Nejlepsi Audio Kazety

Obecná diskuze o kvalitě zvuku a možnostech techniky.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Teti
Příspěvky: 439
Registrován: 26 črc 2011 18:59
Bydliště: Velka Britanie

Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od Teti »

Cau, muze me prosim nekdo poradit, ktere ze jsou nebo byly nejlepsi audio kazety?
Typ 1 - 4, znacka, delka?????
Audio Tweak.net - Humble home of newbie tweaker
Uživatelský avatar
Teti
Příspěvky: 439
Registrován: 26 črc 2011 18:59
Bydliště: Velka Britanie

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od Teti »

Maxell:
Type I: UR -> UDI -> XLI -> XLI-S


Type II: UDII -> XLII -> XLII-S

Type IV: MX -> MX-S -> Metal Vertex

SONY:

Type I: HF -> HF-S -> HF-X -> HF-ES -> HF-PRO

Type II: UX -> UX-S -> UX-ES -> UX-PRO -> UX Master

Type IV: Metal-S -> Metal-ES -> Metal Master

TDK:

Type I: D -> AD -> AD-X -> AR -> AR-X

Type II: SF (SD) -> SA -> SA-X -> SA-XG


Je to tak spravne po kvalitativni strance? Ktere jsou lepsi metalky nebo chromky?
Type IV: MA -> MA-X -> MA-XG
Audio Tweak.net - Humble home of newbie tweaker
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od Pytell »

Osobně dle mě nejlepší Denon MG-X 100 (Metal ) -- používám při nahrávce raritních půjčených LP, zvuk jedna báseň. Následuje Denon HD-M/100.

Potom : TDK MA90 a Thatś 90 MG, dobré jsou i GoldStar MTX 90 ( nedávno se daly sehnat za neskutečných 49 Kč ) :thumbup:

Co se týče CrO2 : u mě Maxell XLII a Maxell UD II

Dobré jsou i Sony UX-Pro90 ( Type II )
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od lubin »

Já používal Maxell XL II S.

V "chromkách" to nej, co jsem měl....hraje to dodnes luxusně....
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od Zdeny »

Za mě: Maxell XL-II S
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od Mark Levinson »

Jedna z nejlepších kazet se kterou jsem se setkal byla TDK MA-R. Z nostalgie mám jednu doma, tak přikládám foto. Jedná se o metalku (type IV.) a má vynikající kvalitu pásku i těla kazety, které je z kovové slitiny.
Za sebe mohu říst, že nejlepší zkušenosti jsem udělal s kazetami značek TDK a Maxell, na tyhle značky jsem se potom orientoval hlavně. V době rozkvětu kazety, ale bývala často nouze (v ČR) a pokud jsem musel volit jinou značku, tak teprve tehdy přišla na řadu značka Sony, ta byla tzv. 2.kategorie (pro mne). Jiné značky jsem nebral vůbec např.Agfa, BASF, Memorex a jiné. Pamatuji, že třeba Agfa hrozně zasírala hlavy. Se značkou Denon jsem se nikdy nesetkal, tak nemohu soudit. Je pravděpodobné, že decky značky Denon si s nimi budou ideálně rozumět.
Nejlépe je používat jen typ IV. Metal, ale to bylo kdysi finančně hodně náročné, nevím jak je to dnes. Rozumný kompromis mezi cenou a kvalitou byly tzv. chromky, tedy typ II. CrO2. Pokud by to šlo, tak typu I. Normal bych se dnes už vyhnul, decky s nimi měly nejslabší parametry.


Takže Teti, moje doporučení zní:

Typ II. CrO2
TDK: SA, SA-X, SA-XG
Maxell: XL-II., XL-IIS

Typ IV. Metal
TDK: MA, MA-X, MA-XG, a nejlépe MA-R
Maxell: MX, MX-S

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Mark Levinson
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od pajuna »

Typu kazet tady padlo uz celkem dost. Ja jsem na tom byl podobne jako Viktor. Kupoval jsem Maxell, TDK a Sony. Vetsinou chromky, pripadalo me to jako nejlepsi pomer vykon/cena. Nej byly ale metalky, tech jsem mel jen nekolik. No, koncene jeste mam, protoze se mi jich asi 300 vali nekde na skrini!
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od fox »

pajuna píše:Typu kazet tady padlo uz celkem dost. Ja jsem na tom byl podobne jako Viktor. Kupoval jsem Maxell, TDK a Sony. Vetsinou chromky, pripadalo me to jako nejlepsi pomer vykon/cena. Nej byly ale metalky, tech jsem mel jen nekolik. No, koncene jeste mam, protoze se mi jich asi 300 vali nekde na skrini!
Jestli ještě nějaké metalky máš, tak sem s níma. My se o ně s Tetim rozdělíme. :D
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
monte

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od monte »

Referenční top kazeta Gold SONY Metal - XR, rok výroby 1995, type IV, bias 70uf EQ

Obrázek
Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 659
Registrován: 28 pro 2010 22:28
Bydliště: Stockholm, SWE

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od MB »

Referenčná SONY je iba Sony Super Metal Master, zajtra odfotim a hodim ju sem, ale keramicke telo a hlinikovy obal je neprekonatelny....

Obrazok z netu Obrázek
B&W CDM-7NT,Sony TA-E90ES+TA-N90ES+SCD-555ES+TC-KA6ES+ST-SA5ES,Kuzma Stabi+Stogi+Denon DL-304&Ortofon QB+P-J PhonoBoxRS&PowerBoxRS,Linn Basik+Akito+Sumiko BP2,D AH-D2000+S HD800+Creek11SE
monte

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od monte »

Jo,pamatuji, koštovala asi 600,- moje 300,-, ale vně je pásek identický. Zvuk je přímo exelentní :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 659
Registrován: 28 pro 2010 22:28
Bydliště: Stockholm, SWE

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od MB »

Nebudem sa hadat, ale rozdiel zvuku medzi Sony SMM made in japan a Metal -XR bol obrovsky, tych XR mam doma pár, všetko nahravané v Teac V-8030S, a meni to špatné ešte ani dnes, zato SMM to je iné kafe, nahrávka z Teac je skvelá ale na mojom TC-KA7ES famózna. Tie XR sa na konci životnosti kaziet robili v E.C. viz tvoj obrázok a to boli poriadne šunty. Ja mam este všetky kúsky kde písali Made in France a kvalita bola úplne iná, nevravím, že nešlo o tú samú továren...

Inak osobne ja som odporúčam chromky a metalky Denon a vyšsie chromky (UX-S a UX-Pro) a metalky od Sony /mám SONY tapedeck/, a MA-X a MA-XG od TDK. Bohužial ceny sú dnes za zabalené kúsky hodne hodne vysoko.
Straśne mi vadila "legenda" TDK SA, pre mna zvukový pruser skoro vždy, zato SAX a SA-XS (nie SA-XG) neboli uplne marné.
B&W CDM-7NT,Sony TA-E90ES+TA-N90ES+SCD-555ES+TC-KA6ES+ST-SA5ES,Kuzma Stabi+Stogi+Denon DL-304&Ortofon QB+P-J PhonoBoxRS&PowerBoxRS,Linn Basik+Akito+Sumiko BP2,D AH-D2000+S HD800+Creek11SE
monte

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od monte »

Máš pravdu o výrobě, každá zásilka se lišila. Asi jak něco ve výrobě zmrvili, tak jich poslali za dobrou cenu na východ. U mne hraje XR famózně i po tolika letech. Mám hodně kazet chrom od BASF, později EMTEC a velká spokojenost.
monte

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od monte »

Taky hodně záleží na nastavení , každý přístroj je odlišný. Viz FOX, jak mu najednou začalo vše hrát líp.
Teti by si měl jako začátečník vše první vyzkoušet, jaké nastavení mu bude hrát nejlíp. Nahrát a poslouchat.

Třeba tyto kazety u mne hrají dost zle, TDK SA-XS, TDK - SA (chrom)

TDK SA-XS dokonce špiní hlavy !!

Obrázek

TDK - SA koupeno nedávno, prý nová výroba, abych je nevyhodil tak nahrávám bez dolby.

Obrázek
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od Mark Levinson »

Pánové a co péče o hlavy, čištění a demagnetizace?
Používal jsem několik demagnetizerů, nejprve klešťový české výroby a později ve tvaru kazety, který se vkládal přímo do decku.
První byl model Hama a později asi ten nejlepší TDK HD-30, který jsem daroval kupci mého posledního decku. I tak byl za hubičku :???:.


Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Mark Levinson
davidsound

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od davidsound »

To jsou časy :-). Tu TDK mám ještě pořád někde ve skříni s hromadou kazet. Je mi to líto vyhodit.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od Mark Levinson »

davidhighend píše:To jsou časy :-). Tu TDK mám ještě pořád někde ve skříni s hromadou kazet. Je mi to líto vyhodit.
Dejvide,
jo to byly časy....
Taky mám spoustu kazet doma a je mi líto je vyhodit, v podstatě je nemám ani na čem přehrát a že tam jsou zaznamenány klenoty. Zajímavé je, že sbírku minidisků jsem dal pryč bez zaváhání hned s přístrojem, ale kazety to je jiná. A to je ten vztah, ta duše. Minidisk byl prakticky dokonalejší, fungoval bezvadně, ale nezůstalo po něm v srdci ani stopy, ale decky, které mi prošly rukama si pamatuji všechny a kazety stále mám doma.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
Teti
Příspěvky: 439
Registrován: 26 črc 2011 18:59
Bydliště: Velka Britanie

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od Teti »

Tak zjistil jsem ze s Pioneer CT-F950 hraji nejlepe metalky, o dost lepsi jak chromky. mene sumu a lepsi podani detailu.

Pro srovnani mam doma:

Feritovy, ktere stoji docela za prd
Maxell XL-II
Maxell XL-II-S
Maxell MX, ktera hraje lepe nez XL2S

Nevite kdo by v cesku prodal nejake metalky, take shanim 7" spule na paskac
Audio Tweak.net - Humble home of newbie tweaker
monte

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od monte »

Chromy i celkově pásky se mi velmi osvědčily Basf. Kola si kup nové, ztráta času a peněz na Ebay. Málokdy jsou kvalitní, hliník je pokřivený, pak to háže a nakonec si odrovnáš osu, ložiska.

Dnes nové kazety koupíš už obtížně, tři roky zpět se ještě dalo.
monte

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od monte »

Sice EMTEC (koupeno v roce 95 Turky) je následník BASF, ale kazety, kotouče jsou už minulostí. Zajímavé je, VHS ještě vyrábí a prodává.


http://translate.google.cz/translate?hl ... ny_profile
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od Mark Levinson »

Teti píše:Tak zjistil jsem ze s Pioneer CT-F950 hraji nejlepe metalky, o dost lepsi jak chromky. mene sumu a lepsi podani detailu.

Pro srovnani mam doma:

Feritovy, ktere stoji docela za prd
Maxell XL-II
Maxell XL-II-S
Maxell MX, ktera hraje lepe nez XL2S

Nevite kdo by v cesku prodal nejake metalky, take shanim 7" spule na paskac

Teti,
kazety měly základní dělení do čtyřech skupin:
Typ I. - Normal (normal)
Typ II. - Chromdioxid (CrO2)
Typ III. - Ferrochrom (FeCr)
Typ IV. - Metal (metal)

Mezi typy II. a III. byly tak malé rozdíly, že se později od typu III. FeCr úplně ustoupilo a skupiny zůstaly jen tři, proto to nelogické číslování (I., II. a IV.). Některé starší decky (Např. Sony) měly manuální přepínač na označení typu přehrávané kazety a uměly jen dva druhy (normal a FeCr), později se to sjednotilo na výše zmíněné tři druhy a volba typu vložené kazety byla automatická kdy podle identifikačních otvorů na vrchní hraně kazety deck poznal jaká kazety byla vložena. Ještě později byly decky vybaveny jemným doladěním této základní předmagnetizace, která byla zprvu manuální (názvy této funkce se u jednotlivých značek různily např. Bias). Mnohem později ji špičkové decky měly automatickou kdy si stroj sám otestoval jednotlivou kazetu před nahráváním sám. Jednalo se o sérii vysokofrekvenčních signálů nahraných na kazetu ihned snímaných tříhlavým strojem, který si tímto testem nastavil parametry mnohem přesněji než podle základního dělení.
Na kvalitním decku nebyl problém zvukově rozlišit jednotlivý druh kazety s tím, že nejlépe hrál typ IV Metal a na opačném konci byl typ I. Normal, z pravidla na metálky měly decky větší kmitočtový rozsah i odstup od šumu, ale velké rozdíly byly i v jednotlivých kategoriích mezi jednotlivýma značkami. Některé firmy (např. Sony, Denon) vyráběly kazety vlastní značky a nabízelo se, že jejich decky budou s nimi dosahovat nejlepších výsledků, což nebylo vždy pravidlem.
Osobně jsem byl nejvíce spokojen se značkami specializujícími se na výrobu médií TDK a Maxell. Méně spokojen jsem byl s kazetami Sony, Basf (tady musím nesouhlasit s Montem-Basf jen průměr), Memorex a vysloveně obloukem se vyhni značce Agfa, to byly tzv. špindíry, které hrozně špinily páskovou dráhu. Někde v jiném vlákně někdo (myslím, že Pytell) chválil kazety značky Denon, s těmi bohužel nemám žádnou zkušenost. Ještě je třeba zmínit, že každá firma dělala v každé kategorii několik modelů např. TDK vyráběla 3 druhy typu I. Normal a to označené D, AD a AD-X s tím, že ta první byla poměrně levná, ale určena tak do diktafonů a ta poslední byla zase tak drahá, že stála tolik jako nejlevnější typy II. Chromdioxid jiných značek na trhu.
Teti, tohle je téma na dlouhé psaní a hodně jsem toho vynechal, ale doufám, že z toho vyplynulo doporučení kazet typu IV.(Metal) nejlépe značek TDK nebo Maxell, což byl můj záměr. Snad Ti to trochu pomůže.


P.S. snad to i objasní proč hraje Maxell MX (metal) lépe než XL-II.S (chromdioxid).
Mark Levinson
shark1
Příspěvky: 2
Registrován: 03 čer 2012 20:55

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od shark1 »

cau panove
jsem tak nejak sberatelem starsi elektroniky od jedne konkretni firmy. sbiram kazetaky, a vlastne vsechny ostatni komponenty.

jak jsem to tady tak cetl, spousta z vas ma klasicke kazety . dovolil bych si vas pozadat, jestli by jste byli ochotni mi je prenechat, pripadne za nejaky "mrzky" peniz prodat...;-)

mam zajem o tdk sa nebo sa x. stacilo by mi tak maximalne 10 kusu . pokud by z vas nekdo byl ochoten se tehlech kazet zbavit, buu rad kdyz se mi ozve.

ps - pokud nekdo ma originalky 8 trackovych cartridgi,beru je, vicemene jakekoliv...;-)
zalezi samozrejme na tom, co je na nich za interpreta, nicmene popravde nepredpokladam, ze toho bude mezi lidma tolik, vzhledem k tomu, ze tenhle system je u nas pomerne vzacny...

kazdopadne za jakoukoliv nabidku dekuji
zesilovac AKAI AM-2800, tuner AT-2600, vintage zesilovac AA-5500, 8 track cartridge recorder CR-83D, ...a jeste par dalsich ;-)
shanim : cassete deck GXC-760D, gramofon AP-307C
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od Mastervoice »

95% mých audio kazet byly normal (type I. 120 us) chromdioxid jsem považoval za zbytečný luxus a šmirglpás na hlavy, i když aparát jsem měl na tehdejší dobu (1989) vyšší střední třídy a to AIWA AD-F 660,
(původ Tuzex, zakoupená z druhé ruky na inzerát z AR) po revoluci nová AIWA AF-F 910, mám ji dodnes. No a značky ? Když opomenu notoricky známé a rozšířené SONY, TDK a Maxell, sem-tam Fuji, zvukem překvapila skvělá a málo známá Denon LX 90. Selhaly dříve oblíbené BASF LH M I, zvukově OK, BIAS fine se dával na O nebo i mírně do plusu, jenomže mechanika...ta byla v háji. Kňourání zvuku, kolisání otáček,
no prostě hrůza. Zásluhou snad zcela zbytečného Security Mechanismu - plastové zobáky k rovnání pásku v kazetě. Daly se snadno odstranit a pak to na chvíli zase hrálo dobře. Na chvíli. Nikdo jiný tuhle vymoženost nepoužíval, možná AGFA super ferrodynamic v polovině 70.let min.století. Velmi důležitý byl však trimr k ruční úpravě předmagnetizačního nápětí na záznamové hlavě, onen BIAS fine. Tento užitečný element byl dostupný právě u téměř všech magnetofonů zn.AIWA, rovněž nejlevnějších hrajítek za 4-5 tisíc Kč (AD-R 450, 460, 470) proto jsem ji preferoval. Tož tak.
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
oneeeee
Příspěvky: 14
Registrován: 04 čer 2016 19:28
Bydliště: Martin
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od oneeeee »

veľmi pekne popísané. každý má svoj názor.
AKAI , Am 67 ,Am 39 , GX 620 , GX 67 , GX-R35 , GX M959W , CD 57 , CD 55 , CD 49 , AT -26 , AT 57 , EA M-659 , AP - M10 , AJ 530 FL , AJ 490 FL , PANASONIC NV HS 900 , JVC HR-D 210EE , SONY CD P-C 661 , SHARP GF 4646 . zatiaľ.
oneeeee
Příspěvky: 14
Registrován: 04 čer 2016 19:28
Bydliště: Martin
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od oneeeee »

Sony metal po 20 rokoch. Buď vadná séria , alebo zle skladované.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
AKAI , Am 67 ,Am 39 , GX 620 , GX 67 , GX-R35 , GX M959W , CD 57 , CD 55 , CD 49 , AT -26 , AT 57 , EA M-659 , AP - M10 , AJ 530 FL , AJ 490 FL , PANASONIC NV HS 900 , JVC HR-D 210EE , SONY CD P-C 661 , SHARP GF 4646 . zatiaľ.
oneeeee
Příspěvky: 14
Registrován: 04 čer 2016 19:28
Bydliště: Martin
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepsi Audio Kazety

Příspěvek od oneeeee »

TDK MA , použité , 20 ročné , to bude asi na pobavenie .
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
AKAI , Am 67 ,Am 39 , GX 620 , GX 67 , GX-R35 , GX M959W , CD 57 , CD 55 , CD 49 , AT -26 , AT 57 , EA M-659 , AP - M10 , AJ 530 FL , AJ 490 FL , PANASONIC NV HS 900 , JVC HR-D 210EE , SONY CD P-C 661 , SHARP GF 4646 . zatiaľ.
Odpovědět