC)... Kedže to cele ešte nemám kompletne,čakam na preamp.,tak sa zrejme so zapojenim koncakov pohrám.Mark kde ti hraju konce lepšie,dynamickejšie,keď ich maš zapojene v stene alebo v el.pračke..
ATC SCM50 ASL,ATC CDA2 MkII
bertram

Re: 230V

Příspěvek od bertram »

Vyrobky určené pre Angický trh sú stavané na 240 V AC a 50 HZ. To neznamená , keď sú Anglické , že musia
splňať anglické normy.Záleží , pre ktorý trh sú určené.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: 230V

Příspěvek od fox »

Může mít přepětí v síti vliv na otáčky gramofonu ? V sobotu jsem naměřil 242 V a když jsem kontroloval jeho otáčky, tak se mi zdálo, že na stroboskopu trochu ubíhaly. Trimrem na zdroji se mi je upravit nepodařilo. Frekvence byla v pořádku.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: 230V

Příspěvek od Dieter Burmester »

Možné to asi je, mě se také po zařazení pračky do sestavy zdá, že to hraje ''nějak pomaleji''. Předtím průměrně 248V, nyní 230V +- 0,5V. Ale asi radši počkáme na vyjádření místních elektrikářů, ať z nás nejsou kandidáti na Nobelovku :lol:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Přepětí v síti.

Příspěvek od fox »

Měřil jsem digitálním voltmetrem napětí v síti. Naměřil jsem odpoledne cca 238 V, večer okolo 245 V. Bydlím kousek od transformátoru. Moje prístroje Audia maji na zadním panelu napsáno 220 - 230 V. Nemůže dojít k jejích poškození.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Přepětí v síti.

Příspěvek od dvader »

Normovaná hodnota pro celou EU je 230 V +/- 10%, takže jsi v pohodě v toleranci.
Pitbull
Příspěvky: 192
Registrován: 17 říj 2021 10:59

Re: Přepětí v síti.

Příspěvek od Pitbull »

Jde jenom o to, jak staré jsou ty tvoje audio přístroje.
Jestliže máš některé vintage kousky, tak už to může být problém, protože tenkrát byl nominál 220V a výrobci mlčky předpokládali +- 10V.
Lze to řešit různě. Stabilizací na 220V, jednoduchým autotransformátorem cca -15V. Nejdokonaleší je "pračka", která galvanicky oddělí vstupní a výstupní napětí a lze zvolit hodnotu toho výstupního napětí.
( Z praxe - jak někteří vyžadují. Nejcitlivější jsou na tohle japonské přístroje s napětím 120V. Tam bych neriskoval původní trafa 220/120V)
Potom je ještě řešení ignorovat to a věřit tomu, že to dobře dopadne. Ale i tak to zkrátí životnost kondenzátorům, občas odejde pojistka.....
Pitbull
Příspěvky: 192
Registrován: 17 říj 2021 10:59

Re: Přepětí v síti.

Příspěvek od Pitbull »

Takhle se k tomu vyjadřuje distributor el. energie:

".............Za normálních provozních podmínek musí být napětí v síti v povolené toleranci ± 10 %, tj. napětí může být v rozmezí od 207 V do 253 V. V této toleranci musí být 95 % průměrných efektivních hodnot napájecího napětí v měřících intervalech 10 min. během každého týdne.
Spotřebiče a přístroje, které jsou k dispozici s označením 220/380 V, mohou být dále používány, ale počítejte však s možným snížením jejich životnosti........."
Uživatelský avatar
djrix
Příspěvky: 112
Registrován: 14 dub 2020 13:42

Re: Přepětí v síti.

Příspěvek od djrix »

fox: Přesně z toho důvodu jsem například pro jednoho pána vyráběl toto:
viewtopic.php?f=24&t=7317

Je pravda, že norma říká, že tolerance je +-10%, obecně ale hlavně starší přístroje větším napětím dost trpí. Odpověď tedy není jednoduchá, záleží jakou rezervu dal výrobce zařízení (byť správně měl konstruovat zařízení na 230V+-10%, mnohdy tomu tak není). Označení na přístroji 220-230V může docela klidně znamenat, že byl primárně stavěn na 220V v síti.
Povětšinou věci, co obsahují pulzní zdroje, snáší odchylky od jmenovitého napětí bez problémů, naopak věci, co mají klasické transformátory trpí vyšším napětím nejvíce.
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Přepětí v síti.

Příspěvek od Ramones »

:silent: :thumbup:
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Přepětí v síti.

Příspěvek od dvader »

Vrátil bych se k meritu věci:
Normy na parametry el. energie jsou všude na světě relativně podobné. Extra přesnou stálost nezajišťují a to ani napětí a ani frekvence - definují pouze tolerance.

Solidní výrobce s tím prostě musí počítat a to včetně filtrace vysokofrekvenčního rušení, které se také v rámci tolerance vyskytuje…

Takže dobře udělanému napájecímu zdroji je jedno, co mu tam vleze na vstupu. Samozřejmě staré zdroje konstruované na 220 mohou při přepětích nad 230 trpět. A jak tu již někdo uvedl, spínané to obvykle snáší lépe.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Přepětí v síti.

Příspěvek od Mark Levinson »

(Edit by ML)
Irelevantní příspěvky byly uklizeny do vlákna Korea. Prosím, pište jen věci k tématu a bez provokací.
Děkuji za pochopení.
Mark Levinson
Pitbull
Příspěvky: 192
Registrován: 17 říj 2021 10:59

Re: Přepětí v síti.

Příspěvek od Pitbull »

dvader píše: 17 lis 2021 08:03 Vrátil bych se k meritu věci:
Normy na parametry el. energie jsou všude na světě relativně podobné. Extra přesnou stálost nezajišťují a to ani napětí a ani frekvence - definují pouze tolerance.

Solidní výrobce s tím prostě musí počítat a to včetně filtrace vysokofrekvenčního rušení, které se také v rámci tolerance vyskytuje…


Takže dobře udělanému napájecímu zdroji je jedno, co mu tam vleze na vstupu. Samozřejmě staré zdroje konstruované na 220 mohou při přepětích nad 230 trpět. A jak tu již někdo uvedl, spínané to obvykle snáší lépe.
K tomu tučně označenému textu.
"Vysokofrekvenční rušení" je hodně široký pojem, ale obecně platí, že odfiltrovat ho (fitrem, ne pračkou, UPSkou a pod) není nemožné.
Problém je to ostatní rušení v síti. Posílané signály 1/4 maxima, vyšší harmonické, které mají v každém místě sítě jinou amplitudu a jiné násobky základní frekvence - nízkofrekvenční rušení.
Výsledkem je, že i když se bude výrobce maximálně snažit, nedokáže vytvořit univerzální zdroj, který bude imunní vůči jakémukoliv rušení, jestliže nepůjde cestou kdy distribuční síť 400/230V použije jen jako výkonový zdroj a vytvoří znovu napájecí napětí 230V/50Hz galvanicky oddělené od vstupu, nezávislé na kolísání napětí vstupu, kolísání frekvence a bez všech rušivých napětí. To galvanické oddělení ještě musí být provedené tak, aby nebyla možnost ani indukce mezi vstupem a výstupem.
Když se to následně převede do praxe, tak zdroj těchto parametrů pro výkonové zesilovače se bude pohybovat v řádu statisíců Kč a i zdroj pro nevýkonové komponenty může snadno přesáhnout cenu samotného komponentu.
Výrobce to tedy většinou řeší tak, že zdrojová část je vyhovující ve velké většině běžných připojení. V případě, že uživatel požaduje kvalitnější připojení vyřeší si to externími filtry, úpravou velikosti napájecího napětí, případně externím zdrojem.
Je nemožné to vyřešit jiným napájecím kabelem od zásuvky ke komponentům, jinýma vidlicema a zásuvkama, protože ta část elektroinstalace kde ten problém vzniká zůstává a přidaná pasivní část (nový přívod s vidlicí a zásuvkou) to žádným způsobem neovlivňuje.
Odpovědět