Subsonický filtr - co dělat při jeho absenci?

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Subsonický filtr - co dělat při jeho absenci?

Příspěvek od Frogyman »

Ahoj, můj phono preamp nemá subsonický filtr a od návštěvy Lubina, který se divil chvění basáků, jsem z toho trochu nervózní.
Takže - co s tím?
Má smysl to řešit?
Jak to řešit?
Proč to vlastně řešit?
Nebo to neřešit?
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Subsonický filtr - co dělat při jeho absenci?

Příspěvek od Dieter Burmester »

Subsonicky filtr opodstatneni samozrejme ma a ja osobne bych nechtel predzes bez tehle vychytavky, nicmene komplexne vzato je to daleko slozitejsi problem. Kdyz jsem s tim delaval pokusy, tak jsem prisel na spoustu zajimavych veci, ale je toho tolik, ze jsem liny to vsechno uvadet pisemnou formou :lol: Kazdopadne jsem zazil i pripady, kdy v jedne sestave menice vypadaly, ze svou materskou ozvucnici temer opusti, a to uz asi treba zrovna pro zavesy tech menicu nebude zrovna optimalni. Jestli se to u tebe projevuje v nejakych rozumnych mezich, tak bych pro jiny predzes nebezel. Ja mam treba filtr vypnuty, protoze u mne s tim neni sebemensi problem 🤷🏼‍♂️
Dieter Burmester
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Subsonický filtr - co dělat při jeho absenci?

Příspěvek od Dasta »

Řešil jsem tento problém,asi dva roky zpět u preampu Dynavector P75 mk2. Konzultoval jsem problém např. s RnDr Škardou a ostatními gramofonovými odborníky a nakonec jsem stejně pořídil nový preamp(Pro ject RS+akumulátorový napáječ).
Zajímavé je ,že u tohoto preampu, subsonický filtr zapojený nemám, neb se tento jev neprojevuje.
Všiml jsem si tohoto jevu i u některých cd(některé tituly Jethro Tull), vyskytuje se ale opravdu zřídka.
Pro zajímavost uvedu, že RnDr Škarda doporučil separovat gramofon do jiné místnosti, než je sestava, to, že určitě pomůže.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Subsonický filtr - co dělat při jeho absenci?

Příspěvek od Frogyman »

Tak u mne ten "stařecký třes" basáků není nějak extrémní a navíc je to jen u některých desek...
Tak asi zůstanu v klidu a nebudu to řešit.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Subsonický filtr - co dělat při jeho absenci?

Příspěvek od lubin »

Taky bych byl v klidu :-) Já jen myslel že AR to má ve výbavě. Samozřejmě že v určitých ohledech je lepší, když reprodukční cesta nemusí řešit kmitočty pod 16Hz a může tak lépe pracovat v oblasti, kde je to důležité, kolotočářská větev je na toto obzvlášť náchylná z více důvodů, ale pokud by mě hrál gramec doma jako Sašovi, ať už Oracle či "stařík", tak by mě byl subsonic filtr tak nějak fuk. Na stranu druhou bylo i krásně vidět, co vše přenese řetězec, že dovede chodit opravdu pěkně od podlahy a když už jsem se dokopal něco napsat po dlouhé době, musím pochválit i Sašovi nové bedny, i když je to mimo téma. Mají pro mně vyrovnaný přednes s velkou čistotou a barvami obecně, které mám rád a které považuji za blízké realitě. Xaviany jsem, co si pamatuji, takhle hrát asi neslyšel.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Subsonický filtr - co dělat při jeho absenci?

Příspěvek od Dieter Burmester »

Ten retezec sice prenese frekvence “pekne od podlahy”, zel vsak v nich nejsou v tomto pripade zadne hudebni informace. Ono to chveni menicu neni problematicke z duvodu, ze by je melo poskodit, ale proto, ze to vytvari zkresleni reprodukovaneho zvuku.
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Subsonický filtr - co dělat při jeho absenci?

Příspěvek od lubin »

Ano, jak píšeš Dietře....
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Odpovědět