AKG K701/K702

Sluchátka a vše kolem kromě zesilovačů.
Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 659
Registrován: 28 pro 2010 22:28
Bydliště: Stockholm, SWE

AKG K701/K702

Příspěvek od MB »

Kto ich máte doma a na čom ich počúvate? Tieto sluchátka si zaslužia vlastné vlákno (http://highendforum.cz/viewtopic.php?f=23&t=373 tu už je jedno o K702, nie moc pochvalné), momentálne AKG vyšší model nevyrába.

Aj ked ich nevlastním a ani moc zvukovo nemusím, proste sem patria. Zvuk ma vždy na prvých 5 minút ohromí detailami a presnostou, ale po case mi znejú dost únavne. Sú hodne náročné na sluchátkač, bude to chciet asi chvílku hladat a to ma zaujíma ku čomu sa dopracovali zdejší majitelia.
Inak design a kvalita spracovania je výborná, a na ušiach sedia vynikajúco.

V obrázkoch je jasne viditelný rozdiel

K701
Obrázek
K702
Obrázek
B&W CDM-7NT,Sony TA-E90ES+TA-N90ES+SCD-555ES+TC-KA6ES+ST-SA5ES,Kuzma Stabi+Stogi+Denon DL-304&Ortofon QB+P-J PhonoBoxRS&PowerBoxRS,Linn Basik+Akito+Sumiko BP2,D AH-D2000+S HD800+Creek11SE
Odar

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Odar »

Mam ich pomaly 2 roky. Najprv som ich krmil zo Styleaudio Carat Topaz. Neskor som prikupil Dispre II v4 FINAL a Topaz bol len v ulohe DACu. Momentalne ich mam pripojene na vystup BB-DACu od Tomasa Ticheho + jeho word clock generator. Kazdy upgrade retazca ich prednes posunul dalej. Ako transport mam PCI zvukovu kartu Infrasonic Quartet.
Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 659
Registrován: 28 pro 2010 22:28
Bydliště: Stockholm, SWE

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od MB »

Nebol si s nimi nahodou aj na sluchatkovom zraze? Nelezali len tak mimochodom hodene vedla pasulovych HD800? Tie patrili slovakovi.

Mám par dotazov
1. Aky máš dovod používat PC ako zdroj, predpokladam, ze hudbu mas hlavne stiahnute flac/ape z netu (ja sa snazim rozanalyzovat dovody preco vobec pouzivat PC ako zdroj, zvlast u mladych ludí).
2. Skušal si použivat iný zdroj hudby (CDP/gramec) ?
3. Mal si doma na svojom retazci aj iné sluchátka?
4. Aký žáner preferuješ na AKG701?
5. (PMA odpusti) Používaš hlavne DIY konštrukcie, je cena dovod, prečo si nešiahol po konkurenčných "komerčných" výrobkoch?
B&W CDM-7NT,Sony TA-E90ES+TA-N90ES+SCD-555ES+TC-KA6ES+ST-SA5ES,Kuzma Stabi+Stogi+Denon DL-304&Ortofon QB+P-J PhonoBoxRS&PowerBoxRS,Linn Basik+Akito+Sumiko BP2,D AH-D2000+S HD800+Creek11SE
Odar

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Odar »

Nie, casovo mi to zial nevyslo. Snad buduci rocnik . . .

1) Mam postavene HTPC ciste na multimedia (filmy + hudba). Nic univerzalnejsie neexistuje. Viem, ze tunajsi hifisti PC nepovazuju za dost hifi, ale co uz :cool: Ich nazor respektujem. Kazdemu vyhovuje cosi ine. Vrtanie v pocitaci ma bavi.
2) Nie, nemam na to dovod. Mal som moznost vidiet prezentaciu HiRes formatov VS Vinyl na High End Slovakia 2010 na zostave Dynaudio Focus (tusim 360) + Electrocompaniet a mozem s kludom prehlasit, ze digital mi znel lepsie. Prezentovali to tam ludia z Ketos-u. Dokonca cisto nove LP malo tendenciu praskat. Na K701 by mi to urvalo usi . . .
3) Zatial nie, nema zmysel uvazovat o nicom inom ako HD 800 / T1, ale teraz su na rade bedne . . .
4) Moj profil je tu http://www.last.fm/user/odar1/charts Moja srdcovka je U2. Inak na nich pocuvam uplne vsetko. Nemam problem ani s Prodigy, Daft Punk a podobne. Musim ale uznat, ze vecer v klude na nich skor pocuvam klasicky rock (Dire Straits, Pink Floyd), pripadne nejaku akustiku. Na akustickej gitare doslova "ujizdim".
5) Dovod je velmi jednoduchy - pomer cena / vykon / hodnota / pristup k zakaznikovi. Problem nastava pri predaji - malo ludi vie, co je DIY. Radsej daju peniaze za cosi, co vseobecne poznaju. Preto sa oplati ist v ramci moznosti co najvyssie. Zvlast v dnesnej dobe cosi predavat je dost komplikovane - ale to je uz ina debata.
Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 659
Registrován: 28 pro 2010 22:28
Bydliště: Stockholm, SWE

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od MB »

1. Nemyslim si, ze by to nebolo moc hifi (odporucam pockat si na Casea PC s upravenou Julinkou od ESI)
2. na prezentacii Ketosu som nebol, moja chyba , mne LP osobne tiez na sluchatkach z dovodu obcasneho prasknutia vadia ale zvuk je uplne inde ako CD, na to som sa ale nepytal :mrgreen:
3. To si si ich mohol vyskusat na sluchatkovom zraze
4. U2 mas dufam doma na MFSL (ale nie MFSL rip/flac) :mrgreen:
5. to ma presne zaujimalo

PS: Inak vidim, ze si z Prievidze, byval som tam prvych 18 rokov moho zivota na "Čiernom meste". Ma PD stále rád
B&W CDM-7NT,Sony TA-E90ES+TA-N90ES+SCD-555ES+TC-KA6ES+ST-SA5ES,Kuzma Stabi+Stogi+Denon DL-304&Ortofon QB+P-J PhonoBoxRS&PowerBoxRS,Linn Basik+Akito+Sumiko BP2,D AH-D2000+S HD800+Creek11SE
Odar

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Odar »

1) Casea ma zaujimavejsiu variantu http://www.casea.eu/moduly.php?p=Sirius%20Synchro S Cepheusom MK II to bude pre vela ludi velmi zaujimave riesenie
4) Radsej zaplatim za ich koncert. MFSL mam - samozrejme ripy vo FLACu :lol: CD prehravac nevlastnim. Ja tie placky ani nemam kde vkladat :lol:
Stano
Příspěvky: 17
Registrován: 21 úno 2011 19:13

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Stano »

Odar píše:Mam ich pomaly 2 roky. Najprv som ich krmil zo Styleaudio Carat Topaz. Neskor som prikupil Dispre II v4 FINAL a Topaz bol len v ulohe DACu. Momentalne ich mam pripojene na vystup BB-DACu od Tomasa Ticheho + jeho word clock generator. Kazdy upgrade retazca ich prednes posunul dalej. Ako transport mam PCI zvukovu kartu Infrasonic Quartet.
Sám som nejakých pár mes. majiteľ K701 a už dlhšiu dobu vyberám čím ich krmiť. Som rád že som natrafil na niekoho kto už má niečo to vyskúšané a používa PC/NTB ako zdroj hudby.

Prečo si uprednostnil BB-DAC pred Casea Lyra, cena je tam cca rovnaká?
Odar

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Odar »

- moznost ovladat DAC (hlavne hlasitost) dialkovym ovladanim zavazila asi najviac. Dokupil som k nemu koncak a vyriesilo sa mi tak viacero veci.
- v case, ked som to riesil, p. Vrana este nemal vyriesene externe hodiny a bolo to este nadlho. Nechcel som uz cakat.
Stano
Příspěvky: 17
Registrován: 21 úno 2011 19:13

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Stano »

A koľko toho zvládne DAC v BB-DAC? Viem že Lyra 96/24.
Uživatelský avatar
Bína
Příspěvky: 200
Registrován: 01 úno 2011 22:54
Bydliště: Praha

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Bína »

BBdac zvládne i 196, ale kolik v té kvalitě má člověk nahrávek?
Zaměstnanec firmy Shanling
Uživatelský avatar
Mamut
Příspěvky: 296
Registrován: 29 pro 2010 23:09

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Mamut »

:lol: asi 12 a ještě mimo žánr který preferuji.
Sláva bustrovanejm kytarám a rychlejm bicím!!!!
Odar

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Odar »

Ja mam 2 albumy :lol: Ono je problem cosi "pouzitelne" zohnat v 96/24 a nie este 192/24 :-ss Samozrejme ina pesnicka je, ak si kamarat s upsamplingom (SoX) :ymparty:
Stano
Příspěvky: 17
Registrován: 21 úno 2011 19:13

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Stano »

ono by to chcelo aj niekde počuť :(

to Odar: aké slúchatka máš, nízkoimpedančné ?
Odar

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Odar »

K701 aj K702 maju impedanciu 62 Ohm.
Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 659
Registrován: 28 pro 2010 22:28
Bydliště: Stockholm, SWE

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od MB »

Odar píše:K701 aj K702 maju impedanciu 62 Ohm.
osobne som bol v tom, ze majú viac, nikdy som si to neoveroval, ale pravda je ze to uvadza vacsina predajcov a aj výrobca.
B&W CDM-7NT,Sony TA-E90ES+TA-N90ES+SCD-555ES+TC-KA6ES+ST-SA5ES,Kuzma Stabi+Stogi+Denon DL-304&Ortofon QB+P-J PhonoBoxRS&PowerBoxRS,Linn Basik+Akito+Sumiko BP2,D AH-D2000+S HD800+Creek11SE
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

Jak slyším AKG 701 já? Na sladěné sestavě bez "průšvihů" špičková, žánrově univerzální sluchátka. Klidně bych je bral jako svou konečnou, protože - i když samozřejmě nejsou dokonalá - mají vše, co je potřeba na dostatečné úrovni: velmi vysoké rozlišení (snadno si poradí i se symfonickým orchestrem, neochuzují o nuance), krásné barvy (dřevo je dřevo, kov je kov), na sluchátka velký prostor a vyrovnaný, jemný, kultivovaný a celkově plný, přirozený zvuk, který s binaurální korekcí nehraje uprostřed hlavy. Dají se poslouchat celý den, jako kulisa i soustředěně.
Mimořádně přesná a věrná sluchátka s výborným poměrem výkonu a ceny. Podepsal bych se pod popis od pánů z firmy Headroom: http://www.headphone.com/selection-guid ... -white.php
Vliv zbytku řetezce je pro jejich výkon určující. Např. u mě bez ošetření napájení mají stresující projev, do minuty je sundávám z hlavy. Bez síťových kabelů, i při napájení z baterie zdroje, vydržím tak půl hodiny: zvuk je podprůměrný, syrový, bez hudební pohody, věrných barev. Kvalita nahrávky samotné má mnohem menší význam: přestože jsou rozdíly ohromné, tak na adekvátní sestavě je radost poslouchat jak SACD klasické hudby, tak vypálené CD popových, rockových a metalových skladeb převedených z MP3 do WAV.
Sennheiser HD 800 na průměrné sestavě pro ně nejsou žádným soupeřem.
Nevýhodou je u nich to, že řetězec, na kterém jsou již slyšet sluchátka samotná a ne zkreslení komponent, vibrace nebo nekvalitní napájení bude zřejmě již tak nákladný a dobrý, že je škoda nepoohlédnout se po sluchátkách z vyšší ligy. Ergonomie je vynikající, sluchátka jsou lehká, ale pro lidí s větší hlavou bývá problematický hlavový most s nesmyslnými, dost tvrdými "poštářky", které dokážou dost tlačit (hlavový most by neměl být na hlavě úplně na doraz).
Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 659
Registrován: 28 pro 2010 22:28
Bydliště: Stockholm, SWE

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od MB »

Je zaujímave sledovat aké máme rozdielne uši a to je iba dobre. :thumbup:
B&W CDM-7NT,Sony TA-E90ES+TA-N90ES+SCD-555ES+TC-KA6ES+ST-SA5ES,Kuzma Stabi+Stogi+Denon DL-304&Ortofon QB+P-J PhonoBoxRS&PowerBoxRS,Linn Basik+Akito+Sumiko BP2,D AH-D2000+S HD800+Creek11SE
monte

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od monte »

Nedávno jsem mohl vyzkoušet AKG, nevím jaký to byl typ, dřevěné obložení. Jenže zvukem mi připomínaly staré Tesly a na zvuk mých Beyerdynamic neměly ani omylem. Přítel to slyšel taky, jenže si vzal domů i moje a večer telefon, že u něho hrají líp AKG . :lol:
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

A ještě jedna menší výhrada k Akg K 701: jejich přívodní kabel je opravdu ošklivý! Když jsem vyměnil podobně nevzhledný přívodní kabel u HD 650 za šedý Cardas (který mimochodem u mě zcela pohřbil klady těchto sluchátek) nebo obyčejné napájecí kabely za ty s decentním černým opletem, vypadala sestava rázem mnohem lépe, solidněji, dospěleji...
Uživatelský avatar
radimecek13
Příspěvky: 36
Registrován: 17 pro 2011 19:35
Bydliště: Liberec

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od radimecek13 »

mě po půl hodině s nima začala bolet hlava a tak musely z baráku,teď mám Shure SRH 940 k nim jsem postavil Dispre II Jfet a muziku si zase užívám... :-j
Cambridge Audio Azur 540C -vdh mcd 300 mk III hybrid-Hypa 300SE - Beyerdynamic DT 880 600 ohm,Fostex TH -7B
Colorfly C3 - Fiio E12-Fischer Audio DBA-02 mk II,hisoundaudio live
Uživatelský avatar
Naprach
Příspěvky: 152
Registrován: 03 bře 2012 12:47
Bydliště: Tábor

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Naprach »

Jestli se můžu připojit, tak také mám AKG K701. Podle mě jsou to skvělá sluchátka ale musí se nakrmit kvalitním signálem. Více jak rok jsem souběžně měl i Sennheiser HD 595 a z normálních zdrojů, jako je sluchátkový výstup, byl jejich poslech rozhodně lepší. Trochu tu hudbu vylepšovala a dělala poslech jaksi medovější a příjemnější. AKG byla rozpačitá a divná a trochu jsem litoval vynaložených peněz. Ale když jsem změnil celý poslechový řetězec, tj. přidal jsem ke sluchátkovému zesilovači i kvalitní zdroj, začala K701 hrát jako z praku. Prostě, když celý řetězec není kvalitní, tak to díky jejich analytičnosti, hned dají znát a nehrají dobře.

A navíc jsou to bezkonkurenčně nejhezčí sluchátka, co jsem kdy viděl. :thumbup:
Electrocompaniet EMC-1 UP-> Kimber Kable Select KS 1130 XLR-> Electrocompaniet ECI 5 MK II-> Kimber Kable Select KS 3033-> Dali Helicon 800. RSA Emmeline II. "The Raptor" + AKG K701. Oyaide Tunami. Spectral HE 1203.
Uživatelský avatar
radimecek13
Příspěvky: 36
Registrován: 17 pro 2011 19:35
Bydliště: Liberec

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od radimecek13 »

Tak to se ví...hd650 jsou takový líbivý sluchátka,udělaná pro větší masu lidí než K701,ty vyžadují daleko kvalitnější zdroj než hd650,daleko lepší jsou Hd600 :razz:
Cambridge Audio Azur 540C -vdh mcd 300 mk III hybrid-Hypa 300SE - Beyerdynamic DT 880 600 ohm,Fostex TH -7B
Colorfly C3 - Fiio E12-Fischer Audio DBA-02 mk II,hisoundaudio live
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

radimecek13 píše:Tak to se ví...hd650 jsou takový líbivý sluchátka,udělaná pro větší masu lidí než K701,ty vyžadují daleko kvalitnější zdroj než hd650,daleko lepší jsou Hd600 :razz:
Ono údajně hrají mnohem lépe v "celosymetrickém" řetězci. Samozřejmě nemůžu vyloučit, že by dokázala zahrát dostatečně precizně třeba i klasiku, ale to už by asi cena takové sestavy musela být astronomická. Taky samozřejmě beru to, že lidem může sednout jejich osobitý charakter a že s některými levnějšími komponenty může vzejít příjemně poslouchatelný zvuk, navíc jsou lehká a mají výborný komfort nošení (velký přítlak nových sluchátek časem povolí).
Akorát je pro mě dost těžko pochopitelné, že třeba Tyll Hertsens je kdesi doporučuje pro studiovou práci (a K 701 má jako rovnocennou alternativu): přestože moje sestava má myslím rozlišení nadstandartně vysoké, tak teprve po poslechu stejné hudební pasáže s K 701 jsem si říkal: aha, tak tohle oni hrají.
Původně jsem si chtěl někde sehnat k poslechu i HD 600, i kvůli tomu, že to byla sluchátka používaná pro mastering nahrávek klasické hudby. Ale vzhledem ke kvalitě přívodního kabelu to prostě nemá smysl...
Uživatelský avatar
radimecek13
Příspěvky: 36
Registrován: 17 pro 2011 19:35
Bydliště: Liberec

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od radimecek13 »

já jsem k701 měl a musel jsem je prodat,zvukově mi nesedly a po půl hodině poslouchání mě bolela hlava,docela mi i vadilo,že jsou hodně slyšet ven a izolace,je taky nic moc....při dvou malých dětech nepoužitelné.... :razz: tak jsem koupil studiovky SHURE SRH 940 a musím říct naprosto super,postavil jsem k nim Dispre II jfet a fakt mazec... :lol:
Cambridge Audio Azur 540C -vdh mcd 300 mk III hybrid-Hypa 300SE - Beyerdynamic DT 880 600 ohm,Fostex TH -7B
Colorfly C3 - Fiio E12-Fischer Audio DBA-02 mk II,hisoundaudio live
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

MB píše:Je zaujímave sledovat aké máme rozdielne uši a to je iba dobre. :thumbup:
Přiznám se, že by mě zajímalo, zda je opravdu možné, aby sluchátka, která jeden člověk vnímá jako nedostatečně přesná, mohl někdo jiný - kvůli rozdílnému tvaru uší apod. - vnímat jako velmi přesná, nebo zda se jedná výhradně o náš individuální způsob vnímání hudby a naše nároky. Protože takový Tyll Hertsens určitě není nezkušený posluchač, co navíc poslouchá na low-endu, a přesto doporučuje HD 650 pro studiovou práci, s jedinou výhradou k jejich temnějšímu zvuku. Pro mě osobně jsou to sluchátka, která mají příliš malé rozlišení na to, abych od sebe mohl oddělit jednotlivé nástoje v komplikovanějších pasážích.
- Pokud vím, tak tvar ušních boltců apod. ovlivňuje vnímání prostoru a zvukového zabarvení (viz http://www.stereophile.com/features/808head/index.html).
Když ale čtu, jak lidé nevydrží poslouchat třeba K 701 déle než půl hodiny, tak si říkám, že s nějvětší pravděpodobností bych to ve většině případů vnímal stejně. Samozřejmě vždy se najde někdo, u koho zůstane negativní postoj i přes jakékoliv změny v řetězci. Přesto sám moc dobře vím, jak slabě, nudně, nepříjemně mohou hrát, pokud není vše v řetězci na dostatečné úrovni a dobře sladěné.
Nesouhlasím proto s názorem, že nejdůležitější pro zvuk jsou sluchátka: to podle mě platí jen do určité úrovně. U tak přesných sluchátek jako jsou K 701 je podle mě investice do kvalitního zdroje, zesilovače, kabeláže a řešení napájení (u mě např. neměly levnější filtry jako OK Technik a Supra na zvuk žádný pozitivní vliv) z hlediska věrné reprodukce smysluplnější než TOP model sluchátek v průměrné sestavě. Dokážou pak totiž zahrát světově, za to i sluchátka za 100 tisíc budou hrát na sestavě střední třídy - střední třídu.
Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 659
Registrován: 28 pro 2010 22:28
Bydliště: Stockholm, SWE

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od MB »

Skor som to myslel tým, ze niekto pocuje 13kHz, niekto 15, niekto až 17kHz...v dolnom pásme podobne, a tym sa meni samotny charakter sluchatok podstatne. No a pri určitej netopierej konštelácii hrajú AKG hrozne a pri inej su to ultra presne sluchatka.
B&W CDM-7NT,Sony TA-E90ES+TA-N90ES+SCD-555ES+TC-KA6ES+ST-SA5ES,Kuzma Stabi+Stogi+Denon DL-304&Ortofon QB+P-J PhonoBoxRS&PowerBoxRS,Linn Basik+Akito+Sumiko BP2,D AH-D2000+S HD800+Creek11SE
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

MB píše:Skor som to myslel tým, ze niekto pocuje 13kHz, niekto 15, niekto až 17kHz...v dolnom pásme podobne, a tym sa meni samotny charakter sluchatok podstatne. No a pri určitej netopierej konštelácii hrajú AKG hrozne a pri inej su to ultra presne sluchatka.
Zní to zajímavě, ale je to něčím podložené? Příp. je známo, jakým způsobem se mění vnímání zvuku s jeho frekvenčním rozsahem? - Pokud se totiž nepletu, tak i příznivci HD 650 se shodují na tom, že K 701 jsou přesnější. Také co si tak všímám, tak zkušení posluchači se obvykle poměrně dost shodnou v tom, jak daná kvalitní sestava hraje, liší se hodně spíš v tom, jak ten zvuk vnímají a hodnotí (co jim vadí a jaké kompromisy jsou ochotni akceptovat).
Když má ale tvar uší vliv na vnímání prostoru a zabarvení, tak se zdá pochopitelné, že se najdou posluchači, pro které budou mít K 701 i na TOP sestavě nepřirozené střední pásmo a podání prostoru.
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

AKG K 701 vs. Sennheiser HD 800

Příspěvek od PetrJ »

Jistý čas jsem měl možnost AKG K 701 porovnávat, a to v klidu a na své sestavě, i se sluchátky Sennheiser HD 800. I když tato sluchátka nenaplnila má očekávání, tak to pro mě byla v mnohém zásadní zkušenost.
Jak se ukázalo, HD 800 u mě hrála sice neskutečně čistě a s ohromným prostorem, ale zároveň studeně a málo barevně: celkový dojem byl jako z fantasticky detailní a prokreslené, ale černobílé fotografie. Když jsem vyzkoušel tři různé signální kabely (mezi přehrávačem a zesilovačem), tak s K 701 byly jasně patrné rozdíly v podání barevnosti u každého z nich, u HD 800 se sice změnilo celkové zabarvení, ale všechny nahrávky zněly stejně, studeně, monotónně a jednotvárně. Vůbec se nedivím, že mnozí posluchači je hodnotí jako příliš analytická, klinická, sterilní, bez duše apod.
Domnívám se, že pomoci by možná mohl jiný přívodní kabel. Originální je z postříbřené mědi, stejně jako napájecí kabel KrautWire Omega, který dal reprodukci velmi podobný charakter. Dokážu si představit, že by HD 800 mohla hrát diametrálně jinak, barevněji, reálněji a věrněji - alespoň v případě výměny KrautWire Omega za Oyaide Tunami tak tomu u mě bylo. To už by ale byl risk nákupu na slepo a celkově na sluchátka už pro mě zcela neakceptovatelná cena.
Nejpřínosnější na době strávené s těmito sluchátky tak pro mě byla zkouška jiných signálních a napájecích kabelů. I když se nic nezměnilo na slabinách HD 800, tak jsem objevil plný potenciál K 701. Díky tomu jsem zjistil, že K 701 zahrají v adekvátní sestavě opravdu světový zvuk, a tak jsem dnešní TOP sluchátka začal považovat za předražený luxus, bez kterého se – pokud bych neměl peněz na rozdávání – klidně obejdu.
Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 659
Registrován: 28 pro 2010 22:28
Bydliště: Stockholm, SWE

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od MB »

Proste ti vyhovujú ale chce poriadny retazec, napiš si ten svoj do podpisu aby sme v tom mali trošku jasnejšie.
B&W CDM-7NT,Sony TA-E90ES+TA-N90ES+SCD-555ES+TC-KA6ES+ST-SA5ES,Kuzma Stabi+Stogi+Denon DL-304&Ortofon QB+P-J PhonoBoxRS&PowerBoxRS,Linn Basik+Akito+Sumiko BP2,D AH-D2000+S HD800+Creek11SE
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

MB píše:Proste ti vyhovujú ale chce poriadny retazec, napiš si ten svoj do podpisu aby sme v tom mali trošku jasnejšie.
Aktuální podoba mého řetězce je zde: http://www.inklinace.cz/highend_temer_pro_kazdeho.html.

Také jsem si vzpomněl, že prý u řady HD 580, 600 a 650 došlo po čase k nějaké změně. Když jsem se na to díval na internetu, dočetl jsem se, že změna měla mít vliv hlavně na to, co jsem při mém srovnání HD 650 s K 701 (které, jak koukám, záhadně zmizelo...) šestsetpadesátkám nejvíce vytýkal. Používal jsem zcela jistě sluchátka, která pocházela ještě z prvních sérií. A uznávám, že pokud by zvuk HD 650 byl přesnější a detailnější, pak mohl být duel s K 701 vyrovnanější.
Přesto HD 650 mají mít stále výškový "roll off" a pomalejší ("relaxační") zvuk, takže stále si myslím, že bych dal přednost K 701: zvlášť u klasiky bych postrádal důležité hudební informace (kolikrát pak hudební pasáže prostě nedávají smysl, samozřejmě nejen u klasiky) a lepší dynamiku. Stále mám v paměti, jaké byly mé dojmy, když jsem před lety vyměnil HD 650 právě za K 701: jako bych vyměnil barvící sklíčko za čiré a viděl nahrávku takovou, jakou je. A hudební realismus stále považuji za největší přednost K 701.
Dnes mi už ale přijdou zajímavější volbou Q 701, která mají odpojitelný kabel a údajně také o trochu jemnější výšky, větší objem basů a plnější zvuk.
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

Vím, vím... Jenže jsem také četl o lidech, kteří oboje sluchátka porovnávali a kteří dali přednost Q 701, nebo dokonce s Q 701 byli spokojení a s K 702 (příp. 701) už moc ne.
Ať už je to ale jakkoliv, Q 701 mi přijdou zajímavější už kvůli možnosti snadné výměny přívodního kabelu. Sám příliš příznivcem upgrade kabelů nejsem, protože bývají obvykle dost drahé, takže mi přijde rozumnější vybrat si spíš sluchátka z vyšší ligy. Pokud je ale někdo se sluchátky velmi spokojený a chce z nich jen dostat maximum, pak to podle mě stojí za zkoušku: pokud dokážou u sluchátek zmírnit slabší stránky a vyzvednout ty silné, mohou ještě výrazně vylepšit celkový dojem z reprodukce.
Navíc tu zelenou hrůzu bych opravdu asi nepřekousnul. A např. Oyaide HPC-X62 není nějak zvlášť drahý (http://www.ebay.com/itm/Oyaide-1-4-TRS- ... 5d2603bf86) a je vyrobený ze stejné mědi jako kabely ze série Tunami, se kterými mám výborné zkušenosti a jejichž zvukový charakter skvěle sedl ke K 701 (ve srovnání s kabely KrautWire barevnější, vřelejší zvuk, ještě vyšší rozlišení a detailnost, pevnější a lépe definované basy, mnohem hlubší předozadní prostor).
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

AKG K 701(2), příp. Q 701 mi mimochodem i dnes stále přijdou nejlepší volbou: pro analytický druh posluchače v zaplatitelné cenové kategorii. Nejsou to vděčná sluchátka, která hrají dobře na všem, takže pro sestavy nižších tříd s četnými kompromisy bych se je vůbec neodvážil doporučit - zde je nejspíš ve výsledním dojmu předčí spousta jiných. Vůbec se ale nedivím, že v květnovém vydání Hi-fi News ve skupinovém testu sluchátek skončily Q 701 na druhém místě (vítěz Sennheiser HD 800), a to před modely Denon D7000, Grado GS1000i a Audio Technica W1000x (jak píšou zde: http://www.headphonebar.com/products/AKG-Q701.html).

K 701 jsou pro mě také dokladem toho, že čím přesnější a méně zkreslená reprodukce je, tím je zároveň "muzikálnější" (věrnější, reálnější, atmosféričtější, příjemnější). Pokud vyšší rozlišení vede ke studenému, drsnému, ostrému, nudnému, únavnému, zkrátka hůře poslouchatelnému a žánrově málo univerzálnímu zvuku, je to pro mě doklad buď nějakého špatného komponentu v sestavě, nesladěnosti nebo zanedbání "příslušenství".

Ano, mnoha moderním nahrávkám by slušelo na výškách více jemnosti, ale i tak to je ve vysokém rozlišení poslech pro radost, pokud se k jejich neduhům nepřidává zkreslení pocházející ze špatného napájení, nevhodné kabeláže nebo vibrací. AKG K 701 pak svým rozlišením šlapou na paty HD 800 v plné parádě a zároveň (s binaurálním processingem) přinášejí úžasnou hudební pohodu, kdy se posluchač může celé hodiny jen tak opájet krásou lidského hlasu a zvuku hudebních nástrojů. To vše za na high-endové poměry směšnou cenu. Taková je moje zkušenost.

A to je ode mě vše, přátelé. Hudbě zdar!
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

AKG K701 vs. Stax

Příspěvek od PetrJ »

Přeci jen ještě něco... Davida (davidhighend), který zavítal do Brna a měl zájem poslechnout si Staxy, jsem doprovodil do studia Jasyko - a tolik opěvovaná sluchátka, která jsem nikdy pořádně neslyšel, si dal při té příležitosti také na uši. I když byl první dojem velmi příznivý, musím dodat, že se jednalo pouze o krátkou chvíli, kdy jsem si ani nevyhledával pro mě ideální nastavení hlasitosti (David poslouchá při mnohem, mnohem vyšší hlasitosti) a že pouštěná jazzová nahrávka byla sice má, ale neměl jsem ji naposlouchanou na mé sestavě v její současné podobě.

Sestava Stax střední třídy v kombinaci se sluchátkovým procesorem (Pawel Acoustics jde sehnat za rozumný peníz z druhé ruky) by vyšla cenově podobně jako moje Zama plus AKG K 701. Abych měl proto ohledně srovnání se Staxy jasno, využil jsem skvělého přístupu ve studiu, kde mi vyšli maximálně vstříc, vzal své nahrávky (CD i SACD, pop, rock, jazz a klasiku) a vydal se na zhruba hodinový poslech.
Sluchátka byla SR-303, zesilovač SRM-727II (na chvíli i jeho lampový protějšek), přehrávač Denon DCD-A100, signální kabel Audioquest Diamondback a filtr Belkin. Tato sestava měla pochopitelně rezervy - Belkin určitě nebyl lepší než záložní zdroj a i dva kvalitní napájecí kabely a antivibrační fólie nebo nějaká platforma k přehrávači by jistě přinesly nemalý posun, ale vzhledem k vysoké ceně sestavy jsem to nebral v úvahu.

A hrálo to opravdu pěkně, zvuk byl příjemný, spíš tenčí, mírně teplejší, s přirozenými barvami a samozřejmě vysokým rozlišením. Výšky byly výraznější, což bylo u nahrávek, kde jich bylo více, problematické (ale nižší model napájecího kabelu Audioquest, který byl později připojen k zesilovači, to trochu zlepšil), basy takové zvláštní, nedůrazné. Zkrátka slyšel jsem to, co se Staxům běžně přisuzuje.

Sluchátka AKG K 701 na mé sestavě jsou, co se týče rozlišení, mikrodetailu a barevnosti a přirozenosti středního pásma, se Staxy v Jasyku srovnatelná. To, co je v mých očích jednoznačně stavělo nad Staxy, bylo podání basů, plnost zvuku a binaurální processing. Staxy mají pro mě nepřirozené basy (jako by byly za sklem přede mnou), na které bych si zřejmě nezvyknul, i plnější zvuk K 701 na mě působil reálněji. Také jsem si mohl s TOP sluchátky ověřit, jak zásadní je vliv procesoru: bez něj to byly jen pěkné zvuky, které se ale neskládaly v pohodově a přirozeně znějící hudbu (a i lokalizace nebyla tak precizní, jak jsem zvyklý). Vůbec se nedivím, že ani lidé, kterým na hmotných basech nesejde, si hudbu přes sluchátka neužívají a že je pro ně jejich poslech po delší době únavný nebo až nepříjemný.

Pro mě osobně z této zkušenosti vyplývá to, že plnohodnotnou poslechovou zkušenost bych si se Staxy sliboval pouze s procesorem a vyššími (velmi drahými) modely sluchátek, které prý mají basy lepší (údajně také Staxy srážejí firemní zesilovače). Pro zájemce o dostupnou high-endovou sestavu ale podle mě AKG K 701 (a nejspíš tedy i K 702 a Q 701) nabízejí v nižších cenových relacích reálnější a vyrovnanější, méně "specifický" zvuk.
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

AKG K701 vs. Hifiman HE-500

Příspěvek od PetrJ »

Po sluchátcích Sennheiser HD 650, HD 800 a Stax SR-303 jsem měl možnost porovnat AKG K 701 i s orthodynamickými Hifiman HE-500. Chtěl jsem si totiž rozšířit obzory (se sluchátky Hifiman HE-500 a Shure SRH-1840) a případně si, pokud by mě přesvědčil výsledek, udělat na závěr mého hi-fi putování radost.

Sluchátka Hifiman vypadají solidně a dospěle. Jsou také ale velmi těžká (půl kila). Přesto komfort považuji za vynikající, hlavový most skvěle rozkládá váhu a mušle lze díky posuvnému úchytu nastavit tak, aby ideálně sedly na uši (HD 800 jsem si tak perfektně nastavit nemohl, protože u nich se mušle posunují po jednotlivých krocích - a jeden z nich byl pro mě málo, druhý moc...). Paradoxně bych tak HE-500, když jsem je měl na hlavě, netipoval větší váhu než mají má o více než polovinu lehčí K 701. Váhu jsem ale po pár hodinách pocítil na svém krku, což může některé zájemce odradit.

Poslouchal jsem během jednoho odpoledne na své sestavě, přes den i v nočním tichu, CD nahrávky různých žánrů i SACD nahrávky klasiky. Nutno také dodat, že sluchátka nebyla rozehraná (do té doby kolem 6-ti hodin) a měla náušníky z umělé kůže, s nimiž jsou údajně méně výrazné výšky. Přesto pro porovnání s K 701 mi stačilo pár desítek minut, další hodiny mě jen utvrdily v mých dojmem: nepovažuji za pravděpodobné, že by se s jinými náušníky nebo rozehráním (a případným dalším zpřesněním reprodukce) to podstatné změnilo.

Recenzenti a posluchači se obvykle shodují v tom, že HE-500 mají čistý, mohutný a velmi jemný, relaxovaný zvuk s neagresivními výškami, skvělými basy a velmi slušným podáním prostoru. Souhlasil bych. Nebránil bych se ani tomu je vidět jako taková lepší HD 650, jak někteří tvrdí. Přesto bych ale dodal, že spolu s nimi mají i stejné slabiny: přišlo mi, jako by jejich tvůrce za jejich přednosti obětoval trochu živosti, přesnosti, transparentnosti, barevnosti a výškového detailu.

První, čeho jsem si všimnul a co mi nepřestalo vadit, bylo to, že sluchátka hrají jaksi "po svém". Oproti K 701 scházely důležité informace na výškách a trocha tepla a barevnosti navíc (na tom se zřejmě podílel i stříbrný přívodní kabel), zvuk byl plný snad až příliš (takový nafouklý a zakulacený na úkor artikulovanosti), transparentnost a preciznost měla jasně slyšitelné rezervy. Klasiku jsem s nimi nevydržel poslouchat déle než pár minut.

Na výškách a středech HE-500 podle mého citelně zaostávaly za K 701. Jasně ale vítězily - jak se ostatně dalo od orthodynamických měničů očekávat - v basech (detail, hloubka, textura, objem). I díky tomu je celkově vnímám jako sluchátka zaměřená na zábavný, neagresivní, uvolněný zvuk, který odsune problematické neduhy slabších aparatur i mnoha moderních nahrávek do pozadí. Daní za tento ústupek věrnosti reprodukce bylo pro mě to, že hudba nepůsobila reálně, např. klavír nebo lidský hlas zněly pěkně, líbivě, ale jejich přirozenou krásu mi HE-500 zprostředkovat nedokázaly.

Samotnému mi více záleží na neutralitě a přesnosti výšek a středního pásma než na lepších basech (jejich zlepšení nějak zásadně nezměnilo můj požitek z hudby). Takže HE-500 jsem zabalil zpět do krabice a vrátil panu Hejtmánkovi z Headphones.cz (kterému tímto ještě jednou děkuji za zápůjčku). A ujistil se, že současného trhu se sluchátky bych si dnes vybíral mezi Shure 1840 a AKG Q 701, u kterých bych zvážil upgrade přívodní kabel Oyaide (případně jiný). Nepochybuji, že s vítězem tohoto klání bych se dočkal zvuku, který bych preferoval před většinou ostatních, i mnohem dražších sluchátek.
Uživatelský avatar
knopi
Příspěvky: 102
Registrován: 07 úno 2011 19:33
Bydliště: Praha

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od knopi »

Škoda, že si k nim neměl ty original nášníky. S těmi koženými bych je ani na test nechtěl.
Mytek Brooklyn DAC, Blipo, XLR & power kabely
Uživatelský avatar
Naprach
Příspěvky: 152
Registrován: 03 bře 2012 12:47
Bydliště: Tábor

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Naprach »

Moc se mi líbí, jak pečlivě a přitom srozumitelně a čtivě popisuješ jednotlivé zkušenosti. :thumbup:

Mimochodem, ty Tvoje stránky http://www.inklinace.cz jsou hustě otevřené. :clap:
Electrocompaniet EMC-1 UP-> Kimber Kable Select KS 1130 XLR-> Electrocompaniet ECI 5 MK II-> Kimber Kable Select KS 3033-> Dali Helicon 800. RSA Emmeline II. "The Raptor" + AKG K701. Oyaide Tunami. Spectral HE 1203.
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

knopi píše:Škoda, že si k nim neměl ty original nášníky. S těmi koženými bych je ani na test nechtěl.
Ahoj Tome, on to hlavně nebyl žádný test. Já si jen položil otázku, zda bych já sám dal HE-500 přednost před K 701, a po pravdě během chvilky jsem znal odpověď. Věřil bych sice, že s jiným přívodním kabelem (kvalitní měď) a jinými náušníky (chlapíci z Headroomu taky k HE-500 doporučují velurové) by mohl být výsledný dojem pro mé uši lepší, ale přesto si nemyslím, že by se z nich najednou stala přesná a neutrální sluchátka s malebným středním pásmem, která by jednoznačně předčila K 701 a stála za 18 590 Kč.
Nechci tím ale říct, že by hrála špatně. Právě naopak: basy byly luxusní, na mém zesilovači s processingem byl překvapivě hluboký předozadní prostor a i jeho šířka byla dostačující, celkově se to příjemně a výborně poslouchalo, zvuk měl tiché pozadí i dostatek detailu a nebyl slitý. Někdo takové podání vnímá jako přirozené a neutrální, já jako odklon od reálného zvuku akustických nástrojů a lidského hlasu. To už si každý musí posoudit sám. Hlavní je přece nenechat se ovlivnit recenzemi (ty slouží jen pro inspiraci) nebo cenovkou a najít si pro sebe něco, co nám bude čirým oknem do hudby a dá zapomenout na to, že posloucháme hudbu skrze zvuk nějaké aparatury...
Naprach píše:Moc se mi líbí, jak pečlivě a přitom srozumitelně a čtivě popisuješ jednotlivé zkušenosti. :thumbup:

Mimochodem, ty Tvoje stránky http://www.inklinace.cz jsou hustě otevřené. :clap:
Děkuji, to mě těší, snad to někomu pomůže. - A psát jinak než otevřeně, to bych nejspíš ani neuměl a hlavně nechtěl...
davidsound

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od davidsound »

Mel jsem moznost slyset K701 u Petra na jeho sestave a po nejake necele hodince jsme se vydali do Jasyka poslechnout Staxy. Nejdrive napisu jak jsem vnimal K701 na Petrove sestave. Poustel jsem si hlavne akusticky jazz, ktery ja preferuji a znam a Petr mel doma vyber vydavatelstvi Animal Music a to jaromir Honzak Quintet, z desky Little Things.
K701 jsou podle mne velice presna sluchatka, ktera si rikaji o kvalitni sluchatkovy zesilovac, ktery by je dokazal rozehrat a Zama jak se zda by to mohla umet. Komfort noseni je trosku diskutabilni, nemel jsem nejaky velky problem s usazenim, ale po delsi dobe jsem uz citil, ze mam neco pritlacene na usich. Zvukove jsou docela studena a sterilni pro me ucho, agilnejsi na vyskach a nedotazena na nizsim pasmu. Stredni pasmo je slusne, ale chybi mu zivost. Je tam vsechno co je v nahravce, ale chybi tomu spravne telo, velikost nastroje. Vsechno je proste posunute vys nez by melo, dle mych sluchu. Oproti tomu HD 800 jsou kultivovanejsi s vetsim klidem, prostorem a separaci nastroju. Nastroje maji realnejsi obrysy a velikost. Jsou v celem pasmu daleko prirozenejsi a nechybi prirozena basova slozka, ktera u K 701 trosku schazi. Komfort noseni je mnohem lepsi u Sennheiser. Sedi na hlave skvele a po delsim poslechu prestavam vnimat sluchatka. Prostor diky natoceni sluchatek je vyborny.
V porovnani k cene jsou bez diskuzi K701 vitezem, v porovnani absolutnim s HD 800, pokulhavaji. HD 800 jsou v mych ocich uspokojivejsi nez K 701.
Petr zminil, ze ja posloucham mnohem nahlas , coz ma pravdu v porovnani s nim. On toti posloucha extremne potichu. Ja posloucham hlasiteji jen v pripade, kdys si chci overit jak sestava nebo clanek sestavy hraje, jinak natahuji usi a unika mi spousta informaci, na ktere se soustredim pri poslechu, proto trosku vetsi hlasitost, ale jinak spise tichy poslech, kdyz jsem doma na svem.
Staxy jsou v porovnani s vyse jmenovanymi a musim podotknout, ze je to muj nazor, uplne nekde jinde. Uz vyse zminovane SR 303 se zesilovacem SRM 727 II v Jasyku hrala daleko vyrovnaneji a hlavne prirozeneji nez zminovane K701 a HD800. Vzdusnost, smysl pro detajl, barva a velikost nastroju byly nejblize realite, co jsem mel ve sluchatkach moznost slyset a s SR 007 je to jeste lepsi.
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

Ahoj Davide, díky za Tvé postřehy. Tvoje zkušenost podle mě jen podtrhuje to, že každý se musí spolehnout především na své uši. Když si člověk projde zkušenosti audiofilů na netu, tak zjistí, že preference hrají od určité úrovně zcela zásadní roli a že jako přirozeně a věrně hrající bývají označovány velmi různorodé modely sluchátek (stejně jako ta nepřirozeně a zkresleně...). Cena ani pověst ani hodnocení druhých zde nehrají žádnou roli.

Pro mě osobně jsou, co se týče preciznosti, HD 800 také o kus dále než K 701. Přesto ani po pár dnech poslechu jsem neměl problém vrátit se ke K 701. Slyším v nich vše podstatné, preciznost je pro mě dostatečná. Basy jsou pravda v menším objemu, ale to mi nevadí a i metal mě na nich baví víc než na HE-500. Vnímám je jako Vade Forrester, když o nich píše: "AKG’s K701s have long been my favorite headphones. Although they lack the lowest bass extension of some other ’phones, I’ve never felt they missed much in the bass -- so long as they’re driven by a robust amplifier. And the midrange and highs are, to my ear, just about right." (http://soundstagexperience.com/index.ph ... t&Itemid=2). U HD 800 jsem postrádal barevnost středního pásma, u HD 650 a HE-500 mám zase výhrady k neutralitě a přesnosti: vždy to byly důvody pádné na to, abych o ona sluchátka neměl zájem.

K hlasitosti podotknu jen to, že poslech u nás doma proběhnul přes den, kdy je tu relativně hodně velký hluk (Brno je svým hlukem ve špičce srovnatelné s Prahou), navíc se pouštělo jediné jazzové album. Kvalitní poslech pro mě začíná po deváté večer, ideální je kolem půlnoci. A rozdíl je to značný, což je vzhledem k velkému útlumu okolního hluku pochopitelné. Nechci tím samozřejmě říct, že K 701 se v noci zcela změní, ale naplno vyniknou jejich přednosti, které přes den prakticky zanikají: objeví se jemnost, prostor, mikrodetail, basy jsou v tichu přesvědčivější a subjektivně výraznější atd. A podle mé zkušenosti nezískám stejný poslechový vjem tím, že přes den dám hlasitost na mnohonásobek úrovně, při které poslouchám v noci.

Některým posluchačům ale samozřejmě prostě nesednou, jejich zvuk na ně působí sterilně a studeně. Často proto, že ve srovnání s jinými sluchátky mají menší objem basů a někdy i tenčí zvuk, výšky mohou být problematické atd. To už je také myslím hodně otázka zbytku sestavy, který by měl zdůraznit jejich přednosti a dát zapomenout na slabší stránky. Na mé sestavě bych uvítal větší jemnost a upozadění výšek, i když mírná ostrost už po sundání antivibrační fólie zmizela. K "dokonalosti" jim pro mé uši chybí jen drobný krůček, kterým může být klidně výměna koncovek na napájecích kabelech, Q 701 s přívodním kabelem atd. Přes tuto drobnou výhradu je, zvlášť od té doby, co jsem odlepil antivibrační fólii, vnímám při tichém nočním poslechu jako čiré okno do hudby a v kombinaci s processingem Zamy jsou pro mě suverénně tím nejlepším a nejpřesvědčivějším, co jsem kdy slyšel.
Odpovědět