Organizace kabelů za rackem

Diskuze o kabelech.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od Frogyman »

Ahoj,
fotka u vlákna MF mne inspirovala k dotazu, jak řešíte organizaci kabelů za rackem... Zajímá mne hlavně to řešení, kde je málo místa a mraky kabelů - tedy instalace v obýváku, ideálně multikanálová...
Já s tím totiž věčně bojuji - i když se snažím je nějak uspořádat a postupně zapojovat, vždy to skočí tak, že je "kabel na kabelu". Pro představu s jakým množstvím kabelů se musím vypořádat je zde seznam toho, co vše je v sestavě použito...

12x power kabel (vše pořádní macci - Furutech cca 12-18mm v délkách 1,75-2,0 + hlavní přívod ISOTEK SYNCRO) + k tomu 3 napájecí kablíky k drobnostem (sluchátkáč atd)
10x signálový kabel (propojení gramce, BD jak XLR, tak i RCA a i MCH 5,1, propojení preampu a 4 koncáků atd...)
5x HDMI
2x optika
1x digi koax
3x LAN
5 samostatných reprokabelů... + připojení subu
6x trigger

To je celkem víc jak 40 různých kabelů!!! :crazy:

Takže přemýšlím, zda nenechat udělat nějaký "paneláček - etažér", kde každé patro by bylo pro jiný typ kabelů, aby alespoň signálové neležely na napájecích atd...

Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od PavelDosko »

tak to bude asi takovy maly drzakoidni skyscrapper .-)

p.s.muze se stat ze ti nebude stacit delka kabelu az to usporadas do pater
neni placka, neni highend
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od Frogyman »

Budu mít teď na zkoušku i ty reprokabely MF. Na biamp pro L+C+R potřebuji 3 sety, každý je ze dvou "dvojkabelů" v délce 3 metry. To je celkem 36 metrů a cca 45kg... Pokud se osvědčí a zůstanou, tak pak fakt nevím, kam je dám...
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od PavelDosko »

normalne zrusis kuchyni, stejne uz na jidlo nezbyde :-)
neni placka, neni highend
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od valderon »

Znaje tvé podmínky i "prostor" si neumím představit, jak to udělat, navíc určitě "chceš" aby byly schovaný. V organizaci skladby to určitě nepůjde. Spíš se maximálně zamyslet, zda by to nešlo uspořádat tak, aby se nepletly dohromady ty, které se můžou ovlivňovat tak, aby zlo bylo co nejmenší.? Nebo použít "návleky", aby se nedotykaly, jako jsi to udělal s tím bublinkovym igelitem.. Nebo něco jak je ten drátěný program na rozvody ve fabrikach, ale asi ne kov, ale třeba plast. Vím, že to není nic konkrétního, ale jen myšlenky, které mě napadly. Potom ještě přecházet komponenty, abys to mohl nějak líp preskupit. Ale těch kombinací... :eek:
Potom jedině redukce přístrojů, musíš tam mít vše? Nejde něco vyřadit? Víc mě nenapadá. Potom je otázka, zda ti to dělá nějaký problém, nebo to řešíš jen z důvodu estetiky, pocitu atd. Pokud ti to ničemu nevadí, neřeš to :smile:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od Frogyman »

O problému nevím, řešit to chci spíše kvůli "prevenci", dobrému pocitu že jsem udělal maximum a také z estetických důvodů - přeci jen je hrana racku odsazena od zdi, tak ať to "tam" alespoň trochu dobře vypadá :-). Nyní mám na zadní stěně přimontované velké háky, které mají separovat power kabely a pak plastové držáky na reprokabely, ale to vše funguje tak cca do 50% kabeláže. Pak už je to malé :-)
Proto mne zaujal právě zmiňovaný stojánek - udělat takto podél zdi několik "žebříků s cca 5-6 stupni, to by mohlo pomoct a i dobře vypadat. Ale než to začnu řešit a vyrábět, tak mne zajímá, zda někdo nepřišel na něco dokonalejšího :-)

P.S.: Z těch přístrojů tam není nic navíc. Co by se dalo "vyhodit", tak sluchátkáč a madiaserver, ale tím si moc nepomohu. Ta hlavní masa vede mezi filtrem, preampem a koncáky. A z toho nic redukovat nelze :sad:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od Frogyman »

"Problém" je i v tom, že většina kabelů je delších než potřebuji a některé jsou hodně nepoddajné.
Jinak by nebyl problém to zorganizovat stahovačkama...

Obrázek

Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
koudelka
Příspěvky: 329
Registrován: 11 zář 2013 15:50

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od koudelka »

zabiny007 píše: Ale než to začnu řešit a vyrábět, tak mne zajímá, zda někdo nepřišel na něco dokonalejšího :-)
Nic dokonalejšího než kombinace wenge a nerez není. Patrové vedení už taky praktikuji, zatím tedy jen ve dvou patrech :)
Hi-Fi: Triangle Magelan Concerto, Linn, Sroll
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od Ramones »

No, já teda nevím, chlapi, ale pořád se tady probírá ovlivňování přenosu signálu, doporučuje kabely překřižovat (když už) a nakonec je budeme svazovat do rovnoběžných svazků těsně k sobě ....? Případně motat do "cívky" ...?
Bordel za komponenty nevidím a hlavně se snažím veškeré kabely vést tak, aby byly co nejdále od ostatních.
Nebo mě napadá, že bychom je křížili jako párovou čtyřku :angel:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od Frogyman »

Zajímá mne, co je menší zlo...
- Nepořádek, chaos, kroucení kabelů přes sebe nebo jejich smyčkování?
- Nebo úhledné srovnání a důsledné oddělení oddělené kabelů podle podle druhu? Tedy power od signálových, ty od repro atd., ovšem za cenu, že budou vodorovně nad sebou?

Které kabely jsou nejnáchylnější? Resp. které by měly být co nejdále od sebe?

Mám ověřeno, že nejvíce citlivý je kabel od Gramofonu k phonopreampu...
A snažím se, aby se reprokabel ničeho nedotýkal.

Existuje nějaké pravidlo, doporučení?
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
lachim
Příspěvky: 1114
Registrován: 01 led 2011 11:40
Bydliště: Praha

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od lachim »

zabiny007
viděl jsem i nerezové trubky zavěšení na zdi a v nich nastrkané kabely dle typů. pytel občas instaluje i nerezov žlaby.
podobný "ordnung" jako jsi dal ty 2 fotky.
jenže to lze u sestav, ktere aplikují kabely v ceně v levelu tak nějak do 1000 Kč / metr.
tebou míněný super pořádek není z pravidla realizovatelný /zaplatitelný při kabelech v ceně 10 - 50.000 Kč za metr.
u jednoduché a přesto top-top stereo sestavy (jako má třeba kulich) si umím představit rozdělení, symetrické zavěšení, nerezové koryto atd.
u kina 7.3 s kabely valhalla/saccopower/NBS to již prakticky není realizovatelné.
ty by jsi si koupil valhallu o 1,5 m delší, abys jí mohl pekně "vyvázat"?
:-)
proto jsem osobně vždy "jel" jen v kabelech pořádně stíněných.
a možná proto je 3-itá vrstva stínění u saccopower a diy-stínění u repro valhalla tolik slyšet.
též jsem x-krát zkoušel udělat absolutní pořádek v kabelech za DK. jenže na to mám malou místnost.
to chce za sestavou alespoň 2 metry místa. však to znáš.

jak chceš dát kabely co nejdále od sebe, když mají stejnou trasu a končí vedle sebe v jednom přístroji nebo kousek nad sebou?
řešení by bylo každý dát do samostatné nerezové trubky a tu nakroutit podle trasy kabely.
to by jsi byl king všech instalcí!
:-)
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od Frogyman »

Tvoje místo je docela luxusní :-), to já nemám manévrovací prostor téměř žádný...
Problémy nevnímám, což ale neznamená, že nejsou. Možná to zkusím nějak pořešit přes nerezové žleby. Existuje něco komerčně hotového a použitelného? Nebo je nutné to vyrábět? Už totiž vidím frajera ze zámečnictví, jak mu vysvětluji svoje požadavky na nerezový etažér a tunýlky z kulatiny pro kabely :-). Myslím, že by čučel ještě víc než elektrikář, který pořád nechápal, proč chci natáhnout do bytu samostatný třífáz a proč má natáhnout jednu fázi "tím divným tlustým kabelem" přes celý byt, když si tam chci jen pouštět hudbu a ne připojit svářečku. Když však uviděl shluk čekající Furutech kabelů, už se na nic neptal, dal do rozvaděče ten "nesmyslný" odpojovač, do zdi Furutech zásuvku se slovy - toto nesplňuje normu, takže toto jsem vám sem já nedal... a odešel :lol:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
vitek
Příspěvky: 627
Registrován: 26 pro 2010 15:19
Bydliště: Ostrava

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od vitek »

zabiny 007

být tebou, tak to neřeším, bo je to skoro neřešitelný problém, zvlášť u multikanálu. Mám takovou zkušenost sám. Vymyslel jsem police(něco jako u Tebe), kde jsem to všechno chtěl mít uložené a krásné... Mezi jednotlivými policemi průchodky pro napájecí a zvlášť pro signálové kabely. Půl roku jsem dumal jestli dám krabičky vodorovně, či svisle v jedné řadě, či ve dvou, nebo ve třech a aby přitom kabelové cesty byly co nejkratší, no porod. Nakonec se to nějak srovnalo samo. Na jedné straně zdroje signálu na druhé napájecí zdroje. Za polici tak tak strčím ruku, všechno u sebe. A teď si vem, že chci testnout nějaké napájecí kablíky, kterých taky potřebuji min 10ks... trvá to hodiny než to vyměním a ještě kdyby to bylo uloženo v nějakých lištách nebo nějak jinak, aby to vypadalo pěkně no to by mně z toho je...o. Taky díky tomu, už nic moc nechci zkoušet a testovat.... a jen poslouchat a poslouchat - čas běží...
Vem si jen, co jsi za cca dva roky změnil. A určitě ještě změníš - a pokaždé budeš rovnat kabely!!!!??? Důležité, že máš kabely stíněné. U mne to křížení kablíků nic nedělá testoval jsem. Je fakt, že phono kablík má trojté stínění i jednotlivé žíly jsou stíněné...to musí být...
lachim
Příspěvky: 1114
Registrován: 01 led 2011 11:40
Bydliště: Praha

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od lachim »

zabiny
jak píše vítek! úplně to vidím. ten popis je přesný.
uf.. to chce lasicovitá těla, že?

nerezové žlaby pytel montuje léta. kupuje fabrické/komerční výrobky na bm. nechává řezat paprskem.
kdysi mi to kupoval v rakousku a také tam nechával řezat.
vypadalo to krásně. v praxi však využitelné pouze pro anti-testaře.
kychtax

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od kychtax »

Ahoj.
U mně. Chci to mít všechno maximálně jednoduché s málem komponentů. Abych z toho dostal co nejlepší zvuk (v daných podmínkách a výbavou).
Protože zatím vycházím z předpokladu že víc komponentů atd. mi bude víc ovlivňovat výsledek ve zvuku případně přidávat práci s opatřeními. (a i z pohodlnosti :smile: )
- Tzn. úplně všechny kabely mít na dř. kostkách, ve vzduchu. Kablík se bude se dotýkat jenom dřeva a komponentu konektorem.
- Všechny kabely, kde to půjde, budou a již jsou opatřeny proti vibracím (nejenom stíněním). Celkem trojnásobně. Tam řadím i to wenge.
- Nerez u podložek pod kabely - zatím spíš ne.
- Žádný kabel se nebude dotýkat jiného, to už mám teď.
- Stínění mi primárně zajistí 3x stínění na všech kablech. To pokládám za dostačující a zaměřuju se na mikrovibrace a ochranu před UV. Což už taky
je u mně dobře vyřešeno. (některé použité vrstvy jsou certifikované na ochranu a pohlcení vibrací a UV záření, vč. dostupných techn. listů s hodnotami).
Teď už jsem si to v poslední době vyzkoušel, když už jsem měl dostatek dobrých udělaných kablů a zdá se že to všechno doopravdy funguje. :thumbup:
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od PítrsPraha »

Můj "kabel management" je v podstatě nulový. Snažím se jen, aby se kabely křížily ve větším úhlu, když už musejí jít přes sebe.
Zkoušel jsem podkládat reprokabely (polystyrenem), rozdíl ve zvuku jsem nezaznamenal (ať už to bylo z jakéhokoliv důvodu). Kabeláž je jak vidno z obrázku normální "kvalitní spotřebka".

Podlaha má složení 5 mm koberec, 8 mm laminátová podlaha, 8 mm zelená hobra, parozábrana, 10 cm beton, 5 cm polystyren, 30 cm beton vyztužený uprostřed vrstvy železnými pruty (tedy cca 32 cm od povrchu podlahy).

V podlaze nevedou žádné inženýrské sítě (topení, elektřina).

Mý smysl peklit se s podkládáním kabeláže? Vím, že někde to fungovat může. Dá se zobecnit zvukový přínos, který podložení má?

Obrázek
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
lachim
Příspěvky: 1114
Registrován: 01 led 2011 11:40
Bydliště: Praha

Re: Organizace kabelů za rackem

Příspěvek od lachim »

pítrs
co ti brání si vypůjčit třeba od kychtaxe 10 špalíků wenge a sám si vyzkoušet smysl podložení repro kabelů?
jinak to přeci na své sestavě nezjistíš.
(s pytlem je na "ladění" vozíme automaticky)
Odpovědět