BiWire or not to BiWire

Diskuze o kabelech.
whisp
Příspěvky: 380
Registrován: 12 lis 2013 14:34

Re: BiWire or not to BiWire

Příspěvek od whisp »

No je to doma uvidime...
Obrázek
lachim
Příspěvky: 1114
Registrován: 01 led 2011 11:40
Bydliště: Praha

Re: BiWire or not to BiWire

Příspěvek od lachim »

A. měl jsem půjčený 4 x v životě stejný pár kabelů pro single / bi-wire :
n. valhalla. oba originál.
siltech (model 330 ??), oba originál.
neotech (nevím typ), z metráže.
kimber 8, z metráže.
v čase sestupně. kimber +/- v roce 2000.
vlastně nevím, zda má tato zkušenost nějakou výpovědní hodnotu ....

pokaždé se mi více líbil single-wire + jumper. bi-wire jsem vždy "vyřadil" poměrně rychle.
u bi-wire mi totiž chyběla dynamika, živost, vzduch. šťáva... neumím správně popsat slovy.

zda zapojení "bi-wire" jen neukázalo chybu někde jinde v mých tehdejších sestavách? dnes sám nevím.
třeba ano. třeba to vždy bylo lepší. a já to JEN kvůli chybám JINDE v sestavě neocenil.
z mých hifi-guru "bi-wire" nepoužívá nikdo.

v roce 2018-19 mě zajímal rozdíl bi-wire/single u kabelu nordost odin.
na dotaz u majitelů, kteří mohli vyzkoušet oba kabely v originálním stavu:
"rozhodně single-wire + jumpers. bi-wire je horší".

B. pak mě napadá prozaický důvod pro single.
bi-wire se přeci jen hůře prodává jako 2hnd
:smile:
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: BiWire or not to BiWire

Příspěvek od Dasta »

Bi wire nemusí vždy přinést očekávané zlepšení, proto hodně uživatelů preferuje jeden kabel+kvalitní jumpery.
Podstatně jiná kapustička bude, zapojení Bi amping, kdy do čtyř.svorek reproboxů budou zapojený čtyři monobloky, nebo dva stereo koncové zesilovače.
To se potom asi single kabel s jumpery bude proti tomu těžko chytat.
Podmínkou pochopitelně je, zda toto zapojení boxy umožňují, jak terminály, tak rozdělenou výhybkou.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 887
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: BiWire or not to BiWire

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Lachime, jestli jsem to správně pobral, tak jsi zkoušel proti sobě reprokabely v provedení single (na obou stranách dva konce) a Bi (u zesilovače dva a na straně beden čtyři) Prostě stejný kabel jen jeho počet žil byl u bi-wire varianty rozdělen na dvě vedení. Tím sice došlo k rozdělení vedení a s tím spojené technické výhodě separátních vedení, ale také došlo k výraznému snížení průřezů vedení oproti single variantě a v tom bude zakopán ten ne zrovna zlepšující efekt, který popisuješ.

Je tu ještě druhá možnost, pravda stojí jednou tolik. Jednoduše pro bi-wiring použít dvě zcela oddělené vedení s plným průřezem, tedy dva páry kabelů. Tam už ten přínos bude zase o něčem jiném. Zde bude pro každou větev k dispozici stále plný průřez vedení.
Pokud je pro bi-wire použit jeden kabel tvořený větším počtem jednotlivých vodičů o souhrnném průřezu třeba 2x4mm2 (Valhalla 1), tak při rozdělení na půlku povede k basákům jen 2x2mm2, kdežto při použití dvou Valhall to bude 2x4mm2.
Za mě, to, že někteří výrobci u svých kabelů přidali variantu bi-wire, takže má stejný kabel na konci čtyři konektory, tak jen uspokojili zákazníky, kteří chtěli své bedny s dvojitými reproterminály propojit bi-wire, aby tuto technickou vymoženost u beden využili, a přitom nemuseli platit jednou tolik za dvoje kabely, ale jen mírný příplatek za čtyři okonektrorované vývody na straně beden navíc. Vlk se nažral, a koza zůstala celá. Přeloženo, realizoval jsem bi-wire zapojení, ale jeho potenciálu nebylo využito zcela.
Ve světle Tvých pokusů se zdvojováním a ztrojováním kratičkých jumpers Valhalla (navyšování jejich počtu vodičů, tedy průřezu) by Ti mělo být jasno o čem zde píšu, a že realizace dvojitého vedení metodou rozdělení jednoho kabelu na slabší je jaksi nesprávná realizace, neboli realizace ekonomická a tedy nepřinášející plný potenciál bi-wiringu.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
Horizon
Příspěvky: 36
Registrován: 15 črc 2018 10:06

Re: BiWire or not to BiWire

Příspěvek od Horizon »

NA - naprostý souhlas - mám stejný názor podle svých (omezených) zkoušení,ještě bych doplnil svůj náhled na věc pro variantu single wire+kvalitnější jumpery .... pokud reprokabel ovlivní (svým způsobem) zvuk,tak tento už "kompletně v celém pásmu ovlivněný" zvuk je přiveden tímto single reprokabelem k reprobedně,a dále jiným kabelem - Jumpery - je přebrán a odveden ke středovýškové sekci výhybky .............. ano jde o jednu z možností ... podle mě:s menším vlivem než: použití dvou párů reprokabelů vedených z jedněch terminálů ze zesilovače (i při použití různých reprokabelů) kdy tyto změny by měly/mohly být výraznější,a mělo by docházet k menšímu ovlivnění výškových a středových sekcí ve výhybce od zbytkových signalů ....dále - kvalitní součástky ve výhybce ....... požadavek na odolnost zesilovače vůči zpětné vazbě (v tomto mají výhodu DIY repro - už při zadání,dobré je vědět co chci a po konzultaci vždycky nějak dojde ke skloubení požadavku s realitou) :smile: - toto vše platí pouze tehdy pokud připustíme vliv kabelů na zvuk :smile:
Sroll Epigram,DAC Casea Lynx 2020,CD Canor 1.10,repro-DIY 3,5p (CZ),kabely - Roth,AAI,Synergistic Research,RDAcoustic,Heavens Gate Audio Ultra extreme gen II
whisp
Příspěvky: 380
Registrován: 12 lis 2013 14:34

Re: BiWire or not to BiWire

Příspěvek od whisp »

Presne z dovodu ktory pise NA som sa rozhodol pre jumpre
lachim
Příspěvky: 1114
Registrován: 01 led 2011 11:40
Bydliště: Praha

Re: BiWire or not to BiWire

Příspěvek od lachim »

NA
pavle, vyzkoušel jsem samozřejmě spousty dalších variant.
mohl bych psát o 2x valhalla právě na poctivý bi-wire nebo 2x kimber 3033. nebo 2x trivista.
a tyhle "dvojky" pak proti jiným kabelům v single.
tohle téma je taktéž nekonečné a velmi obsáhlé. vyzkoušel jsem desítky kombinací.
( od určité úrovně kabeláže pak každý hifista řeší navíc volbu monoblok/můstek a tím se to znovu zamotává ...)

elektricko-fyzikálně jsou samozřejmě 2 kabely v bi-wire lepší než 1 rozpletený na 2 prameny.
jasné. máš recht. logické. ano.
zda to však dává ekonomický smysl ?

než kupovat 2 x laciný kimber je lepší koupit 1 vyšší model a k tomu jumper diy.
než 2 x valhalla2 je lepší rovnou koupit odin1 a k němu jumper diy z krácenky valhalla
než koupit 2x siltech 770 je lepší koupit model crown a jumper.

a pak po všem kabelovém bádání zjistíš, že se ti líbí ( a můžeš si i dovolit) bedny, které mají jen 1 terminál a začínáš zase od začátku
:-)
electrocompaniet
Příspěvky: 4
Registrován: 03 lis 2016 22:18

Re: BiWire or not to BiWire

Příspěvek od electrocompaniet »

A není lepší pochybnosti vyloučit ? Přeci nebude dávat výrobce vícero terminálů k připojení jen tak aby mrhal prostředky ,když stačí terminály dva. :silent:
IMG_20200206_210107.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: BiWire or not to BiWire

Příspěvek od Dieter Burmester »

S temi terminaly je to porad dokola :lol:
Dieter Burmester
kychtax

Re: BiWire or not to BiWire

Příspěvek od kychtax »

když někdo šetří na drátu, tak to pak nehraje bas. Jakota valhalla se 4mm a tiňtilinťi zvuk. S pevným basem.. kterého ale tak nějak chybí.
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: BiWire or not to BiWire

Příspěvek od Jiri »

kychtax
u tebe na sestavě hrají reprokabely Valhalla málo basů?
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
kychtax

Re: BiWire or not to BiWire

Příspěvek od kychtax »

ne to jsou "odstolové" odhady. :thumbup:
Ale všimnul jsem si, že dvojkové Nordosty jsou větší v průměrech a hrají plnější zvuk. Průměr a počty vodičů tam hrají roli.
kychtax

Re: BiWire or not to BiWire

Příspěvek od kychtax »

A i třeba Odin má větší průměr vodiče a níže posazený zvuk. Ale pak musí být lépe technologicky zvládnutá výroba drátu/kabelu, asi lepší pokovení atd. Aby se to neprojevilo negativně na vysokých frekvencích a např. výškách.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: BiWire or not to BiWire

Příspěvek od Dieter Burmester »

kychtax píše: 07 úno 2020 08:53 když někdo šetří na drátu, tak to pak nehraje bas. Jakota valhalla se 4mm a tiňtilinťi zvuk. S pevným basem.. kterého ale tak nějak chybí.
Tak to takové Crystaly pak přenesou jenom výšky :lol:
Dieter Burmester
kychtax

Re: BiWire or not to BiWire

Příspěvek od kychtax »

to je jiná kategorie - parodie. Ne kabel do normální sestavy.. :lol:
Obrázek
Odpovědět