Pojistka přístrojová

Filtry, pračky, síťové zásuvky a elektrické rozvody k hifi.
Odpovědět
andrej71

Re: Pojistka přístrojová

Příspěvek od andrej71 » 01 zář 2019 21:28

Jeden predajca mi povedal že je lepšie kúpiť 5A poistku aj napriek tomu že výrobca doporučuje max 4A. Vraj tieto kvalitnejšie poistky môžu rýchlejšie prehorieť. Moc sa mi to nezdá. Osobne by som dal toľko A ako doporučuje výrobca. Aké používate vy?

aretax

Příspěvek od aretax » 02 zář 2019 07:31

To je blbosť. Treba postupovať tak, ako doporučuje výrobca. Ak má mať poistka 5 A, musí mať 5 A bez ohľadu na materiál, z ktorého je vyrobená. Ja osobne by som neriskoval. Dávaj pozor na to, či máš pomalú, alebo rýchlu poistku. Pomalá poistka znesie vyšší prúdový náraz pri zapnutí prístroja. Rýchla poistka sa môže pri zapnutí prístroja "odpáliť" - každá, nie iba hifi.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.

THXKO

Příspěvek od THXKO » 02 zář 2019 11:33

aretax píše:
02 zář 2019 07:31
To je blbosť. Treba postupovať tak, ako doporučuje výrobca. Ak má mať poistka 5 A, musí mať 5 A bez ohľadu na materiál, z ktorého je vyrobená. Ja osobne by som neriskoval. Dávaj pozor na to, či máš pomalú, alebo rýchlu poistku. Pomalá poistka znesie vyšší prúdový náraz pri zapnutí prístroja. Rýchla poistka sa môže pri zapnutí prístroja "odpáliť" - každá, nie iba hifi.
Aretax nieje to blbosť, sám Edo Nemček z Platanu ktorý je asi jediný oficiálny predajca na Slovensku to povedal. O jednu hodnotu väčšia nemôže nijako uškodiť. Zrejme budú o niečo citlivejšie ako obyčajne. Teda ak hovoríme stále o pomalých.

aretax

Příspěvek od aretax » 02 zář 2019 17:10

Nemyslím si, že "sám Edo Nemček" je ten pravý odborník. Nech si každý urobí, ako chce, pre mňa je 5 A vždy iba 5A. Ak je, ako hovoríš, "citlivejšia", potom nevypína na 5A, ale pri nižšom prúde, teda nie je 5A. Pre všetky normy na svete je 5A = 5A. Toto nie môj názor, ale fakt. Ako som písal, ja osobne by som vyššiu hodnotu poistky nedal. Aj ja som menil poistky, ale vždy iba s takou hodnotou, ktorú udáva výrobca. V prípade záručnej opravy Ti žiaden výrobca "Nemčekovu" teóriu nezohľadní a záruku neuzná. Je úplne jedno, či sa jedná o pomalé, alebo rýchle poistky. Hodnota je stále rovnaká. Ktorý typ vybrať - to stanoví výrobca.

THXKO

Příspěvek od THXKO » 02 zář 2019 18:10

Teraz som si spomenul že tá väčšia hodnota sa týkala iba najnovších Synergistic Research Blue. Zrejme len tie budú náchylnejšie na odpálenie. :roll:

aretax

Příspěvek od aretax » 03 zář 2019 20:54

Nechcem Ti zbytočne protirečiť, ale naozaj neviem pochopiť, prečo by 5A poistka SR blue mala byť citlivejšia, ako 5A iná. 5A je stále 5A. Ak má prístroj predpísanú poistku 5A, je tam určitá rezerva (konštruktéri vedia presne, koľko %) na to, aby sa "neodpálila" poistka pri zapnutí. Ak sa tak stane, chyba je buď v konštrukcii prístroja, alebo skôr v poistke. Na záver - ja osobne by som nikdy nedal silnejšiu poistku, ako stanovuje výrobca. Skúšal som všelijaké poistky, aj SR, vždy som dal predpísanú hodnotu a nikdy sa mi neodpálili. Teraz používam poistky Supreme 3 a AHP predpísanej hodnoty. SR mi absolútne nepasujú. Ak v Platane tvrdia niečo iné, porozmýšľaj, prečo to asi tvrdia. Prečo asi výrobca neuzná reklamáciu, ak použiješ inú, ako poistku s prepísanou hodnotou? Ak sa Ti viac, ako 2 razy za sebou takáto poistka odpáli, je to reklamačná závada. Podobne, ako v aute. Ak Ti "odíde" 2 razy po sebe tá istá poistka, chyba je v elektrike. Poistky sú v prístrojoch práve preto, aby prístroj chránili a pri poruche sa odpálili a nie, aby "vydržali", teda aby si prípadný prúdový náraz "odniesla" poistka, a nie prístroj.

Odpovědět