AKG K701/K702

Sluchátka a vše kolem kromě zesilovačů.
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

A ještě připojím pár poznámek:

- Sennheiser HD 800, být o trochu lehčí, levnější, s barevným středním pásmem a mírně vřelejším zvukem, bych zřejmě považoval za ideální sluchátka: jejich čistota, přesnost, transparence atd. byly fantastické.

- Rozdíl mezi denním a nočním poslechem vnímám jako hodně veliký. Vyjádřeno penězi, za takové zlepšení, které je mezi zvukem někdy přes den a kolem půlnoci, bych zaplatil na své sestavě mnoho, mnoho desítek tisíc.

- I když hrají preference velikou roli, domnívám se, že se to týká jen okrajové části posluchačů. Vzato z pragmatického pohledu posluchače klasické hudby, od reprodukce vyžaduji, aby byla dostatečně detailní, přesná a rozlišená i pro reprodukci symfonického orchestru, jinak schází pocit, že slyším vše potřebné k tomu, aby hudba dávala smysl, aby bylo střední pásmo malebné a zvuk nebyl studený, jinak to bude nepříjemný nebo nudný poslech a aby výšky nebyly příliš výrazné nebo ostré, jinak bude poslech únavný. A binaurální processing, jinak bude zvuk plošší, s horší lokalizací a celkově méně přirozený a přesvědčivý.

Mě osobně přijdou pro dosažení takového zvuku K 701 (Q 701) z cenově dostupných sluchátek jako jedny z nejlepších, i když celý řetězec nebude levný a nesmí být v něm slabina (vzhledem k jejich přesnosti a detailu je všechno, včetně napájení, hodně znát a ovlivňuje celkový dojem), protože se s nimi dá prvotřídní výsledek dosáhnout i za relativně rozumnou, nepřemrštěnou částku. A domnívám se, že bude dostačující a žánrově univerzální pro většinu posluchačů, z nichž nikdo nebude řešit, zda je tam trošku méně nebo více basů, detailu apod.

Při takové úrovni věrnosti reprodukce pak považuji za zdaleka nejdůležitější to, aby člověk počkal, až zvuk nebude degradovat okolní hluk, aby si pustil dobrou hudbu a byl odpočatý, aby se mohl na poslech soustředit...
jimmi
Příspěvky: 551
Registrován: 14 kvě 2012 09:08

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od jimmi »

Daj si ku HD 800 kábel Cardas alebo poprípade iný prívodný kábel ku predzosilnovaču a máš to tam(okrem tej ceny,tá ešte vzrastie).
PetrJ píše:A ještě připojím pár poznámek:

- Sennheiser HD 800, být o trochu lehčí, levnější, s barevným středním pásmem a mírně vřelejším zvukem, bych zřejmě považoval za ideální sluchátka: jejich čistota, přesnost, transparence atd. byly fantastické.

- Rozdíl mezi denním a nočním poslechem vnímám jako hodně veliký. Vyjádřeno penězi, za takové zlepšení, které je mezi zvukem někdy přes den a kolem půlnoci, bych zaplatil na své sestavě mnoho, mnoho desítek tisíc.

- I když hrají preference velikou roli, domnívám se, že se to týká jen okrajové části posluchačů. Vzato z pragmatického pohledu posluchače klasické hudby, od reprodukce vyžaduji, aby byla dostatečně detailní, přesná a rozlišená i pro reprodukci symfonického orchestru, jinak schází pocit, že slyším vše potřebné k tomu, aby hudba dávala smysl, aby bylo střední pásmo malebné a zvuk nebyl studený, jinak to bude nepříjemný nebo nudný poslech a aby výšky nebyly příliš výrazné nebo ostré, jinak bude poslech únavný. A binaurální processing, jinak bude zvuk plošší, s horší lokalizací a celkově méně přirozený a přesvědčivý.

Mě osobně přijdou pro dosažení takového zvuku K 701 (Q 701) z cenově dostupných sluchátek jako jedny z nejlepších, i když celý řetězec nebude levný a nesmí být v něm slabina (vzhledem k jejich přesnosti a detailu je všechno, včetně napájení, hodně znát a ovlivňuje celkový dojem), protože se s nimi dá prvotřídní výsledek dosáhnout i za relativně rozumnou, nepřemrštěnou částku. A domnívám se, že bude dostačující a žánrově univerzální pro většinu posluchačů, z nichž nikdo nebude řešit, zda je tam trošku méně nebo více basů, detailu apod.

Při takové úrovni věrnosti reprodukce pak považuji za zdaleka nejdůležitější to, aby člověk počkal, až zvuk nebude degradovat okolní hluk, aby si pustil dobrou hudbu a byl odpočatý, aby se mohl na poslech soustředit...
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

jimmi píše:Daj si ku HD 800 kábel Cardas alebo poprípade iný prívodný kábel ku predzosilnovaču a máš to tam(okrem tej ceny,tá ešte vzrastie).
Děkuji za tip, akorát to bych musel slyšet na vlastní sestavě, co to udělá, jinak bych to při té ceně neriskoval...
jimmi
Příspěvky: 551
Registrován: 14 kvě 2012 09:08

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od jimmi »

Poprípade možeš použiť niaky viac Muzikálny A čkový predzosilnovač,a ved si sám skusil zvuk mení aj kvalitny prívodný elektricky kábel či už do predzosilnovača ,tak aj do zdroja zvuku.A potom možno je dobré aj ošetriť sieť-niaka filtrácia poprípade.
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

jimmi píše:Poprípade možeš použiť niaky viac Muzikálny A čkový predzosilnovač,a ved si sám skusil zvuk mení aj kvalitny prívodný elektricky kábel či už do predzosilnovača ,tak aj do zdroja zvuku.A potom možno je dobré aj ošetriť sieť-niaka filtrácia poprípade.
Projev HD 800 by se bezpochyby se změnou komponent mohl hodně změnit, ale to je risk a samé kdyby: přeci jen HD 800 si svůj pro mě sterilní charakter uchovala i při výměně kabelu jak signálního, tak napájecího (u obou komponent; K 701 dokázala rozdíly v barevnosti po těchto změnách podat mnohem lépe). A síť mám myslím ošetřenou slušně, v tichu je separace nástrojů, čistota, transparentnost, lokalizace, mikrodetail i s K 701 naprosto super, také své Zamy s processingem bych se nevzdal.

AKG jsou pro mě world-class sluchátka, která mám rád a se kterými si hudbu užívám, takže spíš než se pouštět do něčeho nákladného s nejistým výsledkem bych chtěl jen trošku zjemnit výšky, které se ukázaly po delším rozehrání Tunami (signálového i napájecích) jako výraznější. I tak mi K 701 v mé sestavě dávají to, co jsem kdy od hi-fi sestavy chtěl...
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

Při mém srovnávání AKG K 701 s jinými, někdy dražšími modely sluchátek jsem došel k podobnému závěru jako dva členové Head-Fi ve svých příspěvcích:

"(...) the (...) special quality (...) has elevated the K701 to my preferred status even though I also own HD800s, LCD-2s, Stax SR-507s, ESP-950s and many others. The K701s have obvious issues with their sound and if you switch back and forth with something like the HD800 it's clear but when you sit down and do extended listening those issues become irrelevant to me and the K701s (properly driven) engage musically better than anything else I own. It took me a loooong time and a lot of money spent to figure that out. I hated the K701s for years, thought they were completely unmusical and boring and it has been an interesting ride as I've changed gear and seen how my opinions on various headphones have changed."

"At one time or another, I owned most of the modern flagships -- the HD800, T1, LCD-2, HE-6, Edition 8, and even the Sony R10. Many of these flagships proved more versatile and well-rounded, but in most cases I found the K701 to be more compelling with acoustic music. At the end of that long and expensive journey, I came to the conclusion that the $500-or-less segment is the place to be for me. I think these headphones offer most of the performance of the big flagships at a much more reasonable cost. Spending more really never made the music more enjoyable to me, and unfortunately it took me a few thousand dollars to realize that."

Samozřejmě bych nechtěl zpochybňovat smysl TOP modelů za velmi vysoké ceny nebo dokonce tvrdit, že K 701 jsou "objektivně" lepší sluchátka. To v žádném případě. Jen myslím stojí za to upozornit na to, že dražší sluchátka prostě nemusejí být - alespoň pro vaše uši - nutně ve všech ohledech přesnější, neutrálnější, muzikálnější, zkrátka lepší než ta levnější (i když samozřejmě stále high-endová) nebo že vzhledem ke své ceně nemusejí přesvědčit.

Já sám bych už u sluchátek v cenové kategorii kolem 10-ti tisíc dal přednost před koupí dražších modelů odstranění slabin řetězce: a za podstatně větší slabinu než nedokonalosti např. AKG K 701 považuji přehrávač z nižší třídy nebo obyčejné napájecí kabely (a u nás, ve starším panelovém domě není ani s kvalitními kabely zapojenými přímo do sítě výsledek uspokojivý). Jistě, odstranění slabin a sladění neudělá z např. K 701 Stax SR-009, ale může způsobit, že naše dosavadní výhrady prostě zmizí a my budeme jen spokojeně poslouchat...

Bohužel je to často alchymie a já si proto myslím, že je škoda, že tak málo narážíme na nabídky celých sestav od jednoho výrobce (samozřejmě včetně řešení napájení). Člověk by si poslechnul, vybral podle svého ucha a peněženky a měl by (aspoň u sluchátek) velkou pravděpodobnost, že doma mu to bude hrát prakticky stejně a že díky času, který s tím výrobce stráví, by mělo být vše dobře sladěné a zvuk vyvážený.
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

AKG K 702 65th Anniversary Edition

Příspěvek od PetrJ »

AKG K 701 se objevují po třetí (po K 702 a Q 701) v jiném hávu, tentokrát jako limitovaná edice (3000 kusů) k výročí firmy: K702 65th Anniversary Edition. Cenová politika je v Evropě velmi nepříznivá (599 €), v USA se prodávají za 499 USD. Na headphones.cz stojí příjemnějších 12 990 Kč, tedy jen o pár stovek více než konkurenční Shure SRH1840.

Obrázek

Vzhled nového modelu je decentní, střízlivý, podle mého povedený. Hlavový most konečně nemá ty zcela zbytečné a nesmyslně tvrdé polštářky, které byly pro lidi s větší hlavou nepříjemné (až bolestivé). Náušníky už nejsou natočené, také materiál je jiný (memory foam, mimochodem jejich cena je 2100 Kč za pár). Kabel je odpojitelný.
Co se týče změn ve zvuku, výrobce zmiňuje, že "new sound tuning delivers improved performance at low frequencies".
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

V poslední době jsem zkoušel několik různých kombinací kabelů (napájecích i síťových), stejně jako napájení ze sítě i ze záložního zdroje (přes dvojí konverzi i z baterie). A samozřejmě spoustu nahrávek, od MP3 převedených do WAV až po SACD klasické hudby. Sluchátka K 701 tyto změny reflektovala, a já se tak mohl opět jednou přesvědčit, jak moc je pro ně důležitý adekvátní (a sladěný) řetězec: mohou mít zvuk tenký, stejně jako plný, na výškách ostrý stejně jako jemný, tvrdý stejně jako měkčí, barevný stejně jako "černobílý", dynamický stejně jako "pomalejší". Právě díky této schopnosti splňují mou představu přesných, neutrálních, věrně hrajících sluchátek: řekl bych, že si právem zaslouží označení zvukový chameleon.
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

Ještě bych zmínil to, že rozhodně nesouhlasím s tím, že neutrální zvuk s vysokým rozlišením se hodí pouze pro velmi kvalitní nahrávky. Jak napsal Zdeněk II ze Slovanetu: "Plno posluchačů si pořídí průměrnou Hi-fi sestavu (mid-fi) a s pýchou informuje o tom jak jsou některé nahrávky špatně nahrané a oni je už na své sestavě nemohou poslouchat, přitom problém je na straně jejich sestavy která jednoduše nedokáže určité alba / pasáže zahrát a horší provedení nahrávky jí to nijak neusnadňuje. Opravdu kvalitní sestava ovšem zvládne i ty špatné nahrávky a jen ukáže jejich nedostatky bez přidávání svých vlastních problémů."

Sám si občas pouštím MP3 nahrávky, nejen kvůli hudbě samotné (a poslouchat se určitě dají), ale i kvůli tomu, že neduhy jako ostrost apod. jsou na nich lépe (přesněji více) patrné než např. na SACD, kde si jich můžu všimnout až později. Myslím, že je to hlavně o sladění: např. různé kabely mohou podat zhruba stejné množství informací na výškách, ale jeden je podá agresivně, druhý jemněji. Nikdy jsem nebyl přítelem dolaďování ve smyslu překrývání "průšvihů" (např. ostrost pocházející z neřešeného napájení příliš jemně znějícími sluchátky), protože je to na úkor množství a přesnosti hudebních informací, ale v případě sestavy bez slabého místa je samozřejmě mým cílem hudba, ne to, aby sestava excelovala v předvedení nedostatků nahrávek.
davidsound

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od davidsound »

Podle mne je mp3 pro jakékoliv porovnávání nebo testování slabého mista v sestavě nevhodné. Poslouchat se daji, ale jsou az příliš patrne nedostatky formátu. Maximalne do přenosných zařízení tzv. na litacku po venku nebo do práce dobry.
Uživatelský avatar
radimecek13
Příspěvky: 36
Registrován: 17 pro 2011 19:35
Bydliště: Liberec

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od radimecek13 »

k701 jsou extrémně náročné na zdroj,vůbec si nedovedu představit poslech mp3 s těmito sluchátky,já jsem je používal s Cd přehrávačem cambridge audio 540c a elektronkáčem Little dot MK IV a v této kombinaci ty sluchátka hráli ostře,absolutně bez basů... takže mp3 a k701 je nesmysl..
Cambridge Audio Azur 540C -vdh mcd 300 mk III hybrid-Hypa 300SE - Beyerdynamic DT 880 600 ohm,Fostex TH -7B
Colorfly C3 - Fiio E12-Fischer Audio DBA-02 mk II,hisoundaudio live
davidsound

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od davidsound »

Abych pravdu řek, tak si to taky nedovedu představit jak to asi hraje MP3,teda asi umim po zkušenosti jak hrajou z dobre nahraného cd a kvalitního zdroje na Petrově sestavě.
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

davidhighend píše:Podle mne je mp3 pro jakékoliv porovnávání nebo testování slabého mista v sestavě nevhodné. Poslouchat se daji, ale jsou az příliš patrne nedostatky formátu. Maximalne do přenosných zařízení tzv. na litacku po venku nebo do práce dobry.
Je fakt, že v MP3 vypálených do WAV jsem poslouchal pouze populární hudbu (žádnou klasiku nebo jazz). A když si z nostalgie a na odreagování pustím věci jako PJ Harvey, Alice In Chains, Soundgarden, Offspring, Faith No More, Voivod, Sade, Korn, Prince apod., tak pro poslech nějakou extra kvalitu nevyžaduji. Ale nic to nemění na tom, že jsem poslouchal - a poslouchám - celá alba, klidně několik hodin v kuse. A spíš bývám až překvapený, kolik detailu je ve zvuku MP3, občas jsou v nahrávkách i příjemné barvy.

Rozhodně tedy považuji s K 701 kvalitu zvuku sestavy (alespoň té mé) za důležitější než kvalitu nahrávky. A zcela jednoznačně bych dal přednost MP3 nahrávce na mé sestavě před špičkovou nahrávkou na průměrné sestavě, protože stále bude mít luxusní rozlišení a bude znít pro mé ucho dostatečně dobře. - Vyzkouším ještě někdy tu klasiku...
Hopp
Příspěvky: 37
Registrován: 26 črc 2012 13:42

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Hopp »

PetrJ píše:Rozhodně tedy považuji s K 701 kvalitu zvuku sestavy (alespoň té mé) za důležitější než kvalitu nahrávky. A zcela jednoznačně bych dal přednost MP3 nahrávce na mé sestavě před špičkovou nahrávkou na průměrné sestavě, protože stále bude mít luxusní rozlišení a bude znít pro mé ucho dostatečně dobře. - Vyzkouším ještě někdy tu klasiku...
Vidim to presne opacne. Kvalita nahravky je vzdy klucova a cim kvalitnejsia zostava, tym nemilosrdnejsie ti vsetky nedostatky nahravky odhali. To je ta povestna dan za high-end zvuk, ktora vzdy pretriedi domacu hudobnu zbierku. Ak si pustim povedzme 128 MP3, tak ta lepsia zostava si chybajuce zvukove informacie nedomysli, naopak este zretelnejsie mi ukaze, co vsetko tam chyba. Priemerna zostava je milosrdnejsia a chyby v nahravke natolko neodhali, skor ich zamaskuje.
Uživatelský avatar
palipol
Příspěvky: 102
Registrován: 13 pro 2012 08:28

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od palipol »

Audiofilský posluch MP3....technicky nemožné a hlavne nestavovské..... :thumbdown:
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

palipol píše:Audiofilský posluch MP3....technicky nemožné a hlavne nestavovské..... :thumbdown:
Můj názor je možná odlišný i proto, že mi nejde o "audiofilský" poslech. Prostě si chci jen poslechnout některá zajímavá alba populární hudby. A u mé sestavy to spíš vnímám tak, že mi vyzdvihne to, co v nahrávce je (dobré) než to, co v ní chybí: a i v MP3 je těch informací stále dost. Průměrné sestavy sice mohou zamaskovat nedostatky, ale současně s tím zároveň pohřbí přednosti, které pro mě dělají poslech atraktivním.

Při vysokém rozlišení sám jako jediný problém u horších nahrávek vnímám příliš výrazné, tvrdé nebo agresivní výšky, které narušují hudební pohodu. Podle mé zkušenosti má ale na ně zcela zásadní vliv každý článek v řetězci, včetně napájení. A myslím, že pokud je vybrána vhodná kabeláž a vyřešeno napájení, tak se i ty horší nahrávky, alespoň méně náročných žánrů, dají bez výhrad poslouchat.

Aspoň když ve své sestavě vyměním kabely Oyaide Tunami za obyčejné "tkaničky", je to nuda a poslech jakékoliv nahrávky bez ohledu na její kvalitu mě nebaví. Když jsou v řetězci, poslechnu si rád i MP3... i když SACD je samozřejmě jasně (o mnoho) lepší. A mírně výraznější výšky, které momentálně vnímám, slyším - i když v různé míře - u všech nahrávek (a nejsou chybou K 701).

Je to ovšem zkušenost mých vlastních uší na mé sestavě: i když přiznám, že jsem za ni rád...
Uživatelský avatar
radimecek13
Příspěvky: 36
Registrován: 17 pro 2011 19:35
Bydliště: Liberec

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od radimecek13 »

můžu se zeptat na jaké sestavě posloucháš K701 ?
Cambridge Audio Azur 540C -vdh mcd 300 mk III hybrid-Hypa 300SE - Beyerdynamic DT 880 600 ohm,Fostex TH -7B
Colorfly C3 - Fiio E12-Fischer Audio DBA-02 mk II,hisoundaudio live
Uživatelský avatar
palipol
Příspěvky: 102
Registrován: 13 pro 2012 08:28

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od palipol »

PetrJ píše:
palipol píše:Audiofilský posluch MP3....technicky nemožné a hlavne nestavovské..... :thumbdown:
Můj názor je možná odlišný i proto, že mi nejde o "audiofilský" poslech. Prostě si chci jen poslechnout některá zajímavá alba populární hudby. A u mé sestavy to spíš vnímám tak, že mi vyzdvihne to, co v nahrávce je (dobré) než to, co v ní chybí: a i v MP3 je těch informací stále dost. Průměrné sestavy sice mohou zamaskovat nedostatky, ale současně s tím zároveň pohřbí přednosti, které pro mě dělají poslech atraktivním.

Při vysokém rozlišení sám jako jediný problém u horších nahrávek vnímám příliš výrazné, tvrdé nebo agresivní výšky, které narušují hudební pohodu. Podle mé zkušenosti má ale na ně zcela zásadní vliv každý článek v řetězci, včetně napájení. A myslím, že pokud je vybrána vhodná kabeláž a vyřešeno napájení, tak se i ty horší nahrávky, alespoň méně náročných žánrů, dají bez výhrad poslouchat.

Aspoň když ve své sestavě vyměním kabely Oyaide Tunami za obyčejné "tkaničky", je to nuda a poslech jakékoliv nahrávky bez ohledu na její kvalitu mě nebaví. Když jsou v řetězci, poslechnu si rád i MP3... i když SACD je samozřejmě jasně (o mnoho) lepší. A mírně výraznější výšky, které momentálně vnímám, slyším - i když v různé míře - u všech nahrávek (a nejsou chybou K 701).

Je to ovšem zkušenost mých vlastních uší na mé sestavě: i když přiznám, že jsem za ni rád...
Jasné, rozumiem, bolo to písané trochu s humorom. Ani ja nemyslím pri audiofílii priamo na posluch s vínom a hladinou alfa - mal som na mysli informatívny vnem so všetkými atribútmi kvality - rozlíšením, čistotou, priestorovou informáciou, dynamikou, ktorý prirodzene zaujme a vtiahne do deja. MP3 je zvuk degradovaný vo všetkých spomínaných oblastiach a aj keď je počúvateľný, hodí sa len na niektoré žánre - rozhodne nie na akustické veci. Ako spomínal Hopp, zlú nahrávku MP3 technicky ešte zhorší a zachraňovať sykavky, či ostrosť výšok komprimáciou dát je degradácia premietajúc sa do celej nahrávky, takže radšej by som volil napríklad softvérovú ekvalizáciu. MP3 počúvam aj ja, ale tam, kde o nič nejde - v exteriéri plnom iných ruchov, ktoré kvalitný posluch znemožňujú. Myslím, že na to bol systém aj pôvodne vymyslený, prípadne ešte na šetrenie kapacity úložísk. Dnes "narveš" vo FLACoch celú svoju diskografiu na jednu "väčšiu flešku", a výkon hardvéru je na prehrávanie x krát väčší ako pre 10 rokmi, takže komprimácia stráca zmysel. Aktuálna je stále možnosť doladenia zvuku káblami "na môj obraz", ale to je dlhé a mnohokrát drahé hľadanie.
Dosť často v poslednej dobe robím "výlety do histórie" cez muziku počnúc 50tymi rokmi, počúvam na CD tanečnú aj populárnu hudbu a napriek tomu, že nejde o žiadnu audiofíliu či technické absolutórium, ripy do MP3 sú nepočúvateľné, stratí to atmosféru - a to ešte nehovorím o konfrontácii s LP záznamom (ak je k dispozicii).
Slúchadlový posluch je najintenzívnejší vnem a tam môže ostrosť dosť otravovať, to uznávam. ~x(
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

palipol píše:Ani ja nemyslím pri audiofílii priamo na posluch s vínom a hladinou alfa - mal som na mysli informatívny vnem so všetkými atribútmi kvality - rozlíšením, čistotou, priestorovou informáciou, dynamikou, ktorý prirodzene zaujme a vtiahne do deja. MP3 je zvuk degradovaný vo všetkých spomínaných oblastiach a aj keď je počúvateľný, hodí sa len na niektoré žánre - rozhodne nie na akustické veci.
Ano, ano, když si pustím SACD, je zvuk samozřejmě někde zcela jinde. Na druhou stranu, aspoň pro mě na mé sestavě, není MP3 nějaká katastrofa, kterou bych musel při poslechu populární hudby po chvíli vypnout a která by mě donutila se k takové nahrávce nikdy nevrátit.
radimecek13 píše:můžu se zeptat na jaké sestavě posloucháš K701 ?
Aktuální podoba mé sestavy (ještě mě čeká menší experimentování s kabely) je tato:

CD/SACD přehrávač: Denon DCD-2000AE
sluchátkový zesilovač: Zama HPA-1
sluchátka: AKG K 701
signální kabel: Oyaide Tunami Terzo RR
napájení: napájecí kabely Oyaide Tunami s koncovkami Rich Bay Gold, zapojené do dvojkonverzního záložního zdroje Opti DS-1000B
Odar

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Odar »

Kto nepozna znamu Petrovu zostavu http://avmania.e15.cz/z-vasich-domovu-s ... y-nadsenec (casom sa zrejme na nej uz cosi zmenilo)
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

Odar píše:Kto nepozna znamu Petrovu zostavu http://avmania.e15.cz/z-vasich-domovu-s ... y-nadsenec (casom sa zrejme na nej uz cosi zmenilo)
Je to tak, změny byly: s odstupem času vidím jako jejich příčinu to, že jsem sázel na "jistotu" a doporučení a nevyzkoušel raději sám více značek signálních a napájecích kabelů. Za podstatné ale, co zůstává stále stejné a a co se snažím předávat dál, považuji to, že i se sluchátky lze - navíc za relativně rozumnou cenu - dosáhnout věrnou, plnohodnotnou reprodukci. Základem jsou pro ni kvalitní high-endové komponenty, jejich sladění kvalitní kabeláží, ošetřené napájení a binaurální processing.

Dosažení takové kvality reprodukce považuji pro náročného posluchače za povinnost. I když je ale hifi pro mě okrajovou záležitostí, neznamená to, že bych pak musel nutně skončit. To už je spíš věc chuti, času a momentální finanční situace každého z nás: proč si nerozšířit obzory, nevyzkoušet něco nového nebo si třeba neudělat radost s něčím i tehdy, když je poměr výkonu a ceny špatný?
Jibu
Příspěvky: 7
Registrován: 09 čer 2011 15:39

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Jibu »

Možná se pletu ale myslím že neexistují univerzální sluchátka na všechny žánry a to ani HD 800, poslouchám podle žánru,na jazz HD 650, na klasiku AKG 701,kytarové kapely Grado. Stálo mě to méně než 800 za dnešních 30 tis a jsem spokojen.
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

palipol píše:Slúchadlový posluch je najintenzívnejší vnem a tam môže ostrosť dosť otravovať, to uznávam. ~x(
Výšky jsou pro mě osobně opravdu zřejmě to jediné, co mi dokáže znepříjemnit poslech. Když je dobrá hudba, tak mi nevadí takové věci jako je menší barevnost, tenčí nebo mírně slitý zvuk, menší objem basů: na to vše dokážu zapomenout. Když jsou ale ostřejší výšky, tak to narušuje hudební pohodu (prostě se při poslechu nedokážu plně uvolnit). Tvrdší výšky zase způsobují to, že lyričtější pasáže nevyznějí tak, jak mají.
Jibu píše:Možná se pletu ale myslím že neexistují univerzální sluchátka na všechny žánry a to ani HD 800, poslouchám podle žánru,na jazz HD 650, na klasiku AKG 701,kytarové kapely Grado. Stálo mě to méně než 800 za dnešních 30 tis a jsem spokojen.
To bude asi individuální záležitost. Já mám na K 701 rád jejich přesnost, neutralitu, detailnost, otevřenost a velký prostor, barevnost středního pásma. Díky těmto vlastnostem mám pocit, že slyším to, co je na nahrávce, a to pro mé ucho "libým" způsobem. Navíc u jiných sluchátek, která jsem zkoušel, jsem měl vždy nějaké výhrady: jak se zdá, tak jsem na to, co na své sestavě vnímám jako odchylky od neutrality (přesnosti, věrnosti) dost háklivý. V některých ohledech jistě stála za pozornost a měla nesporné kvality, ale nepřesvědčila mě tak, abych je chtěl mít doma (i kdyby jen pro některé nahrávky).

Za zmínku stojí asi ještě to, že i mezi jednotlivými kusy stejného modelu sluchátek mohou být nemalé rozdíly. Např. Sennheiser HD 650: http://www.changstar.com/ (odkazy na měření jednotlivých sluchátek jsou níže v pravé části obrazovky). Při koupi nového, nevybaleného kusu to, jak se zdá, chce mít štěstí i v tomto.
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

AKG K701

Příspěvek od PetrJ »

Moje dlouho nejoblíbenější sluchátka AKG K 701, která mám od září roku 2006, jsem se rozhodnul prodat: AKG K 702 Anniversary s přívodním kabelem Oyaide HPC-X62 totiž hrají na mé sestavě podstatně lépe. Zároveň jsem si při srovnání těchto dvou modelů mohl jasněji uvědomit slabiny K 701 i moje preference, které mě vedly k tomu, že jsem je upřednostňoval před jinými sluchátky.

Jak jsem psal už dříve, klíčová je pro mě 1) neutralita, přesnost a transparentnost a 2) barevnost středního pásma. Díky prvnímu mám při poslechu dojem, že slyším to, co je na nahrávce, bez toho, že by se něco slévalo, bylo "deformováno", "uříznuto" nebo "ztrácelo v mlze", bez druhého mě hudbu nebaví poslouchat.

Co se týče preciznosti, jasně nejlepší byla pro mě sluchátka Sennheiser HD 800, u nich jsem ale postrádal barevnost. - Také Staxy (ve studiu Jasyko) byly v tomto ohledu vynikající, navíc s krásně barevným středním pásmem, jenže basy mi přišly trochu slabší a hlavně celkově pro mě nebyly přesvědčivé tak, že bych chtěl prodat Zamu a K 701 a pořídit si Staxy a sluchátkový procesor Pawel Acoustics. - Hodně chválené Hifiman HE-500, na které u nás napsal velmi pozitivní recenzi Kuba4 (zhruba v polovině této strany: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=183864) hrály pro mé uši "po svém", něco mi tam nesedělo a klasiku jsem na nich nevydržel poslouchat. Také jejich barevnost byla o něco menší než u K 701 (i pan Hejtmánek se mi při zápůjčce zmínil, že mají spíš sušší, méně barevný zvuk): přesto se jejich pohodový, jemný, plný, na výškách zcela nekonfliktní zvuk s hlubokým, jasně definovaným prostorem příjemně poslouchal. Bohužel jejich váha je dost vysoká, což by alespoň mě i v případě plné spokojenosti přimělo se nejprve podívat po konkurenci. - Sennheiser HD 650 měly zase pro mé uši méně barevný, "pomalejší" zvuk s nedostatečným rozlišením.

Sluchátka AKG K 701 mi tedy i přes jejich slabší stránky vycházela nejlépe. I tak, zvlášť po srovnání s K 702 Anniversary, ale musím dát za pravdu Davidovi: jejich zvuk je tenčí, basová složka má menší objem (relativně, tj. ve srovnání s "neutrálem", případně jinými sluchátky) a nástroje, i když jsou detailně a precizně vykreslené, postrádají tělo. A po výměně koncovek u napájecích kabelů jsem poprvé slyšel u K 701 rezonance na výškách (které zmiňuje Zdeněk II na Slovanetu).

Mně osobně se s K 701 osvědčily přesné, neutrální komponenty, ošetření napájení a kvalitní kabeláž z mědi, která i při vysoké detailnosti a transparentnosti podpoří jemnost, barevnost a plnost zvuku a přidá trochu tepla. Osobně bych také dnes (pokud by na trhu nebyly moely Q 701 a K 702 Anniversary) volil raději K 702, a to kvůli možnosti snadné výměny kabelu (i s kabelem Oyaide za přijatelné 2 tisíce Kč hrají sluchátka jinou ligu). Výsledný dojem pak může být prvotřídní, a to zejména pro posluchače, pro které je rozhodující otevřenost zvuku, rozlišení, malebnost středního pásma a výškový detail.
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Akg K 701 vs. Q 701 vs K 702 Anniversary

Příspěvek od PetrJ »

Podrobné srovnání a recenze sluchátek AKG K 701, Q 701 a K 702 Anniversary sepsal na Head-fi člen s "nickem" chicolom: podle mého, co mohu soudit, pěkně a přesně vystihnul, jakým směrem se posouval zvuk od K 702 k výročnímu modelu (Q 701 jsem neslyšel).

AKG Q701 Vs. AKG K702

http://www.head-fi.org/t/594927/akg-q70 ... son-review

AKG Q701 Vs. AKG K702 65th Anniversary

http://www.head-fi.org/t/655082/akg-q70 ... son-review
Naposledy upravil(a) PetrJ dne 23 dub 2013 09:23, celkem upraveno 1 x.
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: Akg K 701 vs. Q 701 vs K 702 Anniversary

Příspěvek od PetrJ »

.....
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

AKG K 701 vs. K 702 Anniversary

Příspěvek od PetrJ »

Na mé vlastní sestavě rozdíl mezi sluchátky AKG K 701 a K 702 Anniversary více méně odpovídá tomu, co popisuje chicolom: K 701 jsou světlejší, chirurgicky přesná, vzdušnější, s menším objemem basů a "hubenými" těly nástrojů, K 702 Anniversary mají zvuk spíš tmavý, "kulatější", jemnější, více "zemitý" než vzdušný a s "ohleduplnějšími" výškami, plnými těly nástrojů a objemem basů, kdy už basa opravdu tvrdí muziku.

Chicolom ale nezmiňuje barevnost středního pásma. A v tomto ohledu - alespoň na mé sestavě a pro mé uši - jsou na tom K 702 Anniversary stejně (špatně) jako HD 800. U mě doma by tedy určitě nezůstala, pokud by i po výměně přívodního kabelu byl jejich zvuk stále monotónní. Naštěstí s kabelem Oyaide už měly hudební nástroje opět své vlastní, přirozené barvy, spolu s ještě vyšším rozlišením a menším zkreslením.

I když K 702 mají i s kabelem Oyaide mírně "kulatější", méně konkrétní zvuk a na výškách "méně světla a vzduchu" (takže např. prostor působí mírně uzavřenějším dojmem), je jejich detailnost a rozlišení na mé sestavě stále na vynikající, pro "čitelnost" hudby dostačující úrovni, také výšky jsou vysoce detailní a křišťálově čisté a prostor má úctyhodnou šířku i hloubku. To, že mají navíc lepší komfort, větší jemnost a klid (i při postupném navyšování hlasitosti do míry, která mi už fyzicky vadí, je zvuk stále stejný a příjemný) a plný zvuk, výborné basy a neproblematické výšky, se odráží na mé jednoznačné preferenci výročního modelu.
davidsound

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od davidsound »

Docela mne zaujalo, ze měniče zůstaly stejne jako v K701 jen se změnily nausniky a hlavovy most.
PetrJ
Příspěvky: 195
Registrován: 26 pro 2010 09:38

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od PetrJ »

davidsound píše:Docela mne zaujalo, ze měniče zůstaly stejne jako v K701 jen se změnily nausniky a hlavovy most.
Mělo by to tak být (nejsem si akorát jistý, zda se model K 701 neliší vnitřkem "komory", ve které je umístěn měnič - někdo na Head-fi myslím psal, že objednávací číslo je jiné). Já právě proto čekal jen kosmetické změny: o to víc jsem se divil, jak poměrně odlišné a v obou případech kvalitní vyvážení zvuku (i když se stejným charakterem) se dá dosáhnout s jedním měničem.

Ještě k předchozímu upřesním, že detailnost a rozlišení je pochopitelně lepší u K 702 Anniversary s kabelem Oyaide, u K 701 je jen o fous lepší zaostření, což je znát hlavně na konturách nástrojů.

Co se týče barevnosti, neměl jsem na mysli samozřejmě celkové zabarvení zvuku (např. chladnější nebo teplejší, světlejší nebo tmavší), ale barevný kontrast: v reálu má jinou barvu dřevo, kov nebo mužský a ženský hlas, a tyto rozdíly by neměly splývat ani v reprodukci. Jsem si jist tím, že se zmenšujícím se zkreslením a tišším pozadím kontrast narůstá, takže i zde hrají (alespoň pro mě) velkou roli napájení a kabely (a nejspíš i vibrace): od té doby, co jsem vyměnil kabeláž za Oyaide, která je v tomto ohledu vynikající, jsem spokojený i s CD režimem snad ještě víc než dřív s SACD. Jen nevím, zda je to mou sestavou nebo mým sluchem - možná bych např. K 702 Anniversary nebo Sennheiser HD 800 s původními kabely vnímal na jiné sestavě jako barevně hrající.

Ale abych vše shrnul, než půjdu opět poslouchat: podle mého AKG K 702 Anniversary napravují hlavní slabiny K 701, a to za cenu jen - alespoň pro mé uši a na mé sestavě - zanedbatelných ústupků. Výrazně lepší, věrnější, reálnější reprodukci (tj. ještě přesnější, čistší, s menším zkreslením, vzdušnějšími výškami a větším, otevřenějším prostorem) bych čekal už jen od HD 800, pokud by zahrála barevně... (sluchátka jako TOP Staxy apod. už kvůli jejich příliš vysoké ceně neberu v úvahu).
Riki
Příspěvky: 64
Registrován: 05 dub 2013 11:00

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Riki »

Kamos ma presne tieto sluchadka, na krmenie pouziva Litle DOT MK II , hra to super akurat chybaju hlboke tony, tento tyzden som dokoncil moj lampovy sluchdkac 6AS7G E88CC, jednocinne zapojenie s dvoma triodami, sluchadkac je vysoko hodnoteny na nasich ako aj zahranicnych forach, vcera som si s kamosom dohodol termin na fotenie zosiku a otestovanie, po zapojeni a porovnavani sme zistili milu skutocnost, okrem presoru a vdosnosti pribudli hlbky , hra pekne vyrovnane v celom frekvencnom pasme.
popis a pokec tu
http://headwize.com/?page_id=427
dalsie fotky
http://www.homebuilthifi.com/project/8823

Obrázek
Uživatelský avatar
MHOE
Příspěvky: 23
Registrován: 30 říj 2012 17:55
Kontaktovat uživatele:

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od MHOE »

Kdybyste měl někdo zájem, můžete vyzkoušet moji modifikaci K712 Pro, která by teoreticky se staršími modely měla být kompatibilní též: http://headaudio.weebly.com/clanky/modi ... g-k712-pro. Na webu naleznete měření, postup i subjektivní dojmy, v případě dalších dotazů však klidně napište :-)
Autor audiofilského webu HeadAudio (odkaz viz profil nebo ikonka pod mým avatarem).
Uživatelský avatar
MHOE
Příspěvky: 23
Registrován: 30 říj 2012 17:55
Kontaktovat uživatele:

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od MHOE »

Plynule navazuji článkem, který se celý točí kolem modifikací a zvukového hodnocení rakouských K701: http://headaudio.weebly.com/clanky/akg- ... e-and-more

Enjoy :thumbup:
Autor audiofilského webu HeadAudio (odkaz viz profil nebo ikonka pod mým avatarem).
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od Yngwie »

Možná zkusím u svých ... s Luxem DA-100 mi basy sice nechybí, ale pokud o pomůže trošku odbourat některé nectnosti, tak budu rád. Experimentoval jsi i s jinými výplněmi?
Uživatelský avatar
MHOE
Příspěvky: 23
Registrován: 30 říj 2012 17:55
Kontaktovat uživatele:

Re: AKG K701/K702

Příspěvek od MHOE »

Ano, experimentoval... Já mám obecně i z minulosti poměrně hodně zkušeností s modifikacemi, tudíž jsem si s postupem času vytipoval materiály, které se k těmto aplikacím podle mě hodí. Vzhledem k povaze této konkrétní modifikace (kdy nedochází k blokaci průchodu vln kruhovým otvorem uprostřed, nýbrž spíše k utlumení interakcí s nejbližším okolím) však není nutno se snažit za každou cenu experimentovat - plsť zcela vyhoví, což je vidět i na grafech.

Jako inspiraci však můžu poslat tento komentář od jednoho člověka (z diskuze na HeadAudio), který u HD558 (modifikace na totožné bázi) experimentoval s ještě vícero materiály než já: http://goo.gl/nUUMoA. Nakonec mu z toho však vyšla nejlépe ta plsť.
Autor audiofilského webu HeadAudio (odkaz viz profil nebo ikonka pod mým avatarem).
Odpovědět