Grado

Sluchátka a vše kolem kromě zesilovačů.
Odpovědět
Jibu
Příspěvky: 7
Registrován: 09 čer 2011 15:39

Grado

Příspěvek od Jibu »

Grado SR 325 Vintage


Dostal se mi do ruky model Grado SR 325 Vintage a po týdenním poslechu mám jediný pocit - jsou to prostě jiná Grada, než jsem doposud znal. Rozdíl ve filozofii duchovních otců Josepha a Johna Grado je zcela evidentní. Tato sluchátka pravděpodobně ladil Joseph Grado, protože jejich zvuk je neutrální.
Popisovat detailně sluchátka asi nemá smyl, na netu jsou k dispozici fotografie. Přestože jde o starší model, je ve velmi dobrém stavu, čelenka jako nová, barva se neloupe, kabel je klasicky tlustý, ale v tomto případě poněkud tvrdší než na novějších modelech. Krytka ozvučnice je v růžové barvě. Jen při poslechu jsem na ně okamžitě nasadil velké G naušníky, na které nedám dopustit a nechápu, proč je Grado nedává na všechny modely standardně.
Ale zpět k podstatnému, tedy ke zvuku.
Model Vintage má samozřejmě všechny klady Grado zvuku: je živý, dynamický, plný detailů, ale to co je pro Grada typické - vybuzené středy tady nenajdete. Zvuk sluchátek je překvapivě neutrální, nic nepřečnívá a nic nechybí. Žádné kritizované agresivní výšky se nekonají. Celkově je zvuk položen níž, je jakoby hutnější. Pro lepší představu bych uvedl, že rozdíl mezi Vintage a RS 1 je asi takový jako mezi Sennheiser HD 6XX a AKG 701.
RS 1 jsou lehčí, vzdušnější, projev je éteričtější. Vintage mají více „masa“, jdou více do basů a mají neutrálnější zvuk. Zpěvák již nevyčnívá z kapely, zvukové spektrum je mnohem vyrovnanější. Prostě již nemáte pocit, že sedíte na podiu a jamujete s kapelou, ale přesunuli jste se do první řady. Pro někoho je to přínos, pro klasické Gradaře možná spíše zklamání. K této koncepci neutrálního zvuku se firma pravděpodobně vrací svými současnými modely GS a PS 1000, které jsou také mnohem neutrálnější než řada SR a RS.
Na závěr si neodpustím otázku, kterou ve mně tento model vyvolal.
Před časem jsem měl možnost poslechnout si díky Kubovi jeho AKG K 1000, nyní jsem se dostal k Vintage a to jsem ještě neslyšel např. Sennheiser Orpheus nebo Grado HP 1.
Výrobci místo toho, aby to co bylo skvělé zachovali ve výrobě a dál zvedali laťku, činí přesný opak. Začínám mít dojem, že se tak trochu motáme v bludném kruhu klesající kvality výroby a o to masivnější marketingové masáže. To nejlepší tady pravděpodobně již bylo.
Odpovědět