Kterému nástroji na seřízení raménka věřit?

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Kterému nástroji na seřízení raménka věřit?

Příspěvek od tujatuja »

Při seřizování raménka gramofonu Clearaudio Performance SE nastalo nečekané dilema: nejdříve jsem raménko seřídil pomocí Geodisc Cartridge Alignment Tool (Mobile Fidelity) a ověřil pomocí šablony dodané Clearaudio spolu s gramofonem, následně pro zajímavost i pomocí šablony přiložené k desce Hi-Fi News. Nastavení se shodovalo u všech 3 nástrojů. Nedávno jsem zakoupil nový nástroj Dr. Feickert Universal Protractor a k mému překvapení mi vychází asi 1 mm rozdíl. Přitom dokumentace Geodisc uvádí nastavení dle Baerwalda. Čemu mám věřit - původním 3 šablonám nebo Dr. Feickertovi? Má důvěra v kvalitu protraktoru Dr. Feickerta je poněkud otřesena i vzhledem k tomu, že otvory v základní desce pro připevnění držáku měřidla nebyly vůbec začištěny, takže držák řádně nepřiléhal k desce a musel jsem si pomoci sám. Nenašel by se vlastník Dr. Feickert Universal Protractor z Prahy, který by byl ochoten porovnat přesnost svého protraktoru s mým?
monte

Re: Kterému nástroji na seřízení raménka věřit?

Příspěvek od monte »

Taky může být vše naopak a Alignment Tool není přesný nebo ideální. Já jsem po seřízení grama, ověřoval deskou a dostal jsem se hodně, hodně vysoko. Testovací tony podle mé zkušenosti, ukáží každou nepravost. Celkově seřízení je kolikrát pěkná piplačka a muže něco utéci ani nevíš, třeba jehla Protractoru na ramínku. Určitě ideální stav je, když výrobce gramofonu vyrábí svoji šablonu.

Geodisc Cartridge Alignment Tool je jen šablona,ala Rowing. Jak jsem psal, jen se štěstím. Zkus co má Elko, Peer, pokud chceš mít vše na 1000%, ale zaplatíš. Každý výrobce šablony má svoji filosofií a odlišnost, takže asi nastavení nebude u všech stejné.
Pokud vše projde na Hi-Fi News, není co řešit.
eLko
Příspěvky: 107
Registrován: 29 pro 2010 20:19
Bydliště: Bratislava

Re: Kterému nástroji na seřízení raménka věřit?

Příspěvek od eLko »

Vseobecne by mali byt lepsie tie pevne kovove alebo plastove nastroje,ktore maju pomocne rameno,ktore smeruje na pivot ramena (Feickert,UNI Protractor, Dennesen,Clearaudio,Acoustic Solid)

Papierove a plastove sablony,ktore iba polozis na tanier nepracuju s takou presnostou. Teda mozu byt presne urobene,ale tazko to nastavis dobre,lebo to nastavujes tak od oka,aby to smerovalo na pivot,nemas to ako zafixovat,lahko ti ujde 1-2mm.

Ty mas Feickerta Nextgen alebo ten starsi model?

Kazdopadne pokial nemas fakt drahy analog-rameno,prenosku-tak ten 1mm ti spravi mozno 1-1,5% na skresleni a to ti garantujem,ze nespoznas. Ja ked som daval dokopy Graham Phantom II,tak som mal posunuty presah o 3mm,co mi robilo skoro 3% na skresleni a prislo mi to super. Potom,ked som to nastavil maximalne presne,tak sa to trosku zjemnilo na vyskach,ale pokial by mi niekto povedal,ze to 1.zle nastavenie je spravne,tak by som s tym vedel zit a ani by som nevedel,ze to ma skreslenie 3%,nic mi tam nevadilo. Ale viem,ze ta to serie,pre pokoj v dusi to musi byt na mm presne :)

Napis mi parametre tvojho ramena. Montazna dlzka,efektivna dlzka,presah. Chces to podla Baerwalda? Vypocitam ti presne hodnoty a potom si to skus premerat na presahu,ci ti to bude sediet.
A ten 1mm je posunuty presah(dopredu alebo dozadu) alebo offset je o par stupnov mimo?
Odpovědět