Něco pro gramofonové perfekcionisty

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od tujatuja »

Americká firma WallyTools pořádá hodinový webinář na téma SRA (Stylus Rake Angle) dne 20. března v 11 hodin tamního času (US Pacific Time Zone). Pokud se nemýlím, tak to je 16 hodin našeho času (s přihlédnutím k přechodu na letní čas v USA od 14.3.). Pokud se zde najdou perfekcionisté se zájmem o tuto problematiku, tak je nutné se zaregistrovat na stránkách wallyanalog.com pro odběr novinek nebo kontakovat přímo s žádostí o účast.

Zakladatel této firmy byl mentorem M. Fremera (Stereophile, AnaloguePlanet).
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od tujatuja »

Pozor - oprava:

Uvedl jsem nesprávný čas: webinář začíná v 19 hodin našeho času (pokud se zase nepletu).

:oops: :oops: :oops:
fufin
Příspěvky: 46
Registrován: 31 led 2020 09:18

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od fufin »

Je k něčemu, prosím, tahle LP s testovacími záznamy? https://www.musicrecords.cz/catalogue/h ... /?icid=106
Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od Frogyman »

Pokud netušíš, k čemu by to mohlo být dobré, tak to neřeš. 😇
A až se začneš jednou pidit po tom, jak gramofon správně nastavit, toto bude první a nejlevnější věc co si koupíš a která ti v tom pomůže I když není dokonalá a spouste lidí vadí... 😎
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
fufin
Příspěvky: 46
Registrován: 31 led 2020 09:18

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od fufin »

Tuším, že tam budou testovací signály. Gramo myslím že seřízené mám, jednou :lol:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od Frogyman »

Jak píši, pokud netušíš, tak to neřeš. V tomto případě platí, že "nevědomost je sladká"...
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
efičák
Příspěvky: 661
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od efičák »

Fufin, je škoda že na fóru nejsou zpracované otázky pro nováčky v analogu. Takto se udotazuješ přes celé fórum.
Dobré by bylo sehnat telefon a kontakt na někoho, kdo se tím živí.
Projít příspěvky kdeto popsali členové před tebou.
Jestli máš 2M bronze a chceš si polepšit, stačí koupit hrot 2M Black a doufat v dobré seřízení od posledně.
Zvuk dobrý - všechno dobré
fufin
Příspěvky: 46
Registrován: 31 led 2020 09:18

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od fufin »

No jasný. Analogovou větev jedu asi měsíc, mám seřízené základní věci, myslím, že vždy to může být lepší. Ale sorry tedy za otázku.
Myslím že tohle ale s Ortofon Bronze nesouvisí, a stejně tak jsem psal dotazy asi do 3 threads, takže v čom je problém :lol:
Já rozumím jen programování ... ^:)^

Myslel jsem, že to bude fungovat jako signálové CD, zjistím jinde, nevadí :D
fufin
Příspěvky: 46
Registrován: 31 led 2020 09:18

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od fufin »

Na nastavení VTA/STS/Azimut. Nevím jen na co jsou ty zvukové signály :lol: :idea: To bude asi high level tajemství =)) Co mám přesně v šumu sledovat. Ale opravdu jsem se Vás nechtěl dotknout a ani psát zbytečně? :shock: :sad:
Jinak pohodový HomeOfficeDay všem..
fufin
Příspěvky: 46
Registrován: 31 led 2020 09:18

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od fufin »

Reší se tím samotné zkreslení v drážce, kombinacemi gramo/rameno/cartridge. Díky moc, za pomoc :clap: :crazy: :thumbdown:

Jinak, na rock jsou lepší přenosky než O Black... Víte? :lol:
Quentin

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od Quentin »

Přečti si o nastavení gramofonu nejdříve zde, to Ti dá víc, než některé, výše uvedené, hloupé NErady.

Nezaměřuj se na zvuky, ale na hudbu. Šum, brum, hluk drážky a lupance je u vinylu přirozená věc. Zrovna tak zkreslení. Ale to nemění nic na faktu, že je 1000 možností, jak to všechno eliminovat a některé "vady" a nedokonalosti dokonce zcela odstranit (myšleno do bodu, kdy jsou málo postřehnutelné a nebo vůbec nevadí).

Jinak kvalita poslechu neleží jen a pouze na přenosce, ale je víceméně rozprostřena po celé analogové větvi!

A ptej se dál :thumbup: , po přečtení odkazu budeš mít konkrétnější dotazy :mrgreen:
efičák
Příspěvky: 661
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od efičák »

Ahoj fufi, moc bych potřeboval ajťáka, sám jsem v tom nepoužitelný a rád bych měl možnost konzultace. Můžu ti poslat soukromou zprávu?

"Rada" s novým hrotem O. 2M Black je nejjednodušší možnost povýšit rozlišení bez úsilí a studia množství informací. Vyjmeš bronze, nasadíš black bez rozborky přenosky.

Obrázek


Problém se Shibatama a ostatními tvary hrotu s velkou plochou kontaktu s drážkou je, že bez náročného nastavení nehraje dobře. Je k němu vhodné vybavení jaké má Zabiny. Proto píše o sladké nevědomosti. Jsem rád že sdílí své zkušenosti a radí.

A konkrétně k té desce co se ptáš, pro mě je příliš náročná protože používám snadno ovladatelnou českou desku od Hifiklubu na základní nastavení uchem.

Mám k dispozici v PDF knihu Rndr Josefa Pešáta : Gramofon, provoz a jeho technické využití. Rád pošlu když poradíš jak.
Chtěl se dozvěděl jakou přenosku máš, může to být řada :
2M
Rondo
Quintet
Cadenza
Mohl bys prosím založit své vlákno? Buď v členech, nebo v poradně i klidně do analogu. Díky za nového člena. (*)
Zvuk dobrý - všechno dobré
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od aretax »

..."A konkrétně k té desce co se ptáš, pro mě je příliš náročná protože používám snadno ovladatelnou českou desku od Hifiklubu na základní nastavení uchem".
Nastavenie posluchom je tá najlepšia metóda. Aj ja najprv všetko nastavím pomocou protractoru, ale potom to dolaďujem "uchom".
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
fufin
Příspěvky: 46
Registrován: 31 led 2020 09:18

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od fufin »

IT konzultace povoleny :)
fufin
Příspěvky: 46
Registrován: 31 led 2020 09:18

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od fufin »

Quentin píše: 07 čer 2021 07:34 Přečti si o nastavení gramofonu nejdříve zde, to Ti dá víc, než některé, výše uvedené, hloupé NErady.

Nezaměřuj se na zvuky, ale na hudbu. Šum, brum, hluk drážky a lupance je u vinylu přirozená věc. Zrovna tak zkreslení. Ale to nemění nic na faktu, že je 1000 možností, jak to všechno eliminovat a některé "vady" a nedokonalosti dokonce zcela odstranit (myšleno do bodu, kdy jsou málo postřehnutelné a nebo vůbec nevadí).

Jinak kvalita poslechu neleží jen a pouze na přenosce, ale je víceméně rozprostřena po celé analogové větvi!

A ptej se dál :thumbup: , po přečtení odkazu budeš mít konkrétnější dotazy :mrgreen:
Děkuji, dobré tipy.
fufin
Příspěvky: 46
Registrován: 31 led 2020 09:18

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od fufin »

aretax píše: 07 čer 2021 17:39 ..."A konkrétně k té desce co se ptáš, pro mě je příliš náročná protože používám snadno ovladatelnou českou desku od Hifiklubu na základní nastavení uchem".
Nastavenie posluchom je tá najlepšia metóda. Aj ja najprv všetko nastavím pomocou protractoru, ale potom to dolaďujem "uchom".
Šablony a váhy mám splněny, objednal jsem zcela novou velmi levně https://www.discogs.com/sell/release/1204527 (Mint) tak uvidíme.
vitek
Příspěvky: 627
Registrován: 26 pro 2010 15:19
Bydliště: Ostrava

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od vitek »

Používá někdo k dokonalému seřízení azimutu počítač? Dík
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od Dieter Burmester »

vitek píše: 08 čer 2021 22:35 Používá někdo k dokonalému seřízení azimutu počítač? Dík
Takových je tady mnoho :thumbup:
Dieter Burmester
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od tujatuja »

vitek píše: 08 čer 2021 22:35 Používá někdo k dokonalému seřízení azimutu počítač? Dík
Za co vlastně děkuješ?

Co takhle zkonkretizovat svůj dotaz?
vitek
Příspěvky: 627
Registrován: 26 pro 2010 15:19
Bydliště: Ostrava

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od vitek »

tujatuja píše: 09 čer 2021 13:45
vitek píše: 08 čer 2021 22:35 Používá někdo k dokonalému seřízení azimutu počítač? Dík
Za co vlastně děkuješ?

Co takhle zkonkretizovat svůj dotaz?
Poděkovat předem za odpověď a popřípadě objasnění daného tématu, mi dává možnost, že pokud budu uspokojen, tak už nemusím odpovídat a děkovat... Že toto někoho zaráží, to jsem fakt nečekal...

V jedné zahraniční diskusi ohledně ramínka se řešilo, že ho výrobce vylepšil o jednodušší možnost seřízení azimutu na nastavovací stupnici po 0,1 mm. Přesto, že výrobce dodává ramínko seřízené, tak pomocí počítačového programu došlo ještě k přesnějšímu "vyladění" - jak píšou "na perfektní nulu" což se podle všech velice kladně odrazilo na celkovém zvuku, již tak velice dobrém ramínku. A jelikož mám rád věci kolem gramofonu co nejjednodušší, tak jsem seřízení pomocí PC nikdy neřešil, ale na druhé straně člověk touží po nejlepším výkonu svých hraček, tak proto ten dotaz. Takže, pokud bude někdo schopen mi toto objasnit (jak se pomocí PC seřizuje azimut), tož to budu rád. Předem děkuji za kladné vyřízení žádosti.
efičák
Příspěvky: 661
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od efičák »

Jsou pripady kdy hrot na chvejce neni spravne pripevneny. Zmereni napovi zda je prenoska na reklamaci, nebo staci malicko upravit azimut jakoby spatne mimo rovinu.

Do srovnani hlasitosti obou kanalu promlouva i antiskating, patral sem po info o Sumiko BP III a vyrobce doporucuje vyrazne mene nez bylo nastaveno podle pritlaku.
Fremer se venuje uhlu sklonu raminka. Dodrzet doporuceni vyrobce pro Shibatu a pod.lze asi mikroskopem s pocitacem a to je uz na me moc. Aretax i ja doladujeme sluchem. Neni to presne. Opet muze mit hrot odchylku.

Takze kdyz se rekne Microline - VDH - Shibata, neni to zarukou lepsiho zvuku.
Pro me ma vetsi vliv Phono (Fety, elektronky, SUT) a kabelaz.
Zvuk dobrý - všechno dobré
Quentin

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od Quentin »

To by mě tedy zajímalo, jak výrobce raménka nastavuje úhel v mm....? :-?
vitek
Příspěvky: 627
Registrován: 26 pro 2010 15:19
Bydliště: Ostrava

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od vitek »

Quentin píše: 09 čer 2021 19:03 To by mě tedy zajímalo, jak výrobce raménka nastavuje úhel v mm....? :-?
Na tom ramínku je azimut a stupně, nevím proč uvádí v té diskuzi, při tom seřízení azimutu mm, což by mělo být k VTA...

"After that night, I started to fine tuning the azimuth with computer. The 0.1mm adjustment scale really help me to speed up the progress and I can fine tuning the crosstalk to perfect zero which is harder to do in S2."
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od Frogyman »

Např Graham umožňuje nastavit azimut na ramínku docela komfortně.
IMG_20210609_225433.jpg

Ohledně nastavení pomocí PC doporučuji najít na netu info k Adjust+.
Třeba toto video vysvětluje způsob měření a nastavení.
https://youtu.be/y5UGd2E9s9Q
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Quentin

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od Quentin »

vitek píše: 09 čer 2021 22:13
Quentin píše: 09 čer 2021 19:03 To by mě tedy zajímalo, jak výrobce raménka nastavuje úhel v mm....? :-?
Na tom ramínku je azimut a stupně, nevím proč uvádí v té diskuzi, při tom seřízení azimutu mm, což by mělo být k VTA...

"After that night, I started to fine tuning the azimuth with computer. The 0.1mm adjustment scale really help me to speed up the progress and I can fine tuning the crosstalk to perfect zero which is harder to do in S2."
Mohu se, prosím, zeptat, o jakém raménku (model, typ) je řeč? Jinak VTA je také úhel.

:arrow: já to spíše vidím tak, že se někdo přepsal...a potom to mate hlavu ostatním :idea:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od Frogyman »

Myslím si, že se nespletl. U nastavení přes PC je podstatné měnit azimut po přesných krocích po 0,5st, k čemuž slouží přiložena vodovaha. Třeba na Graham je takové nastavení velice easy, protože azimut se nastavuje magneticky pomocí stupnice - viz foto - a citlivost a přesnost je pak opravdu v desetinách mm. U raminek, kde se nastavuje v headshellu je to však peklo ..
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od tujatuja »

vitek píše: 09 čer 2021 16:01
tujatuja píše: 09 čer 2021 13:45
vitek píše: 08 čer 2021 22:35 Používá někdo k dokonalému seřízení azimutu počítač? Dík
Za co vlastně děkuješ?

Co takhle zkonkretizovat svůj dotaz?
Poděkovat předem za odpověď a popřípadě objasnění daného tématu, mi dává možnost, že pokud budu uspokojen, tak už nemusím odpovídat a děkovat... Že toto někoho zaráží, to jsem fakt nečekal...

V jedné zahraniční diskusi ohledně ramínka se řešilo, že ho výrobce vylepšil o jednodušší možnost seřízení azimutu na nastavovací stupnici po 0,1 mm. Přesto, že výrobce dodává ramínko seřízené, tak pomocí počítačového programu došlo ještě k přesnějšímu "vyladění" - jak píšou "na perfektní nulu" což se podle všech velice kladně odrazilo na celkovém zvuku, již tak velice dobrém ramínku. A jelikož mám rád věci kolem gramofonu co nejjednodušší, tak jsem seřízení pomocí PC nikdy neřešil, ale na druhé straně člověk touží po nejlepším výkonu svých hraček, tak proto ten dotaz. Takže, pokud bude někdo schopen mi toto objasnit (jak se pomocí PC seřizuje azimut), tož to budu rád. Předem děkuji za kladné vyřízení žádosti.
K nastavení azimutu pomocí počítače slouží např aplikace Dr Feickert Adjust+ nebo AnalogMagik. Technicky vzdělaní a náležitě vybavení hifisté používají osciloskop. Dále existuje přístroj zvaný Fozgometer. Pochopitelně je zapotřebí příslušná měřící deska.

Kdyby přenosky byly vyráběny dokonalé (v praxi téměř nemožné), stačilo by asi vizuální nastavení .....
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od tujatuja »

tujatuja píše: 10 čer 2021 20:55
vitek píše: 09 čer 2021 16:01
tujatuja píše: 09 čer 2021 13:45

Za co vlastně děkuješ?

Co takhle zkonkretizovat svůj dotaz?
Poděkovat předem za odpověď a popřípadě objasnění daného tématu, mi dává možnost, že pokud budu uspokojen, tak už nemusím odpovídat a děkovat... Že toto někoho zaráží, to jsem fakt nečekal...

V jedné zahraniční diskusi ohledně ramínka se řešilo, že ho výrobce vylepšil o jednodušší možnost seřízení azimutu na nastavovací stupnici po 0,1 mm. Přesto, že výrobce dodává ramínko seřízené, tak pomocí počítačového programu došlo ještě k přesnějšímu "vyladění" - jak píšou "na perfektní nulu" což se podle všech velice kladně odrazilo na celkovém zvuku, již tak velice dobrém ramínku. A jelikož mám rád věci kolem gramofonu co nejjednodušší, tak jsem seřízení pomocí PC nikdy neřešil, ale na druhé straně člověk touží po nejlepším výkonu svých hraček, tak proto ten dotaz. Takže, pokud bude někdo schopen mi toto objasnit (jak se pomocí PC seřizuje azimut), tož to budu rád. Předem děkuji za kladné vyřízení žádosti.

K nastavení azimutu pomocí počítače slouží např aplikace Dr Feickert Adjust+ nebo AnalogMagik. Technicky vzdělaní a náležitě vybavení hifisté používají osciloskop. Dále existuje přístroj zvaný Fozgometer. Pochopitelně je zapotřebí příslušná měřící deska.
Jde o to otáčet držákem přenosky (příp. raménkem), dokud se hodnoty přeslechu pro levý a pravý kanál nevyrovnají (zjednodušeně řečeno, protože po prostudování manuálu Dr Feickerta zjistíš, že nutno brát v potaz i další naměřené hodnoty).

Kdyby přenosky byly vyráběny dokonalé (v praxi téměř nemožné), stačilo by nejspíš jen vizuální nastavení .....
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od Dieter Burmester »

tujatuja píše: 10 čer 2021 20:55 Dále existuje přístroj zvaný Fozgometer...
Fozgometr není radno používat, ukazuje to nesmysly :!:
Dieter Burmester
Roman2

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od Roman2 »

Dieter Burmester píše: 11 čer 2021 09:31
tujatuja píše: 10 čer 2021 20:55 Dále existuje přístroj zvaný Fozgometer...
Fozgometr není radno používat, ukazuje to nesmysly :!:
To je nesmysl!
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od Dieter Burmester »

Koukam, ze prave pouzivas :lol:
Dieter Burmester
Roman2

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od Roman2 »

Používám spolu s testovací deskou AP.
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od tujatuja »

Asi víš, že je nutné přístroj zkalibrovat pomocí signálů, které jsou k dispozici na webu Musical Surroundings.......
Roman2

Re: Něco pro gramofonové perfekcionisty

Příspěvek od Roman2 »

Ano vím. Mám zkalibrováno a ukazuje přesně. Není problém po zkalibrování zaznamenat odchylku 0,5 dB.
Odpovědět