Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Frogyman »

Nemáte někdo přehled po čem koukat, když chci pořídit ramínko s efektivní hmotnosti kolem 33g?
Nebo zda existuje headshell kolem 25g?
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Dasta »

Sašo,
Myslím, že měděný headshell bude tento požadavek splňovat
Po návratu z lázní to chci dořešit.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Frogyman »

To by bylo super. Psal jsem si teď kolem preampu pro mono přenosku s jedním anglickým výrobcem a současně dealerem miyajima přenosek a ten mi psal, že miyajima hrají nejlépe s takovými těžkými rameny. Tak bych to chtěl vyzkoušet. Zatím jsem s 3010R a nejtěžším headshelem co mám, schopen dosáhnout cca 25g.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od aretax »

17g headshell robí Jelco. Je to kombinácia dreva a magnézia. Možno by sa dal dovážiť plátkom medi. Čo sa týka prenosky Miyajima, ak by si mal možnosť, vyskúšaj SME V. Neviem, čím to je, ale na týchto ramienkach hrá skoro všetko.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Dieter Burmester »

Ja bych jen upozornil (a bavili jsme se tenkrat o tom ve vlakne o rezonancnim kmitoctu), ze dohanet ef. hmotnost ramenka tezkym headshellem neni totez, jako kdyz je to ramenko tezkotonazni samo o sobe :!:
Dieter Burmester
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od aretax »

Presne ako píšeš. Ak sa "dovažuje" ramienko headshellom, nastane iné rozloženie hmotnosti, ako keď je ramienko rovnomerne ťažké. Ťažký headshell vytvorí efekt zotrvačníka a výsledok môže byť aj horší. Medzi najťažšie ramienka patria práve oceľové SME (3009, 3012, M2), Ikeda 407, prípadne nižšia trieda Jelco - jednoducho oceľové ramienka.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Frogyman »

Že nelze úplně nahnat hmotnost headshellem jsem si ověřil v praxi - i přes stejné teoretické hmotnosti hraje 3010R s lehčím headshellem mnohem lépe, než 3009 SII imp s těžký (a myslím, že to není jen rozdílnou geometrií)..

Proto přemýšlím o tom, sehnat a vyzkoušet těžké ramínko, ale které to je?
Když jsem trochu hledal na netu, konečně jsem našel čísla, která mi udělala jasno v tom, co to vlastně je lehké/střední/těžké.
Tam píší:

10g a méně = lehké rameno (některé dřívější SME, Grace 747 atd)
1-25g = střední remeno (vetšina SME od 3009 až po IV, V, Triplan, Graham atd... tedy převážná většina ramen)
nad 25g - těžká ramena (např. Dynavector, některé FR atd..)

A když jsem pátral, našel jsem v podstatě jen jedno rameno, které vyhovuje má aktuální představě a to FR-64 (resp FR-64s), které má 34g. (Ale POZOR - už ne ve verzi FX, která patří mezi střední, protože má "jen" 20g), jen ta cena je docela vysoká (cca od 2tis Euro)

Pokud máte někdo doporučení na těžké 9" nebo 10" rameno (klidně vintage), které bude za nějakou přívětivější cenu, dejte mi prosím vědět!
Děkuji :angel:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Fidji99
Příspěvky: 854
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Fidji99 »

Rozmyslas nad Infinity?

:thumbup:
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Frogyman »

Uvidíme... Původně jsem myslel, že půjdu do Zero. Ale pak se mi to rozleželo a nejdřív vyřeším oddělení mono cesty novým preampem a až pak začnu řešit výměnu Cadenzy za Miyajimu. Na infinity si myslím, ale vše záleží na mnoha okolnostech.... :angel:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Fidji99
Příspěvky: 854
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Fidji99 »

Ta infinity, tak ta je vizualne majestatna.... a zvukovo ucite tiez .... + ten nadherny Garrard ....
[zasnival sa ...]
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Frogyman »

TIMESTEP TONEARMS
Timestep T-609 T-610 T-612

Nemáte někdo zkušenost s těmito rameny? Jsou to v Anglii nově vyráběná těžká ramena v ve variantě 9" 10" a 12", doporučovaná některými prodejci právě pro přenosky typu Miyajima. Cenově vyjdou lépe, než FR-64 a vývojář těchto ramen tvrdí, že se u ramen FR-64 inspiroval, vzal z nich to nejlepší a přenesl do dnešní doby. Popisu parametrů vypadají velice zajímavě:
- stříbrné prodrátování
- konektory pozlacené
- ložiska kombinace nerez a keramika
- titanové trubka
- magnetický antiskating
- kompatibilita s headshelly SME
- možnost volby zákjladny - LINN, SME, Jelco atd
- cena za všechny délky 1450 GPB + příplatky za montáž (Jelco 50GBP, SME za 150GBP atd)


Obrázek

Obrázek

Z webu http://www.soundhifi.com/ :
• T-609 The 9" version can be used in many applications and we prefer it to both the SME 309 and SME V. This version is eminently suitable for new SME, Avid and Michell turntables and to upgrade many others.
Effective mass 26g Pivot to spindle 214mm

• T-610 The 10" version fits many classic Japanese turntables and outperforms the discontinued SME 310.
Effective mass 28g Pivot to spindle 240mm

• T-612 The 12" transcription version is recommended for the Garrard 301, 401, TD124, L75 and many others. We think it's better than the SME 312S and the SME V12
Effective mass 29g Pivot to spindle 290mm
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Frogyman »

GrooveMaster
U TIMESTEP je ještě uvedeno, že jejich ramínko vzniklo vylepšováním ramene GrooveMaster. Když ale koukám na jejich stránky přijde mi to na první pohled naprosto identické. Ale liší se údaje v technických parametrech a to v montážní vzdálenosti a v efektivní hmotnosti...

https://audio-creativeshop.nl/groovemaster-2019/


Obrázek
Výstřižek.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od aretax »

V opise ma zarazilo tvrdenie: "... The 12" transcription version is recommended for the Garrard 301, 401, TD124, L75 and many others. We think it's better than the SME 312S and the SME V12
Effective mass 29g Pivot to spindle 290mm
Ako môže byť lepšie, alebo horšie od SME 312 a SME V-12, keď sa jedná o diametrálne odlišné ramienko, ktoré je doporučované pre úplne iné prenosky? Píšu, že má titánovú trubku. Tá musí byť poriadne hrubá, keď je ťažšia, ako oceľová na SME 3012, pričom Ti má podstatne nižšiu mernú hmotnosť, ako nerez.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Frogyman »

Ty jmenované kolotoče jsou vše vintage, ke kterým se většinou používají přenosky s nižší poddajností. Pokud je to psáno v tomto kontextu pak věřím, že je lepší než jmenované. Ze své zkušenosti mohu říct, že s kombinací SME3010R+ Garrard 401 hraje Miyajima mnohem lépe, než když jsem ji zkoušel dát na 9" Graham + Oracle.
Navíc - osobně by mi přišlo hodně ujeté dát na Garrarda třeba SME V a na něm A95. A ani na fotkách na netu jsem takovou kombinaci nikde nezahlédl...
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
vintage
Příspěvky: 38
Registrován: 25 říj 2011 23:49

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od vintage »

Podiv se taky na raminka EMT. Modely 929 997 maji 35g. V peknem stavy tipuju cenu tak kolem 20 tis Kc.
https://www.stereophile.com/artdudleyli ... index.html
Obrázek
rOn
Příspěvky: 169
Registrován: 07 bře 2012 22:04

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od rOn »

SAEC 308SX, čo je vylepšená verzia 308N s knife edge bearing s kontaktným plochami z rubínu. V kombinácii s keramickým headshellom SAEC ULS-3x je to fakt "ťažkotonážne" ramínko.
02.jpg
received_2287765738183749.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
ivanb_cko
Příspěvky: 175
Registrován: 09 čer 2012 21:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od ivanb_cko »

vintage píše: 10 úno 2020 08:05 Podiv se taky na raminka EMT. Modely 929 997 maji 35g. V peknem stavy tipuju cenu tak kolem 20 tis Kc.
...
cena u EMT ramen je bohužel v násobcích tvého tipu..
Luxman DA-06 & Audirvana Plus /Denon DN-961FA /Luxman PD-444 w Wheaton Triplanar mkII & VDH MC-10 + Dynavector DV 505 & Ortofon MC25E /Audiokultura Iskra 1 /Jeff Rowland Concentra I /[audio physic] Scorpio
vintage
Příspěvky: 38
Registrován: 25 říj 2011 23:49

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od vintage »

Novy urcite :) bavim se ale o starych kusech - dival jsem se jen zbezne a nasel jsem ne ebay jedno emt 929 v USA za 16, jedno v Israeli za 20,5 a v Nemecku za cca 22 tis Kc.
ivanb_cko píše: 10 úno 2020 09:45
vintage píše: 10 úno 2020 08:05 Podiv se taky na raminka EMT. Modely 929 997 maji 35g. V peknem stavy tipuju cenu tak kolem 20 tis Kc.
...
cena u EMT ramen je bohužel v násobcích tvého tipu..
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Frogyman »

Tak jsem našel zajímavý dokument - možná by mohl i někomu dalšímu pomoci. :thumbup:

https://www.yumpu.com/de/document/read/ ... fi-classic

Je tam s německou důkladností sestaven přehled téměř 500 gramofonových ramínek, včetně všech jejich parametrů od montážní vzdálenosti, efektivní délky, doporučené hmotnosti kazet až po efektivní hmotnost (bohužel ne u všech) atd...

Je to online dokument s možností vyhledávání podle klíčového slova. Jen by to chtělo stáhnout a uložit do XLS, to by bylo hned veselejší.
:shh: Kdyby někdo věděl jak, dejte mi vědět klidně do SZ :angel:

Ukázka:
Výstřižek.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Frogyman »

:angel: Tak nakonec to nebylo složité, takže i já coby lama jsem to zvládl :angel:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Dasta »

Dieter Burmester,
Myslíš, že by stačilo zvýšit efektivní hmotnost ramene pohyblivou olivou, která by se vyrobila a namontovala např. na SME 3009 mk2 Improved, které má ef.hmotnost 6.5gr?
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Frogyman »

Dasta
myslíš, že bys vyrobil něco, jako má MS 707?

Obrázek


PS: Stejně nikdy nepochopím, zvláště v kontextu tohoto ramínka, které má effective mass proměnnou (tuším 12-23?), že to nefunguje takto jednoduše i s headshelly... :-?
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od aretax »

S headshellmi to funguje, zvýšiš síce efektívnu hmotnosť ramienka, ale tu sa jedná o rozmiestnenie hmotnosti, t.j. zvýšiš hmotnosť na nesprávnom mieste a headshell funguje čiastočne ako zotrvačník, resp. ovplyvňuje umiestnenie ťažiska ramienka. Ideálne je, aby táto hmotnosť bola rozdelená po celom ramienku rovnomerne. V prípade prstenca je to síce podobný prípad, ako pri headshelle, ale tým, že tento prstenec je bližšie k ťažisku ramienka (ideálny by bol v ťažisku), nenastáva tak výrazný zotrvačníkový efekt.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Dieter Burmester »

Dasta píše: 10 úno 2020 11:45 Dieter Burmester,
Myslíš, že by stačilo zvýšit efektivní hmotnost ramene pohyblivou olivou, která by se vyrobila a namontovala např. na SME 3009 mk2 Improved, které má ef.hmotnost 6.5gr?
Prave, ze ne. Blby je totiz ten nazev “efektivni hmotnost”, protoze spousta lidi si to predstavuje ciste jako vahu ramene.
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Frogyman »

Ještě jedna tabulka o rozdělení ramínek + doplnění o doporučené párování s přenoskami. Je to ze stránek Ortofon.
Myslím, že nejen pro mne bude tato tabulka přínosem.
Výstřižek.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od aretax »

Dasta píše: 10 úno 2020 11:45 Dieter Burmester,
Myslíš, že by stačilo zvýšit efektivní hmotnost ramene pohyblivou olivou, která by se vyrobila a namontovala např. na SME 3009 mk2 Improved, které má ef.hmotnost 6.5gr?
Podľa mňa to je možné. Pohyblivá oliva by mala tú výhodu, že by bolo možné po ramienku presúvať hmotnosť, resp. ťažisko ramienka a nájsť tak optimálnu polohu olivy. Táto oliva však musí byť umiestnená tak, aby na ramienku nerezonovala. Efektívna hmotnosť sa jednoznačne zvýši.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Quentin

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Quentin »

Mno,
tak jsem se koukal na své přenosky + ramínko a podle tabulky Ortofon jsem mimo rozsah. Na SME 309 by potom pasovala pouze DENON DL-103...

Tak jsem hledal na vinylengine tabulku s výsledky v grafu (zasvěcení znají). Ale také jsem našel ještě tuto poznámku o parametru Compliance, čímž se to opět totálně zamotá :-?

„Číselné údaje o compliance výrobců pocházejících z Japonska se obvykle měří při 100 Hz, takže by měly být vynásobeny 1,5-2. Číselné údaje o compliance výrobců pocházejících z USA jsou často statické hodnoty, takže by měly být zadány poloviční. Většina přenosek pocházejících z Evropy má uvedené hodnoty správné, tedy měřené při 10 Hz"

Takže za sebe, nevím zase nic, ale hraje mi to :lol:
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Dieter Burmester »

JJ, ta frekvence, pri ktere se to udava, je trochu komplikace :lol: Kdysi jsem nekde na vinylenginu videl prevodni tabulku, ale to uz asi nenajdu.
Dieter Burmester
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od aretax »

Jedna vec je teória, druhá prax. Ja osobne nepoznám prenosku, ktorá by na ramienku SME nehrala dobre. Vyskúšaj, ako Ti bude hrať a keď budeš spokojný, nerieš.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od Frogyman »

O SME V se mluví jako o "univerzálním ramínku", ale zkoušel jsi na něm někdy přenosku s nízkou poddajností? Já na ramínku Graham Phantom III, kterému jsem dal osobně přednost před SME V, tyto přenosky zkoušel. Jak Denon 103R, tak Miyajimu. Zdaleka jsem z nich nedostal to, co nyní na "starém" SME 3010R... Ale možná to je i jinou konstrukcí gramofonu Oracle vs Garrard ard atd . Nejspíš by to chtělo vyzkoušet namontovat Graham na Garrard a SME 3010R na Oracle. Ale zatím jsem se tak moc nikdy nenudil, abych tomu věnoval čas :cool:

Navíc již jsem psal - SME V a Garrard prostě nejde "okoposlechově" dohromady. :angel:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3069
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Těžkotonážní ramínko nebo headshell

Příspěvek od aretax »

Myslím, že už mám v tom guláš. Zabiny uvádza tabuľku, v ktorej sa k prenoske priraďuje ramienko (alebo naopak) podľa jej poddajnosti. Na internete som zas našiel štúdiu, kde sa priraďuje prenoska k ramienku podľa jej hmotnosti (už som zabudol, kde to bolo), ale prax je diametrálne odlišná. Teraz mám ramienko na hranici ľahkého stredne ťažkého (14g) a prenosku mám s poddajnosťou 68 mikro, čiže by mala byť na extrémne ľahkom ramienku. Ale to je blbosť. Na ľahkom karbónovom ramienku ProJect jednoducho nehrá, na Ortofon 309D hrala slušne (cca 20 g s headshellom Ortofon LH 6000). Zvuk sa počuteľne zlepšil, keď som pôvodný ľahký headshell SH4 nahradil ťažším. Teraz hrám na Transrotor SME 5012 (12g) a zvuk je bezkonkurenčne najlepší. Pribudlo množstvo detailov, zlepšia sa stereobáza a dynamika a to dosť výrazne. Včul - babo raď !!! Navyše, ak headshell zaťažím 5g závažím, zvuk sa zhorší - je síce presný, ale akoby "bez života", suchý, bez vzdušnosti. Včul - babo raď !!! A zas sme pri starom - skúšať a počúvať.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odpovědět